HAARLEM S DAGBLAD. TWispfcrë BLAD. Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON Eindelijk gewonnen VBIJDAG e JUNI 1908 STUKKEN VAN DEN RAAÖ. Pouwveror denin g. Door A. A. van Zanten Is bij den Raad beroep aangeteekend tegen een weigering van B. en W.. om een hem verleende bouwvergunning te wal gen, aangezien het besluit tot weige ring niet niet redenen omkleed is, ge lijk de Woningwet eischt. B. en W. deelen mede, dat deze voorstelling onjuist is. Aan adres sant was vergunning verleend tot het bouwen van een kap en zolderkamere op het perceel Leldschestraat 2 A. Na de uitvoering bleek, dat de verbouw in afwijking der teekening is ge schied, en later heeft adressant een teekening gezonden, aangevende het» ni in afwijking met de bouwveror- ng was tot stand gekomen, met verzoek daarop goedkeuring te ver- leenen. Dit verzoek was dus niet een aanvrage orn een bouwvergunning, als bedoeld bij de Woningwet of Bouwverordening, zoodat het be zwaar van adressant vervalt, en hij in zlin beroep niet ontvankelijk moet worden verklaard. (Raadsstuk 1871. Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen. De directeur en commissarissen de zer maatschappij hebben een adres tot den Raad gericht, waarin het rapport der Commissie (benoemd bil Raadsbesluit van 10 October ^05) wordt besproken Met leedwezen heb ben de adressanten den teleurstellen den uitslag moeten constateeren, waartoe de commissie gekomen is Die uitslag wordt te meer betreurd omdat het onderzoek geruimen tijd heeft geduurd, waardoor het niet mo gelijk was gec/urende dien tijd in grijpende maatregelen te nemen, om op de een of aDdere wijze tot reorga nisatie te geraken. Adress- nten maken voorts eenige opmerkingen oveT het rapport der Commissie le. dat zij uitdrukkelijk aan de (.ommisve verklaard hebben, dat zij ten allen tijde In het belang van Haarlem bereid waren, aan de aan deelhouders een voorstel te doen, voor het geval zich een krachtige combi natie kon vormen, die hun taak wilde t memen. 2e. is de opvatting, omtrent de waarde van het contract met de Vic- tr.riobron voor de Maatschappij van Staalwaterbronnen, h. t. volkomen verkeerd. hadden zij gehoopt, dat in het rapport ware te lezen geweest, dat,, wanneer van den beginne af de Maat schappij door do gemeente zoowel mo reel als financieel gesteund ware ge worden zooals voor dergelijke za ken in het buitenland algemeen ge- b^Pjt^liïkjs. de loop van zaken waar- -ie. willen adressanten" nlef lcopen op de beslissing van den Raad, dorli zij achtsn zich verplicht te trach ten het Brungebouw, dat ln tal van btboeften, zoo van hier als elders, voorziet en naai hun oordeel in de stad Haarlem niet meer gemist kan worden, te behouden en tegelijkertijd uir te zien uaa - andere wegen, om de Maatschappij in verband met het Si«; Iwater neei aan haar doel ;e doen beantwoorden en plannen voor eene eventueele reorganisatie te ont werpen. 5e. dat zij dat evenwel niet kunnen -en, zonder dat de vaste lasten, van ronder de Maatschappij sinds laiig gebukt gaat, belangrijk worden verminderd. Daarom noodige adressanten den Raad beleefd doen dringend uit, als nog gevolg te geven aan het verzoek van 30 December 1904, om ln het ver volg ontheven te worden van de haai bij de concessie opgelegde verplich ting, om de badinrichting als zooda nig te explolteeren, alsmede van de door de Maatschappij aan de gemeen te jaarlijks te betalen recognitie, en daar de vertraging niet aan adres santen te wijten is, tevens restitutie te verleenen van de in de Jaren 1905, 1906 en 1907 reeds betaalde recogni tie. B. en W. komen de inwilliging de zer verzoeken ongewenscht voor. In