HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD, Stadsnieuws n FEUILLETON Uit de Omstreken Binnenfeid Onze Lachhoak» Koloniën goelijk ge wonim JM- DINSDAG 9 JUNI 1908 i STUKKEN VAN DEN RAAD. Suppletoirs begrooting.. 6, eb W. bieden den Raad ter vast- jliing aan een Btaat van ai- en erscnrijving en een tweede supple- Ire begrooting over den dienst 1Ö07. en overgeschreven wordt een be- ag van 34,075.25. De afwijking van i geraamde bedragen is voor een el te wijten aan de wisselvallige rekeningen, voorts aan in den loop i 't jaar genomen Raadsbesluiten enkele onvoorziene uitgaven. Onder de onverwachte uitgaven arden o. a. posten genoemd voor drukken van catalogussen voor gemeente-museum f 332.45)voor herstellen van den toren der ïskerk, die bijna geheel vernieuwd lest worden j voor teekenwerk voor nieuwe museum 496.70), voor laten verplegen van krankzinni- (f 1894.391/2de post was ge- und op 124640, wat te laag bleek zijn). Onder de onvoorziene uitga- ii is een bedrag van 4328.611/2, &ior dekking van net nadeelig saldo de rekening van het Openbaar Skchthuis over 1907. Het geheele na- (nige saldo van deze rekening was 58.611/2, maar reeds schreef de ad een bedrag van 3329.231/2 af besluit van 19 Juni 1907. 2e suppletoire begrooting van tengewone inkomsten en uitgaven st onder de inkomsten aan een be- van 95.558.021/2 als batig saldo de 1ste suppletoire begrooting, onder de uitgaven f 202 voor kos- van het sluiten van geldleenin- (Raadsstuk 190). e Financieels Commissie advi- t deze financieele staten goed te ren., (Raadsstuk 194). ..ntrale Raad van B eroep. de te Utrecht gehouden openba- erechtzitting had o. a. de uit raak plaats in de volgende zaak _jger beroep van S. R. te Zaandam de Rijksverzekeringsbank tegen r dtspraak van den Raad van Be- te Haarlem, houdende bevesti- der beslissing van de Bank, rbij aan S. ter zake van een on- tengevolge waarvan stoornis he in de functie van den linker- is toegekend eene rente van per werkdag, met ingang van lovember 1907, welken datum de d veranderde in 29 Juli 1907. De ga rale Raad vernietigde zoowel de Opraak als de beslissing der Bank ende getroffene met ingang- van ruli 1907 eene rente toe van 1/2 per werkdag. HOOFDEN VAN SCHOLEN, terdag werd in het café Brink een vergadering van de Pro- e Vereeniging „Noord-Hol- van de vereeniging van Hoof- van scholen in Nederland gehou- bijeenkomst werd geopend door voorzitter, den heer Broere, l eener school te Amsterdam, betreurde de geringe opkomst, van de 300 leden in deze pro- was slechts een klein gedeelte ezig. Dit is laakbaar, want de moeten actief zijn, want de lare school en ook de positie iet hoofd der school, wordt be- 1. Het bijzonder onderwijs wint tracht, en de onderwijzers ijve- aar steeds voor een republi cs school. Die onderwijzers be ien het openbaar onderwijs, bewering spreker vooral staaf- or het mededeelen van Amster- ihe toestanden op onderwijsge- voorzitter bracht in zijn ope- tvoord ook hulde aan den afge- voorzitter, den heer J. J. Fran- van Haarlem, die 5 jaar lang rooten ijver en veel bekwaam- ie-ze functie heeft waargeno- Ook heette de voorzitter den ar- den Razelius, welkom, den penningmeester werd re en verantwoording gedaan. 