(üfisn voornomen, alsof net onder ons ,vooral personen-quaesties geldt, raakt natuurlijk niet ons. Wij dachten niet dat de „Standaard" zich die dingen aantrok en geven haar in overweging liever die spotprenten maar niet in te zien. Voor oe kalmte van haar oordeel is dat wenschelijker, Wij zouden wel gaarne het blad uitnoodigen eens het tegendeel van wat wij hier beweren aan te toonen, ondervonden wij niet dagelijks, dat het in doodzwijgen van al wat wij aanvoeren zijn neÜ moet zoeken, een firobaat middel, dat evenwel niet ge- uigt van kracht! Doordat het nooit iets van wat wij aanvoeren meedeelt, kan het ook mee gerustheid aan zijn lezers dn Kuyper voorstellen als „verguisd, gesmaad, beleedigd". De goede lieden, voor zoo ver zij geen ander blad lezen dan de „Standaard", zullen daardoor allicht |n hun ziel worden geschokt, en dien tengevolge dr. Kuyper, indien het mo gelijk ware, nog hooger vereeren dan zij nu reeds doen. Maar wat baat dit alles Wat heeft men daaraan Meent de „Standaard" met zulke onjuiste voorstellingen „de Coalitie" te bevestigen Een beetje meer „correctheid" zou wellicht daarvoor nog dienstiger 'zijn 1 Rechtszaken HET TRIO. De laatste van het z.g. Trie ston den Dinsdag voor de 4e Kamer der Amsterdamsche Rechtbank terecht. Het was de 23-jarige stuca&oor A. G. de Groot, wien in de eerste plaats t-en laste gelegd was poging tot diefstal toet braak en in de tweedf plaats diefstal met braak, beide in den nacht van 28 op 29 December in vereeniglng toet de gebroeders Roos gepleegd in de cacaofabriek „Holland'"1, voorheen Janse en Co. Beklaagde bekende. Het O. M. eischte jaar gevange nisstraf onder aftrek der preventieve hechtenis. Da verdediger pleitte clementie. Daarna stond Wilhelmina Heins in -\t beklaagdenbankje, die beschuldigd iwerd f 410 van het gestolen geld te hebben aangenomen. Beklaagde ontkende. Ze wist niet dat 't geld gestolen wa3. Het M. geloofde dit niet, te meer wijl Wilhelmina voor den rechter commissaris hekend heeft. Eisch: één jaar en 'zes maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. B. Cohen, meen de dat Wilhelmina onschuldig is en drong aan op vrijspraak. DE AANSLAG OP Mr. VROESOM DE HAAN. De 4e Kamer der Rechtbank te Am sterdam deed Dinsdag uitspraak in de zaak van den kantoorbediende, die in den namiddag van 15 Januari uit een met vijf scherpe patronen ge laden revolver op korten afstand vier gchoten loste op mr. Vroesom de Haan .ten gevolge waarvan dezen vier niet ernstige wonden werden toegebracht. De beklaagde was, gelijk men zich herinneren zal, verstoord op mr. Vroe som de Haan, omdat deze z, i. niet Voldoende behartigd zou hebben de belangen van zijn zwager, in wiens faillissement genoemde lieer als cura tor was opgetreden. De Rechtbank oordeelde beklaagde Schuldig aan poging tot doodslag en legde hem overeenkomstig den eisch yan het O. M., drie jaren gevange nisstraf op. Van den tijd, in voorloo- pige hechtenis doorgebracht, bracht Öe Rechtbank 8 maanden in minde ring* EEDSWEIGERING, Ter openbare terechtzitting der ar- ïondissements-rechtbank te Rotter dam van 16 April werd behandeld de strafzaak tegen den 18-Jarigen koop man J. M.„ die terechtstond wegens mishandeling met doodelijk gevolg, ïn die zaak weigerde de 21-jarige stoker C, den B., die als getuige ge dagvaard was, als zoodanig den eed af te leggen, waarop hij, na niet te $ijn gehoord, weer vertrekken kon. fiij zal zich tHans voor bedoelde eeds- tyeigering voor de rechtbank te ver antwoorden hebben op Donderdag 25 dezer. ONTROUWE POSTBODE. De rechtbank te Arnhem veroordeel de J. N. J. A., brievenbesteller aldaar, wegens het verduisteren van brieven, Overeenkomstig den eisch tot twee jaar gevangenisstraf, met aftrek van preventief. HOOGE RAAD. De Hooge Raad heeft niet-ontvanke- lijk verklaard de revisie-aanvragen lo. Van E. L. J. Martens, bootwer ker te