de eerste plaats, omdat de financieele toestand der Maatschappij zoo on gunstig is, dat er zóó weinig kans is op een betere toekomst, getuige iet rapport der commissie dat ont heffing der bedoelde lasten slechts eéér weinig zou kunnen bijdragen tot rerbetering van den ftnancieelen toe- itand en de levensvatbaarheid van iet beoogde doel niet noemenswaard m vergrooten. Bovendien heeft de gemeente belang bij de badinrichting en als die last niet aan de concessie verbonden was geweest, was deze concessie voor het leggen van bui zen in den gemeentegrond en het ln erfpacht afstaan van den benoodig- den grond niet verleend geworden. B. en W. zijn dus van meening, dat voor de gemeente geen aanleiding be staat tot inwilliging van het verzoek en dat Integendeel de kennisneming van den inhoud van het rapport der commissie er toe moet leiden, die in williging als ongewenscht te beschou wen, omdat daardoor misschien de verwachting omtrent een betere toe komst voor de maatschappij zoude worden geboren, voor welke verwach ting naar het oordeel van B. en W. slechts i n s c h ij n eenige reden zou de bestaan. B. en W. stellen dus voor op het verzoek afwijzend te beschikken. (Raadsstuk 176). Collecte. De burgemeester van Haarlem brengt ter kennis, dat op Donderdag 18 T,,ni 1908, i'aterloo-dag), door binnen deze gemeente zal worden ge houden de Collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden diensi in de Nederlanden, en beveelt die col lecte aan in de milddadigheid der In gezetenen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de opvatting van hen, die de roeping van het fonds niet kennen en dit fonds beschouwen als eene soort van armenbedeeling voor oud-militai ren, geheel onjuist is. m aalmoe wordt den ...ezen t. ^.nan gege ven, maar eene jaarlijksche gratifica tie nevens militair pensioen of gage- ment, door de natie aan den oud-sol daat aangeboden als een stoffelijk blijk van waardeering zijner diensten, als eene gepaste hulde voor hem, die haar heeft verdiend. Eene ruime opbrengst der jaarlijk- sche collecte is tot aanvulling van dit fonds zeer noodig, omdat het daar door alleen mogelijk zal zijn om of nieuwe categorieën van deelgerechtig- den te vormen of wel de w»1 van opneming oesia riën te vergemakkelijken, want dik wijls komt de pijnlijke noodzakelijk heid voor, dat niet kan worden vol daan aan aanvragen van verdienste lijke oud-militairen, omdat de voor waarden van opneming in het fonds zoo moejlijk zijn gemaakt. Het laatste jaarverslag toont aan, dat aan gratificatiën en toelagen aan 1078 deelgerechtigden werd uitgekeerd 1 49957.95^, welk bedrag ten goede kwam aan 328 verminkten uit Oost- Indië, 723 Infirmen en 27 oudatrijdpVc soilt^i£rlë> erwijl 331 personen, in het fonds te wÓfvèrr~upgeëitimfen daarvoor -og nw in aanmerking kunnen komen. Verlof Drankwet. Door P. J. de Vrij is aan B. en W. gevraagd om verlof (Ingevolge art. 34 dier wet) tot het verkoopen uitslui tend van alcoholvrij ep drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in een kamer naast den winkel van het perceel Oude Groenmarkt 6. Hetzelfde is gevraagd door P. v. d. Veen voor het perceel Berkheyde- straat 36. PRIJSVRAAG voor het jaar 1909, onderwerp „Caoutchouc". Overeenkomstig het besluit der jaarlijksche Raadsvergadering van 1908, looft de Commissie van net Ko loniaal Museum alhier uit een Gou den Medaille of een bedrag van 150 (één honderd en vijftig gulden), voor de beste bijdrage betreffende Caout chouc of rubber (gomelastiek). De Commissie wenecht deze prijs vraag zoo ruim mogelijk te stellen, zoodat niet alleen antwoorden wor den ingewacht op het gebied der