3 Komsten waren 61.62, de uitga- K.01, zoodat het saldo 6.61 is. bestuurslid trad af de heer W. die niet herkiesbaar was. In w*«g!aats werd gekozen de heer J. ÉbSlacken te Haarlem. oa hield de heer Dr. A. Bres- Delft een lezing over „de in- rust van de zon en de perio- van haar vlekken". Spreker lelde dit onderwerp op onder- ide en aangename wijze, rtii ach N.alT ike ii rstrel .erlai toonde verschillende afbeeldingenen teekeningen om het gesprokene nog te verduidelijken. Hierna werd gepauzeerd. 'a Middags werd een bezoek aan 't Koloniaal Museum gebracht. Na dit bezoek zou een korte wande ling in de omstreken gehouden wor den en daarna een diner. GIDS VOOR HAARLEM. De nieuwe Gids voor Haarlem en Omstreken, uitgegeven door het In formatiebureau voor Vreemdelingen verkeer alhier, is ditmaal bij de firma Emrik Blnger verschenen. Op de voorzijde van den grijsblauwen om slag prijkt een wazige afbeelding van 't standbeeld van Frans Hals in een verguld kadertje. In de vorige gidsen werden de wandelingen aangeven. Dit bleek niet practlsch, omdat men niet wandelt volgens den tekstdaarom is thans een soort van causerie gegeven, en moeten de vreemdelingen wande len volgens de kaarten^ die thans verbeterd zijn, doordat ze o. m. an dere kleuren hebben. De buitenland- sche gidsen hebben tot grondslag ge diend dezer veranderingen. Overbodi ge zaken zijn weggelaten, aangezien werkelijk belangstellenden deze toch uit de oorspronkelijke bronnen put ten. Alleen zijn deze in het kort aan gegeven. Blijft de belangstelling in deze mate toenemen, dan zal de Com missie het volgend jaar 20.000 moeten uitgeven ln plaats van 10.000. Vooral de Haarlemmers loopen als het ware storm om het boekje. Kan aan de lijst yan hotels en pen sions niet een overzicht worden toe gevoegd van de prijzen, die daar ge vraagd worden VERDRONKEN. Het ln het Winschoterdiep hij Gro ningen gevonden lijk Is herkend; het is dat van een verpleegde uit het ge sticht te Wagenborgen, A. S., her komstig van Haarlem, die eenigen tijd geleden was ontvlucht. VELSEN. Door B. en W. is aan cbetn Raad voorgesteld, alvorens nader te onder zoeken of gemeentelijke A-v-nloitatie van een waterleiding oor .ze ge meente, in verband met de rentabili teit daarvan mogelijk Is, de gemeente Haarlem te verzoeken of die wel licht genegen zou zijn tegen denzelf den prijs, als te Haarlem betaald wordt, ook de ingezetenen dezer ge meente van water te voorzien. ZANDVOORT. F am. Branden, Amsterdam, Pensi on Gompertz, 3 pers. Noorman van der Dussen, Amster dam, Kerkstraat 1, 3 p. M. Schoenfeld, Amsterdam, boule vard Favauge, 5 p. H. C. A. Benny, idem, Pension Piet Hein, 8 p. J. J. Onnes, Groningen, Villa" Ma rina (Vallo), 4 p. A. M. Tilanus, Almelo, idem. B. W. Makkink, Nijmegen, '"riem, 4 pers. Fam. Klatte, Amsterdam, idem, 6 pers. M. F. Opperhulzen, Idem, Huize Welgelegen, 5 pers. Door de politie alhier Is aangehou den de minderjarige A. Z. uit Am sterdam, Hij vertelde, dat hij de ou derlijke woning was ontloopen omdat hij een gulden weggenomen en dien versnoept had, zoodat hij uit vrees voor straf niet thuis durfde komen. Door tusschenkomst van de politie is hij naar de ouderlijke woning terug gevoerd. HULDE AAN DEN PRINS. Aan Prins Hendrik is onlangs van Engeland uit een eigenaardige hulde gebracht wegens de levendige be langstelling in het reddingswezem, van welke Z. K. H. reeds meermalen o pzoo sympathieke en aanmoedigen de wijze