HAARLEM'S DAGBLAD. WEH®.£!^- Eindelijk gewonnen Stadsnieuws Binnenland Onze Lachhoek. FEf J'LLETON STUKKEN VAN DEN RAAD. Reglement Werkloozenfonds. Het bestuur van het gemeente-fonds ter bevordering van de verzekering legen de geldelijke gevolgen van werkloosheid, heeft advies uitge bracht over dei amendementen op het ontwerp huishoudelijk reglement voor dit fonds. Met enkele voorstellen kan het be stuur zich vereenigen en heeft deze in het ontwerp-reglement ingevoegd. Het bestuur acht de klacht van het H A. S., dat 'tvoor vele leden van een vakvereniging bezwaarlijk zal zijn lid der werkloozenkas te worden, ong-egrond. De leden» die de noodza kelijkheid eenier werkloozen verzeke ring erkennen, kunnen een afzonder lijke vereesxdging daarvoor vormen. De heer Middelkoop stelde voor, aan art. 8 de zinsnede toe te voegen, dat het bestuur het door den secreta ris uitgebracht verslag onderzoekt en daartoe de besturen der aangesloten vereenigingen en leden hoort. Dit acht het bestuur onnoodig. Slechts is bepaald, dat de secretaris, een voorloopig onderzoek doet, zoo- dat het bestuur het eindonderzoek aan zich houdt. Het bestuur-kan ook niet meegaan met het amendement tier heeren Van Lijnden en Thijssen, om alleen te Haarlem gevestigde vereenigingen toe te laten. De moeilijkheden voor ver eenigingen buiten de stad zijn groot, maar wil een vereeniging zich die ge troosten, dan kan het fonds daarte gen geen bezwaar hebben, wijl de moeilijkheden uitsluitend voor reke ning der vereeniging komen. Eerst was het bestuur niet een stemmig ten opzichte van dit punt, maar thans is eenparig de aanne ming van dit amendement ontraden. Dezelfde heeren dienden een amen dement in pm in art. 12 sub. 3 de be paling „de* werklieden en daarmede gelijk te stellen personen" te vervan gen door „de werklieden of daarme de gelijk te stellen kleine werkba zen". Dit acht het bestuur ook oxxge- wenscht. Onder „daarmede gelijk ge stelde personen" rangschikt de com missie kantoorbedienden, kantoorloo- pers, winkelbedienden, van allerlei aard, koetsiers enz., die feitelijk werklieden zijn, maar niet altijd daartoe gerekend worden. Tegen het opnemen der kleine ba zen bestaat bezwaar, daar geen con- tróle mogelijk is en deze personen kunnen aan de beroeps- of bedrijfs- verzekering deelnemen. De samenwerking tusschen fonds en arbeidsbeurs zou zoo ook bedreigd worden. Ook kan de commissie niet meegaan met een ander araendement van den heer Middelkoop, om ook andere per sonen „geen werklieden of daarme de gelijk gestelden" in de vereenigin gen toe te loten. De werkloozenkas moet gevormd worden door personen die er uit kunnen trekken, ander: zou op den cluur misschien een stel sel van weldadigheid verkregen wor den. In tegenstelling met het H. A. S. meent de Commissie, dat tegen de be palingen, dat de vereenigingen 25 leden moeten1 tellen en dat de mini mum-contributie 5 cent per week zal zijn. geen bezwaren kunnen bestaan. Blijkt later wijziging gewenscht. dan zal dit voorgesteld worden. Het voorstel der heeren Van Lijn den en Thijssen', om aan art. 12 sub o toe te voegen „.ontslag wegens han delingen in strijd met de wet of een schriftelijk arbeidscontract" ontraadt de Commissie eveneens. Dit zou vele rechtsquaesties tengevolge hebben, en 't is beter te steunen op een ge zonde samenwerking van de bestu ren der werkliedenvereenigingen en het fondsbestuur. Aan het verlangen van enkele in dieners van amendementen is vol daan, door art. 12 sub 7 te lezen, dat „in het reglement der