Letteren en Kunsl Kerk en School Gemengd Nieuws Rechtszaken Leger en Viool Sport ea Wedstrijden Koloniën DE PRINS OP REIS. Id tegenstelling met loopeade ge ruchten over een verandering in het reisplan' van den Prins naar Noorwe- jgen en van' een vroegere te rug komst van het pantserschip Beems- ilserck, is de Prins gisteren naar Noord-Dnitschiand gegaan voor een ''later vertrek naar de Noordkaap. EEN LUCHTBALLON. Vrijdagmiddag omstreeks twee uur idreef te Roermond een luchtballon 'een weinig hooger dan de huizen, 'pver het Roermondsche void en daal- .de een weinig later neer tus6chen de 'huizen van het Gebroel (Maasniel), 'inidden op den weg. In de mand wa ren gezeten een lieer en een dame. Volgens'Inlichtingen waren zij Vrij- 'dagnara. 5 uur te Parijs opgestegen, ïnel nog 12 andere luchtballons. Wegens den grooten toeloop van volk was 't voor de reizigers een zv?a- re arbeid, om den ballon van zijn toestellen en ballast te ontdoen, waar bij nog kwamen de groote hitte der middagzon en 't feit, dat geen der toe schouwers hen kon verstaan. ONGELUKKEN. Te Vuren, op een bovengekomen zandplaat in de rivier de Waal, is hei lijk gevonden van een vrouwspersoon. Het hoofd ontbreekt. De kleederen 'waren voor 't grootste gedeelte ver baan. Een lederen ceintuur en kou sen werden aan het lichaam, en een 'blouse van schijnbaar roode stof op 'éenigen afstand van het lijk gevon den. In het lijk meent, men te herken- hen een 20-jarige vrouw, in 1906 on- 'der Tiel van een Belgisch schip over boord geslagen. In een sloot te Kuirire is verdronken gevonden de 25-jarige P. S., een lij der aan vallende ziekte. Zaterdagmorgen, 8 uur, zat 'de 43- larlge bootwerker P. V. te slapen op Tie leuning van den aanlegsteiger aan het Willemsplein te Rotterdam. Door- tat hij het evenwicht verloor, viel ij achterover op de ponton en daar- pa in de Maas. Hij werd spoedig op- gsvischt, en in bewusteloozen toe stand met gebroken halsweiwel naar het ziekenhuis gebracht. Zaterdag is nabij de spoorbrug van Raanhoek, gem. Sliedrecht, öpge- Visclit het lijk van een jongen, waar schijnlijk- dat van J. B. uit Leeuwen, die Zondag onder Vuren van een Schuit viel en verdronk. Deze knaap .was elf jaar. Te Maastricht is een.S-jarlgs knaap jbQ de Zuid-Willemsvaart gevallen en levenloos daaruit opgehaald. DE PAPENDRECHTSCHE STRAF- ZAAK. Het Alg. Hbld. schrijft: Het Nederlandsehe volk wacht met spanning ons geduldig volk wacht lang. Den 20en Maart j.l. is dooi den Minister het onderzoek in de Pa- pendrechische quaestie aangevangen; het heeft, voor zoover ons bekend, tot nu toe tot geen enkelen maatregel ge leld. Veldwachters en wie er anders in fieze betrokken mogen zijn, functdon- 'jaeeren rustig door: het schijnt dus, 'dat er niet voldoende aanleiding is om geloof te hechten aan de woorden .Van den sjouwerman Garsthagen; 'want immers, gesteld de beweerde inishandelingen gaven aanleiding tot Sterker vermoedens, dan zou toch wel Cn de allereerste plaats aan een be volking bespaard worden medebe- .waakt te worden door onder verden king liggende veldwachters. Zou dan misschien de verdenking, 'die op de veldwachters rust, opgehe ven zijn en Garsthagen werkelijk de abjecte leugenaar? Maar hoe aan met die feiten, die 4e talrijke getuigen in het tegenwoor dig onderzoek hebben medegedeeld, Waarbij zij onwrikbaar en zonder aar zelen volharden, terwijl zij wellicht later voor hunne verklaringen ter Verantwoording zullen worden geroe pen? Het Nederlandsehe volk wacht, nu een 'onderzoek