Weerbericht F. P. EEICHERT, Hsiraa Streohïfidta Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenland INGEZONDEN Stoomvaartberjchiêö Telegrammen Burgerlijke Stand Laatste Berichten Gemengd Nieuws MEDEDEELINGEN VAN HET K.ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 15 Met 1908. Hoogste barometerstand 766.8 m.M. te Horta (Azoren); laagste 749.1 m.M. te Holy Head (Westkust van Enge lland). Verwachting tot den avond van 16 Mei Wind afnemende, meest Zuid westelijke wind. Gesteldheid van de lucht zwaar bewolkt, weinig regenbuien. Temperatuurgeringe verande- sing. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Uur 760 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 758 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Cts. per regel. 17 Anegang 17. Mieuwate modellen te Haarlem. Vrijdag 16 Mei Hoogste gisteren 2 uur F. 61 Laagste hedennacht F. 61 Hedenmiddag te 12 uur F. 61 Benoemd. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot onderwijzer bij de Rijkskweek school voor onderwijzers te Haarlem, de heer A. Meilink, te Haarlemmer meer. BLINDE MEIJER. Blinde Meijer is Donderdagmiddag overleden- Blinde Meijer die echte Haariem- Sche straattype wie kende hem niet? De geschiedenis van blinde Meijer is in weinige woorden geschreven. Meijer Salomon Wallach {Meijer .was zijn voornaam en niet, gelijk ve len meenen, zijn van) werd hier ter stede geboren op 3 Januari 1832, dus ibereikte hij een ouderdom van 76 jaar. Blind geboren, had Meijer eendroe- Te jeugd, te meer, wijl zijn ouders Vroeg stierven. Toen stond hij alleen op de wereld onverzorgd! Medelij dende buren en andere menschen- yrienden vergunden hem van tijd tot tijd een „kleinigheidje" te komen halen, en zoo werd Meijer „bede- laai'". Dit bleef jaren en jaren zoo. Men zag Meijer eiken dag langs de straat kuieren met z'n stokje tastend vooruitvoelend of de weg wel veilig was. Hij kende Haarlem op 'n prik zooveel stappen deze straat, zooveel die, dan links of rechts den hoek om, .weer zooveel stappen.... bij de zoo- .veelste stap aanschellen als „klant", dan weer verder, zooveel stappen Dat deze wijze van loopen hoogst gevaarlijk was, begrijpt ieder. Voor al de smalle Bakenessergracht heeft Meijer parten -gespeeld, daar deze hem eenige keeren een nat pak en een benauwd kwartiertje bezorgd heeft. In 1903 vaardigde ons stadsbestuur het bevel uit, dat geen bedelaars meer in Haarlem zouden gedoogd worden dus óók blinde Meijer niet! Een politie-agent kwam 't hem zeg gen. Toen kwam er voor Meijer een 'droeve tiid z'n „broodwinning" was hem ontnomen. Eenzaam zat de 71- jarige blinde grijsaard in z'n kamer tje, met weinig andere vooruitzichten 'dan 't.... armenhuis. En daar had hij zoo'n hekel aan I Gelukkig hebben eenige men- yrienden onder leiding van ons raadslid, den heer W. A. J. van de Kamp, en krachtig gesteund door de Pers toen de reddende hand ge boden. Er werd een> vereeniging voor ondersteuning van blinden Meijer opgericht, die al spoedig zoov.eel steun ondervond, dat men Meijer el ks week zes gulden kon uitkeeren vijf gulden kostgeld -en een gulden als zakgeld. Wat was Meijer toen in z'n schik Wat een onbezorgde oude dag 1 In z'n kosthuis in de Nassaustraat leef de hij als een.... renteniertje Elke week ging hij naar de Bank om gelijk hij wel eens aan kennissen zei z'n pensioen te halen I.... Den laatsten tijd zag men Meijer "niet vaak meer langs de straat. Toch genoot hij een goede gezondheid en leefde opgeruimd. Hij durfde echter niet meer zoo veel uit te gaan, de weg met electrische trams, automo bielen en fietsen was hem te gevaar lijk geworden. Maandag zal Meijer op het oude kerkhof ..Aksndam" aan den Dood weg te Schoten begraven worden, en wel op Joodsche wijze, want Meijer was Israëliet. De kosten van