HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Uit de Omstreken Sport en Wedstrijden Eenvoudig Recept. Binnenland Onze Lachhoek. FEUILLETON Eindelijk gewonnen )CT WOENSDAG 10 JÜN1 1908 EVANGELISCHE ALLIANTIE. Hier ter stede werd Dinsdag de vergadering- gehouden van de Ned. afdeeling der Evangelische Alliantie, die onlangs opnieuw is opgericht. In 'de ochtend-bijeenkomst werden enke le huishoudelijke punten afgedaan. Des middags te 2 uur kwamen le den en belangstellenden! in algemee- ne vergadering bijeen, onder leiding yan den heer Mr. A. H. Brandt, die na 't zingen van Psalm 89t en 't lezen vare een gedeelte uit de H. Schrift, in enkele woorden uiteen zette wat de Evangelische Alliantie is. Zij erkent de eenheid van allege- loovigen in den levenden persoon van Jezus Christus, onafhankelijk van het verschil in kerkgenootschap. Zij oordeelt met Augustinus noodig eenheid in het essentieele, verschei denheid in het bijkomstige, in alles de liefde. Op dezen grondslag werkt de alliantie voor de eenheid der Christenheid en voor de verbreiding des Evangelies. Ds. J. H. L. Roozemeyer, van Arn hem, schetste vervolgens in een naar vorm en inhoud keurige inprovisatie 'de wordings-geschiedenis der Allian tie, die in Schotland geboren werd uit de wrijving tusschen de Free. Church en de National Church, waar van de eerste de zuiverheid der leer, 'de tweede de uitbreiding der kerk als volkskerk voorop stelde. Beide begin selen, achtte spr. goed, maar ze mochten geen scheiding brengen tus schen Christenen. Die overiuiging leidde tot de oprichting in 1846, van de Alliantie, die ook buiten Schot land een weltoebereide aarde vond door de werking van het Réveil, die zich ook in ons land heeft doen ge voelen. De tijden echter veranderden, er kwam een neiging tot het antie ke, in Duitschland en Noorwegen kwam de naam van Luther, in Frank rijk, Engeland en ons land die van Calvyn weer meer in eere. Dit nu juist heeft de behoefte aan. de Allian tie weer dosn herleven. Zij wil niet, dat men eigen kerk verlate, maar zij wil evenmin, dat in den strijd voor eigen richting de eenheid der Chris tenheid schade lijden zou. Nader werd dit uiteengezet in een toespraak van den Rev. W. Fuller Gooch, afgevaardigde van- het Lon- densche Comité der Alliance, die over de beginselen der Alliantie en over de noodzakelijkheid hunner toepas sing voor onzen tijd sprak. Zijn woord werd door den bekenden Majoor Go- vaerts van het Leger des Heils, ver taald. Dr. J. W. Pont sprak vervolgens over de hernieuwde stichting van de Alliantie in ons land, als een poging om een zaadkorrel des levens te wer pen in 't leven onzes volks. Mr. Brandt sloot daarna de verga.- dering- met dankgebed. S nel v 1 i e g e r. Zondag 31 Mei hield de Postdui- ven-vereeniging „de Snelvlieger" al hier een wedvlucht van Noyon (Frankrijk), afstand 329,5 kilometer. De duiven werden om 6 uur met schoon weder in vrijheid gesteld. Aan deze wedvlucht namen 11 le den deel,, met 111 duiven. De prijzen -werden als volgt behaald uur min. sec. 1. P. J. v. Daalen 10—1-412 2. Idem. 10—15—12 3. G. Stouten 10—20—47 4. P. J. v. Daalen 102925 5. \Y. Hölsken 10—32—14 6. 6. P. J. v. Daalen 10-34-45 7. A. Groen 103957 8. W. Hölsken 105144 9. J. Lomans 10525 10. P. J. v. Daalen 10-53—48 11. G. Stouten 10—55—44 12. Idem. 105624 13 P. J. v. Daalen 10—58— 1 14. Idem. 10—59—36 15. Idem. 11—...