Rechtszaken Sport en Wedstrijden Leger e» Vloot Kerk en Schoo! Gemengd Nieuws Pers-Overzicht Efe MS s 3S Financiëele Berichten Stoonivaartberiehtee „En wat wou je nu vriend, dat ik deed...?" vroeg de ervaren politieman, vertrouwelijk de hand op den schou der van dit „man-kind" leggend. Heb je geen wilskracht genoeg, ben je dan geen man om..." „Neen, neen. O, als u wist hoe jö bent wanneer die satan je eenmaal beet heeft, wanneer... Ik bid u zet een post voor de deur om mij te red den..." En weer barstte hij in een ze nuw-huil uit. En zoo kwam het dat de buren vol trots gewaagden van hun adres aan den commissaris... dat na maanden en maanden eindelijk toch geholpen had. NIEUWE GREAT EASTERN-BOOT. Naar de Londensche berichtgever van 't. Hbld. meldt, zal do nieuwe, in- aanbouw zijnde boot-, de Great Eastern, bestemd om den passagiers- dienst tusschen Harwich en Hoek van Holland1 .'te onderhouden, doopt woi'den „Munich". Men hoopt dat de boot, die geheel volgens het type „Copenhagen" zal worden inge richt, November a. s. in de vaart zal kunnen komen, ten minste als de sta kingen aan do Engelscho sclieeps- bouw-werven den arbeid niet te veel vertragen. Verder verneemt hij, dat de forma liteiten, die vervuld moesten worden om de Ilarwich-booteri van draadloo- ze telegraphie te kunnen voorzien, zijn opgelost en de booten dus spoe dig deze gewenschte verbetering zul len bezitten. BRANDEN. Ten gevolge van het spelen met lu cifers door een klein kind is Dins dagnamiddag te Duizel de 'woning van J. B. met schuur, inboedel, een varken en kippen een prooi dei- vlammen geworden. Een kind van 4 jaar werd met levensgevaar uit de schuur gered. Alles was slechts laag verzekerd. ONGELUKKEN. Eenige jongens te Rijssen tracht ten dezer dagen te loopen over een over een sloot liggenden boom. H. B. deed het ook, maar kwam daarbij voorover te vallen met zijn onderlijf op den boom, waardoor hij zich in wendig zoozeer kwetste, dat hij na hevig lijden gestorven is. Dinsdagmiddag is te Stolwijk in de buurtschap Benedenheul de ruim twintigjarige dochter van den land bouwer A. S„ ter zijde van het huis la een sloot verdronken gevonden; geneeskundige hulp kon .niet meer baten. Ze leed aan toevallen en men schrijft daaraan de oorzaak van ha ren dood toe. Te Hengelo is het driejarig kind van den kleermaker Horselanberg door een houtwagen overreden en dood opgenomen. Toen de fabrieksarbeider P., te Rossum, gemeente Weerselo, woon achtig te Nordhorn, Pruisen, niet in zijn kosthuis terugkeerde, begon men aan een ongeluk te denken. De brugwachter Wassink vond Dinsdag een hoed, een wandelstok en een flesch met goudvissclien, wat hem zeer verdacht voorkwam. Met een zekeren Wurgers ging hij daarop aan het dreggen, met het ge volg, dat zij het lijk van P. ophaal den. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Woensdagmorgen had de boeren arbeider J. v. d. Stam, te Muiden, het 'ongeluk van een zolder te vallen, Met een ernstige hoofdwonde zwaar inwendig gekneusd, werd hij opgenomen. Nadat dr. Ankersmit de eerste hulp had verleend, werd de ongelukkige overgebracht naar het O. L. Vrouwe gasthuis, te Amsterdam. afgelegd het doctoraal examen in de Nederlundsche letteren door den heer H. H. Knippenberg. INGEZONDEN MEDEDEELINGBN A 30 Cts. per regel. Van belang voor Haarlem. Mejuffrouw E. v. d. Berg, Broncnor straat 3, te Noordwijk-Binneu, meldt ons: Vijf jaren lang ben ik met een nierziekte opgescheept geweest en hierdoor was het mij dikwijls onmo gelijk te werken. Ik had een onop houdelijke pijn in den rug en linker zij en de rheumatiek kwelde mij dik wijls, zoodat dan mijn enkels gezwol len waren waardoor het loopen mij groote