laai- au fupra. OpeiteaMoBpiii! Leger en Vloot Gemengd Nieuws Financïëele Berichten Burgerlijke Staat! Stooinvaartberichteü PREDIKBEURTEN Advertentiën Mej M. VISSER, wordend .nieuwsblad „Het Volksdag blad", op of omstreeks 14 Februari 1908 uit Rotterdam per post aan de redactie van dat dagblad met ver zoek, althans met den wensch en de bedoeling, dat Let in de kolomman van dat dagblad zou worden opge nomen, toe te zenden een bericht van den navolgenden inhoud, met het kennelijk doel om aan dien in houd ruchtbaarheid te geven. Het bericht is dan ook in het nummer van dat dagblad van 15 Februari 1908, dat op de gewone wijze te Am sterdam, te Rotterdam en elders in Nederland is verspfeid, opgenomen. Daardoor is de eer of de goede naam van Sluyter aangerand, in ieder ge val deze is beleed: gd. Het bericht luidt als volgt „Corruptie Wij vernemen, „dat de penningmeester van den .Rotterdamschen Bestuurder s- „Bond een tekort in kas heeft „van f 2400 (zegge 2400). De man „was levens penningmeester der „Federatie van de S. D. A. P. -n „van de Arbeiders Muziekveree- „niging Excelsior, en moet het „geld blijkbaar van de eene kas „door de andere „verwerkt" heb- „ben, om zoodoende het deficit „zoo lang mogelijk te kunnen „dekken. Hij moet alsnu weige- „ven de boeken af te geven, die „hierom per deurwaardersexploifc „zullen worden opgeëischt. „Zeer merkwaardig had de ti tularis kortelings zijn particulie re zaak op naam van zijn zoon „doen overschrijven. Met span- „ning zien wij de ontknooping „van dit „moderne débacle" te gemoet. Girsium zal het geval' „in zijn Zaterdagavond-praatjes „nader behandelen." Beklaagde erkende, dat zijn bedoe ling en wensch was aan bovenge noemd door hem ingezonden stuk publiciteit te geven. Echter is het zijn bedoeling niet geweest den daarin genoemden persoon te beleedigen. Deze had zich evenwel door den in houd van het stuk in zijn eer en goe den naam aangerand gevoeld en klachte tot vervolging gedaan. Beklaagde gaf nog op, dat hij naai de waarheid van het door hem ge- sclirevene geen onderzoek had inge steld en de zegsman er van voor een geloofwaardig persoon hield. Het gepleegde feit achtte het O. M. niet van gewicht ontbloot en eischte veroorde9ling tot acht dagen gevan genisstraf. Beklaagde gaf toe in deze zeer lichtvaardig gehandeld te hebben. Hij achtte het echter zeer grievend voor hem voor uit feic gevangenis straf te moeten ondergaan en riep de clementie der rechtbank in. HAAGSCH GERECHTSHOF. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde de vonnissen van de recht bank te Rotterdam, veroordeelende A. V„ bootwerker te Pernis, tot drie jaar gevangenisstraf, wegens poging tot brandstichting H. I„ koopman te Rotterdam, tot 3 jaar gevangenisstraf, wegens he ling van manufacturen enz., alsmede het vonnis van genoemde rechtbank, waarhij L. R„ huisvrouw J. J. de P., bierhuishoudster te Rotterdam, werd vrijgesproken van de aanklacht, ris .zou zij de evenbedoelde manufactu ren enz. opzettelijk aan de nasporin gen der politie hebben onttrokken. MEINEED. Vrijdag deed de rechtbank te Mid delburg uitspraak in de'zaak tegen H. H„ 34 jaar, rijwielhandelaar te 's-Gra,venpolder, tegen wien één jaar gevangenisstraf was gecischt, omdat hij bij de behandeling van een_ ge wone jachtovertreding, aan meineed zich heeft schuldig gemaakt. Hij werd overeenkomstig dien eisch veroordeeld met bevel tot zijn gevan genneming. VERKEERSGEVAAR. Voor het Gerechtshof te Arnhem werd behandeld de zaak van een spoorwegwachteres