Koloniën Rechtszaken Sport en Wedstrijden Leger en Vloot Land en Tuinbouw Kerk en Sehoo! Gemengd Nieuws het wascfihuis brandde ook geheel leeg. Ook het decoratief van de tooneel- vereeniging Thalia", dat in de rij tuigen-remise geborgen was, is tot asch verteerd Oorzaak onbekend, alles-was ver zekerd. BALI. Het „Eai. Nieuwsblad" vernam 17 April, dat volk van Gelgel te Kloeng- koengoeh op Bali is te lioop geloopen en daar de gebouwde opiumkit van de regie aan den grond heeft ge haald. Militairen onder luitenant N. R. Haremaker (1) raakten met het volk slaags Haremaker werd ernstig gewond en is den volgenden dag overleden. De 4de compagnie van het 11de bataljon onder kapitein P. G. Ramaer zal 23 April in Priok scheep gaan, het twintigste bataljon zal zich den 24sten inschepen behalve deze troepen gaan mee artillerie, genie, intendance en geneeskundige dienst. (1) De 1ste luitenant der infanterie N. R. Haremaker is in 1877 geboren en werd 17 September 1902 aange steld tot 2de luitenant O. I. L., 5 Apr. 1907 bevorderd tot lste-luitenant. EEN ELATEUR-DIEF. Een Duitsche etaleur, die in dienst was van Maison De Vries, Leidsche- straat, te Amsterdam, had zich voor de 5e Kamer der Rechtbank aldaar te verantwoorden ter zake van diefstal. Vijf maanden was hij bij den heer De Vries werkzaam, toen deze een schrijven 'ontving, dat daar en daar goederen te vinden waren1, welke door den etaleur waren gestolen. Die brief werd ter hand gesteld aan de politie, waarop de goederen in beslag genomen werden vier dames-ceintu- res, drie paar dameshandschoenen, een sjaal, een blouse, twee rijden zak doeken, 16 zakdoeken met randen enz. De goederen, erkende de etaleur, waren door hem in den loop' van Fe bruari en Maart weggenomen en ten geschenke gegeven aan een kellnerin en aan den rechfcer-eommissaris er kende hij zulks ook. Voor de Rechtbank kwam hij ech ter met een andere lezing voor den dag. De goederen nam hij zonder kennisgeving van den chef in den loop der maand Maart mede en hij had daartoe krachtens de usantie de bevoegdheid, mits hij het medegeno- mene maar aan het einde van de maand betaalde. Wat hij dus ten ge schenke gaf aan de kellnerin, had hij gekocht. Mr. Kruseman, de voorzitterDus uw opgaven voor de politie en den recht er-commissaris zijn onjuist BeklaagdeJa, ik heb het niet ge zegd, zooals het hier staat. Blijkbaar heb ik het verkeerd begrepen, omdat ik geen Hollandsch verstond. De heer I. de Vries, chef der zaak, als getuige gehoord, ontkende, dat de hekl. de bevoegdheid bezat om de goederen, die hij moest etaleeren1, uit den winkel mede te nemen, ten einde zi aan het einde der maand te beta len. Als hij had willen koopen, had hij dit moeten doen bij een anderen bediende, maar daar hij1 al een voor schot op zijn salaris had opgenomen, had hij de goederen, Ier waarde van ƒ100, niet eens kunnen koopen. De beklaagde sprak alleen Duitsch. deelde getuige meda doch blijkbaar verstond hij het Hofiandsch gedeelte lijk. De rechter-commissaris mr. L. Hoef- felmans werd nog tijdens de zitting als getuige gedagvaard. Op getuige'3 vraag of hij de Hollandsche taalver- stond, antwoordde beklaagde bevesti gend en uit zijn antwoorden bleek dat dit het geval was. Van het recht om de goederen mede te nemen en ze aan het einde der maand te betalen, heeft hij met geen woord gesproken. Herhaaldelijk heeft hij bekl. afge vraagd of hij goed begreep wat hij opschreef. Ook de heer A. J. van Santen, in specteur van. politie, verklaarde, dat de bekl. met wien hij Duitsch sprak, een volledige bekentenis aflegde. Het O. M., mr. Peereboom, achtte het ten laste gelegde