heeft blijk gegeven. Door den heer Axel Welin, Zweedsch ingenieur te Londen, uitvinder van de „Welin Quadrantt"-Davis, is den Prins n-I. aangeboden een met groo- te zorg uitgevoerd model van een stoomsloep op ongeveer 1/12 der wa re grootte en uitgerust met een stel dezer davits, in constructie, behande ling enz. volkomen gelijk aan die waarmede thans een zeer groot aan tal stoomschepen van yersohdllende naties zijn uitgerust» Z. K. H. heeft dit geschenk met in genomenheid aanvaard en welwillend goedgevonden, dat het zal worden ge ëxposeerd op de aanstaande tentoon stelling Roode Kruis en Reddingswe zen te 's Gravenhage. TWEEDE KAMER, LIDMAATSCHAP VAN DEN RAAD. KRIJGSMAN IN WERKELIJKEN DIENST. Art. 23 der Gemeentewet bepaalt, dat het lidmaatschap van den Raad onvereenigbaar is o.a. met de betrek king van „krijgsman ia werkelijken dienst." Ten aanzien van de beteeke- ni8 van die bepalingen heeft de vori ge Minister van Binnenlandsche Za ken als zijne opvatting te kennen ge geven dat een milioien of dienstplich tige bij de landweer een krijgsman is in werkelijken dienst: lo. zoolang hij zich bij het korps bevindt; 2o. gedu rende den tijd dat het in art. 125 der Militiewet en art. 29 der Landweer- wet bedoelde onderzoek duurt, en 3o. wanneer hij in uniform gekleed is. Daargelaten of tegen deze uitleg ging geen bedenkingen zijn in te bren gen, staat het vast, dat een toestand van onzekerheid is ontstaan en dat de daartegen gerichte bezwaren in het bekende adres van het Gemeentebe stuur van Veleen, waaraan vele an dere gemeentebesturen hun adhaesie hebben gegeven, inderdaad van ge wicht zijn. Bovenbedoelde opvatting zou immers medebrengen, dat een dienstplichtige bij de Militie of Land weer, tot Raadslid gekozen, telkens wanneer hij bv. voor het jaarlijksch onderzoek of voor oefeningen moest opkomen, van rechtswege zou ophou den lid van den Raad te zijn, zoodat de gemeentebesturen telkens voor nieuwe verkiezingen zouden komen te staan. Van niet minder belang zijn de bezwaren die de bedoelde opvatting in het leven roept, ln verband met de artikelen 62, 98, 107 en 149 der Ge meentewet ten aanzien van hen die de betrekking van burgemeester, se cretaris, ontvanger en ambtenaar van den Burgerlijken Stand beklee- den. Deze bezwaren worden, haar' de Min. van Binnenlandsche Zaken meent, geheel weggenomen door eene gewijzigde redactie van art. 23 litt. K., dat, bij een daartoe strekkend wij ziging-ontwerp, liet van toepassing wordt verklaard „op hen, die, hetzij krachtens wettelijke verplichting, het zij krachtens vrijwillige verbintenis gehouden zijn tot het met tusschen- poozen vervullen van werkelijken dienst." Dat zijn dezulken die in de adressen worden aangeduid met den naam van „beroepskrijgsman". PENSIOENEN. De Minister van Financiën maakt aan belanghebbenden bekend, dat ge durende de maanden Juli, Augustus en September aanstaande, dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd, ten kantore van de betaalmeesters de voldoening zal plaats hebben der in de verschillende Grootboeken inge schreven pensioenen ten laste van de Nederlandsche Staatsbegrooting, loo- pende over de tweede drie maanden van het jaar 1908. C,st.-ct-") EMIGRATIE NAAR KANADA. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van hen, die naar Kanada zouden willen emi- greeren, dat aldaar op dit oogenblik slechts behoefte is aan ervaren land bouwers, die eene hofstede kunnen betalen of land koopen, alsmede aan vrouwelijke dienstboden. Naar spoorwegarbeiders is gedu rende dit seizoen geen vraag meer. („St-Ct") CELEBES. Blijkens een bij het departement van koloniën uit Nederl.-Indië ont vangen telegram, is in Mandar (gou vernement Celebes en onderhoorig- heden) de rotsbenting Boerikom ver- meesterd, waarbij een inlandsch mi litair sneuvelde en een officie* bene vens een Europee sch en twee inland- sche militairen beneden dien rang werden gewond. De vjjand had 35 dooden. ALK OH OL VRIJE OPVOEDING VAN DE OPGROEIENDE JEUGD. Men schrijft ons: Door den Volksbond tegen Drank misbruik en door de hieronder te noe men Onderwijzers-Vexeenigingen wordt dezer dagen een belangrijke veelomvattende arbeid ondernomen in het belang van de opgroeiende jeugd en daardoor in het belang van de toekomst van ons geslacht en van do maatschappij. Het olkoholisme bedreigt op ernsti ge wijze de geestelijke en stoffelijke ontwikkeling van ons volk Bijna geen terrein van achteruitgang is er, of de alkobol is er te vinden, hier als di recte, daar als medewerkende oor zaak van het kwaad. Een der meost- doeltreffende middelen tegen het ge vaar is wel, het opkomende geslacht geheel alkoholvxij op te voeden. Daar door toch wordt bereikt: le. dat het kinderlijk organisme door zijn teer heid zoo vatbaar voor de schadelijke inwerking van den alkohol van dien invloed wordt, vrijgehouden en 2e. dat het kind, groot geworden, minder gevaar zal loopen het gebruik van den alkohol op te nemen in zijn dagelijksche levensgewoonten. Zal dit bereikt kunnen worden, dan moeten Ouders en Onderwijzers sa menwerken: de ouders door den alko hol in eiken vorm uit het leven van het kind verwijderd te houden, de on derwijzers door het kind bekend te maken met de gevaren, die uit den alkohol voortvloeien. Ten einde de Onderwijzers nog eens op het belangrijke van hun medewer king opmerkzaam te maken, wordt aan alle Hoofden, Onderwijzers en Onderwijzeressen van alle openbare en bijzondere scholen inNederland ge zonden een circulaire, waarin, hun wordt meegedeeld, hoe 't zoowel der Ned. Onderwijzers-Propaganda-Club als den Volksbond tegen drankmis bruik bij hun onderzoek naar het oor deel der artsen is gebleken, dat de der zake kundigen het er over eens zijn, dat sterke drank, bier en wijn als ge notmiddelen uit het Leven van het kind geweerd behooren te worden en waarin wordt aangetoond, op welke wijze de onderwijzer nuttig kan werk zaam zijn om dit denkbeeld te ver breiden. Ten einde de ouders te bereiken, wordt aan alle Gemeentebesturen en aan allo Schoolbesturen een circulaire gezonden, waarin door de vertegen woordigers der bovenbedoelde veree- nigingen een beroep wordt gedaan op de medewerking dezer Colleges en aan de hand wordt gedaan een bij zondere wijze, waarop die medewer king zou kunnen worden verleend, nl. door een kaart met goede wenken van de hier aangegeven strekking te doen uitreiken aan de ouders, 't zij bij de geboorte van een kind, 't zij bij de plaatsing van kinderen op school. Een dergelijke kaart, waarop in be- knopten, pak kenden vorm, op grond van het feit dat sterke drank, likeur, bier of wijn voor kinderen niet deu gen den ouders met aandrang wordt aangeraden, die