NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 2ïe Jaargang. No. 7441 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 23 MEI IMS HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB JHAANDBNl Haarlem1.28 'tfiöor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.® Afzonderlijke nummers iII02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H K n de omstreken en franco per post 0.45 DÜtgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur i\. PEEREBOOM. ADVERTENTIËNs Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondteemeot Haariem van 1—5 regels ft—, elke wel meer ƒ0. iO Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabaL Advertenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant Redactie eo Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724, Drukkerij: Znlder Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tet de plaatsing van advertenttën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, ==aiS_aisst=__Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZBS BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 23 MEI: Brongebouw Liefdadigheidssoirée voor de tuberculose-bestrijding, 7 1/2 uur. Schouwburg Bioscope-voorstellin- gen, 2 en 8 uur. Buitenlandsch Overzicht BELGIë. Donderdagmorgen heeft iusschen Antwerpen en Brussel BEN ONTZETTEND SPOOR WEG- ONGELUK plaats gehad. Bij Conticli liep de-uit Antwerpen snorrende sneltrein in den trein Lier-Turnhout, die daar aan het station stil stond. Verschrik kelijke verwoestingen werden aange richt en vele slachtoffers zijn te be treuren I De laatste berichten luidden 38 DOODEN EN 90 GEWONDEN. Natuurlijk ontstond een paniek. De meest ongedeerde reizigers van den sneltrein Antwerpen-Brussel onkelen hadden tengevolge van den schok slechts wat builen opgeloopen vluchtten in zenuwachtig-gejaag uit den trein en.... zagen daar de groote verwoestingen Het Handelsblad van Antwerpen geeft een uitvoerige beschrijving van da ramp, waaraan we het volgende or.tleenen De trein van Lier werd circa 50 me ters vooruitgedrongen door den aan- drljvenden trein en de rijtuigen wer den geheel ineengeschoven en totaal vernield. Al wie er inzat werd gedood of zwaar gewond. Het personeel van het station werd onmiddellijk geholpen door de troe pen uit de kazerne en door de reizi gers van den express uit Antwerpen. Het B NOODGESCHREI dat de reizigers aanhieven, moet al le verbeelding te hoven gaan. Alhoewel het station ver afgelegen is van het eigenlijke dorp en enkel in de nabijheid ligt van het krijgs- depot, werd het gekerm tot op verren afstand gehoord en kwam men van alle kanten toegesneld. Van de vier vernielde rijtuigen van den trein van Lier zijn er 3 van 3e en 1 van 2e klas. Het eerste werk, dat gedaan werd, was het vernielde hout op zij trekken de dooden en gewonden onder uithalen ,deze werden naast elkan der op hei perron neergelegd en in den beginne lagen daar dooden en gewonden naast elkaar. Zoo ver het oog reikte, lagen zij uitgestrekt op kussens,, matten, enz. Over de lijken lagen dekens uitge strekt en het gelaat was bij elk lijk bedekt. Er weid getelegrafeerd naar Ant werpen en dadelijk werd er een hulp- trein ingericht,^ die, benevens een iOO-tal werklieden ook GENEESKUNDIGE HULP aanbracht. Toen deze hulp ter plaatse was, ging het werk heter bij de hand af en kon de verzorging der gekwetsten beter geschieden. Binnen' een uur tijds waren, met de hulp der 100 werklieden, rond half 11, alle lijken en gekwetsten, van on der de puinen gehaald. Alleen lag nog het eerste rijtuig