Rotterdam, door het Hof te 's-Gravenhage 27 Juni 1907 veroor deeld tot 2 jaar gevangenisstraf, we gens poging tot doodslag door revol verschoten te lossen op H. v. L. j 2o. Van P. H. Krop, schilder te Am sterdam, in November 1907 door het Hof te Amsterdam veroordeeld tot 5 jaar en 11 maanden gevangenisstraf Wegens poging tot doodslag op zijn echtgenoote, wie hij messteken toe bracht en uit een venstor duwde. Letteren en Kunst CONCOURS. Aan het nationale concours voor harmonie- en fanfarecorpsen, dat zal plaats hebben op de Schevening- sche wielerbaan op Zondag 12, Zon dag 19, Zaterdag 25 en Zondag 26 Ju li, zal door 50 vereenigingen uit alle oorden van ons land, met te zamen 1700 e8cecutanten, wordöD deelgeno men., Kerk en School NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep te Oude- mirdum door ds. P. G. Ho sper s to Ke- thel en Spaland. GER. KERKEN. In de vergadering van de provincia le synode van Groningen werd be noemd tot curator der theologische school te Kampen ds. Westerhuls te Groningen. Door de provinciale Synode werd voorts een belangrijk debat gehouden over het voorstel van den kerkeraad der Gereformeerde Gemeente te Gro ningen (A) om aan de generale syno de voor te stellen een vijfden hoog leeraar aan de theologische school te Kampen te benoemen en het docto raat aan die school In te stellen. Het resultaat was, dat het voorstel van den kerkeraad werd verworpen, zoodat het voorstel vanwege de pro vinciale synode niet naar de generale synode opgezonden zal worden. Gemengd Nieuws AMERIKA DOOR DE CHINEEZEN ONTDEKT. De Chineozen, die de Wegtersche beschaafde volkeren In zoo vele uit vindingen soms eeuwen vooruit zijn, kunnen, naar thans wordt beweerd, ook den roem voor zich rekenen, dat ze vóór Columbus allang In Amerika zijn geweest. Dat in de 9de eeuw moe. dige Vikingers tot aan de noordoost kust van het Amerikaansche conti nent waren gevaren, is al meermalen beweerd minder bekend is het echter dat reeds vele eeuwen eerder door het Hiomelsche rijk een expeditie is uitge zonden met bet doel, Mexico en Call- fornië tot het Boeddhisme te bekeeren. Een oude Chineesche kroniek spreekt Uitvoerig van het groote land, dat 6500 mijlen ten Oosten van China ligt en een lengte heeft van 3250 mijlen. De oude stukken geven het den naam van Fusang en Fusio. In de archie ven der dynastie Lyang bevindt zich een uitvoerige reisbeschrijving, die in het jaar 502 werd geschreven door den Chineeschen priester Hui Sen, waarin deze vertelt, hoe in het jaar 458 vijf Boeddhistische priesters zich naar Fusan inscheepten om daar de Boeddhistische leer te prediken. Alle bijzonderheden over het klimaat, de dieren, do planten, over de openbare gebruiken geven een aanschouwelijk beeld en een trouw beeld van Mexico. Aan den anderen kant spreekt de volksoverlevering der Mexicanen van een man, die uit verre onbekende lan den tot hen kwam en een nieuwen godsdienst en een nieuwe moraal leerde. In het dorp Madalena bevindt zich nog heden een standbeeld, dat ter eere van den vreemden priester werd opgericht. De Mexicaansche geestelijken droegen den naam „ama" en het Is niet onwaarschijn lijk, dat dit een verbastering is van den naam Lama, die de Tibetliaan- sche Boeddhistenpriesters en ook de geestelijken in noordelijk China droe gen. In Mexico kan men ln verschil lende deelen de onbedriegelijkc spo ren van $e Chineesche beschaving waarnemen. In Compeaeht heeft men het beeld van een Brahmaan gevon den in zijn volle ordekleeding. In Pa- Ier qui vindt men een met gekruiste beenen zittenden Boeddha op een troon, die door twee leeuwen gedra gen wordt en men vond daarbij te vens een olifantskop. Noch de leeuw, noch de olifant hebben bij de Mexi- kaansche fauna behoord. De kennis dezer dieren kon slechts uit Azië tot de inboorlingen komen. Door dit alles wint de ontdekking van Amerika door de Chineezen