de ter aarde bestel ling zullen door de vereeniging ge dragen worden. Nu rest ons nog eeu woord van dank aan de contribuanten van deze vereeniging en vooral aan de be stuursleden. Bij de oprichting be stond het bestuur uit Mevr. C. Hey- man—Maalsteed, en de heeren J. H. Kersten eu \V. A. J. van de Kamp later is de heer Kersten door den heer A. R. Ritsema vervangen. EXAMENS KRANKZINNIGEN VERPLEGING. Deze examens zijn te Meerenberg voortgezet met den volgenden uit slag Examen A. Eerste gedeelte. Aantal candidaten 30, afgewezen 17. Geslaagd de zusters M. Abma, W. Ennema, W. M. van Gelderen, A. M. Gort, H. M. Groothuis, R. Heeroma, T. M. Henschen, A. C. Kok, H. Muijs, W. C. de Nooij en M. A. Willems, en de broeders W. F. J. Kersens en J. Vonk. Tweede gedeelte. Aantal candida ten 23, afgewezen 9. Geslaagd de zusters A. H. Borstel, A. Dekker, H. G. Hamers, G. Hartjes, J. Hobma, G. Hoeksma, M. J. J. Jansen, J. H. Leonhard, M. G. E. C. Maarschalkerwcerd en J. Pijlgroms, eu de broeders A. Agsteribbe, E. Harteveld, C. Negrijn en P. Swarts. Derde gedeelte. Aantal candidaten 8, afgewezen 1. Geslaagd de zusters M. C. van Gelder, D. Meurs, M. Prins, G. van Uiting, R. Veldhuizen en C. ter Wal en broeder D. Boer Rookhuizen. Examen B. Aantal candidaten 2, afgewezen 1. Geslaagd zuster A. Gletema. De examens worden voortgezet. J ub i 1 Heden was' het 50 jaar geleden, dat Dr. B. van der Ven, conservator van Tcylers physïsch Kabinet, aan de Academie te Leiden promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde. Van vele zijden mocht de jubilaris blijken van belangstelling ontvangen. Een menigte brieven en kaartjes, als ook enkele bloemstukken, werden hem als huldebetuigingen toegezon den. WAARSCHUWINGSBORDEN. Door den Algemeenen Nederland- schen W ielrij dersbond, Toeristen bond voor Nederland, zijn in sa menwerking met de N edeiTaindsche Automobiel Club aan den Heerenweg te Heemstede en in de Zandvoort- scbe laan nabij de plaats waar deze laan in den Heerenweg uitloopt twee waarschuwingsborden geplaatst ten .einde het verkeer op dit gevaarlijke punt opmerkzaam te maken- Het voornemen bestaat, om bin nenkort nog een derde waarschu wingsbord in deze nabijheid op te richten. HEEMSTEDE. Op de heden 15 Mei van kracht ge worden kiazersliist komen 876 namen voor. Maandagavond vergadert de afdee- ling Heemstede van de Vereeniging voor Wijkverpleging. Aan de orde komt o.a. verslagen van secretaris en penningmeester, en verkiezing van bestuursleden wegens aftreding van den heer Staal en mejuffr. Van Lennep. BENNEBROEK. De kiezerslijst 1908-1909, zooals die thans tot 15 Mei 1909 van kracht blijft, bevat 198 Kamer-, 197 Staten-, en 178 Gemeenteraadkiezers. Bij de Woensdag gehouden aanbe steding van den bouw van een stal en woonhuis aan de Bennebroeker- laan voor den stalhouder Vernooy alhier, werd het werk gegund aan J. van Kooten, te Weesp, die voor iuim f 2400 minder had ingeschreven dan de laagste inschrijver in deze gemeente. SCHOTEN. Toen Donderdagmorgen de vinken vanger N., wonende te Haarlem, zijn vinkenhuisje - een bezoek bracht, zag hij, dat de deur van dat huisje ópen was en het slot verbroken. In het huisje lagen de kooien door elkaar en een petroleumkacheltje in stuk ken. Of dit nu geschied is uit wraak weet hij niet, doch al is dit nu een dierenvriend geweest, dian! mag hij niet op deze wijze trachten den man zijn beroepsuitoefening te beletten. Alhier is onder den werkenden i stand een loterij club opgericht, ge- naamd „Op Hoop van Zegen", be-: staande uit 30 leden. Tot tijdelijk onderwijzeres der O. L. School alhier is benoemd mej. M. Schrameijer van Haarlem. Donderdagavond had de N. B. v. O. in Nederland een vergadering belegd in het zaaltje van den heer Staal. Ruim een 50-tal hadden gehoor gege