Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEuWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargiiijg. Mo. 7668 ZA.TEBBAG 13 JUBÏ 1908 A HAARLEM S DAGBL 1-28 ABONNEMENTEN PER DRIB WAANDENl Voor Haarlem Voor dc dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom de? gemeente) L3Q Franco per post door Nederlanda 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem a 0.37 H 0 «de omstreken en franco per post 0.45 fjfigave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur I» PEEREBOON!, ADVERTENTIËNt Van 1—5 regels 50 Cis.: Iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /Lr-elke regel meer ƒ0.gö Reclames 30 Cent per rcgei Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts» per plaatsing 50 Cts, voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratis? Groot© Houtstraat 55. Istercommnnaal Telefooacummer der Redactie 600 et» der Administratie 1M* Drukkerijs Znldee Buitenspaarne 6, Telefoonnummer 122, plaatsing van advertentiën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Teiephoon interc. 6229. DIT NUMiSi ZESTIE BESTAAT UIT ADZIJDEN. Aüi ■i)A JUNI. ZONDAG 1 Muziek in den H •-i.i2-£ uur. Vereeniging: Volksconcert Zang- en Vriendschap, 7J uur. Brongebouw: Concert Postharmonie 2 uur, Concert 10e reg. infanterie. 8 uur. Buitensocieteit: Concert Haarl. Mu ziekkorps, 8 uur. De Olympische Spelen. VII. Nu wij in hoofdzaak hebben mede gedeeld, in korte trekken, waaruit de Olympische spelen bestonden, rest ons nog een en ander omtrent het verloop dezer wedstrijden mede te deeien. In de oudste tijden, toen het aantal der sporten en mededingers nog gering was en ook de belangstel, ling van de verschillende Grieksche staten en koloniën van hoegenaamd geen belang was, duurden de feesten slechts één dag. Toen echter de uitbreiding der sporten grooter, en de deelneming uitgebreider werd, begon men er aan te denken den feesttijd -te verlengen. Deze uitbreiding trad in bij de 76ste Olympiade in 472 v. Chr. Toen werd de duur der festiviteiten bepaald vijf dagen c-n sedert-dien aldus handhaafd. Het laat rich gewis aannemen, dat ëvu'oën tijd vóór de feesten begon nen, er reeds een feestelijke stemming begon te heerschen in Olympia. Van alle zijden trokken de toeschouwers te voet en per rijtuig naar de feeat- plaats, tegelijk de afgezanten- der ver schillende staten met de statie aan hnn gezantschap verbonden. Daar het onmogelijk was deze duizenden een behoorlijk onderdak te bezorgen, werden in den omtrek tenten opge richt, waar de bezoekers logies von den. Waar zooveel personen optrok ken naar dezelfde plaats, ontstonden eigenaardige beschavende verhoudin gen. Oude vrienden begroetten elkander weder na langen tijd, nieuwe vriend schap werd gesloten en alle mogelijke nieuwigheden onderling besproken. Een bijzondere belangstelling moch ten steeds de afgevaardigden uit de koloniën ondervinden. Over an weer werden dan de verschillende levens wijzen en onderscheidene belangen besproken. Hoe de verdeeling der verschillende wedstrijden over de 5 dagen plaats had, is minder duidelijk geworden. Wel mag worden aangenomen, dat dc feesten begonnen met een offer te brengen on het altaar, gelegen in het midden der arena. Op dezen dag werden gewis de hoofdspelen georga niseerd en werd aan de mededingers en de kampvechters mededeeling ge daan van wat den volgenden dag op het programma stond. En vervolgens werden de mededin gers beëedigd. Alle vrije Grieken kon- ,den zich als deelnemer laten inschrij ven. Slaven en Barbaren daarentegen waren van elke