moeilijkheid veroorzaakte. Ik stond 's morgens reeds vermoeid op, want mijn slaap was meestal onrus tig Zonder de minste aanleiding kreeg ik zweetingen en gevoelde mij daarbij zeer benauwd. De urine kwam met een branderig gevoel en meestal beslagen, terwijl ik ook veel van duizelingen te lijden had. Zon der gunstig resultaat te mogen ver krijgen, was ik reeds voor deze ziek te behandeld en daar mij toch niets kon baten, zocht ik mijn toevlucht tot Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze brachten mij na zes dagen een groote verlichting en vol vertrouwen bleef ik met uw pillen doorgaan. Ik gevoel mij thans oneindig veel betel en zal uw goed geneesmiddel gaarne re commandeeren. Ik ondergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en mach tig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Zenuwachtigheid, rugpijn, gele kleur, slapeloosheid, prikkelbaarheid, slechte eetlust, rusteloosheid zijn alle teekenen van niergift aai het bloed Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven hulp en kracht aan de nieren, zoo dat ze niet alleen die vergiften weg voeren, maar het bloed volkomen en regelmatig filtreer en en zoodoende een terugkeer der kwaal voorkomen, Daarom juist geven Foster's Rugpijn Nieren Pillen een blijvende genezing. Spreek langzaam en duidelijk wan neer gij Foster's Rugpijn Nieren Pil len koopt, dan zal er geen vergis sing plaats hebben. Zij zijn te Haar lem verkrijgbaar bij de Heeren J. van Gulik, Zijlstraat 98. -J. J. Göppingier, Groote Houtstraat 147a, en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10 voor zes doozen. Eea belangrijk boek oree het behoud der g3£OBfóe£d. Dr. MOSCOVITER te 's-Gravenha- ge, een bekend autoriteit op het ge bied der hygiëne en gezondheid, die ruim- twee jaar uitgebreide proefne mingen met Sanatogen heeft geno men, schrijft daarvan in zijn brochu re: Sanatogen als genees- en voe dingsmiddel o. a. het volgende: Op bladzijde 11: „Het lijdt Yoor mij geen oogenblik twijfel of Sanatogen ls een specificum tegen neurasthenie"; en op bladzijde 24: „Het is niet mijn doel voor Sanatogen op eenige wijze recla me te maken, wanneer het meegedeel de een reclame voor het middel wordt, dan ligt dat alléén aan zijn voortref felijkheid." Een beperkt aantal van deze inte ressante brochures zijn gratif en fran co verkrijgbaar bij den Heer B. HAR- RENSTEIN, Heerengracht 278, Am sterdam. LASKER. De simultaaiu-voorstelling der schaakclub „Utrecht", welke Dins dagavond plaats had, was te 12 uur geëindigd. Lasker speelde 26 partij en, waarvan hij er één verloor tegen den heer Weijers te Utrecht, en in 7 gelijk speelde tegen de heeren Leus- sen van Amersfoort, Van Foreestvan Utrecht, nar. Rutgers van Hilversum, Blokzijl van Utrecht, E. L. Olland van Utrecht, Grondijs van Utrecht, en Fick van Utrecht. RESERVE-KADER. Jongelingen, die dit jaar wenschen deel te nemen aan het examen voor het reserve-kader bij de infanterie of vestingartillerie, dat op 21 Juli plaats heeft, moeten hun verzoek vóór 7 Juli indienen bij den commandant van het korps, waarbij zij zich wenschen te verbinden. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Oud-Vossemeer de heer G. van Montfrans, cand. te Nijkerk (Geld.) ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Theor. Apoth. ex. mej. R. Spanjaard. 