NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 2<J8 Jsargang Wö. 7059 S»«t's Sow- to Feestdagen. MAANDAG 16 JUNI 1906 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB «SAANDBSl Voor Haarlem 13 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Ie (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 i-i de omstreken en franco per post 0.45 Dltgave der Vennootschap toarens Coster. Difeetear 3.1'. PEBRBBOOR ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.i tedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /t—elke regel meer ƒ0. ZO Reclames 30 Cent per regel Bq Abonnement aanzienlijk rabat Advertenüen van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing f 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie i flroote Houtstraat 65. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Znlder Bnttenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten; het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 16 JUNI. Groote Kerk Orgelbespeling van 1 tot 2 uur. Velsen Gemeenteraadsvergadering 11/4 uur. Büiienlandsch Overzicht RUSLAND. In „lang" weer niet geboord r-reetn aanslag op den Tsaar.... Maar gelukkig een mislukte!.... Een revolutionaire onderwijzeres die met schoolkinderen - voor den ■Tsaar in Reval een hulde-lied moest gingen werd opgedragen een on- inoozel bommetje te gooien. 't Was van revolutionairen kant, natuurlijk 1 een pracht-omderne- ming. De 'schooljuffrouw werd niet verdacht.... zij moest den Tsaar op eenige meters ontmoeten.... een zeld zame gelegenheid!.... Toch is 't niet zoover gekomen 1 De onderwijzeres vond 't zeker te ver schrikkelijk, om voor 't oog der kin deren zoo'n gruweldaad te volvoeren. Men weet, iets weigeren mogen zulke bevoorrechte revolutionairen niet, dus.... zat er niet veel anders op dan zelfmoord te plegen.... Een dag voor de aankomst vod den Tsaar heeft 't meisje zich voor een trein geworpen..., Alzoo een mislukte aanslag I Geluk kig voor den Tsaar en evenzoo voor Koning Edward, want die was wel licht óók een kin-d- van de rekening geworden Officieel spreekt „men" dit bericht yan den aanslag weer tegen, maar... 'dit doet „men" altijd!.... FRANKRIJK. De landverrader Ullmo Is ohteerd... Deze treurige straf-parade heeft te foulon op een publiek plein plaats ge had. Er waren duizenden toeschou wers, die slechts met moeite door de orde-bewakers op een voldoenden af stand werden, gehouden. De trompetters bliezen.... de trom mels roffelden... daar kwam uit de militaire gevangenis de landverrader aangeloopen, bewaakt door vier ma trozen. Mager, bleek, de oogen neer geslagen, onzeker stappend, ver schijnt hij voor 't laatst ln de unir- form van zee-officier voor do troe pen.... Als hij komt gaat do opgepakte menigte fluiten, en er wordt ge schreeuwd ter dood ter dood Ullmo staat onbeweeglijk... 't is een pijnlijke stilte.... De griffier leest het vonnis voor, uitgesproken door den krijgsraad Van Toulon. Dan treedt een kapitein ter zee naar voren en zegt met luide stem „Ullmo, Karei Benjamin, uit naam van het Fransche volk, gij zijt onwaardig de wapenen te dragen, en op gezag der wet degradeereh wij Een andere officier nadert Ullmo... Hij neemt hem de pet van het hoofd en rukt er de galons af, hij scheukt de galons en de knoopen van de uni formjas en werpt ze ter aarde, de epauletten en de sabel worden afge nomen. De officier trekt dan de sabel Uit de schede en met een handigen slag op de knie knapt hij het wapen doormidden, zoodat de twee stukken Over de steenen kletteren. De menigte