—30 16. Idem. 11— 4—20 17. C. Heijligers 114 15 18. G. Stouten 11—5—2 19. P. J. v. Daalen il_io_ 20. G. Stouten 11124 Poul II. Ie. en 3e. prijs P. J. v. Daalen, 2e. G. H. Stouten. Ie. Aangewezen P. J. v. Daalen, 10—15—12. De zilveren beker werd de 4e maal l>^h^ld^,00r R J- v- Daalen om 10—15—12. De snelheid der duiven bedraagt 1300 meter per minuut. HEEMSTEDE. Aan 't Gemeenteverslag over 1907 ontleenen wij het volgende De bevolking bedroeg op 31 Decem ber 1907 6630 zielen. Het getal kiezers bedroeg voor de Tweede Kamer 802, voor de Provin ciale Staten 801, voor den Gemeente raad 749. Op 25 Juni 1907 werden bij enkele candidaatstelling gekozen tot leden van den Gemeenteraad de heeren A. IJ. van Wickevoort Crommelin, Dr. E. A. M. Droog en H. H. Hoeker. De Raad bestond uit de heeren: Adr. Honig, jaar van aftreding 1909, J. H. M. van Houten, idem.. H. Pee- perkorn Jz., idem., J. C. v. d. Eyken, idem.; J. Beelen Sr., jaar van aftre ding 1911, Q. v. d. Berg, idem., W. C. v. Meeuwen, idem., Anth. v. d. Wei den, id.; H. H. Höclter, jaar van aftre ding 1913, A. II. v. Wickevoort Crom melin, idem., Dr. E. A. M. Droog, idem. Het College van Burgemeester en Wethouders uit de heerenMr. D. E. v. Lennep, Anth. v. d. Weiden en .T. H. M. van Houten. Volgens de laatst door de Gedepu teerde Staten afgesloten rekening over 1906 bedroegen.: de Ontvangsten 73684,88, de Uitgaven 70495,451/2. voordeelig saldo 3198,461/2. Volgens de door de Gedeputeerde Staten goedgekeurde begrooting voor 1908. bedroegen de ontvangsten en uitgaven 57399.52. De toestand der openbare gemeente-gebouwen is vol doende, de kosten daaraan besteed zijn begrepen onder de som van 1011 voor het éénjarig onderhoud der gemeentewerken. De toestand der bestrating laat hiel en daar te wenschen over. Met het oog op hangende plannen voor gas leiding is verbetering ten deele aan gehouden. De aanleg en verbetering geduren de het jaar heeft bestaan uitlo. Ver- sfcrating van gedeelten van wegen 2o. Aanleg van grintwegen met be strate voetpaden in het Schouwtjes- kwartier, 3o. Aanleg van een plein voor het nieuwe Raadhuis, 4o. Aan leg van een bestraat voetpad aan de Westzijde van den Heerenweg bij de Haarlemsche grens. De kosten dier verbetering hebben bedragen No. 1 begrepen onder de som van het éénjarig onderhoud der gemeente-werken, No. 2 en 4 te za- men 4231.76, No. 3 f 1133,331/2. De wegen en voetpaden bevinden zich in goéden staat. De kosten daar aan besteed hebben bedragen 3943,181/2. De vaarten en bijbehoorende wer ken bevinden zich in vrij goeden staat. De aanleg en verbetering heeft bestaan in het verdiepen van vaarten en wel van de Zan.dvaart, de Wipper vaart en de vaart achter het Postkan toor, verder het wegruimen van on diepten in de Bleekersvaart «n de Glippervaart. De kosten daarvan hebben bedra gen f 1348,85. De Algemeene begraafplaats be vindt zich in zeer goeden staat., even als die van de R. K. gemeente en van Jhr. J. B. van Merlen. Voor de open bare reinheid wordt behoorlijk zorg Het ophalen en verwijderen van haardasch, huisvuilnis en beer in de gemeente gedurende de jaren 1906, 1907 en 1908 is opgedragen aan G. Vryer voor ƒ1197.50 per jaar. bene vens eene toelage van 20 per week. De gezondheidstoestand gaf geen aanleiding tot buitengewone bezorgd heid; Van de besmettelijke ziekten traden op den voorgrond dipbteritis, roodvonk, influenza en typhus, waarvan