bevolen i3, met span ning niet om namen en personen gaat die belangstelling, maar om recht, en bij de vele belangrijke vra gen, die bij de zaak Garsthagen aan de orde komen, is nu ook van belang, hoe wordt gehandeld als de Minister bevel geeft om te onderzoeken naar een zaak, die allang had behooren ionderzochi te worden zonder bevel. Licht en klaarheid zal ons, hopen .wij, in ruime mate worden gebracht. Het is noodig, dat men wete wat toch wel verder recht zal zijn in Ne derland bij een conflict met die poli tie als het onderhavige; en volle open baarheid ook over wat nu geschiedt, zal hei beste middel zijn om daartoe te komen. Geen middenweg is in deze moge lijk. Of misdrijf aan de eene zijde of laster aan de andere. En een wensch bezielt alle weldeukenden: Laat wie onrecht gedaan heeft, ge straft worden. DE S.S IN 1907. In het jaarverslag der Maatschap pij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen over 1907 wordt o. a. opgemerkt, uat cr blijkens de winst- en verliesre kening een batig saldo is van /64I,494? en dat, aangezien dat saldo blinder is dan 4 pet. van 't gestorte aandeelenkapitaal der maatschappij, en er alzoo geen overwinst is ge- piaakt, waarin do staat zou hebben te deelen, het geheole voormelde ba tig saldo ter beschikking blijft van de maatschappij. Hierbij gevoegd het onverdeelde winst-saldo van het vo rig jaar ad ƒ1250 maakt ƒ542,753. Zóoals rc-e'ds gemeld, veroorlooft 'dit bedrag een uitdeeling op do in om loop zijnde a&ndeelen van ƒ7.50 per aandeel of 3 pet., terwijl een onver deeld saldo voor aandeelhouders over blijft van ƒ8517. De gozanionlijke ontvangsten van het bedrijf der maatschappij, bedroe gen ƒ80,841.024 tegon 29,579,877 over 1906, gevende een vermeerdering van 1,261,646 of van 4.26 1/2 pet. GEHEELONTHOUDING. De 12de algemeene vergadering van den Algemeenen Ned. Geheel Onthou ders Bond zaRdit Jaar op 12 Juli te Utrecht worden gehouden. De be schrijvingsbrief bovat 11 voorstellen, waarvan vier tot herziening van het algemeen regiem. De af deelingen De venter en Haarlem wenschen o.a. een verplicht referendum over alle beslui ten der jaarvergadering. Het hoofd bestuur stelt voor om het algemeen reglement met 8 artikelen uit te brei den, ten doel hebbende om meer vrij heid van beweging te geven aan twee of meer afdeelingen, die in eene be paalde richting een actie zouden wil len beginnen, wat voor den bond als zoodanig wegens zijn neutraal federa tief karakter is buitengesloten. Groep en afdeeh'ng zal het dan b.v. vrij staan om te ijveren voor wettelijk ver bod van drankhandel, -productie, en -invoer, het aanvragen van de ko ninklijke goedkeuring en rijkssubsi die, zaken, waar de A. N. G. O. B. in zijn geheel niet aan meedoet. INBRAAK. Vrijdagnacht is te Tw'ello 'ingebro ken bij mevr. de Wed. Huiskamp op de „Flierkamp". Er zijn eenige voor werpen van waarde ontvreemd, doch de dieven werden gestoord. De ver moedelijke inbrekers (Amsterdam mers) zijn aan het station te Apel doorn gearresteerd. EEN JUBILEUM.. Een zeer bekende Leidsche marktfi guur, de 80-jarige scharenslijper Ba rend Kesseboom, vierde Zaterdag, juist op zijn SOsten verjaardag, een eigenaardig jubileum. Het was 65 ja ren geleden, dat hij, als lo-jarig6 knaap, voor het eerst een plaatsje in nam met zijn scharenslijperswagen op de Vischbrug te Leiden, en sind9 dien tijd heeft hij er eiken week, weer of geen weer, de scharen en messen van burgirs, boeren en buitenlui ge slepen. Slechts enkele keeren heeft men er hem in die lange