Land en Tuinbouw Sport en Wedstrijden Slechte Spijsvertering Langzame nithoageriag Salüsclilirfer Bonifaeius, Kerk en School Rechtszaken Gemengd Nieuws Stoomvaarfberichte& mededeeling in, dat hot geld in bet doosje was bestemd vow den spaar-1 pot van het dochtertje van den ge adresseerde, welke brief zóó in het pakket was gelegd, dat hij bij de ope ning van het pak onmiddellijk moest in het oog vallen. Uitwendig werd't pakket gebonden met een rood lint en aldus gelegd bij de postverzending van het kantoor Schiedamhet adres vermeldde Nunspeet als plaats van bestemming. De route van de pakket verzendingen SchiedamNunspeet loopt over Leiden en nu had men zorg gedragen, dat het bewuste post pakket werd gevoegd bij de postzak ken, die met den laalsten trein uit Leiden naar Utrecht worden verzon den, op welken trein de verdachte beambte dienst deed in den postwa gen, geheel alléén en niet in tegen woordigheid van andere beambten. Bij aankomst van het pakket te Lei den werd door 'n adjunct-inspecteur der posterijen op het spoorwegpost kantoor aldaar gecontroleerd of het zich nog in ongeschonden toestand bevond, wat het geval bleek te zijn. De adjunct-inspecteur maakte vervol gens zonder dat de verdachte post- conducteur dit kon bemerken, de reis naar Utrecht mede in een coupé eer ste klasse, vanwaar uit hij op ieder f.usschenstation kon gadeslaan of wellicht ook uit den postwagen een pakje werd afgegeven aan een even- tueelen heler bij de diefstallen, want waar de verdachte een slim persoon was, moest men op alle mogelijkhe den letten. Toen de trein te Utrecht voor het perron kwam, trad een inspecteur der posterijen den wagen1' binnen en werd den verdachte gevraagd in wel ken zak zich de postpakketten bevon den dezen zak aanwijzende trachtte de beambte tegelijkertijd het pakket Schiedam—Nunspeet achter z'n rug te verbergen, maar dit werd onmid dellijk bemerkt. Uitgenoodigd ook dat postpakket, te vertooneai, moest de man het pakket laten zien, ont daan van het roode lint en in ge schonden toestand. Dit zeiden den inspecteuj. reeds genoeg, maar de zekerheid van den diefstal kwam ge heel aan het licht, toen de beambte in zijn portemonnaie twee van de drie gewaarmerkte guldens bleek te hebben en in het doosje in het pak ket de andere gulden nog werd aan getroffen. De diefstal was op deze manier volkomen bewezen. Door twee rechercheurs, die den trein hadden afgewacht, werd de verdachte naar het hoofdbureau van politie overge bracht: de man weigerde des avonds pertinent éénige mededeeling omtrent den diefstal te doenhij antwoordde slechts op hem gestelde vragen „ik weet nergens van". De verdachte is gehuwd, '14 jaar oud, vader van eeni- ge kinderen en te Utrecht woon achtig. Woensdag werd de man opnieuw door de politie verhoord hij ontken de, ondanks alle vastgestelde feiten, zich aan den diefstal te hebben schul dig gemaakt. Hoe het gemerkte geld in zijn portemonnaie terecht was ge komen, wist hij niet te verkla ren. Hij beweerde het pakket niet geopend te hebben en het geld dan ook niet daar uit te hebben genomen. haast ongelooflijk Ten gemeentehuize van Schoterland is een paartje uit Jubbega getrouwd, waarvan de bruidegom 23 en de bruid 19 jaar oud was en waarbij drie der ouders tegenwoordig waren. Toen zij 'de huwelijksakte moesten onderteeke nen, bleek het dat geen enkele der vijf personen lezen of schrijven kon. weldadigheid. De Maatschappij van Weldadigheid heeft van Hare Majesteit de Koningin 500 ontvangen. BRANDEN. Te O verbroek (Limburg) is door onbekende oorzaak, de boerderij met schuur en stal, van den landbouwer 'Amaas, tot den grond afgebrand. Niets kon gered worden. Alles was verzekerd. Te Groenendijk (Limburg) is, ter