sporadisch enkele gevallen zich voordeden. De maatregelen, om verbreiding van deze ziekten tegen te gaan bestonden in ontsmetting der woningen, door de alhier gevestigde afdeeling van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". Op de algemeene be graafplaats zijn begraven 35 en op de R. K. bijzondere 45 lijken. In 1907 werden 128 personen ge vaccineerd. De pomp aan de Glipperbi-ug was defect, waarom door de firma J. J. de Waal Malefyt, aldaar, een hou ten pijpwel is geslagen ;de kosten hiervan hebben bedragen ƒ227,14. Het aantal der gemeente te dragen in de lichting der Militie 1907 be droeg 21, het aantal ingeschrevenen 61. j De O. L: School werd bezocht door' 113 jongens en 72 meisjes hiervan ge noten 43 jongens en 11 meisjes koste loos onderwijs. De kosten voor het O. L. onderwijs hebben bedragen 6080.86. De bijz. Prot. School werd bezocht door 69 jongens en 63 meisjes, hiervan geno ten 20 jongens en 22 meisjes koste loos onderwijs. De bijz. R. K. jongensschool wei-d bezocht door 202 jongens, waarvan er 53 kosteloos onderwijs ontvingen. D,e bijz. R. K. Meisjesschool werd bezocht door 239 meisjes, allen beta,- lenden. De toestand van de behoeftige klas se wordt niet ongunstiger. De toestand van den landbouw was vrij gunstig. Met winterrogge waren bezet 9 H.A. opbrengst 180 HL. -met aardapelen, 26 H.A. opbrengst 6 7000 HL. De tuinbouw en bloemisterij lever den bevredigende resultaten op. Er bestaat alhier een beurtveer op Amsterdam voornamelijk tot vervoer van waschgoederen. Het blijkt meer en meer, dat de in 1881 in exploitatie gebracht esfcoomtram HaarlemLed den niet 'genoeg treinen laat rijden tusschen Heemstede en Haarlem. Ook de goederendienst laat te wenschen over. De in 1900 in exploitatie gebrachte electrische tram HaarlemZandvoort voorziet goed in de behoefte van het verkeer van het Noordwestelijk deel der gemeente. S. Ten behoeve van de in de tweede helft van Augustus e. k. te houden oefeningen door het 2de regiment vesting-artillerie zal een bovengrond- sche telegraaflijn moeten worden ge maakt-, van de Ringvaart van de Haarlemmermeer langs de Zuid westzijde van den Meerweg tot aan de Ned. Hervormde Kerk alhier en van d.aar te verlengen met een aan. hoornen enz. op te hangen veldkabel tot aan het Raadhuis. HA ARLEMMERMEER. Een veelbelovend jongmensch. Twee jongens van omstreeks 16 jaar kregen twist over een nietig voorval. Een hunner, zekere G., maakte zich daarbij zóó driftig, dat hij een groot mes trok en daarmede zijn tegen stander te lijf wilde. Hierin werd hij verhinderd door de omstanders, doch bij de worsteling, die hierdoor ont stond, kreeg een hunner toch nog een bloedende wond aan zijn hand. Een flink pak slaag kreeg G. als belooning voor zijn drift. Door het bestuur van den Haarlem mermeerpolder is aan W. Noordhoek, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als nachtwacht-brugwachter aan de Riugvaartsbrug, nabij Hille- gom, en is als zoodanig aangesteld J. Strijd, gegageerd O.-I. militair, al hier. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten Familie Scholte, Amsterdam, Haar lemsche Straatweg No. 5, 8 p. E. R. Nunes, Amsterdam, IJaarl. str. No. 18, 5 p. Familie Mendes de Lion, Amster dam, Boulevard Paul. Loot, 10 p. E. B. Buchenbeicher, Amsterdam, Villa Kinheim, 7 p. Familie Ten Cate, Amsterdam, Hoo- ge weg 8, 3 p. A. Healey, Amsterdam, Kerkdwars. straat 1, 3 p. Jb. Leefsen, Amsterdam, Zeestraat No. 60, 4 p. Mevr. wed. Slootweg, Den Haag, Pension Buckman, 1 p. Mevr. Hoffman, idem, idem. Familie Eggex-t, Berlijn, Pension Buckman, 2 p. A. Breslauer, Berlijn, Grand Hotel, 2 pers. A. L. Teuei-, Rotterdam. Hotel d'Orange, 2 p. C. Star Busman, Rotterdam, Hotel d'Orange. A. Schmidt, Dusseldorf, Hotel Kur- haus. G. Lamberts, Utrecht, Hotel Kur- haus, 3 p. P. M. Johannes, Amstei-dam, Hotel Kui-haus. L. Hertz, Amsterdam, Hotel Kur- haus, 2 p. G, Meinesz, Den Haag, Hotel Kur- haus, 2 p. P. Rothsteyn, Dusseldorf, Hotel Kurhaus, 2 p. H. Koe, Amsterdam, Hotel Kur haus, 2 p. A. Ernst, Bielefeld, Hotel Kurhaus. 1 E. Andries, Amsterdam, Groot Bad huis. W. Aue, Moskou, Groot-Badhuis. Mej. W. Fleumer, Amsterdam, Ho tel Beau Site. Mevr. B. Trefenthal, Amsterdam, Hotel Beau Site. J. A. Heybroek, Amsterdam, Hotel Beau Site, 4 p. Mej. E. Trefentahl, Keulen, Hotel •Beau Site. Mej. S. Nohr, Amsterdam, Hotel l'Ocean. P. Novatny, Praag, Hotel l'Ocean, 2 pers. II. G. I. Eschauzier, Baarn, Hotel FOcean. Familie Reuchlin, Tiel, Hotel l'Oce an, 4 p. Swemei*, Amsterdam, idem. H. W. A. Prians, Amsterdam, Hotel Groot Badhuis. Familie Heckman, Bloemendaal, Hotel Groot Badhuis, 2 p. Hentschke, Berlijn, Hotel Groot Badhuis. J. Stroeve, Amsterdam, Hotel Groot Badhuis. Familie W. A. Dekker, Wormerveer Hotel Groot Badhuis, 8 p. Familie Westerwoudt, Haax-lem, Ho tel Groot Badhuis, 2 p. Familie Riep, Hilvei'sum, Pension Beau Séjoui', 4 p. Familie Blom, Haarlem, Pension Beau Sejour, 4 p. A. H. Jannink, Wiesbaden, Groot Badhuis, 3 p. E. II. Begeman, Helmond, Hotel d'Orange, 7 p. M. Rosen, Amsterdam, Hotel d'O range. Mevr. York, Bochem, Hotel d'Oran ge, 1 p. M. Teuer, Rotterdam, Hotel d'Oran ge, 1 p. Familie Burg, Dusseldorf, Hotel d'Orange, 2 p. •T. Wap, Den Haag, Grand Hotel, 2 pers. Mevr. Dasoali, Amsterdam, Grand Hotel. A.W. Gerritsen, Amsterdam, Grand Hotel. Mevr. Dassault, Amsterdam, Grand Hotel. P. Logeman, Bremen, Grand Ho tel, 1 p. II. P. van Heukelom, Amsterdam, Groote Badhuis. J. H. de Marez Ovens, Amsterdam, Groote Badhuis. Jonkh. Repelaar van Spijkenisse, Groote Badhuis. II. Klatte, Amsterdam, Villa Man na, 6 p. B. W. Makkink, Nijmegen, Villa Manna, 4 p. A. "M. Tilanus, Almeloo, Villa Man na, 1 p. J. J. Onxxes, Gi'oningen, Villa Man na, 4 ,p. Mevr. G. Jansen, Haaxdem, Willem- straat No. 14, 2 p. Familie A. Konijn, Amsterdam, Vil la Antonia, 4 p. Familie Dolleman, Amsterdam, Hoo- geweg xio. 9, 8 p. Familie Schade van Westrum, Am sterdam, Hoogeweg 84, 7 p. F. Kohlex-, Amsterdam, Villa Louise 6 pers. A. Hedwig, Hameln, Villa Geertrui- da, 1 p. Familie Binger, Hameln, idem, 2 pers. M. Hartog, Amsterdam, idem. II. Lobo, idem, idem. J. H. v. d. Velden, Haarlem, Ka- naalweg no. 11, 5 p. P. Marseille, Haarlem, Kanaalweg no. 11, 4 p. H. C. A. Henny, Amsterdam, Villa Piet Hein, 3 p. J. Workum, Antwerpen, Haltestr. no. 37 A, 3 p. Familie Kempff, Amsterdam, Pen sion Kwaixt, 2 p. Familie Aertnijs, Amsterdam, Pen sion Kwant, 2 p. Familie Brandon, Amsterdam. Pen sion Gonxpertz, 3 p. L. J. Noorman van der Dussen, Amsterdam. Kei'kstraat no. 1, 3 p. A. W. Smit, Amsterdam, Spoorstr. no. 34, 3 p. Familie Joosting, Hilversum, Villa Francoise, 6 p. R. Meman, Canada, Pension Perse- vera.nga, 2 p. WIELRIJDEN. Van de op den len Pinkstei'dag op de Scheveningsche wielerbaan gehou den wedstrijden zijn de uitslagen de volgende: 1. Wedstrijd om den zilveren wissel- beker over 1 KM. I. Van Spengen; 2. Nijland, 3. Brunt 4 Gerrits. II. Wedstrijd tusschen de beroeps- rijders J. Benyon (Engelschman) en J. Tulleken (Hollander) in 3 ritten. Ie rit 1. Benyon (3 m. 11 4/5 sec.), 2. Tul leken. 