NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25e Jaajrgaog. No. 7640 Verschijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen, VBJJDAG 22 UZI 1(08 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDBNl 1.20 Wsm Haarlem 1 "$'©or de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),130 Ffaseo per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02 y* öeSlostreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H de omstreken en franco per post 0.45 Ogfgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /t—elke regel meer ƒ0.18 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing} 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie eo Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. T<bü de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. OM ONS HEEN No. 745. Met Groot Verlof. In de eerste maanden van het jaar komt de post af en toe boekjes in huis brengen, die we niet hebben open te slaan, om hun bedoeling te kennen. Zij dragen dat doel duidelijk genoeg op den omslag. Het zijn ge- schriftjes, die beoogen ons voor het lidmaatschap van de eene of andere vereeniging te winnen. Amusant zijn ze nieteen ledenlijst, een overzicht van de werkzaamheden van 't afge- loopen jaar en van den stand van de kas hebben uit den aard van de zaak weinig boeiends en wanneer ze al eens een omschrijving van het stre ven der vereeniging bevatten, ge tuigt dit meer van góeden wil, dan van letterkundige kracht. Op dezen regel maakt de kleine brochure „Met groot verlof", die mij zooeven werd toegezonden, een gun stige uitzondering. De schrijver noemt zich niet, hij zet op zijn hoek je alleen den ondertitel„Brief aari het Nederlandsche Volk van het hoofdbestuur der Nationale Yereeni- gina tot steun aan Miliciens." Maar als stylist mag hij er wezen. Daarom, maar in de eerste plaats om het goe de doel van de vereeniging, wenscli ik aan het hoekje een en ander te ontleenen. Het begint met een vrij uitvoerige inleiding over vaderlandsliefde en den plicht, om den vaderlandschen bodem te verdedigen. „Daar trekken dan, ieder jaar in nieuwe rijen', onze jongelingen op, om te worden geoefend in de verde diging vaar den aderlandschen bo dem prozaïsche werkelijkheid, maar met, gelijk wij zagen, een idea le werkelijkheid tot achtergrond. Zij worden onttrokken aan hun dage lij ksch bedrijf, aan hun studie, aan hun ouderlijk huis maar dat alles geschiedt om in' dienst te treden van een hoogeren plicht. Een v,rij vader land ontvingen zij van hun voorge slacht, eenmaal voorgeslacht op hun. ne beurt, hebben zij een vrij vader land tover te leveren aan wie komen zullen na hèn. Zoo spelen groote ge dachten in de kleine dagelijksche din gen, en beiden zijn gelijkelijk waar achtig. En nu moge het voor sommi gen aangenamer zijn zich te verdie pen in de wereld der ideeën dan een werkzaam aandeel te nemen aan de wereld der tastbare dingenaange namer hei hart op te halen aan de idealen van vaderlandsliefde en plichtsbetrachting' dan uit vader landsliefde en plichtsbetrachting te leer en exerceeren links uit de flank, rechts uit de flankte wonen in eene kazerne, waar de persoonlijke huis houding uit niet meer bestaat dan een kist, een kastje en een krib op Se chambrée, te marcheeren met door lood op zwaartepeil gebrachte uni form óók is het waar, dat juist niemand gemakkelijker den last torst dier werkelijke wereld, dan hij, die op zijne beurt gedragen wordt door -'de ideale krachten van vadsrlands- a liefde ten burgerplicht. Als iets van harte gaat, dan gaat het." Maar toch gaat hij met vreugde groot verlof naar huls. ,.De toekomst is heldc-r, het ver- Bchiet is iicht 1" Maar niet voor allenzooals blij- [ken zal uit de twee verhalen, die ik