caoutchouc-teelt en de daarmede ver bonden melksapge winning, strem ming en droging, doch ook techni sche bijdragen, die doelen op de ver dere bereiding, verwerking en toe passing van caoutchouc-fabrikaten in die nijverheid. Ten slotte zullen ook welkom zijn wetenschappelijke caoutchouc-onderzoekingen op che misch en botanisch terrein, met in begrip van waardebepalingen, en wenseht de Commissie van mededin ging alleen uit te sluiten verhande lingen, welke niets anders bevatten dan uittreksels en samenvattingen der caoutchouc-literatuur. Zij ver langt dus, dat de prijsvraag-beant- woordlng ln leder geval eene ver meerdering onzer huidige kennis op het gebied der caoutchouc inhoude, of eene nieuwe belangrijks toepas sing dezer veelzijdig bruikbare grondstof in de nijverheid en ook in de huishouding, hygiëne, 9port er*. In verband daarmede wijst de Com missie "nadrukkelijk op het feit, dat ln September 1908 te Londen gehou den wordt eene „International Rub ber Exhibition]", en derhalve de be antwoord ers dezer prijsvraag goed doen, olr hun arbeid met de re it aten ücatiën dezer i stelling rekening houden. Indien daartoe aanleiding is, zal naast de Gouden Medaille (of /150) ook een Goud-zilveren Medaille (of f 100 worden uitgereikt. Voorts zul len aan alle op zich zelf verdien stelijke beantwoordingen zilveren of bronzen medailles worden toegekend. Men zie verder de hierachter volgen de toelichtingen dezer prijsvraag. Antwoorden, in de Nederlandsehe, Engelsche, Duitsche of Franschetaal te zenden vóór of op 31 December 1909 aan den Directeur van genoemd Mu seum. Haarlemsche Handelsver- eeniging. Donderdag 11 dezer houdt de H. H- V. hare algemeene vergadering, waarop de gewone huishoudelijke werkzaamheden aan de orde komen. Bovendien zal er een besprekme worden gehouden er contante tuiing of verkort crediet. Ten si», worden enkele wijzigingen der statu ten voorgesteld en een nieuw huis houdelijk reglement aan de orde ge bracht. Tot dusver waren statuten en reglement samengevoegd, wathet bestuur evenwel niet wenschelijk voorkomt. O-v-e-r Seringen. Om het Stads-Armen- en Zieken huis groeien seringen, die tot dusver werden gebruikt om aan de zieken in dat gesticht een kleine vervroollj- king 'te brengen, die de mensermn zeer op prijs stelden. Vanwege de afd. Plantsoenen is daarop aanmerking gemaakt. Wij hopen: bij vergissing, 't Zou al heel onvriendelijk wezen, wanneer deze kleine opwekking aan arme lie den, een klein tuiltje bloemen op hun ziekbed onmogelijk werd gemaakt. HAARLEMMERMEER Aan den Ringdijk W. Z. viel een vierjarig zoontje van B. in een onbe waakt oogenblik te water. Toen het werd opgemerkt was het centje reeds zinkende, waarop zekere zich on Bij v. Keulen aan den Ringdijk bij Bennebroek ontstond een begin van brand, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Terwijl de vrouw des huizes zich in den kelder begaf, vie len er achter haar een paar fleschjes naar beneden in stukken. Daar het reeds eenigszins duister was. stak zij een lucifer aan, om te onderzoeken wat het was, waarop het eensklaps ontplofte en er een groote vlam ont stond, juist voor den ingang van den kelder, zoodat haar de terug tocht werd afgesneden. Op haar hulp geroep kwamen onmiddellijk huisge- nooten toeschieten ora hulp te ver leenen, doch bij haar pogen om uit den kelder te komen, liep zij nog eenige brandwonden op. Met ettelij ke emmers water was de brand, die reeds een ernstigen omvang had ge nomen, eindelijk gebluscht. Het bleek later, dat een der geval len fleschjes benzine bevatte, wat vrouw niet wist. Haar toestand is re- dal eijk wel. IJMUIDBN. De