HAARLEM'S DAGBLAD. TWEED£Si^,„ Binnenland Onze Lachhoek. feuilleton Qdelijk gewonnen BOND VAN ORDE PERSONEEL H. S. M. .Zondag had d-e 12e bondsvergade- iag vaaa bovengenoemden bond plaats ;e Apeldoorn. Van de 22 ofdeelmg-en waren 19 ver- egenwoordlgd door 57 personen, bo- levens !t hoofdbestuur. Deze 57 personen vertegenwoordig- len 1111 leden. De bondsvoorzitter, de heer G. A. Ipit, opende de vergadering met een lartelijk woord van welkom tot de anwezigen. Met genoegen constateer a spreker, dat er actie onder het aporwegpersaneel is. In korte trekken wees spr. op het oede doel der vereeniging, waarbij ij opwekte lid te worden van den ond en tot activiteit en samenwar- ing aanspoorde. Alvorens tot de behandeling der ganda over te gaan, deelde de voor- ittar mede, dat de kas ook dit jaar eder was versterkt met een gift van 500. (Applaus). Uit het uitgebrachte jaarverslag an don secretaris blijkt, dat verschil- jnde instellingen van den bond age reden tot bezorgdheid gaven, an- ere echter verkeerén in bloeienden Ij De medewerking van directie ersoneel was uitstekend. |A1 ging de bond door te veel laks- eid weinig vooruit, toch kan gezegd orden, dat hij in bloeienden staat rkeert. Was het ledental iets achteruit- lande, het aantal afdeelingen ging Doruit, van 18 op 22; het aantal le en op 1 Januari 1908 bedroeg 137 De fmancieele toestand is niet be- lald gunstig te noemen, de ontvang en bleven pl.m. 600 beneden de ra- Het verslag besluit met een opwek- ng aan de leden, om alles in 't werk stellen, opdat anderen tot den nd toetreden. De rekening en verantwoording den penningmeester sluit m'et nadeelig saldo van f 152.32. Beide, rslag en rekening, werden onder akbetuiging goedgekeurd. )e periodiek aftredende voorzitter, heer G. A. Spit, werd bij acclama- herbenoemd. >e aftredende bestuursleden, iren K. Houwen, F. A. Gitz en C. 1, werden eveneens bij acclamatie •benoemd; in plaats van den heer kv-er, die bedankt heeft, werd be emd de heer C. Louw Jzn., te Rot- dam. Is plaats voor de volgende bonds- gadering werd met groote meer heid Hoorn aangewezen, -angenomen werd een voorstel van - bondsbestuur, houdende wijzi- g van de bondsinstelling Uitkee- g op 60-jarigen leeftijd in dien zin, de bond9kas geen premie meer «taalt; bondsleden kunnen vocxr en rekening, door bemiddeling den bónd, hun verzekering blij- voortzetten. De aanwezige po- •en kunnen echter tegen 50 van betaalde premiën worden terugge en. oorts werd aangenomen een voor- tót wijziging van het reglement de instelling Hulp in Nood, zoo- g dat het mogelijk wordt, aan pensioen gaande leden een uit ing-, hetzij ineens hetzij periodiek loen. aanneming van het eerste stel werd besloten, de vrijkomen- ;elden, begroot op pl.m. ƒ500, te ten in de kas van Hulp in Nood de overige"/ 200 ongeveer te be en voor verbetering van het or- fsproken werd nog de kwestie van dagen loon, die den beambten ziekte niet wordt uitbetaald; deze stie werd op voorstel van den zitter verwezen naar de comniis- 'an onderzoek naar misstanden, itzelfd-e geschiedde met een voor van de afdeeling Utrecht, om te bten het, daarheen te leiden, dat beambten bij pensionneering een bedrag van 14 dagen loon wordt uit gekeerd, evenals dit bij de S.S. ge schiedt. IN VERKEERDE HANDEN. Een boer te-- 's Graveland bood per advertentie eenige lakenveldsche koeien te koop aan. Er kwam een kooper, die tegen een flinke som eigenaar werd. De beesten moesten aan het station in Den Haag geleverd worden. Zelf bracht de boer ze er heen, doch aan het station was nie mand, om