1. Nntuurk. ex. mej. E. K. Poort man. Doet. Rechtenmej. C. M. Beau- jon, Groningen. Geslaagd voor docto raal examen Nederlandsche letteren mej. G. van Geer. Amsterdam. Met gunstig gevolg is IiOOGE RAAD. Oplichting. De Hooge Raad verwierp het cas satie-beroep van J. H. O., agent van buitenlandsche huizen te Amsterdam wegens het voortgezet misdrijf van oplichting, veroordeeld tot 3 jaar ge vangenisstraf. Moord. De Hooge Raad deed uitspraak in de zaak van P. P., zeeman, door de rechtbank te Rotterdam en het ge rechtshof te 's-Gravenhage veroor deeld tot 10 jaar gevangenisstraf we gens moord. Het eenig cassatiemid del, ill deze zaak voorgesteld, vol gens hetwelk ter terechtzitting van de rechtbank, zonder toestemming van beklaagde's raadsman, vergun ning was oegeven aan de deskundi gen in deze zaak, zich te verwijde ren, werd door den Hoogen Raad on gegrond geacht, aangezien op dit feit geen nietigheid is bedreigd. Het be roep werd dus verworpen. Doodslag. Advocaat-generaal mr. Ort conclu deerde tot verwerping van het cassa tieberoep van M. van U., stoker en gepensionneerd Oost-Indisch militair te Osch, door het gerechtshof ie 's-Hertogenbosch veroordeeld tot jaar gevangenisstraf wegens dood slag, op 15 December 1907, geple tegen J. F. V., door een met .groven hagel geladen geweer op hem af te schieten, ten gevolge waarvan deze door verbloeding is overleden. Uit spraak 18 Mei. Auto-ongeluk. Door mr. Thorbecke Jr., advocaat te 's-Gravenhage, werd gepleit in de zaak van een eigenaar en bestuur der van een automobiel, den heer Jannink, door het gerechtshof te Arnhem veroordeeld tot een week hechtenis, wegens het door schuld veroorzaken, dat anderen zoodanig lichamelijk letsel bekomen, waardoor tijdelijke verhindering in hun be roepsbezigheden ontstaat. De requirant had een z.g. cobra aan zijn automobiel, die oen schel fluitend geluid gaf als van een stoomfluit. Bij het geven van een waarschuwings signaal rnet dit instrument, op den weg van Goor naar Heiten, was een paard voor een boerenkar op hol ge slagen, en twee personen, die op dien wagen zaten, waren er uitge slingerd en hadden ernstige kneuzin gen opgoloopen, die tijdelijke verhin dering in hun beroepsbezigheden ten gevolge hadden. Het Hof had aangenomen, dat de cobra is een mechanische fluit, geen Hoorn of trompot, welk instrument wel sedert het Kon. besluit van 18 September 1907 niet meer behoort tot de in artikel 9 van het Motor- en Kijwiolreglement verboden instru menten, doch is te beschouwen als een niet steeds gelijk werkend en dus onbetrouwbaar instrument, waarbij groote voorzichtigheid in acht dient genomen. Met name is het niet ge schikt, om op zeer korten afstand achter een paard te worden gebezigd. Pleiter betoogde nu, dat het Hof, hoewel niet het se ingeven alleen', maar het doorrijden van, den requi- •ont en het seingeven (of het door rijden alleen) in de "dagvaarding is gesteld als oorzaak van het ongeval, is getreden in een onderzoek naar dé schuld van bekl. aan het seingeven, na hem to hebben vrijgesproken van zijn schuld aan het ongeval doorliet doorrijden, en hein dus heeft veroor deeld voor iets dut hem niet ten laste was geleed. Het snel aanrijden van den requi rant achter den boerenwagen is, blij kens de instructie, beschouwd als de oorzaak van het ongeval. En naar aanleiding van die instructie is de dagvaarding opgesteld. Het Hof heeft de dagvaarding ook niet uitgelegd, maar haar gesplitst' Maar- daarbij is voor het Hof richt snoer geweest niet het feit, maar de qualificatie. Het Hof heeft daardoor de grenzen der dagvaarding over schreden. Conclusie O. M. 25 Mei. ZAAK PLIESTER-DE MEIJIER. Niet den 4den,, doch den Hen Juni zal deze zaak voor het Gerechtshof te Arnhem dienen. EEN BURGEMEESTER IN DE KNEL De Rechtbank te Breda heeft den burgemeester der gemeente Terheij- den, schrijver van een ingezonden stuk in een paar couranten, waarin werd beweerd, dat door den heer Schi'iek, koekfabrikant to Moerdijk, verpakt bij zijne peperkoek verzonden werden onzedelijke prentbriefkaarten veroordeeld