PtfSffSïB Weerbericht F. P. REICSERT, Thermometerstand Van 't Kantongerecht Uit de Omstreken Binnenland S IP"" 1908 beffende gebrul MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 10 Juni 1908. Hoogste barometerstand 773.4 m.M. te St. Mathieu (Frankrijk) 747.7 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 11 Juni Wind zwakke tot matigen Weste lijken tot Zuid-Westel. wind. Gesteldheid van de luchtmeest zwaar bewolkt, mogelijk enkele genbuien. Temperatuur iets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te uur 769 m.M. Neiging tot stilstand. Vorige stand te 2 uur 768 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. 17 Aiiegang 17. PRACHTIGS SORTEBRING Daasan, Fronts. Boorden en Manchetten. te Haarlem. Woensdag 10 Juni Hoogste gisteren 2 uur F. 61 Laagste hedennacht F. 54 Hedenmiddag te 12 uur F. 63 Hooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waar bij, met vernietiging een-er beslissing van de Bank, die meerdere schade loosstelling weigerde, aan D. H. te Koedijk is toegekend eene rente van 0.42 per werkdag, ter zake van een ongeval, waardoor hij lijdende is aan ■pijnen m den rug. De Centrale Raad Vernietigde zoowel de uitspraak als de beslissing der Bank en kende getrof fene met ingang van 8 Juli 1907 eene rente toe van f 0.21| per werkdag. EVANGELISCHE ALLIANTIE. (Zie Tweede Blad). Gisterenavond werden de samen komsten der Evangelische Alliantie mei «cue uyemiare Bijeen komst in de broederkerk. Voor een meer dan overvolle zaal werd de ope ningsrede gehouden door Dr. J. Wee- ner, die er nadrukkelijk op wees, dat de Evangelische Alliantie alleen één- beid wil, niettegenstaande onze ziens wijze op geestelijk gebied verschillend is en we ook tot verschillende kerken behooren. Hoewel Yele kerken ver deeld en verspreid zijn, ze moeten al len één worden onder het Kruis. De behoefte aan samenwerking wordt meer en meer gevoeld. Daarna trad als spreker op Dr. J. R. Slotemaker de Bruine van Utrecht, di§ een boeiende rede hield over de gemeenschap der heiligen. Hij liet daarin duidelijk uitkomen, wal mét die heiligen wordt bedoeld en dat zij menschen zijn als wij. Wij allen, zei- de spreker, kunnen ook heiligen zijn en worden, ja, móeten het zijn. We zullen het worden indien we alle partijhaat, bard oordeel, bestrijden. Gemeenschap der heiligen zal er ook zeker komen, indien maar allen heili gen worden. We moeten eerst uit de wereld worden uitgenomen en apart gezet. Los van de menschen, los van de zonden, doch vast aan den Heer. Verder werd gesproken door rar. H. M. Goocli, die het een voorrecht en genoegen vond, afgezant te zijn voor de Evangelische Alliantie. Hij bracht de groeten over van het Lon- densche comité, met den wensch, dat beide landen oprecht en hartelijk door den band van vriendschap mo gen verbonden zijn, niet slechts als leden der Evangelische Alliantie, maar allen te zamen als één lichaam behoorende tot Jezus Christus, die het Hoofd is. Ds. A. G. H. van Hoogenhuizen, predikant te Doorn, sloot de vergade ring met eene rede over organisatie, die op elk gebied in onzen tijd plaats heeft, en wenschte ook, dat allen zul len komen en medewerken tot één g r o o t e organisatie op geestelijk gebied, opdat allen één mogen zijn. Na dankzegging werd gelegenheid gegeven, zich als lid te doen inschrij ven. BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Zooals