HAARLEM'S DAGBLAD. TWEED?..?^-. Stadsnieuws SimieulaiHi Onze Lachhoek. FEUILLETON Eindelijk gewonnen D' e S ix e 1 v 1 i e g e r. De Haarlemsclie Postduiven Veree niging ,,De Snelvlieger'', .opgericht 1875, hield Zondag 10 Mei haai" eer ste wedvlucht in dit seizoen, van Roozendaal af, afstand 05 K.M. Door de welwillendheid van den heer Francois Schul, voorzitter van den Zuider Postduivenbond, werden de duiven om 8 uur in vrijheid ge steld, met Westenwind en licht be wolkte lucht. Aan deze wedvlucht namen deel 10 leden mat 115 duiven. De prijzen werden als volgt bp- .haald 1 G. K. Stouten 921—59 2 P J. van Daalen 9—21—28 8 .1. Lornans 9—2147 •4 P. J. van Daalen 9—22—00 5 Dezelfde 9—23—34 6 Dezelfde 9—2353 7 G. H. Stouten 9—2521 8 J. J. Doeglas 9—26—02 9 C. Heijligers 9—2547 10 Dezelfde 92550 11 P. J. van Daalen 92614 12 C. Heijligers 9—26—45 13 P. J. van Daalen 9—27—31 14 P. Hölsken 9—28—58 15 Chr. hielen 93018 '16 G. H. Stouten 9—3054 17 P. J. van Daalen 9—30—21 18 Dezelfde 9—30—35 19 Chr. Nielen 9—3123 20 A. C. W. van Niel 93228 Ten slotte vermelden wij nog, dat de heer N. H. Andriesseai mèj. Schoon begeleidde, en beiden door het pu bliek hartelijk werden toegejuicht.. Nu nog lest best een woord van hulde aan mej. A. Noordea', van Be verwijk, eerelid der vereeniging. Zij toch kweet zich met succes van haar moeilijke taak. Met „Een kind van Holland" sloot het koor dit welgeslaagd concert. PRINS HENDRIK. Z. K. H. de Prius der Nederlanden komt Vrijdagavond van Schwerin op het Loo terug. MINISTER IDENBURG wordt heden in Den Haag- verwacht. Aanstaanden Maandag zal hij op Het Loo door de Koningin worden be- eedigcl en Woensdag de portefeuille van koloniën overnemen. OUD-GOUVERNEUR VAN DAALEN. „Het Vad." meent reden te hebben om te twijfelen aan de juistheid van het bericht der „Nieuwe Ct.", dat ge neraal Van Daalen, de oud-gouver neur van Atjeb, dezen zomer met verlof maar Nederland zou komen, Bij de familie te 's-Gravenhage is ml. bericht ontvangen, dat het 13-jarig Poule II le en 3e prijs G. H. Stou-dochtertje van den generaal onder ge ien, 2e prijs P. J. van Daalen 4de i leide van een ander familielid naar prijs P. Hölsken. i Holland komt. Kwam de generaal Aangewezen duif G. H. Stouten ze.lf' dan zou dit laatste niet noodig 92521. zijn. De familie beschouwt dit dan De snelheid der duiven bedroegook als e€n aanwijzing, dat de oud- 1166 M. per minuut. j gouverneur niet voornemens is de- Zilveren beker, weiken vijf maal zen zomei' naar Holland te komen, achter elkaar oftien maal in het j geheel behaald moet worden, om de finitief eigenaar te zijn, werd voor de eerste maal behaald door G. H. Stouten, om 9—2521. BEVERWIJK's GEMENGD KOOR. Men schrijft ons: t Bovengenoemd koor, Dir. de heer N Gonlag. gaf op Dinsdag 12 Mei in de zaal Maison Stroucken te Bever- wijk haar tweede concert, waarvoor zij zich van de medewerking had ver zekerd van mej. Dorothea H. C. Schoon, sopraan te Haarlem; den hr. B. W. Langendijk, bariton, Bever- wijk en mej. A. Noorder, begeleiding, Beverwijk. Hét programma bevatte een 6-tal mimmeirs. Als nummer één van het program ma vermelden wij: Schön Ellen, van Max. Bruc-b, voor koor en soli, waar in onze stadgenoote de sopraan-solo zeer schoon vertolkte, zoodat het pu bliek al spoedig onder den indruk kwam. Ook in de volgende nummers Hym- nus, van Ferd. Hummel, Die Bekehr.