tot betaling van f 200 aan den heer Schi'iek, alsmede in de kos ten van liet geding, terwijl tevens op s burgemeesters kosten afschriften van het vonnis zullen, worden aange plakt aan de gemeentehuizen te Zwaluwe en Zevenbergen. EEN BRUTALE DIEFSTAL. Een 22-jarige dienstbode stond woensdag voor de 5e Kamer der Am sterdamsche Rechtbank terecht, be klaagd van den diefstal ten huiz- van jonkvrouw E. C. Boddaert, Van Eeghenstraat aldaar, op 4 April jl. gepleegd. Het meisje is recidivistezij werd tweemalen tot 3 maanden gevange nisstraf veroordeeld, te» Amsterdam en laatstelijk, in 1907, te Rotterdam. Dadelijk na haar ontslag uit de ge vangenis begaf zij zich naar Amster dam en won per telephoon inlichtin gen in of freule Boddaert thuis was. Toen dit ontkennend werd beant woord, ging ze per rijtuig naar de woning der freule en vroeg aan de dienstbode of ze jonkvr. Boddaer kon spreken. Neen, luidde het antwoord, de freule is naar Hoenderloo om een jongen naar een gesticht te brengen. Zeg u uw naam maar. O, dan ga ik maar aan d? freule telephoneeren, zei bekl. en verdween. Een poos later meldde bekl. zich weer aan de woning der freule aan. Zij liep dadelijk naar boven en toen de dienstbode der freule, op het ge rucht, dat er iemand was, kwam toe- loopen, zei bekl. Nee, blijf maar, ik heb de freule gesproken. Zij komt om half vijf thuis. Je moet direct naar de villa Kijkduin te Zandvoort, om dezen brief aan freule Bima af te geven. Jc krijgt dan geld mede." Op hetzelfde oogenblik overhandig de zij aan de dienstbode een enve loppe. Hoe kaai de freule dit nu zeggen. Op Zaterdag' je midden uit bet werf te halen", wierp de dienstbode tegen. - O dat is niets, zei de freule. Je hebt huishoudgeld genoeg. Daar moet je de reis maar mee betalen". Bekl. deed net of ze thuis was. haalde uit de boekenkast een boek en gmg zitten lezen. Daarbij deed ze zich heel beschaafd voor. zoodat mooier bedacht dan het is uitgeko men Bekl. „Als ik het weer moest doen, zou ik het beter doen." 1-Iet O. M. vond deze misdaad zeer ernstig en wijl de beklaagde getoond heeft niet beter op te willen passen een zware straf -noodig. Spreker .schte drie jaren gevangenisstraf. Mr. Adolf Perel, voor de beklaag de als verdediger optredende, acht't ten laste gelegde bewezen, maar be twist de steekhoudendheid van de argumenten van het O. M., om bekl. een zoo langdurige gevangenisstraf op te leggen. Het plan is op cynische ..ijzo uitgevoerd, maar tóch is er eenige twijfel aan de misdadigheid an bekl., -gewettigd aan den eenen kant is het plan met fijn overleg uitgevoerd, doch aan den anderen kant duidt de wijze, waarop bekl. sporen heeft achtergelaten, niet op zoo groote misdadigheid. Hulde brengt pl. aan het O. M., dat het een onderzoek instelde naar de familieverhoudingen van bekl., die ook in Zetten eenigen tijd door bracht. Pl. stelt de waag of bekl. normaal is. Hij pleit geen ontoerekenbaarheid, niet omdat hij gelooft, dat ze toere kenbaar is, maar omdat wij hier te doen hebben met een grensgeval. Jammer is, dat wij bij het vooron derzoek hier missen een geroutineerd psychiater, die wellicht zou geoor deeld hebben, dat bekl. behoort tot de abnormalen. Een langdurige gevangenisstraf oor deze bekl., die daaromtrent een zonderlinge onverschilligheid aan den dag légt, acht pl. niet gewgnscht, vooral waar gezorgd zal worden- dat bekl. komt. onder deskundige leiding en niet. uit het oog zal worden ver loren. Bij haar ontslag uit de gevan genis zal ze direct worden opgeno men. Uitspraak 27 Mei a. s. dienstbode niets anders dacht dan dat ze een familielid der freule was. De dienstbode vertrok met het rij tuig, dat stond te wachten naar de tram en