NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA OM ONS HEEN Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws Rubriek voor RecSitsvragen 25e Jaargang. No. 7635 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATEBDAG 16 MEI 1908 AARLEIYTS DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN) ?fif Haarlem ï«20 Vów de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),1.30 (F?a*co per post door Nederland,1.65 Maonderlijke nummers0.02 Vt ©eiBustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H de omstreken en franco per post 0.45 Üfgave der Vennootschap loarens Coster. Directeur J, PEEREBOOM. ADVERTENTIËN) Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel meer /0.10 Reclames 30 Cent per regffl. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij; Zulder Bultenspaarue 6. Telefoonnummer 122. Tm ie plaatsing van advertentiën en reclame?, van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D Y ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DU NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZATERDAG 16 MEI. SchouwburgBioscoopvoorstelii r 2 en 8 xlxir. Ho. 741. Keizer Frans Joseph I. „Vro olijke dagen1', schrijft Aug. FournieVi zal 1908 voor Oostenrijk brengen. Het gansche land maakt zich gereed, om het 60-jarige jubi leum van de regeering van Keizer Frans Joseph I feestelijk te herden ken. Reeds in deze lentedagen heeft de monarch, die eenzaam op den Oostenrijkschen keizerstroon zit, me nig teeken van oprechte vereering ontvangen. De kostbaarste daarvan was we! de gelukwensch, dien Keizer Wilhelm, zijn trouwe bondgenoot, hem te zamen met andere Bondsvor- sten van het Duitsche rijk gebracht heeft. Zoo ziet de Keizer van Oosten rijk, koning van Hongarije, zich op den vreedzamen avond van zijn leven door liefde en trouw omgeven. Dat is vroeger wel anders geweest. Toen in de jaren na de omwenteling van 1848 de Keizer aan de burgerij alle aandeel in de wetgeving ontzei- de, en als absoluut heerscher regeer de, was hij niet populair en weinig- gezien. Toen evenwel naderhand Oos tenrijk en Hongarije hun grondwet weder terug ontvingen, en de mo narch uit het duister der niet te con troleeren alleenheerschappij in het licht van de burgerlijke vrijheid trad, leerde men verschillende goede eigen schappen in hem kennen, die tot dus ver alleen eenige weinige vrienden hadden gewaardeerd. Op zijn achttiende jaar had hij den troon bestegen, onder de moeilijkste omstandigheden, die men zich den ken kan. Even te voren hadden strenge maatregelen genomen moe ten worden tegenover oproerige be wegingen in Weenen en Pesth. Wee hén werd spoedig bedwongen, maar in Hongarije duurde het verzet voort, tot het in 't volgende jaar met vreem de hulp bedwongen werd. De oorlog met Sardinië werd slechts door een korten wapenstilstand onderbroken. Wel mocht de jonge vorst, die een uitstekend ruiter, schitterend danser en schutter was geweest, ja zelfs als tooneelspeler in de hofkringen lau weren had behaald, uitroépen „Vaarwel, onbezorgde jeugd P Wat hem in deze moeilijke taak steunde was een bijzonder sterk ont wikkeld plichtgevoel. Bismarck >-ad deze eigenschap al bij hern opge merkt, toen hij hem op zijn 22ste jaar leerde kennen. Hij kende boven dien alle talen, die in het groote Donaurijk worden gesproken, wist veel van rechten en, natuurlijk, van militairisme af. Daarbij is een zeer sterk gevoel van eer een van zijn karaktertrekken. De eerste jaren van zijn regeering waren rijk aan allerlei moeilijkhe den. Toch liet hij den moed niet zin ken. Nog in 1866 zei hij in een troon rede de navolgende woorden van men zou bijna zeggen burgerlijke zachtmoedigheid„Onze schreden moeten niet geleid worden door ge heime wraakgedachten. Veeleer moe ten