- te, van Max. Sta/nge, woekerde zij met haar talenten en had een algemeen en hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Na de pauze werd nog door mej. Schoon gegeven: Aria uit de opera Albrecht Beiling, van Brandts Buijs, Moederke Alleen en Adesta, beiden van W. Andriessen. Ook deze nummers werden zeer mooi ten gehoore gebracht en vonden bij het publiek een dankbaar ont haal. Vooral de Aria uit de Opera Al brecht Beiling, welke zoo eenvoudig en gevoelvol werd voorgedragen, bracht ieder in verrukking. Het publiek verlangde na Adesta van W. Andriessen, nog een toegiftje wat bereidwillig werd gegeven en stormachtig werd toegejuicht. Psalm 42 voor koor en soli van Mendelssohn Bartholdy, waarin veel van het koor en soliste gevergd wordt en waarvoor dan ook vele groote ko ren en zeer terecht terugschrikken werd over het geheel zeer verdien stelijk gezongen, de soli waren over het geheel mooi te noemen, het koor daarentegen nog al eens onzuiver. Van den baryton hoorden wij Pro loog uit Paljas van R. Leoncavallo en Die Meistersinger van Neuren berg van Richard Wagner. Wij mogen niet dan met zeer veel waardeering spreken over dezen heer, welke het publiek deed genie ten van zijn schoone stem en mooie voordracht NED. JURISTEN VEREENIGING. De algemeene vergadering derju- ristenvereenïging wordt gehouden te Amsterdam Vrijdag en Zaterdag 3 en 4 Juli. DE ZEISTER MOORDZAAK. Naar wij vernemen zal bij de be rechting van de Zeister moordzaak op 21 Mei en volgende dagen mr. J. J. de Vries als verdediger van den verdachte Van Ee wegens familie omstandigheden worden vervangen door mr. E. W. H. Duijzings. (U. D.) EEN KOGELWERENDE STOF. Door den heer Lorjé, fabrikant in parapluies, Nieuwendijk te Amster dam, is den Minister van Oorlog me degedeeld, dat hij meent de zekerheid l,e hebben, dat door hem een stof is uitgevonden, die het doordringen van een kogel, afgeschoten uit een geweer in het menschelijk lichaam zou be letten. In verband hiermede is bepaald, dat bij het 7e regiment infanterie met die stof cene proef zal worden geno men, door met het geweer M. 95 op een doos, gevuld met vorengenoemde stof, te doen vuren. INBREKERS GESNAPT. Dinsdagnacht is het ten slotte mo gen gelukken te Rotterdam een drie tal inbrekers op heeterdaad te be trappen. Een nader onderzoek zal hebben uit te maken of zij behooren tot de bende die 't deze gemeente in den laatsten tijd zoo moeilijk heeft gemaakt. Te ongeveer half een des nachts ont dekte de huishoudster van mr. P. D. Kley, lid der Provinciale Staten, wonende aan het Haringvliet 34, dat zich mannen bevonden op een plat aan de derde verdieping, waaraan haar kamer grenst. Zij telefoneerde onmiddellijk aan de politie, terwijl een waker van den particulieren nachtveiligheidsdienst alarm sloeg. Een inspecteur en enkele agenten wa ren daarop spoedig aanwezig, die 't huis omsingelden. Maar ook de inbrekers hadden ont dekt dat zij in de val waren geloo- pen. Zij trachtten zich nu eerst met geweld toegang te verschaffen in het huis van mr. Kley door het in slaan van een glazen deur, doch toen dit niet gelukte lieten zij zich door een luchtkoker afglijden van een plat op de tweede verdieping van pand 32, een pakhuis in koloniale waren der firma J. H. Verstegen. Nadat een lid der firma was geroepen om de deur aan de Haringvl ietzij de te ope nen, trad de politie binnen. Het bleek dat de inbrekers het kantoortje en 't pakhuis al hadden doorsnuffeld en geen uitweg ziende, weer naai* de verdieping waren gegaan om zich te verschuilen. Daar werden zij door politie en veiligheidsdienst gegrepen. Het zijn drie nog