Sport eo Wedstrijden Kerk eo School Gemengd Nieuws Uit de Arbeiderswereld Stoomvaartberlehteia EEti LEGER ZiJÜ EHAAG. Rechtszaken Letteren en Kunst EEN ONVERWACHT BAD. Op de leuning van een der bruggen over de Leldscbegracht te Amster dam had zich Donderdagmorgen een man te rusten gezet. Na een kort poosje bleek bij te zijn ingedut. Hij verloor toen zijn evenwicht en viel in de gracht. Door omstanders op bet droge ge bracht, is bij naar bet Binnengast huis vervoerd. ALGEHEELE ACHTERUITGANG. Naar De Tijd meldt- is niet alleen het Amsterdamsche bevolkingscijfer aan het dalen ,maar ook dat der te- lefoon-abonnés het zonk in Mei van 827 op 8252. Voorts zijn do inkomsten van de tram tot dusver in dit jaar al 58,000 ten achter bij het vorig jaarde stij ging van het aantal passagiers is niet voldoende geweest om tegen de tariefverlaging op te wegen. De hoofdstad gevoelt de economi sche malaise wel bijzonder sterk. GERED. Te Sliedrecht viel een driejaiig kind in da Merwede. De moeder sprong 'i kind na en beiden zouden verdronken zijn, Indien niet de heer Vlot bet on geluk had gezien en- er in slaagde beiden te redden. ONGELUKKEN. De tuinknecht van bet buis Soelen te Zoelen, G. J. v. Z., verwondde zich bij het schoonmaken van een geweer zoodanig, dat de dood bijna oogen- blikkelijk intrad. Te Berkenwoude viel ongemerkt 't vierjarig zoontje van den timmerman 'A. R. in bet water en verdronk. EIGEN RECHTER? De vader van den verdachte, ver moedelijk medeplichtig aan de zwa re mishandeling te Kerkdriel Zondag gepleegd, heeft zich, toen hij mare chaussees zag aankomen, verdron ken. HUISELIJK LEED. In een Haagsch blad vinden we een zeer uitvoerig verhaal van de (reeds door ons vermeldde) vergiftigingshis torie met de geheele voorgeschiedenis die daartoe heelt geleid. Het is de geschiedenis van een meubelmaker, die voor 26 jaren trouwde met een meisje van nétte familie, goed op paste, maar later aan den drank raakte, zijn zaak zag verloopen, zijn meubelen verkocht, de opvoeding zij ner kinderen had verwaarloosd en over zijn familie schande en over zijn huisgezin naamloos verdriet bracht. Vrijdag 29 Mei zou J., de man dien wa bedoelen, 's morgens naar Scheve- hingen gaan. Buiten medeweten van zijn vrouw liet hij door zijn zoontje bij den drogist zuringzout halen. Met een vroeg hij heel gemoedelijk of zijn vrouw nog koffie wilde zetten. Tuffr. J. vond dat vroege koffiedrinken wel ongewoon, doch dacht geen kwaad. Zij schonk twee koppen in voor haar man en zich self, die zij leegdronken, waarop J. aan zijn .vrouw vroeg om voor vier duiten schuurpapier te willenhalen, waar aan zij voldeed. In haar afwezigheid ging J. even met de koffiekan naar die keuken, en kwam direct weder terug. Juffr. J. kwam toen binnen en gaf hem het verlangde schuurpapier. Daarop vertrok hij. Juffr. J. schonk weer een kopje koffie in en dronk als het eerste kop je, doch plotseling kon zij niet door slikken, en den wrangen smaak proe vende spuwde zij de koffie weer uit. Zij dacht aan zure melk, probeerde nog een tweede, toen zij plotseling verdenking kreeg en ten overvloede haar zoontje vertelde, dat hij zuring zout bij den drogist had gehaald. De arme jongen kon niet weten, dat hij zijn eigen moeder hielp doodenl Er was nu geen twijfel meer. Ben buurman werd geraadpleegd, die, den toestand kennende, de zwaar beproef de vrouw raadde met de koffiekan naar liet commissariaat van politie in de Van de Vennestraat te gaan-, waar aan zij voldeed. De hoofdinspecteur, de heer Rietdijk, nam de zaak oogen- blikkelijk in handen. Te 7 uur 's avonds kwam de vader van J. bij juffr. J. .vragen of zijn zoon mocht binnenkomen, er bijvoegende, dat hij vandaag zich had willen ver drinken. Juffr. J. zei de hena, dat hij toch haas in zijn eigen huis was, waarop eenige oogenblikken later J. zelf ver scheen. De heer Rietdijk had inmiddels zij ne maatregelen reeds getroffen., want op. 