ze in ontvangst te nemen. De kooper werd opgezocht, doch dezfe wilde met den boer naar Schevenin- gen gaan,, waar, naar zijn zeggen, een medekooper woonde. Hierin had de boer geen zinde zaak kwam hem verdacht voor, bij de politie werd ge ïnformeerd en het bleek, dat hij wer kelijk in verkeerde handen was ge vallen. Met een verlies van een veer tig gulden aan kosten kwam hij ge lukkig vrij. DUITSCHE INMENGING. Het ,„Hbl." schrijft In de strafzaak tegen de anti-mili- tairisten werd door een der verdedi gers niet meer of minder beweerd, dan dat die geheele vervolging zou zijn geschied op een wenk aan onze justitie, van Berlijn uit gegeven. Hij wekte den indruk daarvoor eenige aanwijzingen te weten. „Wat de oorzaak is van de vervol ging, is de zaak van het Openbaar Ministerie", onderrichtte toen de voorzitter den advocaat. Die les kan onzes inziens zegl het blad niet worden aangenomen Zoo één ambtenaar verplicht is, bloot te leggen waarom hij handelde, ge lijk hij deed, dan is dit wel die, wel ke het ministerie der openbare zaak vervult. Het is in naam der ge meenschap en haar belang, dat hij het recht tegen de schuldigen in roept en geheimzinnigheid hierbij tegenover de gemeenschap moet op misverstand der onderlinge verhou ding berusten. Men mag toch niet ^aannemen, dat in het zwijgen, door den officier van justitie tot de opmerking van den ver dediger gedaan, immers het O. M. leverde geen repliek, een stil le bevestiging gelegen was Van dit. soort comitas g e n- i u m toch zou ons land alles behal ve gediend zijn Voor Pruisische pe per in de Nederlandsche rechtsple- ;ing wordt bedankt. Het is daarom te hopen, dat het door den advocaat geopperde ver moeden alsnog zal worden opge klaard. Dit zijn geen zaken van het Open baar Ministerie. Het zijn de zaken van het gansche volk. EEN KATHOLIEKE UNIVERSITEIT Men schrijft uit Amsterdam aan de N. Tilb. Crt. Wanneer mijn inlichtingen juist zijn, en ik heb geen reden daaraan te twijfelen, dan zou bij de collecte voor de Radboud-stichting voor een katholieke universiteit in het bijzon der het katholieke Zuiden mild heb- bem bijgedragen. Het Bisdom 's-Her- togenbosch bracht dan ruim in de twintig duizend gulden op en ook iu 1 het bisdom Breda droegen de katho lieken een zeer respectabele som bij oen. Boven den Moerdijk was meD minder scheutig en bleef men ver daarbij achter., Gezien de bijzondere en offervaar dige belangstelling van Noord-Bra bant zouden pogingen worden aange wend, een eventueele katholieke uni versiteit zoo mogelijk in die katho lieke provincie 'zelf onder dak te brengen. DE HAAGSCHE INBREKERSBENDE. Waardoor o. a. kwam de diefstal bij den heer Hamme uit? Want al bestaat er nóg zooveel ver denking-, de justitie moet een feit h-bben. Ziehier wat er gebeurde, waar-uit tevens alweer eens blijkt, dat misda digers altijd een domheid doen, en meestal een brutale. Dinsdag kwam een juffrouw in een goudsmidswinkel in de Korte Poten, in de nabijheid van de woning vaxi den heer Hamme, om een ring te verkoopen. De winkel juffrouw was alleen thuis en verzocht aan de da me, terug te komen als mijnheer er- zou zijn, waarop ze vertrok, den ring achterlatende. Eenigen tijd later, ter wijl de ring op tafel ligt, komt de heer Hamme bij zijn buurman binnen en.... ziet en herkent den ring. Dade lijk wordt de heer Dietz ingelicht, die twee rechercheurs verdekt opstelt vóór den terugkeer der juffrouw. Als deze komt wordt er een praatje ge maakt over de reden om 't' voorwerp te verkoopen. „Och ja, ze zou het maar zeggen de ring was