meer en meer aan waarschijnlijkheid. GEHEIMZINNIGE MOORD. Ruim drie maanden geleden Is er op de rotsen bij Bournemouth, in En geland, een moord gepleegd op de modiste Ernina Sheriff. Een 21-jarige gewezen soldaat der garde, Frank Maguiro, heeft dezer dagen terecht gestaan, beschuldigd van dien moord. De beklaagde zelf heeft steeds ont kend, en de bewijzen waren ook van dien aard. dat de gezworenen van 't assizenhof te Winchester het niet eens konden worden. Tot elf uur des avonds werden de gezworenen opge stoten, toen moest de voorzitter wel meedeelen, dat er geen kans bestond, dat zij tot overenstemming zouden komen. De jury werd naar huis gestuurd, de beklaagde naar de gevangenis te ruggebracht. De zaak zal nu opnieuw komen voor de eerstvolgende zitting van het hof te Winchester. OPKOMENDE EN VERZINKENDE EILANDEN. In het noordelijkste gedeelte van den Stillen Oceaan ligt een eilanden groep, welke tot de merkwaardigste der aarde behoort. Door hare lig ging buiten de wegen van het wereld verkeer wordt zij niet dan hoogst zei den bezocht, ofschoon zij uit weten schappelijk oogpunt de hoogste aan dacht verdient. De Bogoslow-eilanden zoo heet deze groep hebben na melijk gedurende de laatste jaren be langrijke veranderingen ondergaan, zooals ze nauwelijks op andere plaat sen van de wereldzee zijn voorgeval len. Het komt wel eens voor, dat, als gevolg van eene vulkanische evolutie, die wellicht uitsluitend den zeebo dem betreft en dientengevolge voor het menschelijk oog verborgen blijft, plotseling een nieuw eiland opduikt en dan in den regel ook weer spoedig verdwijnt. Nog meer gebeurt het, dat vulkani sche eilanden door erupties verande ringen ondergaan, al behoeven deze niet met zulke reuzen-vernielingen gepaard te gaan als de onvergetelijke uitbarsting van den Krakatau in de Soenda-straat, welke op 26 Augustus 1883 een heele helft van het eilands gebergte in do lucht deed springen. Zulke evoluties nu schijnen op de Bogoslow eilanden tot den jaarlijk- schen loop der dingen te behooren. Eene nauwkeurige beschrijving van deze eilanden eu hunnen toenmaligen toestand werd in het jaar 1900 gege ven, en nu heeft Philipp Smitt, in op dracht van het geologische genoot schap iu Washington, de sederi dien öaar voergeYaüei Verondertogeia opgeteekend. Twee nieuwe vulkanen zijn er in het vexioop van 1900 tot nu ontstaan, waarvan er een alweer verdwenen Is. Het eigenaardige ligt ln de snelheid, waarmede deze wisselvalligheden ln den strijd tusschen rots en water op de Bogoslow-eilande» elkander op volgen. Vooral ln het jaar 1906—1907 hebben zij een kritiechen tijd door staan, en het is den Amerlkaanschen geologen van veel voordeel geweest, dat zij juist in dit jaar een groot aan tal reizen naar dit deel der zee onder-: nomen hebben, waarbij steeds eene zorgvuldige opname van de eilanden gemaakt werd. Niet minder dan vijf kaarten werden ter vergelijking ge maakt, en hiermede is het mogelijk een oordeel te vellen over de gevolgen der catastrofen, welke deze eilanden geteisterd hebben. Tusschen September 1906 en Juli 1907 ontstond ae Mao Cullock Peak, een nieuwe vulkaan van" opmerkelij ke ontwikkeling. In September 1907 verdween hij echter spoorloos ln zee. Slechts enkele brokstukken van wat de vulkaan uitgespuwd had, werden bewaard. Een nauwkeurig onderzoek van deze stukken steen heeft bewe zen, dat de vulkanische massa's uit minstens twee verschillende rotssoor ten bestonden. De eone soort was een andesiet, met eene rijkelijke hoeveel heid vulkanisch glas gemengd, de an der een meer korrelig gesteente met ongeveer dezelfde mineralen, maar van essentieel andere kristalvorming en zekere overeenkomst met het ver verspreide diorlet-gesteente. Deze tweede vondst geeft da weten schap een raadsel op, dat voorloopig onoplosbaar blijft, omdat juist de vul kaan verdwenen is men kan name lijk de