't zelfde oogenblik werd J. in zijn huis gearresteerd. Juffr. J. heeft een eisch tot echt scheiding tegenhaar echtgenoot in- gesteld. De arme vrouw heeft hare woning wegens huurschuld moeten verlaten en zit in een hofje In een bij- na leege kamer op de nog geloste naaimachine voor hare kinderen te Zij ia een nette vrouw en heeft fat soenlijke kinderen. INBRAKEN. Te Etten bij Rozendaal Is ingebro ken bij den heer J. L., op de Doelen. Gestolen Is benevens eenige gouden én zilveren voorwerpen, een bedrag .Van 65 in geld. DaaerB onbekend. CRICKET. Het wedertrijdprogr&inms ven 'den Crioketbond omvat Voor Ifondeg de volgende wedstrijden voor Ion Telegraaibeketv K. 0. c. I—Rood en Wit O te Haar- V. O. C.—Albion w lain. Rood en Wit I—V.V.ft, te Heem- 's-Gr. C. C. I—'s Gr. C. C. H te Den Haag. Volharding I—Victoria te Bussum. A .C. C. IIOlympia te Zaandam. AMERIKA BIJ DE OLYMPISCHE SPELEN. Het Amerikaansche comité voor de Olympische spelen heeft een 76-tal be oefenaars der athletiek uitverkoren om de Vereenigde Staten te vertegen woordigen bij de Olympische spelen te Londen. Deze ploeg moet de sterk ste zijn, die ooit in Amerika is saam- gesteld, men oordeelt ze onoverwin nelijk, behalve over den langen af stand, op welk gebied Engeland niet te evenaren wordt geacht. Uit alle deelen van de Unie zijn de athletiek- beioefenaars bijeengezocht; er zijn ook een aantal studenten onder. Ve len namen reeds deel aan de Olympi sche spelen te Athene. Als plaatsver vangers of invallers gaan 58 man mee. ATHLETIEK. Men deelt mede, dat het aantal in schrijvingen voor de hardloopwed strijden (100, 400 en 800 meter) van bij den Nederlandschen Voetbalbond aangesloten vereenigingen op Zondag 21 Juni te Haarlem veel grooter is dan men verwachten kon. Er zijn ruim 50 inschrijvingen, verdeeld over 13 vereenigingen. Deze zijn Quick, Den HaagHerakles, Alme lo Phenix. EnschedéTubantia, Hengelo Sparta, Rotterdam H. F. C., Haarlem Holland, Amsterdam Allen Weerbaar, Bussum Ajax, Am sterdam V. O. C.. Rotterdam D. E. C., Amsterdam H. B. S., Den Haag en V. V, V.*, Amsterdam. Als eene bijzonderheid dient ver meld, dat onder de deelnemers bijna geen enkele bekende hardlooper te vinden is. Zij zijn vrijwel allen voet- balapelers, onder wie zeer bekende, zooaat de vrees* dat vereenigingen zouden Inschrijven met bekende hard- loopers, om daardoor een hetere kans op eene overwinning te ver krijgen, totaal ongegrond blijkt te zijn. - NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep te Delft door ds. G. H. Beekenkamp te Hui- zen. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het 2e natuurkundig ex. door ae heeren K. Edel en A. Qtto; het 2e cand, ex. in de theologie door den heer S. H. M. Gorter; het cand. ex. in de wis- en natuurkunde door den heer A. van der Groenhet propae- deutisch ex. In de geneeskunde door mej. M. A. Duyvis; het le Natuur kundig ex. door de heeren Z. H. A. van den Belt en Th. A. Jagerink. Leiden, Bevorderd fot doctor in de Nedexlandsche letteren de heer H. Pomes, geb. te Rotterdam, op proef schrift „Over van Alphen's kinder gedichtjes, bijdrage tot de kennis van de opvoeding hier te lande in de 18e Eeuw." Groningen. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen, de heer J. Feitsma, geb. te Kollum. VRIJE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaats-exa- nien in de theologie de heer M.. van Alphen.