vereeniging be paald is, dat elk werkloos lid inge schreven zij bij de gemeentelijke ar beidsbeurs. Het voorstel der heeren Van Lijn den en Thijssen, om in art. 12 sub 8 in te voegen het woord achtereenvol gende weken wordt ook ontraden, aangezien men zulks wel aan de acti viteit der vereenigingen kan overla ten. Tegen het voorstel van den heer Gravestean (om in art. 20 toe te voe gen de bepaling, dat, voor 't geval sen persoon tegelijk lid is van meer dan één toegelaten vereeniging, kan ■deze slechte krachtens zijn lidmaat schap van één dier vereenigingen voor bijslag in aanmerking komen) heeft de Commissie geen bezwaar. De Commissie ontraadt de aanne ming van het voorstel-Middelkoop, om beroep bij B. en W. open te stel len. In allerlei kleinigheden zou het College van B. en W. of de Raad ge moeid worden en dit is niet wensche- lijk. Bovendien biedt het fondsbe stuur waarborgen voor wat men met het beroep wil bereiken. Immers, twee leden moeten lid van een toege laten vereeniging zijn. Voorts kan ieder ten allen tijde bij den Raad zijn bezwaren kenbaar maken. Voorzichtigheidshalve, opdat men niet in sleur vervalle, is een nieuw artikel ingevoegd, waarin bepaald wordt, dat het Huishoudelijk regle ment van het fonds na twee jaar her zien moet worden. Voorts is het volgende overgangs artikel ontworpen: Dit reglement treedt in werking zoodra het door den Gemeenteraad is goedgekeurd. Voorstellen tot wijzi ging van dit reglement kunnen slechts worden behandeld in eene daartoe uitdrukkelijk 'bijeengeroepen vergadering. Aangenomen wijzigingen treden in werking, zoodra zij door den Ge meenteraad zijn goedgekeurd. Dit artikel is gemaakt, opdat opont houd niet aanleiding zou kunnen worden, dat het fonds dezen winter, te laat werkte. (Raadsstuk 168). Verbetering woning. B. en W. vragen ƒ300 voor eenige noodzakelijke werkzaamheden aan de woning, bestemd voor het hoofd der Eerste Burgerschool. (Raadsstuk 167). Aanlegpalen. B. en W. stollen voor, aan W. Hoes- bergen vergunning te verleenen, om in de Leidsche Vaart tegenover het Schouwtjesplein, twee palen te plaat sen voor het aanleggen van een mo torbootje. De recognitie bedraagt 0.60 per jaar. (Raadsstuk 138). H e r ij k. Zaterdag 16 Mei zal de herijk plaats hebben 's morgens van 8 tot 12 uur en 's middags van 1 tot 3 uur voor de Nassaulaan, Kïnderhuisvest, Witte Heerensteeg, Vogelkoopsteeg, Magdalenastraat, Kinderhuisstraat, en Korte- en Lange Margaretha- straat. De volgende zitting heeft plaats op 20 Mei. ORGELBESPELING op Dinsdag 19 Mei, namiddags van 12 uur, in de Groote- of Sint Bavo- kerk alhier, door den heer W. Ezer- man'. No. 1. Preludium en Fuga, G. F. Han del. No. 2. Grosser religiöser Marsch, Fr. Lux. No. 3. Sonate No. 2, A. Guilmant. a. Allegro moderato. b. Larghetto. c. Allegro vivace. No. 4. Andante funèbre, J. Svendsen. No. 5. Kerkaria, Stradella. MAATSCHAPPIJ VAN BOUW KUNST. In de Dinsdag te Amsterdam houden algemeene vergadering, wel ke Woensdagmorgen te half elf uur werd voortgezet, werd onder nage noeg algemeene instemming de nieu we wet der maatschappij, gesplitst in statuten en in huishoudelijk regle ment, aangenomen. Als hoofdbeginsel is daarin thans Vastgelegd de sedert vele maanden in voorbereiding zijnde reorganisatie, waarbij duidelijker dan tot nu toe is gestipuleerd, dal ook de vakbelangen van den architect meer in 't bijzonder volkomen in de maatschappij tot hun recht kunnen komen, in en door een te scheppen groep architect-leden, uit welke groep ook het hoofdbestuur zal