jeugdige' person?!), antwoordende op de namen Thom- sen, Kouwen en Tydeman. Het par ket stelde des morgens een onder zoek in. Twee en een half uur was men bezig geweest d e inbrekers te wangen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de inbrekers blijkbaar het hebben gehad op het pand der firma Verstegen, dat des nachts onbewoond is en waarna zij na het uitsnijden van een drietal ruiten in het ach terhuis zijn gekomen zonder evenwel veel van hun gading te vinden. Toen zij dus aan het huis van den heer Kley ontdekt werden, waren zij reeds op hun terugweg dien zij zich door de waakzaamheid van de huishoud ster zagen afgesneden. BEVORDERING DER VISSCHERIJ. De twee-en-twintigste jaarlijksche algemeene vergadering van de veree- ninging ter bevordering van de Ne- derlandsche visscherij, zal te Vlaar- dingen worden gehouden, op Don derdag den 4den .Juni, des voormid dags te half elf uur precies, in de zaai „Harmonie" aan den Schiedam- schen weg. Uit de rekening en verantwoording blijkt, dat ook het afgeloopen verêe- nigingsjaar wederom sluit met een nadeeiïg saldo. De totale schold der vereeniging op 1 Januari 1908 was 545. Het ledental verminderde met 22 r.n bedroeg 564. EEN TOL-QUAESTIE. Aan den tol op den straatweg Hil versum—Laren, bij het Sint .Jans kerkhof, is een quaestie ontstaan, die door den bekenden eigenaardigen toestand in het Gooi nauw verband houdt met de erfgooiersquaestie en althans zoo goed als een uitvloeisel is. Van dezen drukken tol werd tot voor korten tijd een veelvuldig ge bruik gemaakt door melkboeren uit Laren en Hilversum met hunne lich te melkkarretjes. Het tolgeld, zijnde 16 cent voor heen en terug, altijd zonder morren betaald, kwam hun nu plotseling te hoog voor en werd door hen bij den tolgaarder Splint op vermindering aangedrongen. Deze kon daaraan niets doen, doch gaf hun den raad zich te wenden tot de administratie van den Laarder grint weg (nu straatweg) waaraan de tol is gelegen. Dit schijnt niet gebeurd te zijn en de melkboeren hebben zich zelf nu maar geholpen door eenvoudig den tol te negeeren en er omheen te rij den, zoodoende den tol eeri belang rijke schade berokkenende. Dat om rijden kon allsen geschieden door het huren van een akker van een Laar der-boer. Over dien akker kon de heide worden bereikt, en daar had den de boeren, als zijnde erfgooiers, natuurlijk vrij spel. Do tolgaarder is echter ook erf- gooier en deze kon dus eveneens op de heide zJjn gang gaan en doen wat des erfgooiers is. Op advies van het bestuur van den grintweg heeft deze nu getracht den boeren den toegang tot de heide te beletten door op ver schillende.plaatsen aan de grens van genoemden akker diepe kuilen te graven en op vele plaatsen den door de boeren genomen weg door hoopen zand onmogelijk te maken. Tot dusver is het den tolgaardei nog niet gelukt den doortocht te -je- lelten, daar, wanneer hij den ee" -n dag een greppel gegraven heeft, den anderen dag deze door de boeren w^- öer is gedicht. Zelfs is het reeds voor gekomen, dat beide partijen aan een zelfde gat bezig waren de een met graven, de ander met dichtgooien. Dat daarbij de onderlinge verhou ding minder aangenaam was, ligt voor de hand. Om te winnen komt het hierbij dus nu maar aan op liet uithoudingsvermogen. Dit zijn de heerlijke Gooische toestanden Dinsdagochtend werd echter aan gifte gedaan, dat uit een aangetee- kend pakket, verzonden uit Schiedam en beltemd voor Nunspeet, gelds waarden werden vermist, terwijl het pakket in geschonden