van eene dame aan de Obrechtstraat, die met speculeer en in de tin haar vermogen had verloren' en nu haar kostbaarhe den te gelde maakte, ziet u, zoo in stilt'» om geen opzien te w-kken...." Jawel, zei een der rechercheurs, die vcor den dag was gekomen, dat be grijpen wij wilt u maar eens even meegaan Meegaan Do juffrouw vond dat heel vreemd't was een zuivere zaak.... Ja, ja,, natuurlijk! zei de politie-ambtenaar, maar alsu toch maar eens wilt meegaan.... En de juffrouw ging mee, en de politie had een eind van den draad in han den. Intusschexx wanen toen reeds, op aanwijzing van den bestolene, een ƒ8000 van de ontvreemde ƒ14,000 in Rotterdam teruggevonden. LEERPLICHT NOODIG Gelezen aan het venster van een te huur-staand huis te Amsterdam „Vrei Boofehuis 14 gulden 's n.uands mittesaalesiesse-'. Na eenig nadenken bedachten wij, dat dit laatste zal moeten worden gé- lezen „met jalousiën". (Hbld.) MOORDAANSLAG. Men meldt uit Bergen-op-Zoom d.d. 23 Mei Door den commissaris van politie alhier is aangehouden een Duitscher, genaamd II. F., die om onderstand verzocht. Na een ernstig verhoor, bleek hij echter te zijn een Duitsch uitgeweke ne, die op 17 Mei j.l. te Schwan zich had schuldig gemaakt aan aanran ding van een minderjarig meisje, ge volgd door moordaanslag. De commissaris stelde zich onmid dellijk in verbinding met de justitie daar ter plaatse, met het gevolg, dat de Duitsche regeering onmiddellijke inhechtenisneming gelastte, zoodat het individu naar Breda werd over gebracht, iu afwachting dat zijne uit levering werd verzocht. De Duitsche justitie zocht sinds het voorval voortdurend naar H. F._ doch kon hem niet in handen krij gen. IS DAT VOLDOENDE Men meldt uit Apeldoorn aan de „Tel." Na de inbraak in het hulppostkan toor te Apeldoorn is het gebleken, dat soms al zeer lichtvaardig wordt gehandeld. Zooals reeds gemeld, is het houten gebouwtje al zeer gunstig voor in brekers gelegen. Hier komt echter bij, dat de sloten, der buitendeuren heel gewone kamerdeursloten zijn. De brandkast, waarin een deel der waarden worden geborgen, is van zeer oude constructie en niet be trouwbaar, dus ook niet bij brand. Een bewaker is er nieter is een besteller aangewezen, die overdag ge wonen dienst doet, en 's nachts in het kantoor, achterin, in een kamertje moet slapen, om op te passen voor dieven. Hiervoor krijgt de man 40 centen per nacht. Met recht mag gevraagd zijn zulke maatregelen voldoende Thans, na de inbraak, behoeft de besteller-slaper geen dienst te doen overdag en moet hij nu voortaan wakker blijven 's nachts, voor :s mans portemonnaie is te hopen, voor iets meer dan 40 centendat kan van de opbrengst der posterijen zeker nog wel af. De directeur van het postkantoor kan in dezen geen enkel verwijt tref fen naar men zegt, heeft hij zijn superieuren op het onvoldoende van een en ander gewezen. VOGELBESCHERMING. Men schrijft van Texel Dit eiland, voorheen een waar vo gelparadijs, woi-dt van jaar tot jaar meer ontvolkt van wildvliegers. Bergeenden, die er zich vroeger bij groote troepen ophielden, worden er bijna niet meer gezien. Kokmeeuwen en mantelmeeuwen broedden er voor heen bij geheele kolonies. Nu is het zeldzaam een nest van een dezer vo gels te vinden. De sterna's, die bij duizenden nestelden op het eiland, zijn sinds een paar jaren bij groote hoeveelheden gedood. Ook de lepelaars, die vele jax-en ge leden talrijk waren in het „Hoornder vlak", een groote duinvallei, kiezen zelden meer een of ander moeras tot broedplaats. Nu echter treedt het bestuur van het