worden gekozen door alle stem gerechtigde leden. In dit verband werd het bericht van de oprichting van den architec- lenbojid te Utrecht voor kennisgeving aangenomen, en voorts staande de vergadering door- prof. Klinkhamer uit Delft zijne bevreemding uitge sproken over het feit, dat hij in de nieuwsbladen had gezien, dat hij tot lid was benoemd in een commissie van genoemden bond in een vergade ring, waarvan de leiders in het bezit moeten zijn van een schrijven, waar in hij voorloopig voor verdere deel neming aan den arbeid van den Bond had bedankt. Ook de voorzitter der maatschappij de heer Salm had zulks van zich nog niet anders dan uit de nieuwsbladen vernomen. Aan het slot der vergadering werd onder zeer krachtig en langdurig ap plaus den heer Salm, bij monde van den heer Muysken, oud-voorzitter en eerelid der maatschappij, namens een overgroot aantal leden de verguld zilveren medaille der maatschappij aangeboden voor de vele groote ver diensten, welke de heer Salm zich ten opzichte der maatschappij had ver worven, in vele jaren en niet bet minst in het afgeloopen jaar. Tweede dag. Tegen half elf heropende de voor zitter, de heer SaTm, Woensdag de bijeenkomst. De uitspraak der jury in de prijsvraag voor één-gezin3- werkmanswoningen is thans bekend geworden ze luidt als volgt Eerste prijs Meintema, Delft, ƒ100 en zilveren medaille. Tweede prijs H. J. Dammerman, Scheveningen, 100 eu bronzen me daille. Derde prijs W. verschoor, 's-Gra- venhage, ƒ100. Vierde prijs W K. de Wijs, Bloe- mendaal, f 75. Vijde prijs Klemhout, Amsterdam, 75. Zesde prijs Van Dillewyn, Hilver sum, 50. Zevende prijs Estourgie, Amster dam, 50. In het jaarverslag werd geconsta teerd, dat dit jaar meer kracht van de Maatschappij is uitgegaan. Het ledental bedroeg 1 Mei 1908 788 tegen 675 in Mei 1907, een flinke vooruit gang dus. Een gevoelig verlies ieed de Maat schappij door den dood van den alge- meenen secretaris, den heer C. T. J. Louis Rieber, die de Maatschappij 27 jaar vol toewijding heeft gediend, van het eerelid J. Gosschalk, die zijn bouwkundige bibliotheek aan de Maatschappij vermaakte en den voor zitter der Rotterdamsche afdeeling, den heer H. Cramer. Voor de Dam-prijsvraag was door het Gemeentebestuur van Amster dam het hoofdbestuur, zoomede het bestuur van het genootschap Archi tecture et Amicitia uitgenoodigd, om deze prijsvraag voor te bereiden. Beide vereenigingen kozen 2 afge vaardigden. Gezamenlijk werd een vijfde lid gekozen, de oud-directeur van P. W., den heer J. van Hasselt. Deze heeren vormden de jury en stelden het programma op. De ant woorden worden Donderdag 21 Mei vóór 12 uur ingëwacht en zullen in het openbaar worden ten toon' steld. 11 April 1907 werd de Raad van Arbitrage voor de Bouwvakken in Nederland geïnstalleerd en een voor zitter benoemd de Maatschappij als constitueerende vereeniging was ver tegenwoordigd. Voorgestelde wijzigingen in de sta tuten zijn door de algemeene verga dering der Maatschappij op 6 Fe bruari goedgekeurd. Uit hei verslag van den penning meester bleek, dat 1907 een goed jaar was, waarin de inkomsten flink zijn toegenomen, de contributies met ƒ300, de huuropbrengst van liet ge bouw met 400. Het orgaan kostte 1200 a 1300 meer. De uitgaaf Vredespaleis was niet al leen o esthetisch, doch ook een finan cieel succès, die van de Grafelijke zalen wel een o esthetisch, doch een financieele telurstelling. De begrooting werd onveranderd goedgekeurd. Vervolgens had plaats de uitloting van vijf aandeelen in de geldleening