dranken nooit aan kinderen te geven. De kaart is franco tegen den prijs van 50 ct. per 100 of 4.per 1000 ex. verkrijgbaar aan 't Centraal Bureau van den Volksbond te Utrecht» De circulaires zijn onderteekend door de vertegenwoordigers van de volgende vereenigingen ('t jaartal achter elke vereeniging is 't jaar van oprichting): Volksbond tegen Drankmisbruik, (7 Aug. 1875), Ned. Onderwijzers-Ge nootschap (6 Febr. 1842); Ver. van Chr Onderwijzers en Onderwijzeressen ln Ned. en de Overz. Bez. (14 Oct. 1854), Bond van Nederlandsche Onderwij zers (7 Nov. 1874), Unie van Chr. On derwijzers en Onderwijzeressen in Ned. (26 Mei 1896), Vereen, v. Hoof den van Scholen in Ned. (30 Dec. 1897), Ver. tot behart. van de belan gen de rChr. Scholen voor m.u.1.0. ln Ned. (80 Dec. 1902), Ned. Onderwij zers Propaganda-Club (29 Febr. 1893), Dioo. Comm. tot bestr. van drank- misbr. in en door de school Bisdom 's- Hertogenbosch (1 Nov. 1901), DIoc. Comm. tot drankbestr. in en door de schooi Bisdom Breda (22 Noy. 1903),' Chr. Onderwijzers Geheel onthouders - ver. (3 Juni 1905), Dioc. Com. tot be strijding van het alcoh. In en door de school Bisdom Haarlem (12 Sept. 1906( Llmburgsche OncLenvijzersclub, Afd. Kruiaverbond (28 Oct. 1906). ONDEUGDELIJK VLEESCH. Op verzoek van twee keurmeesters werd door een agent vaar politi" ">p het Stationsplein te Amsterdam .in gehouden een koeteier, die op een wa gen 14 manden vervoerde, inhouden de 211 KG. worst en vleesch, waarvan vermoed werd, dat een en ander in ondeugdelijken staat verkeerde. Deze worst en dat vleesch had hij gedeel telijk aan het station Weesperpoort en gedeeltelijk aan het Centraal-Sta- tion opgeladen om to vervoeren naar 'n worstfahriek te Niouwendam, van waar een en ander ook afkomstig was. Van daar was het verzonden naar verschillende afnemers te Til burg, Sittard, Enschedé, Wijk bij Duuistede en Maastricht, die de ont vangst echter geweigerd hadden. Al- los is door de keurmeesters afgekeurd en vervolgens door een kruier over gebracht naar den Stadsbelt. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN FRIESLAND. „Hot Vaderland" kan uit de beste bron verzekeren, dat het bericht van „De Avondpost", dat de Commissaris der Koningin in Friesland, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, voornemens is in den loop van ddt jaar ontslag aan te vragen, geheel onjuist is. DIEFSTAL EN VALSCHIIEÏD IN GESCHRIFTE. In het huis van bewaring la inge sloten en ter beschikking derHaagsche justitie gesteld de voortvluchtige Cohen uit Brooklyn, wiens uitleve ring door den Amerikaanschen ge zant was aangevraagd, ter zake van diefstal en valschheid in geschrifte. Ingevolge de uitleveringswet, moei de rechtbank omtrent het verzoek om uitlevering advies uitbrengen, en kan de aangehoudene, indien hij beweert Nederlander te zijn, die bewering nog aan de beslissing van den Hoogen Raad onderwerpen. BOND VAN ANTIREVOLUTIONAIRE GEMEENTERAADSLEDEN. De vergadering, waarin de Bond van antirevolutionaire gemeente raadsleden zal worden opgericht, zal gehouden worden te Utrecht op Woensdag 1 Juli. Dr. A. Kuyper zal de openingsrede houden. De statuten zullen worden vastge steld, een bestuur zal worden geko zen en een voorloopige lijst van te behandelen onderwerpen vastgesteld. AANGEREDEN. De 23-jarige G. van den Berg uit Leiden, die