HAARLEM'S DAGBLAD. Binnenland Onze Lachhoek. de!ijk gewonen an de Arbeidsinspectie. IV. [en rnen 'da mededeelingcn, 'die de loonen on overige levensvoor. don dor Assendelftsche wevers en gedaan, eons nauwkerig na- behoeft men zich over den ach- gang vain een zoo slecht betaald werk niet te verwonderen, stukloon ia voor de thuiswevers elfde gebleven voor de mindere en ls dit zelfs nog iets verhoogd el van f 5 gebracht op 6 per rol 0 el. k een rol maken zij van de ga- die ze gereed van 'do fabriek ogen, in ongeveer een week. Za- gs brengen ze die zelf naar de ik ih Krommenie, en ontvangen terstond hun loon. Plet spreekt an zelf, dat dit onvoldoende is levensonderhoud, temeer omdat over de benoodigde kammen, on borstels zelf moet betalen, n de weefgetouwen zijn eigen der fabrieken, en men vindt er oude, fraai gesneden exemplaren Ie jaartallen dragen als 1608, in 1644. De onkosten van don worden op /I per rol gere- Soms, bij vorst in den winter, ,8 stijfsel bevriest, staat' bet geheel stil. En slechts hij één werd een kachel in de werk- gevonden. weven is een zwaar werk, om- trman en boon en bijna voortdu- tegelijk in beweging zijn do is direct bezweet en zeer vat- voor koude. Het weven van zeil is bovendien zwaarder dan ka- weven de draad is stug, en de moet telkens met kracht wor- angodrukt. wever is lichamelijk en geeste oor ander werk ongeschikt en, oud om nog anderen arbeid te 5ij verkeeren dan ook in groo- leilijkheid sinds een der firma's neer dan één rol in de 14 dagen ilken wever wenschte te ont- m. ilerb'oven 't loon der mindere en genoemd, dat der betere is verschillend wisselende tus- 5.50 en ƒ9 per rol, naar gelang /geleverde waar, het gewicht o garens, of wel de breedte van jek. wevers verdienden gemiddeld per rol en hadden na aftrek dei' ten een gemiddelde weekver- te van slechts 6.14; de wevers, echts 1 rol per 14 dagen moch- fleveren, verdienden gemiddeld per rol en thans bij verminde- van de productie gemiddeld 's weeks., n wonder, dat naar bijverdien- vordt uitgezien. Van de 19 huis- s ,die geregeld thuiswerk had- q 12 uur per dag werkten, had- r 9 bijverdiensten, zes hunner des zomers met hooien zij mden dan f 2 per dag. Dit werk hun echter groote lichaamsin--, ing, de meesten waren daar- o zwak; daarbij een werktijd Ier uur in don morgen tot don- iel hun zeer zwaar. Twee we ierdienden nog met kippen hou- t eieren venten, terwijl één hun- jregeld tuinwerk verrichtte, verktijden van de overige '19 we- die slechts 1 rol per 14 dagen en leveren, zijn zeer ongere- talf van hen verrichtten ook werk 5 gingen geregeld 's zo- hooien, 1 was barbier, 1 opper- 2 verrichtten arbeid bij straat- (steenan kloppen), 1 tuinwerk, werk, 1 werkte tijdelijk een paar per dag op de spinnerij om af- t te zoeken. De overigen moes aar rondkomen met hun pove- per week. Van één bleek de 'uit werken te gaan. a dezer wevers konden echter door de verdiensten van de kin- boven de 12 jaar., Invloed vam het wevers-hand- op de gezondheid der bevolking iron gunstigst. Bon, die een jarenlange prak- chter den rug heeft, verklaart, iclar de Assendelftsche bevolking eed tuberculose voorkomt. Het ht ls door liet van ouder op ou- vave lichamelijke werk, de on- ndie voeding verzwakt; door 't ïen worden longaandoeningen zaakt, die de tuberculose tot ge- ëbben. Onder de fabrieksarbei- ijn ook zeer veel lichamelijk en, maar niet als gevolg van ksarheid, maar doordat zij erfe lijk belast zijn. Ook de