toestand arri veerde. De politie wachtte nu Dinsdag avond den Leidschen trein af, waar op F. dienst deed. Bij fouilleering werd het geld, dat uit het pakket werd vermist, op hem bevonden. („U. D.") NEDERL. GYMNASTIEK- VERBOND. Bondsfeest 1908 te Amsterdam. Het is nu bepaald, dat de groote wedstrijden en de uitvoeringen, zoo wel van de turners als de aspiranten en de schoolkinderen, ter gelegen heid van de feesten van het Neder- landsch Gymnastiek-Verbond gedu rende de a. s. Pinksterdagen, alle ge houden zullen worden op het sport terrein achter het Rijksmuseum. Het Gemeentebestuur, zoowel als hel be stuur van de Amsterdamsche IJsclub en de Arnster'damsche Bond voor Li chamelijke Opvoeding, welker terrei nen hier liggen, hebben na velerlei besprekingen en onderhandelingen in dezen nu allen steun verleend. De vele werkzaamheden, die ter ge- schiktmaking van het terrein voor de betooging van het Verbond noodza kelijk zijn, worden voor het grootste gedeelte van Gemeentewege uitge voerd. Om de gewenschte oppervlak tes te verkrijgen, moeien de binnen- liggende dijken worden afgegraven en naderhand weer neergelegd, ter wijl drie groote tribunes worden ge bouwd. Ten ontvangst van autoritei ten en ter beschikking van de pers, de jury, het inlichtingen-bureau, de am bulance, enz., heeft het bureau van de Regelings-Commissie het vrije billik van de mooie lokalen van de IJsclub weten te verkrijgen. Zoo na dert alles langzamerhand zijn vol tooiing. Maar er moet in een kleine maand nog zeer veel geschieden en aan contanten binnenkomen. EEN ONTROUWE POST BEAMBTE. Dinsdagavond is door de recherche aan het Centraalstation te Utrecht bij aankomst van den laatsten trein Leiden gearresteerd de conduc teur der posterijen J. H. F., oud 44 jaar. Op dezen beambte rustte reeds langen tijd de verdenking, dat hij zich schuldig maakte aan diefstal van gelden uit aangeteekende pak ketten, doch het mocht niet geluk- ken eenig bewijs tegen hem aan te voeren. DE MIDDENSTAND. De Middenstandsbond bevat een Uitvoerig verslag van de audiëntie bij den Minister van Landbouw, ver leend aan het. dagelijksch bestuur van den Middenstandsbond, op 21 Maart, waaraan het volgende ont leend is Het dag. bestuur wees den Minis ter op den tegenwoordigen stand dier Midd en standsorganisatie, waaruit bleek, dat het verwijt, hetwelk dv. A. Kuyper in 1901 had uitgesproken en waarin hij deed uitkomen het gemis aan activiteit en initiatief bij den middenstand, thans zijn kracht ver leren had. Met vertrouwen zou het dag. bestuur zich nu dan ook tot de regeering wenden, om zich op de ge dane belofte van steun en medewer king "der regeering, wanneer in den toestand verandering mocht zijn ge komen, te beroepen. De Minister gaf zijne instemming te kennen met het denkbeeld, eeaT in stelling te vestigen, ten doel hebben de den middenstand voor te lichten e)i in het belang van zijn economi sche ontwikkeling werkzaam te zijn. De Minister meende echter, dat rle tijd daarvoor nog niet gekomen was, maar zal indien daarvoor te zijner tijd een geschikt persoon ge vonden zou kunnen worden, de uit voering hiervaji gaarne bevorderen. Ook de plannen omtrent de oprich ting van een bedrijfsmuseum hadden de belangstelling van den Minister, die in verband hiermede te kennen gaf, dat de totstandkoming van eene Octrooiwet wenschelijk was. Wat de te houden enquête betreft., deelde de Minister mede, dat deze zoowel mondeling als schriftelijk zal plaats hebben. Daar het Rijksbureau te