2e rit. 1. Tulleken 2m. 19 4/5 sec.), 2. Benyon. 3e rit. 1 Tulleken (2 m. 21 3/5 sec., 2 Benyon. Classificatie: 1. Tulleken; 2 Benyon. III. Wedstrijd met motorgangma- king tusschen A. Dussot (Fransch- man), A. Wills (Engelschman), P. v. Nek (Hollander). Ie rit over 25 KM. 1. Wills (23 m. 18 3/5 sec.); 2. van Nek (300 M. achter); 3. Dussot (5 ron den). 2e rit over 30 KM. 1. Wills (28 m. 21 4/5 sec.); 2. Dus sot (3 ronden), 3. Van Nek. IV. Premie-wedstrijd voor amateurs over 5 KM. De premies werden ge wonnen door Franssen (één), van Spengen (drie), terwijl de beslissing was: 1. Brunt, 2 van Spengen, 3 Ger rits. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Voor eenigen tijd schreef Dr. Geo, Etfcmond' Flood een specialiteit voor Rheumatiek, Nier- exx Blaasstoringen, het volgende in een medisch tijd schrift: Indien L' Rheumatiek, Nier- en Blaasstoringen wilt voorkomen, weest matig in 't gebruik van zwaar voed sel, vervangt dit zooveel mogelijk door soep, vooral groentesoep, melk en drinkt water, bijzonder veel wa ter. Neemt veel tijd om te eten, eet •niet tot dat gij uw bekomst hebt al smaakt het U goed. Zoo uw werk kring het toelaat maakt dan dagelijks eenige openlucht oefeningen. Natuurlijk zullen alleen rust, diëet, water- en sportoefeningen deze aan doeningen niet genezen, ik raad U diit slechts als voorbehoedmiddel aan. Ten gerieve der lezers van dit artikel, die lijden aan Rheumatiek, Niex'- Blaasstoringen en hiervan spoedig ge nezen willen zijn geef ik, ingevolge de opgedane ondervinding in mijne ja renlange praktijk het volgende voor schrift. Mijn recept is gemakkelijk te nemen en het is bij iederen Apotheker ver krijgbaar, het is een onfeilbaar mid del, hetwelk tevens bloedzuiverend en bloedversterkend werkt, hetgeen voor al in 't voorjaar zoo hoog noodig is. Gentiaan tinctuxir 30 gram. Rhabarber-stroop 30 gram. Samengestelde Barkola tinctxxur 30 gram. Gember-stroop 160 gram. Koopt dit afzonderlijk, meng het zelf thuis zoodoende zijt gij zeker het juiste recept te hebben. Voor volwassenen een theelepel na iederen maaltijd en een voor het naar bed gaan; voor kinderen een kwart tot een halve theelepel slechts na ie deren mao'tijd. Na genezing moet men het hierbo ven aangeraden diëet watergebruik en sportoefeningen volgen, maar ont houdt U toch vooral van 't gebruik van kwakzalversmiddelen die zoo zeer Uwe gezondheid benadeelen. {Andere bladen wordien verzocht de ze nxededeeling' over te nemen). CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS. De 53ste algemeene vergadering van de Vex-eeniging van Chi'istelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland en overzeesche bezittingen werd Dinsdag te Dordrecht gehouden. Door den voorzitter, den heer J. C. Wirtz, werd de openingsrede uitge sproken, waarin hij vooral op orga nisatie aandrong. Uit het verslag van den secretaris, den heer C. G. Wiegand blijkt, dat 't aantal afdeelingen in het afgeloopen vereenigingsjaar met 3 vermeerder de en thans 55 bedraagt. Het getal leden verminderde met 54, er werden 85 nieuwe leden ingeschreven. Het totaal aantal leden