Staatsboschbeheer op, om de ge vleugelde bewoners der waterrijke streken te beschermen. Uitgestrekte moerassige valleien, waartoe o.a. de gunstig gelegen „Mui" en „Voormui" behooren, alles domeingrond, worden streng bewaakt en zijn op verschil lende plaatsen van bordjes voorzien met „verboden toegang" er op. Deze bescherming zal stellig van invloed zijn op de vermenigvuldiging der vo gels. DE KONINGIN-MOEDER IN ZWEDEN. Men schreef Zaterdag uit Stock holm Morgen komt.de Koningin-Weduwe Emma hier. Zij zal de gast wezen van de Koningin-Weduwe Sophie, die nu woont op het kasteel Ulrjksdal in den omtrek van Stockholm. Het oude kasteel, in de 17e eeuw door Jacob Pontusson de la Gardie gebouwd, ligt, door bosschen en parkaanleg omgeven, aan het - lieflijke meer Edsviken. Er is geen officieel program voor het verblijf van de vorstelijke gast bekend gemaakt. Zij komt, zegt men, kalm bij Koningin Sophie, die haar tante is, gelijk men weet, logeeren. Toch verwacht men natuurlijk de Koningin-Weduwe der Nederlanden in Stockholm te zien en zullen er aan het hof feestelijkheden van hui- selijjcen aard worden gegeven. De bladen van Stockholm begroe ten heden reeds de hooge gast met betuigingen van eerbied. Zij geven bijzonderheden uit haar leven en zeg gen, dat Koningin Emma als regen tes en. opvoedster van Koningin Wil helm i na de dankbaarheid van het Nederlandsche volk heeft verworven. INBRAKEN TE HILVERSUM. In den nacht van Vrijdag op Za terdag heeft men zich" toegang ver schaft tot de tweede-klasse-wachtka mer van het station te Hilversum en is uit de buffetlade een bedrag van 15 ontvreemd. De dieven lieten een lantaarn achter, die bleek toe te be hooren aan een bewoner van de Doelensteeg aldaar en welk voor werp den vorigen dag uit diens wo ning weggenomen was. Verder is te Hilversum ingebroken bij iemand aan den Zuiderweg. Daar werd een zilveren horloge met ket ting gestolen. Hiervan is de dader bekend, een oude bekende van de justitie. INBREKER GESNAPT. Tengevolge van de talrijke inbra ken, die in de laatste weken in de gemeente Ouder-Amstel werden ge pleegd, hield de gemeente-polïtie bij zonder de wacht. Zaterdagnacht werd haar arbeid met succes be kroond. In de Waver surveilleerend, ontmoetten de gemeenteveldwachters Sprenger en Van Wandelen omstreeks middernacht een man met een groo- ten zak op den rug. Zij hielden hem aan en spoedig bleek, dat de aange houdene juist inbraak had gepleegd te Waverveen, waar hij een karpet, een wollen deken, een sprei en enke le kleedingstukken had ontvreemd De aangehoudene is te Amsterdam woonachtig. DE DIEFSTAL IN HET POST KANTOOR. Het onderzoek in zake de inbraak in het postkantoor te Apeldoorn wordt in alle richtingen voortgezet, tot dusverre echter zonder eenig re sultaat. Het eigenaardige geval heeft zich bij deze inbraak voorgedaan, dat een brief, die niet in de brandkast lag, doch in het gewone loket, ook ge opend is. Het daarin aanwezige bank biljet van 10 is er uitgenomen. Een dergelijke brief nu komt elke week te Apeldoorn aan en bevat elke week een bankbiljet van 10, doch wordt nooit aangeteekend. De inbreker moet dus met dit alleen ten postkan tore bekende feit op de hoogte zijn geweest. TEHUIS VOOR ALLEENSTAANDE BLINDEN. In de Blindenwereld moeten de meesten trachten door arbeid in hun levensonderhoud te voorzien. Hun blindheid dwingt hen tot een zeer be perkt aantal vakkén, die uitteraard zeer eenvoudig zijn en hun slechts een gering loon kunnen bezorgen, terwijl zij moeten concurreeren mét ziende arbeiders, die zooveel op hen voor hebben door het bezit van het onmisbaar werktuig .