op een rijwiel zat, werd onder Zoeterwoude door een boeren wagen aangereden en werd bewuste loos opgenomen. De geneesheer con stateerde schedelbreuk. HOE DIEVEN GEKWEEKT WORDEN. Door de politie te Delft is proces verbaal opgemaakt tegen een 13-jart- gen jongen, die bij zijn patroon voor ongeveer f 100 jalouzie-band stal en dit verkocht bij een opkoopster voor.., 65 centen. VROEG RIJP. Te Zaandam is een jongen van 14 jaar in hechtenis genomen, die twee maal heeft ingebroken in den winkel der Coöperatieve Vereeniging. De ste maal (op Hemelvaartsdag) stal hij een zilveren horloge, de tweede mi JL Zondag, deed hij zich te goed i een voorraad chocolade. BIJ GEDEELTEN. - Mijnheer Meijer is eon gelukkig^ papa geworden, maar hij weet toctf; nog met of hem een jongen of eertf meisje ls geschonken, en in begrijp^ lijke opgewondenheid loopt hij het vertrek op en neer. Want al veïf heugt hij zich ook ten zeerste op een jongen hij huivert bij de gedochte» dat het een meisje kan zijn... Einde lijk hoort hij op den overloop zachte voetstappen, en heel geheimzinnig komt de baker binnen. t „Een Jongen of een meisje?" zeg€ mijnheer Meijer. De baker ademt diep j zij weet toch' maar nl te goed hoe qo hoer Meiie^' er fixcv denkt.... Dan fluistert zij r „Een meisje I" Nu vergeet mijnheer Meijer alle* om zich neen, zijn oogen schieten vlammen en met omhoog geheven rechterarm snelt hij op de baker toe, Maar zij heeft voorzichtigheidshalve reeds het hazenpad gekozen en de deur achter zich op slot gedaan. Wel inziendo, dat zijn toorn hen} toch niets baat, laat de heer Meijer den opgeheven arm weer zakken en blijft lijdzaam midden ln de kamer staan. Daar roept een bedeesde stem hem door het sleutelgat toe„Mijn- heer Meijer.... er zijn or twee 1" DOODGEVALLEN. Een loodgieter, die aan het werk. was op liet dak van een der villa's lü het Prinsevinkenpark Le 's-Gravenlia» ge, had het ongeluk te vallen en kwam mei het hoofd op den gromt terecht. De ongelukkige was onmid dellijk dood. ONGELUKKEN. In het Kanaal van Terneuzeh is ee$ matroos van de Stoomboot „Ore" bij' het zwemmen verdronken. In de Nisse te Ouderkerk a/d. IJfl- sel is het 4-jarlg dochtertje van den schipper A. v. VI. in een sloot ge raakt. Hoewel het kind spoedig uit het water was gehaald, bleek de dood reeds te zijn ingetreden. Te Boven-Pekela is oen kind van de weduwe A. verdronken in de wei waterput. ONWEDER. Te St. Philipsland is de landbouw» sohuur van Gebrs. Van Dalen door den bliksem getroffen; zij brandde tot den grond toe af. Bovendien lieten 12 vette ossen, 3 vaarzen, 4 kalveren en een jaarling paard in de vlammen liet leven, terwijl twee andere paarden» zóó ernstig zijn gebrand, dat zij wel zullen afgemaakt moeten worden. Voel hooi en een partij graan werd vernield. Te Nuland is een jongen, die bij een landbouwer werkzaam was, door den bliksem doodelijk getroffen. OOK AL PECHI In navolging van Amsterdam krijgt ook Delft een „scheurperiode". In den watertoren aan de Nieuwe Plantage, in 1895 nieuw gebouwd zijn scheurem ontdekt en naar het schijnt nogal van ernstigen aard, want B. en W. heb ben het advies gevraagd van prof. J F. Klinkhamer, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool, die daarom- - trent rapport zal uitbrengen. WESTER-AFDEELING VAN BORNEO. De correspondent der N. R. CL te