Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA OM ONS HEEN Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws op25e Jaargang. letF No. 7644 WOENSDAG 27 MEI 1908 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNl lvi<0€ï Haarlem 1.25 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland1.65 Aïzonderlljke nummers0.02^ (Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037K de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. i\. PEEREBOOM, ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cis. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /t—elke regel meer ƒ0.80 Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advert en tiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. tatercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij: Zuider Buttenspaarne 6. Telefoonnummer 122. T«4 de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ïetj WOENSDAG 27 MEI. Muziek in den Hout, uur. s.No. 747. lejWaar oims Parfumerieën dé vandaan kamen. pe- Het is niet vleiend, waaneer van iamand gezegd wordt, dat hij een geurmaker is. Zoodra die naam jyenwel op een dier toepasselijk i>, -eten we, dat het een kostbaar beest zijn. Zoo leeft er in de hoogge- irgten van Centraal Azië een mus- i3-dier, dat in grootte gelijkt op ons in het klauteren over rotsen op irsfcnze gems en in de zekerheid van m%ijn sprong op onzen steenbok. I Wie het beest in rust ziet zou dat fcauwelijks gelooven, daar het wat plomp gebouwd is, een betrekkelijk Bterk ontwikkeld achterlijf bezit, en geen gewei draagt. Al wordt het jjjnuskusdier geacht het naast aan het óert verwant te zijn, in werkelijkheid s het een afzonderlijke stam en is jen overblijfsel uit overoude tijden, froeger moeten er talrijke andere ierkauwers van dit geslacht hebben jestaan, maar die zijn alle uitgestor ven. I Natuurlijk maakt dit voor natuur onderzoekers het muskusdier zeer in- jeressant, maar daaraan heeft het ioch zijn wereldberoemdheid niet te janken. Dat het jaarlijks bij duizen- en wordt neergeschoten is een ge- olg hiervan, dat het mannetje een lier aan het lijf heeft, die een sterk iekende massa bevat, waaruit de -a, ïensch sedert onheuglijke tijden de muskusgeur bereidt. De Chineezen waren er het eerst an op de hoogte, de Europeesche vot eren zijn er lang onkundig" van ge- je leven. De Grieken en Romeinen, die □pier groote vrienden waren van aan rol ename geurtjes en die uit Arabië a Indië lieten komen, wisten niet jj an de muskus af. Eerst in het begin orer middeleeuwen werden de Euro- tceanen door de Arabieren daarmee KUrtrouwd en gebruikten de muskus ^;rst als geneesmiddel. Daarvan is len in de nieuwere tijden allengs dl ruggekomen, maar in de „geur- ee lakerij" behoudt de muskus toch Ya aar voorname plaats. Helaas zullen wel velen zeggen, ant de muskus verheugt zich juist iet in de algemeene waardeering. zenuwen van velen kunnen haar eur niet verdragen. Maar een par- i ïmeriefabrikant glimlacht daar- hij weet wel, dat dat het gevolg van een ondoelmatig gebruik. De uskus behoort eenmaal tot de sterk- e 2 e reukstoffen, die bekend zijn, en loet dus met de grootste spaarzaam- 2eid gebruikt worden. Dan bezit ze Venwel de gewichtige eigenschap, de sur van een mengsel als 't ware 2tst te houden, duurzamer te maken 1 scherper naar voren te doen ko- tenen. Zoo bevatten vloeibare parfums Mo fijne toiletzeepen de muskus in ier geringe mate. Haar eigen geur 'öag daarbij zelfs niet herkend wor- 2Q. Eigenaardig is het, 'dat er onder de luskusdieren verschillende rassen jn, die een verschillend parfum af Bij de kenners geldt de waar, ie uit Thibet komt, voor de fijnste, «ma worden nog drie andere soor ten gewaardeerd, de Russische even- iel komt achteraan. Er is dan ook j^ide muskus een belangrijk prijs verschil. De beste soort doet soms Anil800. de geringe f 300 per kilogram. Natuurlijk wekte een zoo kostbaar ^"ctikel op tot het maken van verval singen en het is inderdaad merk- va aardig, hoe listig men allerlei waar- slooze stoffen weet te brengen in 4n buidel, die de echte muskus be- itten moet. Daarnaast kwam ook de e0 ihoefte aan een ander adres, van- a. 