schreeuwt opgewonden. Het piket matrozen neemt zijn slacht offer weer mee en laat de-n verrader, geplukt en gehavend de ronde doen voor de troepen. Al boozer worden de kreten der menigte 1 Tranen glin- Bteren op de wangen van UllmQ. En verdwijnt bij weer in de deur Van de gevangenis. Daar was een bur gerpakje voor hem klaar gelegd. Kan een officier erger ondergaan?.. Ullmo zal zijn straf op een eiland Uitzitten, misschien wel op St. He lena. ENGELAND. Zaterdag hebben de kiesrechtdames weer eens van zich laten spreken, loor een reuzen-optocht te houden. 15000 kiesrecht-dames als dokte- 'essen, journalisten, schrijfsters, on- lerw ijzer essen, politieksters, dienst- ueisjos, werkvrouwen, en... bakers rokken met vaandels en onder de nuziek van 8 korpsen in een langen toet door London's straten, naar Al- lart Hall om daar een meeting te ouden Dat was de Engelsche voorproef an het Congres in Nederland. PERZIë. Erg pluis is 't nog niet in 't land tn den Sjah. De bevolking buiten eheran is ook al in opstand gelto- 'en, bobben 12000 staaf .ren meester gemaakt en zijn nu den Sjah aan 't bang maken. De door hen uit gevaardigde proclamatie luidtSjah, wij willen u niet langer als Sjah er kennen, gij die al verscheidene ma len den eed, dat gij de grondwe' zou handhaven,hebt gebroken Niet erg plezierig voor den Sjah!... Intusschen laat deze de kaas niet van z'n brood halen, en spant alle krachten in, om den baas te blijven. Of 't hem zal lukken?.... De trouw- gebleven kozakken moeten niet tal rijk zijn !....- In een vorig overzicht meldden we, 'dat de Perzische consul-generaal te Tiflis 50,000 roebels aan de-Russische overheid heeft overhandigd als scha devergoeding voor de overrompeling bij Beljawoewar. Maar nu wordt uit Petersburg ge meld, dat den vorigen dag Russische troepen de Perzische grens waren overgetrokken, om Perzische roover- benden te tuchtigen. Blijkbaar is die'Russische overheid niet tevreden geweest met de schade- loosstelling in geld. Zij zal hebben geëischt, dat de schuldige Perzische grensbewoners ook voor hun euvel daden worden getuchtigd. Nu de Perzische regeering dat niet wil- of kan, doen de Russen het maar zelf..... Hoeveel er gemoord, geplunderd en gebrand is, wordt nog niet gemeld. De kozakken zijn daar echter niet heel karig mede 1.... MAROKKO. Wij ontvangen een eigenaardig be richt. Hier is 'tDe minister van fi nanciën van Moulay Hafid heeft ver klaard, dat zijn meester zijn intocht in Fez bespoedigd, had, na ontvangst van een brief van een Europeesch ge zantschap, behelzende, dat Europa hem zou erkennen, zoodra hij van de noordelijke hoofdstad bezit had geno men. Alle koeriers naar het binnen land zouden aangehouden' worden', op de Duitsche na, die een vrijgelei de van Hafid meekrijgen. Men zou haast zeggen i Dit bericht is uit Franschen koker... en is al heel, heel onwaarschijnlijk ZUID-AFRIKA. Voor het gedenkteeken ter eere van de vrouwen en kinderen, in den B'oeren-oorlog gebleven, is niet veel meer dan 5000 pond sterling opge bracht. Die som is voor een behoor lijk gedenkteeken geheel ontoerei kend j het comité zal moeten wach ten tot er ten minste het dubbele Is ingekomen. Heeft Holland geen Boe ren-vrien den meèr ?....