ven, om ter vergadering te komen. De heer Nagtzaam opende de ver gadering met een woord van dank aan de aanwezigen en gaf het woord aan den spreker voor dien avond, de heer E. J. van Det uit Amsterdam, met het onderwerp: „Onze Schooltoe- standen." Op een kalme en duidelijke manier zette spreker uiteen wat nog aan goed onderwijs mankeerde in het al gemeen, om daarna te komen aan den toestand zooals die in Schoten bestaat. Spreker schetste den toestand als eenig in ons land. Jammer is het maar, dat het is in de slechte betee- kenis van het woord. Spreker meen de,dat het gemeentebestuur zijn taak schandelijk had verwaarloosd. Ook critiseerde spreker de houding van den wethouder van onderwijs van Haarlem, mr. Thiel, scherp en noem de zoo'n daad autocratisch, en dat voor een man die het zoo goed weet. Spreker zei verder dat zijn handelwij ze terug slaat op de Sohotensche kin deren en protesteerde sterk tegen zoo'n optreden. Verder werd besloten een adresbeweging op touw te zetten, om dit het gemeentebestuur aan te bieden. Staande de vergadering stel den zich eenige personen disponibel. Daarna werd de vergadering door den heer Nagtzaam gesloten. AERDENHOUT. Veiling van villa's. Maandag jl. is Villa Catharina in publieke veiling te Amsterdam, opge houden voor 12.700, en Donderdag middag werd te Overveen in publie ke veiling de welbekende villa „de Olm" verkocht voor 13000 gulden aan den heer Lasschuit te Haarlem. Beide villa's zijn gelegen aan die Dra- kenlaan alhier. HOUTRAKPOLDER. Het grasgewas der dijken en wegen bracht in publiek g veiling 1785 op, of f 230 meer dan het vorige jaar. HAARLEMMERMEER. Zekere S. werd, terwijl hij op den openbaren weg liep en niets kwaads vermoedde, op het onverwachts be dreigd door zekeren T., die hem inet een groot mes te lijf wilde, zonder dat S. zulks bemerkte. Een voorbijganger merkte het even wel op en wist het nog juist in tijds te verhinderen, zoodat S. aan een groot gevaar ontkwam. Men kon-ech ter niet beletten, dat T. onverwacht S. nog een hevige klap op het hoofd toebracht, waardoor deze bloedend werd verwond. Door de politie is da delijk een onderzoek ingesteld en te gen T. proces-verbaal opgemaakt. De heeren De Jong en Westenberg, hoofden van school no. 10 en 11 te Haarlemmermeer, staan op de voor dracht voor hoofd eener o. 1. school te Uitgeest. HOFBERICHTEN. Prins Hendrik is Donderdagavond uit Duitschland teruggekeerd. Z, K. H. werd door de Koningin van den trein gehaald. DE TWEEDE KAMER begon gisteren de behandeling van de motie-Bos c.s. tot het uitspreken der wenschelijkheid van Staatsspoor weg-exploitatie. Dr. Bos zette in »het kort ki'e ge schiedenis der welhaast 5§-jarige mo tie uiteen; deze wijze van behande ling der zaak had een zeer belangrij ke bespreking in de pers uitgelokt, tal van gegevens verschaft, die voor een beoordeeling van het vraagstuk van onschatbare waarde zijn. De voorbereiding was een veel meer on partijdige, dan een wetsontwerp kon geven. De spoorwegovereenkomsten waren niet gebouwd op~ de te ver wachten groote veranderingen in ons spoorwegwezen en het was dus noodig de quaestie van nationalisatie der spoorwegen te overwegen op so ciale, oeconomische en politieke gronden. Lettende op hetgeen in den vreem de is geschied, vestigde spr. de aan dacht allereerst op de oeconomische zijde. De spoorwegenquête leverde reeds gewichtige argumenten voor Staatsexploitatie; meerdere concen tratie had in 1901 plaats, - de exploi tatie kwam in twee groote cóncur- reerende maatschappijen. De tegen deze regeling aangevoerde bezwaren bleken na 18 jaren nog steeds te spreken vóór Staatsexploitatie: over bodige uitgaven in de exploitatie; gaandeweg verdwijnen der concur rentie in het vervoer naaren van het buitenland vooral; het in de prak tijk