NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargacg, No. 7646 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 30 MEI 1908 A AARLESIS DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNl StFoos Haarlem 1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Pranco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.G2M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037K B de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ0. M Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zulder Buitenspaaroe 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Aigemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. OM ONS HEEM So. 749. Ben Boottochtje. Het was Donderdagochtend alles behalve mooi weer, maar toch ston den op de Nieuwe Gracht bij de Jans- brug vrij wat menschen, die de eerste vaart zouden meemaken van Bos nian's nieuwen dienst voor passagiers en vrachtgoederen tusschen Haarlem, [Spaarndam en Zaandam. I Toen het schip aankwam, een van de welbekende „Alkmaar Packets", werden onze neuzen een paar minu ten door een minder aangenamen geur getroffen. De schroef maalde in de modder, de gemeente mag er wel [eens laten baggeren. En toen ze, on der de stille aandacht van eenige mentallen nieuwsgierigen draaide (zwaaide, zeggen de deskundigen) bleek, dat de gracht daarvoor maar precies breed genoeg was. Een oogen- blik later waren we de brug door en pet Spaarne ingestoomd, op weg paar Spaarndam. Er woei een stijve bries pa-1 uit het loosten, die de meeste passagiers naar beneden joeg in de kajuit. Die hoven bleven behoefden zich evenwel hun volharding niet te beklagen. Het ge zicht, aanvankelijk onaangenaam ge- trolten door die zweepende -frisch- peid, gewent daar spoedig aan, en 'bet oog geniet er de belooning van. [Ver over het lage land van de oevers (gaat de blik en schept behagen in den worm van een molen hier, in de flauw buigende lijn van een duinenrij {ginds. En telkens ontmoeten we lot- lenooten, zij het dan ook in teerder saartuigen, dan onze stevige boot. Langzaam gaat een zware roeiboot aver het bij Spaarndam vrij hoog apgolvende water, een sleepbootje, roor den Zondag met een vlag ver- lierd en dat voor een gezelschapje eestgangers als passagiersboot fun- ;eert, schiet onverschillig over de op- lervlakte. In een tjotter met gereefde ;eilen zitten drie man, die aan den loogen kant het scheepje in even- vicht houden, wat niet wegneemt, lat het onder den winddruk ver over ;ij gaat liggen, zoodat een van de waarden geheel buiten het water raakt. Maar we naderen Spaarndam en eggen aan, om een paar passagiers lan wal te laten gaan. Het schutten s gauw afgeloopen en we gaan het iijkanaal in. Hier is het niet druk, Daar toch zijn we niet alleen op het ïater. Een Haarlemsch advocaat laat n zijn roeiboot het stof van zijn ;ant oor tijd verwaaien. Als een bruin- 'isch schiet het motorbootje van den lijks-telegraafdiensl ons voorbij en iu komt, na een paar vergeefsche po- jagen, ook de zon doorbreken. Aan einde van het zij kanaal gaan we len brug door en zijn in het Noord- eekanaal, dat den indruk maakt van a een lange, rechte waterstraat, aan a flen horizon afgesloten door de hooge pjnen van de nieuwe Hembrug. Ach- Ier onze boot komt van LTmuiden de [.Koningin Wilhelmina" van de firma loedkoop en davert ons binnen wei minuten met den machtigen slag fan haar zware machine voorbij. Links komt de Zaanstreek al op lagen, eerst een onaanzienlijke hui- lenrij van Westzaan, dan verderop len toren en wat schoorsteenen van iaandam. Maar de Hembrug is nog ,ïer. De treinen, die er onder een pluim van zwarten rook overgaan, :hijnen als geleend uit een speel- joeddoos. En hoe hoog het gevaarte fel is, kunnen we pas goed waar- lemen, wanneer ons bootje er als een Iwerg onder door schiet en de mili- jaire werkplaatsen