'aar de muskus Icon worden ver kregen. Het gebruik was namelijk groot, de voorraad maar schaars. Zoo werd de aandacht gevestigd op de muskus- of bisamrat, een groote waterrat in Amerika, voornamelijk Canada. Bij den staart heeft deze rat twee klieren, die een muskusachtige massa bevatten, maar toch lang niet dezelfde is als de wave muskus, al riekt ze, met alcohol behandeld, ook wel driemaal zoo sterk. Een dergelijke geur verspreidt ook de alligator, waarvan het wijfje in vier klieren een geelachtige, sterk riekende massa bevat. Tegen het einde van de vorige eeuw werd ook deze muskus meer en meer in bruik genomen. Naderhand gelukte liet aan de scheikundigen, stoffen te vervaardigen, waarvan de geur op muskus geleek. Aanvankelijk waren die duur, maai? weldra kon de kunst matige muskus als concurrent van de echte optreden. We weten dus, dat wat naar muskus riekt, daarom nog geen muskus is en de kenners zijn er wel van op de hoogte, dat de 'kunstmatige soort de fijnheid van de natuurlijke muskus niet bereikt. Toch wordt het fabrieksproduct in de massa-fabricage van zeepen en odeurs algemeen gebruikt, sterk rie ken doet het zeker. We weten ons nog te herinneren, hoe enkele jaren geleden een muskusfabriek den hee- len omtrek zoodanig vergiftigde, dat het leven in de buurt bijna onmoge- gelijk werd. Alles rook en smaakte naar muskus, 't Was walgelijk. De bever leverde ook een dergelijke geurstof, die bovendien als genees middel werd gebruikt, namelijk om krampen te doen bedaren. De heb zuchtige mensch roeide hem dan ook in Midden-Europa nagenoeg uit. Nog een ander product van de dierenwereld zal weldra tot de ge schiedenis behooren, namelijk de amber, die in zee drijvend gevonden wordt en afkomstig is vaii den physeter macrocephalus, hoewel, zegt C. Falkenhorst, aan wiens artikel in de Gartenlaube ik dit een en ander ontleen, de natuur onderzoekers over het ontstaan van de stof nog niet- tot zekerheid zijn gekomen. In den regel vindt men daarvan kleine stukken, soms even wei ook klompen van 20 tot 50 kilo. Het is een grijze, wasachtige, ondoor schijnende massa, die week wordt, zoodra men haar tusschen de vin gers kneedt. De geur van groote stuk ken is volstrekt niet aangenaam, maar in sterke verdunning is ze uit stekend en houdt dan het midden tusschen benzoë en muskus. Bij het maken van parfumeriestoffen wordt amber alleen in een mengsel ge bruikt, om andere geuren langer te doen duren. Ook amber is zeer duur geworden, soms wordt f 4200 voor het kilo gevraagd. Het zal niet lang meer duren, of al deze dierlijke reukstoffen zullen uit geput zijn. Toch zullen de fabrikan ten van parfumerieën daardoor niet in verlegenheid raken, want de voor naamste leverancier is toch de plan tenwereld. Muskus noch amber kun nen wedijveren met den geur van roos, viooltje, jasmijn en oranje bloesem, om van de geurende hars soorten en aromatische kruiden niet te spreken. Wie kent niet het geurige W ald-| meister? Ook in andere landen zijn er grassoorten, die een heerlijke geur afgeven, in Azië, op Cevlon en in Oost-ïndië. Ze worden alle in de parfumerie-fabricage gebruikt, som mige evenwel tot vervalsching van rozenolie. Van de gomharssoorten is vooral de oppoponax zeer in trek, het dikke, gele sap vloeit uit den stengel en den wortel. Dan zijn er nog de muskaatnoten, waaruit de muskaatnootolie wordt be reid en niet te vergeten de kruidach tige plant, die in Indië en Oost-Azië