mededinging uitgeslo ten, hoogstens mochten dezen als toe schouwers tegenwoordig zijn. Dat verder nog op dezen dag andere formaliteiten plaats hadden is vrijwel zeker, zoo werd o. m. geloot wie met een ander kampen zou, welke plaats zou worden ingenomen, enz. Een gebed voor het altaar van „Moirageten", werd eveneens op den dag uitgesproken. Eer nog de volgende dag aanbrak, stroomden de toeschouwers naar het Oostelijk gelegen verhoogd gedeelte, om zich een goede plaats te verzeke ren, ten einde de wedstrijden goed gade te kunnen slaan. Het kwam er op aan, precies op tijd te zijn, want zoodra was de zon aan den horizon, of de Olympische spelen namen een aanvang. VIII. Het allereerste begin was voor de Jeugd. Knapen en jongelingen traden öe kampplaats binnen, om voor de oogen van vaders en broeders hun lichamelijke ontwikkeling te laten zien. Mochten sommige moeders ook wel eens gaarne hun zoon om een prijs zien kampen, een strenge bepaling Bloot deze mogelijkheid uit, en zoo al een enkele vrouw de moeilijke reis 'ondernomen had, zoo werd deze dan toch aan de zuidzijde van de speel- plaats terug gehouden, van waaruit het niet mogelijk was iets te kunnen zien. Overtraden zij het gebod, met den dood werd dit gestraft. De vrouwen bleven dus weg, slechts één mocht er bi> iüccanxs;om-dia' ziln. \n dit wm aeu priesters-), die daarvoor eene «ere plaats had gekregen. HadAe u ook dea tweeden dag kna pen en jongelingen met hun wedstrij den in b-.-slag genomen, de derde en vierde war*») voor de verschillende spelen voor ma«.®en bestemd. Zooals wij reeds opmerkten, is omtrent de volgorde der spelen niet veel aan het licht gek-men. Daar het „loopen", de oudst be oefende sport was, mag worden aan genomen, dat ook hiermede begonnen werd. Het is waarschijnlijk, dat eerst de lange afstand, vervolgens de korte afstand, daarna de „heen en weer"- loop beoefend werd. Daarna kw xm het worstelen, ver volgens het boksen, ten slotte de ver eeniging dezer beide sporten. IX. Dat met de regeling van deze ver schillende wedstrijden veel tijd heen ging, is wel duidelijk, het was dan ook al dikwijls avond, wanneer de eindwedstrijden plaats grepen. Op don vijfden dag hadden de wedstrij den met paarden plaats, de toeschou wers verzamelden zich al vroeg op de wallen, welke bet hypodrome omga ven, om, wanneer de spelen geëindigd waren, weder terug te loopen naar de arena, waar dan de loopwedstrij den van zwaar bewapende mannen plaats vonden. Dat de volgorde der spelen wel eens gewijzigd zal zijn, niemand zal het kunnen tegenspreken, maar wanneer het gebeurd is, dan kwam het toch hoogst zeldzaam voor. Het glanspunt van de Olympische spelen waren de feesten op den vijfden en laatsten dag de wedrennen met paarden. Het geeft een hoogen blik op den idealis tisch aangelegd en zin der Grieken, dat alleen gekampt werd om de eer. Het was hun grootste geluk, die eer deelachtig te worden. Zij, die als over winnaar uit het strijdperk traden en naar hun geboorteplaats terugkeer den, werden door de inwoners met de meest mogelijke onderscheiding be handeld en getooid niet. een olijven- krans, die om het hoofd moest gedra gen worden. Volgens een overleve ring is er bij een der Zeus-tempels in Olympia nog een door Hercules ge plante olijfboom, de boom der schoo- ne kransen genaamd, waarvan voor den overwinnaar kransen uit de twij gen werden gesneden. Zooals gezeg werd er voorheen uitsluitend om de eer gekampt. De invoering der ge noemde kransen heeft Iphotos op zijn geweten. Zeer langen tijd heeft de strijd uitsluitend