Weerbericht F. P. EEICHERT, Heeren Stroohoeden Thermometerstand Rubriek voor Rechtsvragen Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken Kerk en School Binnenland MED EDE EI .IN GEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt, 18 Mei 1908. Hoogste barometerstand 777.3 m.M. te St. Mathieu (Westkust van Frank rijk) laagste 746.9 m.M. te Seydis- fjord. Verwachting tot den avond van 19 Mei Wind matige Westelijke tot Zuid- iWestelijken wind. Gesteldheid van de luchtbewolkt, droog weei\ Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 774 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 768 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. Nieuwste modellen t8 Haarlem. Zondag 17 Mei Hoogste gisteren .F. 66° Laagste heden nacht F. 64r Hedenmiddag (12 uur F. 59 Maandag 18 Mei Hoogste gisteren F. 61° Laagste heden nacht. F. 51 Hedenmiddag 12 uur F. 62« Vraag: Wanneer houdt het Bu reau van Consultatie zitting? Antwoord: Op den eersten en derden Vrijdag van elke maand, te half twee, in het Paleis van Justitie. Vraag. Ik heb veel last van mieren, die van buiten tegen den muur opkruipen en zoo naar binnen komen. Weet u daartegen ook een middel Antwoord. Tracht het nest te vinden en giet daar kokend water in, waarin vooraf tabaksstof gemengd is, dat men wel bij een sigarenfabri kant krijgen kan. Vraag. Hoe ontstaat het ver haren bij een hond en kan een daar tegen aangewend middel het beest zelf niet schaden Antwoord. Verharen kan uit zooveel oorzaken voortkomen, dat wij u geen anderen raad kunnen ge ven, dan u tot een veearts te wen den. ELECTRISCHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. Gedurende de maand April bedroeg het aantal vervoerde passagiers op de verschillende lijnen: AmsterdamHaarlem—Zandvoort 129.876. Ceintuurbaan te Haarlem 89.585. HaarlemBloemendaal 35.720. Totaal 255.181. De ontvangsten per dagkilometer bedroegen: Lijn Amsterdam—Haarlem—Zand voort 34.21£. Ceintuurbaan te Haarlem 27.15J. Lijn HaarlemBloemendaal f 41.49 De Remonstrantsche gemeente ver gadert Vrijdagavond in de kerk voor het jaarverslag; de rekening en ver antwoording, 't uitloten van een ren teloos aandeel en verkiezing van twee bestuursleden; op de dubbeltallen staan de heeren Dr. L. C. Kersbergen en E. H. Hijmans; Mr. H. Ph. 't Hooft en A. A.Hussem. VERLOF DRANKWET. Door J. N. v. d. Voort is aan B. en W. gevraagd om verlof (ingevolge art. 34 dier wet), tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan eterken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop ïn het benedenvoor- lokaal (winkel) van het perceel Osta- destraat 2. Hetzelfde is door J. A. Ko ningStremming gevraagd voor de gelagkamer van het perceel Jan Steen straat 15. B r a n 'd. Zaterdagavond ongeveer negen uur brak er brand uit in het. perceel Bil- derdijkstraat 31, waarvan het bene denhuis bewoond werd door den heer M. v.Hesteren. Jetje, spuit 10 en de slangenwagen waren spoedig aanwezig en door de groote hoeveelheid water, die in dat perceel gespoten werd, was men den brand spoedig meester. Het boven huis, dat bewoond werd door den heer J. J. F. ter Linde, bekwam veel waterschade. De ibrand werd ontdekt door de bovenbewonershet echtpaar Van Hesteren was, toen de brand uit brak, niet aanwezig. Het nieuwe rookmasker werd ge bruikt en bewees, na§r wij vernamen, goede diensten. DE