vrouwen van do wevers hebben van geslacht op slaoht van jongs af aan het spinne wiel gezeten. Zij werkten van 's mor gens vroeg elk vrij oogenblik tusschen het huiswerk} de stof, die daarbij ontstaat, en de voortdurend gehukt zittende houding werkten zeer scha delijk op de Ion,gen en op den li- ohaamsgroel. Do voeding is bij de lage loon'cn natuurlijk overal onvoldoende. Aard appelen mot vet is de hoofdvooding bij bet middagmaal. Door de wevers niet zelf verbouwd, is zelfs groenten voor die meesten geen dagelijkscho kost; wel wordt rijst, erwten en boo- nen gegeten. Vleesch wordt nagenoeg niet ge bruikt, alleen bij een enkelen en dan nog alleen des Zondags. Eon vrouwtje vertelde, dat zij Zon dags meestal vlee-sch kocht van 15 ct. het pond: dat was' afgekeurd vleesch. Wel stonk het vaak zoo, dat zij twij felde of 't niet schadelijk zou zijn, maar haar man was zoo op vleesch gesteld, dat zij het maar waagde. Spek is trouwens zelfs een luxe-arti kel, dat bij uitzondering en alleen dete Zondags wordt gebruikt.; Veel ontwikkeling is bij de wevers na hun langen, vermoei en den ar beidsdag niet te verwachten. Eén slechts kon lezen, noch schrijven; de meesten konden wel lezen, doch niet schrijven. De vrouwen hadden wei nig of soms zelfs geen schoolonder wijs genoten; het betalen van school geld was te bezwarend en daarbij wa nen de meisjes thuis zoo goed bruik baar. In 't algemeen' was de indruk, dien de 'Assendelftsche huiswevers maak ten, die van ontbering en armoede. Het is dan ook een geluk, dat. bin nen afzienbaren tijd de geheele hand weverij zal zijn verdwenen. Wel hech ten nog verscheidenen aan hun vrij heid om hu ndagtaak naar eigen goed keuring te verdoelen, zooals trouwens meer thuiswerkers in andere vakken, maar de overmatige lichamelijke in spanning, de lange werktijd en de achteruitgaande verdiensten maken, dat de meesten het leven van-het jon gere geslacht benijden, dat op gere gelde tijden van en naar de fabriek trekt en meer verdient dan zij met hun zwoegen. Vermoedelijk zal voor het zware zeildoek nog voorloopig handwevcn warden gevraagd, maar de omzet wordt minder en minder en 't is te hopen, dat deze gelijken tred zal hou den met de vermindering van het aantal handwevers, waarvan er maar Weinigen voor een ander vak geschikt zullen zijn. De Assendelftsche handweverij zal dus weldra tot de geschiedenis behoo- ren, aldus besluit het verslag de me- deneeuwsche huis-industrie waar- deneéuwsche huis-industdie waar mede wij voor 't oogenblik ons uittrek sel uit de verslagen der Arbeidsinspec tie afsluiten. Licht is er later nog ge legenheid eens iets mede te doelen over de andere inspectiën. DICK. Stadsnieuws SCHIETEN. Bloemendaal-Commando, beha aide in den schietwedstrijd te Rotterdam (afd. geweer), den 13den prijs met 161 punten. De heer F. Hekker te Overveen won in den personeelenwedstrijd (ge weer) den 4den prijs met 43 punten en de heer L. H. Koolhoven op de vrije haan (geweer) den lÖden prijs met 28 punten. VERLOF DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Haarlem brengen ter openbare kennis dat is ingekomen een verzoekschrift van D. G. de Haan, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het ver- koopen van alcohollioudenden drank anderen dan sterken drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het perceel aa ndo Damstraat No. 10. Burgemeester en wethouders van Haarlem brengen ter openbare kennis dat is ingekomen een verzoekschrift van K. van Donselaar, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het ver- koopen van alcoholhoudenden drank andoren dan sterken drank, voor ge bruik ter plaatse van. verkoop In de gelagkamer van het perceel aan de Frankestraat No. 89. HOFBERICHTEN. Herstellingsoord, Vereeniging va<n II. 3. M.