reed naar Zandvoort. En terwijl nu de bekl. alleen- in huis was begon ze weg te nemen wat maar weg te nemen wasIdeedingstukken, gou den sieraden, 145 aan geld en dat alles pakte zij in een handkoffertje en een tasch. En toen om vier uur 's middags de koetsier weer voor kwam, gelijk ze besteld had, reed ze met den buit naar het Centraal Sta tion om van daar naar Den Haag te vertrekken en in een hotel te Schev; ningen haar intrek te nemen, nog enkele voorwerpen in Den Haag te gelde gemaakt te hebben'. Kort duurde slechts haar vrijheid echter. De dienstbode van freule Bod daert bleek bij haar komst aan1 de villa Kijkduin te Zandvoort,. dat daar geen freule Bima woonde en zij deed toen dadelijk aangifte bij de politie. De recherche ging aan het werk het gelukte haar reeds op Maandag' de diefstal was op Zaterdag ge pleegd de hand op bekl. te leggen nog in het bezit van een aantal ge stolen goederen en van ruim f 40 aan geld. van den diefstal afkomstig. Ook voor de Rechtbank bekende het tengere meisje, als een dametje ge kleed, met een mooien zomea'hoed op de blonde haren. Ze had het plan al in de gevange nis bedacht. Mr. J. Kruseman, die de Rechtbank presideerde ,,'t Is verbazend listig bedacht." Bekl. „Ik zat er den heelen dag de cel aan te denken." Mr. Kruseman„U had het nog GEEN GRATIE. Zooals men zich herinneren zal, heeft, voor de Rechtbank te Amster dam terecht gestaan een 20-jarigê si garenmaker, die een moordaanslag pleegde op zijn meisje, dat zich, niet tegenstaande het gebeurde, bereid verklaarde met den bekl. te huwen, De Rechtbank veroordeeld© den jeug digen bekl. tot 2 jaren gevangenis straf wegens poging tot moord. Bekl. kwam van dit vonnis in hoo- ger beroep en huwde tusschen. de uitspraak der Rechtbank en de be handeling in hooger beroep met het meisje. Niettemin bevestigde het Hof het vonnis dei* Rechtbank en dej Hooge Raad verwierp het verzoek tot cassatie. De verdediger van bekl., mr. Adolf Perel, richtte daarop voor zijn cliënt een verzoek om gratie aan H. M. de Koningin. Dit verzoek, door een drie honderd-tal ondersteund, werd de zer dagen afgewezen. ming van Rochette en naar de oor zaken, tengevolge waarvan wij thans geruïneerd worden. Wij verzoeken u tevens een commissie te benoemen van afgevaardigden en senatoren om licht in deze gehéele zaak te brengen. Uit een telegram blijkt, dat Ro chette intusschen onder borgstelling voorloopig in vrijheid is gesteld, DOOR APACHEN AANGEVALLEN. Zaterdagavond is om elf uur onge veer, midden in Parijs, een tram door een bende Apachen aangeval len. De koetsier van een der wagens van de lijn Cours-de-VincennesSt. Augustin zag op een gegeven oogen blik een schijnbaar dronken man op de rails loopen, die hem dwong te stoppen. Toen de tram stilstond, sprongen een vijftiental kerels te voorschijn, die den conducteur zijn geldtasch afnamen en den eenigen •reiziger, die in de tram zat, beroof den en mishandelden. Toen eindelijk de politie verscheen, nam de bende de vlucht: de conducteur wist een dei- dieven vast te houden en aan de agenten over' te leveren, BOTER OF MARGARINE. In de zitting van het derde kanton gerecht to Rotterdam stond Zaterdag middag terecht Johannes Fortuijn. zich noemende boterhandelaar, wo nende te Amsterdam, Jacob van Len- nopkade 26. Aan hem is bij dagvaar ding ten laste gelegd, dat hij op 14 Februari heeft doen vervoeren drie Vaten, ieder inhoudende 20 KG. vet, wat dienen kon om boter te vervan gen en wat bestanddeelen bevatte dié niet van melk afkomstig zijn, terwijl noch op de verpakking, noch op de waar het woord margarine voor kwam. Uit dé behandeling dor zaak blijkt, dat het pakhuis van beklaagde te Amsterdam geruimen tijd