Uit de Arbeiderswereld VALSCHE WISSELS. De Avondp. meldt: Ontdaan van eenige verwikkelingen i welke het raadzaam Is niet te ver melden wil de politie niet gehinderd worden bij haar onderzoek, heeft de quaestie te Rijswijk, zich als volgt voorgedragen: Geruimen tijd geleden had de heer 'n man op leeftijd en niet scherp tan gezicht, geld noodlg. Hij stelde |lch ln verbinding met zekeren v, R. en wilde met dien een transactie van f 50.000 aangaan. Hij toekende, "on f-antal wissels tot dat bedrag en unt ying een deel van het geld baar, de rest ln effecten. Toen hij de papleren goed en wel in huis had kwam hij op 'n kwaden mor gen tot de ontdekking dat het alle maal non-valeurs waren, wat tot ge volg had, dat toen eenige der wissels vervielen de heer M. weigerde to be talen, daar hij bedrogen was. Er moet nl. in het contract zijn geknoeid. Aangifte van het geval bij de poli tie deed hij achter niet; door 'n toe val kwam het tor oore van de justitie, welke de Haagsche politie belastte niet 'n onderzoek. Deze heeft een ge- ieelte der wissels ln beslag genomen. De zaak heeft aanleiding gegeven tot civiele en waarschijnlijk ook tot straf- /echterlijke processen. We kunnen nog mededeelen dat, Wegens het niet-betaleu van één der bewuste wissels het faillissement van den heer M. is aangevraagd, doch dat de rechtbank ie 's-Gravenhage, in raadkamer, dit verzoek nog niet heeft Ingewilligd. ONDERSTEUNINGSFONDS "OOR RIJKSAMBTENAREN. Nadat eenige maanden geleden in dagbladen het idéé werd geopperd tot het oprichten van een ondersteunings fonds voor alle rijksambtenaren, met ato einddoel een eigen herstellings oord, kwamen bij den voorsteller vele sympathiebetuigingen in. Op Zondag 21 Juni a.s. zal er nu te Utrecht eea vergadering worden ge houden, waar discussiën over de wen- schelijkheid en da mogelijkheid van de oprichting van een dergelijk fonds zullen worden ingeleid door den heer U. van Eerde, inspecteur der directe belastingen enz., te Harderwijk. ROODE KRUIS EN REDDINGS WEZEN. In de vergadering van het comité- eneraal voor de tentoonstelling van et Roods Kruis en Reddingswezen, werd door den voorzitter medege deeld, dat door den Prins der Neder landen een gouden en zilveren me daille beschikbaar was gesteld, en Z. K. H. zich hij da opening der ten toonstelling zal doen vertegenwoordi gen door zijn adjudant, luitenant ter zee le kl. baron Van Asbeck. De opening zal plaats hebben op 18 dezer. Daags daarna wordt met de werkzaamheden begonnen. Het pro gramma zal nader worden medege deeld. Reeds is door een groot aantal ver- eenigingen bericht, dat zij vertegen woordigers hebben aangewezen. Voor de aan do tentoonstelling ver bonden wedstrijden zijn vijf gouden, tien verguld zilveren en een groot aantal zilveren medailles toegezegd. DIEFSTAL OP EEN VERKOOPING. Te "s-Hertogenbosch, alwaar Maan dag, Dinsdag en Woensdag j.l. ver- kooping is gehouden van de nalaten schap van den heer Jos. Sassen, in leven directeur der Provinciale Bank, en lid van den gemeenteraad aldaar, is Woensdag gebleken, dat op die ver- kooping een palmhouten heiligen beeldje is ontvreemd, ter waarde van f 400. De fotografie van het beeldje is in handen der politie. VERLICHTING VONDELPARK. Door middel van een grooten elec- trisclien reflector, door de pachters van het Paviljoen aangebracht, werd het AmsterJamsche Vondelpark Woensdagavond op fantastische wijze /erlielit. De enorme stralenbundel verlichtte het park op tooverachtige wijze. Tot op honderden meters af stand kon men wandelaars, fietsers, enz. duidelijk onderscheiden. Donder dagavond zou eene nog betere ver lichtingsmachine werken, welke haar stralen nog verder kan werpen. DOOR EEN PAARDENMIDDEL GENEZEN. Te