-personeel 18351905, ont ving van H. M. de Koningin-Moeder een gift van 150.; DE TUIN VAN HET VREDESPALEIS Volgens een bericht van de „British Architect" zijn in verband met den bouw van het Vredespaleis, onlangs drie bekende tuin-architecten een Engelschman, een Nederlander en een Duitschers aangezocht, ontwer pen te maken voor de tuinen, die om het paleis zullen worden aangelegd. Do Engelschman, die de uitverkorene is, is rnr. Thomas H. Mawson, wel de moest bekende tuin-architect van En geland. fïem is medegedeeld, dat, be houdens eenige veranderingen, waar door de kosten moeten verminderen, zijn teekeningen zijn goedgekeurd. De geraamde onkosten bedragen onge veer 25,000 pond sterling, pi. min. 300,000. Mawson heeft in zijn teekg- ning het begrip van uitgestrektheid en rust in het oog gehouden, dat het woord „Vrede" opwekt., BOND VAN VRIJ-LIBERALEN. De Bond van Vrij-Liberalen heeft Zaterdag te Utrecht zijn jaarlijksche vergadering gehouden, onder leiding van mr. M. Tydeman. De voorzitter opende de vergadering met een korte toespraak, waarin hij herinnerde aan het totstand komen der statuten. Wij zijn, zeide spreker, nog slechts aan het begin onzer organisatie. Het is gebleken, dat velen ontevreden zijn met ds politiek in den lande onder liberale vlag en steeds meer personen wenden zich. van het staats-socialis- tisch drijven af. Wij vorderen met onze organisatie niet zoo snel als wij wenschen. maar wij mogen niet onte vreden zijn. Preeken anderen 'de gelijkheid als oen recht, wij achten de ongelijkheid niet als een kwaad. Wij handhaven haar, omdat zij 'de vrijheid waarborgt. Wij wenschen het kerkelijk gezag niet op onze staat kunde te zien overgebracht en nu werpt men ons tegen, dat wij tegen den Godsdienst zijn. Dit is een on waarheid. Het groote probleem, waar voor de staatsman zich in dezen tijd geplaatst ziet is de sociale nood. Tot da oplossing daarvan zijn -in ver schillende landen en ook in ons land vele moeizame pogingen gedaan. Se dert 20 jaar is deze vraag behandeld. Wij hebben hier ook aan mede tó werlcen, veel werk staat ons te wach ten en een eerste ve.reisch.te ls onze organisatie te versterken. Ons isole ment heeft vóór- en nadeelen. Het ministerie Heemskerk was tot op he den gematigd. Wij hebben waar schijnlijk te eeniger tijd verrassingen te wachten en hebben dus eene af wachtende houding aan te nemen. Laat ons elkander steunen met woord en daad, opdat men begrijpe het be lang van het Nederlandeche volk 1 Uit het jaarverslag van den secreta ris mr. J. H. W. C. Ter Spill, bleek o. a., dat de Bond in bloei is toegeno men. Het ledental is meer dan ver dubbeld en de organisatie versterkt. Afdeelingen zijn opgericht te Appin- gedarn, Groningen, Zwolle, Deventer, Zutphen, Eist, Amsterdam en 's-Gra- venhage. Om taktische redenen is te Leeuwarden een afdeeling opgericht, welke voorloopig alle districten der provincie Friesland omvat. Op tal van andere plaatsen is de oprichting van afdeelingen in voorbereiding. Hierna sprak mr. W. H. de Beau fort, lid van de tweede Kamer over Het conservatisme in de politiek. Ten slotte werd een commissie be noemd ter bestudeering