onvoldoende blijken van het stel sel van concurrentie, getuige het ont staan van nieuwe spoorwegmaat schappijen. Spr. wees op de vermor sing van kapitaal en de doodende concurrentie, in het Amerikaansche spoorwegwezen. Dr. Bos wees vervolgens op de zon derlinge tegenstrijdigheden in de ex ploitatie, wat de prijzenberebening en kilometerafstanden betrof. Alleen exploitatie in één hand gaf gelegen heid om in het oog te houden de oe- conomisohe belangen van reizigers en vervoerders; in sommige plaatsen is bv. chronisch wagengebrek; elders begunstiging van bepaalde streken en bepaalde industrieelen. Goedkoop® biljetten, kilometersboekjes enz., wa ren inderdaad niet aan de onderlinge concurrentie te danken, doch aan de kunstmatige verdeeling van het net. Dat met oeconomische belangen bij Staatsexploitatie veel beter kon wor den rekening gehouden, bewezen on ze eigen staatsspoorwegen in Indië. Spr. wees er vervolgens op, dat de concurrentie van de S.S. en de H. IJ. S. M., onder den druk van finan- cieele omstandigheden, gaandeweg is opgegeven; men komt tot één maat schappij op den duur, doch zooveel mocht de Staat nooit aan één maat schappij toestaan. Dus moest de Staat zelf exploiteeren. Bureaucratie, omslag, gebrek aan handelsgeest! werd er dan gezegd, als men van Staatsexploitatie sprak. Doch waren de spoorwegmaat schappijen niet door allerlei wetten en voorschriften in haar vrijheid be lemmerd? Waren haar geen banden aangelegd, wat diensten, tarieven,1 behandeling van personeel aange legd? Wij hadden hier te doen met een in elk opzicht van hoogerhand gereglementeerd bedrijf, dat een con tract exploiteert. Welnu, geheel be vredigende concessie-contracten wa ren niet te krijgen; de Staat was steeds de zwakste partij gebleken. Nagaande hoe men bijna in alle landen (Amerika en Engeland uitge zonderd) aan het streven naar staats exploitatie is tegemoet gekomen, leg de hij er den nadruk op, dat men in die landen blijkbaar niets gemerkt heeft van den berg van opgeworpen bezwaren. Concludeerend achtte hij staatsex ploitatie gewecuscht: voor de ontwik keling der lokaalspoorwegen; voor 't tegengaan van den trek van het plat teland naar de steden; voor de mobi lisatie. Ook als staatexploitatie duur der was, zou hij die wenschen, ter bevordering van 's lands welvaart. Prof. Treub zette op den voorgrond, dat staatsexploitatie geen partijzaak was. Door den bestaanden toestand evenwel werden groothandel en groot industrie (door uitzonderingstarie- ven) in strijd met de wet begunstigd. Die toestand heeft geleid tot te dure exploitatie, tot geldverspilling; de van de concurrentie van twee maatschap pijen verwachte concentratie tegen over het buitenland kwam niet. Wat de financieele gevolgen der spoorwegovereenkomsten aangaat, betoogde de spr., dat de Staat, die het beginsel van deelgerechtigdheid in de winst huldigde, doch tot naas ting kon worden verplicht, geen in vloed had op het insolied financieel beheer, op het ontbreken van ver nieuwingsfondsen en het nalaten van afschrijvingen; evenmin op het slui ten van leeningen. De heer Treub, wiens becijferingen niet op den voet zijn te volgen, be toogde dat hoe langer de Staat inet naasten wachtte, des te duurder het zou uitkomen wilde men gaan in de richting van alle spoorwegen in één hand, dan was er geen. keus, dan moest Staatsexploitatie komen, in het commercieel belang, in het algemeen belang. Heden 3 1/4: vragen. „RECLAME IN DIENST DER OP VOEDING". Oproep aan II.H. Fabrikanten in Nederland. In de laatste jaren hebben verschil lende fabrikanten ter bekendmaking met hun fabrikaat, reclameplaatjes doen vervaardigen, die uitstekend ge schikt zijn de verstandelijke of de aesthetische opvoeding der jeugd te bevorderen. De commissie voor de afdeeling prentenboeken en kinderprenten op de tentoonstelling „De Opvoeding van het kind," welke van 123 Augustus in Den Haag gehouden wordt, zou daarbij nu gaarne laten zien, welke goede reclameplaatjes door Neder- landsche fabrikanten worden uitge geven, en noodigt hen daarom uit 'n volledig stel hunner reclameplaatjes aan het adres van den 2e onderge- j teekende toe te zenden voor 28 Mei a.s. Namens het Comité, W. J. H. LEURING. J. W. GERHARD. Amsterdam, 's-Gravezandepl. 