bewezen. De ontkentenis van bekl. speet hem. Hij dacht met iemand te doen te hebben die spijt over het gebeurde had. Thans neemt bekl., die van zeer fat soenlijke familie is, deze houding aan. Eisch9 maanden gevangenis straf, wegens diefstal. Mr. Mouthaan Jr., als verdediger optredende, meent dat bekl. niet zoo slecht is als hij lijkt. Hij heeft niet willen terugkomen op zijn verkla ringen, maar deze alleen aangevuld; zijn voornemen was om de goederen later te betalen. Hier is geen diefstal bedoeld, meent pleiter. Voorzichtiger ware het geweest wanneer de rech ter-commissaris zich had bediend van een tolk. De rechter-commissaris vroeg in het Hollandsch of bekl. het Hollandsch verstond -en, op het be vestigend antwoord, heeft hij Duitsch gesproken met bekl., die in het Duitsch antwoordde, om het proces verbaal in het Hollandsch op te schrijven en in die taal aan bekl. voor te lezen. Vergissingen zijn dus niet uitgesloten. PI. vroeg ten slotté oplegging eener lichtere straf voor dezen nog niet ver oordeelden man. Uitspraak 27 Mei a. s. HOMOLOGATIE VAN HET AC- COORD-PLIESTER. Voor den Hoogen Raad werd be handeld het beroep in cassatie van ör. Greven, te Arnhem, tegen het ar rest van het Hof, aldaar, waarbij be vestigd was de homologatie van het iccoord-Pliester, door de rechtbank te Arnhem. Evenals voor het Hof, liep ook nu de strijd tusschen de advoca ten mr. J. H. Telders, voor dr. Gre ven, en mr. D. M. Vli el ander Hein voor Pliester, over de vraag of de rechter dehomologatie had moeten weigeren, op grond van art. 153 No. 3 der faillissementswet, indien het ae- coord door bedrog, door begunstiging van één of meer schuldeisehers, of met behulp van andere oneerlijke middelen, is tot stand gekomen, on verschillig of de gefailleerden, dan wel ee nander daartoe heeft meege- werkt. Mr. Telders was van oordeel, dat art. 153 No. 3 hier had moeten zijn toegepast, Mr. Vlielander Hein was van een andere meening, en ook dat hei Hof feitelijk had beslist, dat ook zonder de geinerimineerde handelingen, het accoord zou zijn aan genomen. De conclusie van de procureur-ge neraal, mr. Noyon, wordt later mede gedeeld. Om het Kampioenschap van Nederland. Qaick slaat U.D. 41. ..-Oud-Roosenburch— 't veld van R- A. P't geeft vele herinnerin gen, als men de mooie laan door wandelt-, die er heenvoert herinne ringen aan de ettelijke kampioen schappen van de oude Amsterdam- sche club, aan de nederlagen die H. V. V., H. F. C., Sparta, Haarlem zooveel van de oude garde, geregeld op dat veld leden. En nu'n Zwakke, zich-nauw-staande houdende tweede klasser dat is 't schamel overblijf sel van de eens zoo gevreesde club... Nu heeft R. A. P.'s veld weer een grooten strijd .beleefd, hoewel haar eigenaars er niet in meedongen. De tweemaal onbeslist gebleven strijd om 't Nederlandsche kampioenschap is daar Zondag" voor de derde maal gestreden. 'n Attractie voor de Amsterdam mers, die zooiets zelden of nooit meer beleven. En dat was Zondag te mer ken. Want als we den straatweg door Watersgraafsmeer op wandelen, is 't een onafgebroken file van „bakkies", fietsen, auto's en voetgangers, waar langs de bekende Gooische stoom tram ..propvol, moeizaam voortklin- gelt. Op Oud-Roosenburch 'n heel eind lootten, voorbij A. F. C., Ajax en hoe die andere grootheden meer heeten mogen wemelt 't van: rood zwart bcstrikte ordecommissai-issen, die 't druk genoeg hebben. Nadat we met behulp van een paar dezer hoe ren een grasgroen tafeltje en dito stoelen in 't rijk der pers veroverd hebben, nemen we de situatie eens op, en ontdekken dat 't veld tamelijk oneffen is en kennelijk klei-achtig, en dat de vergrooting er van niét veel beteekent. Even voor tweeën verschijnt D. iii T veld, in wit flanellen shirts met oode sjerp, Quick komt een minuut of vijf later. Beide keeren klinkt 'n dreunend kanonschot uit 't U. D.