reeks van jaren gemist. En zoo is hij geworden de oude krasse grijsaard van heden, die zich onder zijn klanten vele vrien den heeft verworven. Dat bleek he den. Een aantal marktvrienden had den een eorepoort opgericht, waarin met gouden letters den bezoekers werd horinnerd aan 't jubileum. Het was er bijzonder druk. Het wiel van den scharensliep shorde snel rond, maar de oude man werd geholpen door zijn zoon, die ook in het vak ishij had te druk met met in ont vangst nemen van de talrijke geluk- j wenschen. EEN GEVAARLIJK BEEST. Op de Winsohoter kermis is een oude man, zekere Sch. in een dieren ten t door een beer ernstig aan het gezicht verwond. HOSPITAAL-KERKSCHIP „DE HOOP". In de dorpen en steden van ons va derland, die aan de haringvisscherij deelnemen, heerschte de vorige week groote bedrijvigheid. Met vlaggen en wimpels getooid kozen de bommen, loggers en trawlers het ruime sop. Nu zwalken 10,000 van onze landge- nooten, om een schamel stuk brood te verdienen, op hun broze scheep- kons op de ongewisse baren. In vroeger eeuwen zonden de Sta- teïi-Generaal zelf hospitaal-schepen uit, doch later heeft rnen dit werk op geheven. Nu de laatste tien jaren zendt een particuliere vereeniging, door het Rijk gesubsidieerd, de Ned. Ver. ten behoeve van Zeelieden van elke Nationaliteit, weder een schip uit. Hei vorig'jaar werden niet min der dan 229 patiënten aan boord van „De Hoop" gebracht en daar door den dokter behandeld, onder wie ernstige, die, naar medisch oordeel, zeker zon- der „De Hoop" er het leven bij zou den hebben ingeschoten. Voorts is een predikant aan boord, om als zie- leherder de visschers bij te staan. Zaterdag heeft „De Hoop" zijn 10de reis aanvaard. Deze zal vermoedelijk 5 1/2 maand, dus ongeveer tot Novem ber duren. Eerst gaat het schip naar de Shetlandsche eilanden, dan naar de Doggersbank en de Schotsche kust. Als geneesheer gaat mede dr. S. Kater, als gezagvoerder wederom de heer T. Hording. „De Hoop" moet het beste hospitaal- schip zijn, dat op de Noordzee dienst doet. De kerkruimte is nl. slechts zeer bescheiden, terwijl alle overige ruim te voor de zieken beschikbaar ie. ONWEDER. Vrijdagmiddag sloeg tijdens een hevig onweder de bliksem in de open bare school no. 1 te Brielle. Gelukkig veroorzaakte dit geen brand. De kin deren kwamen er met den schrik af. EEN HONDERDJARIGE. Mevr. de wed. M. Bellaarf—Schaffer te Voorburg viert heden haar lOOen verjaardag REDDINGS WEZEN. Het eerste internationale congres voor roddingswezen te Frankfort is Zaterdag, nadat het besluit was ge nomen, liet tot een blijvende inrich ting te maken en het alle vijf jaren in een van de op het congres verte genwoordigende staten te houden, ge sloten. In 1913 zal het congres te Weenen bijeenkomen. TENTOONSTELLING ROODE KRUIS EN REDDINGS WEZEN. Men meldt uit 's-Gravenhage De Dierentuin neemt in de laatste dagen meer en meer het karakter van oorlogsverbandplaats en reddingseta- tion aan. Van het Benoordenhout af, worden de op wielen geplaatste reddings sloepen den tuin binnengeleid, en daar ongesteld, terwijl de firma Dyckerman 'druis bezig is 'de oorlogs- barakken op te slaan, die straks door de dames van het Roode Kruis als vold-lazaretten zullen worden inge richt. Daarnevens vindt men, in de zaal, de nieuwe ligballen en verschil lende transportmiddelen voor zieken en gewondende kanonnen voor het uitwerpen .der schietlijnen bij schip breuk verschillende modellen van reddingsgordels, en een voor dit doel speciaal vervaardigd model van het nieuw ontworpen reddingstoestel aan den Hoek van Holland. Eindelijk zul len ongetwijfeld de aandacht trekken de modellen van schepen en andere inzendingen van de groote stoom vaartmaatschappijen inzendingen van afdeelingen van het Roode Kruis en andere vereenigingen, zoomede tal van middelen voor ziekenverple ging. De opening^ bepaald op Donderdag a. s. te 21/2 uur, zal geschieden door den Minister van Landbouw. Nijver heid en Handel, Vrijdag begint bet congres. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 6 80 Cts, per regel.- Echt Victoriawater oétHuAHNSTEiir EEN ACTEURSGESLACHT. Behalve Louis Bouwmeester zijn aan het gezelschap der Gebr. Van Lier verbonden Louis Bouwmeester Jr., Rafael Bouwmeester en de twee de zoon van Frits Bouwmeester. BILDERDIJK-MUSEUM. Het bestuur van de Vereeniging „Het Bilderdijk-Museum", die zich ten doel stelt handschriften en boe ken, portretten en prenten, documen ten en persoonlijke herinneringen van of betreffende Willem Bilderdijk te verzamelen en zoo mogelijk te Am sterdam, zijn geboortestad, in een daartoe geschikt gebouw te bewaren, verzoekt bij circulaire financieelen steun. Ook door het afstaan van boe ken, voorwerpen die op Bilderdijk be trekking hebben enz., kan men het museum steunen. Het gemeentebe stuur van Amsterdam heeft reeds een blijk van z'n bijzondere belangstelling in de stichting gegeven, door in het Stedelijk Museum kosteloos een zaal voor dit doel beschikbaar te stellen, en de vereeniging heeft zich gehaast daarin de verzameling van den heer Leef lang te Utrecht, daarvoor wel willend door den eigenaar voor eeni ge maanden in bruikleen afgestaan, met nog een aantal Bilderdijkiana, haar door anderen geleend, ten toon te stellen, zoodat de kern van het Bil derdijk-Museum reeds bestaat. Pen ningmeester is de heer C. P. van Eeghen Jr., Keizersgracht 794. NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep te Lieden. Bedankt voor het beroep te Lien den door ds. W. R. Boerendans te Rhe- nen. GER. KERKEN. Bedankt voor het beroep te Pernis door ds. J. Gispen te Barneveld. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Bedankt voor het beroep te Zwolle door ds. A. v. d. Heijden te Dord recht. DE RAMP TE CONTICH. De toestand van den wisselwachter van Tuyn is zooveel verbeterd, dat hij geacht wordt buiten gevaar te zijn. In een interview met een journa list verklaarde bij, dat in het uur van het ongeluk op de lijn een bui tengewoon druk verkeer plaats had binnen 18 minuten liet hij 7 treinen voorbijgaan, terwijl hij zorgen moest voor het rangeeren van twee andere. Zijn aandacht werd dus in beslag ge nomen door 9 verschillende bewegin gen, terwijl de dienst geheel gewijzigd werd, tengevolge van een werk In de nabijheid van zijn post. Het ongeluk zou niet gebeurd zijn, als dat werk maar niet had plaats ge had, zeide hij. Op de vraag van den journalist of hij wist, dat er gewerkt werd, ant woordde hij Ja, ik wist het, omdat ik het ge zien had, maar men heeft het mij niet meegedeeld ik heb geen instruc ties gekregen, geen ordei's ik hek- gezien en mij daarnaar gericht. Men heeft net gedaan of alles normaal was. Zelfs de stationchef wist er niets van de worklieden zijn op het ter rein gekomen, en aan het werk ge gaan, zonder dat iemand zich er iets van aantrok alles moest maar marcheeren I HET SPOORWEGONGELUK IN BELGIË. Omtrent het reeds gemelde spoor wegongeluk bij Maffles wordt nader bericht Even vóór de aansluiting der lijnen AthStrault en AihJurbise, had de trein