BRANDKASTDIEVEN. lieden waren de drie personen ge dagvaard, die verdacht waren van diefstal van de brandkast vaai den heer Frans B. Mooij, Jan Terwal, 21 jaar; Antonius de Looper, 34 jaar en Gerrit Willem Besseling, 23 jaar. De eerste beklaagde was echter niet verschenen; men herinnert zich zeker nog wel het eigenaardige verhaal van zijn vlucht naar Antwerpen. Bij dagvaarding werd den beklaag den ten laste gelegd: dat zij dn cben nacht van 19 op 20 Maart hebben weggenomen een handwagen uit de gesloten bollenloods van Fr. B. Mooij aan 't Schouwtje, en uit het kantoor sleutels, sigaren en een brandkast, o.a. inhoudende zeven boeken, een geldkistje met 1.41, eenige polissen en zegels, alles toebehoorende aan genoemden Mooy zulks na zich den toegang tot die loods te hebben verschaft, door een ruit daarvan te verbreken. De beklaagden zijn allen recidivst. Mr. J. Lieftinck trad als verdediger van beide aanwezige beklaagden op. Allereerst werden de beklaagden door den president ondervraagd. De Looper legde een volledige be kentenis af, en deed het volgende verhaal van het nachtelijk avontuur. ,,'s Avonds was Terwal naar mij toegekomen en zei: „jongen er is aan 't Schouwtje iets ie halen." Met z'n drieën zijn we er toen op afgegaan. Op het erf van mijnheer Mooy moes ten we eerst over een laag hekje en een heg met prikkeldraad klimmen, om zoo bij de schuur te komen. Na dat een ruit was ingeslagen kon de spanjolet omgedraaid worden en het raam opgeschoven. Zoo kwamen we in het kantoorlokaal. Eerst vonden we een paar kistjes sigaren en in een lessenaar (die opengebroken is gewor den) een bedrag van 91 cent. Met dezen buit gingen we naar mijn huis in de Gasthuispoort. Toen zei Terwal: „Laten we de brandkast ook gaan halen, dan hebben we geld." Zoo gezegd zoo gedaan. De kast werd op een kar, die we in een andere loods hadden gevonden, geladen. Dat was een zwaar werkje, en toen we het klaar hadden, moesten wé eerst een uurtje rusten. Eenige zakken werden over de brandkast gelegd en toen reden we weer naai' mijn huis, langs den Wa genweg, de Dreef, de Kleine Hout straat. Thuis gekomen hebben we de brandkast met eenige beitels open gebróken en vonden er f 1.41 in. We dachten, wat moeten we met die boeken doen. Ik zei: We hebben die heeren nu al zooveel schade ge daan, dat 't nu welletjes is. De hee ren moeten die boeken terug hebben. Den volgenden avond hebben we toen de brandkast weer op een handwa gen gelegd en met de boeken in de Zaksteeg neergezet." Deze handwagen was gehuurd, ter wijl de gestolen wagen dn de Tulpen straat is achtergelaten. De andere beklaagde, Besseling ont kende, en beweerde niets met de an dere beklaagden uitstaande te heb ben. In deze zaak werden verschillende getuigen gehoord. De procuratie-houder van de firma Mooy, de heer Bakker, gaf eenige in lichtingen over de vermissing van de brandkast, het geld en de siga ren. De 18-jarige Smit heeft de drie be klaagden aan het Schouwtje, in de nabijheid van de plaats der inbraak, gezien. Besseling ontkende dit. Twee andere getuigen A. v. d. Heyden en A. J. Kramer hebben de drie beklaagden in de Gravinne- steeg gezien, toen ze de brandkast naar de Zaksteeg gingen brengen. Ook dit ontkende Besseling. Het Openbaar Ministerie achtte het bewijs tegen de drie beklaagden gele verd, ook al ontkent Besseling. (Ter wal heeft voor zijn ontvluchting