Culemborg meldde zich bij de politie een jongmensch aan, komende uit Duitschland en vragende om on derstand. Bij onderzoek bleek, dat hij onder een valschen naam en papieren reisde. Zood*" dit ontdekt was, hield hij zich ze ziek en gaf hij voor on toerekenbaar te zijn. De politie slaagde er in zijn identi teit vast te stellen. Het bleek, dat hij in October j.l. als vrijwillig korpo raal was gedeserteerd van het 10de regiment infanterie, in garnizoen te Den Helder. Hij is nu door de politie aan de militaire autoriteit te Amster dam overgeleverd. Zijn zenuwziekte en ontoerekenbaarheid waren plotse ling verdwenen. V, v. V. v. V. In het Juni-nummer Yan 't maand blad der „Vereeniging voor Verbete ring van Vrouwenkleeding" wordt den leden medegedeeld, dat de waar nemende presidente, mevr. II. L. G. Vogel-Molenkamp, te Haarlem, we gens gezondheidsredenen, haar func tie neerlegde ook de penningmeeste- resse van het hoofdbestuur, mevrouw G. de Wild9— Fockema, te Arnhem, bedankte als zoodanig. In haar plaats werd benoemd rnej. Ant. A. H. Peter sen, Buys Ballotstraat 2, Utrecht, ter wijl het presidium der vereeniging tijdelijk zal worden waargenomen door de vice-voorzitster, mej. M. W, J. Milatz, Zeven Alléetjes, Zwolle. DIEFSTAL. Mevrouw S., wonende aan da Tete- ringenstraat te Breda, ging Dinsdag avond omstreeks 8 uur iilL. Toen ze om 10 uur thuis kwam, bemerkte ze tot haar schrik, dat een kastje was opengebroken en een bedrag van on geveer 500 waa ontvreemd. Aan de voordeur, noch aan de achterdeur, waren sporen van braak te bekennen zoodat het vermoeden voor de hand ligt,, dat de dief of dieven door mid del van een valschen sleutel de voor deur hebben geopend, of wel door een openstaand raam, waarvoor een buiten-jaloezie was neergelaten, naar binnen geklommen zijn. Van den da der of de daders geen spoor. De po litie stelt een Ijverig onderzoek in. EEN (iUED SLOT. Het Nationaal Congres voor Kin derbescherming met tentoonstelling, gehouden ln April j.l. te 's-Gravenha ge, en uitgaande van den Nationalen Vrouwenraad van Nederland, heeft een batig saldo opgeleverd, zoodat zelfs het waarborgfonds niet i3 ge bruikt. DE RUPSENPLAAG TE AMSTERDAM. De door beplantingen" genomen maatregelen, cm herhaling van de rupsenplaag van het vorig jaar te voorkomen, schijnen niet afdoende geweest te zijn. Trouwens 'e totale uitroeiing der nesten was ook wel eene vrijwel onmogelijke taak. Op verschillende plaatsen zijn ge durende d9 laatste warme dagen de rupsennesten zich gaan ontwikkelen. Een gunstig tijdstip voor „beplantin gen" om nu handelend op te treden. Op enkele plaatsen zijn da tuinlie- en der gemeeute reeds met het uit roeien van bet ontuig bezig, om her haling van een algemeene rupsen- plaag te voorkomen. AANVARING. Woensdagnacht tusscheh 1 uur en half twee had in de 'nsengracht vóór de Leldschegracht isterdam een aanvaring plaats tusschen een in vollen gang zijnde motorschuit en een veerschuit, welke door een stoomboot werd gesleept. De veer schuit kwam uit de richting van den Amstel en begaf zich naar de Looiers gracht, met een lading van 7000 fles- schen en een deklading groenten. Toen de boot de brug naar de Leid- schegracht naderde, belde de bestuur der van de sleepboot, meermalen volgens zijn gewoonte en latere ver klaring, Toen de sleepboot gedeelte lijk reeds onder de brug was, kwam plotseling uit de Leldschegracht een motorschuit in volle wiart aanpuf- fen. De bemanning er veerschuit riep uit alle macht, om de anderen opmerkzaam te maken op het drei gend gevaar. De bemanning der motorschuit ver klaarde echter later, dat er door de sleepboot niet gebela was. De motor schuit begon, toen zij het gevaar be merkte, onmiddellijk met volle