- mortier over het veld, beide keeren slaken 'n paai" zenuwachtige meisjes anest-gilletjes, klinkt de Quick-sirene en zijn de Haagsclie rateltjes in actie. 'n Dichte menschenzee is 't nu om het veld zesduizend toeschouwers1, waaronder achthonderd Deventena- ren. Om 2 uur ruim fluit Dijxhoom be- gi runen. Quick Ferzenaar, Bosschart, Otten, V. d. Vossen, Stempels fcapt-.), Kollmann, Welcker, Snethlage, Reeman, Klicks, Visser. U. D. Bueters, F. Pluim, J. Pluim (capt.), Dijckmeester, Houwink, Hoetink, Moltzer, Ten Hove, Hulscher, Kok, Rijken. U D. trapt met wind mee af. 't Begint heel kalmpjes, eerst stui ten de Pluim's op Otten, daarna krijgt Kok 'n paar „lekkere balletjes te verwerken. Van beide zijden is t spel vrij zenuwachtig, vooral Otten doet in 't eerst vreemd. U. D. heeft even eenig overwicht, maar speelt voortdurend te hard haar voren, waardoor 't meeste even hard retour gaat. Quick wordt daarna een paar maal gevaarlijk, en Rijken komt een paar maal, niet zonder geluk, nog net reddend tusschenbeide. Kok werkt uitstekend, en ook z'n kameraad Hui sdier treedt telkens met succes op. In de Deventersche voorhoede combi neeren de Pluim's goed, Dijckmeester is nogal lui. Houwink verricht tol- kens goed voorwerk, schiet J. PluiJh stukken over, even later zendt zn broer 'n draaiend schot m, dat tus schen Ferzenaars handen door ach ter saat. Kort voor de rust wordt even' gestaat, als Kok 'n flüike kei via Klicks' hoofd afvuurt. Ondanks geweldige werkzaamheid van ae Haagsche muziekinstrumenten is er ondertusschen nog steeds geen goal, en met 'n blanke score kondigen Dijx- hoorn's fluitje en 't kanon. DE RUST MET 0-0 aan de rust, die 'n vervelend kwartier duurt, en waarvan ieder blij is, als t-ie weer uit is. Quick begint nu met een vluggen aanval, Visser zet voor, en Snethlage kopt rakelings over. Even blijft Quick nog op het Deventersche doel, dan plots een snelle tegen-doorbraak, Bueters rent langs de lijn, zet over naar Houwink, die een zuiver hard schot inzendt Ferzenaar laat zich te vroeg vallen, mist en de bal be landt via z'n body in het doel, zoodat U. D. LEIDT (0—1). Geweldig is het enthousiasme bij de U. D.-aanhangers, en zelfs de spe lers staan te dansen. Maar 't is een korte vreugde. Heftig dringt Quick op, en de U. D.-achterhoede kan dien drang niet weerstaan, dat snelle samenspel overrompelt haar, Ree man wordt te veel losgelaten, krijgt een goede kans, en schiet totaal on houdbaar in den hoek een droef geestig boem van 't U. D.-kanon kondigt DEN GELIJKMAKER (1—1) aan. Even later is U. D. al weer in de buurt van Klicks (die met Otten heeft verwisseld) en zelfs wordt er een heele beraadslaging gehouden als de Deventenareii heftig voor penalty appèlleeren. 't Loopt echter op niets uit en men speelt weer door. Hierna is het. spel nog geruimen tijd vrij gelijkelijk verdeeld. Quick is meestal gevaarlijker voor doel, en Rijken krijgt diverse schoten te stoppen, maar ook Ferzenaar heeft een paar benauwde momenten, eens o.a. als Pluim een corner van links totaal buiten zijn bereik tegen de lat schiet. Een kwartier voor tijd zal 't echter eindelijk komen. Snethlage heeft den bal, en hij centert nu niet, hij wil het zelf doen, je ziet aan 'm, dat er weer zoo'n internationaal staaltje voetbal op til is. Zoo heel kalm, met diê handige trucjes, die geheel bij zijn spel hooren, gaat hij er op los, Hoetink, Moltzer en Hub scher voorbij, Rijken loopt uit z'n doel en laat het schot van den Hagenaar 1 isschen zijn beenendoor in het net gaan, zoodat QUICK LEIDT. Feitelijk is de match nu al voor U. D. verloren. En als Rijken met wegwerken te langzaam is, Klicks hem omverloopt, en in 't leege doel trapt (3—1), dan is het pleit be slecht, en U. D. speelt door als een gebroken elftal. In de laatste minu ten is het een onafgebroken belege ring van het U. D.