letterlijk overdruk uit het boekje, n .,Hij was de oudste zoon uit een ge- pin van vier kinderen. Zijn vader sj^as timmerman, hij zelf schrijnwer- .ker. De vader had steeds vast werk, nifoaar toch hadden de menschen, zoo lang de kinderen klein waren, moei- i gehad rond te komen. Een gezin 1*an zes menschen is een gezin met i magen, en twaalf voeten. En zij adden een hoog hart wat zoo hoon is in menschen, die het niet ^ed hebben. Zij wilden niet vragen. lroen de dochter zij was twee jaren jonger dan onze milicien een meis je «-"in twaalf jaar was, nnni zij het huishouden waar en Moeder ging tm en dan uit bakeren. Dat had ii) 'I.1* laatste jaren niet meer behoeven te geschieden, daar de oudste zoon al meer begon te verdienen, en elkeïi Zaterdagavond eenige blinkende gul dens, de helft van zijn loon, legde in Moeder's handen. Een broertje van dertien jaren was op een zetterij een van elf, van wien de meester zei „dat. er wat in zat", bezocht nog de school. Zoo leefden deze menschen, gelukkig, eervol, als nuttige leden van de maatschappij, zonder iemand op de wereld tot last te zijn. Daar kwam de dienst, en zonder murmureeren ging de oudste zoon naar de kazerne. Zij begrepen, dat het een nlicht was, want zij waren ontwikkelde menschen. Maar een maand geleden werd de vader bedle gerig, en op last van den arts over gebracht naar het ziekenhuis. De in komsten van den oudsten zoon had den sedert zijn in dienst treden d3 moederhand niet meer gevuld; nu lag de vader ter meertoen de milicien als verlofganger te huis kwam, vond hij, o paroclie op „hel dere toekomst" en „licht verschiet" zijn moeder aan een wasclitobbe do eene gulden, dien zijn bnoer de letterzetter Zaterdags in huis bracht en drie gulden van een ziekenfonds, ziedaar wat behalve hetgeen met die waschtobbe werd verdiend, de laat ste maand de -'eendge inkomst was geweest. Hoe gaarne1 had die moeder, hoe gaarne had'den die drie kinderen de tehuiskomst van den zoon em broeder tot een „blijde incomste" ge maakt Maar alles was daartoe te somber. Alles? Ja, alles. Want demeu- bclmakerspatroon, bij wien onze mi: licien sedert het verlaten van de school had gewerkt, had zijne plaats niet kunnen openhouden. De tehuis komst van den zoon was geen ver lichten, maar was een verzwaren van den last. Toch van dien avond hebben zij nog gemaakt, wat ervan te maken wés. Zij hebben nog bij el kander gezeten bij wat warmte en wat licht, verkregen door het heiee nen van 's jpngelings horloge. Maar den volgenden morgen toen begon de bittere werkelijkheid. Toen begon het vragen hier en het vragen daar, niet om' een aalmoes maar om werk. Toen begon het vernederend gevoel, van geen plaats te kimmen bekomen in een maatschappij, waar duizen den eeme plaats vonden. Wel kwam de Zaterdagavond, maar met dien avond kwam geen loon. Het jongste kind dorst, van school komend, hiel meer vragen, of het déze maal was gelukt, of de oudste broeder dézen morgen werk' bekomen had. Zoo ver armde het gezin bij den dag. De kus sens van het bed, veeren kussens, waren verkocht. De kleederen waren verpand. De huur was opgeloopen. De bakker borgde niet meer o God, o -GodDeze jonge man, deze trou we zoom, deze brave broeder," vervul de zijn plicht jegens het vaderland, en moest dat betalen met werkloos heid, een werkloosheid, die heel een lief en eerlijk gezin aan den rand bracht van den afgrond Dat is het eene verhaal. Ziehier het andere „Zijn vader was overleden en zijn moeder ook. Hij woonde met andere commensaal bij een w»Juwc. H;: was klerk op het kantoor van een no taris. De enkele uren, die hij over had, bracht hij door met de studie voor het candidaats-examen. Een mede-klerk, die het examen had af- gaf hem des Zondags uit