groot 63.000, en werd Zierikzee als plaats voor de volgende bijeenkomst aangewezen. DE ERFGOOIERSQUAESTIE. Naar 't zich laat aanzien, zal, als het „N. v. d. D." goed is ingelicht, de erfgooiersquaestie misschien binnen kort de wereld uit zijn. Aan de Naarder-Meent, waar het in de vroegte zoo kalm was, werden tegen den middag de opposanten Fok ker, de twee heeren Krijne en de vier heeren Andriessen, allen uit Bussum, verwacht. Om 10 uur verlie ten zij met hjxn vee de stallen en om halftvvaalf kwamen zij op de meent aan. Buiten verwachting lieten de opposanten hun vee branden en be taalden zij het schaargeld over het afgeloopen jaar. Zij zullen de vol gende verklaring onderteekenen „Het vroeger verschuldigde schaar- geld nemen de ondergeteekenden aan te betalen aan het bestuur der meent, zoodra de toegezegde wettelijke rege ling door het ministerie is tot stand gebracht." Minister Heemskerk moet, naar wij vernemen, gisteravond aan „Stad en Lande" geadviseerd hebben, met deze handelwijze accoord te gaan. Op het oogenblik is dus van beide partijen het vee in de wei en is de quaesiie dus eigenlijk in der minne geschikt. De Rijkspolitie-agenten kregen te 12 uur bevel om dadelijk in te rukken. Indien de op handen zijnde wettelij ke regeling, waartoe minister Heems kerk spoedig de voorstellen zal doen, er door kjpmt, zal, naar wij van beide partijen vernemen, de quaestie spoe dig haar einde nabij zijn. NEDERL. BOND VOOR ÊLECTR. SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. Bovengenoemde vereeniging hield in het gebouw „d'Geelvinck" te Am sterdam haar tweede algemeene ver gadering. De afdeelingen Amsterdam Den Haag, Haarlem er. Rotterdam waren vertegenwoordigd. De voorzittex1, de heer Joh. Verton wees er op, dat het werk voor het bestuur te zwaar was, en dat het óf over meerderen verdeeld moest wor den, óf ten deele opgedragen aan een bezoldigd persoon. Het aantal leden is van 1372 tot 1273 gedaald, waarvan de oorzaak is, dat de afdeeling Amsterdam voor de keus stond tusschen dezen bond en den Bond van Gemeente-werklie den. Aan de directies der Electrische Spoorweg Maatschappij te Haarlem, der Rotterdamsche Electrische Tram weg Maatschappij, der Haagsche Tramweg Maatschappij en der Am- sterdamsche Gemeente-Tram is het verzoek gedaan, mede te willen wer ken tot het tot stand komen van een scheidsgerecht, bestaande uit verte genwoordigers der diveciies en van den Bond. Die directies hebben ech ter allen te kennen gegeven, dat door hen noch het nut, noch de noodzake lijkheid werd ingezien, om tot de op richting van een scheidsgerecht over te gaan, waardoor deze actie op niets is uitgeloopen. Omtrent den 8-uren-dag deelde voorzitter mede, dat het bestuur aan de Tweede Kamer gegevens heeft ver strekt. Op voorstel van Den Haag werd besloten de volgende algemeene ver gadering in Rotterdam te houden. Aangenomen werd de volgende mo tie „Het congi'es, gehoord de bespre kingen omtrent de samenstelling van een scheidsgerecht, is van meening, dat de samenstelling van deze co'Ie- ges uit pei-sonen, welke totaal onaf hankelijk van het bedrijf, de meeste waarborgen biedt, dat het inderdaad een rechtscollege kan zijn, besluit overal waar mogelijk is met kracht voor zulke samenstelling te zullen ijveren." INVOER HOOI EN STROO IN PRUISEN. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis, in aanslui ting aan het bericht, v'óoïkomende in de Staatscourant van 5 dezer, no. 105 dat blijkens van Hr. Ms. gezant te Berlijn ontvangexx mededeeling de Pruisische minister van landbouw geneigd is, ook thans nog requesten van belanghebbenden, strekkende om vergunning tot invoer van hooi en stroo in Pruisen in overweging te nemen, mits zij kunnen bewijzen dat hunne contracten met Duitsche af nemers voor levering van hooi en stroo, bestemd voor Duitsche steden, van oudere dagteekening zijn dan 15 April 1908. („St.-Ct.") PENSIOENFONDS S.S. Onder het personeel der Staats spoorwegen circuleeren lijsten ter teekening betreffende bezwaren en wenschen aangaande het pensioen fonds der Maatschappij. Volgens 't reglement van 't pensioen fonds, heet het in die adresbeweging, wordt aan personen, die meer dan 30 jaren lid van het fonds zijn en daar aan tot den dag van pensionneering hebben bijgedragen, niet meer pensi oen toegekend, dan aan hen, die 30 jaren aan het fonds gecontribueerd hebben; men verzoekt derhalve in die richting te willen werkzaam zijn, opdat de bewuste bepalingen van dat reglement spoedig mogen vervallen en aan ieder een pensioen naar even redigheid zijner bijdragen worde uit gekeerd en daardoor het bestaande onrecht voor hen die de maatschap pij het langst gediend hebben, moge worden opgeheven. Adressanten willen tevens onder de aandacht brengen, dat de II.IJ.S.M. aan haar gepensionneerden na 40- jarigen dienst uitkeert twee derden van het gemiddelde van het in de laatste drie jaren genoten salaris en aan de weduwe de helft van het pen sioen van haar overleden echtgenoot resp. vader, zonder van het perso neel meer dan een doorloopende kox*- ting van 2 van de bezoldiging te vorderen. EEN NIEiUWE POLITIE VERORDENING. Sedert kort is de nieuwe politievex'- ordening der gemeente Eindhoven in werking getreden. Tot een der strengste bepalingen behoort het verbod van samenscho lingen van meer dan 3 personen op de hoeken van straten of trottoirs. Aani deze bepaling wordt streng de band gehouden en geeft voortdurend aanleiding tot wrijving tusschen po litie en publiek. De menscheu worden echter eerst gewaai*schuwd, en bij niet verwijde ring wordt proces-verbaal opge maakt. Tevens is bij het nieuwe reglement de verplichting opgeheven, dat de Is- ra&lietische bevolking op Zaterdag en feestdagen toch verplicht wasvoor reiniging harer trottoirs zorg te dra gen, en zulks vastgesteld op eenige uren vóór het intreden van Sabbath of feestdagen. VREEMDE SINJEUR. Woensdag werd door de veldwach ters uit Dieren bij de politie te Arn hem gebracht 'n Duitscher, genaamd Otto Gehrke, afkomstig uit Ham burg, die op aanwijzing van de Arm hemsche recherche, nabij het post kantoor te Dieren was aangehouden. Hij wordt verdacht van de inbraken en pogingen tot ixxbraak, in den nacht van Maandag op Dinsdag, in drie villa's op den Velperweg te Arn hem gepleegd. De aangehoudene is of houdt zich niet goed bij het hoofd. De ontvreem de portemonnaie werd in zijn bezit gevonden, benevens een electrisch zaklantaarntje. Hij verklaart eenige dagen geleden uit een gesticht te Osnabruck te zijn ontvlucht en tot alles, wat hij deed, door Goddelijke ingevingen, te zijn gedreven. GEEN VERGADERINGEN OP ZONDAG. Voor eenigen. tijd heeft de Neder- landsche Bond van gemeenteambte naren besloten, de algemeene verga deringen om den anderen keer des Zondags te houden. Daartegen is een beweging ontstaan van leden, die om godsdienstige, sociale of andere re denen bezwaar hebben tegen het ver gaderen op een Zondag. Thans heb hen zes leden van den Bond, nadat zij eenige honderden bewijzen van instemming hadden ontvangen, aan den Bond voorgesteld, het