men weet heeft de Vereend- ging tot bestrijding der tuberculose alhier een bureau van consultatie op gericht, waar personen van wie ver moed werd, dat zij aan tuberculose leden of die dat zelf veronderstelden, .geneeskundig werden onderzocht, ad- yi-es ontvingen en vérder werden ma- gegaan. De Haarlemscbe medici stel den zich voor die taak beschikbaar en volgens rooster moesten er altijd -twee aanwezig zijn. Dit was, met hoe veel goeden wil men ook bezield was, niet altijd mogelijk, zoodat het dage- lijksch bestuur der vereenigimg be sloot een vasten geneesheer aan te Stellen. Als zoodanig is Dinsdagavond be noemd de heer P. W. Peereboom, arts alhier; als plaatsvervanger Dr. A. A. G. Land. ZANG EN VRIENDSCHAP. Naar wij vernemen zal de Kon. Lie- dert-afel Zang en Vriendschap a.s. Zondag in de groote zaal van- de So ciëteit Vereendging een volksconcert geven; waarop de drie concours-wer ken zullen worden uitgevoerd en een tweetal solisten zullen optreden. Na dit concert zal er réunie zijn voor de zangers. Daar zal dan tevens het jubileum van het 25-jarig direc teurschap van den heer W. Robert ge vierd worden. Dat belooft dus een mooie avond te worden. De gouden medaille en de verguld zilveren lauwerkrans, die op het con cours werden behaald, zijn uitgestald bij den heer B. Langeveld in de Groo te Houtstraat. De Telegraaf schrijft in het verslag van den Zangwedstrijd in Amsterdam over het optreden van Zangen Vriend schap: ,,Ver boven alle heeft zich Zang en Vriendschap verheven, dit was prach tig van klankgehalte, zuiverheid en expressie.1' NOG WAT TE VROEG. De secretaresse van de afd. Haar lem van de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht zendt ons een circulaire toe, gericht aan ouders of voogden van leerlingen der hoogste klassen van gymnasiën, hoogere burgerscho len, vakscholen enz. enz. Hierin wordt aan de ouders en voogden meegedeeld, dat het Natio naal Comité voor int. vrouwenkies- rechtbelangen op Woensdagmiddag 17 Juni te 2 uur in het Concertgebouw te Amsterdam een samenkomst zal hebben -met jongelieden der hoogste klassen van gymnasia, hoogere bur gerscholen, vakscholen en dergelijke, „ten einde ook jongeren iets te „doen beseffen van de verstrek- „kende, nationale belangen, die „aan het gewichtig vraagstuk der „staatkundige gelijkstelling van „man en vrouw verhonden zijn." Een Engelsche, Amerikaansche, Zweedsche, Duitsche, Russische Hongaarsche dame zullen hun daar het vraagstuk verklaren en toelichten. Komaan, dames, is dat nu toch niet wat te vroeg? Moeten nu heusch onze meisjes en jongens van zeventien tot twintig jaar al met vrouwenkiesrecht worden lastig gevallen? Waar blij ven we, als dat mode wordt? We zien in onze gedachten deze kinderen al trekken naar vergaderingen, waar andere sociale of economische onder werpen worden behandeld. Vandaag is 't om vrouwenkiesrecht te doen, morgen om ziekteverzekering, over morgen om -staatspemsioneering arme, jonge hoofden, die zullen wor den ingelicht (en eenzijdig ingelicht,) over vraagstukken, die zelfs vergrijs den koppen hoofdbreken bezorgen. ü-e jeuga toon zooiang mo gelijk jongen blijven 1 Het Comité hoopt, dat ouders voogden hunne kinderen of pupillen zullen opwekken, deze samenkomst te gaan bijwonen. Wij hopen het tegen deel en vertrouwen, dat directeuren van verschillende scholen alhier, aam