bedraagt thans 2407. waan'an 793 hoofden van scho len. WAT EEN PRIMA-DONNA WEDER- VOER. Eene prima-donna besloot, na in Europa een schat van lauweren en geld geoogst te hebben, ook in de Nieuwe Wereld hare gaven te doen hooren. Zij scheepte zich dus in naar New-York, en nam hare rijtuigen, paarden, kortom al hare have medfe, om de Yankees te verblinden. Haar eerste optreden voor een Ame- rikaansch publiek bracht haar audi torium reeds in verrukking. Zij ge noot letterlijk een daverend applaus. Aan bisseeren, aan kransen en bouquetten geen gebrek. Maar de verrukking steeg ten top, toen de diva den schouwburg ver liet. De opgewonden menigte spande de paarden van het tijtuig, en bracht de heldin in triomf naar het hotel. Den volgenden morgen wilde de di va, een wandelrit gaan doen. „Wil Mevroxxw uitgaan?" vroeg de koetsier. „Zeker!" „En de paarden?" „Wel, de mijne zijn toch fraai ge noeg, verbeeld ik mij, een ge schenk van prins Salomonski!" „Ja wel, mevrouwl maar de heeren, die gisteren uwe paarden van liet rijtuig gespannen hebben J' „Welnu?' „Die hebben ze niet terugge bracht!" PRINS HENDRIK NAAR FRANKFURT. Z. K. H. F rins Hendiik der Neder landen, Hex-tog van Mecklenburg, kwam Dinsdagnamiddag in Frank furt aan en heeft voor geruimen tijd zijn intrek in het Carlton-Hötel geno men. Z. K. II. Prins Hendrik zal als eere-president het hier aanstaand in ternationaal Congres voor eerste hulp der verongelukten bijwonen. Prins Hendrik heeft een vrij groot aantal gasten voor een ontbijt in het CaxJton-Hötel voor heden Woensdag 10 Juni geïnviteerd. CHIMPANZEE'S IN ARTIS. In den voortuin van Artis wekt de heimachine achter de groote schut ting dreunend en sissend met kort- afgebroken klinkenden klop, sedert eenige dagen in de vex-beelding der bezoekers veel verwachtingen over liet komende Apenhuis. Ingericht naar de eischen, die men heden ten dage aan dierenverblijven stelt, zal het nieuwe gebouw zeer zeker het be langwekkend leven der bewoners zooveel mogelijk tot zijn recht doen komen. Vooral cle afdeeling voor de Anthropomorplxe apen, wier hoogst intellectueele maar ook uiterst teêra bewoxxers in een warme plantenkas de weldoende zon en vochtbezwanger- de woud-atmospheer van hun tro pisch vaderland zal worden gegeven, terwijl bij gunstig weder ze onder toezicht van hun oppasser en ver trouwden vriend een voor hen be stemd grasveld met boomen betrek ken, belooft veel in de toekomst fcs zullen geven. De eerste aanstaande bewoners, een prachtig paar jonge Chimpan zee's, van West-Afrika, zijn thans reeds behoxxden aangekomen en voor loop ïg gehuisvest in de oude Apen- afdeeling tusschen de vogelzalen. De oudste is Josephine, een onge veer 5-jarig Chimpanzee-meisje, flink ontwikkeld, levenslustig, tamelijk lastig voor haar verzorger, maar vol zox'gende liefde voor Keesje, het zeer jexigdige Chimpanzee-ventje, een on ooglijk grootlxoofdig kaboutertje. Het wijfje vervult volkomen de taak van verpleegster voor het ernstig uitziend kereltje, liefkoost het niet teeder uitgestoken tuiilippen, reinigt het zorgvuldig, draagt het bescher mend aan de borst mede en verzet er zich hevig tegen wanneer de oppas ser voorzichtig het neusje van haar verkouden beschermeling met boor- zalf besmeert. Onmiddellijk na deze bewexdring wordt het kopje van broer onder handen genomen, de vreemde zalf besnuffeld en smakelijk wegge- zoend. In den korten tijd, dat de Chimpanzees in Artis zijn hebben ze reeds verbazingwekkende staaltjes van intellekt gegeven. Hun vroolijk karakter en druk temperament on derscheidt zich terstond van het meer bedaard, stil-droomerig karakter en (Uit het Engelsch). 