- EEN VEREENIGD Z.UID-AFRIKA. Naar Reuter reeds eenige weken geleden uit Pretoria naar Europa seinde zijn op de te Pretoria gehou den en dezer dagen te Kaapstad hervatte en beëindigde interkolo- niale conferentie eenige besluiten genomen met betrekking tot een nauwere vereeniging tusschen de Zuid-Afrikaansche koloniën. Hieronder volgt thans de in „Ons Land" gepubliceerde volledige of ficieels tekst dier hoogst-belangrpe resoluties, welke den. grondslag zul len moeten vormen tot een vereenigd Zuid-Afrika onder Britsche vlag. a. Dat, volgens de opinie van deze conferentie, oe beste belangen en de permanente welvaart van Zuid-Afri ka alleen verzekerd kunnen worden door een spoedige vereeniging van de zelf-regeerende koloniën onder de Britsche vlag. b. Dat Rhodesia het recht zal heb ben tot bovengenoemde Unie toe te treden ten tijde en op de voorwaar den hierna vermeld. c. Dat de leden van deze conferen tie overeenkomen de voorgaande re soluties aan de wetgeving van hun respectieve koloniën voor te leggen en zulke stappen zullen doen als noo- dig mochten zijn om haar toestem ming te verkrijgen voor de benoeming van afgevaardigden naar een natio nale Z.-A. conventie. d. De conventie zal bestaan uit niet meer dan 12 afgevaardigden van de Kaapkolonie, niet meer dan 3 uit de Transvaal en niet meer dan 5 uit Na- tal resp. de O. R. K. 5, D? CöïTvSliis ;aï zoo spoedig mo gelijk een ontwerp-constitutle puhll- ceeren en In overleg met de regeerin gen van de zelfbesturende koloniën beslissen, welke verdere stappen in verband daarmede gedaan moeten worden. f. In do conventie zal hot stemmen per hoofd gaan en niet per Staat. Een voorzitter zal uit de léden gekozen worden, die het recht van spreken en stemmen bezit en in het geval van staking der stemmen een beslissende stem heeft. REDDINGKANONNEN OP ZEE. De Annalen der Hydrographie en Maritieme Meteorologie bevatten een beschrijving van een nieuw toestel voor het maken van een verbinding tussohen zich Sn nood bevindende aehepen met den wal o! van twee «ohepen onderling op sec bij berging»» werken. De uitvinder, de Engelsen® smid A. J. Maoleod, die voor Korten tijd hierop patent verkreeg, ging van het idéé uit, dat het wegschieten van reddingslijnen met kruit of andere explosiestoffen zeer veel nadoelen heeft en kwam daardoor op het denk beeld, een kanon te construeeren, dat met samengeperste lucht werkt. Het door hem uitgevonden kanon is krachtig genoeg, om het 1 projectiel met de verbindingslijn op een afstand van drie kwart 1 zeemijl weg te schieten. Het projectiel bestaat uit een hollen koperen cylinder en wordt door middel van een aan het kanon bevestigden handel, welke het lucht drukmechanisme in werking brengt, afgevuurd. Aan den rand van den cy linder zijn twee buigbare ijzerdraad- lijnen bevestigd, elke enkele voeten lang, welke verbonden worden aan de dunne reddingliin. Ototoet projectiel op zijn baan te kunnen volgen is het met een phosphoriseerende stof be dekt, waardoor het gedurende den nacht lichtgevend is en is bovendien aan het vooreinde een instrumentje aangebracht, waardoor het op zijn weg door de lucht een krachtigen fhütenden toon voortbrengt. Mislukt de poging om een verbinding tot stand te brengen, dan drijft het pro jectiel op de oppervlakte van het wa ter en kan het dus van boord gemak kelijk met de lijn ingehaald worden. Hoewel hel kanon op elke gewilde plaats aan boord kan worden opge steld, lijkt het den uitvinder niet prac- tisch, daarvoor het