vergadering, uitgeschreven door uet dagelijksch bestuur van Velsen, waarin de minister zal worden verte genwoordigd, is acht dagen uitge steld. EERSTE KAMER. Naar vernomen wordt, zal de Eer ste Kamer niet dadelijk na Pinksteren doch eerst den 16en Juail bijeenkomen tot hervatting der werkzaamheden. TENTOONSTELLING VAN AMBACHTSWERKTTJIGEN. In boekvorm is verschenen het Al gemeen Verslag van de internationa le tentoonstelling van ambachtswerk- tulgen. door de Maatschappij van Nijverheid in Augustus en September 1907 gehouden in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, met de verslagen der commissies. Wij toekenen daaruit aan, da.t de ontvangsten in het geheel bedroegen 59,663 (aan subsidies f9500; entréeg ruim f 33,000 en plaatsgelden bijna f 17,000)de uitgaven 45,335. Van het overschot groot 14,328 werd af getrokken voor verslagen en mede delingen f 3950 zoodat het batig sal- o bedraagt f 10,378. BRANDSTICHTING. De bewoner \an den in den nacht van Zondag op Maandag gedeeltelijk uitgebranden kruidenierswinkel aan den Donneweg t.o 's-Gravenhage is ter beschikking van de justitie ge steld en naar het huis vaa bewaring overgebracht, op grond van ernsti gen twijfel aan de waarheid van het verhaal, dat hij aan da politie heeft gedaan van de oorzaak van den brand. Zooals in 't kort werd gemeld heeft de thans als verdachte in ar rest gestelde M. aan de politie mede gedeeld, dat, hij te bed zijude door twee kerels was overvallen. Deze zou den hem bewusteloos hebben gesla gen, gold hebban gestolen en daarna brand hebben gesticht. Reeds dadelijk tijdens don brand meende de politie achterdocht te mo gen koesteren en ook tijdens het ver- ere verhoor werd de aangehoudene - ee.i 23-jarig ongehuwd persoon, die alleen het huis aan den Denne- weg bewoonde op tegenstrijdighe den in zijn verklaringen betrapt. Ook is nergens eenig spoor van inbraak te ontdekken. De bewering van den aangehoudene, als zouden de inbre kers wellicht door het tuimelraam naar binnen zijn gedrongen, wordt teniet gedaan door de omstandigheid dat de in de stoflaag op het venster van bedoeld raam zelfs geen vinger indruk is waar te nemen. ARBEIDSCONTRACT. Nog altijd wacht de invoering d°r wet op het Arbeidscontract op dt aanneming door de Eerste Kame- van het ontwerp van wet tot vaststel ling eener bepaling, dat ten aanzien van de rechterlijke bevoegdheid en van de rechtsvordering de regelen, geldende ten tijde der inleidende dag vaarding, van toepassing blijven op rechtsgedingen, welke aanhangig wa ren bij het ln werking treden der wet van 13 Juli 1907. De minister van justitie heeft thans aan de Eerste Kamer een memorie van Antwoord toegezonden op haar Voorloopig Verslag. Naar de meening van den Minister nd er voor de in het Voorloopig -.slag uitgesproken^ teleurstelling geen grond, waar nimmer door de Regeering eenige toepassing is ge daan om de wet op de arbeidsover eenkomst nog vóór hare invoering aan eenige wijziging te onderwerpen. De Minister wil niet vertellen, dat uitbreiding van des kantonrechters bevoegdheid, zooals die In art. VII is geregeld, door hem niet zou zijn voor gesteld, doch op dien grond acht de Regeering zich toch nog niet gerech tigd om reeds thans, nog voor dat de bepaling Is in werking getreden, te reageeren op den zoo duidelijk uitge sproken wil des wetgevers, dat door alleen-rechtspraak alle geschillen uit de arbeidsovereenkomst voortgevloeid zouden worden beslist. De vraag door een lid gedaan, of het niet wenschelijk ware uitdrukke lijk te bepalen, dat in den zin der wet geestelijken niet als arbeiders worden beschouwd, kan de Regeering niet bevestigend beantwoorden. Dat