25. BRANDEN. Donderdagnacht brandde de windko- renmolen van den heer Kraaijeribrink te Gendringen totaal af. Door het op treden der brandweer, welke direct ter plaatse was, zijn de belendende gebouwen, de daarbij behoorende ko-: renmolen en stoomdorscherij ge spaard gebleven. Oorzaak is het om vallen eener brandende lamp, welke de eigenaar bij zijn nachtelijke werkzaamheden gebruikte; alles vat te zoo gauw vlam, dat de heer Kraaij enbrink zich slechts met moeite heeft kunnen redden. Verzekering dekt de schade. i(Geld.) Aangaanden den brand bij den heer Jansen in de Lange Burchtstraat te Nijmegen, meldt de Nijm. Ct. nader:. Politie en brandweer waren spoe dig ter plaatse en slaagden er in den brand tot de zolderverdieping te beperken, die geheel uitbrandde. De groote massa water, die in het pand gespoten werd, richtte echter door het gehêeïe huis veel schade aan. Huis en inboedel zijn tegen brand schade verzekerd. Te Zundert brandde de kapitale bouwhoeve met stal en turfhuis, van da nlandbouwer Jan Kustermans op 't gehucht Driehoek, totaal af. Slechts werden gered drie paarden en een koe. Overigens werd letterlijk alles, huisraad, kleederen, land bouwgereedschappen, hooi, stroo, granen, veel hoornvee (7 melkbees ten en 4 mestkalveren) en varkens, een prooi der vlammen. Alles was verzekerd, behalve het vee. ('s-Hert. Ct.) Door onbekende ooi'zaak ontstond een zware uitslaande brand in het café van den heer A. Trommels te Waalwijk. Het pand wordt verder be woond door de wed. De Folter, zadel makerij, en nog een drietal gezinnen. Spoedig sloeg de brand over naar het naast gelegen huis, bewoond door den bloemist Van Dongen en den schilder Dielman. Hier vond het vuur volop voedsel aan de oliën en verf stoffen. Door een drietal slangen op de waterleiding wist men den brand j tot deze perceelen te beperken'. Slechts gedeeltelijk is het verbrande verzekerd. TEGEN DE D-TREINEN. Naar men verneemt, is door de Handelsreizigersvereeniging ,Noord- .Holland" het plan opgevat een- actie op touw te zetten tegen de invoering vin twee nieuwe D-treinen der H.S. M zijnde trein 212 vertrekkende vm. 10 uur van Amsterdam en trein 241 vertrekkende 3.21 van Apeldoorn. Den talrijken daarbij geïnteres seerden handelsreizigers wordt daar door een vrij hooge belasting opge legd, waaraan de meesten zich niet onttrekken kunnen. De besturen van andere handelareizigersvereenigin- gen zijn uitgenoodigd tot -het houden van een bespreking om middelen te beramen welke -tot opheffing van de zen verplichten toeslag kunnen lei den. VRIJDOM VAN BELASTING. Blijkens bij den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, ingekomen Kon. besluit, is gehand haafd de afwijzende beslissing van den directeur der belastingen te Arn hem, op het verzoek van het bestuur der Vrijmetselaarsloge St. Lodewijk te Nijmegen, om herplaatsing van de bij gemeld bestuur in gebruik zijnde inrichting op de lijst voor vrijdom van personeels belasting, als imrioh- ting van algemeen nut. ONGELUKKEN. Donderdag viel bij Burum een treu rig ongeval voor. Schoolkinderen, die op weg waren.naar de Christelijke, school, klommen op een houtwagen, welken ze onderweg passeerden. Bij eeu bruggetje gekomen had een meisje het ongeluk van den wa gen te vallen, met het treurig gevolg dat het overreden w,erd, een sche