reeds bekend). Z.E.'A'. achtte een zware straf noo- dig en eischte: tegen Terwal en Bes seling elk drie jaren gevangenisstraf en tegen De Looper twee jaar en zes maanden, onder bepaling, dat de tijd door De Looper en Besseling in voor- loopige hechtenis doorgebracht, in mindering gebracht zal worden. Ook vroeg het O. M. een bevel tot gevan genneming van den voortvluchtigen Terwal. Als verdediger der twee aanwezige beklaagden trad Mr. Lieftinck op, die 't_ wel eigenaardig vond, voor een niet en een wel bekennende beklaag de te moeten optreden. Voor de Looper pleitte Mr. Lief tinck clementie. Op zijn aanraden is de brandkast met de boeken terugge geven, zoodat de financieele schade zeer gering is. Beklaagde is recidive ten laste gelegd, maar de man is vroeger slechts tot een gevangenis straf van 7 dagen veroordeeld. Het bewijs tegen Besseling achtte pleiter niet geleverd, waarom deze sal moeten worden vrijgesproken, ook ial zal ieder van zijn schuld over tuigd zijn. Pleiter vond de optochten met de brandkasten door die) stad( (heel ko misch. Het bewijst, of dat de beklaag den buitengewoon slimme jongens Eijn, of dat er heel weinig politie toe- fcicht is geweest. RELLETJES TE KROMMENIE. A. W. Binnendijk de man waar- om de stakingsbeweging in Kromme-! toie is aangekomen stond nu te recht, wegens beleediging van A. Min-1 aersma, chef der schildersafdeelingi aan de fabriek van den heer Verwer. Bij dagvaarding werd beklaagde beschuldigd tegen Minnersma o.a. ge zegd te hebben „Christelijke kroeg- ïooper." Dit werd door Minnersma en Dam man als getuigen gehoord ook vol-: gehouden. Binnendijk ontkende. Wel heb ik zoo zei hij woorden in dien zin, toegevoegd, maar eerst nadat Min- bersma mij had uitgescholden voor „rooverhoofdman". - Dit ontkenden de getuigen weer. Als getuige a décharge w-erd de .werkman Langereis gehoord, die ver klaarde, dat hij gehoord had, dat het, woord „rooverhoofdman" door Min- inersma was gebruikt, en dat Binnen dijk niet het woord „Chi'istelijke kroeglooper" had gezegd. Nadat getuige herhaaldelijk op het gevaar van meineed was gewezen en hij toch volhield, gelastte de Recht bank schorsing der zaak en "instructie wegens meineed tegen Langereis. UITSPRAKEN. K. Jordaan, los werkman, en J. C. Balse de Vaal, brandstoffenhande- laarsknecht, beiden te Haarlem, we- derspannigheid, de eerste een week, de tweede tien dagen gevangenis straf. D. van Dragd, boerenarbeider te Haarlemmermeer, diefstal, 1 maand plaatsing in een tuchtschool. J. van den Berg, los werkman, en N. Kors, koopman, heiden te Haar lem, diefstal twee personen, de eer ste vrijgesproken, de tweede negen maanden gev. straf. J. de Best en L. de Best, schippers de le te Katwijk aan Zee, de 2e te Rijnsburg, diefstal 2 personen, ieder een maand gevangenisstraf. A. Peperwortel, harmoniecabespe- ler te Amsterdam, mishandeling, 7 dagen gevangenisstraf. G. Daane, schoenmaker, zonder vaste woonplaats, ontuchtige hande lingen plegen met iemand beneden 16 jaar, 3 maanden gevangenisstraf. J. Twisk, schilder te Wormerveer, iemand belemmeren in zijne vrijheid van beweging, appèl, vrijgesproken. H. Burgemeestre, zonder beroep te Amsterdam, appèl overtreding motor- we t, vrij gesproken J. Posthuma;, chauffeur te. Amster dam, appèl overtreding motorwet, aangehouden tot 21 Mei a. s. J u b i 1 J.l. Zaterdag was het 25 jaar gele