-doel, nog eens scoort Klicks met een harden schui ver (4—1). Met dezen stand komt time, en Quick's alleszins verdiende overwin ning. Begrijpelijkerwijze is het enthou siasme der Hagenaars na den afloop enorm, Stempels wordt bestormd en het veld afgedragen, zingend trekken de Quick-supporters naar den uit gang. Op den straatweg natuurlijk' een geweldige herrie, volgepropte trams en bakkies alles weer op den terugweg, 't lange eind naar de stad. De laatste belangrijke match van t seizoen is gestreden. Over de spelers dienen we nog wat te zeggen. Bij Quick behalve Ferze naar, die weer erg onzeker was, al len goed; Snethlage en Stempels de besten. Bij U. D. Houwink, de Pluims, Holterman ten Hove, en de backs goed, de rest tamelijk. Rijken bijzon der afwisselend, en gevaarlijk met wegwerken, Dijxhoom voldeed goed. PROMOTIEMATCHES TWEEDE - KLASSE. Haarlem IIHercules II, 13, (eerste uitslag 5—1 voor Haarlem, be slissingsmatch noodig). H. F. C. IID(uinoordsche) V. V. 0—5. (H.F.C. II degradeert naar de derde klasse, D.V.V. wordt tweede k lasser). ROEIEN. De ploegen, die in het hoofdnum mer van de studentenwedstrijden zullen roeien, zijn als volgt samen gesteld Nereus J. A. P. Bijl (boeg), C. P. Gunning, R. V. Laming en N. Keu kenschrijver (slag), T. Westerdijk (stuurmanj. Laga Biegman (boeg), Mastlïoff, Tymstra en „Dicker" (slag), v. d. Graaf (stuurman). Njord v. d. Minne (boeg), Kronen berg, Bommezijn en Joekes (slag;, Paardekooper Overman (stuurman). Triton H. Th. ter Haar Romeny (boeg), G. „Quast, Ph. G. R. van Dijk en C.M. G. Mieremet (slag), N. „An derman" (stuurman). GYMNASTIEK. De Minister van Oorlog heeft ver gunning verleend tot deelneming aan den wedstrijd voor militairen, ver bonden aan de op 6, 7, 8 en 9 Juni, ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van den Bond, te Amsterdam te houden openbare uitvoering van het Néderlandsch Gymnastiek Ver bond, onder bepaling voorts dat, voor zooveel de belangen van den dienst zulks zullen toelaten, aan de militai ren beneden den rang van officier, leden van gynmastiek-vereenigingen, behoorende tot den Bond, en aan hen, die uit belangstelling de uitvoering zouden willen bijwonen, zoomede aan de onderofficieren en manschappen deelnemers aan de wedstrijden mits deze laatsten goede gymnasten zijn een verlof van hoogstens vier dagen kan wor den verleend terwijl verder aan evenbedoelde deelnemers aan de wedstrijden vrij vervoer voor rijks rekening wordt toegekend. De mili tairen, aan wie verlof is verleend, zullen mogen worden gehuisvest in de kazernes te Amsterdam, voor zoo veel logiesruirnte aanwezig is, of daartoe tijdelijk kan worden inge richt, zooveel mogelijk bij de overeen komstige wapensoorten, terwijl, in dien ook personeel van de koloniale reserve bij de uitvoering aanwezig zal zijn, of aan de wedstrijden zal deelnemen, dit eveneens in de kazer nes aldaar kan worden gehuisvest. CRICKET. De Pembroke Cricket Club, te Du blin zal op 19 en 20 Augustus in Den Haag spelen tegen Zuid-Holland; op 21 en 25 Augustus te Heemstede tegen Noord-Holland, en op 24 en 25 Augustus in Den Haag tegen Neder land. SOLDIJ-VERHOOGING. Omtrent de soldij-verhooging bij