om de eer zich we ten te handhaven. Toen men daar mede niet meer tevreden was, ont stond de beroepssport. De vrije Grie ken zagen in de sport niet alleen een middel om eer te behalen, maar voel den toen reeds, dat de sport het in wendige van den mensch ten goede komt. Treffend beschrijft Lucian dit in het jaar 200 n. Chr. in een samenspraak tusschen den Griek Solon en Anachar- sis, welke laatste de sport geen goed hart toedroeg „Niet alleen om bij de wedstrijden de eer weg te dragen, deze is toch slechts voor weinigen weggelegd, maar om grootere helan- gen te dienen en daardoor de gan- sche staat ten goede te komen. De sport vereenigt alle goede burgers van het vaderland. De vrijheid van ieder afzonderlijk, welke toch niet tot losbandigheid oversloeg, maar inte gendeel de burgers van het vader land zonder dwang, als aan één band gestrengeld hield, noemt hij het schoonste van alles, wat de Grieken van God gekregen haddén." Had de overwinnaar zijn prijs ont vangen en was zijn naam, zijn af komst en zijn geboorteplaats den vol- ke verkondigd, zoo was de plicht van den overwinnaar, in een offer aan God, die hem .de overwinning dan fei telijk had doen behalen, zijn dank te brengen. Daaruit ontstond een feeste lijke processie, waar bijna ieder aan meedeed. Kostbare gewaden werden gedragen, fluit- en citerspel weerklon ken, om den feestelijken glans zoo mogelijk te verhoogen. Ja, zelfs dan sen werden uitgevoerd. Op iedere wijze zocht men uiting te geven aan de feestelijke stemming, waarin de burgers verkeerden. Inzonderheid werd het lied van Archilochus gezongen, waarin Hera- kles als voorbeeld aan alle overwin naars wordt gesteld. Had de overwinnaar zijn offer ge bracht, dan hielden de afgezanten der gewesten hun uittocht en was ook de ze festiviteit voorbij, zoo kwam tot slot een vroolijk feestmaal. Om de voorbereiding van de feesten in el kaar te zetten, deze feesten te rang schikken, de orde te handhaven en bij de verdeeling der prijzen als kamprechter dienst te doen. daarvoor werd een bijzondere commissie geko zen, de zooge- de „Hellanodiken". In dan haaü.. ,oen de feesten nog niet een zoo uitgebreid karakter had den aangenomen, werd de leiding opgedragen aan één persoon. Men koos daartoe een nakomeling van het geslacht van Iphitus, wiens stam boom tot het geslacht van Orylos te- rugvoerde. Wanneer de feesten door hun om vang meer werk met zich brachten, werd de commissie uitgebreid en zoo zien wij reeds bij de 50ste Olympiade, twee burgers daartoe aangewezen, welk college eenigen tijd later tot 8 personen werd uitgebreid. Toen reeds kon men zeggen, dat de feesten door geheel Griekenland werden meege vierd. Bij het vieren van de 108de Olympiade werd de commissie uit 12 burgers samengesteld. Oorlog met den staat Elis was oorzaak, dat bij de 104de Olympiade de commissie slechts weder uit acht personen be stond. Bij de 108ste Olympiade keerde men tot eene commissie van 10 perso nen terug. En toen Pausanias de feestplaats bezocht, was deze commis sie nog aldus samengesteld. Het laat geen twijfel, of nóg ver na dien tijd bleef de samenstelling der commissie onveranderd. Het Is nog een vraag, of de commissieleden voor levenslang gekozen werden of alleen voor één Olympiade vast staat in ieder geval, daf ze haar werkzaamhe den geruimen tijd voor de eigenlijke feesten begon. Tien ma'anden vóór dat de spelen begonnen, kwam de com missie in Elis, In een bijzonder ge bouw, Hellanodikeon genaamd, bij een, waar ze de onderlinge werkzaam heden bespraken. De leden ontvingen