kracht achteruit ia stoomen, Maar een bot sing was niet meer te vermijden. De motorschuit liep de veerschuit bij den boeg in, waardoor deze gedeeltelijk werd ingedrukt, terwijl de ijzeren boegplaten werden losgescheurd. De lading flesschen werd grootendeels verbrijzeld. De veerschuit werd tot tweemaal toe tegen de steenen fundeering der brug gebeukt. Ook de motorschuit bekwam averij aan den boeg en door den hevigen schok werd alle huis raad in het vooronder dooreen geslin gerd. De schipper der veerschuit, die na het ongeval beweerde, dat de bestuurder van zijn sleepboot meer malen van ie voren had gebeld, zal hoogstwaarschijnlijk een gerechtelij ken eisch tot schadevergoeding In stellen. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL. Men meldt aan de ,,'s H. Ct." uit Wijchen In verband met het gevonden lijk van Th. van der Wielen, te Niftrik, kan nog nader worden gemeld, dat de arbeider II. D., wonende te Nif trik, Maandagmorgen 1 Juni j.l. de kleeren van den verdronkene in een zak had gepakt en mee naar huis had genomen. Met het naar huis gaan had H. D. tegen S., ook woonachtig te Niftrik, gezegd, dat hij de kleeren van Th. van der Wielen in den zak had, en verzocht dit geheim te houden. Den volgenden dag was H. D. op de begrafenis van P. Duighuizen, en toen er sprake was over het wegblij ven van Th. v. d. Wielen, verklaarde If. D., dat voornoemd persoon ver dronken was en hij juist de plaats kon aanwijzen, waar hij lag. Hiervan is door den rijksveldwach ter Pol proces-verbaal opgemaakt. DE STOOMBOOTSTRIJD OP TEXEL. Onze lezers weten, welk een strijd er gevoerd wordt tusschen de stoom- bootonderneming van de firma Bos man uit Alkmaar, tusschen Nieuwe- diep en Texel en die van de Tesse- iaars zeiven. Do laatsten hebben een nieuwe boot in de vaart gebracht, maar de firma Bosman, die zich niet laat verbluffen, heeft een autobus dienst ingesteld van Oudeschild naar den Burg, zoodat zij hare passagiers beter vervoeren kan, dan nu met het rammelende benauwde omnibusje ge schiedt, en bovendien ook goedkoo- per. Voor twee kwartjes eerste en 40 ets. tweede klasse krijgt men nu een retour NieuwediepDen Burg. ONDER LEIDSCHE PROFFEN. „Namen zijn hatelijk", zelden de oude Romeinen. En daar de brave hoogleeraar, dien dit verhaal geldt, veel van z'n leven aan die oude Ro: meinen heeft gedaan, vertellen wij de historie, de heusch gebeurde his torie, zonder namen.... Professor II. dan moet een boek te rugbrengen voor z'n vrouw bij de echtgenoote van professor Y. „Waar woont ze vraagt de goe dige classicus. „Dat weet ik niet precies", zegt z'n eega, „het moet op den Witten Singel zijn, no. 24 of 26...." Professor gaat op weg, droomend van z'n oude Romeinen. En aan no. 24 drukt hij op den schelknop. Een dikke dienstmaagd opent de deur. „Dag, meisje", glundert de ver strooide, „woont hier prof. Y." „Dat is hier naast, meneer", is het beleefde bescheidt Professor schelt d'r naast. Wéér opent 'n dienstmeisje de deur, „Meisje 1" zegt de professor, „ik moet hiernaast wezen, is dat hier „Neen, meneer", zegt de gediensti ge, „dat is hiernaast". Professor schelt bij 28. Hetzelfde antwoord. Enzoovoorts. En 's avonds komt hij bij z'n vrouw terug, zich beklagend, dat het een schande is, dat in héél Leiden geen mènsch het adres weet van een zóó beroemd man als prof. Y. („Tel.") EEN OUDE GRAFKELDER ONTDEKT. Maandag jl. weird ln de St. Nico- laaskerk, bekend om haar prachtige» Gothischen bouwtrant, gebouwd in de 12de eeuw, een grafkelder ontdekt, die hoogstwaarschijnlijk aan het ge slacht van de heeren IJsselstein heeft behoord, en waar naar reeds vroeger, maar toen te vergeefs, gezocht is door 't Prov. Utrechtsch Genootschap. Zooals men