wijl de bewoners op het veld waren, de boerderij, met schuur en stal, van den landbouwer W. de Jong, tot den grond afgebrand. Het vuur, ge voed door het vele aanwezig zijnde hooi en stroo, greep zoo snel om zich heen, dat niets kon gered wor den. Men vermoedt, dat vonken van de locomotief van een voorbijsnellenden trein den brand hebben veroorzaakt. Aan den Ivrommenieërrijweg te Wormerveer is Woensdagnacht door onbekende ooi-zaak het winkelhuis van Gebr. Fontein, waarin een han del in rijwielen is gevestigd, geheel door brand vernield. Slechts enkele rijwielen konden gered worden. Ook de aangrenzende woning van J. Oosthuizen, waarin een kleinhandel in petroleum enz, werd gedreven, ging geheel in vlammen op. De brand weer slaagde er in, vooral met behulp van de stoomspuit, de woning van den heed W. Stelling Pz. en een reeks achter elkaar gebouwde wonin gen aan de andere zijde tegen desnel om zich heen grijpende vlammen te beveiligen. Deze perceelen beliepen echter alle veel waterschade. Omstreeks twee uur Donderdag middag ontstond een. uitslaande brand in de banketbakkerij van den heer Jansen, Lange Burchtstraat te Nijmegen. De heer Jansen was naar Breda om zich in hel huwelijk te be geven. Oorzaak nog- niet bekend. Bij het afzenden van dit bericht was men het vuur nog niet meester. INBRAAK. Ouderkerk aan den Amstel krijgt tegenwoordig ook bezoek van inbre kers. Dinsdagnacht hebben zij weer hun slag geslagen in de Waver. Eerst hebben zij een bezoek gebracht aan de werkplaats van den wagenmaker Brink. Daar hebben zij eenig gereed schap ontvreemd om daarmee bij an deren aan het werk te gaan. Bij den veehouder G. de Haan werd een ruit in het zomerhuis uitgesneden, waar na het liun gemakkelijk viel verder binnen te dringen. Eten kleerkast werd geplunderd en bovendien wer den nog meerdere kleeren meegeno men. Men vond den volgenden mor gen nog een beitel, die bij den wagen maker was ontvreemd en die door den inbreker bij zijn arbeid was ge bruikt EEN MUIZENSTAD. Te Zaandam hebben de heeron Jansen en Wassenaar een vernuftig kunstwerk tot stand gebracht, name lijk een muizenwereld. Deze muizenstad, door de vervaar digers „Langstaart" gedoopt, is zóó merkwaardig, dat het wel de moeite waard is er een en ander van te ver tellen. In deze stad in 't klein (eene op pervlakte hebbende van 9 Meter in 't vierkant) worden alle soorten van bedrijf uitgeoefend door.... muizen. Het klinkt ongelooflijk doch 't is zoo Alsof alles uit een groote Neu- renberger speeldoos is opgezet, staat daar de stad, bestaande uit verschil lende gebouwen, school, postkan toor, stadhuis, kerk, station, winkels, te veel om op te noemen. Al die ge bouwen zijn voorzien van poppetjes, die hun verschillende werkzaamhe den uitoefenon, in beweging ge bracht door muizen. In de kerk b.v. speelt het orgel door toedoen van een muis een flinke groote molen, „de Rat" genaamd, draait, in beweging gebracht door een muisje, dat nau welijks een lxalf ons weegt. Een tram rijdt door de stad en bootjes varen in de gracht, alles het werk der.... muizen. In de bakkerij „Hot Knaagdier" schuift de bakker het brood in den oven. In de kuiperij is alles ook in volle werking en dat alles door een nietig muisje. Hoe dat mogelijk is Achter of naast elk der gebouwen bevindt zich namelijk een hokje, „het huis van Meneer Muis", met een rad, waarin een gedresseerde muis ge plaatst wordt, die dit rad rond draait. Door een staafje staat dit rad in verbinding met de poppen, zoodat het gelijkt, alsof dezen hun werk zelf verrichten. De vernuftige vervaardigers, heb ben langer dan een jaar met taai ge duld en energie aan dit kunstwerk gearbeid. Dit kunstwerk zal binnenkort ten toongesteld worden. („De Tijd"). 