wie de circulaire is toegezonden, deze naast zich zullen neerleggen. Niemand beter dan zij kan weten, dat een schoolkind, zelfs in' de hoogste klasse, voor dergelijke zwaar wichtige vraagstukken nog niet rijp is. Militaire Zaken. De soldaat L. H., van het 10e regi ment infanterie alhier, is door het Hoog Militair Gerechtshof veroordeeld tot zes maanden militaire gevangenis straf ter zak evan desertie in tijd "van vrede, tweemaal Militai i e Zaken Door de militairen van het 10e re giment infanterie alhier in garni zoen, werden Dinsdag in de militai re afdeelingswedstrijden te Amster dam de eerste zeven en in de perso- neele wedstrijden de eerste vier prij- 'zen behaald. Aan r ij ding. Dinsdagnamiddag half drie zijn twee wielrijders op den hoek van de Barteljorisstraat en de Groote Markt bij het uitwij ken voor een bespannen voertuig tegen elkaar geileden. Een dezer, ze kere J. van Veen, wonende te Halle- gom, kwam daarbij tegen de steenen terecht en heeft zich nogal aan han den en beenen bezeerd, terwijl zijn rijwiel belangrijk werd besohadi De ander, A. Maas van Velsen, kwam met den schrik vrij. CONCERT VEREENIGING. Voor de eerste maal sedert langen tijd gaf het bestuur der Sociëteit Ver eeniging aan de leden en hunne da mes weer eens een concert in den tuin. Aanvankelijk waren die concer ten om financieele redenen achter wege gebleven, naderhand wegens de verbouwing van de groote zaal. Thans is de tuin nieuw aangelegd. Langs de kegelbaan zijn fraaie bloemperken, ook voor het podium zien we groen en kleur en de kolos sale kastanje in 't midden staat mooier dan ooit. Het groote voor deel van dit kleine plekje, namelijk dat de klank der muziek zoo goed tot de hoorders kómt, bleek ook Dins dagavond opnieuw. Met veel aandacht luisterden de vrij talrijk opgekomen leden en hun ne dames dan ook naar het zeer af wisselend programma, dat Haar- lemsch Muziekkorps ten gehoore bracht. We veronderstellen dan ook, dat het bestuur het bij dezen eenen keer niet zal laten. CHR. ZANGVEREENIGING SOLI DEO GLORIA. Door het bestuur der Chr. Zaïngv. Soli Deo Gloria, is voor den gewone® jaarlijkschen boottocht op den laat- sten Kermis-Maandag afgehuurd de fraaie salonboot „Mercurius" van Gebr. Goedkoop te Amsterdam. Ontslag. Aan den agent van politie P. Wont man, is met ingang va® 12 dezer ont slag uit den dienst verleend, wegens zijn vertrek naar Haarlemmermeer. PLUIMVEETENTOONSTELLING. Onze stadgenoot de heer J. C. Phd- lippo Jr., behaalde met zijn inzendin gen op de tentoonstelling te Baarn in de afdeeling Wit Brünner. poppers een eereprijs, een Isten en een 2den prijs. In de afd. Holl. tuimelaars drie lste prijzen, en een 2en prijs. DE HAARL. CRED1ETBANK. De Staatscourant bevat de gewijzig de statuten van de Haarlemsche Cre- dietbank. Het kapitaal is thans bepaald op f 500.000, in series van f 100.000 waar op 10 is volgestort. De lste serie is geheel geplaatst. Schuldbrieven mogen uitgegeven worden in stukken van f 1000, f 500, f 100, en f 50. Aanbesteding: Hedenmiddag werd door den Garni- zoens-Gommandant alhier aanbesteed: De levering van 90.000' KG. steenkolen, 1000 HL. cokes, 16000 lange turven en 14000 vuurmakers, alles gedurende 't tijdvak 1 Oct. 1908 tot 30 Sept. 1909. Ingeschreven werd alleen door B. Germes, Haarlem: Steenkolen 1.10 per 100 KG.; cokes 0.65 per HL.; lange turf 0.50 per 100; vuurmakers 0.15 per 100. FAILLISSEMENTEN. Door de Ar-r.