der sociale nooden, en de oplossing van dit vraagstuk. Als leden hebben zitting de heerenDelcnatel van Breda, Pen- nink van Zutphen, Plate van Rotter dam, Prins Visser van Kinderdijk, en prof. Verrijn Stuart van Delft. EEN NIEUWE SOCIALISTISCHE PARTIJ. In „de Klok" komt het volgende be richt voor „Van verschillende kanten vroeg men ons inlichtingen over het' even tueel stichten van een nieuwe socia listische partij, waarover wij iryst een eukel woord bij een vroegere gelegen heid spraken, „Wij wenschen voor het oogenblik slochts te melden, dat binnen niet te iang tijdsverloop een oproep zal wor den gericht aan allen, die reeds van hunne instemming blijk gaven en tevens aan ieder, die bereid is, op na der aan te geven grondslagen, aan de stichting van een nieuwe socialisti sche organisatie mede te werken.: EEN WANHOOPSDAAD, In een logement in do Ivranestraat te 's-Gravenhage hadden Vrijdag avond een jongeman en een pleegzus ter een lcamer besproken, 's Nachts is te één uur de eerste nog de deur uit geweest, om een brief te posten. Za terdagochtend werden zij beiden te bed gevonden, badende in hun bloed, in bewusteloozen toestand en met doorgesneden polsen. Nadat genees kundige hulp was ingeroepen en den verwonden een voorloopig verband was gelegd, werden zij door 'den com missaris van politie in verhoor geno men, aan wieix zij opgaven zich zei ven de wonden te hebben toegebracht. Zij werden per rijtuig naar het Ge- mee nte-ziekenhu is ov ergebrachfc, BINNENVAART-OORLOG, In de Vest te Delft werd Vrijdag middag formeel oox'log gevoerd. Ter wijl de groentenveiling aldaar ba vol len gang was en in het water tal van scheepjes en schuiten lagen, kwam met vollen stoom een motorboot van de fix-ma Tetenburg aanstoomen en liep tegen een tjalk, waarin een groot gat boven de waterlijn ontstond. Alle tuinders sprongen op en een oogen blik was het alsof een heusch zeege vecht zou geleverd worden. Men wierp met wat maar voor de handen kwam naar den bestuurder der hoot en trachtte met haken deze te enteren. De politie, telephonisch gewaar schuwd, kwam bijtijds om den man te ontzetten. De motorboot werd vast gelegd en proces-verbaal opgemaakt. De schade is nogal belangrijk. DE GEMEENTE-ONTVANGER VAN SCHOONHOVEN. Men schrijft-aan de Rotterdammer: Reeds sedert nagenoeg een jaar worden de gemoederen in ons stadje in beweging gebracht door de ge ruchten, die omtrent de administratie van onzen Gemeente-ontvanger loo- pen. Die administratie moet n.l. duchtig in de war zijn en op de meest slordige wijze worden gehouden. Nog voor een paar weken werd iemand een dwangbevel beteekend voor een gedeelte van zijn aanslag in den Hoofdei, omslag, dienst 1907, wat hij reeds het vorige jaar had betaald: en dit is niet het eenige feit wat het slordig beheer aan het licht brengt. Ook in den Raad onzer gemeente heeft deze qnaestle al heel wat bewe ging gebracht. Een der leden heeft een voorstel in gediend om (gelet op Art. 106 der Ge meentewet) den gemeente-ontvanger uit zijn ambt te ontslaan. Tot heden echter blijft onze burge meester in gebreke om de vergade- rtexg, waarin over dit voorstel zal worden beslist uit te schrijven. Zou het niet gewenscht zijn, dat de bevoegde autoriteiten zich eens ern stig met deze zaak gingen bezighou den ONWEDER, Tijdens het onweer dat Vrijdagna middag boven Aalten woedde is" de vrouw van den landbouwer Sellink, in de buurtschap Heume, onder die gemeente, door den bliksem