den, dat de heer C. Reemer, werk zaam in de afdeeling metaaldraaierij van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., bij de Maatschappij in dienst trad. Namens de maatschap pij werd den jubilaris door den op zichter enveloppe met inhoud en di ploma overhandigd. OLYMPISCHE SPELEN. Wij ontvangen het programma van de Olympische Spelen, die door de Nedei'ï. Athletiek-Unie zijn uitge schreven iè Rotterdam. Zooals meni weet zijn deze spelen veel meer beperkt, dan die in Juni te Haarlem worden gehouden. Wat natuurlijk niet wegneemt, dat zij, uit een oog punt van sport bezien, ook wel hun verdienste hebben. Vermeldenswaard is o. a. een inleidend artikel over ver schillende sport, waaraan wij mis schien nader een en ander zullen ont- leenen. De eenige Haarlemmer, die aan de wedstrijden deelneemt,, is „Siphax", lid van de H. F. C. Haar lem, voor hardloopen op 800 en op 1500 meter. Een zeer zonderlingen indruk ma ken de advertentiën van een likeur stokers-firma, die zoowat op elke bladzijde staan. Sport en sterke drank, meenden we, zijn toch doods vijanden De vooroefeningen voor dé Olympi sche Spelen heioven werkelijk een beeld te geven van al wat in ons land op het gebied van openlucht-spel te zien is. Door de verschillende bonden wordt een zoodanige steun aan het uitvoerend comité gegeven, dat op Vrijdag, Zaterdag en Zondag 19, 20 en 21 Juni een uitgezocht stel athle- ten hunne krachten zullen toonen aan een waarschijnlijk zeer talrijk publiek. Binnenkort zullen vanwege liet uitvoerend comité de juiste data waarop de verschillende takken van openlucht-spel en gymnastiek zullen worden beoefend, worden bekend ge maakt. Vrijdag zal aan de watersport worden gewijd. De prijzen voor passé partouts, waarop men bij alles gedu rende drie. dagen toegang heeft, zul len laag worden gesteld, opdat een ieder zal kunnen zien, wat in ons land gepresteerd wordt op het gebied van lichamelijke ontwikkeling. Militaire Zaken. De le-luitenant Jhr. Bakker, de sergeanten Hoogland en Smit, bene vens de milicien Freyer, van het 10e regiment infanterie alhier, worden gedurende dezen zomer gedetacheerd in de legerplaats bij Harskamp. Aan den milicien-sergeant J. C. Tjebbes, herkomstig uit de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, en aan den milicien H. L. G. Bouw meester, herkomstig uit de gemeente Haarlem, is toestemming verleend tot verblijf in Noord-Amerika, res pectievelijk tot 1 Mei 1910 en 1 Augustus 1909. Uitreiking medaille. Aan den agent van politie 2e klasse P. Keesman is Zondag pp plechtige wijze, in tegenwoordigheid van het personeel, op het politiebureau door den hoofd-inspecteur van politie J. A. J. Nolthenius uitgereikt de zilveren medaille van den Algemeenen Ne- derlandschen Politiebond voor 20-ja- rigen trouwen dienst bij de Haar- lemsche politie. OM EEN NAAIMACHINE. Onder de rubriek rechtzaken kon men vóór eenigen tijd een liefdesge schiedenis lezen. Een jongeling had verkeering en gaf zijn geliefde op haar verjaardag een naaimachine, [echter onder beding, dat ,,'t een stuk voor het huishouden was." 't Jongemetnsch had de machine: echter op afbetaling gekocht bij de Singer-Ma at schappij De liefde is niet steeds bestendig van duur! Zoo ook hier, want eeni ge dagen na de ontvangst der naai machine werd de verkeering uitge maakt. 