vrijwillig verblijf onder de wapenen van miliciens krachtens het Konink lijk besluit van 2 April j.l., heeft de minister van Oorlog, in verhand met de vroeger dienaangaande gegeven voorschriften, bepaald „van bedoelde miliciens komen al leen diegenen in aanmerking voor de soldij-verhooging van 3 cent per dag, die op 27 Maart j.l. onder de wape nen zijnde, ingevolge art. 112 der Militievvet, vrijwillig, onafgebroken onder de wapenen zijn gebleven." WEDSTRIJD LANDBOUW BOEKHOUDING. Door de Vereeniging tot Ontwikke ling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier wordt een wedstrijd uitgeschreven in Landbouwboekhou ding, waarvoor zullen gelden de na volgende voorwaarden lo. Alleen landbouwers en veehou ders, die hun bedrijf uitoefenen in de provincie Noord-Holland ten Noor den van het Noordzeekanaal, kunnen aan den wedstrijd deelnemen. 2o. Iedere deelnemer moet een jaar lang zijne ontvangsten en uitga ven en sommige andere" belangrijke zaken aanteekenen op de wijze, als is 'aangegeven in de landbouwboek houding, uitgegeven door de Vereeni ging" van oud-leerlingen der Rijks- landbouwwinterschool te Schagen (verkrijgbaar bij Trapman en Co. te Schagen) of volgens eene andere, minstens even volledige methode. 3o. Bij de boekhouding moet een beknopt verhaal worden gevoegd, waaruit de omvang en de inrichting van de boerderij blijken en waarin voorts een kort overzicht wordt ge geven van hetgeen in ITet boekjaar vermeldenswaardigs op de boerderij is voorgevallen (b.v. opmerkingen over het weer, den groei van de ge wassen, de prijzen van vee en pro ducten, ziekte enz.). Voor het gevaar, dat de boekhou ding wegens •onvolledigheid of dooi de wijze, waarop zij is ingericht, niet even premiewaardig wordt gekeurd, als meer volledige of beter ingerich te kan men zich vrijwaren dooi- de te volgen methode eerst te onderwerpen aan het oordeel van den Rijksland-j bouwleeraar voor Noord-Holland, den heer C. Nobel te Schagen, die zich tevens bereid heeft verklaard, personen, die aan den wedstrijd wil len deelnemen, doch op eigen kennis vaai liet boekhouden niet voldoende vertrouwen, het noodige onderricht daarin te geven. Iedere deelnemer blijft dus geheel vrij in de wijze, waarop hij zijne boekhouding wil inrichten, als daardoor aan de over zichtelijkheid of volledigheid geen afbreuk wordt gedaan. 4o. De boekhouding of een afschrift daarvan moet vóór 1 Juli 1909 port vrij worden ingezonden bij den Se cretaris der Vereeniginge den lieer W Teengs, te Alkmaar. 5o. Bij de boekhouding moet een gesloten enveloppe Worden gevoegd met een briefje daarin, waarop de de naam en woonplaats vaoi den deelnemer staan vermeld. Op de buitenzijde der enveloppe moet een motto, een woord of een: getal worden geschreven en datzelf-1 de motto, woord of getal moet ook vóórkomen op het ingezonden boek; of als er meer zijn dan een, op al de ingezonden boeken. Op de buitenzijde der enveloppe kan ook een adres worden opgegeven, mits niet het adres van den deelne- nier, waaraan de boekhouding, als deze niet bekroond wordt kan worden teruggezonden. De enveloppe wordt dan niet geopend en de naam van den inzender blijft dan voor ie dereen, ook voor de jury geheim. 6o. Uitgeloofd worden drie prijzen. n.L flOO, f60 en f40. 7o. Bij de beoordeeling der ingeko men antwoorden zal niet in de eerste plaats worden gelet op de wijze, waarop de boekhouding is ingericht, maar wel op de zorgvuldigheid en de volledigheid, die bij hét aanteekenen is in acht genomen, en op de juist heid van de optellingen en andera be rekeningen. 