-. PORTUGAL. Nu wordt 't bericht van het com plot wee-r tegengesproken, welke te genspraak echter niet heel waar schijnlijk lijkt. Ook is 't een feit, dat vele arrestaties plaats hebben, en de koninklijke familie zeer spaarzaam is met het uitgaan. KORTE BERICHTEN. Drie journalisten van Servische afkomst, doch wonende in Bosnië, zijn veroordeeld tot 15, 10 en 5 jaar tuchthuisstraf, omdat zij een scherpe critiek hebben uitgeoefend op het Oostenrijksche bestuur. Een vreeseliike catastrofe had plaats in de omstreken van Sjang (China), waar zich aan de helling van een berg plotseling een diepe spleet vormde, die bonderden huizen met bewoners en al verslond. Bij Keulen werd onlangs het lijk van een 9-jarigen knaap gevon den. Gebleken is, dat de knaap den avond van zijn dood 1,20 mark met tennissen had gewonnen. Aangeno men wordt, dat een of andere land- looper om dezen buit meester te wor den den knaap heeft vermoord. Stadsnieuws Ned. O n d e r w. G e n o o tschap. Wij vernemen, dat het hoofdbestuur met het afdeelingsbestuur van het Onderwijzers-Genootschap ten Stad- huize officieel zal worden ontvangen tor gelegenheid der algemeene verga dering op 30 en 81 Juli en 1 Augus tus a.s. Onze stadgenoot de heer H. J. Over- beek, rustend hoofd, bedankte als lid in het comité Noord-i-Iolland van het Ondersteuningsfonds van het Neder- landsch Onderwijzers Genootschap. Hij heeft daarin jaren lang zitting gehad. Willen is Kunnen. Het fanfarekorps „Willen is Kun nen", directeur de heer H. W. Hof meester, personeel van do werf Con rad, behaalde Zondag op het te Hoorn gehouden provinciaal bondsconcours in de tweede afdeeling den eersten prijs B., benevens een bijzondoren lof -- - -»• rfe uitstekende stemming. [VOLKSCONCERT „ZANG EN VRIENDSCHAP". Onze Koninklijke Liedertafel heeft Zondagavond bij haar volksconcert nog eens kunnen gewaar worden hoe zeer zij de belangstelling bezit van hot Haarlemsch muzikaal publiek. De concertzaal der „Vereeniging" was beneden en boven mudje-vol. En warm I..... De Liedertafel zong de drie koren, die haay de jongste Amsterdamsche lauweren bezorgden het verplichte koor „Iphygenia'1, van Fred. J. Roes- ke, „Requiem, Benedlctus et Sanc- tus", van H. Zöllner en „Germinal", van F. Riga. Roeske's werk is misschien Wat lang, maar getuigt van een respecta bel compositietalent en van volledige kennis der mannenkoor-techniek. Bo vendien beantwoordt bet volkomen aan zijn bestemming als verplicht koor het geeft alle gelegenheid de hoedanigheden eener zangvereeniging in haar geheel en in haar verschil lende stemgroepen met juistheid te schatten. Ik heb de uitvoering door „Zang en Vriendschap" te Amster*- dam niet gehoord, maar geloof te mo gen onderstellen, dat zij beter ge weest is dan die van Zondagavond. Waar de een of andere partij afzon derlijk naar voren kwam, was de één heid, de innige versmelting der stem men niet zoo volmaakt, als bij een aan de strengste eischen beantwoor dende prestatie het geval moet zijn. Toch r-1 't spreekt wel van zelf stond de vertolking als geheel hoog genoeg, om den componist die het concert bijwoonde en na de uitvoe ring van zijn werk onder daverend applaus op het podium verscheen alle reden tot tevredenheid te geven. Zöllner's „Requiem" daarentegen beleefde zeer waarschijnlijk hier een' schoonere wedergave dan in de hoofd stad. Van de matheid, die op den wedstrijd den totaal-indruk van deze (op het leelijke Hossana" na) zoo edel gedachte compositie eenigermate moet hebben geschaad, was hier niet het minst te bespeuren. Alles klonk frisck en duidelijk en de gekeele voor dracht was door en door muzikaal. En tooh stel ik, als uitvoering, het laatste werk, Riga's „Germinal", het allerhoogst. Hier was niets, letterlijk niets in, dat aan inspanning of moeilijkheid deed denken. Hier eerst konden de zangers zich zoo vrij boven de