uit Bathmen, die door de Rechtbank te Zutphen ver oordeeld werd tot 4 dagen hechtenis wegens het doen ontstaan van ge vaar voor het verkeer door stoom- vermogetn. Op lien 29en Januari had bekl. ver zuimd om de hoornen van den over weg bij wachtpost 3 onder Bathmen te sluiten, toen de sneltrein uit Al melo, die daar 8.15 passeert, in aan tocht was. De vrouw had den trein niet vergeten, doch geen kloksignaal gehoord, dat ook werkelijk niet ge geven was. Toen de trein passeeren zou, ging juist een melkwagen over de rails en alleen door het krachtig remmen van. den machinist werd een ongeluk voorkomen. Als deskundigen werden voor het Hof gehoord twee spoorweginspec teurs en wel over de vraag of dooi de omstandigheid, dat de boomen van een overweg bij het passeeren van een trein geopend zijn. gebal kan ontstaan voor dien trein, voor het verkeer van den trein of voor het personeel. Een der deskundigen was van oordeel, dat er gevaar voor ont sporing kan bestaan, doch ar waren hem geen feiten bekend dat door aanrijding ontsporing volgde De tweede deskundige, die meer dan 25 jaren inspecteur bij de H. S. M. is, meende dat door een kar en paard geen gevaar voor ontsporing ontstaat zeker niet voor de locomotief vaneen sneltrein. Geen enkel geval was hem bekend, dat door aanrijding vaneen kar een trein ontspoorde. Er was eens een (tram-locomotief aangereden en omvergeworpen, doch er was daarbij geen ontsporing van de tram gevolgd. De advocaat-generaal, mr. Casten- dïjk, meende, dat, wanneer een mal lejan met zware boomen, een wa gen met ijzeren' rails, een verhuiswa gen van De Gruyter of een batterij van do artillerie voor de locomotief komen, toch zeker wèl gevaar voor ontsporing zal ontstaan. De aan bekl. opgelegde straf achtte adv.-gen. te hoog, waar de vrouw voor de eerste maal met den straf rechter in aanraking kwam. Er was nu geen aanleiding om een vrijheids straf op te leggen, zoodat met beves tiging van het vonnis der Zutphen- sche Rechtbank vermindering der straf werd gei;equireerd tot f 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. De verdediger, mr. J. L. SöLner uit Zutphen, wees op de 16 dienstjaren van bekl. en beval haar in de cle mentie van het Hof aan. VERLENGING VOORLOOPIGE HECHTENIS. Men herinnert zich dat de 5e ka mer der Rechtbank te Amsterdam 't ontslag uit de voorloopige hechtenis gelastte van den makelaar David Benjamins, op grond dat niet in acht genomen was het voorschrift, dat de preventieve hechtenis telkens voor 30 dagen moet worden hernieuwd. Thans nam dezelfde kamer dei- Rechtbank, hoewel anders samenge steld, een lijnrecht tegenovergestelde beslissing. Er diende een zaak tegen een beklaagde, die ook ruim 30 da gen in voorloopige hechtenis zich be vond zonder dat die krachtens be schikking der Rechtbank was ver lengd. Daarvan maakte mr. De Har- tog gebruik om de onmiddellijke in vrijheidstelling van beklaagde te wa gen, doch het O. M„ mr. Peereboom, verzette zich tegen dat verzoek, met een beroep op een door hem gevon den arrest van den Hoogen Raad van 1894. Mocht de Rechtbank het ont slag uit de voorloopige hechtenis be velen, dan vroeg hij dat onmiddellijk weer een bevel tot gevangenneming tegen bekl. zou worden uitgevaardigd De Rechtbank ging daarop in raad kamer en besliste dat de beklaagde niet zou worden ontslagen uit de voorloopige hechtenis,- daar deze geenszins als onrechtmatig was te beschouwen. KOI.. DE LEEUW. Te Freiburg (Baden) is in 79-jari gen ouderdom overleden de gepens. dirig. officier van gezondheid der le klasse (kolonel) D. J. de Leeuw, oud chef van den geneeskundigen dienst in Ned.