-Rechtbank alhier is bij vonnis d.d. 10 Juni 1908, in staat van faillissement verklaard: G. J. Assen delft, caféhouder en koopman te Scho ten. Rechter-Commissaris mi*. E. J. Dor- hout Mees. EEN ZEE-OORLOG. Concurrentie..,, concurrentie alom! 't Is veelal een scherpe strijd, maar toch zijn de strijdende concurrenten gelukkig zeer zelden zóó vijandig, als de hoofdpersonen1 dezer geschie denis In het IJmuider havenbedrijf heer- schen wantoestanden, die noodig ver betering eischen. Men kent de han delingen. Vele sleepbooten ijveren, om hun diensten aan de binnenloo- pönde schepen aan te bieden, 't Kan zoo'n scheepskapitein natuurlijk al heel weinig schelen, of sleepboot A of B hem naar Amsterdam brengt aio. a-uo u cciai KOirit, die 't eerst maalt Zoo ontstaat onder de sleepboot-be heerders een scherpe concurrentie om maar 't eerst bij zoo'n binnenkomend schip te komen. Die broodnijd heeft al meermalen tot treurige tooneelen aanleiding gegeven voor anderhalf jaar werd nog een vlet overvaren', waardoor een zeeman den dood in de golven vond. Thans werd wederom zoo'n zaak behandeld, gelukkig echter niet van zoo'n ernstigen aard. De kapitein van de „Admiraal cle Ruyter" J. Kruger, 48 jaar, en te IJmuiden wonend stond terecht, omdat hij op 20 April ter hoogte van Zandvoort, de sleepboot „Wijk aan Zee" eenige keeren heeft opgevaren, waardoor gevaar voor de bemanning dezer boot bestond. Beklaagde ontkende het feit, maar gaf de volgende verklaring Ik ben door de directie Goedkoop aangesteld om er op te passen;, dat de „Wijk aan Zee" ons geen vliegen afvangt. Die boot is een prul, bemand met wat baliekluivers en kringetjesspuwers. Zoo bleef ik dicht bij die boot, om als er een boot aankwam, de eerste te kunnen zijn, want mijn boot vaart veel sneller. Toch ontkende beklaagde zóo dicht genaderd te zijn, dat er gevaar voor aanvaring bestond, en in geen geval levensgevaar. Dit werd echter anders door de be manning van de „Wijk aan Zee" als getuige gehoord verklaard. De kapitein P. Visser zeiDrie keer heeft Kruger ons opgevaren, voer met volle kracht vlak achter onze boot, zoodat ér slechts een ruimte van hoogstens 1 meter tusschen bel de booten bestond. Ik zei toen aan den machinistgeef volle stoom, en kom op 't dek, want we gaan er aan. Zoo snel mogelijk stoomende nog po gende te ontkomen, stond de beman ning "op 't dek, bereid bij de aanva ring, die elk oogenblik verwacht werd, over te springen om nog het leven te redden. KantonrechterDat was dus niet veel minder dan een kleine zee-oor log.... Getuige Ja, ik heb er mijn pa troons over gesproken, om een gela den geweer aan boord te nemen, maar zij zeidenoch, doe 't maar niet, dan komen er nog meer ongelukken. Wij kennen Kruger. KantonrechterJa, wij ook. Hij is een lastig persoon, en staat voor zul ke gevaarlijke plagerijen bekend. On langs is hij nog door den Raad van Tucht veroordeeld. Ook de machinist en stuurman van de ,.,Wijk aan Zee" verklaarden in gelijken geest, als hun kapitein. Twee maal was de „Admiraal de Ruyter" op hoogstens 1 meter gena derd. Als getuigen décharge werden do machinist en stuurman, van de „Ad miraal de Ruyter" gehoord. C. P. Duinker (stuurman) verklaar de, dat de „Wijk aan Zee" niet dieht genaderd was, de afstand was nog minstens een 40 of 50 meter. Deze verklaring vond de Kanton rechter verdacht, waarom deze ge tuige op het gevaar van meineed werd Toen Duinker toch volhield, werd van deze verklaring afzonderlijk pro ces-verbaal opgemaakt, hetwelk de getuige teekende. De andere getuige a décharge G. Blom werd ook op het gewicht van den eed gewezen. Deze getuige gaf enkele verklaringen over het voorbij varen, en zei niets van het opvaren gezien te hebben. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie achtte de beschuldiging bewezen, en eischte den persoon van den "beklaagde in aanmerking ge nomen 'voor elk der twee feiten de hoogste straf, zes maanden hech tenis. (Totaal dus één jaar hechtenis). Beklaagde Kruger ontkende nog maals schuld te hebben. Hetgeen ge beurd is, gebeurt allen dag, zei hij. De eigenaar van de „Wijk aan Zee" de naamlooze vennootschap Klein en Dekker's steenkolenhandel, had een civiele actie laten instellen door mr. dr. Vis. De^e eischte 50 voor schade; voortgevloeid uit de onrechtmatige daad van deri beklaagde. Door het snelle en onbeheerd laten loopen zijn de machines van de „Wijk aan Zee" beschadigd, zoodat minstens f50 scha de is geleden. Uitspraak over 8 dagen. VAN 't KANTONGERECHT. UITSPRAKEN Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: J. H. v. O. te Haarlem, overtrad in; Drankwet, f 10 boete of 8 d. hecht. B. J. W. S. te Schoten, overtreding Boterwet, f 2 boete of 1 dag hecht. J. K. te Heemskerk, overtredin; Leerplichtwet, f 4 boete, of 3 dagen hechtenis. A. T. te Velseroord, rumoer verwek ken, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. C. S. te Haarlem, H. Den P. B. te IJmuiden, in staat van dronken schap, de orde verstoren, de 2 eersten, elk 6 dagen hechtenis, de 3e f 6 boe te of 3 dagen hechtenis. P. K. te Haarlem, een trekdier on beheerd laten staan, f 1 boete of 1 dag hechtenis. D. G. te IJmuiden, vernieling, zaak verwezen naar den bevoegden rechter. C. B. te Houtrijk en Polanen, kip pen op eens anders grond laten loo pen, f 2 boete of 2 dagen hechtenis. A. S. te Wijk aan Zee, en 7 ande ren, loopen over verboden grond, resp. f 5 boete of 3 dagen hechtenis, f3 boe te of 3 dagen hechtenis en f 2boete of 2 d. hechtenis; J. S. te IJmuiden, vrij gesproken. S .v. A., H. J., L. J. A. v. V. en L. de M., te Haarlem, overtreding A. P. V. Haarlem, f 3 boete of 2 dagen hech tenis, f 1 boete of 1 dag hechtenis, f 3 boete of 8 dagen hechtenis en f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. K. S. en C. J. S. te Velsen, overtre ding A. P. V. Velsen, elk f 2 boete of 1 das hechtenis. rA\ v. d. B. te Haarlemmermeer, overtreding A. P.V.. Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude, f 1 boete of 1 dag j hechtenis. C. P. te Beverwijk en 5 anderen1, overtreding M. en R. -reglement, allen f 1 boete of 1 dag hechtenis. Voorts werden er nog 33 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap, resp. tot 3 weken hechtenis, 14 dagen hechtenis, 5 dagen hechtenis f 10 boete of 3 dagen hechtenis, f 4 boete of 3 dagen hechtenis, f 3 boete of 3 dage nhechtenis en f 2 boete of 2 dagen hechtenis. KINDERWETTEN. W. H. te Haariem, strooperij, f 7 boete of 1 maand tuchtschool. D. S. te Haarlem, op den openbaren weg een flobertbuks bij zich hebben, en J. v. W .te Haarlem, straatschen derij, teruggave aan hun ouders zon der eenige toepassing van straf. V eemarkt. Aangevoerd en verkocht te