Batavia seint het volgende officieel® bericht: De waarnemende controleur van Ta jan, de hoe rHorsting, is bij de arres tatie van een ontvluchten dwangaxv bedder door diens familieleden zwaar verwond. De redactie voegt hieraan toe. Bovenstaand bericht ie waarschijn lijk alleen voor de betrokken familie lede nvan den verwonden ambtenaar van belang. Men zou de nu geseinde gebeurtenis wel in verband kunnen brengen met den geest van verzet, die sedert Februari van dit jaar in de VVester-afdeeling van Borneo aan den (Uit het Engelsch). >e lang hebt u gezocht? vroeg vee jaar l antwoordde Char- Etarom aag op scherpen, bevelenden sproken, trof Charnock als kstoot. Hij bewoog zich niet. hij daar op de groot'e vlakte en koelen nachtelijken hemel iriendeiijke sterren, maar er 'lenige tijd, vóór hij antwoord 1 vrouw heeft het mij ver- laer knikte peinzend, maar Ier niets meer. pacht bleef Charnock niet ikker, want nadat zij de Sebu Overgetrokken, waren zij op lebied gekomen, lolgenden morgen zetten zij naar Alkasar voort, zonder veel woorden tusschen hen gewisseld werden. Charnock merkte op, hoe Warriner voortdurend steelsgewijze naar- hem keek, en blijkbaar niet zonder vijan digheid. Charnock begon daaronder onrustig te worden. Het hinderde hem, hij voelde zich niet op zijn ge mak. Zij reden over de zonnige vlak te verder, tot de middag zware wol ken met zich bracht, die boven het Atlasgebergte hingen. Tegen den avond zagen zij in de verte de -tad Alkasar te midden van tuinen vol oranje- en olijfboomen. Wij zullen voor het vallen van den nacht de stad niet bereiken, zei Charnock, terwijl hij naar de lucht keek. Neen, Goddank 1 antwoordde Warriner voldaan. Ik wensch de stad niet 1 Wat doet dat beetje regen er toe Zoo kampeerden zij weer in de buitenlucht onder een eenzamen, wil den vijgenboom, en de regen liet op zich wachten. Zij spraken onverschil lig over dit en dat, vroegen zich af welk nieuws er ln Europa gebeurd zou zijn, en Charnock kwam het een en ander te weten uit Warriner's vroeger leven, van zijn lijden en avonturen. Maar het onderhoud werd slechts met moeite voortgezet, en hoewel zoo nu en dan de naam van Wübraham en ook die van Mi randa in het gesprek te nas kwam, verloor het toch spoedig alle animo. Plotseling verbrak Warriner het zwijgen. Natuurlijk Is u verliefd gewor den op mijn vrouw, zei hij scherp Charnock kwam met een schok overeind en steunde zich op de elbo- gen. Wat ter wereld hebt u daarmee te maken vroeg hij heftig. Over het nu en dan nog wat op flikkerende vuur heen keken de bei de mannen elkaar in de oogen. Hm, u hebt zich het recht ver overd mij dat te vragen, zei Warri ner beleefd. Charnock zonk weer in zijn stoel terug Hij voelde, dat er een bran dende drift in hem opsteegen hij was blij. dat hij nog maar vijf dager alleen met Warriner moest reize vijf dagen waarin hij den manA dien hij bevrijd had, moest bewaken.... Maar de volgende dag verliep kalm. De nabijheid van een Moorsche stad alleen bezorgde Warriner de grootste angst En met angstige blik ken zag hij haar tegemoet. Zïin ge stalte was weer inééngedoken en had een onderworpen houding aangeno men. Bovendien regende het den ge- heelen dag. Wij kunnen ln Alkasar over nachten. Daar ken Ik iemand^ bij wien ik op den heenweg woonde daar is in veiligheid, zei Charnock Liever vries