-Indië. De overledene werd 21 Juli 1850 be noemd tot officier van gezondheid 3e klasse, bij het leger 'in Oost-Indië, nam iin 1877 deel aan de expeditie naar Samalangan, bij welke gelegen heid hij bij Kon. besluit eervol is vermeld. Van 1879 tot aan zijn pensi- onneering in 1882, was hij chef vam den geneeskundigen dienst, in welke betrekking hij vele verbeteringen heeft aangebracht in de verpleging van zieken en gewonden. Hij was ridder der orde van den Ned. Leeuw en drager van het eeue- tëeken voor belangrijke krijgsbedrij ven en van het onderscheidingstee- ken voor 30-jarigen officiersdienst. MISLUKTE BELASTINGHEFFING. Het was reeds lang bekend, dat de invoerig der spoorwegkaartjsbelos- ting- in Duitschland een fiasco is ge weest; thans erkent het officieele rapport van de Duitsche spoorwegbe- sturen dit onomwonden. In de veron derstelling, dat in de thans geiiindig- de zitting van, den Rijksdag een wij ziging der spoorwegkaartjesbelastinig aam de orde zou komen, hadden de besturen reeds besprekingen gehou den over gemeenschappelijk te nemen maatregelen. Behalve de groote kos ten en de nog grootere moeilijkheden, die van de invoering der spoorweg kaartjes het gevolg waren, hebben de spoorwegbesturen nu de belas ting twee jaren gewerkt heeft hun ne ervaring kunnen mededeelen, dat een algemeene A'erschuiving vam, de klasse, waarin de reizen gedaan wer den, plaats had, waardoor eem be langrijke vermindering vam ontvang sten plaats had, een vermindering, die gemiddeld overeenkomt met het bedrag der opgebrachte belastingen. De spoorwegbesturen advise eren daar om tot geheele opheffing dier belas ting, maar zoo dit onmogelijk geacht wordt, tot een wijziging ca- van, waardoor aan de thans ondervon den bezwaren een einde wordt ge maakt. VERKIEZING IN ENGELAND. In plaats van minister Morley, die tot peer is verheven, is te Montrose tot lid van het Lagerhuis gekozen de heer R. V. Harcourt, een zoon van wijlen Sir William Harcourt, en een jongere broeder van den tegenwoor- digen minister Lewis Harcourt. De liberale candidaat kreeg 3083 stemmen, de candidaat der arbeiders partij 1937, die der unionisten 1576. Bij de vorige algemeene verkiezin gen waren er slechts twee candida- ten in dit districtde heer Morley kreeg toen 4416, zijn conservatieve tegen-candidaat 1922 stemmen. De liberale bladen wijzen met be vrediging op dezen uitslag, vooral omdat het aantal conservatieve stem men wederom is verminderd en la ger is dan bij eenige verkiezing sinds 1895. ZIEKENBEZOEK. In „Moleschott" lézen wij het vol gende Het behoort tot de dagelijksche er varingen van den geneesheer, dat zoogenaamd ziekenbezoek voor den lijder eer schadelijk dan voordeelig, eer onaangenaam dan prettig kan zijn. Menigmaal gebeurt het, dat de dokter den zieke in vrij kalme, opge wekte stemming, ja zelfs in een aan vang van beterschap verlaat, en hem den volgenden morgen, b.v. na een Zon- of feestdag, in vrij wat minder goeden toestand, soms zelfs zieker dan in den beginne, weer aantreft. Waarlijk het bezoeken van zieken, door dichters bezongen, door geeste lijken als een goed werk aangepre zen, is voor den arts zeer dikwijls een bron van veel hoofdbreken en klachten, omdat de aan zijne zorgen toevertrouwde kranke zoo menig maal het slachtoffer wordt van eene verkeerde opvatting zijner belangstel lende familieleden en bekenden. Want alleen aan eene