groeit en die de bekende patchouli levert. Reeds lang werd daarmee Oost-Indische inkt geparfumeerd, evenals de shawls, die in 't Oosten vervaardigd worden, maar omstreeks 1844 kwamen de bladeren van de pat chouli in den handel en begon men daaruit een welriekende olie te ver zamelen. In zeer geringe hoeveelhe den bij andere oliën gevoegd, ver leent zfj daaraan een eigenaardige geur en zoo is patchouli een bekend parfum geworden, hoewel niet In deftige kringen. Twintig jaar later kwam de olie van de ylang ylang in den hanrlal, waarvan de geur een weinig aan narcissen denken doet. Vooral voor vloeibare parfums wordt deze olie veel gebruikt. Ze is afkomstig van een boom op de Indische eilanden, die door de inboorlingen B o n g a C a n a n g a wordt genoemd en zeer zoete, hoogst welriekende vruchten oplevert. Tot de bereiding van de geurstof dienen evenwel alleen de bloesems. Merkwaardig genoeg zijn alleen de bloesems van de in cultuur genomen planten welriekend, die in 't wild groeien missen alle geur. Mode en zucht naar verandering spelen hierbij natuurlijk ook een groote rol. Mocht er een tijd komen, dat de dames elke natuurlijke geur verveelt, dan zal de scheikunde wel nieuwe parfums weten te vervaardi gen. Toch zullen er ook altijd men- schen blijven, die boven al die dik wijls benauwende geurtjes de zuivere frissche lucht blijven verkiezen. J. C. P. SPANJE. Donkere wolken pakken saam, dreigen onheilspellend... De donder gromt in de verte... steeds nade rend.... Zóó is de toestand in de Spaan- sche politiek 't Is begrijpelijk, dat men in het land van Alphonso niet bijster ge steld is op aniarchisten-van-cle-daad de gruwelijke aanslag op den trouwdag van 't jonge Koningspaar is nog niet vergeten.... Nu schreeuwt men „Weg met de terroristen I" Ook Maura doet dit en heeft een wetsontwerp bij de Cortes ingediend, dat als een galg voor de terroristen is bedoeld. Maar het wetsontwerp is óók nog meer. Ie. Wordt het aangenomen, dan heeft men het recht personen, die verdacht worden met het terrorisme in verbinding te staan, zonder vorm van proces over de gren zen te zetten. 2e. Couranten, die artikelen plaat sen in bet voordeel van het terroris me, worden geschorst. 3e. Clubs, waarin men het terroris me bespreekt, worden gesloten. 4e. De publicatie van berichten over het terrorisme is verboden, al leen mogen die stukken geplaatst worden, die in het Staatsblad worden opgenomen. Ziehier eenige staaltjes van de be palingen dier wet. Inderdaad meer dan een scherp gestelde Wet 't is of ze voor Rus land gemaakt is Overal zijn dan ook stemmen op gegaan om deze wet niet aan te nemen. Een rede van den socialist Pablo Iglesias heeft grooten indruk ge maakt. Hij heeft ronduit gezegd,, dat mocht deze wet aangenomen worden, de socialistische partij zal overgaan tct het terrorisme. Wij zullen de re geering gaan bestrijden met nieuwe wapenen, zei de hij, door ons tot nu toe nooit gebruikt...., wij zullen de regeering bestrijden met dynamiet, revolver en punal(het Spaansche mes). Niet alleen de socialisten, maar ook de liberale, republikeinsche, en demo cratische partijen kwamen tegen de wet in opstand. Wat zal nu Minister Maura doen? Handhaaft hij de wet, dan wordt ze aangenomen ook, want Maura heeft een meerderheid in de Cortes. Maar dan Donkere wolken pakken saam, drei gen onheilspellend.... FRANKRIJK. Over het bezoek der Fransche pel grims bij den Paus wordt nog veel geschreven. Mgr. Amette (aartsbisschop van Parijs) voerde het woord en sprak over de vervolging, waaraan de Fransche geestelijkheid heeft bloot gestaan, en hoe zij zich toch heeft waten te onderwerpen aan alle gebo den van den Paus. Dit zullen we zoo zei Mgr. blijven doen, zonder eenige aarzeling, zonder eenige uit zondering. Wij zijn. vol vertrouwen, omdat gij enkel aan God de inge ving vraagt voor uw beslissingen, en wij volgen ze met zekerheiden krachtig in dit voornemen, achten wij Cle overwinning en de zegepraal van het ?eloof zeker. De Paus moet diep bewogen ge weest zijn. Hij toornde tegen Jen Franschen Staat, die, na de Kerk tot slaaf te hebben gemaakt, nu ook Hog van zins was, haar los te maken van den stedehouder van Christus. Toen de Paus zijn zegen gaf, rie pen de pelgrims: „Leve de Paus!"