op ie baan en zag, men daaronder nog drie lijken liggen. Het gaan en komen der door sol daten gedragen dooden en gewon den, het gezicht vaim bloed allerwe gen, die rij van hij de 100 gewonden, maakten van het geheel een schouw spel, om nooit te vergeten. De orde voor het station, waarde raenschenmassa onophoudelijk toe- werd verzekerd door de gen De orde in den verplegingsdienst werd nu ook veel beter. De lijken Werden terzij gelegd on met de be- perkte middelen, waarover de ge- ilöneesheeren in den beginne beschik- len, kregen de gewonden al de mo- "igelijke zorgen. De dooden en gewonden werden baar het krijgsdepot overgebracht, waar er geschikte plaatsen waren; in eene plaats werden de dooden (neergelegd, in andere.plaatsen de ge- rftflwonden. Hier was het voox_de genecshee gemakkelijker, hunne zware taak te Iia lervuliem De zwaarst gekwetsten, die onmid dellijke operatiën moesten ondm- m Kaan, werden per bijzonderen trein, baar Antwerpen vervoerd en verder •d ■I naar de verschillende gasthuizen go- bracht. Eten zevental zwaar gewonden zijn tusschen het vertrek uit Contich en do aankomst in de gasthuizen over leden. Op het oogenblik van de botsing warden minstens 20 menschen op slag gedoodbij het vervoer zijn er een 15-tal bezweken. Die 15 zijn er allen, die na de bot sing niet meer tot bet bewustzijn te rugkeerden en die een uur of meer In doodstrijd lagen. Wat de kwetsuren aangaat, weini ge gekwetsten zijn verminkt en geen hebben ledematen verloren, zooals eerst werd gezegd. Het zijn alle erge gebroken beenen. zware inwendige kneuzingen en won den aan1 het hoofd. Al de overledenen stierven ten ge volge van zware inwendige kneuzin gen. Het was drie uur na de ramp, dat het laatste lijk werd opgehaald van onder het op de baan liggend rij tuig. Alleen dit lijk, het een-er vrouw, was vreeselijk gesteld en men moest de stukken, minstens. 15, bijeen ver garen. Later is een tweede bijzondere trein met gewonden, die het grootste deel der te Contich gebleven erg gekwet sten opnam, naar Antwerpen ver trokken, waar zij, van uit het station onmiddellijk naar de gasthuizen wer den vervoerd. De minder erg gekwetsten waren met de gewone treinen reeds naar Antwerpen teruggekeerd, anderen naar Brussel, enz. Het grootste getal dooden en ge wonden bestaat uit dokwerkers, men schen van uit de Kempen, die naar de stad waren gekomen om werk te zoeken en, er geen gevonden heb bend, terugkeerden naar hun dorp, waar de landbouw nu alle armen be zigen kan. Verder zijn er enkele bijzonderen bij en, te oordeelen naar de kleeding, twee behoorende tot den gegoeden stand, alsook 3 soldaten en 4 vrou wen. Het HERKENNEN DER LIJKEN gaf hartverscheurende tooneelen. Er was eetn persoon, die zijne zuBter on der de lijken herkendeeen hartver scheurend tooneel volgde, 't Was het lijk van Maria Lamineur, 24 jaar oud, wonende te Emblehem. De ongeluk kige was zwaar inwendig gekneusd. DE OORZAAK van het ongeluk is nog onbekend. Aan de wisselnaald schijnt er niets gehaperd te hebben. De justitie heeft in alle geval, een mandaat van aanhouding uitgevaar digd tegen den wisselwachter Camil la van Tuyn, wonende gehucht Duf- felshoeg-Contich. De man is, onmiddellijk na de ramp, als wanhopig op de vlucht ge gaan en niet meer teruggezien. Zijn pet en vest werden gevonden in een naburig bosch voor een bid kapel. Wellicht heeft hij in zijn wan hoop de hand aan zich zelf 1 EEN OOGGETUIGE gaf de volgende beschrijving van de ramp Recht van het station loopen de lij nen op Brussel; links die, welke bij middel