deze wet, wordt het ontwerp aangeno men, op denzelfden dag in werking zal behooren te treden, als de wet op de arbeidsovereenkomst, is niet aan twijfel onderhevig. TREURIG. Zaterdagmorgen werd in den kap perswinkel van Hagemans ln het Noordeinde te Leiden een 12-Jarige jongen ontdekt, die door insluiping zich meende machtig te maken van wat van zijn gading was. Natuurlijk werd de politie met de zaak in kennis gesteld en na onderzoek bleek het, dat de jongen reeds Woensdagmor gen de ouderlijke, woning te Den Haag was ontloopen. Veel belang schenen de ouders niet in den jongen te stellen, want nasporingen ln de dichtstbij gelegen gemeenten, o.a. te Leiden, waren niet gedaan, van on gerustheid over het wegblijven .Van den knaap was dus geen spraks. Vol gens zijn verhaal vsiuieef hij des nachts in een goederenwagen van de Staatsspoor en overdag bedelde hij om eten langs de huizen. Hij is door de politie naar Den Haag terugge bracht. ONZE TAAL P TD-AFRIKA. President Steyu ;weft een bezoek gebracht aan Stellenbosch en daar vcor de studenten een toespraak ge houden. Een enkel gedeelte nemer, wij uit het verslag van deze rede over, waar de heer Steyn opwekte tot trouw aan de eigen taal. De taal was ook iets waarin mer getrouw moet zijn een sterk machti ge taal nadat de eene haar vereen voudigt, de andore haar veredelt. Toch, men rnoet de eene niet vijandig tegenover de andere stellen. Gebruikt de taal en houdt haar rein en zui ver Woest niet gerust, hoewel zooveel reeds is gewonnen. Steeds waren er aanvallen daarop gedaan. Hij had de besluiten daaromtrent van de Uni- versiteits-conferentle met droefheid gelezen. Wat was dat een onnoodig besluit en niets minder dan een slag in het gezicht van het grootste gedeel te van Zuid-Afrika's inwoners. Zou men zich bij dat besluit neerleggen? Dan kende men het Afrikaander volk nog niet, als men zoo iets vorwacht- te. Door zulks te doen zouden wij on ze stoere voorvaders onwaardig wor den. Hij was toch treurig gestemd, dat zoo'n besluit genomen is. Dit be sluit zou ceen vereenigde universiteit teweeg brengen. Als de vereeniglng op zulke lijnen moet worden daarge- steld, dan was het gelijk een prach tige peer, binnen besmet met de codlinmot. Een ideale vereeniging rust niet op zoo'n basis van russegevoel, maar op recht en gerechtigheid, waarin het Afrikaander volk zich tot een waar- htig volk kan vereenigen, een volk ■Jat zijn verplichting zal weten te genover zijn broeders en de minder ontwikkelde rassen van Zuid-Afrika. Er is een zinkend gedeelte van ons yolb, en ai zinkende trekken zij an deren mede. Men moet heengaan en voor de gebrokene vlaswieken zor- gen. Tegenover de toehoorders had hij slechts één wensch, namelijk, dat al len, in alle betrekkingen hoog of laag, waar men geplaatst is, steeds getrouw zullen zijn. In de zaal van een van de damesscholen had hij die morgen aan den wand gezien de leu ze Woest getrouw. De geschiedenis en de ondervin ding heeft hem geleerd, dat de Afri- kaansche vrouw dikwijls getrouwer is dan de Afrikaansche man. Als men getrouw is behoeft niemand be kommerd te zijn. Het land met zijn pracfc-lge bergen en vlakten zal büj- ven net volk is in Gods hand. De hef v o7l iïen1 a n 6<?a\ aoei ntutLune- ren, maar verhinderen nooit I Als men het belemmert zal men lijden, maar 't doel der Voorzienigheid zal toch bereikt worden. In zijn geval was deze meening versterkt door de ge schiedenis en door zijn eigen onder vinding, en het heeft hem gesterkt in de donkerste uren van zijn leven. HET ONWEDER. Te Emmercompascuum is de vrouw van J. B., doodelijk door het hemel vuur getroffen. Te Winsum is de