't Meisje weigerde de machine te rug te geven, zeggendeens gegeven blijft gegeven. De Singer-Maatschappij liet elke week bij den jongen man 50 cent ha len, maar.... deze weigerde nu te be talen. Toen moest deze zich voor de Recht bank verantwoorden wegens verduis tering, maar werd vrijgesproken. Thans heeft de Singer Maatschap pij beslag laten leggen op de machi ne, en wijl 't meisje goedschiks haar cadeau weigert terug te geven1, zal't tot een rechtzaak komen. Op 27 Mei worden in deze zaak de pleidooien gehouden. Voor 't meisje treedt fftr. Leesberg op en voor de Maatschappij Mr. Van Gigch, uit Am sterdam. Blinde Meijer. - In den vroegen morgen werd „blinde Meijer" Zondag grafwaarts gedragen. Op 't kleine Israëlietische' kerkhof aan den Doodweg waren slechts weinige belangstellenden. En kele leden der commissie voor on dersteuning van blinden Meijer wa ren op den doodenakker, waarbij de heer Van de Kamp, die indertijd tot Meijers pensioneering het initiatief heeft genomen. Vergadering. De afdeeling Haarlem van den Volksbond tegen Drankmisbruik houdt Woensdag 20 Mei eene alge- meene vergadering. Punten van behandeling zijn Be handeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering, te Zaandam op 27 Augustus 1908, be noeming van afgevaardigden en plaatsvervangende afgevaardigden, verslag van den penningmeester der Stuivers-Spaarbank en eventueele voorstellen en mededeelingen. OVERVEEN. Woensdag 20 Mei a.s., des na middags te half drie uur, zal er in de openbare school te Overveen gele genheid zijn tot kosteloos inenten. BLOEMENDAAL. Het B. W. verneemt, dat heden Maandag begonnen zal worden met de aansluitingen der waterleiding voor de bewoners van het park Duin en Daal, en dat de raad 1.1. Donder dag met een uur tusscbenpoos van 10 uur voorm. vergaderende tot 4 uur, den ligger der wegen afgehandeld en vastgesteld heeft. SCHOTEN. Zaterdag werd de tusschenkomst van de politie verzocht in de Botha- straat, waar twee vrouwen elkaar be werkten met de stoffer, met het ge volg," dat een der vrouwen aan het hoofd bloedend verwond werd. Proces-verhaal is opgemaakt. -Brand. Zaterdagmiddag brak een begin van brand uit in perceel Klooster straat 52, doordat de poot van een klaptafeltje bezweek, waardoor het brandende petroleumstel met het daarop staande eten in brand ge raakte. De vrouw en een 1-jairig kind waren juist in de keuken, Het kindje kreeg nog eenige brandwonden, de vrouw kwam met den schrik vrij. De brand zelf werd door den man ge- bluscht. HEEMSTEDE. O n d e r w ij s. Tot onderwijzer aan de R. K. jon gensschool alhier is benoemd de heer B. Schaap. •Zaterdagmiddag werd alhier onder- handsch aanbesteed door den archi tect den heer Brandes, het gedeelte lijk afbreken en weder opbouwen van een nieuw winkelhuis, voor reke ning van den heer Tesselaar. De uitslag was als volgt S. Adriaanse 3375.79. P. Smit ƒ2875. Jurriuns, Zandvoort, 2300. G. v. d. Putten 2240. Sorber 2275. L. Zieren 2105. Th. Smit 1898. De andere inschrijvers waren allen van hier. SPAARNDAM. BevallenL. J. Storp geb. Bou- wens, zoon. HAARLEMMERLIEDE C., A. De heer A. J. E. de Voogd, veearts alhier is benoemd tot Gouvernements veearts voor den dienst in Nederl.