'S LANDS GELDMIDDELEN. Naar aan de „H. Ct." van een der departementen gemeld wordt, staat het er, naar de berekeningen aan Financiën, slecht voor met de uit zichten van de rijksmiddelen in 1909. Do vermogensbelasting na de Amerikaansche aderlating en de bedrijfsbelasting wegens den ge- drukten toestand in allerlei vakken worden aanzienlijk lager ver wacht daarbij komen de verhoogde uitgaven voor het „blijvend gedeelte" zoodat in een schrijven van den Mi nister van Financiën aan de departe menten de nadruk er op gelegd wordt, dat men ditmaal de gebruike lijke zuinigheidszinsnede niet als een formulier-verzoek moet beschouwen. Onverbiddelijk zal geschrapt wor- den, wat toch voor nieuwe of hooge- re uitgaven gevraagd mocht worden. GRATIE. Men meldt uit Arnhem Sergenant B., indertijd veroordeeld wegens een diefstal van eene groote hoeveelheid patroonhulzen, heeft gra tie gekregen en is opgenomen in het militair hospitaal. NED. TUINBOUWRAAD. In Utrecht is onder voorzitterschap van den directeur-generaal van den landbouw, den heer H. J. Lovink, de vergadering gehouden tot stichting van den Nederlandschen Tuinbouw- raad. Volgens de presentielijst zijn er 45 vereenigingen vertegenwoor digd, te zamen tellende ruim 17.000 leden. De voorzitter houdt een uitvoe rige openingsrede, waarin hij uiteen zette, dat de tijd thans rijp is voor de stichting van een nationale orga nisatie van den tuinbouw. De tuin bouw kan thans zijn eigen weg gaan. Den Haag werd aangewezen als plaats waar de Nederl. Tuinbouw- raad zal worden gevestigd. CRICKET. Het seizoen 1908. Ofschoon aanvankelijk het cricket seizoen rnet de traditioneele ontmoe ting tusschen de getrouwden en on- getrouwden op 17 Mei a. s. geopend zou worden, schijnt de voetbalwed strijd QuickU. D. voor de meeste spelers een dusdanige attractie te zijn, dat de secretaris, om niet al te onvoltallige elftallen in het veld te krijgen, maar besloot den datum hier voor op 24 Mei a. s. te stellen. De heeren jhr. nar. C. Feith en J. Rin- cker zijn uitgenoodigd als resp. aan voerders te fungeeren en de elftallen samen te stellen. Verder zal, met het oog op het feit, dat de Noordelijke 2e klasse dit jaar ook een dubbele competitie speelde, met de wedstrijden dezer af- deeling reeds 24 Mei een aanvang gemaakt werden. De volgende ont moetingen zijn vastgesteld VictoriaA. C. C. II. AlbionVolharding II. Olympia—V. V. V. Voor „Rood en Wit II", dat dit sc-izoen niet in den N. C. B. speelt, maar hoopte door het inschrijven voor den Telegraaf-beker nog eenige wedstrijden te kunnen spelen, zal het geen aangename tijding zijn te verne men, dat hiernaar alleen elftallen mo gen mededingen, die in den Neder landschen Cricketbond uitkomen. De vereenigingen, die voor den Te- leg,raafbeker wenschen in te' schrij ven, gelieven hiervan vóór 24 Mei a. s. aan den héér Groothoff, Cein tuurbaan 298, Amsterdam, mededee ling te doen en hunne inschrijvingen met f2.50 inleggeld vergezeld te la ten gaan. Wegens het uitgebreide programma werd besloten 28 Mei (Hemelvaarts dag) wedstrijden vast te stellen. De aangesloten vereenigingen dienen hiermede dus rekening te houden. PAARDEN. Op het concours hippique te Brussel zijn in het nummer voor springpaar den aan Bille Boy, van den heer J. van Hoboken te Rotterdam, en Tim ber Topper, van luitenant Daufresne, de eerste en de tweede prijs toege kend. Voor beide paarden luidde het oordeel der jury geen fout. Gay Lass, van den heer Van Ho- boken, kwam, met twee fouten, voor den vijfden pi'ijs in aanmerking. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cis. per regei. BETEEKEHT Voedsel is voor het menschelijk lichaam wat lcolen zijn voor een ka chel. Zonder voedsel hongert het li chaam uit en kwijnt langzaam weg, evenals het vuur in den kachel uit dooft, wanneer de toevoer van kolen ophoudt. Onverteerd voedsel is niets meer dan tot bederf overgaand voed sel; het gist in den maag en staat schadelijke gassen en een zuurachti ge vloeistof af die het bloed vergift!-1 gen en tot het geheele gestel door dringen. Onder zulke omstandigheden kunt ge niet gezond zijn. U ontbreekt de veerkracht van hersenen en lichaam, de energie die alleen kan voortko men uit een gezonden geest, gezon de spieren, en die absoluut noodza kelijk is in dezen eeuw van voortja gende concurrentie. Wanneer uw vogdsel geen voeden de bestanddeelen afstaat, waardoor rood bloed, gevormd wordt, beginnen, spieren en zenuwen langzaam te kwij nen de organen hongeren uit pre cies als van iemand die hoegenaamd niets te eten heeft gehad alleen is uw geval een proces van langzame uithongering. Moeder Seigel's Tabletten, het we reldberoemde geneesmiddel voor in digestie, hebben over de geheele we reld gedurende 40 jaren den proef van onveranderlijk succes doorstaan. Doordat zij de spijsverteringsorganen heipen tot de verrichting van hunne natuurlijke werking heeft dit merk waardige geneesmiddel aan millioc-, nen menschen de gezondheid en de kracht teruggegeven. Deze Tabletten zijn bereid uit extracten van zorgvul dig verzamelde kruiden, schors en bladeren. Zij werken op de mensche- lijke maag, de lever en de ingewan-| den op de wijze van de Natuur zelve,' door deze organen eenvoudig bij te staan, wanneer ze door de een of an dere oorzaak verzwakt zijn of lang zaam werken. Dagelijksch, na de maaltijden ingenomen, zal men vin den, dat ze de werking van de in-: gewonden regelen, de spijsvertering bevorderen en gezondheid en kracht aan het geheele gestel geven. Moeder Seigel's Tabletten zijn ver pakt in keurige fleschjes, die gemak kelijk in den zak of in een taschje gedragen kunnen worden. Verkrijg baar bij alle Apothekers en Drogis ten. Prijs 1.50 per fleschje. Te Haarlem verkrijgbaar o.a. bij de heeren: J. J. Göppinger, Gr. Hout straat 147 en K.van Eden, Spaarne 38; te IJmuiden bij H. Sant. een voortreffelijk water tegen Jicht, Bheumatiek en Galateen, Broehura rerkxijgb. aan het Gen.-Depdt: ..Internat. Apotheek" Amsterdam NED. HERVORMDE KERK. Aangenomen het beroep te Wans- werd c.a. door ds. T. Lekkerkerker, te Montfoort. GEREFORMEERDE KERKEN. Bedankt voor het beroep te Olde- markt door ds. C. Veltman te Emmer- Compascuum. Beroepen te Rhijnsburg en te 's-Hertogenbosch dr. T. Hoekstra te Hazerswoude. EVANG. LUTH. KERK. Bedankt voor het beroep te Am sterdam door ds. J. Bergman te Rot terdam. Beroepen te De Rijp (N.-H.) toez., de heer H. Snijder, prop. te Harlingen. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. C. Cort van der Linden, geboren te Gronin gen, op proefschrift„Referendum en volksinitiatief in Zwitserland". Leiden. Doctoraal examen in de geneeskunde de heer I. Jaeobsen. Candidaats-examen in de rechtswe tenschap de heer Th. P. J. Mast- hoff. Groningen. Geslaagd voor het 2de gedeelte van het candidaats-examen in de godgeleerdheid de heer P. van der Veer. DIEFSTAL. De 4e Kamer der Rechtbank te Am sterdam hield zich geruimen tijd be zig' met het, geval van een kranten- bezorgster van het „Nieuwsblad van Nederland", die 'beschuldigd wordt, dat zij op 12 Augustus uit een portiek van perceel 13 Javastraat een zakje met ruim 11 had weggenomen. Een strijkster van een wasch- en strijlcinrichting in die buurt had in den namiddag van 12 Augustus wasebgoed gebracht en geld ontvan gen in perceel 13. Dit geld had ze in een linnen zakje gedaan, maar een paar huizen verder kwam ze tot de ontdekking, dat ze haar