daar onderricht in alles wat hun ambt betrofeveneens werd daar de lijst der mededingers vastgesteld en werden maatregelen genomen, om de voorschriften te handhaven, die de levenswijze der mededingers vast stelden. Deze voorschriften waren de mededingers verplicht op te volgen. Begonnen de feesten, zoo kleedden zich de commissieleden in purper, deden zich een lauwerkrans om het hoofd en namen op de tribune een af zonderlijk voor hen ingeruimde plaats in. Overigens bestonden hunne werk zaamheden daarin, waarin ook een tegenwoordige regelingscommissie haar werk moet zoeken. Wanneer bij 't toekennen van een of anderen prijs protesten werden Ingediend bij den Olympischen raad, dan werd bij het gegrond bevinden daarvan de uit spraak der commissie niet herroepen, maar de commissie tot een geldboete veroordeeld. XI. Om.de voorbereiding, In de plaats waar de spelen gehouden zouden wor den, zoo goed mogelijk te doen slagen, zooals het ontvangen der gezant schappen, het onderdak brengen der mededingers, trok de commissie reeds dagen voor de feesten ter feestplaatse op. Om de orde te handhaven ston den een aantal politieagenten met stokken gewapend, onder leiding van een commissaris, het comité ter zijde. Het was voorzeker een moeilijke zaak, te zorgen, dat onder zóóveel feestge- nooten de orde gehandhaafd bleef. XII. Wel was de reeds genoemde olijven- krans, dien de overwinnaar uit de handen der commissie ontving, een prijs van hooge waarde, toch werd den overwinnaar, die drie maal dezen krans gewonnen had, nog grooter eer aangedaan, door hem de bevoegdheid te geven, zijn beeld door een of an deren kunstenaar te lo,ten vervaardi gen. Die beeltenissen der overwinnaars vonden dan een plaats in de arena. Men kan zich een voorstelling maken, hoeveel van die gedenkteekens daar eenmaal hebben gestaan. In het jaar 200 n. Chr. vond Pausanias nog 280 van zulke gedenkteekens op de feest plaats, dus in een tijd, waarin reeds een aantal dezer beelden door de Ro- meinsche veroveraars als waardevolle buit waren meegevoerd. Waar op de feestplaats zélf aldus een herinnering aan den overwinnaar werd bewaard, daar achtten zich ook de inwoners van de plaats waar de overwinnaar thuisbehoorde, bij zijn terugkeer het als een eereplicht, hem te laten blij ken, hoe hoog zijn overwinning werd geschat. De gemeente bereidde hein eene feestelijke ontvangst, zoodat hij als een triomfator met een vierspan van witte paarden en in het purper gekleed, zijn intocht deed. Somtijds liet men den overwinnaar deelen in zeer bijzondere gunsten. Op staatskosten brachten sommige der overwinnaars hun verder leven door. Ja, men ging zelfs zoover, 'n gedeelte der stadsmuren om te halen, wan neer de overwinnaar zijn intocht deed om daarmede symbolisch aan te dui den, dat een stad, welke zulke inwo ners in haar midden telde, geen mu ren ter verdediging der stad noodig had. Wij kunnen hier onze korte schets over het wezen der Olympische spelen '—-••oegelljk eindigen, wij hebben er :it gezien, hoe bijzonder hoog de Olympische spelen door de aloude Grieken werden geëerd. En al zijn nu de toestanden veran derd, door de werking van het Chris tendom, de beschouwingen over per sonen en toestanden, andere en mis schien betere geworden, wij kunnen een volk, dat zóóveel deed voor de al- gemeene volksontwikkeling, onze be wondering niet onthouden. Laten wij ons niet verhelen, dat de Grieken door hun Olympische spelen zich een zelfbewustheid van kracht toeeigenden en idealen nastreefden, waarvan wij in den tegenwoordige a tijd allen