wij trachten, door datgene wat wij tot stand brongen, tegenzin en vijandschap in achting en toegene genheid te veranderen." Zoo is langzamerhand het Oosten- rijksche gereconstitueerd, zijn de in slechten staat geraakte financiën door zuinigheid en verstandige be lastingen in orde gebrachtzoo is het bankwezen geregeld, een moder ne wetgeving geschapen en het volk in staat gesteld tot volkomen mede dinging met andere volkeren. Het rijk is daardoor niet lang alleen ge bleven. Het Duitsche rijk bood Oos- tenrijk-Hongarije in 1879 een bond genootschap aan, waarbij ook Italië zich aansloot, een vereeniging van macht, die zonder twijfel aanleiding is geweest, dat nu bijna dertig jaar in Europa de vrede bewaard is ge bleven. De minister-president Hasner, die het wetsontwerp op de volksschool saxuensteide, heeft Frans Joseph eens den vlijtigsten man der monarchie genoemd. Dat is niet te veel gezegd, hij is het werkelijk. Reeds als jonge heerscher gunde hij zich niet meer dan vijf uur slaap en begon reeds in den vroegen morgen aan den arbeid. Zóó is het tegenwoordig nog. In den zomer zit de Keizer om vijf uur, in den winter om zes uur aan de werk tafel cn behandelt in korten tijd de schriftelijke voorstellen van zijne ministers, waarvoor geen persoonlij ke bespreking noodig is. Deze bezig heid gaat door op reis, bij de ma noeuvres, ja zelfs op de jacht, waar van de Keizer een hartstochtelijk liefhebber is en waarin hij, afgezien van een wandeling in het park Schonbrunn en een bezoek nu en dah aan zijn dochter Marie Valerie te Wallsee, zijn eenige ontspanning vindt. Zelfs de eenvoudige lunch wordt in de werkkamer gebruikt en ver- eïscht slechts enkele minuten. Tus- schen vijf en zes uur gebruikt de Keizer het middagmaal, dat even eens uit weinig gerechten bestaat, behalve wanneer er gasten aan tafel zijn, zijn raadslieden of generaals of de afgevaardigden. Dan wordt uit keuken en kelder het beste opge- discht. 's Keizers Johannisberger en Tokayer hebben een zekere ver maardheid verkregen. Toch duurt ook dan de maaltijd niet lang, de Keizer zit niet graag lang aan tafel. Zelf is hij zeer matig, heeft zijn leven zeer regelmatig inge deeld en behoudt daarmee een krach tige gezondheid. Evenals zijn tafel is ook zijn woning eenvoudig en zon der weelde. Aan zijn kamers in den Weener Hofburg ontbreken gemak ken, die bemiddelde burgers niet zouden willen missen. Wanneer fees telijkheden of andere avondbijeen komsten hem niet in beslag nemen, gaat hij in den regel reeds te 9 uur naar bed. Sedert den dood der Kei zerin bezoekt hij den schouwburg nog maar zeer zelden. Frans Joseph is bijzonder stipt. Hij laat niemand wachten en het komt zelden voor, dat iets, waarin hij be trokken is, een minuut over den be paalden tijd begint. Van zijn omge ving eischt hij evenwel dezelfde stipt heid. Zijn werk wordt zeer precies gedaan, waarbij zijn sterk geheugen hem goede diensten bewijst. Meerma len komt het voor, dat hij ministers op kleine onjuistheden aandachti; maakt, die hun ontgaan waren. Dat geheugen stelt hem ook in staat, ieder die eens aan hem werd voor gesteld, weder te herkennen. Bij audiëntie houdt hij van korte, duidelijke antwoorden. Wijdloopige beschouwingen, die tot het onder werp in geen rechtstreeks verband meer staan, wekken weldra zijn on geduld op. Het is een onfeilbaar teeken, wanneer hij naar zijn knevel grijpt. Een flink woord en een eigen opvatting zijn hem, wanneer zij in den gepasten vorm zijn gegoten, lie ver, dan een willooze onderworpen heid. „Nu heb ik", zei hij eens van sen grootwaai'digheidsbekleeder^ „al twee jaar met den man omgegaan, en toch nog niet te weten kunnen ko men, wat hij eigenlijk wil." Ongetwijfeld heeft datzelfde sterke gevoel van plicht