eener bifurcatie op Lier wordt gericht. Ik was dus in den trein voor Lier, in een compartiment niet-rookers, van de 2e klas. Deze trein moest hier wachten op de correspondentie van Brussel. Wij hadden behalve de waggons 2e klas, nog een waggon 3e klas van voor en twee of drie van achter, waarin-veel werklieden zaten. Rechts kwam de trein van Brus sel, uit welke een aantal bedevaar ders in onzen trein moesten over stappen. Etr was geen plaats genoeg in de 3e klaarijtuigen, zoodat de sta tionschef toestemming gaf, de overi gen in de 2e klas op te nemen. En zoo kwam het, dat een vrouw mijn compartiment, in 'twelk ik nog met een paar andere personen zat, binnen wilde. Terwijl zij den voet op de tr-de zette, stak ik de hand uit om haar binnen te helpen, toen op eens een gekraak, dat duidelijk aantoonde, wat schrikkelijke ramp er gebeurde, gehoord werd. Alles bewoog rond mijde schut sels, de plafonds, de zijwanden, al les leefde en de vrouw zat met het middenlijf gepletterd tusschen den wand van het rijtuig en mijn been, dat ik tot steun had uitgestrekt om haar binnen te helpen Alles wat een minuut geleden rond mij vroolijk leefde, was nu bloedend, vormloos, verpletterd, dood, wat weet -ik-! Van de vrouw hield Ik al leen 't doode bovenlijf in den ara. Het andere gedeelte stak buiten. Het rijtuig moest daarenboven om gevallen zijn, ik merkte dit aan den stand van banken en wanden. Ik zat met het been vast, maar ik leefde, en dat was de hoofdzaak. Er was nu maar kwestie los te raken, want wie weet wat er nog kon gebeuren. Met den oenen voet stampte ik eene, wonderbaar, nog heel gebleven ruit stuk, rukte met geweld den an doren uit do klem en. verloor daarbij niets meer dan de zool van mijn schoen. Die schoen bewaar ik mijn leven lang. Hoe ik alleen dot compartiment heelhuids ben uitgekomen, is een waar mirakel. Etn niet minder, hoe ik, te midden van ol die brokken, al dat. bloed, al die gebroken ledema ten, niet stapelgek ben geworden. Ik moet u zeggen, dat ik in mijn ziel den hemel dankte en, gelukkig, omdat ik gered was, begon ik in plaats van te vluchten, mee te hel pen om nog gekwetsten te redden, waar dezen te redden waren. Eenen vriend van mij, die op den trein was, en die te veel aangedaan was om langer ter plaatse te blijven, heb ik naar Antwerpen teruggezon den, om mijn huisgenooten gerust le stellen. Eindelijk was ik te vermoeid en trachtte ik ook naai' liuis te komen. Et> liïer ben ik... sn hier is mijn schoen, mijn bebloede manchet Latere berichten melden, dat onder de gewonden en gedooden GEEN HOLLANDERS zijn. Van de gewonden worden 54 perso nen in gasthuizen verpleegd, de ove rigen zijn, minder ernstig gekwetst. Rond de plaats van het onheil héerscht vreeselijke ontroering. Nog een treinongeluk. Een personentrein met verscheide ne honderden bedevaartgangers ont spoorde Woensdagavond bij Heren thals, Belgiëde locomotief en twee wagens kantelden om en werden ver nield een jong meisje werd gedood, en zeven anderen zwaar gewond. RUSLAND. Uit Rusland komt een bericht, dat laat zien, welke gruwei-toestanden daar heerschen. De acte van beschuldiging, inge diend tegen de oud-gouverneur, den vroegeren onder-gouverneur, den me dicus en de bewakers der gevangenis te Astrakan, aangeklaagd wegens mishandeling van gearresteerden, constateert, dat de gevangenen ge slagen en geschopt werden. Men mishandelde hen met kolfstooten en sabelslagen. De gouverneur had zelfs een instrument uitgevonden, dat hij „Bulgaarsche blaas" noemde, en dat bestond uit lange reepen stof, met