samenstelling van deze steen soort niet anders verklaren, dan dat de stukken van de wanden der vulka nische opening losgebroken en op de ze wijze aan de oppervlakte ztyn ge bracht, omdat jonge vulkanische pro ducten van deze soort overigens niet Voorkomen. Misschien bestaat het ge- heele onderzeesche voetstuk, waaruit deze vulkanen opkomen, uit een der gelijke röts, die op haar beurt van oud-vulkanischen oorsprong is. Ove rigens gingen met de laatste erupties op de Bogosiow-eilanden geen lava- stroomingen gepaard, alleen maar uitbrakingen van bommen, asch en dergelijke zaken. EEN PRETTIG HUURDER. Tiet schijnt voor hospita's, die ge meubileerde kamers met pension ver huren, in de Finsche stad Viborg, niet bepaald een dorado le zijn. Een weduwe in de voorstad Tilli- ruc.ki, had haar kamer verhuurd aan een Russischen revolutionnair, en vroeg den man, ten behoeve van aan melding hij de politie, beleefd om zijn pas. Als eenlg antwoord haalde de gezellige huurder een. Mauser-pislool- uiv zijn zak, en schoot a bout por- tant op de doodelijk ontstelde hamer- verhuurster. Gelukkeg had deze haar laatste restje tegenwoordigheid van geest benut, om vlug te bukken, en hard weg te loopen. Daar dankte ze haar leven aan, want de kogel ging rakelings over naar heen, en bieei in den muur steken. De vrouw haalde intussehen een toevallig in de buurt vertoovendenj politieagent, die nog een paar con fraters bijeen blies. Zooals wel verwacht werd, werden zij door den schietlustlgen huurder met de revolver opgewacht. Een wee done! gevecht ontstond, in den 1 waarvan de agenten meer of m ernstige wonden opliepen. De Bus zelf echter werd ten slotte levensgevaarlijk getroffen, en moest naar oen ziekenhuis worden overge bracht. ln.vVEER EN DE OORLOG. „Meer of minder", zegt een Ameri- kaansch krijgsfiiosoof, „zijn ook de grootste veldheere.il aan „alle lieinel- sche invloeden' onderworpen. Van den toestand der atmosfeer hangt zeer dikwijls de geneigdheid van de manschappen tot vechten afde mi litaire verwachtingen rijzen en dalen met het op en neergaan van het kwik zilver in den barometer. Mercurius beheerscht Mars." Hij heeft inderdaad niet geheel on gelijk de geschiedenis zou treffende voorbeelden tot staving van zijn be weren kunnen aanvoeren. De redding van Griekenland, met al haar onbere kenbare gevolgen, moet ten deeie aan hei weer toegeschreven worden. Do eerste poging der Perzen om dit land te veroveren, mislukte, wijl een storm hun vloot onbruikbaar maakte, waar bij zij 300 schepen on 70.000 man ver loren. Later liet Xerxes, toen hij met zijn heirleger naar Europa trok, de een kwart mijl breede landtong van den Athos doorsteken, om daarna de vloot veilig op de kust te doen aan stevenen, maar nu was het weer een driedaagsche storm, een wind die den naam van Hellespontias droeg, welke aan zijn vloot op de Magnesische kus ten groote schade toebracht en den Grieken belangrijke voordeden ver schafte. De strijd in den nieuvveren tijd, die met den krijg tusschen Perzen en Grieken de meeste overeenkomst heeft is de oorlog tusschen Engeland en Spanje, welke in 1588 tot uitbarsting kwam, toen de Spaansche Armada door de stormen der Noordzee ver woest werd. Een hardnekkige tegen wind verhinderde den Spaanse;.en admiraai zijn ïïoers te nemen in een richting die voor het behoud zijner vloot gunstig zou zijn geweesthij werd gedwongen noordwaarts aan te houden, zoodat hij regelrecht in de kaken des verderfs voer. Da Engelschen zijn zeer trotsch op de overwinningen van Crecy (1346.1 en Arincourt (1415), maar. ook deze waren slechts aan de weergesteldheid te danken, die voor hen even gunstig was als voor de Franschen ongun stig. ln den veldtocht van 1813 had het weder een buitengewonen invloed op Napoleon's lotgevallen, daar de re gens hem in Duitschland de geducht- sle rampen berokkenden. Later ech ter, in den slag