passeert. Nu voorzichtig een hoek om en we 'aren recht op Zaandam af. Het UI jöooie kijkje op het aardige stadje houdt weer het oog geboeid. Langs luzenschepen, die ladingen hout heb- aangevoerd, schiet onze boot voorzichtig naar haar aanlegplaats, 't Is twaalf uur, we hebben ongeveer zeven kwartier gevaren. Per spoor is het in den regel niet vlugger te doen. En ais we, doorfrischt, over een andere boot van dezelfde maatschap pij aan wal gaan, moeten we erken nen, dat we een aardig en goedkoop watertochtje hebben gehad. Nu slenter ik Zaandam in, op zoek naar wat te eten. Over het water heen klinkt kopermuziek. De Zaan dam I komt van Amsterdam af bin nen. Kleurig geuniformde blazers la ten aan haar boord vroolijke mar- schen en walsen hooren. Dat doet de concurrentie. Enkele jaren geleden had de Alkmaar Packet het rijk al leen in de vaart van Zaandam op Amsterdam. Toen kwam er een nieu we onderneming, waaraan veel Zaan dammers deelnamen en die twee groote salonbooten in de vaart bracht, de Zaandam I en II, die de booten van Bosman in grootte en inrichting wel overtroffen. Hoog laai de de concurrentie op, ook in de ta rieven, en nu vandaag had de „Alk maar Packet" een troefkaart uitge speeld door het in de vaart brengen van een nieuw, groot schip, de „Czaar Peter", die de concurrenten wat grootte, inrichting en snelheid aan gaat, nog overtreffen zou. Ook met muziek aan boord. Om één uur zou ze van wal steken nadat ik in Café Suisse op den Dam voor drie spiegeleieren met ham en een kop chocolade den lang niet geringen prijs van 85 cents had mogen betalen, - wandelde ik naar de aanlegplaats terug. Er was inmiddels nog meer muziek bij gekomen. Aan wal, op den Dam, gaf een korps, dat ik uit de verte niet meer onderschei den kon, omringd door een nieuws- ;ierige menigte, een concert. Aan de Oostzij jubelden de trompetten van de Zaandam en op onze boot, de Czaar Peter, maakten een twaalftal musici, onder leiding als ik me niet vergis van een Haarlemmer, zich ge reed op hun beurt de lucht met ko perklank te vullen. Inderdaad een kolossaal schip, die Czaar Peter, met een onmetelijk pro menadedek boven wat men zou kun nen noemen de eerste verdieping. Van de afmeting kan men eenig denkbeeld krijgen als ik zeg, dat de boot, die ons van Haarlem naar hier gebracht had, gemakkelijk een plaats had kunnen vinden op dat ge deelte van het promenadedek, dat voor de passagiers der tweede klasse was bestemd. Niet minder dan 1500 menschen kunnen er op plaats vin den de Czaar Peter en haar zuster schip de Prins van Oranje, dat met Pinksteren in de vaart komt, kunn dus elk een heel dorp vervoeren. De inrichting is keurig. Onze stad genoot, de architect J. London, heeft er 't ontwerp voor geleverd. De salons zijn in mahoniehout met donker blauw, een daarvan heeft zitplaatsen met varkensleer, die er sierlijk uit zien. Een aardig buffetje lokt er toe uit om iets te gebruiken. De trappen zijn gemakkelijk en de gangen van flinke breedte. In alle opzichten een uitmuntend schip. 't Stuift door het water, dat de jonge schipper, die er met zijn schuit langs komt, benauwd kijkt naar den golfslag, die over zijn diepgeladen schip komt spoelen. Bij de proeftochten heeft de nieuwe boot-12 knoopen of 22 kilometer ge- loopen en ze is dan ook gemakkelijk in staat, de reis naar Amsterdam vijf minuten sneller te doen, dan tot dus ver de snelste boot vermocht. Het duurt dan ook niet lang of Am sterdam komt in 't gezicht. Nog en kele minuten en we schieten aan bij den wrakken steiger, dien de gemeen te Amsterdam al lang had moeten vernieuwen, maar waar ze in bureau cratische langzaamheid maar niet toe komt. Opeens, wanneer de passagiers al len naar den eenen kant dringen om de boot le verlaten, vaart er een schrik door de menigte. Man over boord. Over de balustrade geleund turen we met angstige oogen naar een man, die op den wal heeft wil len springen en, misgestapt, nu rond- plonst tusschen wal en boot. 