hem de wreede slagen helpen dragen, die hem in zijn familie getroffen hebben. Nauwe lijks was hij tot man gerijpt, of hij werd door het staal van een moor denaar getroffen in 1857 stierf zijn eerste kind, in 1867 werd zijn broe der, de ongelukkige Maximiliaan, in Mexico door zijn eigen oproerig volk gefusilleerd naderhand verloor door eene nooit opgehelderde gebeur tenis de begaafde kroonprins Ru dolph het leven en ten slotte werd den lOden September 1898, juist toen men in Oostenrijk toebereidselen maakte om het 50-jarig feest te vie ren, de Keizerin door den misdadiger Lxxccheni in Zwitserland vermoord. „Zijn vrouw", zooals liij. haar in een kennisgeving aan de Burgerij van Weenen noemde, „had hem tot dus ver al deze rampen helpen dragen nu was hij daarmee geheel alleen." Drie dagen sloot hij zich op en wil de niemand „ontvangen daarna ham hij zijn taak weer op. J. C. P. RUSLAND. Bij de behandeling van de begroo ting van binnenlandsche zaken is in de Doema DE STAAT VAN BELEG ter sprake gekomen, die in vele stre ken van Rusland nog heerscht. De leiders der oppositie verklaarden dat du slaat van beleg een demoralisee renden invloed had op de plaatselij ke overheden. Men klaagde er over, dat de staat van beleg zoo langza- xnerhand tot een systeem was gewor den. Ook verschillende sprekers van het centrum betoogden, dat de regeering een wel wat ruim gebruik maakte van een maatregel, die toch altijd een uitzondering moest blijven. De staat van beleg moest alleen maar in bijzondere gevallen worden toege past. Voorts kwam Ï)E STAATKUNDE DER REGEE RING IN POLEN ter sprake. De Poolschc afgevaardig de Dmorski onderwierp de politiek dor regeering in Polen aaxi een scher pe kritiek. Hij verweet Stolypin, dat hij allerlei maatregelen nam tot on derdrukking der Poolsche nationali teit. Een geheel andere meening hield Poerisjkew-itsj, net bekende lid der uiterste rechterzijde, er op na. Hij was juist van oordeel, dat de regee- ing niet krachtig genoeg tegen de Polen optrad. De Polen streefden naar scheiding van Rusland en tegen dat streven nam de regeering geen voldoende maatregelen. Poerisjkewitsj vond, dat de Rus sische regeering in dezen maar eens een lesje moest nemen bij de Pruisi« sche regeering. Ook een eer voor Pruisen 1-ïoe schandelijk de gevangenistoe standen zijn, hebben we reeds meer malen aangetoond. Hieronder nog een weetal staaltjes, die méér zeg gen dan kolommen druks. Uit de gevangenis te Simferopol, in Rusland, zijn een aantal gevangenen losgebroken De directeur van de ge vangenis werd gewond, zijn adjunct, de dokter en twee opzichters werden gedood. Uit Riga wordt gemeld Vier jonge meisjes, die in de ge vangenis opgesloten zijn, wilden op haar wijze den lsten Mei vieren, door de weigering om te eten. De direc teur der' gevangenis liet dragonders komen met de knoet, om de meisjes door ranselen te dwingen om te eten. Twee meisjes werden door de dragonders doodgeranseld, het derde ligt half dood ixi het ziekenhuis, lxet vierde is ernstig ziek. En zoo'n land wil zich nu onder de beschaafde landen rangschikken ENGELSCIl-INDIë. Zooals reeds werd medegedeeld, zijn de beide colonnes van de straf expeditie van generaal Willcocks te gen de Mohmands vertrokken. Dins dag is door de cavalerie EEN VERKENNING gehouden langs den weg over Gan- dao. Uit Sharkadt wordt een gerucht gemeld, dat verschillende stammen zich opmaken, om den opmarsch der Britsche troepen te bestoken en de Kwaezai's met de Baizai's den Kha- pak-pas bezetten. Het blijkt nu, dat de Mohmands niet alleen geweigerd hebben zich te onderwerpen, maar bovendien den Britschen gezaghebber een beleedi- gond antwoord hebben gezonden. ENGELAND. IN HET LAGERHUIS verklaarde, in antwoord op een des