vriendschap onderricht. Geld over houden kon hij zoo goed als niet, en er iets bijzonders, dan deelde hij het met zijn zuster, eene weduwe, die te 's-Hertogenbosch woonde. Toen riep hem de dienst. Welgemoed ging hij naar de kazerne, diende zijn tijd uit, en was, met groot verlof naar huis teruggezonden, in het bezit van zooveel guldens, als noodig waren voor twee weken kostgeld. Zijn „huis" was het huis der weduwe. v/aar hij als commensaal gewoond had. Daar betrok hij zijn oude ka mertje. Den volgenden dag begaf hij zich naar het kantoor, maar vond daar zijn zetel ingenomen door een ander. De dringende aard van zijn werk had verhinderd, dat zijn plaats open gehouden werd. En wederom: de ellende begon. Wien hij maar kende, sprak hij aamvragend om goeden raad in het zoeken naar ar beid. Waar hij kwam was alles vol. Geen oor neeg zich vriendelijk tot hem, om te luisteren (naar het ver haal van zijn toestand. Wie vroeger met hem omgingen, liepen hem thans uit den wegL vreezende voor de her haling van zijn klachten. De twee weken waren voorbij gegaan zijn bespaard geld was op, en werk had hij nog niet. Hij verkocht een studie boek, beleende zijn horloge en leefde daarvan weder twee weken. De vijf de week ging voorbij, en toen hij aan het einde daarvan -.de ihospita niet kon betalen,, zeide die hem, dat zij daarvan niet leven kon. Toen huur de hij een klein dakkamertje, bracht er zijn weinige have en liep langs de straten, niet wetend waarheen. Pakjes had hij al willen dragen aan! het station, maar d!e daar aanwezi ge pakjesdragers hadden hem wegge hoond, tot stuiting van nieuwe con currentie. Niet van dag tot d maar van uur tot uur verminderde zijn voorkomen en daarmede zijn kans om te worden geplaatst. Zijn schoeisel maar de verbeelding van den lezer zal wel aanvullen wat •er nog ontbreekt aan hiet beeld' van deze<n lijder, die het vervullen van zijn dienstplicht te betalen had met het verlies van een eenvoudige maar eerlijke betrekking, te betalen had met zijn bestaan." Buitenlandsch Overzicht En hoe is het met die stumpers af- geloopen De Vereeniging tot Steun aan Mili ciens heeft hen kunnen helpen. Maar zij zijn de eenigen niet, die geholpen moeten worden. Want men behoeft ge eau militaire neigingen te hebben, om te gevoelen, diep te ge voelen, hoe ontzaglijk hard het is, da.t de milicien, die met groot verlof naar huis komt, werk- en broode loos is omdat hij zijn dienstplicht vervuld heeft. Dat moeten wij niet willen. Wel telt de Vereeniging 17 afdeelingen, met ruim 1800 leden, maar dat is na tuurlijk veel te weinig. Er moesten duizenden zijin, daar het lidmaat schap maar één gulden kost. Ik hoop, dat ze zullen toestroomen, éls ze het :eestdriftvolle slotwoord van het boekje gelezen hebben „Wij bewonen een heerlijk land. Schoon ïs onze historie, schoon is onze natuur, schoon is onze weten schap ien onze kunst. Wij toonen den vreemdeling het strand van onze zee; de panorama's onzer rivierende ge zichten in onze stedende doeken van Rembrandt; de werken van Hu- go de Grootde koralen van Swe- linckde .ontdekkingen van Huv- fhen9 en Leeuwenhoekde praalgra ven Van Tromp en De Ruyter. Ver der wijzen wij hen op onze scholen gewagen van den edelen aard van ons volkroemen eindelijk op onze vrijheid. Maar al ware dat alles nog voortreffelijker dén het is, al ware het nog te vermeerdeven met het honderdvoud wij zouden het éller- uitnemendste dan toch nog niet heb ben genoemd. Want hooger dan na tuurschoon en kunst-idee, hooger dan wetenschap en arbeid, hooger zelfs dan recht en plicht, ja hooger dan de vrijheid staat de Liefde, zon der welka dat alles niet meer is dan een luidende schel en een klinkend metaal." Voor de afd. Haarlem is Secretaris Mr. C. W. Thöne, Groote Markt 27 rood. J. C. P. RUSLAND. Al is men in 't Tsarenrijk nlst bij- bijzonder modern, de duel-manie is er toch doorgedrongen In een Öóema-zitting verweet Goets- kof (leider der Octobristen) de oppo sitie-partij, dat zij er naar streeft de werkzaamheid der Doema te verlam men. Gij liegtzei Miljoekof (de aanvoerder der Kadetten). 