met naijver kunnen getui gen. Gelukkig zijn er Teekenen te over, die wijzen op een kentering in de pu blieke opinie, voornamelijk wel te danken aan de invoering van het Association-voetbal, dot in Engeland, het land der sporten, reeds honderd duizenden, in ons land duizenden bij voortduring het nut van „Sport" ge tuigen laat» (Overgenomen uit het Rotterdamsch Nieuwsblad). Buitenlandsch Overzicht POLITIEKE VERHOUDINGEN. Koning Edward is uit de omarming van den Tsaar (met diens torpedo booten en andere oorlogsschepen) weergekeerdDe veiligheidsmaatre gelen zijn wèl doeltreffend geweest, want geen anarchist of terrorist hesft maar. eenlge kans gehad, minder goe de voornemens ten uitvoer te bren gen. Engeland krijgt dus z'n koning on geschonden terug Maai: zoo vragen we nu -nog eens waarom heeft Edward dit ge vaarlijke uitstapje ondernomen W a t is de politieke beteekenls van de ontmoeting te Reval?.... Frankrijk heeft met Engeland een verbond. Frankrijk is nog steeds niet van wraakplannen tegenover Duitsch- land (denk aan den oorlog van '70'71 in welken de Franschman den trot- schen nek moest buigen) bekoeld, en de laatste gebeurtenissen in Marok ko hebben er weer niet toe bijgedra gen, de verhouding wat vrlendschap- pelijker te maken. 't Is voor Frankrijk dus van veel belang, betere bondgenooten te heb ben dan Duitschland kortom, in staatkundige beteekenis boven Duitscliland uit te blinken. Frankrijk's President Fallières is pas bij Koning Edward op bezoek ge weest en recht hartelijk ontvangen De overeenkomst tusschen Frankrijk en Engeland is dus nog geheel in orde. Nu is Koning Edward naar den Tsaar geweest en werd algemeen be weerd zie zoo, nn komt er een Ver bond tusschen Frankrijk, Engeland en Rusland Arm Duitschland!.... De al te voorbarigen schreeuwden reedsNu is voor Frankrijk de dag der wrake gekomen, nu zal 7071 vervolgd worden 1.... Eln, wat is er wel van deze verwach tingen gekomen Nog een moeilijk te beantwoorden vraag, maar dit is wel te zeggen, dat er geen verbond gesloten is, met het doel Frankrijk tegen Duitschland te laten vechten. Integendeelde redevoeringen en toasten aan de Koninklijke tafel wa ren enkel gericht op een goede ver standhouding tusschen do landen, en een bestendiging van den vrede. Dus de Duitschers behoeven nog voor geen oorlog te vreezen 1 Toch schijnt er tusschen de drie rij ken wel iets gaande te zijn, want ook Fallières heeft een bezoek bij den Tsaar aangekondigd. Er broeit wat, maar... wat? Nog eens komt de Marokkaanscke quaestie hier ter sprake. Frankrijk kon tot heden geen gunstige voor waarden van Duitschland bedingen, maar als het nu èn Engeland èn Rus land als vrienden heeft, is Duitsch land wel gedwongen, wat verdraag zamer te zijn. Dit kan (en is wellicht ook 1) een vrucht der Reval-ontmoeting. De Fransch-Engelsch-Russische toenadering al of niet in een offi cieel verbond belichaamd zal ook ongetwijfeld tot resultaat hebben, dat Duttschland's macht op de wereld markt wat beknot wordt Vooral in Engeland zug men in de laatste jaren met leede oogen de sterke ontwikke ling van Keizer Wilhelm's Rijk. Rusland heeft ook belang bij goede vriendschap. In 't Vadertjes-land zit men om „dubbeltjes" to springen, m&ar dc markt wil maar geen Russi sche millloenen-leenlng slikken. Nu zal 't in Engeland wellicht wat beter gelukken 1 Ook zullen te Reval nog wel ande re zaken besproken zijn. We denken aan den ongeregeldon toestand in Macedonië, de moeilijkheden in Per- zië, de onlusten in Afganistap, en andere speciaal Engelsche en