bliksem ingesla gen in het buitengoed „Ripperda", dat geheel afbrandde. VERDRONKEN. Zondagavond keerden een hoofdon derwijzer uit Locqucoolé tn Bretagne, zijn twintigjarige uuchter en twee hulponderwijzers ln een bootje van Plonezock terug. In de duisternis mis leid eo door het getii uit hun koers gedreven, raakten zij in de modder vast en denkende, dat zij dicht bij den vasten wal waren en het opper vlak stevig was, stapten zij uit de boot. Drie hunner zakten in de mod der wegeen hulponderwijzer kon zich redden. KINDERMOORD. De Londensche politie heeft zeker heid gekregen, dat het papier, waarin het lijkje van het vermAr»-^ kind ge wikkeld was, Vrijdag .kocht is in een dorp bij Londen, door een man, waarvan h&t signalement overeen komt met dat, 't welk reeda aan de po litie is verschaft. (Uit het Engelsch). Hij trok naar het Noorden en zette ijn zoeken voort, hier een bende roo- r8r8 ontwijkend, daar tegen den iroom van een buiten haar oevers streden beek kampend, 's nachts ulsterend naar het geschreeuw van on jakhals of zich overgevend aan 'fl geheimzinnige betooi ering van en eentonige, Arabische fluit, waar- P de eene bediende blies, terwijl Ha- met hooge, doordringende stem - even eentonig lied li t weerkLin- on. Hij zette zijn zoeken voort. Eindelijk, op zekeren middag kwam ij in de stad Mequinez »iel haar pa- hen van gestorven ko lingen aan, ie de een na de andr e met uitge rekte daken zich hot g in do lucht irheffen met grauwe vuile strepen de lichtgekleurde ouren, die de gen daar heeft ae, tergelaten. To il na toren, afgebi nkkelde muren irhleven zich daa stom en druk- SQd. Ieder pnlo'c na den dood' f zijn g, en gegren deld en zoo gebleven, aan verval prijs gegeven, ten slotte alleen nog een onderkomen gevend aan allerlei gevederd gedierte. Tot deze stad volgde Charnock het Spoor van den koopmanhier maak te hij gebruik van de gastvrijheid van een Israëliet ln Mellah, aan wien monsieur Founder hem had aanbe volen, en nu liep hij door de straten langs de muren 'er palelzen voort, zonder naar den koopman le vragen of de gezichten der voorbijgangers onderzoekend aan te kijken, maar zwijgend, onverschillig ln zijn wij don mantel gehuld, tot hij uit de duis ternis van een bazar te voorschijn kwam en zijn oogen plotseling op een deur gevestigd bleven. De deur was ln een ongeveer zestig voet hoogen muur bevestigd, welks bovenrand Charnock niet kon zien, zoo nauw was de straat. Kaal en somber ln het halve licht verhief zich de muur voor zijn oogen. En daarbeneden was de -deur een deur van notenhout met koperen spij kertjes beslagenen de spijkertjes waren in zulke ingewikkelde meet kunstige figuren aangebracht, dat't onmogelijk was ze te ontwarren. Dat zag Charnock bij den eersten oogopslag, want hij had al meer ge probeerd, die meetkunstige teekenln- gen te ontwarren dat was nu al langon, langen tijd geledon ln de witte, door de zon fel beschenen stra ten van een Spaansche stad, en de Spaanscha stad kwam duidelijker voor zijn geest, eerst langzaam, toen sneller en sneller. Ronda l Ronda Het was hem, als ontwaakte hij plot seling, als stond hij weer In die straat. Aan zijn rechterhand was de kloof van de Tajo en de brug en de wild bruisende rivier. Achter die deur daar woonde en plotseling schenen de belde laatste jaren als een mantel van hem af te vallen. Met een onwillekeurige beweging van zijn handen schoof hij de muts van zijn voorhoofd af en stond daar bloots hoofds en vol verwachting. Plotseling was hij er weer een uit het zich haastende, werkzame, weet gierige volk, dat aan den overkant van de Straat van Gibraltar woonde. Hij bleef naar de deur