't Is wel waar Nietes Toen waren de heeren beleedigd.... kaartjes wisselen.... secondanten aan wijzen.... en nu duelleeren Een lijk, misschien wel twee, zijn in 't vooruitzicht Alsof iu Rusland nog niet genoeg gemoord wordt De Tsaar zal bezoek ontvangen van den koning van Engeland, 't Is een „ouwe schuld", want Edward had 't al jaren lang beloofd, maar de Rus- sisch-Japarische oorlog heeft eerst 'fc plan belet. Later vreesde de koning wellicht de vele_ anarchisten-van-de- daad, en.... misschien NU nog wel Komt Edward, dan moet men zijn durf roemen, want 't is nog lang niet pluis in 't Vadertjes-land De ontmoeting heeft plaats in Re- val dus in een nogal rustig hoekje. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm slooft zich blijk baar oolc nog al uit voor de goede vriendschap met Rusland Maan dag was zijn vriend en collega da Tsaar jarig en Wilhelm heeft „dezen gedenkwaardigen dag" plechtig ge vierd, door in Wiesbaden een reuzen- wapenschouwing te houden. Natuurlijk waren de Russische ge zanten tegenwoordig, ook aan het na afloop der parade gehouden noen maal^ Wilhelm hield een gloeiende speech voor 't welzijn van Nicolaas!... de muziek speelde het Russische volkslied Wat een indrukwekkende huldi ging Een opmerking Als Wilhelm jarig is, zendt Nicolaas een kort telegram metje en.,., basta Moet alles van één kant komen Enfin, vriendschap zelfs over dreven vriendschap kan geen kwaad Het proces tegen den redacteur Her zog van de Badische Presse ,,'t naspel van 't proces-Hau" genoemd loopt op een eindje. De procureur- generaal heeft zijn requisitoir geno men gezegd, dat hij vond, dat de ze redacteur de pers-vrijheid TE ver gedreven had, door Ölga Molitor als (je moordenares aan te wijzen en geëischt een jaar gevangenisstraf veroordeeling in de kosten vernietiging van 't zetsel. Voor den journalist een zware straf. Een jaar „brommen" is nog tot-daar-aan-toe daar zit heel wat kopij in over het „leven in de gevan genis" vernietiging van 't zetsel, ook al niet erg, want dit is natuur lijk al lang gedistribueerd veroor deeling in de kosten, dat is het erg ste, want deze zijn ongeveer 40.000 markt, 't Is den journalist ruïnee- ren FRANKRIJK, 't. Vermakelijke wordt nu aller-ver- makelijkst Bij de gemeenteraadsverkiezingen stelde zich een juffrouw candidaat en behaalde werkelijk een aardig ge tal stemmen. De vrouwenkiesrecht-dames waren in den zevenden hemel der zalig heid Wat 'n wonder s Nu komt echter de „Matin" ver klaren, dat.... dat de geheele bewe ging een door haar opgezette en wel geslaagde „mop" is 't Was een journalistieke grap, een modern soort reportage van mejuf frouw Laloe onder leiding en initia tief van de „Matin".... Ais alle moppen en sensatie-onder nemingen slaagde ook deze zaak prachtig Nu zijn de kiesrecht-dames kwaad, méér dan kwaad.... ze zijn helsch Ook geen wonder Parijs wordt neg door een andere opschudding verontrust De kunst diamanten-maker Lemoine heeft be kend gemaakt, dat hij een stroom van 2000 ampères noodig heeft, om diamanten te maken. Hij heeft aan den rechter van in structie Lepoittevin reeds verklaard, dat de inrichting van zijn fabriek op groote moeilijkheden stuithij twij felt er daarom aan, of hij voor Juni den beloofden steen zal kunnen leve ren. Lepoittevin stelde hem daarom voor, eerst eens een kleineren dia mant te maken (dat zou toch waar