't Is de controleur van de kaartjes. De man is hier wel in gevaar, want het is vlak bij den steiger diep en ruimte om te zwemmen ontbreekt. Maar snel kronkelt een touw neer, dat hij weet te grijpen, stevige handen hijschen hem omhoog en twee minuten later staat hij op droog en verbergt zich, half beschaamd, op een andere boot van de maatschappij, om zichzelf te drogen. Langzaam gaat de stroom van rei zigers de stad in, langs de smalle straten, waar tusschen de hooge hui zen geen windje waait, maar de zon in al haar kracht fel schijnt op de menigte van wandelaars. En kwart voor drieën stap ik al weer op de Kleine Houtbrug uit de electrische tram. 't Heele rondreisje heeft nog geen zes uur geduurd Wie in korten tijd veel zien en daarbij eens ruimschoots frissclie lucht happen wil, die vare eens met Bosnian's boot naar Zaandam. Hij zal geen spijt van zijn reisje hebben. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht ENGELAND. De feesten ter eere van Frankrijk's President Fallières duren voort al maar voortfeestmaaltijden.... toastenreceptiesgloeiende van eenheidszin-overvloeiende redevoerin genvoorstellingen in den schouw burg met spontane ovatieszingen en spelen van de volksliederen de „Marseillaise" en „God save the King" De Pers Fransch en Engelsch raakt niet uitgepraat over de verbroe dering van beide naties 't Blijft olies botertje tot den boom RUSLAND. Onlangs hebben aan de grens van den Iiaukasus ongeregeldheden plaats gehad. Rusland wijdt dit incident aan de Perzen en eischt lo. een schadeloosstelling van 48.000 Rbl. voor de plunderingen op Rus sisch gebied 2o. bestraffing der schuldigen 3o. inlevering der gestolen Russi sche geweren 4o. uitlevering van de Russische deserteurs 5o. oorlogsschatting voor de tegen woordige Russische expeditie. 't Staat nog te bezien, of Perzië dit inwilligt, vooral waar nu de verliezen der Perzen bekend geworden zijn 408 huizen werden in brand gestoken, drie dorpen vernield, 54 personen ge dood en 875.000 frs. verloren in geld. Bovendien lijkt het waarschijnlijk, dat hier bewaarheid is dat waar twee kijven er ook twee schuld hebben. Rusland's eischen zouden in dit ge val dus onbillijk zijn. FINLAND. Het ontslag van eenige Finsche senatoren schijnt geschied te zijn op een wenk van den Tsaar. Tevens is de procurator voor Fin land, Grotenfeld, bij Keizerlijk be sluit van zijn ambt ontheven. In Finland is dientengevolge niet alleen de Landdag ontbonden, maar ook de Senaat en daarmede de regee- ing van de krachtigste leden be roofdwant de ontslagen leden vin den Senaat waren tegelijkertijd hoof den van Finsche ministerieele depar tementen. Het gevolg van dien maat regel zal nu zijn, dat de Keizer zes oud-Finsche senatoren kan benoemen (er waren sedert eenigen tijd twee vacatures in den Senaat). De oud- Finsche partij krijgt dus in den Se naat, die elf leden telt, de meerder heid. FRANKRIJK. Over de bijzetting van Eniile Zola's stoffelijk overschot in het Pantheon is indertijd veel te doen geweest. Thans wordt aan het Pantheon hard gewerkt ter voorbereiding van de plechtigheid voor de bijzetting van Zola, die 4 Juni a.s. zal plaats heb ben. De doctoren Parisot en Michel, hoogleeraren te Nancy, hebben in de zaak van Jeanne Weber rapport uit gebracht aan het parket van St. Mi- chiel. Beiden verklaren nadrukkelijk, dat Marcel Poiret overleden is door verworging met de zakdoeken, welke gevonden zijn achter het bed van Jeanne Weber, zoodat de schuld van Jeanne boven allen twijfel staat. Zal nu een veroordeling volgen DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm zal dezen zomer weer naar Engeland trekken, weer naar Highcliffe Castle, 't Heet