door verschillende ambtenaren is bewaakt en dat in één maand daarin is ge bracht 2000 KG. margarine, maar dat daaruit nooit margarine is uitge voerd. Wat daaruit verzonden werd was alles ongemerkt, dus roomboter. De kantonrechter vraagt aan 'be klaagde of hij kort geleden ook niet is veroordeeld door den kantonrech ter te Amsterdam, wat beklaagde wel gelooft. Het feit hem ten laste gelegd ontkent hij, maar die ontkentenis is in lijnrechten strijd met zijne beken tenis aan den batervisiteur Los te Amsterdam gedaan. De ambtenaar van het O. M. DE BOUWRAMP IN GORLITZ. Architect Sehring, die de ingestorte muziekzaal te Gorlitz gebouwd heeft, is gearresteerd, zooals we reeds kor telings meldden. Het, stedelijk bouw- bestuur moet er hem herhaaldelijk opmerkzaam op hebben gemaakt, dat de dok-constructie te zwaar was, waa rop la ij rapporten voorlegde van Berlijnsche bouwfirma's, die de be kapping als deugdelijk kenmerkten. Sehring werd gearresteerd, toen hij uit Berlijn juist te Gorlitz was aangekomen, vergezeld van zijn atU ocaat. De commissaris haalde zijn eistasch uit het hotel, waar hij zijn intrek had genomen. Op Sehring's vermogen, ten bedrage van 100.000 Mark, is een beslag gelegd. De reeds eerder gearresteerde op zichter Naumann had beweerd, dat hij een bouwindustrieschool had af- geloopen, \ier jaar in Munchen de hoogeschool liad bezocht, en een oxamen ter verkrijging van het di ploma had afgelegd. Thans is geble ken, dat de man niet eens het exa men der bouw-industrièscliool heeft afgelegd. Het is gisteren gelukt, de twee laatste slachtoffers van onder de puinhoopen te voorschijn te halen. Daarna werd het opruimingswerk „estaakt, opdat de gerechtelijke on- dftrzoekingscommissie haar arbeid zou kunnen beginnen. De pioniers bleven gisteren nog in Gorlitz, om, na afloop der gerechtelijke visitee ring, de muren op te blazen en om ver te halen, en keeren vandaag' naar hun garnizoen terug. Deskundigen hebben verklaard, dat de dak-constructie, in verhouding tot de draagkracht, der muren, veel te zwaar was genomen, en dat dus in storting wel volgen moest. Latere berichten melden nog, dat op liet bureau van architect Sehring aan een medewerker van het „Berl. Tagebl." is verklaard, dat de inge storte dakconstructie wel degelijk tweemaal van staatswege is beproefd en goedgekeurd. De rijksarchitect Bernhard heeft, in opdracht der geering, het dak onderzocht. Het schijnt, dat een zekere span ning tusschen de stedelijke overheid van Gorlitz* en architect Sehring op den gang der gebeurtenissen niet zon der invloed is geweest. dat vast staat, dat de vaten te Rot terdam aan de Maaskade gevonden en bestemd voor Vlaardingen, door beklaagde zijn verzondendat blijkt uit de verschillende afgelegde verkla ringen die precies in elkander slui tend Deze beklaagde is een van de vele gevaarlijke personen die door hun knoeien den goeden naam van de Hollandsche boter in gevaar bren gen. Hij vraagt veroordeeling tot f 100 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Uitspraak 23 Mei. DE ZAAK-ROCHETTE. Men zal zich herinneren, dat op de in de zaal „Wagram" gehouden ver gadering van de aandeelhouders de zaak-Rochette te Parijs, een com missie van 6 leden is benoemd om hun aller belangen te behartigen. Deze commissie heeft thans aan al le leden een afschrift ter teekening gestuurd - van een verzoekschrift, dat. aan minister Briand gezonden zal worden. In dit stuk wordt er aan herinnerd, dat in de bureaux der verschillende vennootschappen-Ro- chette 10 millïoen gevonden werd, on dat het faillissement van het Crédit Minier volkomen ongegrond was. Na een protest tegen het plotseling ontslag van* alle beambten) van deze