zakje met 11.20 kwijt was. Dadelijk gaat ze te rug naar perceel 13, ontmoet daar de krantenbeziorgster, aan wie ze vraagt of ze geen zakje geld gevonden had. Het antwoord luidde ontkennend, doch het meisje, het zaakje niet ver trouwende, liep naar haar patroon en deelde dezen het geval mee. Op aanraden van haar patroon ging ze de politie waarschuwen, terwijl de patroon de krantenbezorgster aan sprak en haar verzocht het geld te rug te geven, daar het anders „poli tiewerk" zou worden. De vrouw ont kende het geld te hebben, maar na dat de politie-agent er bij te pas was gekomen, bleek al spoedig dat ze on geveer een gelijk bedrag in haar be zit had als door de strijkster was ver loren. Een groot gedeelte van dat geld was geborgen in eed stuk krant van denzelfden dag het was, volgens de vrouw, gedeeltelijk krantengeld, huurgeld en geld voor leder, dat ze voor haar man, die schoenmaker is, moest aanschaffen. Het vrouwtje bleef ook voor de\ Rechtbank ontkennen, maar het O. M., jhr. mr. Quintus, achtte haar schuld bewezen. Een bezwarende om standigheid achtte hij het feit, dat een vrouw de bekl. vier minuten bad zien vertoeven in de portiek van per ceel 13 en dat gedurende dien tijd niemand die portiek had verlaten of was binnengegaan. Ook word een aanwijzing gevonden in de omstan digheid, dat het geld ongeveer uit dezelfde specie en pasgeld bestond als het verlorene en in een niéuwe krant was gewikkeld. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Beklaagde, gevraagd of zij nog iets had in het midden te brengen, riep uit„Moet ik nou voor m'n eigen geld de gevangenis in?" DIERENMISHANDELING. De Alkmaarsche Rechtbank, uit spraak doende in de zaak van iemand te Alkmaar, beschuldigd een stuk van de tong van een ket (paard) te hebben afgescheurd, veroordeelde beklaagde tot 6 weken gevangenis straf. De eisch was twee maanden gevan genisstraf. RAAD VAN TUCHT. Behandeld werd de zaak van het s.s. „Vondel", gezagvoerder de heer R. Visser, dat den 9en Februari 1.1. van Amsterdam naar Java bij Dun- geness een zeilschip heeft overvaren. Ongeveer 5 mijlen van Dungeness be merkte men aan boord van- de „Von del" plots een zeilschip, dat in het vage licht flauw zijn vormen toonde. De 2e officier gaf het commando- stuurboord. daarna flink stuurboord en overtuigde zich, dat het bevel werd uitgevoerd. Het onbekende zeilschip zag men recht vooruit, en vóór men er op ver dacht was, wist men, dat een aanva ring tot het onvermijdelijke behoor de. De machine werd met volle kracht achteruit gezet, doch dit belette niet, dat de beide vaartuigen tegen elkan der stootten. Geschreeuw werd niet. gehoord oogenblikkelijk daarna werd 'n electrische lamp buitenboord van de „Vondel" gehonden, maar niets werd gezien. Men kruiste eeni ge uren met een sloep heen en weer, doch niets werd bemerkt dan '«voor bijdrijvende^ omgekeerde boot, waar-; op de naam „Poolfisher" was ge schilderd. Het aangevaren zeilschip was spoorloos verdwenen, en latere nasporingen hebben tot nog toe niet aan het licht gebracht, welk vaartuig op zoo tragische wijze is veronge lukt. Als gc-tuigen werden gehoord kapi tein R. Visser, de matroos Dilg, de 2e stuurman Bientjes, de kwartier meester C. Niederinan, en de boots mansmaat J. B. Pors. Later is gebleken, dat de „Pool fisher", die 'te Londen moest aanko men, daar niet is gearriveerd. meindeed Voor het gerechtshof te 's-Hertogen bosch is Woensdag j.L in hooger be roep behandeld de strafzaak tegen! den commies 2e klasse der Rijks-; belastingen^ te Tilburg, H. K., waar bij deze wordt ten laste gelegd, een valsche verklaring onder eede te heb ben afgelegd in eene strafzaak tegen H. J. K., Rijks-ambtenaar te Tilburg, beklaagd van