getroffen en gedood. Een kind, dat zij op den arm had, bleef ongedeerd. NEDERLANDSCIIE BOND TOT KINDERBESCHERMING. De Nederlandpche Bond tot Kinder bescherming hield Zaterdag te Am sterdam eene vergadering onder lei ding van den heer jhr. mr. A. J. Re- thaan Macaré. In zijn openingswoord legde de voorzitter er nog eens den nadruk op, dat op welk gebied onze wetgeving ook achterlijk moge zijn, op dat van de kinderwetgeving geen oogenblik over stilstand behoeft geklaagd te worden. In 1905 is de Kinderwet inge voerd, en reeds thans is een wetsont werp ingekomen tot wijziging der Kinderwetten en van de daarmede verband houdende artikelen van het Burgerlijk Wetboek en van het Wet boek van Burgerlijke Rechtsvorde ring. Ter bespreking van dit ontwerp was deze vergadering belegd. 'Als inleider dezer besprekingen trad op de beer J. R. Suoeck Heuke- mans. Na de openbare vergadering werd de jaarvergadering gehouden. Het jaarverslag werd niet voorgele zen, maar zal worden gedrukt. Uit het financieel verslag bleek, dat f 2016 werd ontvangen en 1716 uit gegeven, zoodat een saldo van 300 overblijft. Als bestuursleden werden herkozen de hoeren prof. mr. G. A. van Hamel, dr. N. P. van Spanje en F. J. Kort- lang j.Ez. HET STEPPENZANDHOEN. Er is medegedeeld aldius lezen we in 't Hbld. dat onder Zandvoort een klucht van ongeveer 20 stuks steppen- izand'hoend-ars is waargenomen, ter wijl reeds enkele er van geschoten zijn. Er was vooraf reeds, volgons be richten uit Moskou on Petersburg van de Hongaarsche Ornithologische Cen trale, melding gemaakt van kluch ten van 30 a 40 stuks iin Rusland, en er werd voorspeld, dat ze zich ook in Duitsohland zouden vertoonen. Een „rara avis" mag wei gezegd worden, omdat zijn komst in ons va derland een bijzonderheid is. De be kende ornitholoog Albardia zegt, dn' In 1859 't steppexizandboen (Syrruu tes paradoxus) voor het eerst in Ne derland voorkwam. In 1863 en 1864 bezocht dit hoen ons in groote kluch ten. In 1888 was da vogel van April tot December in alle provincies en in 1889 waren tot het begin van Septem ber nog enkele koppels in Noord- en Zuid-Holland en Gelderland. De heer dr. T. G. Winkler behandelt dezen landverhuizer onder de vogels naar aanleiding van de bovenvermelde ver schijning in 1863 en zegt o.m. dat het steppenzandhoen, "ook wel kortaf zandhoen geheeten, tol de hoender- achtigön behoort. Deze zeldzame vo gel door Pallas beschreven als Teha- oparadoxa en door Temmincfe onder den naam van Heterochte de Pollas, bewoont de steppen In het Westen van Azlö. Het jaar 1859 was getuige van een verhuizing van dien vogel naar West-Europa en enkele individuen staken over de Noordzee. Enkele exemplaren worden gevan gen in Engeland en Jutland en gelijk tijdig genoot ons vaderland voor het eerst de eer, "door zandhoenders be zocht te worden. Wel toevallig was 't ook, dat evenals nu de vogel in de dui nen van Zandvoort arriveerde; in Juli van dat jaar werden zij voor het eerst opgemerkt door een veldwach ter die ze voor pluvieren hield, later hield hij ze voor vreemde torteldui ven. De gang van het zandhoen is lang zaam en wordt telkens door rusten afgebroken, terwijl de vogel tevens omziet. Gelijk de overige hoenderach tige vogels scharrelt het zandhoen gaarne in zand en stof. Het vliegen gaat met veel gedrulsoh gepaard. Het voedsel bestaat uit plantenzaden, vooral die van wilde boekweit en wil de spurrie, ook zaden van dille, gan- zevoet en