Russi sche belangen, van geen belangrijke politieke beteekenis. Zoo kan het bezoek van Koning Edwaird voor de toekomst van Euro pa van groot belang zijn. Of 't dit ook z a 1 zijn Men is erg geheimzinnig geweest, zoodat we bij weinige gege vens veel moeten gissen.... De minister van buitenlandsche za ken in Rusland Iswolski heeft zich Ia- ten interviewen. Hij zei De Engelsch-Russische vriendschap die niemand benadeelt, die de belan gen van geen enkel land schaadt, is dezer dagen nog nauwer gesloten. Deze vriendschap heeft reeds compli caties belet, die zich mogelijk zouden hebben kunnen voordoen, gezien den huldigen toestand in Perzië. Verder zei de diplomaat eenlge vleiende woordent betreffende het Russisch-Fransche verbond, en gaf de verzekering, dat de gansche Rus sische natie zich bij voorbaat ver heugt op het aanstaande bezoek van president Fallières. Nog een opmerking't Kan toch raar in de staatkunde toegaan. En geland en Rusland nu broederlijk vereend. Wie had dat gedacht hij het incident met de Oostzee-vloot van admiraal Rotjeswensky Eigenaardig haast onbegrijpe lijk is een bericht uit Berlijn, dat een koerier van den Tsaar te Pots dam is aangekomen, die de opdracht had, een elgenhandigen brief van zijn meester aan Keizer Wilhelm af te geven en onmiddellijk naar Dus- land terug- te keeren. „Men" brengt dien brief in verband met het plan van een ontmoeting tusschen de twee Keizers. PORTUGAL. Ook uit Portugal komen- onbegrij pelijke berichten. Reeds meldden we, dat een c-omplot ontdekt was en nu wordt vermoed, dat de bedoeling is geweest, DE KONINKLIJKE FAMILIE UIT TE MOORDEN den lOen Juni, gewoon is zich te begeven ter welken datum zij de Eetrella-lcerk woning van de plechtigheid ter eere van het Heilig Hart. Nog ongelooflijker klinkt het be richt, dat een der voornaamste repu- blikeinsche bladen het noodige gold voor het geheime genootschap voor dezen aanslag heeft geleverd. Natuurlijk zijn maatregelen voor het handhaven der orde genomen. De gevangenis van Monicas is vol politieke gevangenen. De wacht aan het paleis Necessidades is versterkt. Koning Manuel heeft voorloopig alle openbare plechtigheden afgezegd. Eenige dagen geledeai meldden we, dat een lid van de Portugeesche Cor tes van de regee-ring opheldering ver langde, over de voorschotten aan de koningin-moeder, Maria Pia, gedu rende het leveai van dom Carlos te gen de wetten in, uit de staatskas verstrekt. Uit officieele gegevens bleek, dat Franco de koningin niet minder dan 5 miliioen francs had laten uitbeta len. Maria Pia heeft zich bereid ver klaard, 'de schuld bij gedeelten af te lossen, wat nogal bezwaarlijk zal zijn, want zelfs, wanneer ze haar jaarlijksche toelage (300.000 francs) er geheel voor opoffert, zullen er min stens nog 17 jaar moeten verloopen, eer de zaak in het reine is. Er wordt thans weer beweerd, dat de regeering de schuld van wijlen diom Carlos als vereffend wil beschou wen, hoewel de koning en zijn moe der aangeboden hébben, haar bij ge deelten af te lossen. RUSLAND. Na tw^e jaar onderzoek is het monster-proces van het progrom hl 1906 te Bjelostok voor de Rechtbank gekomen. Misschien duurt de behan deling nu nog wel langer 1 Gelijk men weet, zijn toen te Bje lostok veel joden vermoord alleen van 1 tot 8 Juni 82, en 70 ernstig ge wond. DUITSCHLAND. Voor den Pruisischen Landdag zijn eenige sociaal-democraten gekozen. Zij zullen nu een eed op de grondwet en daarmee ook den eed van trouw aan den Koning moeten zweren Enkele bladen schreven uu nen ze niet doen, dus.... Maar de