instelling, heet het verder Wij verzoeken uit naam van de 50,000 aandeelhouders en van onze 5000 arbeiders en beambten, dat het u moge behagen een onderzoek te ge lasten naar de werkelijke be weegredenen voor de inhechteiisne- DE NIEUWE GOUVERNEUR VAN SURINAME. Van verschillende kanten wordt de benoeming van mr. Fock tot gouver neur van Suriname toegejuicht. De .Nieuwe Courant" zegt De keus mag gelukkig genoemd worden. Geregeerd te worden door een betrekkelijk jong man, met be- stuurservaring en lust om iets in het belang van het hem toevertrouwde gewest tot. stand te brengen, kan Su riname slechts ten goede komen. Wij wenschen haar, den heer Fock en de regeering, met deze -benoeming ge luk. „Het Vaderland" schrijft De benoeming van den oud-minis ter mr. D. Fock tot gouverneur van Suriname, achten wij een zeer lukkige. Tijdens zijn ministerschap heeft de heer Fock getoond een groote kracht op koloniaal gebied te zijn. Hij is nog betrekkelijk jong, bekwaam, on dernemend, bezit groote organisee- rencle en administratieve gaven, heeft menigmaal bewezen, de koe bij. de horens te durven vatten, en zijn re- geeringstaak te bezien van een hoo ger plan dan het gemiddelde. Wij verwachten van hem als gouverneur van Suriname veel, en gelooven de kolonie, waar nog zooveel voor een doortastende hand te doen is, met zijn benoeming geluk te mogen wen schen. Er is in den laatsten tijd een merk waardige wisselwerking tusschen de portefeuille van Koloniën en den gouverneurszetel te Paramaribo, zoo wel wat de personen, als wat de bo vendrijvende politieke richtingen be treft.... Het blad wijst dan. evenals wii de den, op de eigenaardige verwisseling van functies tusschen de heeren Idenburg en Fock en schrijft dan Deze persoonsverwisseling geeft ook aanleiding tot het stellen van een politieke puzzle. Idenburg was pas als minister af getreden, toen hij door een ministe rie, niet van zijn kleur, als gouver neur naar Suriname werd geroepen Fock desgelijks. Idenburg keert., na nog geen drie jaren daar werkzaam te zijn ge weest, weer aan het hoofd van Kolo niën op liet Plein terug, in een Kabi net van zijn eigen kleur. Vrage Zal het met Foclc na drie jaren óók zoo gaan Wij hopen, dat ook in dit opzicht de geschiedenis van het departement en de kolonie zich herhalen zal. Hiervan zijn wij intusschen zeker met zijn benoeming tot gouverneur van Suriname is de carrière van een man als mr. Fock niet afgesloten Dat gelooven wij ook niet. Het zou ons tenminste niets ver wonderen als èn Idenburg èn Fock in de toekomst nog eens als „toewan besaar" in Buitenzorg kwamen. „Het Centrum" schrijft Een gelukkige benoeming, die door dezelfde loyale gezindheid is ingege ven, welke drie jaren geleden den destijds afgetreden minister van Ko loniën als opvolger van den heer Lely naar de West deed zenden. De nieuwe gouverneur is ongetwij- feJd een man van groote bekwaam heid. Van hem valt, evenals van zijn' beide voorgangers, veel te verwach ten. In hoofdzaak zal wel dezelfde koers worden gevolgd, waarbij men ook vertrouwen mag, dat de kloeke strijd, door den heer Idenburg aan gevangen tot bevordering der zedelij ke belangen, door mr. Fock zal wor den voortgezet. En in moreel, èn in stoffelijk op- zicht is, na de zoo groote en langdu rig10 misère van vroegere jaren, voor Suriname nog zeer veel te doen, waf een krachtige hand vereischt. Moge de arbeid van gouverneur Fock, evenals die van zijn voorgare gors, de kolonie ten goede komen, op dat zij ten slotte geheel worden opge heven uit haar staat vaii verval De „N. R. Ct." juicht de benoeming „zonder reserve" toe, en schrijft Men weet, dat de heer Idenburg goed vertrouwen heeft op de toekom af