brugdek uit te kiezen. Ilij stelt daarom voor dat op koopvaardijschepen in de masten een mars wordt aangebracht, soortgelijk als de gevechtsmarsen aan boord van oorlogsschepen en aldaar het kanon zoodanig te monteeren, dat het naar alle richtingen gedraaid kan worden. Afgezien van het feit, dat het daar door gemakkelijker zal zijn, het ka non de gewilde richting te geven on der alle omstandigheden, komt bij eene dergelijke opstelling nog 't voor deel, dat de bevestiging van de ver- bindingstrossen aan een hoog boven den romp van het schip gelegen plaats van den mast gemakkelijker tot stand te brengen is. Men zou dan natuur lijk ook nog een inrichting moeten maken om de passagiers naar boven te kunnen vervoeren. MODERNE ONGELUKKEN. In 't Longton Park, bij Londen, zouden twee jonge acrobatinnen, na met haar ballon te zijn opgestegen, met een parachute weer omlaag ko men; het schijnt, dat zij dit verge ten hebben, althans de halion ver dween op groote hoogte in zuid-oos telijke richting, zonder dat de jeugdi ge parachutisten op de een of ande re wijze weer naar de aarde waren teruggekeerd. Men verkeert in het onzekere omtrent haar lot. VERZENDING VAN LEVENDE VISCH. Sedert de zuurstof .tamelijk zuiver en tegen lagen prijs verkrijgbaar is in stalen cilinders, waarin het gas onder een drukking staat van onge veer 100 atmosferen, zoekt men ijverig naar toepassingen. Merkwaardig is daarvan de vol gende, sedert het vorig jaar in Duitschland met goeden uitslag be proefd, ter verzending over grooten afstand van levende visch. Wel is waar verzendt men reeds lang versche visch in ijskasten, maar beter nog en aangenamer voor den verbruiker is het om die levend te ontvangen. Het vervoer in open, met water ge vulde kuipen is evenwel per spoor zeer duur, omdat men op een betrek kelijk klein gewicht aan visch eene zeer groote massa water moet vervoe ren, dat bovendien nog dikwerf ver- verscht moet worden. Toch heeft men op dia wijze nog veelal verlies door sterfte, aangezien wegens de geringe oplosbaarheid van zuurstof in water (onder gewonen luchtdruk en bil ge middelde temperatuur bevat het hoog stens 78 kub. c.M. per liter), de oor spronkelijke aanwezige hoeveelheid snel verbruikt en door koolzuur ver vangen is. Men heeft thans op Duitsche spoor wegen eenige wagens loopen, die groote bekkens bevatten, waarin het water door middel van pomptoestellen bewogen door benzine-motorefi, in een kringloop gehouden wordt. Opge zogen in buizen, vloeit het water over bijtende kalk, zoodat het zijn kool zuur verliest en troebel wordt door de gevormde koolzure kalk. Hiervan en van de slijmerige afscheidingen der visschen wordt het nu bevrijd door de filters, die het nu passeeren moet. Aldus geklaard komt het boven in een cascaden-toren (ongeveer gelijk aan den Gay-Lussacschen toren der zwavelzuur-fabrieken) waarin het fijn verdeeld ovey stukjes kurk afdrup- pelt, terwijl in tegenovergestelden zin een stroom zuurstof opstijgt. Al dus gezuiverd en rijkelijk met levens lucht bedeeld komt het watpr in het bekken terug. Deze continueele waterverversching is zoo afdoende, dat men op 25 tot 35 kilo visch slechts 15—20 liter behoeft. Op deze wijze kan visch een twee dagen reizen en levend aankomen. Voor de eerste, oriënteerende proe ven, door Erlwein en Marquardt ge nomen, waren de visschen zelfs ge heel zonder water in een glazen kast geplaatst, waardoor met waterdamp verzadigde zuurstof geleld werd. Vele visschen, met name karpers, bleven op deze wijze eenige. dagen -lit leven-, -Noodzakelijke voorwaarde was hier bij evenwel, dat de kieuwen voortdu