Leiden voor een categorie midden standers nl. voor de verkoopers van veevoeder niet toegankelijk is werd den Minister in overweging ge geven ook in de toekomst voor hen de gelegenheid tot kosteloos onder zoek open te stellen. De Minister wenschte gaarne aan het verzoek te gemoet te komen, wanneer bij onder zoek de behoefte daartoe blijkt on meende, dat wellicht het op te rich ten station voor de maalderij en bak kerij hierin zou kunnen voorzien. Voorts betuigde de Minister zijne instemming met de maatregelen tot verbetering van het kredietwezen, be loofde met zijn ambtgenoot van Jus titie, bij- herziening van het Wetboek van Strafrecht, over het noodige tot het tegengaan van oneerlijke concur rentie en flesschentrekkerij in over leg te treden en verklaarde zich be reid eveneens met de Ministers van Binnenlandscha Zaken en van Finan ciën over de wijziging van de Ge meentewet te spreken. De Minister beloofde dat, mocht hij door omstandigheden verhinderd zijn zelf het congres te Dordrecht den 29sten en 30sten .Juli te houden, bij te wonen, in allen gevalle een verte genwoordiger te zenden. Aan het slot van het verslag wordt de meening uitgesproken, dat de be langen van den middenstand bij de zen Minister van Landbouw, steeds de noodige aandacht zullen vinden en dat hij zijnerzijds steeds zal me dewerken om het middenstands- vraagstuk tot. goede oplossing te brengen. ARCHITECTEN. De Bond van Nederlandsche Archi tecten, wiens statuten den 2den Mei werden vastgesteld en Zaterdag in bouwkundige bladen medegedeeld; heeft thans een bestuur gekozen be staande uitde heeren K. P. C. de Ba zel, voorzitter, te Bussum; H. P. Ber- lage Nzn. en Joseph Cuypers te Am sterdam; C. N. van Goor te Rotter dam; P. Houtzagers te Utrecht; Jus. Ingenohl te Amsterdam; J. van Nieu- kerken te 's-Gravenhage, terwijl in de commissie van onderzoek voor toe lating der leden gekozen werden dr. P. J. H. Cuypers te Roermond; Jac. F. Klinkhamer, professor aan de Technische Hoogeschool te Delft; W. Kromhout Czn., voorzitter van het Genootschap „Architectura Amicitia"; A. Salm C.B.zn., voorzitter van de Maatschappij tot Bevordering dei- Bouwkunst, beiden te Amsterdam, en A. W. Weismann, architect te Haar lem. Het huishoudelijk reglement werd in dezelfde vergadering vastge steld. STATION TE MAASTRICHT. De Hbld.-correspondent uit Maas tricht schrijft Onze stad zal eindelijk in het bezit komen van iets waarnaar zij reeds lang uitgezien en gehunkerd heeft. Het bestuur der Staatsspoorwegen heeft besloten het spoorwegstation alhier te vergrooten en het doelmati ger aan alle eischen des tijds vol doende in ie richten. De kosten hier van zijn geraamd op 1,200,000, ter wijl voorts is bepaald, dat het ge restaureerde stationsgebouw vóór den winterdienst van 1909 opgeleverd zal moeten zijn. SMOKKELGESCHIEDENIS. De heer S. Menko, firma Traut- man Menko, te Enschedé, heeft bij de justitie een klacht ingediend naar aanleiding van het dezer dagen in verschillende bladen voorkomende bericht, behelzende een smokkelge- sehiedenis, welke geheel uit den duim gezogen is. De bladen tegen welke een klacht is ingesteld zijn de Prov. Ov. en Zwolsche Courant. Dagblad van Rotterdam, Het Centrum en Het Volk". KINDERMOORD. De politie te Groningen heeft een dienstbode aangehouden, die ver dacht wordt van kindermoord. Ze moet de moeder zijn van het kind, welks lijkje eenige weken geleden in de Butjesstraat aldaar is gevonden en dat zij vier maanden in eenen kof fer moet hebben