Haar lem op 10 Juni 1908 Koeien 2 stuks, hoogste prijs f 230, laagste prijs f 155 per stuk. Nuchtere kalveren 31 stuks, hoogste prijs f 14, laagste prijs f 10 p. stuk. Schapen 31 stuks, hoogste prijs f 24, laagste prijs f 16 per stuk. Lammeren 57 stuks, hoogste prijs f 1:2, laagste prijs f 8. Paarden 3 stuks. Botermarkt. Aangevoerd en verkocht te Haar lem op 9 Juni 1908 Boter 52 K.G., hoogste prijs f 1.50, laagste prijs f 1.40 per K.G. Biggen 23 stuks, hoogste prijs f 10, laagste prijs f 5 per stuk. Schrammen 2 stuks, f 16 per stuk. BLOEMENDAAL. Dinsdagmiddag viel een 6-jairig knaapje van den bakker S. alhier, van het kippenhok, waardoor hij een zijner armen brak. Dinsdagmorgen kwamen alhier een 600-tal kinderen van de Waalsche ge meente uit Amsterdam. Van het sta tion ging het in optocht naar het bosch, waar de kinderen werden ont haald op eenige versnaperingen. Daarna werden eenige spelen ten uitvoer gebracht en verder bleven zij de ngeheelen dag gezellig bijeen in den omtrek van het Pannenkoeken huis je. AERDENHOUT. In een groote behoefte voorzien. Verscheidene nieuwe villabewo ners konden geen aansluiting krijgen aan het telefoonnet omdat er geen lij- ne n-meer disponibel waren, en de Te lefoon-Maatschappij verplicht was, wilde zij in deze behoefte voorzien, een nieuwen kabel van Haarlem uit naai* Aerdenhout te brengen, wat op zich zelf een dure geschiedenis is. Om nu toch in de behoefte van de aanvra gers te voorzien zullen op één lijn, die nog beschikbaar is, allen worden aan gesloten door middel van een scha kelbord, dat geplaatst zal worden in de woning van de politie aan den Schulpweg, en waarvan de bediening is opgedragen aan een dochter van den aldaar wenenden agent van poli tie eerste klas A. M. Smits. Spoedig zal hiermede een aanvang worden ge maakt. HEEMSTEDE. De heer C. P. J. Staal alhier is te Amsterdam geslaagd voor het examen A. voor machinist ter koopvaardij. Hedennacht zijn hij den heer C. d. Weiden elf kippen verscheurd. Onze corr. schrijft Een dame, zich noemende mevrouw K., die met haar zoon eenige dagen in het hotel Het Wapen van Heem stede heeft gelogeerd, bleek bij de aanbieding van de hotelrekening niet in staat die le voldoen. Ook heeft zij van den manufacturier Clevier ver schillende kleedingstukken ontvan gen, zonder betaling. Men zij op zijn hoede i BENNEBROEK. Aan de Wed. Nieuwenhuys is ver gunning verleend, tot het inenten van hare varkens itege mvlekziekte volgens de methode Lorenz. HAARLEMMERMEER. De heer J. W. Lantzendorffer, bur gemeester van Haarlemmermeer, die eervol ontslag heeft aangevraagd, is de oudste burgemeester in dienstjaren in N.-Holland. 1 Juli a.s. wordt het 39 jaar, dat hij nu wijlen inr. J. P. Amer-sfoordt op volgde. BEVERWIJK. Eenige sigarenmakers der firma Gebr. Majoor, hebben thans van den burgemeester de mededeeling ontvan gen, dat op het door eenige ingezete nen ingediende verzoek oin gratie af wijzend is beschikt; doch dat de ge vangenisstraf van 1 dag kan worden veranderd in een geldboete van f 10, te betalen binnen twee maanden. IJMUIDEN. De afdeeling IJmuiden van de Ver eeniging ter bevordering van de Ne- derlandsche Visscherij heeft een uit voerige toelichting het licht doen zien op haar adres aan de Tweede Kamer, getiteld: „De retributie voor den af slag van visch in de Rijksvischhal te IJmuiden." Het vrij lijvige boekje