... Leve het katholieke Frankrijk Mgr. Amette riep de pelgrims toe „Gelooft eij, dat de Paus onfeilbaar is Belooft gij den Paus gehoorzaam heid En de pelgrims antwoordden met geestdi-ift,,Ja, dat gelooven wij I Ja. dat beloven wij 1...." BELGIë. De Zondag gehouden verkiezingen zijn voor de katholieken nog gunsti ger afgeloopen, dan men aanvanke lijk vermoedde. Wel is de meerder heid in de Kamer verminderd van 12 op 8, maar de meerderheid in de Senaat steeg van 14 op 18. Zoo bestaat de Kamer thans uit 87 katholieken. 43 liberalen, 35 socialis ten en 1 christen-democraat. De mi nisters van Buitenlandsche Zaken, Nijverheid en Spoorwegen, die af traden, werden herkozen. De Senaat zal bestaan uit 64 katho lieken, 35 liberalen eai 12 socialisten. ENGELAND. Waarschijnlijk is het conflict in het scheepsbouwbedrijf geëindigd. Bij de d<ior de stakers gehouden stemming verklaarden zich 24145 ar beiders vóór de aanneming der be middelingsvoorstellen, terwijl 22110 er tegen waren. Wellicht zal Vrijdag de arbeid her vat worden, althans als die 22.000 ar beiders zich bij het besluit der meer derheid neerleggen. Frankrijk's President is een uit stapje naar Engeland gaan maken. Maandagmiddag kwam hij te Dover aan en is daar als een koning ont vangen. Donderende salvo's van de Britsche oorlogsschepen bromden het welkom. De landing had plaats on der een daverend enthousiasme. Prins Arthur vain Connaught liep Fallières halverwege de loopplank te gemoet, en begroette hem hartelijk. Dadelijk werd naar Londen getogen. Toecn het station verlaten werd om naar het St. James paleis te rijden, speelde de muziek de Marseillaise en het Engelsche volkslied. Een zeer groote menigte juichte den gast to^.. De Franschen onder de toeschou wers riepen „Leve koning Eduard, leve de presidentDe Engelse-hen (antwoordden „Leve Fallières, leve Frankrijk Kort na vijf uur verlieten Falliè res en Pichon St. James païèis, on der luid hoera-geroep van het pu bliek. Daarna volgde een bezoek aan koning Edward. 's Avonds zat de gast aan het Re- gee.ringsbaniket., Aan den linkerkant van den koning zat de prinses van Wales, aan den rechter president Fallières. Naast hem was de koningin gezeten. RUSLAND. De aangekondigde samenkomst van Koning Edward met den Tsaar te Rcval wordt in de Russische pers begroet met groote blijdschap, als een politieke gebeurtenis van ver strekkende beteekenis. De Nowoje Wremija schrijft„De ze samenkomst levert een nieuw be wijs voor de vriendschap tusschen de grootste zeemogendheid en de groot ste landmogendheid der wereld. Uit zulke schakels wordt een keten ge smeed, die door historische wanbe grippen langen tijd verbroken was." De Slowo „Do tegenwoordige tijd heeft onder de Anglo-Russische vraagstukken voornamelijk op Mace donië en Afghanistan het oog doen vallen. Ruslands ondersteuning door Engeland in Oost-Europa en Enge- lands ondersteuning door Rusland in Afghanistan zal leiden tot oplossing van de beide crisen, betgeen van historische beteekenis wezen zal voor de toekomstige betrekkingen tus schen de beide landen". In denzelfden geest spreekt Rjetsj. De Duitsche Petersb. Ztg. ziet in de bijeenkomst een nieuwe bezegeling van de verleden jaar gesloten Rus- sisch-Britsche overeenkomst. Het blad acht de verwachting gerechtvaardigd dat de politieke en economische be