bewaard. EEN SCHENKING. De heer H. A. Insinger te Parijs, wiens landgoederen zijn gelegen aan de Lage Vuursche, heeft aan de dia conie der Hervormde Gemeente al daar f 10.000 geschonken. HUISVREDEBREUK. Tegen den inspecteur der directe belastingen te Tiel is een klacht we gens huisvredebreuk ingesteld door den ambtenaar der belastingen J., al daar. RAAD VAN DEFENSIE. Tot secretaris van den Raad van Defensie vanwege de Koninklijke Ma rine is aangewezen luitenant ter zee lste klasse R. van Leent, werkzaam aan het Departement van Marine. Door den Minister van Oorlog is tot secretaris van den Raad van De fensie, voor de landmacht, aangewe zen cle kapitein van den generalen staf P. Huizer. MOOI UITZICHT. Student (die bij 't zoeken naar ka mers ergens uit het venster kijkt en aan den overkant het naambord van een deurwaarder ontdekt). En noemt ge dat nu een kamer met een prachtig uitzicht EEN VRIENDELIJKE VERONDER STELLING. A. Zeg, wat vind je van advo caat X. B. Nu, voor civiele zaken betee- kent hij niet veel, maar als je eens een moord hebt begaan, of zoo iets, dan kan ik hem sterk aanbevelen ZEVEN REDENEN. Ik heb zeven redenen, waarom ik niet aan de werkstaking deel neem, verklaart Jan. En die zijn vraagt Kees. Een vrouw en zes kinderen EEN ZEKER TEEKEN. Wel, heeft uw schilderij succès gehad op de tentoonstelling O ja, 't trok verbazend de aan dacht. Ga maar eens na acht keeren zijn bij verschillende lui vóór mijn schilderij de zakken gerold. IN DE MACHT. Het volgende aandoenlijke stukje menschenwee lazen wij in het N. v. d. Dag: De heer, die bescheiden aan het bureau voor het publiek" geklopt had, drukte behoedzaam aarzelend de dieur open, nam beleefd groetend den hoed af en veegde toen met den zach- ten zijden doek, langzaam, vermoeid de zweetdroppels van het hooge voor hoofd. „Kan ik den commissaris zelf even spreken'?'' vroeg de heer, met iets zoe- kends in de oogen. Waarvoor is 't?" vroeg kort-af de brigadier. „Een particuliere aangelegenheid," antwoordde de ander, ontwijkend, monsterend de politieman aan de an dere zijde van het hek, als wilde hij weten of hij 't dien man wel kon toe vertrouwen. Met licht bevende hand haalde hij een keurig lederen porte feuille te voorschijn, bekeek de ver schillende visitekaartjes een voor een en vond toen onder die met Fransche namen, zijn eigen, dat in ferme schrijfletters vermeldde een flinken Hollandschen naam. Terwijl de brigadier zijn chef het kaartje bracht, borg de ander zorg vuldig zijn taschje in den binnen zak, na nog even heel vluchtig den inhoud van de bankbiljetten-afdeeling te hebben geschat. Toen verscheen weer scherper die pijnlijke, vermoei de kommertrek op 's mans gelaat en schitterden de oogen heviger van koortsachtige gejaagdheid. „Wilt u maar binnenkomen." Met neergeslagen oogen nam hij plaats op den stoel tegenover den commis saris, zwijgend, onbeweeglijk, als wil de hij den man van ondervinding die hem aandachtig bestudeerde, de volle gelegenheid laten zich te denken in zijn onuitgesproken ellende. Ellende waarvan hij zelf thans verhalen zou. Bij horten en stooten kwam het er eindelijk uit. Hij was procuratiehou der op een der grootste kantoren van Amsterdam, prachtvolle positie, na jaren lang ijverig en nauwgezet wer ken verworven, geholpen door een smetteloozen naam en goede familie. Hij was getrouwd, had kinderen; neen en nu barstte hij los, terwijl hij het moede hoofd op de hand liet rus ten gestolen had hij nog niet, god dank, zoover was het nog niet geko men, maar. het zou er van komen. Men had het reeds bij geruchte op 'ti kantoor verteld, men wist reeds, dat hij... aan het spel verslaafd was, dat hij tot laat in den nacht, de „acade mie" bezocht, dat hij... En in eefi koortsachtige, uitgebarsten, zenuw- ontspannende bekentenis vertelde hij hoe hij wist, dat het werk hem reeds onmogelijk werd dat het» hoofd hem onder zijn werk in den steek liet, dat zoo niet vandaag, dan morgen of... in elk geval spoedig de débacle ko men zou, dat... Uit het Engelsch. 