weet, bevonden zich hier da beroemde praalgraven van Gijs- breeht van Amstel, bekend uit den moord op Floris V., overleden 1344 en ijn vrouw Bertradis van Ileukelom, dochter van Otto van Arkol, en hun oudsten zoon, Arnold van IJsselstein en diens echtgenoote, Maria Bastaard dochter van Guy van Henegouwen, bisschop van Utrecht. Tevens is er ook een graftombe van gravin Anna, 't z.g. vrouwtje van IJsselstein, ót- moeder van Prins Willem I, door jn huwelijk met Anna van Buren. Van de ontdekking van dezen grafkelder is aan voornoemd genootschap be richt gezonden. p "KERSVER. EN HET KIESRECHT. In de jongst gehouden vergadering van de R.-K. kiezersvereeniging „Noord-Brabant", district 's-Herto genbosch, werd o. m. ook besproken de eventueele toetreding van Noord- Brabant tot den Algemeenen Neder- landschen "mid van R.-K. Klesver- eeniglngen i besloten, om, met het oog op de eigenaardige positie, die de Noord-Brabantsche klesvereeni- glngen innemen, af ta wachten het advies, in deze aangelegenheid te ge ven door den Provincialen Bond, die in Juli zal samenkomen, Mr. P. H. Loeff en ook jhr, mr. A. ■.an SassQ van '<selt gaven als hun ne meening te uennen, dat het -in elk geval raadzaam zal zijn voor de Noord-Brabantsche kiesvereeniglng, zich te Utrecht niet in te laten met de bespreking van het kiesrecht- vraagstuk. Eerstgenoemde zou alleen kunnen meegaan met eene algempene- formule en laatstgenoemde sprak als zijne meening uit, dat Noord-Brabant nogal tevreden kan zijn met de ldes- wet-Van Houten, opmerkende, dat ook aan evenredige vertegenwoordi ging groote nadoelen zijn verbonden. Deze zou niet gaarne zien, dat, door deel te nemen aan stemming, Noord- Brabant overstemd zou worden en aldus dan ook zou worden geacht te zijn vóór algemeen stemrecht. De heer J. B. Vesters, met beide genoemde heeren van gevoelen ver schillende, achtte da Noord-Braban- ters volkomen competent, om in de kiesrechtkwestie te oordeelen. Men zal het advies afwachten van den Provincialen Bond, BEZOLDIGING AMBTENAREN TER GEMEENTE-SECRETARIE. Het bestuur van den Nederland- schen bond van gemeente-ambtenaren heeft besloten aan Gedeputeerde Sta ten te verzoeken, om, waar noodig, bij da gemeenteraden hun invloed aan te wenden tot verbetering van de jaar wedden van ambtenaren tor gemeen te-secretarie. Op verzoek Yan de betrokken afdce- llngen verklaarden voor korten tijd Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land en het vorig jaar die van Noord- Brabant, zich reeds daartoe bereid. En waar bijna alle colleges van Ged. Staten bereids in meerdere of mindere mate, op grond Yan vermeerdering van werk en verantwoordelijkheid en verhooging van levensstandaard over gingen tot verhooging der jaarwedden van burgemeesters en secretarissen zij het dan niet overal op de meest gewenschto wijze mag zeker wor den vertrouwd, dat zij nu ook voor de lagere ambtenaren hunne medewer king niet zullen onthouden. En van de gemeenteraden mecnen wij over het algemeen te moeten verwachten, dat zij, met misstanden van deskundige zijde bekend gemaakt, niet zullen na laten deze zoo spoedig mogelijk op te heffen. NEDERL. BOND VOOR ZIEKEN VERPLEGING. (Vervolg). Vei-volgens wordt de rekening en verantwoording over 1907 goedge keurd. De begrooting voor 1908 wordt aan genomen in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 2441, nadat aange nomen Is een voorstel van Amster dam om de f 150, op de begrooting voor den boekhouder uitgetrokken, voor een jaar aan te bieden aan de pennlngineesterea van het hoofdbe stuur. In het hoofdbestuur warden in plaats van de heeren dr. G. C. van Wely en dr. G. van Eysselsteyn, die aftreden en niet onmid-' dellij kherkiesbaar zijn, gekozen: dr. H. van