schijnlijk voor zoo'n knappen man zoo'n bezwaar niet opleveren) maar dan in tegenwoordigheid van hem en deskundigen. De edeli alchimist antwoordde toen ,Ik kan mijn eigen leven aan mijn burgerlijke en wetenschappelijke eer opofferen, maar nooit zou ik u en andere huisvaders aan de gevaren van een ontploffing willen blootstel len" Hij wordt thans roerend, die mijn heer Lemoine Intusschen denkt men nog altijd aan bedrog En daar is eigenlijk ook wel reden voor PORTUGAL. De jonge koning Manuel is.... ver liefd Verliefd en maar op een gewone dame uit den burgerstand.... Dat mag natuurlijk niet Nu zal de aangebeden jonge dame naar het buitenland gestuurd wor den... en de koning treurt in minne smart En Manuel schijnt het al erg te pakken te hebben ook Hij verklaar de aan zijn mama „Ik doe liever afstand van den troon, dan van de geliefde mijns harten Dat wil heel wat zeggen ENGELAND. Vergeten zijn de dooden.... De koningin Victoria was op 24 Mei geboren. Nu wilden eenige Unio nisten dien dag in 't rijk laten vie ren als een feestdag, maar het plaq is mislukt. Sommige ministers waren niet eens gezind, om van hun departementsge bouw de vlag te ontplooien.... Vergeten zijn de dooden ""Ook koningin Victoria Ook de Engelschen zijn net als wij, Hollanders met den tijd aan 't modderen. Dé geleerde Willett heeft voorgesteld om het volk meer profijt van het daglicht te laten trek ken, en dit als volgt te bereiken Op de eerste vier Zondagen van April wordt het uur van 2 tot 3 uur 's och tends ingekrompen lot 40 minuten, maar overigens als een vol uur bere kend. Op de eerste vier Zondagen van September wordt het uur vau tot 3 uur 's ochtends uitgedijd tot minuten, maar overigens als een vol uur berekend. Deze smokkelpartij met de klok moet per jaar eenige honderden uren daglicht boven de gewone nu gelden de portie geven. Althansin theo rie Een commissie uit :t Lagerhuis on derzocht dit. nieuwe stelsel. Zij hoor de o.a. Sir Robert Ball, een konink lijke sterre-kundige, die van weten- schipoelijk «tandpunt geen bezwaren had, zeggend ik vind het een best plan, er zijn reeds verschillende soor-, ten tijd, één meer of minder hindert niet. Ook vond de geleerde het stelsel beter dan de Midden-Europeesche tijd. Waarom dit zei hij niet, Een van de commissie-leden vroeg of Ball niet vond, dat er te veel dag- lichi is. ,,0 zei Ball, „als astronoom vind ik allo daglicht verkeerd." De Londensche Kamer van Koop handel hield voor de meer-daglicht- beweging een meeting. Daar sprak als voorstander dr. Ranger, die steke blind is. Hij getuigde van de heilza me werking van zonneschijn en dag licht op blinden, dus ook de blinden zullen voorstanders van het nieuwe stelsel zijn OOST ENRIJK—HONGARIJE. De £.tud3.iten-oni usten duren voort. Nu is de quaestie ook in de zitting van het Oostenrijksche Huis bespro- keu en.... gaf ook daar tumult 't Gebeurde heeft zelfs invloed op de partij-groepeering, want de Duitsch-nationaJen scheuren zich van ■ie chnsten socialen af en... het bloc is dus verbroken. Een minister-crisis is dus in het vooruitzicht. TURKIJE. Heeft men in Duitschland te kla gen over pers-vrijheid, in Turkije nog veel, veel meer. Alles is aan censuur onderworpen, alleen niet de verheerlijking van den padisjah. Nu kan men elke week onder de volgen de bewoordingen het bericht lezen, dat de sultan het Vrijdag-gebed in de moskee bijwoonde Zijne majes teit, de grootmachtigste koning en heer, de vrijgevige monarch, de on zelfzuchtige weldoener, de beheer- scher aller geloovigen, de overwin naar zonder voorbeeld, die den ma- jestueusen troon van Turkije roem en eer verleent, heeft zijn 'hoogver heven gebed gisteren in de moskee verricht, die het licht verspreidt en tot