- het gezichtsver mogen. Tal van blinden zijn dus niet in staat door arbeid het noodige te verdienen voor eigen levensonder houd en komen dus ten laste van hun familie. Meestal behoort deze zelf tot de oribemiddelden, of tot de arbeidende kiasse en heeft het dik wijls hard te verantwoorden in den heeten strijd om het dagelijksch brood. Hoe menige blinde gevoelt toch, dat hij de zorg en kommer der zijnen verzwaart, dat hij tot last is, al laat men hem dit niet merken en dan' hoe somber is voor hem de toekomst. Wat zal er van hem worden, wanneer vader of moeder komen te vallen Wanneer broeder en zuster zelf hun eigen zorgen hebben, of wanneer de kostwinner er niet meer zijn zal Die vraag komt zoo dikwijls op de lippen der blinden, die weten en ge voelen, dat er een tijd zal komen, dat zij feitelijk alleen zullen staan. Op die vraag der alleenstaande blinden wil de bovenbedoelde stich ting een troostvol antwoord geven, door het stichten en in stand houden van een tehuis, waar die alleenstaan de blinden, onversohillig van welke gezindte of welken leeftijd, een goede huisvesting en liefderijke verpleging kunnen vinden. De heer M. H. Schild, freule L. H. C. von Höevell, mej. J. M. Desmons, allen te 's-Hage, die deze stichting bij acte, 19 October 1904, voor de no tarissen Dietz en Verkoren aldaar oprichtten en daarvan het bestuur vormden, waren toen ten volle ovex-- tuigd, dat er zeer veel geld noodig zoude zijn, om (lat tehuis te stichten en in stand te houden, doch zij wa ren niet minder overtuigd van de dringende noodzakelijkheid van een tehuis voor die ongelukkigen en be gonnen daarom met het oprichten van een fonds tot dat doel. in het vast vertrouwen, dat velen hunner landgenooten hun sympathie steun aan dit werk der liefde zouden schenken, om alzoo het plan tot wer kelijkheid te maken, waardoor dan ook spoedig het tehuis zou kunnen verrijzen in een gezonde streek van ons land en in goede communicatie gelegen, gesticht door de natie en als een monument, luide getuigend van den weldadigheidszin van ons volk. Dat vertrouwen van het bestuur van de vereeniging „Nationale Blin- denzox-g" is niet teleurgesteld, want dezer dagen is voor hen aangekocht van de erven C. Hellingman een groot terrein, liggende ten noorden van het station Wolf hezen, hetwelk een deel is van het bekende land goed Waldfriede te Arnhem en Oos terbeek, thans in exploitatie voor bui tenplaatsen en villa-terréinen. Het ontwerp voor de te stichten gebouwen, waarbij van het beginsel is uitgegaan, dat de inrichting van het tehuis nxoet beantwoorden aaxx de eischen der gezondheidsleer exx reke ning moet houden met de eigexxaar- dige behoeften dei- blind exx, is opge nomen in het verslag der vereeniging, hetgeen op aanvrage door het be stuur gaarne wordt toegezonden. De kosten dezer gebouwen zijn ge raamd op f 200.000 en kunnen 100 blinden dan daarixx gehuisvest wor den en elk zijn eigen kamer hebben. Penningmeestex-sse is mej. T. M. Desmons, Danckex-tstraat 49, te Den Haag. OM RUST TE HEBBEN. Maax-, dokter, nu zit ik al vijf minuteix met de toxxg uit den mond, en u hebt er nog niet eens naar ge keken. Niet noodig, juffrouw, niet noo dig. Ik wou alleen maar even rust hebben, om het recept te kunnen schrijven. DICHTERLIJK AANGELEGD. Mevx-ouw. Maar meisje Ik zie, dat je in de laatste twee jaren niet minder dan zeven diensten hebt ge had Dienstmeid. Ja, mevrouw, en daarom gevoel ik mij zoo gelukkig het is zooals de dichter zegt Slechts in de afwisseling