hoor-nbloemen. Het dier aast niet op visschen. Zijn stem is een schelle en doordringende schreeuw en dikwijls een soort van geflnï' dat gehoord wordt bij het opvliegen eai wel gelijkt op dat van den griel of doorsluipen Het vleesch van dezen vogel is bruin, droog en niet lekker van smaak. EEN WOESTELING. Zekere V. te Volendam is Vrijdag avond in de hotter van B. gegaan, met wien hij in onmin leefde. Hij heeft aldaar schade aangericht en ten slotte den brand gestoken in klee- ren van B. Een jas enz. werd gedeel telijk vernield. V. is door den burge meester aangehouden, GEHUWDE ONDERWIJZERESSEN. Bij dien Gemeenteraad van Rotter dam Ia het bericht ingekomen, dat Gedeputeerde Staten een beslissing hebben opgeschort ten aanzien van het Raadsbesluit, waarbij een drietal onderwijzeressen wegens huwelijk is ontslagen. ER IN GELOOPEN. Een student verliest op straat xij# portemonnaie. Een pakjesdrager zm het, raapt ze op en goeft ze dein rig* naar. De student opent onder dank» zegging de portemonnaie, neemt e* een dubbeltje uit en reikt het den eer lijken Yinder toe. Deze zet eerst een verbluft, dan een verontwaardigd gezicht en zegt: „Pardon, mijnheer, ik heb recht op 10 procent vindersloon." „Mooi", antwoordt glimlachend de student, „geef rne dan negen centen terug, asjeblieft.' GOED OP DE HOOGTE. Redacteur. Daar is waarachtig ei weer 'n brief van dien kerel, dde zich Vox Popull noemt. Hoofdredacteur. Wat moet-ie nou weer? Redacteur. Hij vraagt of we zoo vriendelijk zouden willen zijn, Ixem mee te deelen wat Vox Popull beten# kent. PROFESSORAAL! Professor (ziet in den trein en neemt afscheid van zijn vrouw, die op het perron staat): „Dag, Lize, leef wel, en vergeet niet om mij bij Maastricht er aan te herinneren, dat ik moet uit stappen." DE TIEN GEBODEN VAN EEN AFRI KA ANSCH MAN. 1. Onthou dit goed: ik is je vrouw, blijf mij jou levelang getrouw. 2. Jij mag me 's an's die huls verlaat, of ik moet saam gaan als jou maat 3. Die dans zal jij moet opgé, want jij ia alleen aan mij verpand. 4. Jij moet nie rook, of pruimpje kou, of snuive nie ik sè voor joul 5. Die drank, en vloek, en resie-baain, en biljartspel moet jij laat staan, 6. Mooi klere moet jij ge meer aa toen ik nog bij mijn mamma waal 7. Mijn ma moet jij baje eer betoon en toelaat om bij ons te woon. 8. Jij moet die geld wat jij verdien! soet huistoe breng dat lk kan sien, 9. Jij moet die kos, wat Ik voor jou op tafel set, nie brommend kauwl 10. En 's nags moet jij de beebie dra* wanneer die suur hem erg kom plak EEN MOEDIG MAN. De logés van het hotel „De Dolle Hoed" bij Lochem waren getuigen van het möedig en kordaat optreden van den heer G. Kloosterboer, oud sten zoon van den eigenaar van dit hotel. Tegen half acht uur 's avonds kwam een boerenwagen, bespannen met één paard, aanrennen, waarop een meisje van ongeveer 20 jaar, klaarblijkelijk in doodsangst, geze ten was, en al hare krachten inspan de om het op hol zijnde paard tot staan te brengen. Oogenblilckelijk bad de heer Kloos terboer zijn besluit genomen en sprong achter op den wagen, waarna wij het tweetal zagen verdwijnen. Het is den moedigen jongen man gelukt te Barchem het paard tot staan te brengen. Vóór dat de wagen het hotel „De Dolle Hoed" bereikt had, waren reeds twee mannen er afge sprongen, zonder lichamelijk letsel te krijgen, en, dank zij het moedig op treden van den heer G. Kloosterboer, werd ook het meisje voor een ongeluk gespaard. INBRAKEN. Ondier Rozen