zand gevuld. De slagen, hiermede toe gebracht, veroorzaakten inwendige ernstige kneuzingen, zonder dat men er op het lichaam zelf een spoor van ontdekken kon. Een gevangene, die weigerde te bekennen, werd op deze manier doodgemarteld. De genees heer verklaarde echter, dat hii een natuurlijken dood gestorven was, waarschijnlijk ten gevolge van te ring 1.... De gouverneur en de onder-gouver neur werden beiden tot acht iaar dwangarbeid veroordeeld. Vijf bewa kers kregen 5 jaar, de medicus werd ontslagen. ENGELAND. De kiesrecht-dames doen zich weer eens hooren. Minister Asquith heeft Woensdag tegenover een deputatie, die hem over vrouwenkiesrecht kwa men spreken voor deze zaak iets van belang' gezegd. Asquith erkende, dat. het vrouwen kiesrecht in de laatste jaren aan aanhang sterk had gewonnen. Voor- loopig heeft 't Parlement echter de handen te vol, om de zaak aan de orde brengen, maar voor het nu zit tende Parlement heeft uitgediend zal de regeerïng het een wetsontwerp voorleggen tot hervorming van het kiesrecht, waarin als amendement 't kiesrecht voor de vrouw gebracht kan worden. Indien dat amendement zul- ver democratisch is, zal de regeering er zich niet tegen verzetten. De regeering wil dus niet zelf het voorstel doen, maar laat aan het Parlement de beslissing over. OOSTENRIJK. De Keizer is Donderdag ter gelegen heid van den 60sten jaardag zijner troonsbestijging door de schoolkinde ren gehuldigd. Duizenden kinderen vulden het park van Schönhrunn voor het kas teel. Op het terras bevond zich de Keizer met de leden der keizerlijke familie, het geheel corps diplomati que, hofbeambten en talrijkegenoo- digden. De leerlingen speelden een vaderlandslievend stuk, en er werden rondedansen uitgevoerd. De vorst scheen zeer bewogen, hij begaf zich midden tusschen de groepen en be dankte hen. Op het einde der plech tigheid werd het Keizerslied gezorn- gen. ENGELSCH-INDIë. Een Reuter-telegram meldt, dat ge neraal Willcocks Woensdag weer slaags geraakte met den vijand te Umra KillL Er werd hevig gevochten; de vijand, die een sterke stelling had ingenomen, bood heftigen tegen stand en deed herhaaldelijk uitval len met het zwaard. De vijand ver loor meer dan 200 man, aan Britsche zijde werden 2 officieren en twee in landers gedood en een luitenant en 19 inboorlingen gewond. Ook be zweek een luitenant aan cholera. MAROKKO. Er hebben wederom opstootjes plaats gehad, waarbij Spaansche eii Fransche soldaten gevochten hebben. Er schijnt een groote haat te be staan. De quaestie is in de Spaansche Senaat ter sprake gekomen. In antwoord op een desbetreffende vraag' verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, dat het inci dent van Casablanca niet van zoo ernstigen aard was geweest, dat een internationaal conflict er het gevolg van had kunnen zijn. Uit het officieele telegram blijkt, dat de feiten van minder belang wa ren dan men aanvankelijk dacht. De twist was het gevolg van onderlinge jalouzie. De regeering is vast beslo ten ophelderingen te eischen, ten einde uit te kunnen maken aanwien het gebeurde te wijten is en de schul digen te kunnen straffen. Op een an dere vraag antwoordde de minister, dat de Spaansche troepen terugge roepen zullen worden, wanneer de omstandigheden dat noodig zullen maken. Stadsnieuws Rubriek voor Rechtsvragen V raag: Iemand heeft voor het schoonmaken van een huis een meisje aangenomen, dat voor dat werk 3.20 berekende. Thans wil hij haar niet betalen, althans verschuift de betaling an de eene week naar de andere. Antwoord: Wend u tot het