verkeerde op vatting van den aard en de wijze, hoe men met zieken moet omgaan, is het genoemde slechte gevolg te wij ten. Wie een zieke gaat bezoeken, moet zich in de eerste plaats in den toestand van den zieke weten teveri plaatsen. Men zal dan al dadelijk de ziekesponde naderen met het gevoel, dat zoo duidelijk wordt weergege ven door de oude spreekwijze„Wat gij niet wilt dat u geschiedt-, doe dat ook een ander nietMen zal dan tot den lijder met gepast medelijden ko men, zonder hem met een angstig vertoon van medegevoel of een uiting van eigen ervaringen nog meer te drukken. Men zal dan niet medewer ken aan het groote eutel, om eene volle kamer met bezoekers te vormen als de zieke er niel, één wenscht, of weg te blijven ais dringende hulp noodig is. Men zal dan, hetzij voor bijgaande, hetzij blijvende diensten bewijzen en dan weer vertrekken. Men zal niet onnoodig lang blijven zitten, om de nieuwsgierigheid te be vredigen of omdat men tijd genoeg heeft. Bangmakerij^ en onnoodige raadgevingen kan een zieke goed mis sen. Nooit worde vergeten, dat zelfs bij den ongeneeslijke in het binnen ste van zijn gemoed een .vonk van die stille hoop op herstel leeft, welk zijn eenigste vreugde en troost uit maakt. Hoe gemakkelijk wordt deze hoop door een enkel onvoorzichtig, zij het dan ook hartelijk gemeend, woord verstoord of door een welbe grepen gebaar vernietigd Zelfs een z.g. leugentje om bestwil is meerma len de bron van veel verdriet en kommer voor den armen lijder. Velen hebben de gewoonte, in hun ne gesprekken met den zieke zonder de minste noodzaak den vertrouwden arts te bepraten en een of ander won derdoener of geheimmiddel aan te prijzen, als hebbende dezen genezen of genen geheel opgeknapt. Met zul ke gesnrekken benadeelt men den zie ke, omdat het volle verteouwen in zijn arts, zoo hoog rioodig voor zijn herstel, aan het wankelen wordt ge bracht. Als de zieke schreit en kermt, dan is het beter, niet mede te treuren. Zonder het te verkondigen, heeft hij liever, dat de bezoeker dan opge ruimd is, en vindt bij het aangena mer, dat nien iets voor hem doet. Met woorden en opmerkingen moet men zeer voorzichtig zijn al spoedig hin deren zij den zieke of brengen hem in een staat van opgewektheid, die hem zijn rust, met name zijn nacht rust, kan kosten. Gaat men' een herstellenden zieke bezoeken, dan bedenke men dat een herstellende nog geen gezonde is. In dit tijdstip is de lijder aan een zware ziekte zeer gevoelig, alles doet hem zeer, het bewustzijn van zijne on macht hindert hem. Menige zieke, die dit! met zooveel angst en zorg verbei de tijdperk is ingetreden, valt thans nog als slachtoffer van een onhan dig en ondoordacht ziekenbezoek, vooral indien -welwillende onkunde verboden spijs of drank in_ het ver borgen opdringt, of indien door schrikbarende nieuwstijdingen het zenuwgestel van den zwakke op moeilijk of niet herstelbare wijze van streek wordf "geholpen. De ergerlijkste tooneelen treft men soms aan bij de sponde eens sterven de. Men martelt als het ware den heengaande met allerlei droevige toespraken en onderscheidene belang stellende vragetn. Men bidt hem, nog een teeken van herkenning te geven, men schreit luid, terwijl de sterven de soms bij volle bewustzijn zijne dierbare betrekkingen nastaart. Men neemt op pathetische wijze afscheid en tracht den armen lijder nog aan wijzingen over allerlei aardsche be- langfeln te ontlokken. Kortom, in plaats van voor de hoog gewenschte rust en kalmte te zorgen, in plaats