opent met de verschillende vragen, welke zich voor doen en het antwoord, dat de afd. IJ muiden meende te moeten geven. Onder deze vragen komen ook de volgende voor: Mogen de kosten van de visscbers- haven direct of indirect worden ge bracht ten laste van het bedrijf? Neen, onder geene omstandigheid! Moet de retributie voor den vischaf slag steeds groot genoeg zijn om de exploitatiekosten van visohhal en vischafslag te dekken? Neen, zij zijn slechts ingesteld ter tegemoetkoming in de kosten voor af- slagpersoneell Moet de verdubbeling der retribu tie beschouwd worden als eene po ging om langs indirecten weg toch de kosten der haven ten laste van de visscherij te brengen? Ja, want de exploitatierekening van den vischafslag levert geen argument ■op voor die verdubbeling! Verkeert de reederij in een toestand om eene verdubbeling der retributie te kunnen dragen? Geenszins! De toelichting eindigt met den wensch. dat de Regeering aanleiding moge vinde nom terug te komen op haar besluit en de retributie wieer voortaan zal bepalen op 1 en de koopmanskorting op 3 tot behoud van het visschersbedrijf, dat thans op ernstige wijze wordt bedreigd, in het belang van IJmuiden, welks toekomst er van afhangt-, ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen. M. Achterberg, Amsterdam, Hotel Zeerust, 5 per. A. den Bouwmeester, Ginneken, id., 2 pers. A. van Poelgeest, Castricum, id., 2 pers. J. S. van Venetie, Haarlem, idem. J. M. Decker, Betzike, Hotel Groot Badhuis, 2 pers. D. Weers, Amsterdam, Haltestraat 50, 5 pers. IJ. van der Veen, idem, Villa Wil- helmina, 4 pers. M. Durselen, Grimlinghausen, Pas sage. H. Rozelaar, Londen, Villa Frede- riea, 2 pers. Dr. Pepping, Amsterdam, Pensdon Perseveranga, 3 pers. Fam. Suransky, Berlijn, idem, 5 p. R. N-ieman, Canada, idem, 2 p. Mevr. de Vries, Arnhem, Pension Piet Hein, 3 p. Fam. Goltz, Dusseldorf, Pension Seinpost, 3 p. DE TWEEDE KAMER, die gisterenmiddag haar werkzaam heden hervatte, zette, na de ver nieuwde samenstelling harer afdee- lingen, de beraadslaging voort over de belangen der Rijkswerklieden. De heeren De Klerk en Roodhuyzen spraken daarbij over de Rijkswer ven. Eerstgenoemde betoogde, dat loonstandaard, regeling van zieken geld en pensioen, enz., kortom, dat- alle arbeidsvoorwaarden te wen- flchen overlieten en dat ds Rijkswerk heden zeer stellig ten achter stonden bi] arbeiders in dienst van particulie ren m gelijke bedrijven en bij die in dienst der groote gemeenten. hhvfvn!lfer Roofluy^n sprak in het bijzonder over het fiasco der groens- vertegenwoordiging, die geen verte genwoordiging der arbeiders Is eb ?wü» V nie.ts.tot stand bracht (in twee jaren tijds zelfs geen verbete- dekverf f!'h'Ü8™ van Mn ae w ei f te Hellevoetsluis). Ziin bp toog strekte om van de Regeering S verkrijgen, dat de vakorJaSies- j eex] oventueele nieuwe regeling wo d»?