Bu reau van Consultatie, dat den lsten en 3den Vrijdag van elke maand te half twee zitting houdt in het Paleis van Justitie. Gymnasium. De eindexamens hebben plaats op 26 en 27 Juni. Als gecommitteerden zijn aangewezen de heeren Dr. J. C. Matthes, te Amsterdam, Dr. H. Ph. Boissevain en Dr. P. H. Schouten te Groningen. Militaire Zaken De levering van aardappelen voor het garnizoen alhier, is gedurende het tijdvak 1 .Juni—15 Juli opgedragen aan J. Huijboom te Haarlem, tegen de volgende prijzen: Oude gewas f 2.74 per HL. Nieuwe gewas f 3.40 per HL. Aan alle onderofficieren en minde ren van het 10e regiment infanterie is gratis verstrekt een boekje met marschliederen. Het boekje werd samengesteld door den kapitein-adjudant Schonstedt, voor zooveel betreft de muziek met behulp van den kapelmeester Rap. Op Vrijdag en Zaterdag 22 en 23 Mei worden de verschillende melo dieën door het muziekkorps van het regiment op de binnenplaats der ka zerne gespeeld. De muziek van het 10e geeft he denavond om 7 uur een muziekuit voering op het grintplein achter do kazerne. PULP- EN JAMFABRIEK. In de Donderdagmiddag gehouden algemeene vergadering van aandeel houders werden balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en het saldo op nieuwe rekening overge bracht. In de plaats van den heer Scholten, die wegens drukke werkzaamheden bedankt had, werd met algemeene stemmen tot commissaris benoemd de heer E. H. Hyin ana alhier, aan wien van zijn benoeming zal worden ken nis gegeven. Het Failltesement-Planteydt te IJmuiden. Onder zeer groote belangstelling had heden in het Paleis van Justitie de verificatie plaats van dit belang, rijke faillissement. Door de Curatoren, Mr. J. H. Thiol en N. Levenkamp werd het navolgen- de verslag uitgebracht Alvorens aan U eenige nadere me- dedeelingen te doen omtrent het fail lissement der Naamlooze Vennoot schap Stoomvisscherij „Holland" in het bijzonder, achten wij het wen- schelijk enkele korte algemeene op merkingen te maken omtrent de Planteydt-faillissementen in het al- jemeen. De Crediteurenvergadering der „Holland" schijnt ons daarvoor de meest aangewezen gelegenheid, cmdat deze Vennootschap de oudste is der Planteydt-maatschappijen, wel ke thans in staat van faillissement verkeeren, en eenigermate als de moeder-maatschappij daarvan kan worden beschouwd. Gelijk U bekend is, overleed Cor nells Planteydt Corneliszoon op 30 Juli 1907 aan tie gevolgen van een ongeval. De toestand van zijn Maat schappijen, die reeds langen tijd uitermate precair was geworden, werd daardoor onhoudbaar. Faillis sement voor de verschillende vennoot schappen, reeds herhaaldelijk aange vraagd, werd uitgesproken op 13 Augustus en tegelijk het faillissement der nalatenschap van C. Planteydt Czn. zeiven. Als oorzaak van den val der Plan- teydt-ondememingen kan allereerst worden genoemd de al te groote opzet en de al te snelle uitbreiding er van. Begonnen in het jaar 1903 met 2 kleine scheepjes van de „Hol land" („Catania" en „Calabria"), was zijn vloot in een tijdsverloop van niet meer dan 3 jaar aangegroeid tot een van niet minder dan 23 groo- tere en kleinere stoomtrawlers een vloot, die als de grootste in Neder land en als één van de belangrijkste Enropeesche visschersvlooten kon worden aangemerkt. Een zoo snelle uitbreiding der vloot kon alleen be hoorlijk worden tot stand gebracht bij vrije beschikking over zeer be langrijke kapitalen. Kapitaal nu ont brak aan Planteydt ten eenenmale, en wat er voor den aankoop van zoo vele schepen noodig was, moest dan ook