bestuur uit te noodigen, voortaan de alge meene vergaderingen niet op een Zondag uit te schrijven. Tevens wordt voorgesteld, een be sluit te dier zake eerst te nemen, nadat de voorstellers gelegenheid hebben gehad, op eene vergadering, welke niet op een Zondag zal wor den gehouden, het voorstel toe te lichten en voorts dan ook de behan deling van het voorstel te doen plaats hebben op een niet op Zondag te houden vergadering. De voorstel lers zijn de heeren J. Bredée te Am sterdam, mr, H. W. Hovy te Loos- duinen, P. Kalbfleisch te Haarlem, W. Koelman te Hoogeveen, P. Prins •te Viaax-dingen en J. Ruijs te Ouder- Amstel. (St.) ZIJN THUIS De Rechtbank te Leeuwarden heeft een 78-jarigen zwerver, kleermaker van beroep, wegens landlooperij ver oordeeld tot 3 dagen hechtenis en opzending naar een Rijkswerkinrich ting voor den tijd van drie jaren. Sedert 1859 heeft de man nagenoeg aanhoudend zijn tijd te Veenhuizen doorgebrachthij zal daar nu voor de 15de maal heengaan. PLEIZIERIG! De voorzitter van een vereeniging is zeventig jaar geworden, en de ver eeniging viert feest. Een der heeren, uitgenoodigd om een dronk op den jubilaris uit te brengen, begint na lange aarzeling aldus: „Mijne Hee- renl Een redenaar ben ik niet. Dus neemt me niet kwalijk, wanneer ik soms onzin vertel, maar het komt uit het hart: „Lang leve de voorzitter!" WAT ANDERS. Meester. Piet als je twee van zes aftrekt, hoeveel krijg je dan- Piet weet het niet. Meester (hem op den weg helpend): Als er bij je thuis zes appelen in de kast liggen en je neemt er twee af, nu... wat krijg je dan? Een pak ranseL meester. KRACHT DER GEWOONTE. In een kleine garnizoeaxsplaats is een hevige brand uitgebroken, eoo- dat ook de hulp dermilitairen noodig i9. Een compagnie onder aanvoering van een officier rukt in den looppaB op naar de plaats van den brand. Kort voor het doel roept de officier den soldaten toe: Is dat looppas? Nog eens terug. Rechtsomkeert, marsch. EEN PESSIMIST. Ach, domheid is tegenwoordig geen hindemis om vooruit te komen. Men moet eigenlijk nog blij zijn, dat het geen voorwaarde ertoe is. EEN ZONDAGSRUITER. Zondagsruiter. U zult me zeker later het afstijgen wel leeren? Paardenhandelaar. O, dat is bij onze paarden geheel onnoodig. Dat gaat vanzelf. MILDE SCHENKINGEN. De heer H. B. d. R. v. C. te Dord recht, die, gelijk gemeld, voor de ar men dier gemeente 5000 geschon ken heeft bij gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijk, heeft aan den bur gemeester van Rheden voor de armen van het dorp Velp 2000 gegeven. De vereeniging „Hulp in Nood" aldaar kreeg 1000 en het" Algemeen Zieken huis te Velp 500. De heer II. B. d. R. v. C. heeft als oud-Dubbeldammer ook zijn geboor teplaats bij gelegenheid van zijn zil veren huwelijk herdacht. Door hem is nl. aan den burgemeester dier ge meente eene gift geschonken, groot 1000, ter verdeeling onder de armen van alle gezindten. (D. Ct) GRINT UIT ZEE. Men schrijft uit Texel Het 15e schip, beladen met grint, uit den zeebodem in het vaarwater ,,De Meep", is in de Texelsche haven gelost. Door den schelpzuiger wordt daar ter plaatse, waar de grintbank het eerst werd ontdekt, dag aan dag ge- werkt. Nabij de haven is opnieuw een opslagplaats in gereedheid gebracht ter berging van 1000 steres grint. Er komt ook van elders veel vraag naar het artikel, dat goedkooper naar vele plaatsen kan geleverd wordeiï dan de riviergrint. DE ONTROUWE POSTBE VMBTE. Omtrent de aanhouding van den ontrouwen postbeambte vernam het ,,U. D." nog de volgende bijzonder heden Reeds langen tijd wei-den er op de lijn Leiden—Utrecht geldswaarden' ontvreemd uit paketten, die aan de posterijen ter verzending waren toe vertrouwd en ondanks gestrenge eortröle mocht het niet gelukken den dader of daders te ontdekken, hoe wel er op één beambte om verschil lende redenen méér in 't hij zonder verdenking rustte. Men besloot daar om een anderen weg in te slaan. In overleg met de politie te Utrecht werd een postpakket ingepakt, dat o. ro.