rend goed nat bleven en voor zeer ruimen toevoer van zuurstof gezorgd werd. („Alb. d. Nat.") LEMOINE DE DIAMANTMAKER! Het la dien pseudo-dlamantenfabri- kant opnieuw gelukt, een uitstel van acht dagen van den rechter van iu- struotae te verkrijgen. Brengt hij mu óp 17 Juni geen diamant „zoo groot als een vuist", zooals hij er een be loofde, dan wacht hem een onderdak waex hij aan alle diamanten ter .we reld niéts heeft. Lemoine Klaagde steen en heen över gijn lever andere, die hem laten wach ten op zijn toestellen en over de hoopeü geld, die dit allee koet, wat M ieder geval eenigszins Underling klinkt tn den mond van iemand, die beweerd heeft, binnen een jaar alle diamantmijnen van den aardbol voor een prikje te zullen opkoopen. Zaterdag heeft de ongelukkige al chimist zijn oven pas gekregen, en be taald met 40.000 fres., door verkoop van effecten, aan zijn vrouw tewbehoo- rend. Uit Neurenberg heeft hij een pers laten komen, die 11.000 francs kost, een verrukkelijk toestel, volgens Lemoine, dat. op 'een gemetselde on derlaag van 2 meter dikte en 4 me ter oppervlakte komt te rusten, op een kubus dus. Verder een automati sche „disjoncteur" van 4000 francs. Verder 200 smeltkroezen a 5 francs het stuk. Ten slotte geurde Leonoine voor den rechter van instructie met de bewering, dat hij over 6000 rnotor- paardekrachtèn beschikt. Maar hij had wat tijd noodig. Rechter Poitevin gaf hem 8 dage a. En Lemoine ging heen, fluitend, en zoo zeker van zichzelf, als had hij zoo even Parijs gekocht. KINDERMOORD-MYSTERIES. Reeds twaalf dagen zoekt de Lon- densche politie naar- den moordenaar van het zevenjarige meisje van Is lington, wier lijkje Zaterdag voor een week in een ondexgrondsche gang, hij Eelephant-and-Castie, werd gevon den. Maar nog altijd tevergeefs. Het is zeer wel mogelijk, dat ook deze mis daad bij vele onopgeloste moordrmy- steries van de laatste jaren te Londen gevoegd moet worden. Voor „het pres tige van Scotland Yard, waaraan de schranderste rechercheurs van de we reld verbonden zijn, is dat een leelij- ke knalt. Maar het bewijst, hoe ge makkelijk geslepen booswichten zich hier verborgen kunnen houden. En dat valt in deze zaak te meer op, om dat de „lavatory-man" een goede be schrijving wist te geven van den ge zochte, dien hij met het pak zag bin nengaan. Ook de deken, waarin het lijkje Was gewikkeld, kan dienst doen bij de opsporing. Maar de politie weet ook nog niet, waar die, vandaan kwam. Maandagavond ging het gerucht, dat in een der Lomdensoliewerkhuizen een man was aangehouden/ die dóór zijn zenuwachtigheid de opmerkzaam heid trok, terwijl bloedvlekken op zijn Meeding warden gevonden. Hij kwam ook eenigszins mot het signalement van den moordenaar overeen. Maai' de bewuste lavatoryman herkendie hem niet. En nu, terwijl de sluier nog over dit drama hangt, is weer 'n .wreede kindermoord in het noorden van Londen ontdekt. Woensdagmorgen ging een arbeider te New Southgate naar zijn werk, toen hij onder een haag van een stuk land het lijkje ontdekte van een vier maanden oud meisje, met doorgesneden hals. Door dien Dinsdagavond op die plek een openluchtmeeting was gehouden, moet bet lijkje er Dinsdagnacht zijn neergelegd. Beide kindermoorden worden nu aan hetzelfde waanzinnige individu toegeschreven.: VERDUISTERINGEN. De verduisteringen aan de marine werf te Kiel nemen steeds grooteren omvang aan. Thans is men reeds tot een bedrag van 800.000 Mark geko men. VERGIFTIGING. Na een feeetmaal van de Automo- bielolub te Parijs, zijn alle deelne mers, die gesmuld hadden aan een kostelijke eendepastei, ziek geworden. Eén