weer „voor gezondheid" TURKIJE. Op Samos is weer gevochten. Eerst hadden Maandag onlusten plaats in de hoofdstad Valhy, blijk baar een gevolg van de houding van den Vorst-gouverneur Kopassio-Effen- di, in het handelsgeschil tusschen de sigarettenfabrikanten, waarin een Duitsch onderdaan betrokkeu is, en in het conflict tusschen den vorst en den Senaat. De prins werd mishandeld en ge vangen gehouden. Hij seinde naar Smyrna 0111 versterkingen te vra gen. Dinsdag kwamen 200 Turksclie sol daten aan land, en waren spoedig handgemeen met de bevolking. Er volgde een gevecht en acht soldaten werden gedood. Onder de menigte werden velen gedood en meerderen gewond. Een Turksche kruiser en verscheiden torpedobooten zijn naar Samos vertrokken. I11 Armenië duren de huiszoekingen steeds voort. Vele geweren, "en dyna- mietpatronen werden aangetroffen er zijn 40 Armeniërs in hechtenis ge nomen, 1Ö0Ö zijn er bij betrokken. De consuls van Rusland en Engeland zijn lusschenbeide gekomen ten gun ste van een algemeene amnestie. MAROKKO. Er is anders niet veel nieuws uit Marokko. De meeste stammen hebben Moulay I-Iafid erkend en al aarzelen de in- landsche bewoners van Tanger nog om hetzelfde te doen, uit vrees, dat de Frauschen tot represaille-maatre gelen zullen overgaan, het is zeer waarschijnlijk, dat zij er toe zullen overgaan op aandrang der bergbewo ners. Ook Abd-el-Azis handhaaft zijne rechten. Te Rabat zijn door hem be velen uitgevaardigd, waarbij aan elk ambtenaar van den Makhzen, die in de Marokkaansche havens politie toezicht uitoefent, wordt bevolen, de door Moulay Hafid naar Europa ge zonden afgezanten, onmiddellijk na dat zij in Marokko weder aan wal stappen, in hechtenis te nemen. Zeker een eigenaardige strijd, deze worsteling der Sultans CHINA EN JAPAN. 1-let zenden van 5000 man Chinee- sche troepen uit Ivirin naar de Ko- reaansche grens, staat in verband met de gedragingen der Japanners, die belastingen hebben opgelegd aan de inwoners van het dorp Sjentau (aan de Koreaansch-Chineesche grens). De Japanners beweren, dat de plaats Sjen-tau ligt op Koreaanseh gebied de Chineezen bestrijden deze opvatting. Het optreden der Japan ners in deze aangelegenheid heeft in China veel kwaad bloed gezet. Stadsnieuws DE JUBILEUMSFEESTEN VAN DEN A. N. W. B. TE HAARLEM. Als ,,de clou" bij de in Haarlem te houden jubTeumsfeesten van den Alg. Ned. Wielrijders Bond zal gel den de groote optocht, te houden op 18 Juli. In .,De Kampioen" \an 15 Mei 1.1. is een overzicht gegeven van hetgeen de daartoe gevormde Commissie zich daarvan voorstelt, namelijk' „het toe risme in den loop der tijden", ge splitst in drie afdeelingen. In de korte spanne tijds, die se dert verloopen is,, mocht de Commis sie yan allerlei zijden groote belang stelling en medewerking ondervin den met ontwerpen, waarvan de uit voering verrassend zal blijken te zijn. "Uit enkele provinciën kwam reeds toezegging van deelneming op recht typische wijze, geheel in overeen stemming met de grondgedachte der Commissie. Ook uit Haarlem zelf is van ver schillende zijden toezegging ingeko men, waarbij van de K011. Rijtuigfa- briek der firma J. J. Beynes, van de Haarlemsche Machinefabriek, voor heen Gebr. Figée, van de „Werf Con rad". De Commissie hoopt ook toe zegging tot medewerking te ontvan gen van de Spoorweg-Maatschappijen en van andere groote lichamen in den lande. Het laat zich nu reeds aanzien, dat de optocht een der belangrijkste num mers van het feestprogramma zal zijn en bij duizenden feestgangers naar Haarlem zal trekken. Daarin vindt de Commissie dan ook alle aanleiding op te wekken tot algemeene deelneming aan den stoet. Ten einde het effect zoo schitterend mogelijk te doen zijn, zou het der Commissie (voorzitter is de heer F. W. J. de Witt Huberts, secretaris de heer