- een doosje bevatte met drie guldens, die met een schier onzichtbaar tee- ken waren gemerkt; een begeleidend schrijven in open enveloppe hield de Uit het Engelsch. 44) Ik zag je in huis gaan, en toen dacht ik zoo, dan kan ik nu mijn be zoek ook wel afleggen u heeft er toch niets tegen, mevrouw Warriner Het is mij een bijzonder groot genoe gen, Charnock overal aan te treffen. Het lot wil, dat wij vrienden zullen worden. Mijn goede gesternte En toen Charnock zich met kwalijk verborgen afkeer van hem afwendde, en een paar stappen achteruit ging, fluisterde Wilbraham Miranda haas tig toe Maak u niet ongeurstik zal geen woord ven-aden, ook al zouden 2e mij daartoe willen dwingen. Miranda week wat achteruit. Zij stond daar een oogenblik met vast meen geklemde handen en een ver moeide. beschaamde uitdrukking op het gelaat. Toen, als zocht zij hulp tegen dien indringer, liep zij een paar stappen naar Charnock toe. padeh'ik was de majoor aan haar zijde. Mag ik ook een bloem van u hebben vroeg hij, op de mand wij zend. Hij zou wel hebben kunnen dreigen, dat hij Charnock alles verraden zou; maar het zou hem lieelemaal niet passen, als zij zelf in een oogenblik van afkeer tegen die geheimzinnig heid en tegen de macht, die hij op haar uitoefende, tegen Charnock over haar echtgenoot gesproken had. Hij vestigde daarom zijn blik vast op haar en vroeg nog eens Mag ik ook om een bloem vex-- zoeken F.n hij bukte zich over de mand, die op een bankje stond. Niet van deze riep zij, niet van deze en zij greep naar de mand en drukte haar vast tegen zich aan. Maar u zal er een hebben, zeide ze met een gedwongen lachje. Toen zij zich half omkeerde, zag zij, hoe Charnock naar haar keek. Zij trok nu hier en daar een bloem af, tot zij een ruikertje bijeen had. Daar, kies nu maar, wat u wil, majoox'. De bloem is een sieraad voor iederen man. Ongeveer evenveel als de vrouw een sieraad van den man is heb ik geen gelijk, mevr. Warriner? antwooi-dde de majoor galant, ter wijl hij de bloem in zijn knoopsgat vastmaakte. Hé daar, Charnock, heb je dat zooeven gehoord Hij ging, terwijl hij sprak, naar Charnock toe, en toen miss Holt nu ook in den tuin kwam, werd het ge sprek algemeen. Charnock echter zag hoe Miranda ongemerkt de anderen aUeen liet en als bij toeval over den muur leunend, de geheele bouquet bloemen, waaruit Wilbraham er een had uitgezocht, in den afgrond liet vallen. Toen zij opkeek, zag zij de oogen van Chanxock vol spanning op haar gericht, en dadelijk ging zij naar de anderen terug en hield zich, zoolang haar gasten nog bleven, op in 't oog vallende, beminnelijke wijze met Wilbraham bezig zij lachte luid "om zijn grappenzij scheen verlegen over zijn vleierijen zij luisterde met eerbied naar hem, als hij zijn ideeën bloot legde in één woord, haar ge drag was zóó vreemd, dat zelfs de tamelijk onverschillige Miss Holt het opmerkte. Charnock was de eerste, die over heengaan begon te spreken. Ik moet weg, zeide hij kort tot Miranda. Men zou bijna zeggen, dat ons gezelschap u onaangenaam is, ant