op allerhande wijze bijeen wor den gebracht. Ware Planteydt be dachtzaam voortgegaan met uitbrei ding van zijne vlootbad hij zïine aandacht uitsluitend kunnen wenden aan een deugdelijk beheer zijner ondernemingen ware zijn eerzucht niet bij uitsluiting gevestigd geweest op één enkel puntnamelijk het heb ben onder zijn beheer der grootste visschersvloot van Nederland, licht zouden de zaken een beteren loop hebben genomen en zouden zijne on dernemingen hebber, getoond levens vatbaarheid te bezitten. Zooals het nu ging echter, werd zijn aandacht al te zeer van het. eigenlijke bedrijf af geleid en moest dit, topzwaar gewor den, ten slotte ondergaan. Intusschen hebben andere oorzaken in niet geringe mate daartoe mede gewerkt. Allereerst moet worden ge constateerd, dat Planteydt bij zijn zucht, om zijn vloot zoo snel moge lijk te doen groeien, maar al te gaar ne geneigd was de hand te leggen op schepen, die te koop werden aan geboden. Daardoor besteedde hij her haaldelijk veel te hooge prijzen, en was colt niet steeds iedere uitbrei ding der vloot een versterking daar van. Voorts ontstond tengevolge van een en ander reeds spoedig een chronisch tekort aan kasmiddelen, dat zich op uiterst gevoelige wijze wreekte. Le veranciers konden niet op tijd wor den voldaan, en gingen er uit den aard der zaak toe over, hunne prij zen belangrijk te verhoogen, ten ein de in het meerdere een zekere ver goeding te vinden voor renteverlies, risico en inningskosten. Het geldge brek had bovendien nog tengevolge, dat reeksen van processen moesten worden gevoerd ten einde aan den greep der schuldeischers te ontko men, althans voor korten tijd. Reus achtige sommen zijn daardoor ver slonden en ten laatste moest toevlucht worden gezocht bij tweede- en derde rangs geldschieters, die niet al te keurig op de middelen, waarmede geld kon worden verdiend, tegen hooge rente en onder onereuse voor waarden bijsprongen, als de nood klom. Dit alles stond feitelijk buiten het eigenlijk bedrijf. Ook dit werd minder rooskleurig, doordien de Di rectie al haar aandacht noodig had om de zaken te financieren en voor het eigenlijke visschersbedrijf al te luttel tijd over had. Ten slotte waren er de exhorbitant hooge steenkolen- prijzen der laatste jaren, die do resul taten van het bedrijf op bedenkelijke wijze beperkten. Op 13 Augustus j.l. benoemd tot Curatoren in alle faillissementen, stonden de ondergeteekenden dade lijk voor de moeilijke en zeer verant woordelijke vraag, of de schepen, die toen alle stil lagen, door hen al dan niet opnieuw in de vaart zouden wor den gebracht. Ondergeteekenden zou den hunne taak het gemukkelijkst hebben opgevat en op de eenvoudig ste wijze hebben ten uitvoer gelegd, indien zij van de geheele vloot ééne groote veiling hadden georganiseerd en in verband daarmede het bedrijf hadden laten rusten. Wij hebben echter gemeend, dezen weg niet te moeten inslaan, maar in plaats daar van de exploitatie van het bedrijf der velschillende muatschappijen in vol len omvang dadelijk ter hand geno men. Wij meenden dat te moeten doen in de eerste plaats, omdat de belangen van 't zeer talrijke bij de ver schillende maatschappijen in dienst zijnde personeel door ons niet moch ten worden verwaarloosd. In de twee de plaats meenden wij, dat de op brengst der schepen bij eene gefor ceerde veiling zich tot een minimum zou hebben beperkt en zulks eerstens wegens den sterk gedeprimeerden staat, waarin in het najaar van 1907 de geldmarkt, verkeerde en bovendie* wegens den weinigen lust, die des tijds