mishandeling van een hondje, voor welk feit de rechtbank te Breda hem veroordeelde tot eene gevangenisstraf van een jaar. Een aantal getuigen, waaronder mr. Aa van Romondt, substituut-griffier,' en mr. IJzendijlce, rechter in de ar- rondissements-rechtbank te Breda, werden gehoord. De advocaat-generaal, mr. Tak, eischte beklaagdes vrijspraak en on-| middellijke invrijheidstelling. Mr. Van Gigch, uit .Amsterdam, verdediger van den beklaagde, sloot zich bij dien eisch aan. Het gerechtshof beval de onmiddel lijke invrijheidstelling en bepaalde de uitspraak in deze zaak op Woens dag 20 dezer. HET ANTI-MILITARISTEN PROCES. De beklaagden G. Wurpel en B. Pieters, die worden vervolgd wegens het als bestuurderen deelnemen aan eene verboden vereeniging (de „In ternationale Anti-Militaristische Ver eeniging"), en die op 21 Mei e. k. voor de vierde Kamer der Amster- damsche Rechtbank moeten) terecht staan, zullen worden verdedigd door mr. Max Bruck, advocaat te Amster dam, en baron mr. A. van Haersolte, advocaat te Arnhem. A décharge zullen o. m. worden gedagvaard' de heeren J. H. Altona, correspondent in Nederland van de „Daily Telegraph", te 's-Gravenhage woonachtig, en D. Kouwenaar, cor-> respondent te Amsterdam van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant". 1 ONOPLETTENDHEID. Voor het hof te Arnhem is 20 boe te of 20 dagen gevangenisstraf ge- eischt tegen de spoorwegwachteres M.. te Bathmen, wegens het openla ten van boomen, waardoor bijna een melkkar door een trein werd over reden. HOUTDIEFSTAL. Gedurende de jaren 1906, 1907 en het begin van 1908 werd de houthan delsfirma Th. R. van Epen en Co. te Amsterdam voor aanzienlijke par tijen hout bestolen hoeveel er ge stolen werd is niet te zeggen, want vandaag gaat er in de pakhuizen af en morgen komt er bij. De dieven stonden thans voor de 4de kamer der Rechtbank te Amster dam terechtzes werklieden der fir ma, motorschippers en anderen van wie de meesten zeer langen tijd bij de firma werkzaam waren en het vol ste vertrouwen genoten. Een telde zelfs 23 dienstjaren Een paar jaren geleden werd het eerste hout door twee motorschippers verkocht aan een tapper te Nieuw- Vennep, en van dat oogenblik af aan werden de diefstallen voortgezet eenmaal aan den gang, sleepte de eene werkman den andere mede. De tapper te Nieuw-Vennep kocht gedu rende twee jaar twintig keeren hout van de beide broeders, motorschipper en motorschippersknecht, die 't eerst terecht stonden, en betaalde daar voor 150, benevens jenever drank misbruik speelt ook een rol in deze treurige zaak. Voorts werd door de ze beklaagden voor 50 60 hout verkocht aan iemand in de Haarlem mermeer. Eisch van het O. M., jhr. mr. Quintus, tegen ieder van deze be klaagden, die volledig bekenden, een jaar en drie maanden gevangenis straf. BRANDSTICHTING. Wegens brandstichting had zich voor de Rechtbank te Arnhem te ver antwoorden een 24-jarige boekdruk ker. Aan beklaagde werd ten lastè gelegd brandstichting in zijn woning waarin winkel en drukkerij, door een aantal met petroleum gedrenk te goederen aan te steken. De brand, die 's nachts werd gesticht, werd 's morgens om 7 uur ontdekt en kon toen nog gestuit worden. Bekl., die het hem ten laste geleg-, de ontkent, doet het voorkomen dat een ander den brand kan hebben ge sticht. Hij erkent 2 liter petroleum te hebben gekocht, waarvan hij een klein gedeelte voor het schoonmaken van de drukpers bezigde. Bij het on derzoek werd slechts 6 deciliter in de kar- gevonden; waar het overige ge bleven is, kan bekl. niet zeggen. Het blijkt voorts, dat hij vóór 12 uur 's nachts in het huis is geweest om brieven uit de bus te halen naar be klaagde beweert; toen heeft hij niets bijzonders