van een zacht inslapen te bevorde ren, worden de laatste uren en mi nuten gebezigd', om den doodstrijd te bemoeilijken, door alles wat het leven, zelfs van een gezonde, onaan genaam kan maken. Menschen, _wien het zwaar valt een sterfbed bij te wonen ^en dezulke zijn er velen) moeten zich geheel en al onthouden van de pogingen, om den zieke te bezoeken, al is de scheidende ook een bloedverwant of goed vriend haast zou men, met het oog op het aangevoerde, zeggenjuist omdat hij een bloedverwant of goed vriend is. Uit een en ander ziet men dus, dat het bezoeken van zieken niet ieders werk is, en dat velen beter deden, liet bij den wil te laten, dan dezen ten uitvoer Le brengen. Want zelfs al bezit men de vereischten, die daar toe worden noodig geacht, nl. be schaving, ontwikkelin.c. kennis, me delijden en ervaring, een zieke zal steeds moeten worden beschouwd als iemand, die alles van zijn standpunt beoordeelt, die leeft in een wereld van egoïsme en die slechts gehoor zaamt aan allerlei lichamelijke be weegredenen. Nu 'eens treft men den lijder in de meest opgewekte hoop, dan weer in gedrukte, vertwij felende stemming. Nauwelijks ver keerde hij in prikkelbaren toestand, of onmiddellijk daarop is hij weer gelaten en berustend. Slechts zelden verkeert hij in een gemoedsstaat, die met de werkelijkheid overeenstemt. Stelt u dus bij het bezoeken van zie ken het volgende voorschrift tot re gel Behandeld hen zacht, weest kort, weest waar, weest niet gemaakt en weest zuinig' op uwe woorden. OPROER IN EEN GEVANGENIS. In de San Marco-gevangenis, te Veuetië, ontstond dezer dagen een geweldig oproer, dat slechts met de uiterste moeite gedempt kon worden. Darrestanten in éen der cellen had den er over geklaagd, dat de hun voorgediende soep eenvoudig niet te eten was. De directeur proefde het gerecht en beweerde, dat er niets op te zeggen viel. Als antwoord daarop begonnen de bewuste arrestanten een hongerkuur en werden daarvoor tot straf in verschillende cellen op gesloten. Hiermede begon het eerste schan daal. De mannen gilden en schreeuw den als bezeten, en wisten zooveel weerstand te bieden, dat van de ze ven personen slechts drie uit de cel gehaald konden worden. Toen. men den volgenden ochtend de vier ande ren van elkaar wilde scheiden, pro clameerden do tweehonderd personen die de gevangenis bevolken, een for meel oproer. Er ontstond zoo'n woest lawaai, dat duizenden menschenzich vóór het gebouw verzamelden en er een sterke militaire macht gerequi- reerd moest worden. De arrestanten bielden de deuren aan den binnen kant stevig dicht en richtten er barri caden van bedden, matrassen en ta fels op. Teneinde bloedvergieten te voorko men, wilde men ten slotte de brand weer met haar slangen in actie la ten treden, doch vóór zij aangerukt was, hadden de soldaten met de kol ven hunner geweren de celdeuren opengestooten. Er ontstond een ver woede strijd, die eerst eindigde, toen alle arrestanten aan handen en voe ten geboeid waren. EEN BLAD VAN 200 PAGINA'S. De „New-York World" heeft dezer dagen den vijf-eu-twintigsten verjaar dag gevierd van haar publicatie, on der de directie van Joseph Pulitzer, den huidigen eigenaar van het groo te Amerikaansche blad. Em het deed dit natuurlijk op zijn nieuwe wereldsch. Zaterdag had een groote receptie plaats, waar, behal ve de Amerikaansche politieke hoo- ge heeren, vertegenwoordigers van alle Amerikaansche bladen en der geheele wereldpers aanwezig waren. Maar om aan de feestelijkheid een blijvend