van de leden, Tatopier, ie reeds overleden. De toestand van enkele anderen geeft reden tot bezorgdheid. MISLUKTE OOGST. In 't district Wissenburg (Honga rije) is de geheele wijnoogst door ha gelbuien verwoest. De korrels vielen zóó dicht neer, dat de sneltrein op 't open veld moest blijven staan. STEENBAKKERS-STAKING. Omtrent de staking op de steenfa briek van den heer Harm Stratdng, te Kien Uleda, meldt men aan de N. R. Ct.: Sedert het begin der campagne lp dit jaar werd door het geheele perso neel tegen een vast loocutarief ge werkt, doch in de laatste weken werd tegen die loonregeling erg gemopperd door de werklieden, die nu liever stukwerk wilden leveren. Dinsdag namiddag werd het werk neergelegd', om op een nieuwe loonregeling aan te dringen bij den patroon, aie te Nieuwe-Pekela woont Woensdag, toen de beer Strating zich naar zijn fabriek begaf, werd 'n onderhoud met de werklieden begon nen overlegd, dat in plaats van tegen een vast weekloon doör het geheele personeel tegen een vastgesteld tarief- of stukloon zou worden gewerkt. Op deze nieuwe voorwaarden Is Donderdag het werk door alle stakers (op één na) hervat, Het stoomschip Kawl, van Rotter dam naar Java4 arriveerde 10 Juni te Padang. Het stóomsohip Madura, van B&ta» via naar Amsterdam, passeerde 10 Juni, des nam. 7 uur 45 min., Dun» genest). Het steomsohip Java arriveerde 10 Juni van Amsterdam te Hamburg. Het' stoomschip 'A'mhon, van Bata via naar Amsterdam, paseeerde 11 Ju ni Kaap Rocca. Het stoomschip Prins Frederlk Hendrik, van Paramaribo naar Am sterdam, vertrok 10 Juni, des nam. 7 uur, van Havre. Het stoomschip Goeben, van Rotter dam naar Japan, arriveerde 10 Juni I te Penang. Het stoomschip Kherson arriveerde 10 Juni van Rotterdam te New-York. Het stoomschip Nieuw Amsterdam, Ivan New-York naar Rotterdam, pas seerde 11 Juni, des nam .12 uur 15 m., Lizard. INGEZONDEN MEDEDEELINGËN 80 Cts. per regel. marcheert op „Een leger marcheert op zijn maag!" Dit is een dier kernachtige gezegden van den grooten Napoleon. Hij bedoel de daarmede, dat, indien een soldaat beantwoorden zal' aan die eiscben van kracht en betrouwbaarheid, hij be hoorlijk gevoed moet zïjh en in staat zijn rantsoen te verteren. Zijn opmer king is evenzeer van toepassing, op eiken man, elke vrouw én ieder kind in het dagelijks leven. De organen, zenuwen en spieren van uw lichaam kunnen sleohts dan behoorlijk wer ken, indien ze volkomen doorvoed zijn en nu is het niet dat, wat ge eet, dat voédt, maar dat wait ge verteert. Slechte spijsvertering verzwakt uw gestel, vult uw bloéd met onzuiverhe den die voortkomen uit de onverteer de massa in maag en; togöwonden en uw geheele lichaam wordt vatbaar voor alle mógelijke ziekten. Ge wordt loom, zwak en ziekelijk; elk sport werk wordt een afbeuling voor u en het leven zelve wordt u tot een lost: 5 Somtijds gaat ddt gevoel gepaard niet pijn, hoofdpijn, wind, hartklopping, duizeligheid of verstopping. Echter behoeft ge niet te wanhopen. Moeder Seigel's Tabletten zullen u. genezen.Dit wereldberoemd genees middel bereid uit kruiden, schors en bladeren herstelt de natuurlij ke werking van maag, lever en inge wanden èn op deze wijze verzekert het 'eene vólnidakte spijsvertering, vol maakte voeding en dientengevolge - volmaakte; gezondheid. Tienduizen den menéchen, in alle deelen der' we reld, hebben door eigen ondervinding bewezen, dat Moeder SMgel's Tablet ten herstellende eb genezendeeigen schappen bézitten die in geen ander geneesmiddel worden aangetroffen, Het genas hen nadat alle andere middelen absoluut gefaald hadden. Moeder