ontdekt. Uit het rapport en het verhoor van den deskundige dr. W. F. Hesselink bleek, dat de petroleum in groote hoeveelheid reeds vóór den brand op verschillende voorwerpen in de kast,' j waar de brand werd ontdekt, is ge bracht. Beklaagde was verzekerd voor ƒ3000 bij de Imperial Brandverzekering- Maatschappij, een bedrag, dat vol gens den agent dier maatschappij A. M. Overling te hoog was, maar bekl. had opgegeven nog goederen te zul len aanschaffen en deze werden bij de verzekeringssom gerekend. De schade werd door O. geschat op 100, doch bekl. diende een schadiestaat in van 508. Het onderzoek toonde aan, dat daarin goederen voorkwamen die nooit aanwezig waren. Getuige O. 'moet tot een anderen getuige gezegd hebben dat wanneer bekl. meer dan 50 schadevergoeding eischte, hij naar de marechaussee zou gaan. De verzekexingsagent ontkent evenwel die uitlating. Het blijkt nog dat bekl. aan O. ƒ500 ter leen heeft gevraagd, die hem ge weigerd werden. Beklaagde bleef zijn onschuld vol houden en voerde o.a. aan, dat hij 's avonds half acht nog met een pijp in zijn huis is geweest. Aan de ma rechaussee verklaarde hij evenwel, dat hij 's morgens niet een pijp daar was. De official' van justitie, mr. Schaap man, achtte door de talrijke aanwij zingen en door bekl.'s tegenstrijdige verklaringen diens schuld bewezen en eischte een jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Bon. De Vos van Steenwijk pleitte vrijspraak. BIT DEN WEG IN PARIJS. Polyglottische agenten. De Matin" geeft het volgende straatschetsje. De vreemde talen sprekende agen ten trokken er gisteren voor het eerst op uit. Op de Place de 1' Opéra had ik het geluk er een te ontdekken die aan zijn armstrik te herkennen was als een Engelsch sprekende. O mijn eerste aankomst aan Vic toria Station, op zekeren avond, en mijn bescheiden navraag bij den po lice-man, die mij zoo goed mogelijk trachtte weg-wijs te maken naar Tra falgar Square Na een beroep te hebben gedaan op die vervlogen herinneringen, klampte ik den Franschen agent, aan die op z'n Engelsch gaapte, en in zijn aangenomen taal vroeg ik hem, koel Britsch, terwijl ik cfver zijn schouder keek naar de 'Académie Nationale de Musique „Wilt u mij, please, do richting aanwijzen van Easton station. Denkt u, dat ik den trein voor Edinburg nog zal halen De agent glimlachte bedachtiglijk en zegevierend. Here... here... here... ici.... icïwees hij op een platte grond van Parijs, dien hij uit zijn zak had gehaald. En enkele malen, als ik zijn aanduiding met een hoofd knik goedkeurde, voegde hij er aan toe „Yes, Sir". In mijn dankbetuiging -\crzuimd« ik niet hem te zeggen, dat de dichter Burns te veel van whisky hield, dat pickles verstoppend werken voor wi» er te veel misbruik van maakt. Toen trof mijn aandacht voor den ingang van een groot hotel de Duit» sche armband. O de drinkgelagen in de Konink lijke kelders van MQnchen, als, tus schen den -rook van. de Beiersche pij pen, het beeld van denbeschonken Gambrinus tegen de muurschilderin gen uitkomt. De ontwakendè dag bo ven de oude poort van de Marien- platz En de vaderlijke agent met den puntigen helm ontfermt zich over onsHerinneringen, herinne ringen Behoorlijk getran3poseerd, spreek" ik in de Rue Scribe den waaxdigen ondergeschikte van den heer Lépine aan „Pardon, meneer de agent, ik' ben pas sedert gisteren uit Mün- chen. Ik kom uit café Luitpold en ik" zoek deu Jacobsplatz." De agent bomt overeind. Hij heeft begrepen. Hij legt mij mijn vergis sing uit. Er is geen plein van Jacob maar een Rue Jacob, „'t Is ver", wijst hij. En hij haalt een platte grond van Parijs voor den dag. „Ja- cobstrasse... straese, meln Herri" Zijn vinger is gericht naar de Lou