ligt net \VMi levensgenot. EEN GEVOELIG HART. Dienstmeisje, dat een aanval van hartklopping krijgt op straat. Dacht ik het niet, er zal 'n kazerne in de buurt zijn. OM GEK VAN TE WORDEN. Men zegt, dat de bekende ac countant D. gek is geworde-'.. Waarvan Hij wilde het huishoudboek van zijn vrouw eens ontcijferen en in or de bx-engen. NA VIER MAANDEN PREVENTIE VE HECHTENIS. Een aandoenlijk tafereeltje werd Donderdagmiddag te Leeuwarden af gespeeld voor het Paleis van Justitie. Twee mannen, eene vrouw en een lieftallig meisje daalden de blauwe trappen af van dit massieve pilaren- gebouw de vrouw en het meisje zwaar snikkend, en ook de mannen zeer bewogen. Nauwelijks op straat gekomen, deed de vrouw haar hoed af, greep het meisje hartstochtelijk in haar armen en bedekte haar gelaat met kussen daarna omhelsde zij kramp achtig een der mannen. Voor den voorbijganger een zonderling, doch roerend tooneeltje. Wij vernamen, dat de vrouw, na ruim vier maanden preventieve hech tenis, zoo juist door het Hof op vrije voeten was gesteld. Zij was onlangs door de x-echtbank te Gx'oningeix tot andex-half jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Na een zeer langdurig onderzoek, dat bijna twee heele zittingen in be slag had genomen, was thans door den advocaat-generaal bevestiging van dit vonnis gevraagd. De verdedi- jer, mr. J. M. van Ilettinga Tromp, pleitte evenwel vrijspx-aak met on middellijke invrijheidstelling. Dit laatste verzoek werd door het Hof ingewilligd en aldus werd de zwaar beproefde vrouw en moeder zoo on- erwacht aan de haren temggege-1 ven. („N. v. Fr.") STAATSCOMMISSIE ARBEIDS- VOORWAARDEN-RUKS- WERKLIEDEN. De Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel heeft Maandag in het gebouw van zijn departement ge ïnstalleerd de Staatscommissie voor de arbeidsvoorwaarden der Rijka- werklieden, met een redevoering, waarin hij wees op het gewicht der taak van de commissie en opmerkte, 'dat, wanneer hier sprake is van over- censtemming in de regeling der ar beidsvoorwaarden, wel zeker niet ge dacht is aan eenvormige regeling dier voorwaarden voor den vaak zeer onderscheiden arbeid in de meest uïteenloopende omstandigheden ver richt, maar aan de eenheid in de be ginselen, waardoor die regeling zelve wordt beheerschl exx die nu wel steeds aanwezig schijnt. Voorts v/ees de Minister er op, dat de vraag is of niet hier moet worden' gevormd een lichaam, dat het geheel overziet en dat tevens de voorlich ting kan geven, die noodig is, en hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat de arbeid der commissie mocht strekken om de regeering in staat te stellen de roeping, die zij heeft tegen over de werklieden in dienst van het rijk, waardig te vervullen. De rede werd beantwoord door den voorzitter der commissie mr. J. W. S. A. Versteeg, secretaris-generaal van het departement van Landbouw, die ex' o. a. op wees. dat men in 't oog houdt de groote. verschillen uit den aard der zaak, bestaande in de arbeidsvoorwaarden der rijkswerk lieden als gevolg o. a. vaix verschil lende plaatselijke omstandigheden, hetgeen betoog behoeft, dat elke stap om die verschillen zooveel mogelijk" uit te wisschen, niet dan aarzelend zal kunnen worden gezet. Aan het permanent college van advies, waar op de Minister doelde, zal, aangeno men dat dat denkbeeld voor verwe zenlijking vatbaar is. de uiterst© takt ten gx-ondslag behooren fe worden ge legd. REDDINGWEZEN. Maandag zijn de leden "van da Staatscommissie voor Redding op de Nederlandsche kust. de heeren Ar- kenboxxt