der Goot, te 's-Gravenhage, en mej. J. G. Reeling Brouwer, te Leeu warden. Alsnu komen ln behandeling de voorstellen van het hoofdbestuur om een fonds te stichten, om daaruit te eenlger tijd een tehuis voor oud-ver pleegsters op te richten en te exploi- teeren, en om 100 uit de kas te vo- teeren Is eerste gift tot dat fonds. Over eenige jaren toch zullen ver scheidene zusters een leeftijdsgrens bereikt hebben, waarop haar pensioen intreedt, maar dat pensioen zal to be scheiden zijn om veel voor pension te kunnen betalen. Wat de bewering betreft, dat de zusters zeiven niet zou den wenschen voortdurend met ambl- genooten in aanraking te zijn, of dat opeenhooping van zusters tot groote moeilijkheden aanleiding zou geven, de geschiedenis van 't rusthuis weer legt die bezwaren afdoende. Voor de broeders, zooveel geringer in aantal en weilicn; io.r andere verhoudin gen, zullen andere maatregelen ge troffen moeten worden dan voor zus ters wenschelijk zijn. Het voorstel wordt aangenomen met 34 tegen 16 stemmen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel betreffende de eerste gift van 100 aangenomen, waarna medege deeld wordt, dat Arnhem 60, Amster dam 50 en een onbekende 100 voor het fonds beschikbaar stellen. De bepaling van da plaats der vol gende algemeene vergadering wordt -n het hoofdbestuur overgelaten. Hierna werd de vergadering geslo ten- BEHARTIGING VAN DB BELANGEN DER JONGE MEISJES. Te Utrecht heeft de Vereeniging ter behartiging m de belangen der jon ge meisjes, naar jaarvergadering ge houden. Ruim 80 leden wareai opge komen. Het jaarverslag van de secretaresse sprak van uitbreiding van arbeid op verschillend gebied. Het stationswerk gaat gestadig voort, en het is eigen lijk het méést aan gebrek aan werk krachten en geld te wijten, dat niet meer posten worde nbezet. Een nieu we tak van werkzaamheid zijn de moe dersbijeenkomsten, die in Haarlem, Den Haag, Utrecht, Arnhem en Feijem oord worden gehouden. Daar worden de moeders, in Den Haag ook de va ders, wier kinderen eerlang de school verlaten zullen, gewezen op die geva ren, die hun kinderen wachten, en worden hun goede inlichtingen, adres sen enz. gegeven, terwijl ze op thee en koek worden onthaald. Verder sprak het verslag van het toenemende aantal leden en Yan sa menwerking met andere vereen!gin gen. De penningmeesteresse bracht de rekening en verantwoording ter tafel, die van een redelijk gunstigen toe stand der kas spreekt. De aftredende leden van het hoofd bestuur werden herkozen, met uitzon dering yan mevr. Havelaar, uit Rot terdam, die zich niet meer herkies baar stelde, en in wier plaats mej. M. C. Ellnk Schuurman, uit Rotterdam, ward gekozen. Mej. C. Walland hield een referaat over dienstboden-penslonineering en verzekering tegen invaliditeit. Spreek ster legde uit, hoe groot het belang is van de diens tb odenpensionneering, niet alteen voor de dienstbode zelve, maai* ook in betrekking tot het werk der armverzorging. Na onderzoek meende zij gerechtigd te zijn de Ned. collectieve pensloenvereeniglng te mo gen aanbevelen. Na discussie werd besloten zich vootrloopig bij deze pensioenvoreeni- ging aan te sluiten en 4 gevolmach tigde afgevaardigden te zenden naar de a.s. vergadering dier vereeniging. De invaliditeitsverzekering mocht zich niet in zoo algemeene sympathie verheugen. Hoewel het bestuur geen standpunt vóór of tegen vrouwenkiesrecht in neemt, meent het, dat de roeping van de leden der vereeniging meebrengt, tol rechte behartiging van de belan gen der jonge meisjes, dat men zich van alle stroorningen op de hoogte stelt, en wekte het daarom de leden op naar het aanstaande congres v.oor vrouwenkiesrecht te gaan en vooral naar de middagvergadering