langen van Rusland niet meer op principieelen tegenstand in Enge land zullen stuiten. SERVIë. De zwager van de vermoorde Ko ningin Draga, kolonel Maschitch, die een der hoofdaanleggers van den moord op Draga en Alexander was, heeft zich candidaat gesteld voor de Skoeptchina. Deze candidatuur maakt een begrijpelijke sensatie. Wordt hii gekozen, dan beteekent dat min of meer een publieke goed keuring van den moord en dat een der Koningsmoordenaars, die op ver zoek van Engeland door Koning Pe ter van het Hof cn uit het opehh»'*? leven verwijderd is, zoo door liet volk weer op den voorgrond zou wor den gebracht. TURKIJE. Volgens het Smyrnasche blad de „Aheng". heeft het crimineele hof te Smyrna den beruchten kapitein An- dréa en zijn luitenant Costi, die met hun bende onzen landgenoot ba ron Van Heemstra oplichtten, en te gen een losprijs vrijlieten, ter dood veroordeeld. AMERIKA. Terecht schreven we gisteren, dat Roosevelt's invloed bij het Congres geducht aan 't slinkén is. Nu zijn weer de 400.000 dollars geschrapt, die Roosevelt wenschte, om de gezant schapspaleizen in voorname buiten landsche steden te verfraaien. Het standpunt, waarop de Senaats meerderheid zich stelt is, dat indien, men don gezanten in het buitenland vorstelijke verblijven laat bewonen, zij ook een grooten staat moeten voe ren, zoodat dus voortaan enkel ge fortuneerde personen voor het ambt van Amerikaansch gezant zouden kunnen in aanmerking komen. Dit is het zooveelste echec, dat Roosevelt te slikken heeft gekregen1. De oud-minister van Financiën in de Vereenigde Staten. Thaw heeft op een feestmaaltijd van de koop- maxLSvereeniging, te New-York, een rede gehouden, waarin hij zich op buitengewoon scherpe wijze uitliet tegen president Roosevelt. Hij zeide, het een beklagenswaar- digen toestand te achten, dat de ont wikkeling der Vereenigde Staten van dien aard is, dat de regeering over het land ten slotte uitgeleverd wordt aan een dictator. „De toestand", zoo verzekerde hij verder, „is vol geva ren. Men nadert allengs het oogenblik waarop een eerzuchtig en roekeloos president in een zeer nabije toe komst, zich voor onbepaalden tijd in eiju ambt zal weten te handhaven, doordat hij zich den steun van, de geldkoningen, door hun belangen met zijn politiek te steunen, koopt". De Presidentsverkiezing nadert!.... JAPAN. Japan moet in geldelijke moeilijk heden verkeeren. De staatsschuld is geklommen tot 3.350.000.000 gulden. Een aardig ka pitaaltje Moeilijk is echter de vraag, hoe de ze schuld af te lossen. MAROKKO. Over de gevechten is geen nieuws. Belangrijk is echter de verklaring van den Minister van Binnenland- sche Zaken van Spanje, dat de Fran sche regeering, voor het vertrek van president Fallières naar Londen, heeft geantwoord op de nota, welke Spanje tot haar had gericht in ver band met het gebeurde te Casa blanca. In dit antwoord wordt de verzeke ring gegeven, dat de schuldigen aan de aanvallen op Spaansche soldaten gevangen zijn gezet. De minister voegde hieraan toe, dat men het incident als gesloten kon beschouwen, en als de natuur van de vriendschap en de goede betrek kingen tusschen de beide landen in geenen deele te hebben benadeeld. Aanbesteding. Te Monnikendam is door het Wa terschap Waterland aanbesteedHet doen van werkzaamheden aan óen Waterlandschen Zeedijk. De laagste inschrijver was de heer W. Blanke voort, te Haarlem, voor f54,160. Vechtpartijen. Men schrijft ons: Maandagavond was het weer zeer rumoerig in de stad. Zoo had om 9 uur een vechtpartij plaats in de Gr. Houtstraat tusschen eenige opgescho ten jongens, die op de nadering der politie de vlucht namen. Een half uur daarna werd weer gevochten op de Botermarkt. Eenige Maandaghou ders scheurden elkaar de kleeren van het lijf, sloegen elkaar bebloede ge