43) Maar juist deze tegenstelling tus- schen zijn gedrag op het bal van lady Donnisthorpe en zijn koel terug getrokken houding van de laatste dagen zou haar op dit oogenblik, als zij lot rustig nadenken in staat was geweest, hebben moeten openbaren, wat hij dacht en hoe hij gestemd was. Want Charnoclc was niet zwij gend en terughoudend, als men op recht er» natuurlijk met hem omging; alleen als er vergissingen, onbegrij pelijke toestanden en oneerlijkheden in het spel kwamen, werd zijn ge laat een gesloten boek. Zij stalden hun paarden bij eene Uitspanning en klommen de steile helling tot den top op, waarop eens de oud-Romeinsche stad gebouwd was geweest. Een poosje zaten zij op de sleenen van den ouden muur en keken naar beneden over de uitge strekte vlakte, v, aar olijfboomen, po- Pulieren en witte dorpen in het zon- jiicht schitterden. Nu was, naar Charnock's meening, het beste oogenblik voor haar ver haal gekomen, en hij wachtte, tot zij zou beginnen maar hij zag alleen, hoe Miranda hem onderzoekend aan keek, terwijl zij gedachtenloos over de onverschilligste dingen babbelde. En zijn gelaat verried minder dan ooit, wat hij dacht en gevoelde. Zie ik u morgen weer vroeg Miranda, toen zij dien middag bij de deur afscheid van elkaar namen. Ik kom na den lunch een oogen blik, antwoordde Charnoclc, en zij stiet zachtjes een zucht van verlich ting uit, die Charnoclc zóó ongeduldig maakte, dat hij zijn paard haastig liet omlceeren, en snel wegreed. Zijn eerste opwelling, om dadelijk te vertrekken, was vervlogen. Hij zag zich door zijn woord en oolc omdat hij 't zelf wenschte, verplicht Miran da te dienen, en hij was voornemens zijne belofte nauwgezet te vervullen. Hij begon echter een gewaarwor ding te krijgen, dat hij een vrouw zou dienen, op wie hij in het binnen ste van zijn ziel met verachting neer zag. De boodschap van den spiegel werd nu een sprookje voor hem het viel hem in, Eoè Miranda zelf dat uitgelegd had. Dat de blik van vertwijfeling, dien hij op haar gelaat meende te hebben opgemerkt, in waarheid hem uit de trekken van lady Macbeth in herin nering was gebleven. En weer klonk hem een opmerking in de ooren, die hij in de balzaal van lady Donnis thorpe uit den mond van die dame van middelbaren leeftijd gehoord had Zoo'n coquette Daaraan moest hij telkens en tel kens weer denken. Den volgenden morgen klopte hij echter weer aan het huis tegen de helling aan, en ioen hij door de dienstbode door de galerij in den tuin geleid werd, zag hij Miranda voor zich, die zijn komst niet had op gemerkt. Zij was juist bezig om van haar bloemen de mooiste af te snijden en ze in een mand te rangschikken. Charnock verheugde zich er over haar onbemerkt te kunnen gadeslaan, want zooals zij daar tusschen de bloe men doorliep, herkende hij in de stille bevalligheid van haar bewegin gen weer iets van de oude Miranda, zooals hij haar op het balcon gezien had. De Octoberzon zond haar gouden stralen naar beneden, haar gloed