techniek verheffen, dat zij hun volle aandacht aan den geest, aan de uitdrukking konden geven. Zelden of nooit zal dit schitterend geschreven mannenkoor zóó uitnemend zijn ver tolkt. De president der Liedertafel, de heer Broese van Groenou, had de welwillendheid de koornummers door een paar solo-voordrachten af te wis selen, waartoe hij had gekozen de te nor-aria „Mit Würd und Hokeit" uit Haydn's Schöpfung en een lied van Maijer-Helmund. Deze attentie werd door het publiek blijkbaar zeer op prijs gesteld. In den loop van den avond werd den directeur, den heer W. Robert die bij het eerste optreden van de liedértafel met een daverend applaus ontvangen werd namens het volk een krans aangeboden, welke aanbie ding' geschiedde door den heer P. de Lugt en de dames mej. Gartzen en Mary Fleischmann. Het concert werd ook bijgewoond door den componist L. F. Brandts Buys en den oud-directeur der Lieder tafel, den heer W. H. C. Schmölling. PHILIP LOOTS. DE HULDIGING VAN DEN HEER W. ROBERT. Na afloop van het zoo uitstekend geslaagd volksconcert bleven de zan gers en hunne dames in de concert zaal achter, om hem te huldigen, die een kwarteeuw geleden voor het eerst den dirigeerstaf in de hand nam, om een keurbende te vormen, die nog zoo straks binnen en buiten de gren zen van zich had doen spreken. Reeds maanden lang waren de wer kende leden bezig zich voor te berei den op dit feest der herdenking en bij voorbaat mag dan ook erkend wor den, dat het uitnemend geslaagd is en op alle aanwezigen, niet het minst op den jubilaris, den heer W. Robert en de zijnen een overweldigenden en onvergetelijken indruk moet gemoekt hebben. Dat de heer Robert voordat de fees telijkheden aanvingen, begroet moest worden met een welkomstlied is een natuurlijk iets. Robert en zang zijn onafscheidelijk en daar klonk, nadat de heer Robert met zijne familie geze ten was, op woorden van den heer Jan van Breemen een „Wees ons wel kom, jubilaris 1" Deze compositie van den welbeken den musicus, den heer E. A. Cats, deed èn door tekst èn door muziek weldadig aan, niet het minst, waar door woord en accoord herinnerd werd aan de glorie der Koninklijke LledertafeJ, die aan den heer Robert zoo niet alles, dan toch viif-en-twintig jaar lang zeer veel te danken heeft. En als daar geklonken had Heil ul wakkre leider, [Heil u I dappre strijder, Onversaagd en altijd fier, Voor de eer van de banier.- Heil u I voor de eer van de banier, Laat de sterkste band ens binden, Waarborg voor ons voortbestaan, Wat we ook mogen ondervinden, „Zang en Vriendschap" denk er aan. Hoog de Vaan 1 dankt de jubilaris buigend an 'met breed gebaar Voor deze welklinkende hulde. Als voorzitter der Koninklijke trad nu de beer Dr. Broese van Groenou als feestredenaar op en getuigde in eene welsprekende rede van wat de heer Robert geweest was sinds eene kwarteeuw voor de kunst, voor de zij nen, voor Zang en Vriendschap. Als opvolger van den heer W. H. C. Schmölling, aanvaardde hij eenzwa- ren taak. Zang en Vriendschap had reeds een eèrvollen naam, dien op te voeren was Robert's leuze en daaraan had hij op schitterende wijze vol- daah. Nog slechts weinige dagen geleden had de heer Robert de kroon op zijn arbeid gekregen, toen de hoogst eer volle onderscheiding in den groeten en zwaren strijd te Amsterdam was verworven, en als muziek moet hem toen toet gefluit van de wangunst in de ooren hebben geklonken. Spreker eindigde zijne gevoelvolle rede met bij voortduring van den heer Robert te blijven verwachten zijne verknochtheid aan den