P. Weys, Hazepaterslaan, Haarlem) aangenaam wezen toezeg ging of aanwijzing te mogen ontvan gen van oude koetsen en jachten of andere oude voer- en vaartuigen, draagkoetsen en dergelijke. ^Brutale inbraak te Heemstede, In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken bij mevrouw de Voogt op Huize Bosch en Vaart te Heemstede. De dader ontvreemdde een belangrijke partij tafelzilver en een flets. Het toeval diende hem niet. De plant soenwachter A. Smit had in denzelf den nacht op den Wagenweg dicht bij de grens tusschen Haarlem en Heem stede een net gekleed persoon ont moet, die een vernikkelde fiets bij zich had en zich nogal verdacht ge droeg. Om er meer van te weten te ko men, sprak Smit hem aan, en vroeg wat hij op zoo'n ongelegen uur daar kwam doen. De man sprak geen Hol- landsch, maar vroeg naar den E 1 e c- trischen E i s e n b a h n li of. Daar Smit geen aanleiding vond om hem aan te houden, liet hij hem gaan. Maar omstreeks een uur latei- kwam de politie uit Heemstede Smit vertellen, dat er ingebroken en een vernikkelde fiets ontvreemd was. Het spreekt vanzelf, dat de verdenking on middellijk op den vreemdeling viel. Smit gaf zijn nauwkeurig signale ment op en de richting die hij was uitgegaan en zoo kon. de politie hem nabij Sloterdijk achterhalen. Een brutale misdadiger mag de man geweest zijn, een slimme diefis hij niet, want nadat hij door een der ramen aan den voorkant is binnen gekomen., waartoe hij de koperen pennen heeft moeten forceeren, die nogal broos "zijn gebleken, heeft hij beladen met zijn buit het huis dooi de voordeur verlaten, maar ver zuimd die te sluiten. Dat viel den veldwachter T3ouman, die wegens de dauwtrappers al vroeg op 't pad was, op, en zoo kwam het, dat. de inbraak, die ongeveer half twee moet hebben plaats gehad, te vier uur al ontdekt was. Het kwam er nu op aan, den man te vervolden. Toen Bouman en zijn collega Schotvanger van Smit het sig nalement vernomen badden, zette Schotvanger de vervolging voort en vroeg iedereen, dien hij tegenkwam, of zij een.man zooals hij hem be schreef, hadden ontmoet. Weldra vernam hij van voorbijgangers, dat de man hun den naasten weg naar Amsterdam had gevraagd. Schofvan- ger ging hem nu na, telkens infor- meerende, totdat hij hem bij Sloter dijk inhaalde en arresteerde. Nog al tijd had de man, die blijkbaar niet fietsen kon, het rijwiel aan de hand. De gestolen lepels en vorken- droeg hij kalm in een kistje onder den arm, de rest van het zilver in zijn zakken. Bovendien had hij een bei tel en andere inbrekerswerktuigen bij zich, een schildersdiamant, en een boekje met namen en portretten. Schotvanger nam den kerel mee naar Amsterdam en ging daar met hem op den trein. Spoedig nam de burgemeester van Heemstede hem in verhoor. De man ontkende vlakweg en beweerde het zilver van twee on bekende lieden te hebben gekocht. Toch zal deze ontkentenis hem niet baten. De beitel, die bij hem gevon den werd, past precies in de moet op het geforceerde raam en zijn schoen komt overeen met een door den eldwachter Bouman opgemeten voetstap. De politie meent met een kame raad van den beruchten Richter- Walther te doen te hebben. Hij geeft op te heeten Carl Esale, geboren te St. Louis. ORGELBESPELING in de Groote- of Sint Bavo-kerk op Di'osdag 2 Juni, door den heer W. Ezerman. No. 1. Choralvorspiel und Fuge, Joh. Brahms. No. 2. Allegro moderato, Niels W. Gade. No. 3. Rhapsodie No. 2, C. Saint-Saëns No. 4. Sonate No. 3, A. Guilmant. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro con brio. No. 5. Offertoire, Th. Dubois. Levering Trottoirbanden. De levering van ongeveer veertig waggons trottoirbanden, zijnde voor de gemeente, is opgedragen aan de firma J. Peper J. Timmermans, Steenhouwerij, alhier. Een bewoner van de Sophiastraat kwam Donderdagmiddag thuis. Plot seling zakte hij in zijne woning in el kander en A'iel dood neer. HET AFTREDEN VAN Ds. Jo. DE VRIES. Aanstaanden Zondag treedt Ds. De Vries voor de laatste maal op in het kerkgebouw der Vereenigde Doopsge zinde Gemeente. Daarna neemt deze predikant zijn emeritaat. Laat ons over zijn levensloop een enkel woord zeggen. Geboren op 17 Juni 1838, was hij in 1861 proponent en begon zijn loopbaan als predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Noordeind-Graft, vertrok van daar naar Krommenie in 1865 en werd) toen beroepen te Wormerv eer-Zuid, waar hij van 1870 tot 1872 bleef, om den 4den Augustus 1872 op te tre den als predikant bij de Vereenigde Doopsgezinde Gemeente te Haarlem. In 1897 is op feestelijke wijze het 25-jarig jubileum van Ds. De Vries als zoodanig herdacht. Aan die herden king wijdden wij toen een uitvoerig artikel, waarin wij Ds. De Vries be schreven als mensch, als prediker en als letterkundige. Ons wordt bijgaand stukje toege zonden, waaraan wij gaarne een plaats verleenen: Aanstaanden Zondag houdt Ds. de Vries zijne afscheidsrede. Door dat heengaan uit de rij der dienstdoende predikanten lijden zijne Doopsgezinde en niet Doopsgezinde hoorders zonder twijfel groot verlies. Immers, een kanselredenaar als hij, is en blijft een zeldzaam figuur in onze kerkelij ke wereld. Rijke gaven van hoofd en hart, hem geschonken, werkten bij De Vries steeds samen in de schoonste harmo nie en hielden, jaar ma jaar, een talrijk, ten deele zéér veel eischend gehoor met onverzwakte kracht aan zijne prediking geboeid. Wat men daarin op prijs stelde, bewonderde en lief kreeg? De onmiskenbare oorspronkelijkheid, die ook het meest besproken ondier- werp in een nieuw, verrassend licht wist te plaatsen; de glasheldere klaarheid en den dichterlijken gloed, gespreid over beide, vorm en inhoud der rede; den beminnelijken een voud en, te gelijkertijd, den verheven: gedachtenkring, waartoe deze predi ker de schare in plechtige stilte wist op te voeren; de diepe rnenschen- kennis en zijn meesterschap in het zoo juist teekenen van personen en' het zoo keurig ontleden van karak ters; de realistische en toch reine tint, gebezigd bij verhaaltrant eü woordenkeus; den vromen, echt-chris- telijken zin, wars van stelselzucht en leervergoding; de uitnemende, steeds treffende taal, gekomen uit het hart en gaande tot het hart, het hart van min- en meer ontwikkelden, van hooger- en lager staanden op de trap des zedelijk-godsdienstigen levens. Geen wonder, zoo de gedachte van dit alles te scheiden, bij zeer vele hoorders van Ds. de Vries aanstaan den Zondagmorgen eene dankbare, maar ook eene weemoedige herinne ring aan het vroeger genotene zal achterlaten. Moge een lange poos van gezegende, tevens zegenrij ke rust voor den hooggeschatten pre diker zijn weggelegd! A. C. DUKER. De Dageraad. Over de nieuwe boot van de Tesse- laars, over het afloopen van de werf Huhertina, waarvan wij in ons vorig nummer iets mededeelden, schrijft men ons nader: Het schip is 36J M. lang overdek, met een machine van 325 paarden kracht, en een navolging van booten, die een paar jaar geleden door deze firma voor Denemarken vervaardigd zijn en daar uitstekend voldoen. Vele Texelaren waren overgeko men om „hunne boot" te zien afloo pen, ook vele belangstellenden uit deri omtrek woonden het van stapel loo- pen bij, en aan de overzijde stonden tal van Haarlemmers te kijken. De burgemeester van Texel, Mr. Hid- dingh, hield een rede, waarin hij de hoop uitdrukte, dat deze boot de da geraad mocht zijn vannog meer schoonere grootsche ondernemingen als deze. Door Mevr. G. Wagemaker— Keyser, echtgenoote van dokter W«E- gemakers, die de ziel van de geheele beweging is, werd nu het schip ge doopt, en statig gleed de stalen romp te water.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1