sociaal-democratische Leipziger Volkszeitung stelt deze bla den gerust, ,,Het spreekt van zelf, zegt zij, dat de sociaal-democratische partij geen beteekenis hecht aan de eeden, die van de volksvertegenwoor- digors verlangd worden... In den eed' i> op de grondwet kunnen de konings- gezindon zetten wat zij willen, en,- wanneer de sociaal-democraten aan dergelijke kinderachtige beuzelarijen aanstoot wilden nemen, zou de vraag hoe men de parlementen van socialis ten vrij kan houden, spoedig opgelost zijn. Maar zoo gemakkelijk zullen wij het onzon tegenstanders niet maken." OOSTENRJiK-HONGA li IJ!-:. Te Weenen w: Am w. - f.vsien ge houden ter ears van hel jubileum' vön den Keizer. Er word o. m. een optocht van 1UO.OOO leerlingen van scholen ge houden. De foestviering was opgewekt, ook al kwamen 400 menschen zoo in de verdrukking, dat ze het bewustzijn verloren. SAMOS. Hier blijft tot nu toe alles betrekke lijk rustig. De Sultan heeft aan den Vorst van Samos de Osmanie-orde verleend, waaruit raoet blijken, dat hij nog al in een goed blaadje staat en vooreerst niet teruggeroepen zal worden, PERZIë. Niet veel nieuws I De stilte, die den storm voorafgaat?.... De „politieke club" Jn Tebris ont ving een telegram, onderteekend door den Sjah, van den volgenden in houd: In den laatsten tijd hebben" onbetrouwbare lieden, onder de be scherming van het parlement, daden' van ongelooflijke willekeur en anar chie bedreven. Waar ik besloten heb aan dezen toestand een einde te ma- keu, heb ik een aantal schuldigen streng gestraft ik zal in het vervolg op gelijke wijze handelen en do grondwet trouw blijven. KORTE BERICHTEN. De gouverneur van Hong-Kong heeft geseind, dat gedurende de afge- loopen week in zijn gebied 138 pesfc- gevall&n voorkwamen, waarvan 112 met doedel ij ken afloop. Ds onthulling van een gedenk- teeken voor de te Port-Arthur geval len Russen vermeldend, constateert de Japansche pers, dat er tusschen Russen en Japanners een blijvend ge voel van wederkeerige waardeering is ontstaan. De Perzische consul-generaal te Tiflis heeft de 50,000 roebels schade loosstelling voor de overrompeling hij Beljasoewar aan de Russische over heid overhandigd. De gezinnen van de gesneuvelde Russische soldaten zullen daarvan 30.000 roebels krijgen d. w. z. als er niets aan den strijk stok blijft hangen. Stadsnieuws MUZIEK IN DEN HOUT. Matinée van het Haarlemsch Mu ziekkorps in den Hout op Zondag 14 Juni, uur. Programma: 1. DrilLewitz Marsch, Strauss. 2. Ouverture Ruy Bias, Mendels sohn. 3 .Walzer a. d. operette Waschcr- inad'l, Halman. 4. Ballet Egyptien, Luigind; a. alle gro, b. allegretto, c. andante, d. fi nale. 5. Ouverture Le Cheval de Bronze, Auber. 6. Valse du Ballet Casse Noisette, Tschaikovvsky. 7. Fantaisie au der Opera Lohen grin, Wagner. „Trou moet Blycke n." Concert op Zondag 14 Juni 1908, des avonds te 8 uur, in de Sociëteit „Trou moet Blycken", door het Haar lemsch Muziekkorps, directeur do heer C. P. W. Kriens. Programma 1. Kronings-Marsch uit de opera „Le Prophéte", Meyerbeer. 2. Ouverture „Der Beherrscher der Geister", Weber. 3. a. Cavatina, Raff. b. „La fille au bois dormant", valse, Tschaikowsky. 4. Grande fantaisie „Les Huguenots'" Meyerbeer. 5. Ouverture „Lutège", Wesly. 6. „Terpsichore", fantaisie-ballet, Ganne. 7. Walzer aus der Operette „Ein Walzertraum", Strauss. 8. „Un jour d'été en Norvègo", fan taisie, Wilms. •t douchobadhuls aan hot Leid- i zijn in de afgeloopen week 880 baden, in dal aan den udon.horn 807,

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1