64) En nu? Wat ziet u daarginds? «n Chamock wees naar het Oosten. Dat is een karavaan, schijnt mij toe - Juist, een karavaan. U weet mis schien niet meei-, wat u mij daarbui ten voor de muren van Mequinez ge zegd hebt. U is mijn eigendom, ver geet dat niet. Ik heb u rechtmatig gekocht. U behoort mij, en ik mag u, als het mij in den zin komt, ver- koopen. O, nxaar dat zult ge toch niet doen, schreeuwde Warriner. De herinnering aan zijn slaventijd kwam nu met al zijn ellende in zijn geest op. Weer zag hij zich in dc brandend heete zon met een last op den x-ug voortdraven door de zandige Vlakte van Algiers, over de bergen naar de provincie Su. Weer hoorde hij een slag door de lucht suizen exx voelde, hoe hij op zijn rug neerviel. Dat kan u niet willen En toen hij Charnock daar onbe wogen voor zich zag staan met het besliste gelaat en de somber schitte rende oogen, klemde hij zich aan zijn arm vast. Charnock, oude jongen, dat zul je toch niet doen, nietwaar Een half dozijn koperen muxiten zul je allicht toch nog wel waard zijn, zei Charnock. Och, Charnock, ik vraag u om vergeving Begrijpt ge dat dan niet Het spijt mij .hoort ge, het spijt me, ja, het doet mij innig leed Charnock schudde hem van zich af. Je oude lompen hebben wij, meen ik, achtergelaten. Daarom mag je die kleeren aanhouden. Over een uur zal de lcaravaaix hier zijn. Nu was Warriner aan 't smeeken en dan weer begon hij te vloeken, wat langzamerhand in klagen en zuchten overging. Den volgenden tijd stond Charnock zwijgend en onbewogen naast hem. Er was geen twijfel meer aan, hij was van plan zijn bedreiging uit te voeren. Warriner brak in een vloed van verwenschingen xxit en nu sprak hij Moorscli, wat hem vlotter afging. Maar plotseling werd hij volkomen bedaard en begon listig En hoe zult ge u dan tegenover Miranda verantwoorden, als ge in Ronda terugkomt Dat hebt ge zeker vergeten. In een plotselinge opwelling van drift had Charnock dat feitelijk hee- lemaal vergeten. Warriner droogde zich het zweet van het voorhoofd af. Hij behoefde Chaxmock niet aan te kijken, om overtuigd te zijn, dat zijn opmerking doel geti'offen had. Hij voelde zich meester van den toestand, zette de heenen wijd uit en zijn handen in de zijden. Alle triomf is toch nog niet aan u, nietwaar, Chaxmock zeide hij ge moedelijk. Zoo eenvoudig is het spel niet Van dezen dag af bleef Warriner de overwinnaar, en hij was niet ge neigd Charnock daarover in het on zekere te laten. Hij liet geen gelegen heid voorbij gaan, om zijn bevrijder pijn te doen, en Charnock moest met bitterheid tot zichzelf zeggen, dat zijn heftigheid hem in een zeer scheeve positie had gebracht. In 't vervolg zou hij beter op zichzelf passen. Nog maar één dag, zeide hij, verruimd ademhalend, toen zij de heuvels van Tanger in de verte zagen opduiken. En wat dan, Charnock zeide Warriner. Wat dan? Ja, wat dan?.... Charnock had deze vraag den ganschen nacht, den laat- sten, dien hij samen met Ralph War riner onder de tent doorbracht, van alle kanten hekeken. Morgen zonden zij de minarets van Tanger zien morgen zouden zij over het markt plein rijden en in de stad