onzer kolonie. Bij de laatste begroo ting werden van hem afkomstig* plannen overgelegd, om de kolonie vam het moederland weer financieel onafhankelijk te maken. Mr. Fock heeft die plannen als minister van Koloniën met warmte verde&rril, en: het moet hem aangenaam zijn, thans I als gouverneur der kolonie, daaraan I voort te kunnen werken. In de jaren! waarin mr. Fock op het «Plein heeft gezeteld, is daarenboven gebleken', dat liet hem aan de noodige voortva- ■endheid geenszins ontbreekt. Me» mag er dus wel op rekenen, dat, oolc nu tusschen de beide bewindvoerders de rollen zijn verwisseld, met dezelf de kracht aan de opheffing der kolo nie zal worden doorgewerkt. De ko lonie kan daarbij slechts wel varen'. De „Nieuwe Arnh. Crt." is, omtrent' 1 3 benoeming zelf, van een eenigs- j ns andere meening en schrijft Coiutinuiteit in 't bestuur is zeker m hooge mate gewenschtdoch zij krijgt iets bedenkelijks, wanneer ten slotte de personen ondergeschikt wor den gemaakt aan het stelsel, dat on aantastbaar blijft, onafhankelijk van de personen. Of minister Fock 'werd geïnspireerd door gouverneur Iden burg, dan of minister Idenburg wordt geïnspireerd door gouverneur Fock, de inspiratie blijft .onveranderd, de bril, waardoor 'gezien wordt, is steeds dezelfde, al dient ze voor ver schillende oogen. I Bij alle waardeering van het vele J uitnemende, door de twee opvolgen- 1 de gouverneurs voorbereid en tot stand gebracht, is twijfel geoorloofd, of het tegenwoordige stelse,^ van on gelimiteerde staatszorg, op Suriname toegepast, wel het meest geschikte is om de kolonie te leeren op eigen bee- nen te staan; of men niet, in eeri aanvankelijk goede richting, te ver Voorlag gevraagd, of het aan beveling Verdient, achtereenvolgens de hoogste staatsambtenaren te M noemen tot Zol^i"tem nvT er"'geen keuze meer is van. schikbare oud-ministers, in voor „vol" aanziet? de eenige stem, die reeds wij WARSCHAU—WEENEN- SPOORWEG. In aansluiting op hetgeen wij roeger mededeelden, ontleenén an de buitenlandsche bladen nog de volgende cijfers over 1907. welke aan de algemeene vergadering zullen wor den voorgelegd: De ontvangsten bedroegen 23.886.423 R. (tegen 21.880.689 R. in 1906), de uitgaven 19.495.858 R. <17.252.131 R.) waarna eene netto-winst overblijft van 4.330.564 R. (4.628.558 R.) Hiervan moet worden afgetrokken voor staats-rente, volgens de conces sie-bepaling, 250.000 R. (evenals im 1906), uitgaven voor coupons eb af lossingen 4.136.468 R. (4,136.709 R., d. i. totaal 4,386.468 R. Hierna verblijft 4.096 R., welke aan. het vernieuwings fonds voor 1907 zullen worden toe gevoegd. Daar het afgeloopen boek jaar geen verdere netto-winst heeft opgeleverd, zal geen dividend wor den uitgekeerd. Uitgelote aandeeleri, ten bedrage van 463.700 R.. worde® uit de reserve betaald. 'Tel). TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Sindoro, van Rot terdam naar Java, vertrok 13 Mei v. Suez. Het stoomschip Kawi, van Rotter dam naar Java, vertrok 12 Mei van Southampton. Het stoomschip Java, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 13 Mei vati Port Said. Het stoomschip Pyrrhus, van Java naar Amsterdam, vertrok 9 Mei vatn Port Said, Het stoomschip Sloterdijk arriveer de 12 Mei voorin, van Rotterdam te Philadelphia. Het stoomschip Kawi, van Rotter dam haar Java, passeerde 13 Mei Ouessant. Het stoomschip Goeben, van Rot terdam naar Japan, vertrok 12 Mei van Southampton. Het stoomschip Prinz Heim'ich, v. Rotterdam naar Japan, arriveerde 12 Mei te Penang. Het stoomschip Prins Willem IV, van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 13 Mei voorna. 7 uur Ones sant.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6