- Indië. HAARLEMMERMEER. De alhier bestaande afdeeling van den Ne der 1 a .n dschen Bond van On derwijzers zendt een adres aan Gede puteerde Stalen, waarin wordt ver zocht, de verordening regelende de jaarwedden, niet goed te keuren, daar adressant die niet billijk acht. Het aantal sollicitanten voor Evan gelist der Herv. Gemeente te Vijfhui zen (Haarlemmermeer) is slechts 8. Onder de sollicitanten in: een prope- nent der Herv. Kerk. HOUTRIJK EN POLANEN. Men schrijft ons: Gisteren Zondag overleed te Hout rijk en Polanen een algemeen geacht ingezetene, de heer J. Vink. De overledene was o.a. vele jaren lid van den raad dei- gemeente Haar lemmerliede en Spaarnwoude, arm- meester van het burgerlijk armbe stuur, bestuurslid van den vereenig- den grootem en kleinen Birmenpolder en lid van den Raad van Toezicht der Boerenleenbank aldaar. IJMUIDEN. Diefstal of wraakneming Zondagmiddag zijn op de sleep boot Wijk aan Zee twee kostbare lantarens ontvreemd uit een kastje, waarvan men de, deur geforceerd had. Daar men olie op het water zag drijven, wordt vermoed, dat ze uit wraak in het water zijn geworpen. De dader liet een aangebeten stuk leverworst achter. De politie stelt een onderzoek in. De stoomtrawlers te IJmuiden. Van verschillende zijden wordt uw correspondent medegedeeld, dat een consortium, dat de 23 Planteydt-boo- ten zal overnemen, eindelijk tot stand is gekomen, voornamelijk be staande uit belanghebbenden bij de ijsfabriek „IJmuiden", die financieel sterk geïnteresseerd is bij deze faillis sementen. Ijsfabriek en booten zullen dan onder één beheer komen. Ofschoon veel er op wijst, dat dit bericht juist is, werd ons heden morgen ter bevoegde plaatse medege deeld, dat daaromtrent met beslist heid nog niets gezegd kon worden. Het komt uw correspondent voor, dat nochtans, ditmaal die berichten juist zijn. De booten zullen dan niet in publie ke veiling komen en alle van IJmui den uit blijven varen, wat zeer ge lukkig voor de plaats zou zijn. ZANDVOORT. Den Ssten juni (2e Pinksterdag) zal door de Muziekkapel „Paul Kruger" alhier deelgenomen worden aan het concours, uitgeschreven voor Harmo nie- en Fanfarecorpsen, te Baren- drecht. De Muziekkapel zal uitkomen in de 3e afdeeling van Harmonie corpsen. Door den jachtopzichter J. van der Valk is in de duinen aangetroffen de minderjarige J. E. L. Aan het politie bureau gebracht verklaarde hij, dat zijn baas hem weggezonden had en hij daarom niet thuis durfde komen. Door bemiddeling van de politie is hij naar zijn ouderlijke woning te Am sterdam gebracht. Heden, Maandag, werd een begin gemaakt met den bouw van' hei hulp station hét moet in veertien dagen gereed zijn. Het nieuwe seinhuis wordt in den nacht van 24 op 25 Juni in gebruik genomen. Op 17 Mei waren alhier aanwezig 192 vreemdelingen. ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. 2e Natuurk. ex.: J. de Haan, Geslaagd voor het semï-candidaats- examen in de theologie aan de Vrije Universiteit de heer W. Schepel. Leiden. Candidaats-examen in de Godgeleerdheid eerste gedeelte de heeren J. Deetman Jr. en B. J. van Garderen. Leiden. Doctoraal examen in de rechtswetenschap de heer L. J. Pie- ters. Mi'. E. J. EVERWIJN LANGE. Zondagavond is te Amsterdam in den ouderdom van 77 jaar Mr. E. J. Everwijn Lange overleden. HET KAMERLID VAN DER ZWAAG. „De Klok", het socialistisch blad, waarvan de heer G. L. van der Zwaag een der redacteuren is, kan met beslistheid verzekeren, dat de heer Van der Zwaag het vaste voor nemen heeft geen candidatuur voor de Tweede Kamer voor het district