daal hebben Vrijdag nacht een tweetal pogingen tot in braak plaats gehad. Bij de landbouwster Van Agtniaal drongen een tweetal vermomde per sonen de woning binnen. De dienstbo de, van geen klein geruchtje vervaard wist hen echter spoedig het hazenpad te doen kiezen, zonder dat zij iris hadden kunnen bemachtigen. Na dien schijnen dezelfde personen getracht te hebben in te Kreken bij den herbergier Damen. Doch bij de zen sloerr de hond aan, waardoor de bewon- wekt werden en de in brekers de vlucht gingen, echter aohteirna gezet door den hond, dien zij echter met een schot hagel af maakten. 'EUELLETOK (Uit het Engelsch). 'nock had tijd de bleeke kleur tar gelaat en de donkere krin- n de oogen waar te nemen, en rt deed hem pijn bij dat ge- Daar deed Miranda een paar en voorwaarts en toen viel zij big, zonder eenig geluid te ge- isschen Charnock en haar echt- op den grond en bleef stil en 'os liggen. roote goedheid, zij is dood 'de Warriner. Wij hadden Vooruit bericht moeten zenden >nze komst. Wij hebbén haar en toen zweeg hij plotseling, Iharnock stond naast Miranda ak tot haar, terwijl zij daar 3r lag, met zachte, opwekkon- Q. .e eens, zoo begon bij, nu is 3 vervuld, wat u wenschte. Als over nu maar gaat denken, 1 u vroolïjk zijn en alles be- Er is toch heelemaal geen Het kwam Warriner als iets ver schrikkelijks voor, dat Charnock daar zoo tegen die levenlooze vrouw stond te praten. Meusch, zie je het dan niet fluisterde hij schor, Miranda is dood wij beiclen 'hebben haar ge dood gij en ik. Charnock keerde langzaam Warri ner zijn gelaat toe en staarde hem van onder half gesloten oogleden voortdurend aan. - Warriner kon dien blik niet ver dragen hij voelde, hoe het hem koud over den rug liep, en hij werd nog angstiger dan zelfs op dien morgen, toen Charnock gedreigd had hem bij Allcasar te zullen verkoopen. Zij is dood, zeg ik u, stamelde hij, en toen zweeg hij weer. Charnock keek weer naar Miranda, zonk op zijn knieën naast haar neer, en het hoofd diep voorover buigend, begon hij haar zachte verwijten over gebrek aan moed toe te fluisteren, en tusschen zijn woorden door lachte hij haar toe als was zij een koppig kind. Er is werkelijk geen reden om bang te zijn, klonk het verder, en het kreukt ons, je weet zelf niet hoe erg 1 Je moest liever een paar woorden zeggen, dan je zoo door je gevoel te laten meeslepen. Warriner we ril ongeduldig. Chaniock, lk zeg je toch, Mi randa. is En ik zeg je, zij is niet dood niet dood, siste hij tusschen de tan den en viel op de knieën. Nu werd er een hand op zijn schou der gelegd en een vreemde stem beval hem op te staan. Hij stond op en keek den vreemde ling aan, als iemand, die uit de duis ternis plotseling in een helder verlich te kamer komt. Warriner was er ook, Charnock begreep alleen, dat het eer arts was en dat Warriner hem gehaald had. Maar zij is immers dood zeide Charnock ongeduldig. Waarom zouden wij haar nog plagen Zij Is immers dood En naar Miranda kijkend, zag hij, dat er op haar Wangen, eerst doodsbleek geweest waren, een licht-rose tint kwam. Jij dacht immers, dat zij dood was zei hij verward tot Warriner, en toen de arts zich over haar heen- boog, begon hij langzamerhand te be grijpen, dat zij werkelijk nog leefde, dat zij alleen maar in onmacht was gevallen. Gaat allebei heen, als 't u belieft, zei de arts. Ik mag blijven, verklaarde War riner. Die dame daar is mevr. War riner. Ik ben haar echtgenoot, Ralph W arriner. De arts