souvenir te houden, heeft de „World" hij deze gelegenheid een bui- gewoon groot nummer uitgegeven, n.J. van 200 pagina's, magnifiek ge ïllustreerd, en bijna zes pond we gend. Dat mag wel als een record op het gebied van dagblad-drukkerij werden genoemd, want nog nooit is eenige courant met een zóó groot aantal bladzijden uitgekomen. FELLE BRANDEN. Donderdagmorgen is een felle brand uitgebroken te Parijs in de fourage- magazijnen van de Algemeene Parij- sche Rijtuigmaatschappij, die op Montmartre een zeer groot terrein beslaan. De schade, die enorm moet zijn, is nog niet vastgesteld. De brand in de ruines van de pa pierfabriek Levée is weer opnieuw uitgebroken: het nog smeulende vuur in de groote voorraden half verbrand papier barstte op een gegeven oogen- blik weer uit. Van de uitgestrekte ge bouwen is nu niets meer over dan een puinhoop. De eigenaar schat de schade op 8 millioen. SURSéANCE N. V. BEINSDORP Co. De 3de kamer der arrondissements rechtbank te Amsterdam verleende voorloopige surséance van betaling aan de N. V. Bensdorp Co. Tot bewindvoerders werden be noemd mrs. August Philips en C. F. J. Kersten en de heer H. A. van Overzee, als deskundigen werden, be noemd de heeren D. v. d. Berg, ma kelaar in cacao te Amsterdam en J. C. Post, accountant te Amsterdam, die binnen vier maanden verslag van hun bevindingen zullen' dienen uitte brengen. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Utrecht, 33 Mei. R. Levy, winkelier te Amersfoort. Rechter-commissaris jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije cu rator jhr. mr. P. H. Hooft Graaf land. Amsterdam, 14 Mei. H. Baart, be llanger en stoffeerder, aldaar. Rech ter-commissaris mr. C. van der Zweep curator mr. A. J. van Schel ven, Keizersgracht 297. Wed. I. W. T. Borgman, koop vrouw aldaar. Rechter-commissaris en curator als voren. Opgeheven G. Schram Gz., knecht op eene bloemkweekerij te Huizen. Wed. B. Kuiper, geb. Gongrijp, kamerverhuurster, te Amsterdam. („Hbld.") J. P. Hosman en A. Voorwalt, ech telieden, te zamen handel drijvende in schoenen en laarzen, Hoogstraat 17, te Schiedam. Curatormr^ M. J. C. M. Kavelaars, aldaarrechter commissaris mr. P. M. C. E. Koksma. Geëindigd J. J. Aretz, aannemer te Beuzen rade-Heerlen. J. H. de Rooy, Maarssen. („St-ct.") HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. OndertrouwdW. P. v. d. Peet en H. van Duijnlioven. Getrouwd P. Th. Vriesekoop en M. C. Veldhuizen Th. van Lieshout en .i A Spigt. Bevallen: J. v. d. Linde—Meir- mans, d. HA A RLEMMERMEER Ondertrouwd Fh. Brand en N. Bakker; G. Kardol en L. K. Kloot wijk J, H. Witteman en P. Bel gaars J. Rood en G. E. MeyerJ. J. v. As en M. de Ruiter; H. W- Warnaar en M. P. v. Oostende. GetrouwdJ. P. Beers en M. M. v. d. GeestJ. v. Duren en T. v Exter; M. Hoogkamer en C. v. Leeuwen L. Honcoop en A. C. DolC. Verschoor en E. NederveldL. A. N. Dijkzeul en G. M. Kiebert; C. Appelman en E. M. BuscherA. J. Krol en M. Hu- nold H. Kluis en N. OosthoekW. Landwehr Johan en C. Meermans. Bevallen J. den FooyenJonker, d T. Vonkv. Ooyen, d.A. M. Hooidonk—Schering, d.J. Snieder Kramer, d.A. v. d. Ochtend—Ron, z. H. Berlijn—Kruit, z.E. Raams Schutte. d.A. A. Boekhoven Ouwerkerlc, d.M. DiemenMostert z. E. J. L. v. NieuwkoopMol, z. J. v. Rooyenv. Dureu, z. OverledenH. Lieuwes, 56 j.T. J. Kwast, 6 mud. A. M. Kaars, 8 w. Het st. Salak vertrok 14 Mei van Batavia naar Rotterdam. Het st. Menado, van Rotterdam n. Java, passeerde 15 Mei Kaap Bon. Het st. Timor, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 15 Mei Le Pa- dang. Het st. Prins der Nederlanden ver trók 15 Mei van Amsterdam naar Pa ramaribo. Het st. Rijnland, van Amsterdam naar Buenos-Ayres, vertrok 14 Mei van Lissabon. Het st. Rindjani, van Java naar Rotterdam, passeerde 15 Mei Dover. Het st. Korea arriveerde 15 Mei v. New-Y'ork te Rotterdam. Het st. Rijndam, van New-Y'ork n. Rotterdam, passeerde 15 Mei des middags 12 uur, Wight. ZONDAG 17 MEI. NED. GEREF. KERK. GROOTE KERK. Voorm. 