vre, naar do Seine, daargindsch.... Doch. alvorens hem te verlaten, be dank ik hem, altijd in het Duitsch. en deelde hem mede, dat Schiller, volgons de legende, somtijds een lade vol rotte appels opentrok, waarvan hij de wrange lucht opsnoof om zijn inspiratie op te wekken. En de Spaansche agent verscheen mij. Granada De kleine straten die op klimmen naar het Alhambra, eri waar de fotografen u bespieden om u als Boabdil te verkleeden. Visioen, visioen Ik waag het op den hoek van de Rue du Quatre Septembre „Sereno, wijs rnij den weg om, aan de andere zijde van den Genil, te gaan tot de wijk der gitanes, wel ke ik zoo even ontwaarde boven uit de zaal der Ambassadeurs." De agent triomfeert. „Ambassadeur Muy bien, senor 1" En hij ontvouwt een plan van Parijs. Wanneer hij mij den weg had ge wezen, die mij zal brengen naar de Champs Elysées, groette ik hem zeer vormelijk en bracht hem ver raderlijk in herinnering, in Andalu- sischen tongval, dat Otero nog moei lijker Spaansch sprak dan hij. Men moet nooit te ver gaan. Daar ik mij zelf voor zeer groot hield, na derde ik in de Rue de la Paix een agent, die volstrekt niet polyglot was, daar hij Aan den arm geen enkel on- derscheidingsteeken droeg. En om hem in de war te brengen, vroeg ik hem in het esperanto „In ernst, waarde vriend, zoudt u mij kunnen zeggen, of het waar is, dat alle wegen naar Rome leiden Maar de agent werd woedend hij kénde esperanto en schold mij de huid vol. „Zeg 'is, grappenmaker, zal ik je eens op z'n Fransch den weg wij zen naar de nor Ik maakte, zooals u wel denken kunt, dat ik weg kwam. G,H. B.") JACHT OP AUTOMOBILISTEN. De New-Yorksche politie houdt er een eigenaardige wijze op na, om automobilisten, die te snel rijden, té vangen. Aan beide zijden van den weg worden agenten opgesteld, voor zien van chronometers em, twee aan twee, van een lang, sterk touw. Zoo- dra een automobiel met te groote snelheid komt aanrijden, heffen de agenten het touw op ter hoogte van den hals van den bestuurder, die daardoor wel gedwongen wordt, te stoppen. Dan kan de rijder niet ont snappen. Onder de automobilisten heerscht heel wat verontwaardiging over deze lang niet ongevaarlijke me thode. TREINONGELUK. Bij Bocholt is des nachts een ern stig ongeluk gebeurd. Terwijl dé trein, van Wezel komende, naderde, bevond zich op de rails een met twee paarden bespannen wagen, die door den Irein-werd aangereden. De koet sier kon zich nauwelijks redden. De beide paarden werden gedood en de wagen vermorzeld. SLACHTOFFERS VAN HUN BEROEP. Twee staatsgeneesheeren te Singa pore zijn het slachtoffer geworden van hun beroep. Zij bezweken aan d« pest. welke ziekte zij opdeden bij het onderzoek van een verdacht sterfge val. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. s Het stoomschip Malang, vertrok 13 Mei van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Korea, van New- York naar Rotterdam, passeerde 14 Mei Lizard. Het stoomschip Prins Willem IV, van Paramaribo naai' Amsterdam, arriveerde 14 Mei, 8 uur voorm. te Havre. Het stoomschip Prinz Heinrich, v. Rotterdam naar Japan, arriveerde 14 Mei te Singapore. Het stoomschip Osiris arriveerde 13 J Mei te Brindisi van Port-Said met de Eng. mail ex. st. Himalaya. Het stoomschip Goentoer, van Ja- va naar Rotterdam, vertrok 14 Mei van Perim. Het stoomschip Kediri. van Rotter- dam naar Java, passeerde 14 Mei j Perim. b Het stoomschip Lemaire, van Am- I sterdam naar Java, arriveerde 12 r Mei te Newport. i Het stoomschip Flor.es, van 'Am- sterdam naar Batavia, arriveerde 14 Mei te Sabang. Het stoomschip Rijnland, van Am sterdam naar Brazilië en Buenos-A'y- res, vertrok 13 Mei van Vigo.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6