staren. Ach ter een dergelijke deur woonde en wachtte Miranda. Terwlil die ge dachte juist in zijn geest opkwam, ging de deur open. Een oogenblik verbeeldde Charnock zich, dat Mi randa zelf naar bulten moest komen, maar het was slechts een Moor, die zoo juist een onderhoud met den Kaid had gehad en au naar bulten kwam gevolgd door een in lompen gehulden dienaar met een grijzen baard. Charnock zog het matte licht, dat tusschen de vazallen daken door kwam kijken, het vuil op de straat, de afgebrokkelde muren hij was in Mequinez. En in Mequinez zou het langdurige aoeken zijn einde berei ken en ten slotte hun vruchten af werpen. Die deur, waarop zijn oogen geves tigd waren, deed het vermoeden, neen beloofde het„Want er valt geen musriije...." Qm dien zelfden re den had jaren geleden een Moorsch veroveraar deze planken van noten hout uit Spanje m'ee ge nomen en ze op de schouders van zijn slaven laten trasporteeren, om er een deur van te maken en ze in den muur van zijn huis in Mequinez te laten zetten. En na eeuwen was Charnock juist op die Maats g3komen, om nieuwen moed te scheppen voor een opdracht, die hij in dienst van een vrouw te ver vullen haden hij was overtuigd, dat hij die opdracht hier zou ver vullen. Hij trok de muts weer over bet hoofdde stem van den muezzin liet zijn bede schallen. Door de open poorten van de moskeeën, door de deuren van de in het schemeriled hel glinsterende witte muren, uit de stra ten, uit hulzen steeg het allea door dringende, sidderende gebed op en stierf weg ln lange klankschakeerin- gen. Charnock's geheele ziel verkeerde in de grootste opgewondenheid. Ja, MIDDENSTANDSBOND. Het a.3, te Dordrecht te houden congres zal een drietal conclusies worden voorgelegd. In de eerste zul len de hoofdbo&turen van den Mid denstandsbond en van de maatschap- p ijvan Nijverheid worden uitgenoo- digd de mogelijkheid van stichting van een coöperatieve Centrale Crediot bank en het Credietwezen van de Am bachtenijveren te onderzoeken. In d«. tweede conclusie worden belde bestu ren uitgenoodlgd te onderzoeken of en op welke wijze een vereeniglng tot liet in- en verkoopen van gereedschappen kan worden tot stand gebracht, en te vens te geraken tot de oprichting van een bedrijfsmuseum. De derde conclusie strekt tot het to stellen eener poging om de wet op de coöperatieve vereen!gingen te wijzi gen. Ten aanzien van het in de eerste conclusie besproken quaestie kunnen wij mediedeelon, dat het in het voor» nemen van het bondsbestuur ligt liet gansoha volgende congree van 1909 daaraan te wijden. EEN VREUGDEVOL WEERZIEN. Zondagmorgen, zoo verhaalt „De Banier, werden de reeda bejaard! echtelieden A. Bosma en B. Visser to Workum niet wéinig verrast door een zeer onverwacht bezoek. Hun zoon Douwe, die reeds op 15-jarigen leef tijd de ouderlijke woning had veria- '--en, niet wetende, dat zijn geluk tt vinden was aan de overzijde van öeq Oceaan, stond plotseling voor hen. Hij was als koloniaal naar Ned.-Indië ge gaan en had deelgenomen aan de on lusten op Lombok. Na twaalfjarigen dienst kreeg hij pensioen, doch vertrok niet naar zijn vaderland. Douwe vond in het schoone Insulinde eene goede betrek king die hem flinke verdiensten ople verde en is sinds jaren aldaar ge huwd met een Hollandsche vrouw en we luit Winterswijk en heeft 4 kinde ren. Hij was ln staat zijne oudere af en toe geld te sturen. Toch, hen ooit weder Levend te zien, was wel hun hoop, maar ze dachten niet, dat ooit dat plan verwezenlijkt zou worden. Doch ziet... Zondagmorgen stond Dou we geheel onverwacht voor hen. De vader stond, als naar gewoonte, bij liet hek. Spoodig een bode er op afge