Seigel's. Tabletten zijn in nette fleschjes verpakt, welke gemak kelijk in den zak of in een iaechje kunnen worden gedingen. Verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten. Prijs f 1.50 per fleschje. Te Haarlem verkrijgbaar o.a. bij de Heeren: J. J. Göppinger, Gr. Hout straat 147 en K. van Eden, Spaarne 38; te IJmuiden bij H. Sant. DE GEWEZEN DIRECTEUREN DER ARNHEMSCHE BANKVEREENI- GING PIESTER EN Co. Donderdag werd voor het Arnhem- sche Gerechtshof de geruchtmakende zaak tegen mrs. G. W. C. Pliester en K. M. G. de Meijier, voormalige di recteuren der Arnhemsche Bank, in hooger beroep behandeld. Men herinnert zich, dat mr. Plies ter tot 21/2 jaar, mr. De Meijier tot 3 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, beiden onder aftrek der preven tieve hechtenis. Deze beklaagden hadden hooger beroep aangeteekendhet 0. M. had dit ook gedaan voor den derden be klaagde. Lincker. Van de oorspronkelijk gehoorde ge tuigen zoMen slechts de kantoorbe dienden opnieuw charge worden gehoord, terwijl commissarissen en curatoren geconsigneerd waren óm desnoods óók te verschijnen. Vanwege de verdediging van mr. Pliester waren als getuigen gedag vaard mr. L. J. van Gelein Vitringa, advocaat, rechtskundig adviseur der voormalige Bank, Jhr. J. D. van Nis pen, agent der Nederlandsche Bank, en de gepensioneerde luitenant-kolo nel N. J. A. P. H. van Es, oom van mr. Pliester, allen te Arnhem, zoome de een directeur der Ontvang- en Be taalkas te Amsterdam mr. De Visser dagvaarde voor beklaagde De Meijier alsnog dr. J. L. Dobberke, zenuwarts te Arnhem, reeds in eerste instantie gehoord. Verdedigers zijn mr. J. Kappeyne van de Coppello voor mr. Pliester en mr. B. J. de Visser voor mr. Be Meijier. Er was weinig belangstelling óp de publieke tribune, terwijl ook het ge tuigenverhoor geen bijzonderheden opleverde. De beklaagden volhardden bijhun vroeger afgelegde verklaringen. HET „TRIO11.- Donderdag nam "de 4é Kamer der Amsterdamsche Rechtbank in behan deling de zaak tegen het zg. „Trio", de dievenbende, die in den afgeloopen winter zooveel gerucht maakte. Dit „Trio" bestond uit Wm. Jobs. Roos, Johs. Wm. Roos en A. G. de Groot, maar er schijnt, behalve Wll- helmlna Heine, ook nog een vierde persoon bij betrokken te aijn, Adr. Verkley geheeten, dooh deze ifi voort vluchtig. De Groot oh de van heling verdach te Wilhelmina Helns zullen O-ffi. Dime- dag terechtstaan, thans hadden zich. te verantwoorden: Wm. Johs. Roos en Jobs. Wm. Roos, Van de lange reeks inbraken waar aan de beklaagden, zich schuldig maakten, waren erslechts drie teh laste gelegd. In de eerste plaats de inbraak in perceel Daniel Stalpertetraat 87 te Amsterdam - «en huis van verkoop met recht van wederinkoop ge pleegd in den nacht van 1 op 2 De cember. Gestoten werden daar onge-, veer 36 gouden en zilveren dames- en heerenhorloiges, ongeveer 80 gouden dames- en heerenringen en 25 paar gouden oorbelten en knoppen, heine vens tal van andere gouden en zilve ren voorwerpen, toebehoorende aan den heer S. Cosman. Van dezen dief stal met inbraak is beschuldigd de 2e beklaagde; hij zou het feit gepleegd hebben alleen of in vereeniging met den voortvluchtigen Adrianus Ver- kley. Aan de beide beklaagden Werd te® -laste gelegd de Inbraak in de Cacao fabriek der naaml. vennoótschap D.-' Blooker te Watergraafsmeer, waar, f 250 uit de brandktst gestolen Wier/ den, en de Inbraak in de Nieuwe Huta, houdschool aan de Gabriel Metsuste/ 8 te Amsterdam, waar f 975 werd ge^ stoten. 