zijn vaart vertraagd, om over eon deel van den weg te rijden, dat hersteld wordt. Daar lieten opeens de blijkbaar slocht bevestigde rails los. De locomotief ontspoorde, en viel met den voorsten goederenwagen, van den spoorwegdijk. Op dat oogenblik moet een gasbewaarder zijn ontploft en een oogenblik later stonden de voorste wagens in vlam, waardoor de schrik en ontsteltenis nog werden vergroot. Het was een tooneel van on beschrijflijke verwarring. De passa giers schreeuwden hartverscheurend. Velen die uit de onbeschadigd geble ven wagens op den weg waren ge, sprongen, liepen ijlings been door hooi en korenvelden. De twee voorste wagens, die van de spoorwegdijk waren gesleept, stonden in brand en de vlammen tastten ook de nog op het spoor staande wagens aan. Maar de vluchtelingen hadden reeds de mare van liet, ongeluk ver breid en de brandweer van Chiëvrcs snelde toe om de hoogopslaande vlam men te bestrijden. De stationschef van Maffles was met zijn personeel en nog anderen terstond begonnen met pogingen tot redding en er was geseind om hulp uit Bergen. Onder jammerlijk ge schreeuw van angst, en pijn kon men vijftien gewonden, waarvan drie ern stig, uit de brandende wagens redden. Niet vier doch drie dooden heeft de ramp geëischt. En onder de belangstellenden, die van alle kanten toestroomden, waren ook, evenals bij het ongeluk te Con- tich, beambten eener fabriek van „films" voor kinemathographen, die „kiekjes" kwamen nemen van de ont zettende tooneelen EEN REUZENSCIIIP. In September zal op de werven van Portsmouth een nieuw schip, van het „Dreadnought"-type op stapel wor den gezet. Het schip zal eon nog groo- ter waterverplaatsing en eene nog zwaardere bewapening dan de be kende schepen hebben. Het nieuwe schip, waarvan de bouwkosten 2 1/4 rnillioon pond sterling bedragen, heeft namelijk een inhoud van 21.000 ton en als beweegkracht gas, waar door geen rook ontwikkeld wordt, zoo dot de schoorsteenen vervallen, in hoofdzaak althans. Het schip zal be wapend zijn met stukken van 13 duim. De tijd van den bouw wordt ge raamd op 18 maanden. SOLDATENM1SHANDELINGEN. De Berlijnsche krijgsraad heeft von nis gewezen in zake de mishandelin gen, door soldaten van de zijde van gegradueerden ondergaan. Men weet dat 600 gevallen van mishandeling waren vastgesteld. De Vice-feldwebel Holzapfel werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en degradatie, zijn collega Biermann tot elf maan den en 3 weken gevangenisstraf. Wal ter, een derde beklaagd, kreeg vier weken arrest, twee beklaagden, waar onder luitenant Bultringslöwen, wer den vrijgesproken. KUNSTMATIG GEKLEURDE SINAASAPPELS. Te St. Petersburg gaf een kind ha hot in dan mond steken van een stuk rooden sinaasappel, een luiden schreeuw, terwijl er bloed uit den mond vlooide. Het gelukte een spoedig aanwezigen geneeskundige, uit de keel van het kind een stuk van een injectienaald te verwijderen, waar aan bij onderzoek sporen van een roode teerkleurstof te zien waren. Een hader onderzoek leerde, dat 'de oorspronkelijk geLe (en zure) 'sinaas appel met een teerkleurBtof en een sacoharineoplossing gekleui'd én Ver zoet was. HET INBREKERS-TRIO. Zaterdag werd de zaak van Willem Joh. en Johannes Wm. Roos voor de AmsterdamsChe rechtbank voortge zet. Het O. M. nam zijn requisitoir. Z.E.A. achtte de omstandigheden, waaronder de feiten zijn gepleegd, bezwarend, z. i. eischt het algemeen belang^ dat deze beklaagden geruimen tijd uit de maatschappij worden ver wijderd en ook het beleedigd