voor zeevisscheVijonderneminge» bestond. Het belang der crediteuren scheen ons toe, grooter kans te heb ben op behoorlijke behartiging bij voortgezet bedrijf, waarbij door onè pogingen zouden kunnen worden aangewend, om het tot stand komen van financieele combinaties te be vorderen, die de geheele vloot in vo! bedrijf zouden kunnen overnemen. Naast de zorgen voor de exploitatie der vloot, is dan ook onze vooi-noam- ste taak geweest, pogingen te doen tot het bijeenbrengen van kapitaal krachtige lieden, met voldoenden lust om de geheele Planteydt-vloot tot zich te nemen en het visschersbedrijf te IJmuiden zoo mogelijk een stap voor waarts te brengen. Wij zullen U niet vermoeien met een verhaal van het geen door ons in die richting is ge daan. Teleurstellingen zijn ons uit den aard der zaak niet gespaard ge bleven. Maar ten slotte zijn wij dan toch geslaagd met een verkoop der vloot, die, naar wij meenen, bevredi gend mag worden genoemd. Alvorens de heer rechter-coromis- saris een goedkeuring daarop kon verleeneri, werd aan de Rechtbank de benoeming verzocht van een voor- loopige commissie uit de schuld eischers, ten einde van voorlichting te dienen, speciaal ten aanzien van den prijs, waarvoor wij de schepen zouden kunnen afgeven, liever dan de risico's eener veiling af te wachten. De Rechtbank benoemde de heeren Feninga te Amsterdam, Bakker te IJmuiden en Bok te Den Haag, welke heeren als hun advies hebben mede gedeeld, dat de gezamenlijke 23 sche pen, volgens een door hen gespecifi ceerde lijst konden worden afgege ven voor een bedrag van ten minste 700.000. Op grond van dit advies moest een overigens zeer serieus bod, dat niet onbelangrijk beneden dit cij fer bleek, worden afgeslagen. Het bod, dat ten slotte is aangenomen, beloopt f 700.000 voor 22 schepen, zijn de de geheele vloot, behalve de „Ca mellia", die nog steeds verblijft te Geestemünde, en door ons licht niet zou kunnen worden geleverd, terwijl omtrent de drie andere scheepjes der „Zeeland", hoewel in het genoemde cijfer begrepen, nog geen algeheele zekerheid is verkregen. De cijfer» voor de verschillende schepen be dongen, wijken eenigermate af vaa de specificatie der commissie, doch niet in die mate, dat voor eenig schip een belangrijk minder bedrag is be dongen. De koopers hebben in onze handen een voldoende waarborgsom, gestortde geheele betaling zal bin nen een korten termijn moeten plaat» hebben. In dien tusschentijd zal de exploitatie voor rekening der koopera worden voortgezet. De exploitatie, zooals die door on* is gevoerd, geeft ons geen aanleiding tot bijzondere mededeelingen. Dnb eerste drie maanden mochten zeer gunstig worden genoemdde voor jaarsmaanden waren dat in veel min der mate, terwijl ten slotte de ba kende staking der vischhandelaren voor ons een belangrijke schadepost heeft opgeleverd. Het juiste resul taat zal eerst kunnen vaststaan, zoo dra de magazijnen zijn geliquideerd, de loopende assurantieposten zijn overgenomen en verder de loopende zaken geheel zijn afgewikkeld. Wat de geverifieerde schuldvorde ringen betreft, merken wij op, dat wij ons bij het erkennen van gesusti- neerde preferenties hebben geplaatst op het standpunt, dat art. 313, 6o Wetboek van Koophandel een prefe rentie verleent voor alle leveringen ten behoeve van het schip voor de laatste reis gedaan, en dat art. 313, 7o Wetboek van Koophandel slecht» betrekking heeft op reparatiën en i* verband daarmede gedane leve rim- genDoor een aantal leverancier» ia

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1