slapen. Wat dan In beide mannen woel den hartstochtelijke gevoelens. De nacht was helder, de Afrikaansche maan scheen en verlichtte de tent van binnen, Warriner lag onbeweeg lijk in zijn donkeren deken gewik keld een beetje ter zijde, en Charnock voelde een wilde vreugde in zich op komen, als hij bedacht hoe Miranda bekend had, dat zij voor haar echtge noot niets meer gevoelde. Plotseling begon Warriner zacht een melodie voor zich heen te fluiten, het was dezelfde, die hij op dien morgen voor de poort van de begraaf plaats in Tanger gefloten had, de zelfde melodie, die Miranda onwille keurig in de kleine woonkamer in Ronda geneuried had, en die Char nock hot eerste aanknoopingspunt verschaft had, en juist daarom floot Warriner haar nu, terwijl hij bij hem in dezelfde tent lag een dagreis van Tanger af. Innig betreurde Charnock het nu, dat hij ooit die melodie had gehoord, dat zij zich in zijn geheugen had vastgegrift. Onrustig woelde hij in zijn deken heen en weer. Maar de woede van Warriner kende nog ande re middelen. Toen hij zag, dat Char nock niet antwoordde en ook niet boos wercl, stond hij van zijn leger op. Chaxmock zag hoe bij het licht van de maan in de tent rondzocht, en overal in keek, de schaduw van zijn baard trilde op den wand van de tent en voortdurend grinnikte en fluister de hij met zichzelf. Charnock keek naar zijn phantas- tische bewegingen en bracht ze in gedachten in verband met zijn zon derling gepraat en voor 't eerst begon hij zich af te vragen, of de geest van Warriner niet evenals zijn lichaam geleden had. Juist was hij zoover met zijne beschouwingen gekomen, toen Warriner, die zich over een pak goed gebogen had, gevonden scheen te heb ben, wat hij zocht. Charnock hoorde een zacht tikken, alsof de haan van een pistool werd overgehaald, maar toch wat minder luid. Toen sloop Warriner zachtjes naar Charnock toe. knielde neer en drukte hem iets in de hand. Onwillekeurig sloten Charnock's vingers zich om het voor werp heen en hielden het vastwant dit voorwerp was het handvat van een mes, en het was open. Daar, zei Warriner. Ge moet mij beschermen, het is nu de laatste nachtik geef u het mes, opdat u mij beter zal kunnen beschermen. Hij sloop weer naar zijn eigen de ken terug, tevreden voor zich heen grinnikend. Den volgenden avond reden zij over het hobbelige plaveisel van Tan ger en hielden voor den winkel van monsieur Fournier stil. HOOFDSTUK XXI. De heer Fournier begroette de rei zigers met overdreven betuigingen van blijdschap. Hij viel Warriner ora den hals, klopte hem hartelijk op den schouder, schreide van gelukza ligheid over zijn terugkeer en van verdriet over "zijn veranderlijk uiter lijk. Toen greep hij Chamock bij bei de handen. Onze redder riep hij uit, onze edele vriend Na verloop van een half uur waren de beide reizigers frisch geschoren! weer op zijn Éuropeesch gekleed. Zou men mij wel weer herken nen vroeg Warriner. Ik vrees V3n niet, arme vriend, zei Fournier, en Warriner scheen over dat antwoord zeer tevreden. Maar nu zullen wij wat eten, meende hij, en wel een echt fijn diner in een goed hotel, met cham pagne. Zij zaten voor het venster, van waaruit zij de straat van Gibraltar konden zien, en onder het eten werd het gelaat van Warriner steeds som berder, terwijl zijn oog starend en dof op Gibraltar gevestigd bleef. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5