werd door een zoel windje verzacht, en deze wind voerde gedempt het ge roep der landbouwers in de vlakte tot Charnock's ooren door. Zoo nu en dan zag hij het gelaat van Miranda, als zij zich even bukte en weer op richtte. en hij nam er dan een aller-1 liefste, natuurlijke uitdrukking op waar, die het, sinds Charnock in Ronda gekomen was, volkomen vreemd scheen te zijn geworden. Maar deze uitdrukking veranderde weer, zoodra zij Charnock in het oog lcreeg. Voor wien, denkt u, dat Ik deze bloemen pluk vroeg zij met eene schelmsche uitdrukking op het ge laat, die een pijnlijke uitwerking had. Ik wed, dat u het niet kan raden. Charnock lcwam naast haar staan. Mevrouw Warriner, wil u mij een van die bloemen geven vroeg hij zacht. Zij keek hem onzeker van ter zijde aan. Die bloemen zijn voor Gibraltar bestemd, zei ze, terwijl zij liefkoozend over de bouquet, die zij in haar han den hield, heenstreek. Zij sprak nu aarzelend en van de schelmsche uitdrukking op haar ge laat was niets meer te zienhaar stem beefde, terwijl zij dc laatste woorden sprak. Voor Gibraltar? riep hij vragend en hij zag weer dezelfde weeke uitdrukking op haar gelaat, die er even te voren op geweest was. Wie in Gibraltar krijgt die bloemen wie Hij keek haar vast in de oogen en haakte naar antwoord. Zij week schuw achteruitalle kleur was uit haar gelaat verdwenen, de woorden, die zij wilde uitspreken, schenen te willen verstikken. Haar opgewondenheid duurde maar een oogenblik, maar zij was ongetwijfeld echt. Charnock ging ontroerd naar haar toe. Maar op dat oogenblik had zij haar kalmte al weer teruggekregen. Ik geef u er met genoegen eene, zei ze haastig. Ik zal u zelf de bloem in het knoopsgat steken. Weet dat wel op waarde te schatten Zal u heel heel dankbaar daarvoor zijn Charnock bewoog zich niet en gaf ook geen antwoord. Met eigenaardig starenden blik stond hij daar, Mi randa's handen waren ijverig bezig de bloem in zijn jas te steken en terwijl hij de aanraking van haar vingers voelde, hield hij den adem in, terwijl zijn geheele lichaam beef de. Hoe het gekomen was, dat wist geen van beiden, maar plotseling la gen de bloemen op den grond, zij had hem met beide handen bij de schou ders gegrepen, en hij zag een harts tochtelijk smeeken in haar oogen, die nu openhartig in de zijne keken. U weet immers niet... schreeuw de zij, als buiten bezinning. U weet immers niets Maar ik zou willen weten, riep hij, zeg hei mij Neen, riep zij, neen, nu niet Zij hoorde, hoe er een deur geopend werd, Charnock hoorde het ook. Wanneer dus vroeg hij, terwijl hij een paar stappen achteruit ging. Daar ging de deur open, en majoor Wilbraham, met den hoed tegen zijn hart gedrukt, maakte hij op den drempel een plechtige buiging. Miranda was niet op haar gemak, zij keek van Charnock naar Wilbra ham en van Wilbraham naar Char nock. Hij behoort dus tot uw vrien den zei Charnock. Heeft u het recht mijn vrienden Uit te kiezen vroeg zij, en begroette toen Wilbraham zeer hartelijk. De majoor scheen zich in., dezen toestand zeer behaaglijk te voelen. Het. was voor het eerst, dat hij de brutaliteit gehad had, zich eigen machtig hier binnen te dringen, maar uit zijn gedrag zou rnen kun nen opmaken, dat hij de dagelijksche gast des huizes was. Hij wuifde Charnock een vertrouwelijke wel komstgroet toe. Zoo, vind ik je hier ook al, ami ce riep hij uit. Bij iedere nieuwe ontmoeting met Charnock werd zijn familiariteit grooter. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5