zichten, alleen om de betaling van het gelag in een café gemaakt. Door eenige voorbijgangers en den vader van een dor vechtersbazen werden zij gescheiden. Wandeltocht. De mannenzangvereeniging „Kunst door Oefening" zal op Hemelvaarts dag een wandeltocht doen langs Bloemendaal's dreven, 's Morgens te half zeven vertrekt men van het Ken- nemerplein. Gouden jubileum. Den 2en Juni hoopt G. Bies den dag te herdenken, waarop hij vóór vijftig jaar in dienst trad bij de firma Joh. Enschedé en Zonen. Bies vervult de betrekking van handpersdrukker, wat op weinig drukkerijen meer voor komt Kinderkoor Hosanna. Evenals vorige jaren heeft het Be stuur van bovengenoemd koor een' boottocht georganiseerd, welke op Woensdag 24 Juni e.k. zal plaats heb ben, en waaraan ongeveer 300 leer lingen geheel kosteloos zullen deelne men'. Des morgens om 8 uur wordt ver trokken naai* de Zaanstreek. In den speeltuin te Kalfjeslaan nabij Amster dam wordt eenigen tijd vertoefd. Zoowel op de boot als in den, tuiial zullen de kinderen onthaald worden. De tocht zaTdoor een muziekkorps worden opgeluisterd. H e r ij k. Woensdag 27 Mei van 8 tot 12 uur en van 1 tot 2 uur heeft de herijk' plaats voor de niet genoemde straten,; met uitzondering van de straten irii het Schoterkwartier, grenzende aajh Schoten, voor welke laatste te Scho ten wordt zitting gehouden op 2 en 3 Juni 1908. Ongeval. Hedenmorgen om half vijf heeft ia Van Dijk's beschuitfabriek een onge luk plaats gehad. Een bakkersknecht gleed uit in de machinekamer, kwam" daardoor in aanraking met de ma chine en brak zijn arm. De eerste hulp werd verleend door dokter Kra mer, van Haarlem. Vermis t. De Commissaris van Politie ver zoekt opsporing en aanhouding van Lorenz Meijer, oud 18 jaren, lang 1.65 M., Indisch type, zwart haaiy donkerbruine oogen, geen baard of knevel, gekleed in donkergroen col- bertcostuum, witten stroohoed, wit staande dubbele boord, klein strik- dasje, zwarte schoenen. Hij is woonachtig te Amsterdam ea heeft sedert eenige dagen de ouder lijke woning verlaten, terwijl ver moedt wordt, dat hij zich te dezer stede ophoudt, of dat hem een onge luk is overkomen. POSTDUIVENSPORT. De vereeniging van postduiven lief hebbers „De Vrijheid" hield Zondag 24 Mei eene onderlinge wedvlucht uit Mechelen (België). 149 K.M. De tijd van loslating is onbekend. Er was zwaar bewolkte lucht De duiven bereikten hunjne hokkea als volgt: le prijs: H. Keerwolf, 1 uur 20 sec. 2e prijs: F. v. Amerongen, 1 uur, 46 min. 24 sec. 3e prijs: F. v. Amerongen, 2 u. 39 m., 50 sec. 4e prijs: W. J. Duin, 3 uur, 2 min., 11 sec. De zilveren medaille, uitgeloofd door den heer N.N. voor de twee eerst getoonde duiven, werd behaald door den heer F. v. Amerongen. Bovendien werden door de heeren H. Keerwolf 4 punten, F. v. Ameron gen 5 punten an den heer W. J. Duin 1 punt op het zilveren eerekruls be haald. Dit is voor dengenen, die de meeste punten In 't heele jaar heeft ba haald en dan definitief eigenaar wordt. Leesmuseum. Men schrijft ons: Maandagavond heeft de algemeene vergadering van de vereeniging „Het Leesmuseum" plaats gevonden. De re kening en verantwoording over het afgeloopen jaar, uitgebracht door den penningmeester, den heer E. H. Km- lage, werd goedgekeurd. De financieele toestand van het Leesmuseum is aanmerkelijk vooruit gegaan. Met genoegen kon door het bestuur worden geconstateerd, dat 't ledenaantal wederom is gestegen en de bibliotheek in gunstigen toestand verkeert. Een nieuwe catalogus is in bewerking. Op voorstel van het bestuur wordt besloten het Leesmuseum des Zon dagsmiddags niet meer open te stel len, aangezien het in die uren zeer weinig wordt bezocht. De Leeszaal zal dus thans geopend zijn des Zondagsmorgens van 11—1££ uur.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1