delbreuk bekwam en kort daarop stierf. (Pr. Gr. Ct.) DRENKELING. Men meldt uit Huissen: Dinsdagnamiddag is onder deze ge meente aan den rechter Rijnoever aangespoeld het in verren staat van ontbinding verlceerende lijk van een onbekend manspersoon, vermoedelijk oud pl.m. 50 jaren. Op het lijk is gevonden een doosjie lucifers, een Duitsch zakboekje met kalender 1902 en potlood, kliedne Duit- sche pijp en een portemonnaae met eenig geld. ('e-H. Ct.) SMOKKELAAR GESNAPT. Onze ijverige nachtpolitie heeft een mooie vangst gedaan. In den naoht van Maandag op Dinsdag, omstreeks half drie, trof zij op de Smidsstraat te Nijmegen een rijtuig met paard, dat haar verdacht voorkwam. Niet ten onrechte, want hij onder zoek bleek het voertuig te bevatten niet minder dan 1200 pond suiker, die van Kleef hier binnengesmokkeld was. Natuurlijk werd de een en twin tigjarige smokkelaar, zekere C. J. A. J., uit Kleef, gearresteerd. De politieagenten hadden nog heel wat werk om de zakken, suiker, de trappen van de Waag op, naar het politiebureau te brengen. (Geld.) GESTIKT. Op Beatenberg is Maandag een groot stuk grond naar beneden ge stort. Van de vier mannen, die er zich op bevonden, zijn er drie in mod der en slijk gestikt. De vierde, tot het middel in de modder gezakt, kon gered worden. DE ROTTERDAMSCIIE INBREKERS Met vrij groote zekerheid staat vast, dat de drie inbrekers, die te Rotterdam zijn aangehouden na hun vergeefsche poging om in te breken ten kantore van de firma J. II. Ver stegen in 't pand Maasstroom, aan den Haringvliet, Z.Z. No. 32, met den recidivist J. D., hit de Keerweerlaan, die ook naar het huis van bewaring is gebracht, de daders zijn van de inbraken gepleegd ten kantore1 van de stuwadoorsfirma P. van Koeve ren Co., op de Prins Hendrikkade O.Z. No. 17, en ten kantore van den makelaar in vee, den heer A. Mee wis, aan de Veemarkt 28, bij welke laatste inbraak, een 14 dagen geleden gepleegd, uit een brandkast, die met den op het kantoor gevonden sleutel werd geopend, ongeveer 75 werd ge stolen. Verschillende goederen als een fietslantaarn!, een. paar schoenen, si garen en een jas, van deze inbraken afkomstig, zijn in beslag genomen. (N. R. Ct.) Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur In het tweede blad van 14 Mei 1908 staat in het artikel „Uit den Velsen- schen Raad" o. m. het volgende „De hoofdonderwijzers hadden „eene dankbetuiging gezonden „voor de gunstige beslissing in- „zake de regeling hunner jaar wedde®» 1 i „Waarom hebben de onderwij- „zers dit ook niet gedaan Zijn „zij met de getroffen regeling „niet tevreden Deze vragen zou ik wel even willen beantwoorden. Juist, de onderwijzers zijn niet te vreden, ze denken er niet aan, eene dankbetuiging te zenden. Het volgende ter opheldering. 1. In hun praeadvies op het adres der onderwijzers geven B. en W. toe, dat er „geen overdreven eischen ge steld worden". Toch is het „niet voor geheele inwilliging vatbaar." In den raad zegt de wethouder van onderwijs „Later, als de gemeente bedrijven opbrengen, kan men verder zien." Die gemeentebedrijven moeten ech ter nog komen en er is een spreek woord van de huid van den beer. 2. B. en W. willen „de verhoogde rijksbijdrage in geen geval geheel of ten deele een bate voor de gemeente kas" doen worden. Ze laten echter de nieuwe regeling ingaan met 1 Juli. Waar blijft nu die verhoogde rijksbijdrage over het eerste halfjaar van 1908 Wel, die wordt gebruikt om de verhoogingen over het 2e halfjaar te helpen beta len. Dan blijft er no^wat over en dit kan weer dienen bij de verhoogingen van de hoofden. Nemen we een lijst van de onder wijzers met hun dienstjaren, hun verhoogde rijksbijdrage en hun trak tementsvermeerdering over 1908, dan vinden we 6 onderwijzers, die 12.50 t e w e i- n i g ontvangen. 