op 18 de zer. Htoma werden de instructies voor afdeelingssecretaressen en penning meesteressen vastgesteld en eenige punten van minder belang besproken. Pers-Overzicht DE „N. Ct." EN Mr. TREUB. In zake de beschuldiging door rnr. M. W. F. Trenb in do Tweede Kamer tegen de „Nieuwe Ct." ingebracht en later in het blad „Land en Volk" her haald met de bedoeling een aanklacht mogelijk te maken, bevat het gisteren verschenen nummer van de „Nieuwe Ct." een artikel van haar hoofdredac teur, mr. L. J. Plemp van Dulveland, onder den titel: „Tot verantwoording bereid." De schrijver betoogt, dat hij een strafproces niet gewenscht acht, even min ee nciviel geding, en om de moei lijkheden en het geringe succes, dat bereikt kan worden. Maar wel wenscht hij zonder eenlg voorbehoud de zaak aan de beslissing van een raad van eer te onderwerpen. Daarom noodigt mr. Plemp van Duiveland het bestuur van den ,,Ne- derlandschen Journalistenkring" uit, zich te wenden tot een der hoogste autoriteiten in het land: den presi dent, 'vice-president of procureur-ge neraal van den Hoogen Raad; den vice-president van den Raad van Sta te; een der Ministers; den voorzitter van een der Kamers; of wian het an ders mocht wenschen met het ver zoek drie mannen die het algemeen vertrouwen genieten, aan te wijzen tot het vormen van een raad van eer om de hier bovengenoemde punten te onderzoeken en vervolgens uitspraak te doen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 36 Cts. per regel, Medecteeling uit eigen ervaring. En het is de ervaring van een inwo ner van Amsterdam. De Heer J. Stolk, Bloemsfcraat 56 te Amsterdam t meldt ons: „Of schoon ik reeds zeven en zeven tig jaar oud ben, is het mij toch mo gen gelukken beterschap te bekomen van een nierziekte, die mij tien jaren lang geplaagd heeft. Zonder tusschen- poozen had ik een knagend gevoel in den benedenrug, hetwelk vergezeld ging van hoofdpijn en duizeligheid. Nergens had ilt meer lust in en hoe wel mijn ouderdom daarop natuurlijk ook van invloed was, was ik altijd lam em loom. De urine loosde ik met kleine beetjes en bezorgde zij mij vooral op liet laatst veel pijn. Ze zag er vuil uit met veel aanhangsel. Meer en meer krabbelde ik achteruit. Des nachts kon ik niet slapen door de be nauwde droomen en het vöortdurend gesuis In mijn hoofd. Gelukkig werd ik attent gemaakt op Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Na gebruik van twee doozen reeds begon de slaap en eetlust terug te komen. De urine werd meer en meer helder en de pijn nam af. Nadat ik een vijftal doozen ge bruikt had, was mijn ziekte verdwe nen." Een later bericht van don Heer Stolk luidt: „Hoewel ik af en toe wel eens een kléine vermaning van mijn vroe ger ongemak gehad heb, ben ik toch door het gebruik van Uw pillen een heel andar mensch geworden. Waar- ik daartoe ln de gelegenheid ben, zal ik ze dan ook gaarne aanbevelen." (w.g.) J. Stolk, Om misverstanden te voorkomen «ai u te overtuigen, dat ge de juiste medi cijn krijgt., dient ge er op te letten, dat ge nadrukkelijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen vraagt. Lot op, dat de naam Foster op de doos voorkomt. Ziet eveneens, dat de man met zijn handen in zijn lendenen ons han delsmerk op het etiket staat. Wan neer gij u hieromtrent m crtulgt, dan kan er geen vergissing zijn en bekomt ge de échte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn de juiste medicijn voor el- ken vorm van nleraandoening. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. van Gulik, Zijlstraat 98; J. J Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en IC. van Eden, Spaarne 38. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. UIT DE DIAMANTINDUSTRIE. Naar aanleiding van de jongste be sluiten der A. J. V. en de daarbij ge geven toelichting, schrijft de voor zitter van den A. N. D. B. in het Bondsorgaan in de eerste plaats het volgende „Wij willen al dadelijk wijzen op do belangrijke omstandigheden, dat de A. J. V. het bondsbestuur geen kennis heeft gegeven van haar be sluit, zoodat wij daaruit vermoedelijk zullen moeten verstaan, dat deze vereeniging als zoodanig de relaties met ons verbroken heeft. Wat haar daartoe bewogen heeft, weten wij niet. Wij zijn ons niet bewust van eenige daad van vijandschap, die wij jegens de A. J. V. op ons geweten zouden hebben en die haar het mo- reele recht zou geven tot zulk een handeling. Het formeels recht daas toe heeft zij natuurlijk altijd. Als zij gemeend heeft daarvan nu gebruik te moeten maken, zullen wij daarin hebben te berusten." ,En verder bepaalt de schrijver zich tot da volgende opmerkingen 1. ,,Dat er geen „thans nog gelden de" minimum-tarieven zijn, daar de ze door de A. J. V. zijn opgezegd en dat er sinds geruimen tijd geen uit- zonderings-tarieven moer bestaan, zoodat deze bezwaarlijk gehandhaafd kunnen blijven. 2. Dat de A. J. V. zich het recht heeft aangematigd, op eigen golegen- heid minimum-tarieven vast te stel len, waartegenover wij van onzen kant volkomen het recht hebben eveneens öp eigen gelegenheid te trachten zulke tarieven door te voe ren. 3. Dat do A. J. V. de onhoudbaar heid van 't niet erkennen onzer or ganisatie bij het tot stand brengen der loonregelingen heeft ingezien, en dat standpunt dan ook maar heeft prijsgegeven. 4. Dat het wèl zoo verstandig ware geweest, ook het onhoudbare van haar andere standpunt te erkennen, en weer al3 gewoon de loonregelin gen over de beide organisaties te la- ton loopen. Vorder zullen wij den loop der din gen maar kalm afwachten, op alle gebeurlijkheden voorbereid.' Rechtszaken POGING TOT MOORD. Voor het Gerechtshof te Arnhem bad zich to verantwoorden een schoenmaker uit Nijmegen, die door de Arnhem3che Rechtbank wegens poging tot moord werd veroordeeld tot twee jaar gSnangenisstraf. Het meisje, met wie beklaagde verkeering had, bemerkto, dat haar vrijer zich te buiten ging aan sterken drank en schreef hem af. De brief kaart, waarop dit geschiedde, kwam ln handen vun beklaagde's ouders en daarover maakte de schoenmaker zich boos. Op 22 December bedronk hij zich, kocht een broodmes en daar mede gewapend, wachtte hij zijn meisje op. Beklaagde bracht haar een steek toe ln do zijde, zonder haar echter ta verwonden, daar het mes op de dikke kleeding cn het corset af stuitte. Beklaagde, die volledig bekend had, werd door psychiaters, die hem on« derzochten, niet volkomen toerekent baar geacht. Da advocaat-generaal mr. Casten* dijk requireerdo bevestiging van hé« vonnis der Rechtbank. DE VERDUISTERING VAN f 65.000^ Voor dio 4e kamer dea° Amsterdam^ sche Rechtbank stond Donderdagmor^, gen terecht de 18-Jariga bantoorbétf diende, dia den 15en Mei zich weclew rechtelij kbeeft toegeëigend een be| drag van ruim 65.000, door zich laten uitbetalen aan de Kasvweenk ging te Amsterdam 4 kosbriefjes vats de Deli-Maatschappijdie hij voor zijn patroon, de cargadoors-firma Meyer ■en Co., aldaar moest ontvangen, teiN( wijl hem was meegedeeld, dat de ka3<( briefjes niet moesten worden geïnd, Beklaagde heeft zich, zooals uit biel verhoor blijkt, met een ééndaagsotë retour 2e klasse naar Haaw lem begeven, is naar Bloemen* daal gewandeld, waar hij een botef» niet een glas melk gebruikte, If' weer met een retour 2e kj>j van Haarlem naar Den Haag gegaan^ waar hij weer eenige glazen melk; dronk en vervolgens in het Oranje-H<J»j tel dineerde en logies besprak. Teafc wijl hij 's avonds zat te lezen ln