zang en zijn vriendschap voor de leden der lieder- tofel, die hem hoogachten. Hierna bood de heer Brc. van Groenou den directeur namens „Zang en Vriendschap" als bewijs van hulde en dank aan een gouden legpenning met daarbij behoorend prachtalbum bevattende de handteekeningen van alle leden. Terwijl eenige jonge dames hem met bloemen strooiden dankte de heer Robert, diep geroerd met hand druk en blik. Alsdan traden deae zelfde Jonge dames, mej. Stam, mej. Antondsse mej. Langeveld en mej. Loots naar voren, om bij monde van eerstge noemde, mej. M. Stam, den heer Ro bert een reusachtig, kostbaar, bloom- geschenk aan te bieden, een schip: .Iphygenia" gedoopt. Wel niet met dappere Achaïers bemand, die stonden op het p.odium was het voorzien van een schat van bloemen en viel blijkbaar zeer in den geest van den heer Robert. Thans klonk het indrukwekkende slotkoor uit het verplichte nummer van den wedstrijd te Amsterdam: Achaïers op I De reeks van sprekers zette zich voort met Mr. W. Jager Gerllngs, die namens het bestuur der afdeeling Toonkunst niet kon nalaten een er kentelijke hulde te brengen aan hem, die ook voor „Toonkunst" alles was en naar hij hoopte met zijne beste krachten nog long zou blijven. Spre ker dankte ook tevens de Liediertafel waarvan zoo vele krachten „Toon kunst" steunden. De heer F. Bangert. voorzitter van Amstels Werkman te Amsterdam, welk mannenkoor ook staat onder leiding van den heer Robert vertolk te in zeer goed gekozen worden, wat zijne vereeniging hom dankt en nog van hem verwacht. Eenmaal het standpunt te mogen innemen, wat Zang en Vriendschap zich heeft ver worven zou het ideaal van „Amstels Werkman" blijven. Ware het hier in Nederland mogelijk, spreker zou ver wacht hebben, dat de heer Robert ware benoemd tot „eereburger1' van Haarlem. „Moge", eindigde deze spreker, „deze avond voor de zangers van „Zang en Vriendschap" de gelofte in houd. n trouw voor de eer der Lieuia„u.j.ui op te komen. Hierna hechtten op verzoek van den heer Broese van Groenou do beide dochters van den heer Robert de ver worven eereteelcenen aan de banier de gouden medaille en de verguld zil veren lauwerkrans, te Amsterdam ge wonnen. Nog deelde de voorzitter mede, dat naar aanleiding van den zang-wed strijd en van dit gedenkwaardig feest tot lid van verdienste was benoemd de heer B. Langeveld alhier en tot eereleden de heeren Fred. J. Roeske, Jac. van Praag, L. M. Snijders, H. Kwitser en Jac. Olman te Amster dam, benevens de heeren E. A. Cats, P. Clausing, J. B. Kamp, Ch. P. W. Kriens, H, van Breemen Jr., de zoon van wijlen den vice-president, en Louis Robert, allen te Haarlem. Deze mededceling werd met applaus begroet. Hiermede was het officieele gedeel te van het. feest geëindigd, om, min der officieel, maar i.:eor vroolijk op gewekt te worden voortgezet iri den tuin der Sociëteit Vereeniging, die er feestelijk verlicht en keurig versierd wel toe uitlokte om, genietend van do muziek van Kriens' orkest, nog een uurtje aan den welbesteden avond vast te knoopen. Een heerlijke zo- meravondj een feestelijk gestemd ge zelschap, schoon e muziek, terwijl men in vlammende letters herinnerd werd aan den held van den avond dit alles werkte mede qm den geest er in te houden en noode scheidde men dan ook. Thans nog een enkel woord over het album behoorend bij den legpen ning aan den jubilaris aangeboden. De ontwerpers en uitvoerders, de hee ren J. B. Kamp, P. Clausing en de firma Oostenbroek hebben alle eer van hun werk. Het is in waarheid een kunststuk. De gedenkbladen