keek hem scherp aan, War riner knikte alleen met het hoofd. Ja, het is zooals Ik zeg, en dat is Charnock, zei hij. Warriner sprak heel langzaam, met toonlooze stem, alsof hij zelf niet recht wist, wat hij zei. De overtui ging, dat Miranda dood was, had den een zoowel als den ander overweldigd en belden waren nu evenzeer in de war, toen zij hun dwaling inzagen. "Warriner bleef in de kamer, Char nock ging we" en verliet het hotel. Terwijl hij dour de stutten van Gi braltar liep, kwam hij langzamer hand weer tot zichzelf. Maar het waren geen vroolijke gedachten, die hem nu bezighielden Hij had een gevoel, alsof er in de laatste weken te vee' van zijn krachten was gevor derd. Zijn gevoel was zoo afgestompt, dat zelfs al zijn haat tegenover War riner verdwenen was. Hij ging naar de haven. De levant- wind was in den loop van den nacht gaan liggen de zee was tot kalmte gekomen. In de Golf liep juist een stoomboot voor anker. Charnock over woog, of het niet verstandig zou zijn, naar Algeciras over te steken, waar hij en Warriner den vorigen dag hun kcufei's achtergelaten hadden en met die boot near Engeland te gaan. De zaak, die hij op zich genomen had, was geheel in orde gekoxnen. Hij had Warriner teruggebracht, hij was ook volgens zijn belofte nog een laat ste maal bij Miranda geweest. En tochtoch.... Misschien had zij hem nog ixoodig. Deze gedachte deed hem aarzelen, en hesluiteloes liep hij verder door de straten en dien middag kwam hij weer In het hotel terug. De kellner had al naar hem ge zocht. Mevr. Warriner wenschte hem te spreken. Warriner was nergens te zien. Charnock ging de trap af. Ook boven geen spoor van WaiTiner. Miranda was alleen. HOOFDSTUK XXIV. Ik vreesde al, dat u zonder mijn dank was heengegaan, begon zij, en woorden van dankbaarheid zijn mijn eenig armzalig loon voor alles, wat u voor mij gedaan heeft. Ik heb werkelijk niets anders noodig. Ik had u vanmorgen al moeten bedanken, nxaar uw onverwachte te rugkomst overweldigde mij ik had zoo dikwijls daarom gebeden, zoo in nig daarop gehoopt. Het fluiten van een stoonxboot het signaal van vertrek van de groote boot naar Engeland weerklonk in de kamer. Onwillekeurig keken beiden uit het raam, zij zagen hoe de laatste passa giers op het dek gingen, en dadelijk daarop hoorden zij het rammelen van den ankerketting. En Ralph vroeg Charnock. Mix-anda wees naar de boot, die het water reeds in eene wilde beroering bracht. Hij is dus weg Ja. Hier kon hij niet blijven. Zijn zij hield een oogenblik op, maar toen sprak zij dapper het booze woord uit zijn misdaad was wel is waar verborgen gebleven, maar menschen hier wisten er ïóch van, en ieder weet, dat er het een of ander voorge vallen" is. Nu had hij tegen den arts zijn naam genoemd. Hij was niet meer veilig, als hij den middag nog hier bleef. Is hij naar Engeland gegaan Ja, maar hij blijft daar niet. Hij beloofde mij te zullen schrijven, opdat ik ten minste zou weten, waar hij was. Meer kwam noch Charnock noch iemand anders te weten over het on- dei'houd tusschen Wax-riner en zijne echtgenoote. Of hij verlangd had, dat zij met hem meeging en zij geweigerd had, of dat zijn liefde voor haar, na dat hij haar gezien had, even vlug was uitgedoofd als zij was opgeko men dat zijn dingexx, die Miranda diep in haar binnenste verborgen hield. Maar geen van deze vragen hield Charnock op dit oogenblik be zig. (Wordt vervnh-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5