8o. Indien meerdere antwoorden aan den zooeven genoemden eisch voldoen «en zij, wat andere eischen be treft, volgens het oordeel der jury gelijkwaardig zijn, behoudt het be stuur zich de bevoegdheid voor, om het totaal bedrag der prijzen op zoo danige wijze onder de mededingers te verdoelen of te verloten als het in overleg met de jury wenschelijk zal oordeelen. De g e h e e 1 e boekhouding moet worden ingezonden, dus ook het zak boekje, dat daarbij is gebruikt. 9o. Het is den deelnemers geoor loofd in de ingezonden boekhouding de bedragen hunner boekhouding zoo danig te wijzigen als zij noodig oor deelen om te zorgen, dat hunne wer kelijke ontvangsten en uitgaven ge heim blijven, mits de optellingen: en andere berekeningen ook met deze gewijzigde bedragen worden uitge voerd en de feiten overigens werkelijk hebben plaats gehad. In dat geval zal van de bijgehouden boeken een volle dig afschrift moeten worden gemaakt met gewijzigde cijfers. NED. HERV. KERK. Uit de nalatenschap van wijlen den heer Völcker van Soelen te Warns- veld is f 5000 geschonken aan de dia conie der Ned. Herv. Kerk te Zoelen. Aangenomen het beroep te Vlaar- dingen door ds. J. van Duijvenbooden te Heukelom. Tot de evangeliebediening is toege laten de heer P. V. van Stein Callen- fels, cand. teHeerde. Beroepen te Oudewater ds. H. Doorn veld te Veenendaal; te Ossen- drecht (N.-B.) ds. J. F. Tinholt te Sint-Maarten en Valkkoog. EEN NEDERLANDER VEROORDEELD. De te Orange-City (Iowa) ver schij nende „Vrije Hollander" schrijft: Gerrit van Wijk, een geboren Ne derlander, bevindt zich in de gevan genis te Canon City, Colorado, ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf, wegens moord op de zuster van zijn vrouw. Hij was een landbouwer, kwam naar Amerika, en ging met zijne vrouw naar Colorado, waarliij een kleine boerderij begon. Zijn moe der kwam over en het ging naar wensch met de boerderij, en Van Wijk en zijn gade besloten ook de zuster van de vrouw te laten overkomen. Het meisje kwam en begon' ook te boeren in de buurt. Op zekeren dag wexd dit meisje dood gevonden, met een revolver in de hand. Er waren aile mogelijke redenen om aan zelf moord te denken, maar Van Wijken zijn vrouw werden als verdacht van den moord, gevangen genomen en later door een jury schuldig bevon den en tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. De vrouw werd la ter vrijgelaten, maar de man moet levenslang in de gevangenis blijven, niettegenstaande er niet het- minste bewijs voor zijn schuld schijnt te be- Daarom zou hij gaarne in hooger beroep komen, doch heeft geen geld. Zijn advocaat, W. L. Tierney, te Denver, van oordeel zijnde, dat het vonnis onrechtvaardig is, is bezig gelden te verzamelen, om zoo moge lijk een nieuw rechtsgeding aan te gaan. Velen gaven een bijdrage daar toe, waaronder ook de heer J- In planten, consul-geueraal te New- York. De heer G. Krayeuburg, een bekend juwelier te Denver, heeft zich mede de zaak aangetrokken, en o. a. daarover briefwisseling gehad met jonkheer R. de Marees van Swrnde- ren tot zeer onlangs Hr. Ms. gezant te Washington. Jhr. Van Swmderen schrijft hem onder andere Hoe ook de uitslag moge zijn, uw wakker, belangloos en zelfopoffe rend optreden in deze gelegenheid strekt u zelf en het land uw er 0€" hoorte tot groote eer, en« ik neem dan ook gaarne deze gelegenheid te baat, om als de vertegenwoordiger van dat land u dank te zeggen vooi het bewijs dat door u geleverd is, dat Nederland den goeden naam waar- dig is, dien het alom op het gebied der Vereenigde Staten geniet. Met verschuldigde gevoelens van hoogachting, heb ik de eer te zijn, Uw dw. dr. R. de Marees van Swinderen". OVERSTROOMINGEN. Tengevolge