betreffende vraag, de heer Buchanan, onderstaats-secretaris voor Indië, dat de regeering van Indië, naar aanlei ding van de deelneming van Afgha- nen aan de opstanden op de grens, van den Emir zeer bevredigende me- dedeelingen heeft ontvangen omtrent de door den Emir in het werk gestel de pogingen om de Afghanen te weer houden zich bij de stammen aan te sluiten. En waar denkt u dat die pogingen in bestaan Schrik niet, lezer. Als een echt Oos- tcrsch despoot heeft de Emir bevolen al zijn ondei-danen, die het in hun hoofd mochten krijgen oproerige re devoeringen te gaan houden, DE TONG UIT TE RUKKEN, en zij, die het wagen Kaboel te ver- latén, met het doel zich bij 'dj op standelingen aan te sluiten, DE VOETEN AF TE SLAAN. Krasser kan het wel niet En dat noemt Engeland nu „bevre digende mededeelingen". Eene quaes- tie van opvatting MAROKKO. De laatste berichten wijzen op een voor den wettigen Sultan zeer ont- moedigenden omkeer van zaken. Het blijkt meer en meer, dat ABD-EL-AZIS HEEFT UITGEDIEND. Ook de hoofdstad Fez maakt zich gereed om Moulay Hafid, die met snelle dagmavschen nadert, met groo te pracht en praal in te halen voortdurend wordt zijn leger ver sterkt met nieuwe scharen, die er naar hunkeren door den „Redder van liet Geloof" gezegend te wor den In het hoofdkwartier van Abd-el- Azis te Rabat heerscht een zeer ge drukte stemming sinds het bekend worden van het bericht, dat Sheik Bagdadi, des Sultans meest ver trouwde veldheer, met heel zijn le ger is overgeloopen naar diens broe der volgens een Franschen bericht gever moet Ahd-el-Azis gezegd heb ben „Ik zweer, dat als de Marok kanen mij niet als hun Sxiltan wil len behouden, zij geen anderen dan Franrijk zullen hebben." De „Deutsche Marokko Korr." .schrijft De afval van Bagdadi en zijn leger ontneemt Abd-el-Azis alle hoop, en kan de stand vaxx zaken in Marokko jelieel wijzigen, als de Dxxitsche di plomatie nu maar profijt weet te trekken uit den toestand. Moulay Hafid is nu de onbetwist bare Sultan van Marokko zijne ge zanten zijn te Berlijn onder deze om standigheden moet men zich afvra gen of de niet-officieele ontvangst de zer gezanten niet in een officieele dient veranderd te worden, met het oog op de Duitsche belangen. Door leden van het Duitsche Ma- rokko-comité zijn de gezanten geïn terviewd. Zij verklaarden aan den Duitschen keizer te willen vragen, te zorgen, dat Marokko onafhankelijk blijft, zooals hij hun tot aller vreug de op 30 Maart 1905 te Tanger ge zegd heeft. Alle Marokkanen eerbie digen en beminnen daarom den kei zer cn gevoelen vriendschap voor het Dxxitsche volk. Op een vraag, of Moulay Hafid kans had erkend te worden door heel Marokko, antwoordden de gezanten, dat hun heer en meester erkend was in de twee hoofdsteden Fez en Ma- rakesj en door de Kabylen, en dat bovendien de priesters hem hadden uitgeroepen. Alleen de kustbevolking durft niet, uit vrees voor de Fran schen. Abd-el-Azis is de vriend der Franschen, Moulay Hafid van alle Exxropeanen en niet van een enkele natie. Het „Berl. Tageblatt" waarschuwt voor gevaarlijke woelingen die enkel den twist om Marokko tusschen Duitschland en Frankrijk weer kun nen doen ontvlammen. Intxisschen is het tusschen DE FRANSCHEN EN SPAN JAARDEN IN MAROKKO al tot een ernstigen strijd gekomen. Spaansche tirailleurs en Fransche Zouaven, die op wacht waren aan een der poorten van de stad Casa blanca, kregen oneenigheid, en wel dra. werden aan beide zijden ge weerschoten gelost. Een Spanjaard werd gedood, één gewond en 'twee Franschen kregen wonden. Tengevolge van dit incident nam kolonel Desmoxxstiers op eigen gezag bezit van het politietoezicht op gedeelte van het gebied, dat aan Spanje is toegewezen. Latere berichten melden, dat het gebeurde