woordde zij uit de hoogte. Ik vraag excuus, zei hij koel, maar ik matig mij het recht niet aan, hier iets onaangenaam te vin den. - Het was een prettige middag. fluisterde de majoor, zijn best doen de de opgewekte stemming weer te rug te brengen. Aangenaam ge zelschap, goede, oude vrienden. Hij zag, dat Miranda een niet te miskennen buiging van afscheid voor hem maakte. Hij begreep den wenk dadelijk. De majoor voelde zich in een bijzonder goede stemming, en toen het .kleine gezelschap op het huis toeliep, voegde hij zich bij Mi randa, die wat achtergebleven was. Verstandig, heel verstandig, zei Hij opgewekt, mij tegen den rechten uit te spelen Misschien een beetje te veel van het goede maar ver standig. Het komt mij voor, dat ik mijn rol uitmuntend gespeeld heb. Ik denk, dat wij het over die twaalf duizend gulden jaarlijks wel eens zullen worden Miranda hield haar pas wat in, en nam aaxx de tuindeur afscheid van baar gasten. Wilbraham had geen reden zich te haasten hij was over dezen dag tevreden, en vroolijk be gon hij met miss Holt een gesprek over haar lievelingsthema. Levendig pratend liepen miss Holt en Wilbraham door de galerij naar de gang, die naar de buitendeur leidde. Charnock volgde hen op eenige schreden afstand» maar toen Miss Holt juist met haar cavalier dé gang betreden had, terwijl hij zelf nog aarzelend in de galerij bleef staan, hoorde hij een deur toeslaan. Hij keerde zich onx en liep om de kleine groep cypressen heen, die midden in de galerij stond. Het was niet de tuindeur, die dichtgeslagen was, want zij stond nu wijd open en hij herinnerde zich toch, haar achter zich gesloten to hebben, de eenige deux*, die aan dezen kant van het huis was, was die. welke naar de woonkamer van Miranda leidde. Miranda was in den tuin achter gebleven blijkbaar was zij het dus, 'die de deur zoo heftig achter zich had toegetrokken. Charnock was alleeix in de verlaten galerij. Het was volkomen sj.il om hem heen. De zon verlichtte deu in- gelegden vloer, den steenen muur en aan den hemel was geen wolkje te zien. Weer zag hij, hoe zij de bloe men, die zij voor Wilbraham had ge plukt, naar beneden liet vallen. Uit alle verwarring, allen twijfel kwam dat beeld helder te voorschijn. Dat was een feit een niet te loochenen feitHaar koortsachtige opgewon denheid, haar coquetteeren, haar overdreven beminnelijkheid tegen Wilbraham, haar terughoudendheid tegen Charnock zelf, de voor Gibral tar bestemde mand met bloemen van dat alles wist hij geen ophelde ring te geven. Maar twee maal dezen middag was zij eerlijk telkens had zij verraden, dat zij wer kelijk leed en dat zij werkelijk hulp behoevend was. De galerij lag daar verlaten alleen zoemde er een hij in de cypressen. Charnock kreeg plotseling het ge- voel, als zou hier in het stille mid daguur, binnen deze muren zijn le venslot beslist worden, nadat hij zo* lang in aUerlei streken van de we reld had rondgezworven, en altijd gemeend had, dat zijn leven eeuwig in strijd moest zijn met alle voorval len daarbuiten. Zacht draaide hfj den deurknop om en trad de kamer binnen. HOOFDSTUK XIV. Onhoorbaar sloot hij de deur weer achter zich. Miranda had zijn bin nentreden niet opgemerkt. Zij zat vlak tegenover de deur aan de ronde, eikenhouten tafel, de armen over de tafel heengestrekt, het hoofd daarin begraven. Zij schreide niet, en Char nock zou gemeend hebben, dat zij in onmacht gevallen was, als er niet eenige beweging in haar lichaam was geweest. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5