80 getuigen waren gedagvaard. De deskundigen Dr. J. H. Snijd«§if§ en K. M. y. Londen hebben aan otö derzoek naar den geestelijken toé;1 stand van Willem Roos ingesteld. Zij concludeerden, dat deze tijdens het. plegen van de misdrijven niet lijdehj' de was aan gebrekkige ontwikkeling.; -zijner verstandelijke, vermogens, nooE'! aan een uitgesproken psychose., aan éen' ziekelijke aandoening, toet krankainnighedd' ia gelijk te' :Ten. Wel bleek hij eeh lijder aan hyé^ térie.te zijn eh deskundigen achteaf het meer WaarsGhijniijk dat deze neu rose reeds bij hem bestond in deh tijd, dat hij de ten laste gelegde féj«' ten pleegde, op grond Waarvan, ook' in verband met de ervaring; de' des-, ^kühdigën hem beschouwen als ié-;, mand die gemakkelijker dan een nop-" maal individu kan overgaan tot straf bare handelingen. (Wordt vervolgd). MISHANDELING MET DOODELIJ< KEN AFLOOP. Tb de bekende mishandeling toet doodeiijken, afloop 2 Febr. jL te He-' .del gepleegd op den .yieschw 'A. vajj Dalen, door G. L., te Veld-Drl&ï, werd; drie jaar voor den dader geëischt. De vader van den dader heeft zich; uit wanhoop verdronken. j REISBOEK - Onder den wéidschen titel Rei%: bo ek 190 8 zendt de firma MorKs Geuze te Dordrecht een boek de wé-! reld in, dat niet veel anders is, dab; een opsomming van wat er van réis* literatuur in en van ons land ve^; schenen is. - Zeker wel een opgaaf, die haar nul kan hebben, maar die toch, allee# niet ié, wat we van een Reisboek' verwachten. Gelukkig dan ook, 'dat het niets kost. Tienduizend ex. worden er. gratis van verspreid. De uitgevers, zien trouwens zelf wel in, dat hub boek onvolledig je, althans voor 190| beloven zij een beschrijving Van ge heel Nederland. Wanneer zij dan le vens nog een lijst van hótels en pen-, sions to e t prijzen, van rijtoeren ifi' veelbezochte streken met opgaaf van- kosten, liefst ook nog ettelijke wax£j delkaartjes, benevens tarieven vab; sporen, booten en trams er in opné? men, dan zal het boek langzamer?,, hand wel eens gaan lijken op ©e^: reisboek,1 waar de reiziger wat aan hééft- De stand vbb' zaken doet ons 'dan ook denken aan 'den heer, 'die verte^ de, 'dat de wijn hem pas lekker, smaakte hij 't tweede glaS en dat hij daarom 't eerste altijd liet staan! HET BEELDHOUWWERK VOOR HET VREDESPALEIS. De vervaardiging van het beeld£ bouwwerk voor het .Vredespaleis te opgedragen aan den bekenden beeld houwer W. M. Rotera, te Amsterde-SL Naar wij vernemen was 't het en artistiek beeldwerk vsn dezen kun stenaar in het huis „Lambert van Meerten" .(thans Rijkemuseum Kunstnijverheid) te Dielft, dat de keu ze op hem heeft doen vallen. Zooals men begrijp©# zal, moet heel .wat gemodelleerd en geheeld^ houwd worden voor den Vr^deeteto^ pel en is voor dit werk, dat de oog-eb van heel de aarde moet trekken, db noodige tijd uitgetrokken. Er zullen wel vijf jaren ve£strijk£g' vóór alles gereed is. ,s. De eerstè besprekingen gtej M heeren Gordonmier en Van der Steur/ die arohdteoten van het gebouw, zijn reeds gevoerd en ongeveer Septembèf, zal de gewichtige en omvangrijke ar beid beglhmen. Dat geschiedt in e©ji daarvoor ingericht atelier am dé School voor Kunstnijverheid jn hef Rijks-Museum, aan wélke instelling; zooals men weet; de heer Retera a!$, leeraar verbonden ie. Op deze wij-sé. zullen zijne leerlingen in de gelegen; heid zijn de wording van e&n belang rijk kunstwerk van nabij gade te slaan, wat voor hunne artistiek® voa| mïhg «q ook uit onder wij soogpunf ni®t zonder beteekente zal zijn. Ba ItaU&oneohe regeering heeft dft toezegging gedaan een groot gadeel^ van het heanodlgde mawnfer te sullen' verstrekken. -a" (N. to 'd. D.)

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6