van de plotseling inge treden warmte, en de daardoor ver oorzaakte sneeuwsmelting, zijn over stroom ingen in Tirol aan de orde van den dag. Te Brixen werden de electriciteitswerken beschadigd, zoo dat de stad in 't donker gehuld was. Verscheidene dorpen zijn van alle verkeer buitengesloten. THAW. Vier geneesheeren hebben verklaard dat Harry Tliaw thans volkomen nor maal is. Mocht hij werkelijk uit het krankzinnigengesticht ontslagen wor den, dan zal de openbare aanklager hem direct weer laten arresteeren we gens veelvuldige beleedfgingen. DIE OOK AL De muziek-recensenten van de „Temps" en „Comoedïa", Pierro l,alo en Ouillemin," hebben, wegens een critiek, geduelleerd. De laatste werd aan den arm gewond. ONGELOOFLIJK CIJFER. Van 1 Januari tot 30 Maart 1908 werden in de Vereenigde Staten 55 openbare scholen door brand ver nield. EEN GELUKKIG EN TOCH ONGE LUKKIG VADER. Te Dirschau, bij Bromberg, maak te een metselaar door ophanging een eind aan zijn leven. De man laat 24 kinderen na. EEN GLOBE-TROTTER TERUG. Na een reis van zeven jaar is de Oostenrijker Anton Ilauslian dezer dagen gezond en wel te Weenen ge arriveerd. Tengevolge van een wed denschap was hij den twaalfden September 1900 uitgetrokken voor een reis om de wereld, zijn vrouw en kind duwde hijop eén handkar voor zich uit. In 't geheel heeft Hauslian in Europa, Amerika, Australië en China 31.250 mijlen afgelegd. Gedu rende den Russisch-Japanschen oor log nam men hem als spion gevan gen en weinig had het gescheeld, of hij was bij die gelegenheid gefusil leerd. De ergste moeilijkheden ondervond hij in Arizona, waar hij o.a. vier dagen lang zonder water moest door brengen. Over 't geheel genomen be viel den wereldreiziger het trekkende leveh wel. Jammer, dat hij op zijn tochten een onherstelbaar verlies leed door den dood van zijn echtge- noote. Hauslian bracht 18.000 foto's mee. Het winnen der weddingschap bezorgde hem f 12.500. EEN OUDJE. Te Carrick-on-Suir, in Ierland, is, volgens een Engelsch blad, Dinsdag een man van 110 jaar overleden, met name Ryan, boer en veekooper. Tot nog een jaar geleden, dus op 109-jari- gen leeftijd, zegt het blad, kwam Ryan op de veemarkt zaken doen. Zijn leven lang is hij geheel-onthou der geweest. TUBERCULOSE schijnt ook reeds in den oertijd bij menschen te zijn voorgekomen. Vol gens een mededeeling van Paul Bar tels in de „Rundschau" werden' aan een te Heidelberg gevonden geraam te uit de iongerc steenperiode sporen gevonden van een ziekte, die de wer velkolom aan de borstzijde gedeelte lijk had weggeteerd en niet ande dan tuberculose geweest kan zijn. andere beenderen waren' geheel ga GENERAAL BOTHA EN LORD METHUEN. Bij ee nontvangst ten huize van E tha, den burgemeester van Bloemfo tein, zijn Lord Methuen en genera de Wet aan elkaar voorgesteld. Lo! Methuen moet tegeïi den Boer enger} iraal gezegd hebben, dat, daar ij Engelsche troepen er nooit in g slaagd waern hem in de guerrü in handen te krijgen, hij blijde wa hem nu eindelijk gevonden te hel ben. Er volgde een opgewekt gesprq tusschen de twee generaals. MISHANDELING VAN MINDERE! Graaf Sclvweinitz, luitenant van Liegnitzer grenadiers, is wegens handeling van minderen tot 21 dag< gevangenisstraf veroordeeld. Hij het vooral op zijn oppasser begre) Zijne wandaden zijn bij toeval uitgj komen. Den 24sten April moest' oppasser den graaf om kwart vijven wekken. Maar daar de te< graaf niet dadelijk opstond, moest oppasser nog twee keer kloppet Toen Schweinitz nu zag, dat het hoGj tijd was, om naar de kazerne te ga aap ontstak hij over zijne eigen nalatig heid in hevige woede op den troij— wen