zonden om de blijde mare voorzichtig aan moeder mede te deelen. Vlug naar huis en ja, daar stond hij, na eene afwezigheid van 22£ jaar. Wat was hij veranderd. Ze konden hun oogem bijna niet gelooven en toch... was het zoo. Vertrekken als *n tuaap, -rorochljnt hij thans als een flinke forsch gebouwde man voor hunne verraste oogen. De vreug de der ouders was groot. Zijn plan Is te Workum zes weken bij zijne ouders door te brengen en don zich opnieuw met zijn zuster naar zijne woonplaats Samarang te bege ven. Bosma is aldaar chef vaneen offi cierensociëteit en heeft 25 bedienden ln dienst. Wegens verbouwing der sociëteit kon hij eenige maanden al daar gemist worden, waarop de reis naar het vaderland dadelijk door hem Is ondernomen, welke 31 dagen heeft geduurd. EEN MOEDER? De Justitie te Heerenveen heeft de geviniw-^oudtog gelast van G. IC., Le die haar kindje van vier maanden onverzorgd achterliet, ter wijl zij stilletjes naar Dultschland trok in gezelschap van 5 uit haar eerste huwelijk. Deze moeder heeft 14 kindexen ge had; eenige jaro» geleden verbrand den er 4 vau, die ook zonder toezicht door haar in de woning waren ach tergelaten. BRAND. Te Zaandam ontstond Woensdag morgen brand In de timmermans- erkplaats van den heer C. Kools aan de Bloemgracht, waarschijnlijk door een ongeluk bij het lijmkoken. De heer K. die zich even verwijderd had, terwijl de lijmpot op het vuur stond, zeker, hij was in Mequinez en nog dezen avond zou zijn zoeken resul taat hefoben I Vast en zeker, nog de zen avond I Want het uur van het avondgebed was meteen het uur van de slavenmarkt Charnock Liep naar het marktplein en ging daar in een donkeren hoek zitten. Hij koos met opzet geen bij zonder ln 't oog vallende plaats. vnr>r hen. die hun waren zouden k» aanbieden, hij nam de eerste de be.-, te plaats en was toch stellig over tuigd, dat Ralph Warriner bij hem gebracht zou worden. Hij ging zitten en keek om zich heen. Een half do zijn mannen ongeveer stonden zwet send in zijn nabijhoid. Eerst werd hem een jonge negerin uit Soedan, toen een blank Moorsch meisje, en daarna een jonge neger uit Timbuktu to koop aangeboden. De mannen on derzochten hun tanden, hun armen, hun voeten. Het Moorsche meisje vond een kooper, de anderen gingen ieder met hun &igenaar verder. Na hen kwam de Moor, dien Charnock bij dan Kaid naar buiten had zien ko men. De Moor wilde zijn vervallen grijsaard verkoopen, maar werd door allen, tot wie hij zich wendde, uit gelachen. Andere slaven waren er niet op de markt. Charnock verloor den moed niet Ieder oogenblik krw "on nai'" toegang tot hei i :n Warriner'a eigenaar mot hem opdui keneleder or- '-ujj ^on dai ge beuren. Zou Warriner nog op de Moorsche pantoffels voortsloffen Niet zonder nieuwsgierigheid vroeg Charnock dat zich zelf af. De negerin werd hem aangeboden en daarna de negermet een handgebaar wees hij belden af. Vol luisterde hij naar de zich heen, geduldig en rel vertrouwen, want hij meende het gèluid van een sloffenden stap te onderscheiden, die voortdurend dui delijker werd. De Moor bracht nu zijn oude in het hoekje, waar Charnock zat. Charnock boog het hoofd ter zij de en luisterde, hoe de pantoffels in hst f dof neerklapten. De Moor begun indringeriger zijn waar aan te prijzen. Charnock weerde hem on geduldig af. Maar terwijl hij den arm ophief, wondde hij het hoofd om en toer strekte hij plotseling do hand uit, terwijl hem het hart in de keel klop te. „Tien -rs", zei htj. De Moo; prees zijn slaaf op overdreven wljz« aanhij was nog heel sterk en kou de zwaarste lasten verre einden dragen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5