Schoterland weer aan te nemen, om dat hij het Kamerlidmaatschap op den duur onvereenigbaar acht met het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten van Friesland. PROFESSOR BALJON. Na een ongesteldheid van slechts één week is Zaterdagmiddag te Utrecht in den ouderdom van 46 jaar overleden dr. J. M. S. Baljon, hoog leeraar in de faculteit der godge leerdheid aan de Utreehtsche Hooge- school, die daardoor weer zwaar wordt getroffen. Johannes Marinus Simon Baljon, in 1861 te Rotterdam geboren, pro moveerde te Utrecht tot doctor in de godgeleerdheid en was, achtereen volgens predikant te Neder-Hemert en Almelo. In 1895 werd hij benoemd tot hoogleeraar te Utrecht. DE GEARRESTEERDE BURGE MEESTER. Omtrent de inhechtenisneming van den burgemeester van Holten schrijft het „Dev. Dagblad", dat te Holten een onderzoek instelde na het eerste gerucht der arrestatie. Laten we beginnen te vertellen, dat natuurijk geheel Holten onder den indruk is. Overal waar we kwamen, bedrukte gezichten. Het feit had iedereen verrast. Zeker, er waren er, die wel eens gevreesd hadden voor ernstige ge beurtenissen, maar dat de slag wer. kelijk zou vallen, en dan nog wel zoo plotseling, daarop was niemand voor bereid, de burgemeester zelf niet, die des morgens nog eenige paren had getrouwd. Onder den vorigen burgemeester, baron Harinxma thoe Slooten, is de thans gearresteerde als ambtenaar ten gemeentehuize te Holten geko men. Weldra werd hij benoemd tot gemeente-secretaris, en algemeen als zoodanig de achting verworven heb bende, werd hij na het aftreden van baron Harinxma overeenkomstig den wensch van nagenoeg geheel Holten, diens opvolger, ruim vier jaar gele den. Ook als zoodanig wist hij aller- wege sympathie te verwerven. Want hij was voorkomend en goedhartig... doch tevens onbemiddeld en blijk baar geen sterke natuur. Zijn salaris ad 1000 was vooi hem, schoon hij ongehuwd is, taiel voldoende. Zijn leven werd te weel derig ingericht, zonder dat ook nog !t minst op zijn zedelijk gedrag was aan te merken. De gevaarlijke weg van geld lee nen, nu van dezen, dan ^an dien, werd voor hem de helling, die leidde tot de ramp, dat er nu een tekort ii de gemeentekas moet zijn, 't well begroot wordt op ƒ3500. Waarvoor hij dat geld in den loot der jaren noodig had Reeds al- secretaris kocht hij een huis aan dei straatweg en liet daarin nog al vee vertimmeren, zoodat het volgens des kundigen even goed geheel opnieuv opgebouwd had kunnen worden. Di huis werd met het noodige comfor ingei-icht en een fraaie tuin er bi aangelegd. Later nog werd een rech tegenover de woning gelegen stul land aangekocht, het daarop staan de huisje weggebroken en verandert ook in een sierlijken tuin. Dit zijn de hoofdzaken geweest die de financiën van den" jonger burgemeester in de war brachten Ieder kan zich voorstellen, hoe he verder is geloopen. Maar ter zake. De hoogere autori teiten bleven van een en ander nie onkundig. Reeds eenige weken gek den kwam de Commissaris der Ko ningin een onderzoek instellen, koi ten tijd daarna Gedep. Staten en eei paar dagen geleden moesten de wel houders naar Zwolle om inlichtinge te verschaffen. Vrijdagmiddag nu begaf zich d burgemeester voor particuliere aai gelegenheden naar Almelo. Zijn voor nemen was, des avonds terug te ke< ren. Dienzelfden middag arriveerde te Holten de heeren van het park* uit Almelo, de officier van justiti* mr. Ch. M. 