rechts gevoel eischt, dat de straf in overeen stemming zij met de feiten. Eisch tegen Willem 6 jaar en tegen Johannes 8 jaar gevangenisstraf, on der aftrek der preventieve heGhtenis. De verdediger van Willem Mr. J. A. Levy achtte zijn cliënt niet toereken baar en vroeg een nader onderzoek naar diens geestestoestand. Subsidi air pleitte hij clementie. Hetzelfde pleitte Mr. S. L. Outs voor Johannes. Uitspraak Donderdag over 8 dagen Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Mé. pantserdekschip Friesland, onder be vel van don kapitein ter zee G. Fabi- us, 13 dezer te Napels aangekomen. DE ONDERLINGE ROEIWEDSTRIJ- DEN VAN ,,'t SPAARNE." ...'t Zag er Zondagmorgen niet naar Juiit, of er iets van de Spaarne-roei- wedstrijden terecht zou komen. Een stormachtige wind, met hevige ruk vlagen, die je de regen in 't gezicht zwiepte, 'n loodgrauwe lucht, die ov,er 't hoog-golvende Noorder-Spaame hing 't feestterrein aan den over kant, waar 'n paar natte vlaggen zie lig in den wind klapperden, en een paar Spaarne-leden zicli aan 't weer stonden te ergerendat alles lever de 'n zoo unheimisch on-aanlokkelijk schouwspel, dat we bij onze komst den toestand donker inzagen. Om half elf ongeveer werd met het wedstrijdprogramma een aanvang ge maakt. 't Wherrynummer zou begin nen. En onder de tonen van 't in- fantsrie-muziekkorps vertrokken twee ploegen met een kalm gangetje naar 't startpunt, 600 meter verder op. Na 'n poosje wachtens hoor je zeggen: „ze komen". En werkelijk maar 't is alleen de Bébó-ploeg, die komt ver tellen dat de De Ruyter een defecte dol heeft. Even later arriveert de on gelukkige ploeg. De „De Ruyter" wordt direct in re-, paratie genomen, en 't bestuur besluit het wherrynummer tot na de lunch uit te stellen. Dus nu de Jonge Twee. De ploegen voor de eerste heat ver schijnen aan de start (800 M. 't Noor den op) en... bij de eerste slag trekt de Haai-slagroeier z'n riem in twee stukken. Nieuw incident! Wordt besloten nu eerst de tweede heat te laten verroeien. En daarvoor verschijnen: Haa W. H. G. Haeseker (boeg), W. Rut gers v. d. Loeff (slag), E. H, Bois.ee- vain (stuurman), on Damlaatjes; R. W. P. Peereboom (boeg)', jjf. 'C. van Dijk (slag), W. de GOnlngh (stuurman.) De Damiaatjes, 'dóe de voordeelige boei heeft geloot, loopt bij de start onmiddellijk uit, en is bij de finish et telijke longten voor. Dan' breekt weel een Haai-riem. Om t groote verschil wordt echter de heat niet overgeroeid. Heat II volgt hierop. Nu zijn de ploegen: Haai: JP, van Sonsbeek '.(boeg), B. H. A. Oostefffcoff (slag), Jhr. M. G. T. v. Lermep (stuurman). Damioatje3: H. J. D. Veen (boeg), 'A1. J. J. Ie Roy (slag), H. Schip pers (stuurman). Direct blijkt de Haai-ploeg meerde re fut te bezitten, terwijl in de andere boot nogal zenuwachtig en" ongelijk geroeid wordt. Toch is 't versohil in 't laatste eind nog maar een kleine twee lengten, maar dan vangt de Damiaat-slag 'n geweldige snoek, cn met drie boot- lengten voorsprong gaat de Haal door de finish. Nu komen die heats voor 't Nummer Vierri emsgiekeh (over 1000 M.) Ie Heat.- Spaarndam: E. H. Boissevaln (boeg), J. H. la Bastide, K. G. A. Valken, M. B. Tide- man (slag), A. H. G. Fokker (stuur man). Trompt E. Vonek' (boeg), W. J. la B&fetiöe, R. W. de CLercq, H. J. G. v. Scherpen- berg (slag), W. de Coniogh (stuur man). De totaal ongeoefende Trótnp-ploeg houdt zich werkelijk kranig, eh weet tot de boerderij gelijk te blijven, dan loopt de Bpaatnadtn uit en wint na een flinken spurt, met 11 lengte door sprong. 