Schokker, dr. Ruysch. van Oordt, met den secretaris, den luite nant ter zee Kayser, naar België en Fx-ankrijk vertrokken, om een onder zoek in to stellen naar de wijze, waarop het reddingswezen in die lan den is geoi'ganiseerd. SLAAN OP DE SCIIOOL. Tegen eene onderwijzeres te Appel scha is proces-verbaal opgemaakt ter zake dat zij een harer leerlingen heeft^geslagen. Later is dat kind ziek geworden en men brengt nu eetn en ander met elkaar in verband. Zaterdagmiddag is de onderwijze res door den rechter van instructie te Heerenveen gehoord. Zij ontkent het kind geslagen te hebben. GEVAARLIJK SPEELGOED. In de Van Ravesteijnstraat. te Den Haag is een driejarig meisje door het spelen met lucifers, in brand ge raakt en aan de gevolgen overleden. Uit het Engelsch. Dat. doet er nu toch allemaal toe, meende zij en toen drukte venals Charnock een oogexiblik >ren, haar handen voor het ge- U beloofde mij iedere vraag hartig te zullen beantwoorden, nj. steeds meer besloten om er ïr te komen, hoe meer zij blij- gaf het liever niet te willen zeg- Dus wie bezorgde hem het aan )hxgspxmt Als ge het dan bepaald weten en Miranda nam haar han- van liet gelaat weg beste d, ge deedt het zelfzei ze toen irnock keek eenigszins vex-ont- digd op. Er had een eigenaard i- 'randering op zijn gelaat plaats. Ü9 schrik spx-ak uit zijn oogen, ]1 hij zich over de tafel heenbul- vroog zou ik dat geweest kun- ijn f had u dit zoo gaarne be- I, antwoox-dde Miranda even glimlachend, als u mij mijn gang maar had laten gaan. Maar u heeft het zelf gewild. U wees Wilbrahain van de groote stoomboot af de brigan tijn aaxx, die u op de hoogte van Quessant voorbij voer. Juist, de „Tarifa". De „Tarifa" was dezelfde als cb vroegere. „Tien Gebroeders", het jacht van Ralph, da? men meende, dat op de klippen van Rosevear schipbreuk had geleden. Maar de „Tien Gebroeders" was een schoener, zei Charnock, ten min ste zoo had men mij eenige weken geleden in Gibraltar verteld een der Salcombe schoeners. Maar dat komt ook uit. Ik maakte Wilbraham Wilbraham, die beweerde, dat het schip hem bekend voorkwam er op opmerkzaam, dat de „Tarifa" waar schijnlijk een der Salcombebooten was. Ja, antwoordde Miranda, Wil braham had Ralph immers in Gibral tar leeren kennen. I-Iij had de „Tien Gebroeders"' gezien, naar alle waar schijnlijkheid was hij er ook meer malen op geweest. Daarom kwam hem de bouw van de „Tarifa," bekend voor. En toen u tot hem zei, dat de „Tarifa" tot de Salcombebooten be- lxoorde, wist hij dadelijk waarom de boot. hem bekend voorkwam. Het, was wel is waar maar een onbeduidend aanknoop in gspun t.maar hij volgde het en kwam tot een ware conclusie. En begon bij u zijn afdreigin gen voegde Charnock er bij. Hij keerde zich weer naar de schrijftafel en het venster. Weer wa ren zijn vingers zenuwachtig met de courant bezig. Een poosje bleef hij zwijgen, toen zei hij langzaam Heriixnert u zich nog, wat u mij indertijd op het balcon vertelde, dat geen man een vrouw zijn hulp kon schenken, zonder haar op een of an dere wijze verdriet te doen Dat zei ik maar zoo terloops, zei Miranda haastig. U sprak de waarhed, want hier ziet ix immers het bewijs Ik zei het alleen maar, om u niet aan te moedigen, hield Miranda vol. Het was maar zoo'n losse bewe ring, die mij inviel en het volgend oogenbiik was zij vergeten. U heeft dus hulp noodig riep hij. Of ik hulp noodig heb klonk het zenuwachtig angstig terug. Zeker heb ik haar noodig. Ik zond immers den handschoen, omdat ik hulp noodig heb. De handschoen was dus geen list? Wel was het niet