5 onderwijzers, die 25 te we i- n i g ontvangen. 3 onderwijzers, die 12.50 teveel ontvangen. 8 onderwijzers, die 25 te veel ontvangen. 5 onderwijzers, die hun deel onte vangen. 7 onderwijzers komen niet in aan merking. Bij de eerste 6 zijn er 2, die geen recht meer op woninghuur hebben, ze wel krijgen en dus een voordeel hebben van 50—/ 12.50 pl. f 37.50. Nemen we hetzelfde lijstje voor de hoofden, dan zien we twee hoofden, die over 1908 juist de verhoogde rijks bijdrage ontvangen. De anderen krij gen f 50, 75 of 100 meer dan die- bijdrage. In 1909 en later krijgen de onder wijzers de verhoogde rijksbijdrage plus een toeslag. Deze bedraagt voor onderwijzers met 8 en meer dienstjaren 25. met 12" en meer dienstjaren 50. met 16 en meer dienstjaren f 75. De helft van,_ de onderwijzers- krijgt zoo van de gemeente niets. De hoofden ontvangen dan behalve de verhoogde rijksbijdrage 150, 200, 250 of 350. Ziet men ook hier de tegenstelling 3.'Üit den Raad kwamen er voor stellen om de regeling voor de on derwijzers gunstiger te maken, maar de wethouder van onderwijs, die den onderwijzers beloofd had, zich niet tegen verbetering te zullen verzetten, wist deze voorspellen om te praten, door de cijfers der onderwijzers aan te vullen en de fouten, die in de of- ficieele berekeningen aangetoond werden, dood te zwijgen. Het hoofdargument was geldge brek, maar in dezelfde zitting, waar op liet zeer kleine bedrag van 500 vóór onvoorziene uitgaven werd ge wezen, gaf men een ambtenaar, wiens traktement het vorig jaar nog geregeld was, een tegemoetkoming van 1 250 "voor woninghuur. Dat ig dus al vast 125 voor dien kleinen post. Er zou nog meer over te zeggen zijn, mijnheer de Redacteur, doch ik zal eindigen. Met beleefden Jank voor de opna me dezer regelen EEN ONDERWIJZER. Het stoomschip Rindjani, van Java naar Rotterdam, passeerde 14 Mei Ouessant en wordt 15 Mei °s avondi hier verwacht. Het stoomschip Rembrandt, van' Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Mei van Genua. Het stoomschip Eemland, van Bue nos Ayres naar Amsterdam, passeer de 14 Mei Ouessant. EEN REDACTEUR GEARRES TEERD. BOMBAY, 14 Mei. (Reuter). Man grolewala, redacteur van het weei blad Gujerati en voorstander va! „Home Rule" voor Indië, is gistere gearresteerd onder beschuldiging va oproerige handelingen. BEVALLEN 14 Mei. M. M. Houtkamp, geb. Va Goor, z. 15 Mei. C. van Dijk, gei Stokhof, d. I OVERLEDEN 14 Mei. A. II. M., 12 m., zoon va F. Vissers, Nobelstraat. G. C,, g| zoon van C. Nolet, Soutmanstraat. SCHOTEN. Ondertrouwd N. C. Bouma en J v. "GeldorpJ. W. Jansen' en G. va AbbeveR. v. d. Wey en T, Atem OverledenN. C. Dingboom, 1 vi". J. P. Boersma, 1 mnd., vr. P. Roskam, 1 j., vr. Bevallen D. Woltersv. d. Wi z. E. KampHandjes, z. en d. J u b i 1 Den 21en dezer maand hoopt heer J. Andringa, wagenmaker as de Centrale Werkplaats der H. IJ. M. den dag te herdenken, waarop I 1 voor 25 jaar bij genoemde raaf schappij in dienst trad. Gev. Voorw, Een rozenkrans, een ijzeren lew een portemonnaie met eenig ge een handwagen, een horloge, een las en een schrift, een levende schil pad, een koralen kinderarmband een veer van een rijtuiglantaarn. Aangifte is gedaan van het vern sen van een handwagen, welke den openbaren weg stond. DE FRANSCH-ENGELSCHE TE TOONSTELLING 1 te Londen is Donderdagmiddag kwart over tweeën met groote ple tigheid, in bijzijn van den prins de prinses van Wales, leden van regeering en van de Fransche nisters Ruau en Cruppi, geopend. 8 Een bataljon troepen bewees de litaire eer. Een koor van duizend etemn j. zong buiten het Engelsche volks! en de Marseillaise, welke liederei de feestzaal werden herhaald. Des avonds wqs er groot vt werk. De Londensche pers verheugt z

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2