10 ure, Ds.Weener. 's Aivonds 6 ure, Ds. Montijn. Heid. Catechismus Zondagsafd. 20. NIEUWE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. Swaan. JANS-KERK. Voorm.-10 ure, Ds. Veen. BAKENESSER-KBRK. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Db, Barbas. VEREEN, v. VRLJZ. HERVORMDEN. Lokaal: „Weten en Werken". (Gedempte Oude Gracht). Geen dienst. EGLISE WALLONNE. 9 1/4 heures, Ecole du Dimanche. Jansweg 40. 10£ heures, du matin, Mr. Martin Dupönt. GEREFORMEERDE KERK. (Ged. Oude Gracht). Voorm. 10 ure, Da. Mulder, 's Avonds 5J ure, Ds. Mulder. EBEN-HAëZER-KERK. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5| ure, Ds. 'Tibben. NOORDERKERK (Ridderstraat). Voorm. 10 ure, Ds. Ringnalda. 's Avonds 6 ure, Ds. Ringnalda. CHR. GEREF. GEMEENTE. (Zuiderstraat). Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening, 's Avonds 5J ure, Godsdienstoefening. LUTHERSCHE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. van Bakel, Nam. 1 ure, Zondagsschool (Nas- saulaan). KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. Voorm. 10 uur, Ds. Binnerts. REMONSTRANTSCH- GEREFORMEERDEN Voorm. 10 ure, Ds. Oldeman, Rem. pred. te Rotterdam, 's Middags 124 ure, Zondagsschool in de Kerk. KERK DER BROEDERGEMEENTE. Voorm. 10 ure, Ds. Schmidt. BAPTISTE GEMEENTE. (Lokaal Stoofsteeg 6). Voorm. 10 ure, Onderlinge Verga dering. Namiddags 12 ure, Zondagsschool, 's Avonds 8 uur, Evangelische Sa menkomst. Maandagavond 78 uur, Meisjes- vereeniging. Dinsdagavond 8 ure, Bidstond. Woensdagavond 8—9 ure, Jonge- lings-V ereeniging. EVANGELISATIEGEBOUW. Jacob ij nestraat 26. Voorm. 10 ure, de heer H. J. Bosch Nam. 2i uur, Zondagsschool. !s Avonds 6 uur, H. J. Bosch. Maandagavond 6 uur, Meisjeskrans Maandagavond 8 uur, Jonge doch- terskrans. Donderdagavond 84 uur, de heer H. J. Bosch. EVANGELISATIE „der Goddelijke Genezing". Drappenierstraat 11 zwart. Zondagvoormiddag 10 uur. Samenkomst. 's Nam. 3£ uur, Kinderbij eenkomst, 's Avonds 6 ure, de heer Adr. Heij- tink, van Zaandam. Donderdagavond 7$ uur de heer C. R. van Leeuwen van Amsterdam, Evangelieprediking. BENNEBROEK. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. BEVERWIJK. Voorm. 10 ure, Ds. van Bemmel, DOOPSGEZINDE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. van Calcar. BLOEMENDAAL. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. HEEMSTEDE. Voorm. 10 uur, Ds. De Hartog. 's Avonds half 7: Inzegening van Diaconen. HILLEGOM. Geen opgave ontvangen. HOUTRIJK EN POLANEN. Nam. 2J uur, Ds. Veen, pred. te Haarlem. SANTPOORT. Voorm. 10 uur, Ds. Bax. EVANGELISATIE. Voorm. 10 ure, de heer Hofmeester. SPAARNDAM. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. VELSEN. Voerm. 10 ure, Ds. de Sopper. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Voorm. 