de handschoen, dien u gescheurd had die was weg gegooid, maar niet door mij. Ik heb er genoeg naar gezocht, maar hij was niet meer te vinden. Daarom scheurde ik een anderen en zond hem u. En toen ik kwam, trachtte u te weten te komen, zei hij, of ik alleen om die eene reden ix een dienst zou willen bewijzen. Nu begrijp ik het. Hij sprak nu met den grootsten ernst, en Miranda zuchtte diep en keek verlicht op. Zoo is het, zei ze zacht, ik dank u. En zeg mij nu, wat er gebeuren moetzei Charnock, en Miranda haastte zich hem de noodige inlich tingen te geven. HOOFDSTUK XVII. Zij liet hem het gekrabbelde briefje zien, dat de heer Fournier haar ge bracht hadzij vertelde hem alles, wat zij van den Belg gehoord had. Hoe Ralph op de „Tarifa" wapens en munitie van Engeland naar Ma rokko gebracht hadt hoe hij tusschen de villa van Fournier en de stads poort overvallen was hoe hij, om een losgeld machtig te worden, ge vangen gehouden werd, omdat tot nxx toe niemand den kleinen Belg om een losprijs was komen vragen, en hoe het ten slotte onmogelijk was, zich om hulp tot den gezant te wen den want Ralph had zich al aan een misdaad schuldig gemaakt, en hij zou alleen uit zijn gevangenschap bevrijd worden, om in Engeland heel streng gestraft te worden. Wat een moelij k kluwen om te ontwarren, zeide Charnock. Ik versta een beetje Arabisch. Ik zou naar Ma rokko kunnen gaan. Tk ben daar al eens eerder geweest, maar alleen in Tanger. Maar in het binnenland Hoe is het mogelijk, zonder een aan- knoöpingspunt geheel Marokko te doorzoeken Hij steunde zijn kin in de hand en keek peinzend vóór zich uit. Miranda wachtte zich wel hem in zijn gepeins te storen. Als er een uitweg was, dan zoxx zeker deze man hem vin den dat was haar vaste overtui ging- Even huiverde zij over haar gehee le lichaam, en Charnock keek haar vragend aan. Zij keek als betooverd naar het vuile stukje papier, dat op de tafel voor haar lag en weer zag zij Ralph voor zich, hoe hij met stok slagen naar de binnenlanden van Marokko gedreven werd. Zij begon zich zijn woorden, zijn daden te herinneren, en zocht er de beste uitlegging aan te gevenzij legde zichzelf de vraag voor, of zij niet voor eexi groot deel schuld had aan de schipbreuk van hun huwe lijk. Terwijl zij dat alles overdacht, be gon zij onwillekeurig een melodie voor zich heen te neuriën, een zach te, melancholieke, teere melodie uit een operette. Zij kwam aan het eind en begon weer opnieuw, tot haar eindelijk het langdurig zwijgen van Charnock opvieltoen keek zij van het stukje papier op en hem vlak in het gezicht. Hij was uit zijn gepeins gewekt. Met doordringenden blik keek hij Miranda aan, iedere spier in zijn ge laat scheen gespannen, iedere zenuw van zijn lichaam scheen vol verwach ting te trillen. Hij bewoog zich niet, zich inspannend den minsten toon op te vangen. Wie heeft u deze melodie ge- leex-d vroeg hij op onderdrukten" toon. Ralph, zei ze, ietwat verwon derd over die vraag. Ten minste ik heb haar onthouden, omdat hij haar zong. Charnock, die voorover gebogen ge luisterd had, liet zich weer in den stoel terug vallexx. Hij kromp letter lijk in elkaar, de kin op de borst ge zonken. Hij zat daar en staarde haar. aan met oogen, die plotseling diep gezonken schenen te zijn in het blee- ke gelaat. En heel langzamerhand begon Miranda te begrijpen, dat hij een aanknoopingspunt gevonden had, dat die nxelodie dat aanknoopings punt moest zijn, kortom, dat Char nock wist, op welke wijze Ralph ver dwenen was. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5