's Jacob en de rechte: commissaris mr. J. Slingenberg. De burgemeester afwezig vindende, seii den ze naar Almelo, waar de politi hem arresteerde. Het onderzoek is thans nog in vo len gang de heeren H. Kalfsterma en W. Rietberg, wethouders, en H. Bouhuis, gemeente-ontvanger, we den naar Zwolle ontboden, om mi de hoogere autoriteit verder te coi fereeren. HOND IN EEN RIOOL. Aan de brug over de Heerengracl bij de Wolvenstraat te Amsterdam de geheelen Zaterdagmorgen 'een to neeltje ongeveer gelijk aan dat o: langs aan de Leliesluis. Een tax-hond, minder vlug in zij bewegingen dan andere vertegenwoi digers van het hondenras, sukkel* tegen 9 uur hij genoemde brug te w ter, en -geraakte, vermoedelijk m den kop vooruit, in het riool. De meesteres bevond zich dra een schuit van de gemeente-reinigii en trotseerde langen tijd die blikki - van meer dan 50 met gebogen bove lijf over de brugleuning hangen* personen: voor een dame zeker e* ver van aangename positie! En of ze nu al met de innigste tej der he id riep: „Hekkie kom nu tochj dan wel: „Hekkie kom dan maar Hek, die met het lange taxen-lijf zi* in het riool niet kon omwenden, niet vernuftig genoeg bleek om m den staart vooruit zich maar zi meesteres te begeven, deed slechts jammerlijk gehuil hooren. Tegen halftwaalf huilde het cli nog altijd in zijn benarde positie, bovendien ook nog door zijn -meesl res verlaten. Het wateï was vrij ho Doch men had een reddinginstaJ] tie aangebracht, bestaande uit ei drijvende plank met behulp van ei touw vastgelegd aan een loodrec in den bodem geplante plank. Arme tax! Gelukkig heeft zich later een jo gen ontfermd en door te water gaan, den hond in de armen van zi bezitster teruggevoerd. (Hbld SCHEEPSRAMP AAN DEN HOE) VAN HOLLAND. Zondagmorgen had, 3 mijl buit den Waterweg, een aanvaring plas tusschen de „Avoca" van de Ne York Atlantic Co." en de ijzerertsbo „Nordsee", thuis behoorende in L beek. Alle opvarenden zijn met „Avoca" gered, behalve een matro* die verdronken is, en de loods, A. Ruyter, van de „Nordsee", die e staaltros op het hoofd kreeg en a: een schedelbreuk stierf. BELANGRIJKE INBRAAK TE 's-GRAVENHAGE. 3 Zaterdagnacht is een belangrij inbraak gepleegd in het horlogen gazijn van den heer Overstrijd in Lauge Poten. Uit het perceel, d t 's nachts niet bewoond woi'dt, is vo een waarde aan sieraden gestol van 10.000, waaronder 250 horlogi De daders zijn onbekend. Verzekeri S dekt de schade. De politie is druk in de weer. verband met de inbraak, werd 8 Zondagavond bij hun aankomst ai b het Centraal-staüon te Amsterda twee beruchte personages ge am j, teerd, en naar het hoofdcommissa w aat geleid. y VALSCHHEID IN GESCHRIFTE d Men meldt uit St. Geertruid aan ]n „L. K." le De justitie uit Maasstricht ar veerde Donderdagmiddag alhier p b' rijtuig, hield vóór het gemeentehi stil, stapte uit en ging het raadhu kt waar zich de burgemeester-secretai q der gemeente reeds bevond, binnen Dit gerechtelijk onderzoek, mo naar beweerd wordt, in verbalK staan met een vermoeden, dater door wien dan ook valschheid Iv geschrifte zoude gepleegd zijn en g ke den niet verantwoord bij gelegenh*]. eener jachtverpachting. Druk wordt de omstandigheid sproken, dat reeds vroeger herha* del ijk bij het provinciaal bestuur i

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2