niet anders is dan een dronlcemanslwist, en verder niet veel te beteekenen heeft. ORANJERIVIERKOLONIE. De coi-respondent van de „Times" te Bloemfontein seint, dat daar DE EERSTE WETGEVENDE VERGADERING van de Oranjerivierkolonie geopend is in de oude Raadzaal. De verschil lende handelingen bij de opening, zelfs de gebeden, geschiedden eerst in het Engelsch, en daarna in het Hollandsch. Fischer, de eerste-minister, sjprak Engelsch. Hij kondigde een korte zit ting aan. Na de interkoloniale confe rentie zou de vergadering opnieuw bijeenkomen. Hij verklaarde dat die conferentie geheel onvereenigbaar was met het bestaan van afzonder lijke verantwoordelijke regeeringen, maar hij hoopte, dat haar verdwij ning op 30 Juni geen afbreuk zou doen aan de hartelijke samenwer king tusschen de regeeringen van Trnasvaal en de Oranjerivierkolonie. De beweging voor een nauwere een heid tusschen de Zuidafrikaansche koloniën is in een stadium gekomen, I waarin men öf voort moet gaan, öf verschillende wegen dient te gaan. Fischer hoopte, dat de diamantnij verheid de crisis te boven zou ko men. Onder de ingediende wetsont werpen is er een, dat alle blanken tot het dragen van de wapens ver plicht en een „onderwijswet, die aan de twee talen gelijke rechten ver leent en den staat grootere macht over de ouders geeft." Vraa g: Ik heb een depothouder een broodltar in bruikleen gegeven en vraag die na zekeren tijd terug, daar ik hem geen brood meer wil geven. Mag ik het geleende, als het onbe heerd staat, terugnemen, nadat ge weigerd is het terug te geven? Antwoord: Eigenlijk mag dat niet, maar moei tot teruggave ge dagvaard worden. Zijn eigen rechter mag niemand wezen, of liever, men mag zich zelf geen recht verschaf fen. Het wordt op die manier wel eens geprobeerd, maar daarom mo gen wij uw vraag toch niet xnet ja beantwoorden. Algemeene Noor d-H o 1- landsche Maatschappij van Levens verzekering te Haarlem. Bovengenoemde maatschappij, on der directie van de heeren R. Baas Azn., en Jobs. de Jongh, hield Don derdag onder voorzitterschap van den heer M. N. Beets, haar jaarlijk- sche vergadering van aandeelhou ders. Door directeurenwerd verslag uit- ;ebracht over het boekjaar 1907, waaruit bleek, dat dit jaar zeer gun stig is geweest. Aan premiën is ontvangen f 118832.01| tegen 112463.55 in 1906. Aan rente is ontvangen 6953.34. De vermeerdering van het verzekerd kapitaal bedraagt f 377131.67 naar verschillende tarieven, daardoor was van kracht op 31 December 1.1. in het geheel f 3.997.040.27 met eene jaarpre mie van f 126168.75. De reserve-toename is 24490.77i, zoodat deze reserve thans bedraagt 154851.43. De sterfte was minder dan verwacht werd en bleef dus be neden het berekende bedrag. Ver wacht werden 793 gevallen met een bedrag van f35573.terwijl is waar genomen en uitbetaald voor 664 ge vallen met een bedrag van ƒ26773.34, terwijl bij leven f 1276.96 werd xiitbe- taald. De gekweekte rente was in het af- geloopen jaar weder hooger dan de voor de berekening aangenomen ren tevoet en werd gevormd door de be legging van de bezittingen der maat schappij in vaste goederen en effec ten. Na praeadvies van .de commis sarissen werden de balans en winst en verliesrekening goedgekeurd, slui tende met een saldo van 12638. Weder is herbenoemd als accoun tant voor het boekjaar 1908 de heer G. Smits, lid le klasse der Nationale Organisatie van Accoxmtahts te Haar lem. Examen Nuttige Handwerken. Haarlem, 14 Mei. Geslaagd de da mes J. H. T. Meyer, Enkhuizon; J. E. Onnekes, Hoorn. Examen vrije en orde-oefenin gen der gymnastiek. Haarlem, 14 Mei. Geslaagd de da mes J. H. T. Meyer, Enkthuizen: J. W. M. Rijnders, Hoorn. Examen Apothekersbediende. Utrecht, 13 en 14 Mei. Geëx. vier cand. Geslaagd o.m. mej. H. II. Kreek, te Haarlem. Voetbal. H. F. C. II speelt Zondag aan de Spanjaardslaan tegen D. V. V. uit 's-Gravenhage. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID Donderdagavond vergaderde het Departement Haarlem van de Maat schappij van Nijverheid in de turn zaal van 't Café Brinkmann. De voorzitter, de heer J. Merens, opende de vergadering met de uit reiking van getuigschriften voor 25- jarigen trouwen dienst, aan de werk lieden, die onlangs hun 25-jarigen werkkring aan de Werf Conrad her dachten. Spveker herdacht daarbij de geschiedenis van de Conrad en wees er op, hoe die groote uitbreiding van de fabriek voor een deel ook te dan ken is, aan de toewijding door deze leden van het personeel betoond. De Maatschappij van Nijverheid be loont dezen trouwen dienst bij de le den van het Departement, met een getuigschrift (een recht voor eenige jaren overgenomen van een opgehe ven vereeniging). De directie der Werf Conrad heeft bovendien eènige zilveren en bron zen medailles laten vervaardigen (ge slagen op den stempel van de Maat schappij) om deze tevens uit te rei ken. Hierna reikte de heer Merens de medailles en getuigschriften uit, eü wel aan de heeren: II. J. Visser )grofbankwerkersbaas)J. van der Heyden {modelmakersbaas), J. C. Mohtauban (modelwerker), J. C. van Raaphorst (slijper), P. A. Vester, (grofbankwerker), H. Vermeer, (por tier) en P. Gooyer (grofbankwerker). Hierna werd den beschrijvingsbrief- voor de binnenkort te houden alge meene vergadering behandeld, De verschillende voorstellen eïï praeadviezpn van het Hoofdbestuur, behoudens enkele punten, werdefi goedgekeurd. Het voorstel van het Hoofdbestuur om aan te dringen op de droogma king der Zxxiderzee volgens het plan- Kraxis, werd geamendemendeerd in dier voege, dat een bepaald plan ntet wordt aangegeven. Eveneens werd het voorstel, waar in de wensclxelijkheid wordt uitge sproken van een krachtige exploitatie der steenkolenmijnen in Limburg, geamendeerd, om te bereiken, dat bij de exploitatie de nationale belan gen worden behartigd. Als afgevaardigden naar de alge meene vergadering werden gekozen" de heeren Mr. J. C. L. Vlaanderen en F. C. Dufour. Hierna werd de vergadering ge sloten. Ned. Weerbaarheid sveree- niging. Aan den militie-2en-luitenant' C. Heemskerk, commandant der N. W. V., afd. Haarlem, is door dei£ korpscommandant eervol ontslag ver leend. Het afdeelings-commando wordt thans waargenomen door den lerï Ixiitenant-korpscommandant J. W. Klein. Aanbesteding. Hedenmiddag werd door den gar- nizoens-commandant alhier aanbe steed De levering van rundvleesch, rxind- vet, gerookt- en pekelspek, noodig voor de soldatenmenages te Haarlem" gedurende het 2de halfjaar 1908. Ingeschreven werd als vo'gt M.'F. Taverne, 's-Gravenhage, spek f 0.58. A. M. Mok, Haarlem, rundvleesch' exx vet 0.67. B. Noot, Amsterdam, run-lvIeescK en vet, 0.63. H. F. van Lu ij ken, Haarlem, spek 0.54, rundvleesch en vet 0.66. P. H. Hartel, Haarlem, rund vleesch en vet f 0.72. Militaire Zaken. Dp Zaterdag 16 Mei, om half vier namiddag, zullen de twee compag nieën landweertroepen, die alhier een 6-tal dagen werden geoefend, door het muziekkorps van net 10de naar het station worden uitgeleid. Bij de Koninklijke Militaire Acade mie te Breda zal een boekje worden' gedrukt, getiteld „Gezondheidsleer voor den Soldaat", samengesteld door den dirigeerenden officier van gezondheid der 3rlo klasse dr. H. A'. Janssen, te Amsterdam. Dit boekje zal kosteloos in het le ger worden verspreid, terwijl met de uitgave tevens beoogd wordt het doen medewerken door den milicien tot vestiging van gezonde denkbeelden op het gebied der gezondheidsleer in de burger maatschappij.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1