zijis- hotel, ls hij gearresteerd. De jongen is 2|- jaar bij zijn legeïfy w oor dig en patroon in dienst geweepi en verdiende maandelijks f 30. Wat hem tot zijn daad gedreven; heeft, weet hij zelf niet; op de vraaif. van den president, of hem er tof gebracht beeft de scherts, den vorige^ dag op kantoor „utn&akt tusschen df bedienden, toen de Inning van hef' groote bedrag ter sprake kwam, daa? moesten wij mee vandoor gaan, b$»! antwoordde hij bevestigend. De ambtenaar vain bet O. M., jbr, mr. Qulntus, memoreert, dat da be klaagde tot zijn eigen geluk en <Uf van de firma Meyer spoedig Is aaap»' gehouden, en dat slechts 6.75 omtl brak aan bet bedrag, door hem dulsterd. In aanmerking genomen bef gunstig gedrag van beklaagde en ïijfff onbevlekt verleden vraagt hij zijn oordeeling tot twee jaar gevangenis straf. De verdediger mr. Bakker is doóf. den eisch van bet 0. M. bijzonder oafe, voldaan, die heeft hem zeer getroffen^ Daarom wil hij uiteenzetten de g# schiedenis van dit kind. Hij Is een' zoon uit 'n gelukkig gezin van elf kin). deren, en nooit heeft hij op de kant-a», ren waar hij werkzaam was, noofe thuis aanleiding gegeven tot klach ten. Dat deze jongen een misdadiger zou zijn, zooals de officier blijken! zijn requisitoir oordeelt, kan spp, niet toegeven. Hier ls een geval vaJ^ impulsie aanwezig. Zooals één gla4 jenever, wie niet aan alcohol gewen-! is, kan dronken maken, zoo is bil dronken geworden van het groote be drag, dat hij bij zich bad. Toch voete de hij zijn onmacht, wat er mee ui| te voeren. Het koopen van retourkaaf* tjes wijst er op, dat hij terug wild® gaan, maar uit Bloemendaal dorst hi| niet naar Amsterdam terug, omdat hij zijn patroon bij volle daglicht niel onder de oogen dorst te komen, en het tot den avon dwilde verschuiven. Beklaagde was blij, dat er een eindfi in Den Haag kwam aan zijn ontzet- bende verlegenheid met het geval. Maar zal do Rechtbank dezen knaap, voor zijn hoogst laakbare kwajoiif gensstreek veroordeelen tot twee Jaar gevangenisstraf? Hij heeft al zoo'4' groote straf gekregen. Want niet al leen Jegens de maatschappij beeft hij een vergrijp gedaan, maar hij heeft zwaar gezondigd Jegens zijn ouders* zijn broers en zusters. Zijn edgen po*, sitia heeft hij gebroken. En daarom richt de verdediger de bede tot dgf Rechtbank n op dezen onbezonnen' knaap, dit groote kind geen veroo$ deeling tot zware gevangenisstraf ti laten drukken. Zes maanden geledeals zou hij nog onder de kinderwetten vallen zijn. Daarom verzoekt hij geea' hooger straf te geven dan de preven tieve hechtenis. De OffJoier van Justitie persisteer de bij zijn eisch. Het beleedlgd rechts gevoel zou door een lichte straf nlef zijn voldaan, en waar hier een enQ? stige aanslag op de veiligheid vaiï' goederen hoeft plaats gevonden meeoA hij niet anders te kunnen vragen. De beklaagde, die onder het pleidooj, van den verdediger zeer aangedaaj| was, kon van snikken niet amtwoork don op do vraag yan den president, of hij nog iets tot zijn verdediging had aan te voeren. De uitspraak werd bepaald op 18 Juni a.s. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Werkhoven de heer G. van Montfrans, cand. te Nijkerk (Geld.) Aangenomen het beroep te Oude water door du. H. Doornveld te Ved- nendaal, GEREF. KERKEN. Aangenomen het beroep te Moerdijk door ds. Basosk te Ouddorp (Z.-H.). REMONSTRANTSCHE- BROE DERSCHAP. In de te Amsterdam gehouden ver gadering der Remonstrantsche Broe derschap werd medegedeeld, dat tien studenten voor het seminarie zijn in geschreven. Als curator werd in* plaats van dr. H. L. Oort gekozen prof. dr. J. J. Hartman. Tot assessor werd benoemd prof. Sr, P. H. Ritter.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6