zijn meest verheven werken, be hoort Zijne majesteit onze heer en gebieder, de bron van alle deugden, enz., enz., enz. Zoo krijgt men den indruk, dat de bladen den Sultan er wat tusschen nemen Bij al die deugden heeft de Sultan nog geen einde kunnen maken aan de troebelen in Van, die zich zelfs hebben uitgebreid, zoodat de toestand erg criliek wordt. In verband met een en ander heb ben de Engelsche, de Fransche en de Russische gezant er bij de Porte op aangedrongen, krachtige maatrege len nemen om een herhaling der jongste troebelen te voorkomen. Deze aanmaning is niet overbodig, want er is tot dusver zelfs nog geen enkele stap gedaan tot het in hechtenis ne men van de raddraaiers, die de jong ste ongeregeldheden op hun geweten hebben. MAROKKO. Ook hier duren de onlusten voort, zonder veel nieuws te brengen. Volgens een bericht uit Parijs zijn de daar vertoevende afgezanten van Moeley Hafid voornemens, aan de ambassade der Vereenigde Staten, zoowel als aan de gezanten van Bel gië, Portugal en Zweden, een schrij ven te overhandigen, waarin de te Fez plaats gehad hebbende uitroe ping van Moeley Hafid tot sultan wordt békend gemaakt. 't Schijnt Moeley Hafid dus heusch ernst te worden Het Fraosche blad „Tournal" heeft een onderzoek ingesteld naar de her komst van het groot aantal Lebel- geweren, dat in het bezit der Marok kanen gevonden wordt. Het bleek, dat ze afkomstig zijn.van de regel matige verkoopen naar het buiten land door den Franschen staat, bij de invoering van het nieuwe geweer bij het leger Wel vermakelijk, om met eigen ge weren doodgeschoten te worden ENGELSCH-INDIë. Ook Hierde troebelen dureh voort Een Reuter-telegram meldtBij het gevecht in de Bohoidag-vallei ver loor de vijand van de 2000 man 60 aan gedooden. Het Afghaansche hoofd Sirdar Khan was een der aanvoerders van den' vijand. Dus 't wordt hier heusch een mi niatuur-oorlog Stadsnieuws V o 1 ks b o n d. Onder voorzitterschap van den heer mr. A. A. van der Mersch is Woens dagavond in een der zalen van d« Vereeniging gehouden een vergade ring der afdeeliing Haarlem e. o. van den Volksbond tegen Drankmisbruik' ter behandeling van den beschrij vingsbrief voor de algemeene verga dering op 27 Augustus a.s. te Zaan: dam te houden. Deze beschrijvingsbrief gaf geen aanleiding tot bijzondere opmerkin gen; bij enkele punten, waarbij het Hoofdbestuur zich onthield van prae- advies zal een afwachtende houding aangenomen worden en beslissing overgelaten aan de afgevaardigden. Tot afgevaardigden werden be noemd de heeren mr. A". A. van der Mersch, J. J. Vroom en G. L. F. Sar- let. De lieer H. M. E. van Dobbert, bracht hierop als penningmeester der Stuivers-Spaarbank verslag uit over den financieelen toestand dier spaar bank. Een paar weken geleden is in deze courant reeds een en ander daarom trent medegedeeld. De voorzitter bracht den heer Vaö Dobben dank voor zijn accuraat be heer en voegde daaraan toe een dank betuiging tot commissarissen der bank, die is en blijft een instelling van beteekenis en haar plaats met recht inneemt, voor de moeite die zij zich belangeloos getroosten. Ten slotte werd medegedeeld, dat ingevolge een wensch uitgesproken in de vorige vergadering, door de Afdee- ling aan de lagere scholen benevens aan eenige fabrieken hier ter stede waren toegezonden drie verschillende platen van den Volksbond. PHILANTROPIE. Jong 's-Gravenhage is de naam van een muziek- en tooneelvereeniging, die dezen Zaterdag met welwillende medewerking van het Haarlemsch Muziekkorps een voorstelling zal ge ven ten bate van de bestrijding der tuberculose in Haarlem. Alleen reeds om dit doel verdient de uitvoering zeker aller sympathie. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1