2e Heat: Dat is een Walk-over v'opr tte &e vier1 (boot Spaamdam), dtte lji kalm tem po 't baantje afrolt. 's Is nu tijd voor dé lunch" geworden, én 't verschenen zonnetje verhoogt de feeststemming bij dien buitengeworuen gezelligen maaltijd op 't feestterrein, waaraan de noodige vroolijkheid niét ontbreekt. Om half drie zoowat breekt 't gezelschap weer Opt de Wherryheats zijn nu eindelijk fta£ de orde. £>e wind is wat minder gewor den, maar staat dwars over t water, wat voor de loters van boei II eep. be langrijk nadeel is. Ie Heat; De Ruyter: K. C. A. Valken (boeg), M. B, Tide- man (slag), Mej. C. Reyhvoan (stuur- dame). Bébé: Jhr. L. H. v. Lemnep (boeg), J, H. la Bastide (slag), Mej. W. Kreunen (sluurdaiae).: De Bébé, die ih 't kalme water roeit, loopt met mooi en, regelraatlgen slag voortdurend uit, en wint gemak kelijk met ongeveer 4 bootlengten,: 2e Heat: Bébé: H. E. 8cMper6 (boeg),; Jhr. M- G. T. v. Lennep (slag), Mej. M. Kroeff (stuurdame). De Ruyter: E. H. Boissevain (boeg), P, van Bork (slag), Mej. H. Morene (stuur dame). Dit is een zeer Spannende strijd, waarin de Bébé ten slotte toch over wint. De De Ruyter doet op 't laatst een paar pogingen om in te loopen (viersohii 8/4 boot-lengte). Nu beginnen de Finales, en wel eerst de Finale Jonge Twee. Naar de start roeien: Be Haai: P. v. Sonsbeek (boeg), H. H. pos- terhoff (slag), Jhr. M. G. T. v. Len nep (stuurman). Damiaatjes: R. W. P. PeereboÓm (boeg), J. G, v. Dijk (slag), W. de Coning (stuurman). De Damiaatjes start slecht in 't woe lige water, en is direct eene halve lengte achter. Daarna trekken' beide ploegen gelijk tegen elkaar op, en tot op 8/4 van de baan Mij ft de Haal een halve lengte voor. Dan maakt de De- miaatploeg 'n snellen spurt, en loopt de Haai voorbij, met 3/4 boottengte vorsprong gaat ze als eerste door de finish. Nu volgt de Finale .Vieren, die 'n verrassing Oplevert. Er kwamen in uit: Spaarndam („bestuursploeg"): Jhr. M. C. T. v. Lennep (boeg), J. de Breuk Lzn., Jhr. L. H. v. Lennep, Ludwig Weglau (slag), H. E. Schip per (stuurman). Tromp: E. H. Bossevain (boeg), J. H, la Bastide( K. C. A. Valken, M. Tide- man (slag), A. H. G. Fokker (stuur man). De „bestuursploeg", roeiende in 't kalme water, loopt meer en meer uit, 'n spurt van de Tromp werkt niets uit, en met !n flinken gang gaat de Spaarndam, onder levendag applaus, door de finish, 4 lengten voor' Het slot van de wedstrijden is 'die Finale Wherries. Bébé: Jhr. L. H. v. Lennep (boeg), J. H. la Bastide (slag), Mej. W. Kreunen (stuurdame). De Ruyter: H. E. Schippers (boeg), Jhr. M. C. T. v. Lennep (slag), Mej. M. Kroeff (stuurdame). Dit r! dn liéilé donrlmakko!:-!. weer niet keurigen slag roeiend. ls dit een uitstekende wherryplosg. Om 'n uur of zes zijn de wedstrijd^ geëindigd, en op 't feestterrein reij de heer J. de Breuk Lzri., de vooral ter van t Spaarne, de prijzen met toepasselijk woordje aan de wannei de Wherry-ploeg een Jonge Twee ui De heer Willem Dyseritack, eere-voo! zitter, doet dit aan de .winnende viei 't Is te uitstekend geslaagde roe dag geweest, waarvan 't Spaarnebi stuur alle eer heeft. WORSTELEN. Bij het Crédit Lyonnais, te Parij? is een som van 25.1)00 francs doo eenige bekende sportsmen uit naai van den Deenscher. worstelaar Petej sen, wereldkampioen in 1902, gedi poneerd. De Deen beweert, dat niemand hei kan leggen, en handhaaft die be we ring, door er bij te zeggen, dat hi 25.000 francs uitlooft aan hem, di hem volgens de regelen van dei Grieksch-Romeinschen