met de herinne ringen aan do roemrijke overwinning in zoo menigen zangwedstrijd be haald, de handtoekeningen van zoo- velen, waaronder die van Z, K. PI. Prins Hendrik der Nederlanden, Mr. J. B. Loman, den kortgeleden overle den oud-voorzitter, den heer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, L. F. Brandts Buys enz., enz., ook met het feestkoor van Zondagavond zijn vervat in een wit per kanrenten band en vormen een geheel van hooge kunstwaarde. RECEPTIE. Op den dag hield de heer Robin ten zijnen huize receptie, alwaar het bestuur der Liedertafel hem compli menteerde. Boyendien maakten fami lieleden-en andere intimi van de ge legenheid gebruik om den jubilaris geluk te wenschen. Talrijk waren de bloemenhulden -. zoo zond o.a. de familie Van P men (Bakenessergracht) aaii de v.w ning van den jubilaris een reuzen - bloemstuk terwijl mede verscheidene papieren bewijzen van belangstelling werden ontvangen. 'Provinciale Staten. In de a. b. zomerzittlng der Staten zullen worden behandeld voorstellen van Ged. Staten, tot bet verleenen van subsidlën als volgt: aan de vaksoholen van den N. R. Katih. Volksbond te Amsterdam f 800 per jaar, voor drie jaar; an de teekenschool van den Ned. R .K .Volksbond te Haarlem 200 per jaaa\ voor drie jaar; aan de Amboohtsteekenschool te •Huizen, f 150 voor het loopende Jaar; aan de teekenschool te Amstelveen f 200 voor drie jaren; aan de Teekenschool der St. Aloysi- us-Vereeniging te Ouder-Amstel 1 50 voor 1909; aan de Dagteeken- en Kunstam bacht school voor meisjes te Amster- da raf 2000 over drie jaren; aan de Industrieschool voor ae vrouwelijke jeugd te Amsterdam ƒ2879 voor drie jaren; aan het Conservatorium der afdeeling Amsterdam der Mij. tot Bevord. der Toonkunst f 1000, voor drie jaren; aan de vakschool voor behangers te Amsterdam 500 voor 190f- ft.ft.ri de Zeevaartschool in het Zee manshuis te Amsterdam, 800 voor drie jaren; aan het Ned. Schoolmuseum te 'Am sterdam f 500 voor drie jaren; aan het „Kaascontrole-station" in Noord-Holland 1000, voor 'rie jaren; Geu. Staten stellen vooiu. voor die subsidie gedurende 4 jaren verleend aan het „Kaascontrole-Station in Z.- Holland", thans te beëindigen. REKENINGEN EN BEGROO TINGEN. De aangc' ten rekeiv v; „Mi renbéiü" o, 1907, sim. iutn een nu- dieelig slot van 28.692.92, en een uit gaaf soan van 534.830.68j. De eerste suppl. begroóting voor Meerenberg, dienst 1908, heeft een eindcijfer van 58750. Voor buitenge wone werken is daarop 48750 uitge trokken. De rekening van het gesticht „Zwa nenburgwal" sluit met een uitgaaf van f 70.958.12 en een tekort van f 26.203.55J. De begrooting der provincie voor 1909 heeft in eindcijfer een bedrag van f 2.415.0.15.09, waarbij onvoorzie ne uitgaven zijn geraamd op 25.585.4S Voorgesteld wordt te heffen 10 op centen op de gebouwde, 10 op de onge bouwde eigendommen en opcenten op het personeel. WATERSCHAPPEN. Aangeboden worden verschillende üiitwerp-reglemenien voor waterschap pen, en enkele bijzondere polderregb meuten. PENSIOENEN EN TOELAGEN. Ged. Staten stellen voor aan 'A Struylaard, voormalig kontonuie: van het Heemraadschap van den Am stel en Nieuwer-Amstel, een pensioen! te verleenen van 312, en aan de w? duwe van den tijdelijken opzichter K C. Drost een toelage van f 300 pe jaar. EEN NIEUW WEESHUIS. Het weeshuis der Ned. Hervormdf. Gemeente aan t Heiligland raakte in verval, voldeed niet meer aan de hoo- fer gestelde moderne eischen, zoo- at met verlangen naar een nieuw gebouw werd uitgezien. Na eenig wachten is dit ook