^SïfrhoUdin^ niet S oiden voorbijgegaan. Heden zijn de ministers aan hef woord. Da Kamer trekt in den mid dag m de afdalingen. d' Men seint ons uit Den Haag; De Kamer verleende aan deS heer Btookei verlof om op nader te bena len dag te interpaUeeren de w,T "ET" 8ebre"*' het Kon C" van de vtsschershaven te IJmuMen Het BE,zuinIGLNGEN. .Tm! 1 soelie aarde te ziin ge vallen en met pijnlijke nauwgezet 0§ersV°nfet °h gastr9eM oini- n/rf ,ser |B d°™ worden. Of dit zal gelukken, zal te bezien staan. Men is in dit opzicht niej'vS Een punt, waarop vooral groota snhli? £etracllt is dat der subsidies. Verschillende zoo niet de meeste aanvragen om nieuwe, zoowel als om verhooging van be- staand.e subsidiën komen niet in aam- mei king en zelfs zouden, naar ik hoor subsidies, tot dusverre ver- leend, op de nieuwe begrootingen zijn afgevoerd. (Tel?) SIMULATIE. Zondag kwam zekere A. C. uit Am sterdam, een meisje van 26 jaar, bij de politie te Arnhem verzoeken om m t ziekenhuis te worden opgeno men, daar zij beweerde niet te kun nen loopen. Een dokter werd ontbo eien en bleek dat het gebrek was voor gewend. Een week geleden kwam zij ei,) het armbestuur te Arnhem met hetzelfde verzoek, dat haar toen heeft voortgeholpen naar Amsterdam. TREURIG. Men meldt uit Loosduinen Door de nachtpolitie werd de vori ge week een jonge vrouw slapende gevonden even buiten het dorp. Ze was totaal uitgeput en was loopende van Hoogvliet naar hier gekomen. Na voorloopig verzorgd te zijn» bracht men haar naar het gesticht „Oud Rosenburg", waar het bleek, dat zij daar voor eenigen tijd 'als n i e t hersteld patiënt ontslagen was, wijl de verpleegkosten niet meer be taald werden. Het meisje, dat reeds een droevige geschiedenis achter den' rug heeft, is door de politie van haar woonplaats afgehaald en naar haar moeder teruggebracht. AANGEHOUDEN. Te Rotterdam is aangehouden d@ ontrouwe kantoorbediende C. H. M. sedert 19 Mei voortvluchtig en ver dacht van verduistering van een be drag van f1900 ten nadeele van de- naamlooze vennootschap Blauwhoe- dènveem aldaar. Van dit bedrag- werd, gelijk gemeld, f900 in de wo ning van den voortvluchtige op den- Diergaardesihgel teruggevonden. N. Z. KAPEL TE AMSTERDAM. Op het einde dezer week loopt de termijn van uitstel af, welken de ker- keraad der Ned. Herv. Gemeente, op verzoek van het Kon. Ned. Oudheid kundig Genootschap, toestond, om een hernieuwd onderzoek mogelijk te ma ken. Na dien datum kam tot de af braak van het oude gebouw worden overgegaan. Tntusschei^ is hiervoor een speciaal besluit van den kerke- raad noodig, die echter niet voor het najaar bijeenkomt, zoodat de moker- van den slooper nog niet op 't kerkje- zal neerkomen. DOOR DRONKENSCHAP. In het grensplaatsje Isselborg was- een beschonken arbeider, die alleen thuis was gelaten, bezig brood te snij den; hij sneed zich daarbij in den foo- venschenkel. Badende in zijn bloed werd de man een poos later door zijn- huisgenooten gevonden en in hope- loozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. VRIJZ. PROPAGANDACLUB. Na een rede van den heer W. Kos ter, lid van het bestuur van den Bond van Vrij.z. Prop. vereenigingen, is Zondag te Amsterdam een voorloopag districtscomité gevormd van Vrijz. Prop. Ver. in Noord-Hollamd. De pro vincie werd in vier kringen verdeeld' met Amsterdam, Haarlemmermeer, Alkmaar en Hoorn als middelpunt. Spoedig hoopt men hieraan den Hel der en Hilversum als kringmiddel punt toe te voegen. V-ari uit deze mid delpunten zal de actie worden ge voerd tot oprichting van nieuwe clubs organisatie van landdagen enz. BOND VAN TECHNICI. B ijenkele candMaatstelling zijn ge kozen: tot vice-voorzitter van bei hoofdbestuur E. W. van Koppenha gen, Den Haag, en tot secretaris W. Posthuma, Haarlem, die bedden ver- klaarden de benoeming te aanvaar den.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2