oppasser. Hij gaf hern een paaj stompen met-de gebalde vuist in hej gezicht, zoodat 's mans lip inscheurt de en besloot de kastijding met eek paar porren in den buik. Toen de op" passer met bebloed gezicht op hei__ appèl kwam vroeg de eerste luitenau van dienst, hoe het kwam dat hij e zoo uitzag. Zoo liep de luitenant t« gen de lamp. INGEZONDEN .MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. ge Aitssdhte® hebt gij bet «n weet gij Nteralekie iis veffactotkfceSljik., hoe ge ze gotnetzéft tamt m Dia Hear N. üitwwiiaall, ■Amlbaehtst&aap* 8 te KBHsegom, dteeift onjs aradto: m Twee jaar heb ik' onf«veor aan een onophoudahjka pijn; In afodi rug en lendenen. Veel 'had tfc te gjjni dan van duizelingen gepaard taé.st hoofdpijn. De urine was retóai fcroAttB. en vuil ea thans na het gefcmiiik) Ti de fieroemidle Foster's Rugpijn NH< Dillen: is rij weer giehafl® hiéldteffl worden. Niet dadelijk hij dia toni bemerkte ik belexsóh'ap, doch de banxlettttg werd roi mótó dioor voortgezet. Na een tweede doos geledigd te ben, kon ik zeer goed barna erken, di die genazing op hanxien. was. Ik kaS- daarom «met genoegen verM-areco, wiplUe» een uitsteken de ultwerkfiaajgja bij' mij1 gehad' hebben, want van aju&jm en hoofdfpijn hemJeaik ik uieifls Bk gébruik' w pillen edhfetr nog .&siR poos voort om van een volkomen Iwsj stel zeker t» aüfin. r Ik ondexgete ékonde verklaar, dat bovenstaande waar ijs en machitig s hei publiek te maken op e»lk:e wijze dBtf' u goeddunkt Een der zékerste teekemem van ziekte Is een waterachttge zwelli der tedem en voeten, of onder de o:i sciholé hoofdpijn, xhmniafeidfehc lendenjicht, matheid, duLzelighéldj slapeloosheid, 'silecM bloed, putsten, htot gedicht, hartkwaal. AI 'déze twS( scfliijnseien komen, van die luirtoaft» anBUiveafiieden in (het bloed, idlie diooa z/iriöe nieren niet voldoende afgevhePr •worden. Wanneer ge gezond wllit' moet ge rnv Menen gezond (houdtean Voor dit doel bestaan Foster's Rug-ta pijn Nieren Pillen: Heb er op dat gij de èafofo Fostw'iln 'Rugpijn Nieren1 Pillen bekomt, léühi echtte doos voieafli die® naaimi voluit), feto- «siv-ans die hondtieekenlmg van JaSti/M Foster. 'Zij; rijm te Haarlem veiitórdjlf' baar J .wam Gutók, 'Zijlstraat 98, !J, 3, iGöppimger, Groote Houtstraat 147a', em K. van Eden, Spaarne 38. Toezen ding gesclïteöt franco na omtvangiï van postwissel a f 1.75 voor één of f Li voor zés doozem. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Dordrecht, 13 Mei. R. Statema, koopman en winkelier aldaar. Rech ter-commissaris mr. G. Ribbiuscu rator mr. L. L. van Wageningen. Geëindigd Jacobus Kole, te Kruiningen. G,St-Ct.") 's-Gravenliage, 15 Mei. J. M. Woer* denbach, koopman aldaar. Rechter commissaris mr. A. E. Croockewit curator mr. H. D. Takken. p. P. H. J. Degenhardt. meubel maker, en J. F. Reys, meubelmaker, beideu aldaar. Recliter-commissaria mr. H. A. van Rees curator jhr. mr. E. C. U. van Doorn. A\ Luyten, behanger, aldaar. Rechter-commissaris mr. A. E, Crooe*c kewitcurator mr. A. L. Th. v. d. s Does. P. Hoogendam, behanger, al- daar. Rechter-commissaris jhr. mr:- Rh. Feithcurator mr. A. O H. Tel-! legen. !6 H. C. Jlagenzieker, handelaar injc gedistilleerd, aldaar. Recliter-com-jj missaris mr. J. F. van der Lek dé! Clercqcurator mr. F. G. Haver-: schmïdt. („N- Ct.") Amsterdam, 15 Mei. W. Waander», groentenhandelaar, aldaar. Rechter commissaris mr. C. van der Zweep curator mr. C. M. F. Kneepkens. Th. E. Wiggers de Vries, bou wer te Bussum. Rechter-commissa ris mr. C. van der Zweep curator mr. H. T. H. Wiebrink Hoitsema. („Hbld.")

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6