ik hier dood, ant woordde Warriner, en zij bleven bul ten de stad. Toen zij echter vlak bij de stads poort gekomen waren, liet Charnock halt maken, en Hamet zoowel als een muildier met zich meenemend, ging hij de stad in. Hij zocht den man, waarover hij gesproken had op. kocht een tent, die hij op zijn muil dier laadde en keerde toen weer te rug naar de plek, waar Warriner zich onder beschutting der oranjeboomen angstig verborgen hield. Zij zetten hun rit voort en toen zij Alkasar in den rug hadden, kwamen zij aan een blank stoppelveld, waar op men kort te voren koren gemaaid had. Hier sloegen zij hun leger op on 's nachts zaten de beide mannen .óor hun tent buiten, terwijl Hamel aan zijn fluit melancholieke tonen ontlokte. Warriner bleef zwijgen blijkbaar hield een of andere gedachte zijn geest bezig, en de laatste werkte nog slechts heel langzaam. Warriner, die zich kenmerkte door groote -mi en ijverzucht, was heele.' dankbaar voor zijn bevrijdii. hij zou gaarne de oorzaak doo. den, die Charnock bewogen had naar hem te zoeken, en die Miranda er toe gebracht had, naar hom te laten zoeken. Warriner had nooit veel om zijn echtgenoote gegeven, maar zij had hom tot nu toe nooit de minste aan leiding tot ijverzucht gegeveneu uit de jaloezie, die hij nu plotseling gevoelde, groeide in zijn half verwar den geest een bedriegelijke harts tocht op. Het eerste bewijs daarvan zou Charnock den volgenden morgen krijgen. Nadat Warriner ontwaakt was, een cogenblik gapend naar de druk heen en weergaande schaduw van Hamet tegen den wand van de tent gekeken had, maakte hij Charnock wakker, terwijl hij hem heftig aan de schou ders heen en weer schudde. Toen. nam hij dadelijk het onderhoud weer op, 'ar zij het den laatsten avond, toejx iij bij 't vuur bijeenzaten, had don afgebroken. Een wonderlijk iets 1 ging War riner voort. Ik heb mij nooit veel over mijn vrouw bekommerd. Zij was mij een beetje te voornaam. Zoo, als of iemand u den geheelen dag sym- phoniën voorspeelt, terwijl ge lie- er een straatdeuntje zoudt willen looren. Maar nu, ik weet niet hoe hot komt misschien wel omdat ik zie hoe gij den heldenrol spoelt en u voor haar opoffert nu plotseling voel ik iets als neiging voor mijn vrouw. Charnock scheen geen enkel woord verstaan te hebben. Hij stond aan rien Ingang van de tent en keek on- verschillig naar olie kanten rond. Zijn stilzwijgen ontstemde Warriner en hij ging voort Ik zal u eens wat zeggen, Char nock Gij zoudt verstandig doen openhartig tegenover mij te zijn. GIJ zult er zelf de nadeelen van onder vinden, als gij 't niet zijL En ik zal u nog iets zeggenOm uwentwille z?.u n»ij aangenaam zijn. als Ik bij mijn terugkeer in Ronda tot de overtuiging kwam, dat u openhartig tegen mij geweest was. Charnock was de tent binnenge gaan. Hij boog zich nu over Warri ner en trok hem uit zijn luie hou ding. Opstaan, dadelijkschreeuw de hij. Zacht wat, alstublieft, zei War riner ietwat van zijn stuk gebracht, zoo spreekt mon fcot een hond I Ik wou, dat het waar was I Warriner keerde zich om. De bei de mannen keken elkaar aan haat fonkelde uit beider oogen; beider ge laat werd door hartstocht verwron>» gen. Marsch, de tent uit, zei ChaP nock, en Warriner bij den schouder grijpend, gooide hij hem biina naar buiten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5