stijl kan leg gen. Het Parijsche Alcazar 'd'Eté Iiee( nu tegen 1 Juli een serie worstelwe( strijden uitgeschreven, met aan prij zen de belangrijke som van 20.00 francs. Men hoopt nu op dit tournoo Petersen te zullen zien worstelen te gen Paul Pons, Padoubny, Zbyske Lurich, Raiccorch, Laurent le Beau canois en Koch. DE WEDSTRIJD NEW-YORK— PARIJS. Eindelijk weer eens iets van de vrijwel mislukten tocht van New-Yorl naar Parijs: ie New-York is uit Chi te' in den Trans-Baikal bericht ont vangen dat de „Thomas"-wagen (Am rikaansch) zich bevindt öp 70 mijl te: Oosten van Charbin, tuffend langs d spoorbaan. De Duitsche wagen „Pro tos" is reeds 4 dezer te Charbin aar gekomen en vertrok twee dagen la ter. De Italiaansche Zust is 8 deze' aangekomen te Pogranitschnava. VREESELIJKE RAMP. Dato 18 Mei wordt uit Batavia aai de „Deli Ct." geseind Woensdagnacht zijn bij Maroend) acht prauwen vol padfsnijders e -snijd6ters met kinderen verongeluk Te Priok en Tjilitjlng zijn reeds ee paar honderd lijken aangespoeld. DE STORM OP DE TENIMBER- EILANDEN. In zake den storm op de Tenimböi eilanden meldt de resident, dat d meeste huizen waren ingestort. .Voo zoover bekend, zijn er 45 dooden. E ie geen voedingsgebrek. (Sumatra Post). 'ATJEH. San 'de „Deli Ct," wordt 'dato 18 Mé uit Koeta-Radia geseind De divisie Christoffel patrouilleert] in Pidië, Pira en SeulemA en legd 29 vijanden neer. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Zwolle, 10 Juni. J. C. Eykman, zc der beroep, te Kampen. Rechter-com niissaris: mr. A. F. C. Hupkens vai der Eist; curator: mr. J. van Giffen Alkmaar, 11 Juni. J. Slotemaker, sohilder te Noord-Scbarwoude. Rock ter-Commissaris: mr. A. D„ H. Quiü tus; curator: mr. W. F. A. Verhoef!, J. Koop, koopman, te Medembliï Rechter-commissaris: mr. H. W. va: Tienhoven; curator: mr. 'A. A. Hul zenga, te Hoorn. Winsohoten, 10 Juni. J. Wolrioh aannemer te Hoogezand, thans afwa zlg en wiens verblijf is onbekend. R, Commissaris: mr. J. A. Schaaff; cu rator: T. Agterbos Jr., te Hoogezand Utrecht, 10 Juni. G. Blom, schilde te De Meern, gemeente Veldhuizen Rechter-commissaris jhr. mr. J Schuurbeque Boeije; curator: mr. G J. U. Palm. 's-Hertogenboech, 12 Juni. G. vai den Akker, sigarenfabrikant, te Berg eyk. Rechter-commissaris: mr. Va! detr Muelen; curator: mr. J. van da Grinten, te Eindhoven. Geëindigd: F. W. Wagner; H. N. T. R. C. H Engelmaan, vroeger koopman in kap persartikelen te Amsterdam; C. H. v Uld-en en F. v. d. Mark Jr., bouwoö dermemers te Leiden. Stooravaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Salak, van Jav< naar Rotterdam, passeerde 18 JuJ Gibraltar, Het stoomsohip Rotterdam vertro! 18 Juni van Rotterdam naar New York, Het stoomschip Koning Willem 1 van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 13 Juni Point de Galle. Het stoomschip Maasland van Buö nos-Ayres naar Amsterdam, passeer de 12/18 Juni St. Vincent K.V. Het stoomschip Amstelland, vei Amsterdam naar Brazilië en Buenoi Ayres, arriveerde 13 Juni te Corunne Het stoomschip Besoeki, van Rot terdam naar Java, passeerde 12 Jun Gibraltar. Het stoomsohip Rindjani, van Rot terdam naar Java, arriveerde 12 Jun te Lissabon. Het stoomschip Kawi arriveerde II Juni van Rotterdam te Batavia. Het stoomschip Koning Willem I vertrok 18 Juni van Amsterdam noéi Batavia. Het stoomschip Van Hoorn vertrol 13 Juni van Amsterdam naar Batavia Het stoomschip Prins Maurlte am Veerde 13 Juni van West-Indië te Net VhvV

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6