10 ure, Ds. Berkelbach van der Sprenkel. IJMUIDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Creutzberg. Nam. 5 ure, Ds. Creutzberg. ZANDVOORT. Geen opgave ontvangen. Dames, die aan den Avondcursus voor Naaien en Knippen naar maat, volgens de nieuwste en eenvoudigste methode, willen deel nemen, con ditiën zeer voordeelig, gelieve zich zoo spoedig mogelijk op te geven 's Maandags, Woensdags en Donder- dagsmiddags tusschen en 5 1/2 uur. Kl«ine Houtstraat Gediplomeerd door de grootste inrich ting te Amsterdam. De Makelaars D. BUS te Veisen, C. H. PHILIPS, K. DEKKER en D. BAIS te IJmuiden, zullen op Vrijdag 29 Mei 1908, nam. 1 uur in Hotel „Nommer Eén" te IJMUIDEN, ten overstaan van No taris G. D. BOERLAGE, in veiling brengen: No. 1—3. DRIE WOONHUIZEN met ERVEN te IJmuiden aan de S. P. Kuypersfcraat, hoek verlengde Prins Hendrikstraat C 6, 8 en 5, samen groot 2 aren, 9 centiaren. Huuropbrengst 18 per maand van elk huis. Eigendom van den heer C. BLAAUW. No. 4. Een WOONHUIS met afzon derlijke bovenwoning aldaar, Bik- en Amoldkade C 40 zwart en rood, groot 1 are 26 centiaren. Huuropbrengst f 47 per maand. Eigendom van den heer W. KLEI MAN. No. 5. Een WOON- en WINKEL HUIS, aldaar, Visseringstraat C 10a, met ERF, groot 75 centiaren. Eigendom van den heer I. KEESIE. No. 6—7. VIER WOONHUIZEN met ERVEN aldaar over de sluizen, in de Breesaap, aan de Sluislaan, groot 4 aren, 80 centiaren. Huuropbrengst 10.50 per week. Eigendom van den heer H. W. DUYN. No. 8. De VILLA „de Linde", be staande uit HEERENHUIS met ER VE eai TUIN aldaar, over de sluizen, in de Breesaap, aan de Sluislaan, bij het Hof, groot 12 aren. Eigendom van den heer C. TEN NAPEL. No. 9. TIEN WOONHUIZEN met POORT en ERVEN te IJmuiden, aan de Noordzijde der President Kruger- straat C 19 tot en met 37, groot 7 aren, 61 centiaren. Huuropbrengst f 35 per week. Eigendom van den heer G. ZWART. No. 10. Een BOUWTERREIN, ge legen aan de Koningin-Wilhelnmia- siraat te IJmuiden, groot 140 vierk. Meter. Eigendom van den heer 'C. VAN DER PLAS. Deze huizen worden afzonderlijk on gecombineerd geveild. Aanvaarding 1 Augustus 1908. Inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van Notaris BOERLAGE te Vel sen en bij de Makelaars. F. C. Piët, Makels ar, presenteert, als lasthebbende van zijn' principaal, op Zaterdag 30 Mei 1908, des nam. na 5 uur, in het Verkoop lokaal „de Gouden Leeuw" te Haar lem, in publieke veiling te verkoo- pen, ten overstaan van den Notaris P. F. de Bordes Een HUIS en ERVE met TUINTJE, te Haarlem aan de Zuidzijde van de Tetteroclestraat nabij de Jan de Braystraat, get. No. 4, groot 1 are 15 centiaren. Te bezichtigen Woensdags, Donder dags en op den verkoopdag van 10— 12 uur. Breeder bij biljetten omschreven. Nadere informaties bij bovenge- noemden Notaris en Makelaar. J. J. QuHemoi.d, Makelaar, biedt aan op Zaterdag 30 Mei 1908, 's middags na 5 uur in het Verkoop lokaal „de Gouden Leeuw" te Haar lem, in publieke veiling te verkoopeö ten overstaan van den Notaris P. F. de Bordes, No. 1. Een WINKELHUIS en BRF met apart opgaande BOVENWONING •n een van steen gebouwde BAKKE RIJ, staande en liggende aan da weerstraat te Heemstede, nabij de Schouwtjesbrug, pi. get. No. 40 zwart en rood, groot 1 Are 75 Centiaren. No. 2. Een HUIS en ERF, meS PLAATS, staande en liggende aan dé Westzijde van de Lange Raamstraat te Haarlem, pi. get. No. 20, groot 58 Centiaren. No. 3. Een WINKELHUIS en ERF staande en liggende aan de Lange Begijnestraat, pi. get. No. 16, groot 19 centiaren. Breeder bij biljetten omschreven. Bezichtiging op Dinédag en Woens dag van 2 tot 4 uur en op den ver koopdag van 10 tot 2 uur Nadere inlichtingen bij bovengen. Notaris en Makelaar.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 11