geko men Het nieuwe gebouw staat in de Olieslagerslaan, bij den Koninginne weg, en werd ontworpen door onzen vroegeren stadgenoot den beer J. A. G. van der Steur dus door een dei- bekwaamste architecten. De voor- aanblik der gebouwen maakt een eigenaardigen indruk. Alles spreekt den beschouwer van rust en een ge> zeliig, gastvrij tehuis, zoodat de on wetende bij 't zien de bestemming van de inrichting wel kan raden. Da gunstige indruk, dien men van buiten ontvangt, wordt van binnen geheel bevestigd. Wat ziét er alles keurig, en gerieflijk uitGezellige zitkamers, groote eetzalen, frissche slaap- en ziekenkamers, mooie speel kamers, flinke werkplaatsen en rui me speelplaatsen alles ruim en friscb. Terecht staat dan ook op een der muren geschreven „Water on brood onderin.ad. „net lichaam, maar vèt'scne iui-„ „en zonneschijn zijn onontbeer- „lijk voor de gezondheid." Hoeveel zalen, kamers, gangen en trappen het ruime weeshuis wel heeft kan men na een bezoek op geen tien na zeggen zooveel zijn er 1 Er komt dan ook heel wat kijken, om een ge zin van ongeveer 100 jongens en rneis- jes te bestieren en te onderhouden 1 Om zich daarvan te overtuigen moet men maar eens in de keuken een kijkje nemen't is of men in een 1st:-- klasse restauratie komt Van de geheele inrichthic kan ge tuigd worden „van alm bemakke» voorzien", want zoo heeft zoowel de jongens- als de meisjes-afdeeling eer badkamer voor douche- en kuipbaden. Voor de jongens is ook een ruime, welingerichte gymnastiekzaal in or de gemaakt, zoodat „T. A. V. O." hier naar hartelust kan oefenen. Toch wordt er door de jongelui nog wel iets anders 'gedaan dan schermen en aan den rekstok zwaaien I Dit ge tuigen de tentoongestelde voorwerpen van z.g. huisvlijt. Door den vader, den heer C. de Cock, wordt 's winter- in deze nuttige en aangename bezig heid een cursus gegeven, en hij heeft eer van zijn wérk. Van alles wordt gemaakt ge vlochten matten, boenders, manden, houtsnijwerk, cartonnage, enz. Ondei heel wat snuisterijen zagen we een soort bouwplaat van het oude wees huis, en ook een bord, waarop ge schreven staat Wie in zijn jeugd gedienstig is e,: werken heeft geleerd, Dien staan de handen, eenmaal groot, tot werken niet verkeerd. Moge de jongens, en ook de meis jes, dit steeds bedenken Bij de tentoongestelde huisvlijt-pro ducten zijn ook eenige op tentoonstel lingen behaalde medailles te zien. Ook buiten de inrichting wordt dij werk dus gewaardeerd. De redacteur der Huisvlijt-courant beeft eens ge zegd „Het weeshuis is zoowaar een huisvlijtschool 1" De meisjes worden onderwezen in nuttige en fraaie handwerken. Ook zü hebben daar groote vaardigheid in i Elk meisje heeft een kastje, en daar ziet men allerhande aardige „prulle tjes" in, die bewijzen, welke wonde ren er met de naald verricht kunnen worden. „Spelen" is het wachtwoord voor de jonge kinderen, waaronder dreu- messen van ettelijke-jaren. De kirrdcr- moeder heeft zeker geen gemakkelijk ke taak, maar een groote kast met 't fraaiste en duurste speelgoed staat haar ten dienste. De jongens- en meisjes-afdeelingen zijn door de inrichting van het gfl'i bouw geheel gescheiden. Tooh moet men hieruit niet afleiden, dat tmt on derlinge verkeer geheel wordt tegenc gegaan. Integendeel I In het vorlgé gebouw was een Bcheiding niet moge* lijk, ook niet als het op zekere oogen? blikken gewensoht was, en daorolü' zijn nu deze maatregelen genomen. De weezen hebben nu ie uw - en mooi, want de aannemer, 'ie heer

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1