bij Dresden, trof het zelfde lot de Oostenrijkers, wier gewe- ren door den regen onbruikbaar wa ren geworden. Ten slotto evenwel kwam weer de overweldiger, en dit maal op afdoende wijze, aan de beurt; hij had zicli bijna den geheelen dag aan Oen ragen moeten WootBtelIen en werd dientengevolge ernstig onge steld. De regenstroomen hielden let terlijk niet op, en Napoleon's laatste veldtocht had zijn Jammerlijken al- loop aan het eigenaardig karakter der weersgesteldheid te danken. Nog zij herinnerd, dat het, volgens ver klaring van Benedek, den Pruisen in der. slag bil Königgrdtz tengevolge der begunstiging door den regen ge lukt is, in Chlum een versterkte posi tie te bezetten. LEMOINE'S FIASCO. De termijn, binnen welke Lemolne zijn diamanten uit den electrischen oven had moeten halen, ls afgeloopen. En op die groote woorden zijn dus geen groote daden in casu groote dia manten gevolgd. Wel stroomde uit het laboratorium van Lenioiue in den Iaatsten tijd een dikke rook, doch daaruit blijken slechts zijn Illusies do lucht te zijn ingegaan. Ter wille van de waarheid dient gezegd, dat maar weinig juweliers zich daardoor heb ben laten verontrusten. Labori, de advocaat van Lemolne, heeft een verlenging van den termijn gevraagd, daar zijn cliënt slechts „door een samenloop van omstandig heden niet aan zijn belofte heeft kun nen voldoen." De rechtbank heeft, misschien in spottende welwillendheid, nu ook de ze verhooging toegestaan, zoodat de dag der diamantenlevering uitgesteld is tot op 11 Juni. Verloopt ook deze dag zonder wonderen, dan wordt de aan de Londenbank gedeponeerde en- veloppe overgegeven aan de justitie, omdat men in een laboratorium zal kunnen nagaan, of ze eenige waarde bevat, Jan wel een zuiveren zwendel beteekent. Niemand verwacht natuurlijk iets anders dan het laatste, en de eenigen die zich nog voor de zaak interessee ren, zijn vermoedelijk degenen, die voor of tegen Lemoine hebben ge wed, WATERDICHTE SCHOTTEN OP OORLOGSSCHEPEN. Naar uit New-York wordt geseind, hebben 13 Juni bij de vesting Monoe, Virginie, op den monitor „Florida", schietoefeningen plaats gehad, waar hij belangwekkende proefnemingen werden gehouden. Deze leverden het overtuigend bewijs voor de bruikbaar heid van de nieuwe waterdichte schotten als verdedigingsmiddel op oorlogsschepen. De torpedoboot „Whitehead" vuur de een torpedo op een afstand van 400 voet tegen het waterdichte schot van de „Florida" af, met het resul taat, dat 200 pond schietkatoen dicht bij hel schot ontplofte. Dit doorstond de proef prachtig, daar slechts ln de doorboorde afdeeling water door drong. Men verwacht, dat nu alle Ameri kaansche oorlogsschepen voorzien zulieu worden van deze wachterdichte schotten. De equipage van de „Florida" was gedurende de beschieting aan boord gebleven. De minister van oorlog, Taft, en verschillende marine-autoriteiten wa ren zeer voldaan over de resultaten. DE NIEUWE TUNNEL ONDER DE THEEMS. De prins en de prinses van "Wales hebben een nieuwe tunnel, genaamd „Rotherhithe tunnel", die onder de Theems door van Lowerroad naar Commercial-road in Stepney loopt, eopend. De ler.gte van de tunnel is ruim 2 K.M. Er is een rijweg van zestien voet breed en er zijn voor voetgangers twee paden van ruim 4 voet elk. De kosten van het werk hebben ongeveer 24 miliioen gulden beloopen. De nieu we weg verbindt noordelijk en zuide lijk Londen en men rekent, dat er jaarlijks anderhalf miliioen menschen bij gebaat zullen worden. De Rotherhithe tunnel is de dertien de onderaardsche gang onder de Theems en de grootste ln haar soort ter wereld. MENSCHENETERS. Naar opvarenden op het stoom schip „Prins Siegesmund" mededee- len rijn op een der eilanden van den Bismarck-Archipel drie inboorlingen door menscheneters gedood en opge geten. De Duitsche regeering zal er een expeditie heen zenden. EEN LI SCHILDPAD IN EEN K A l OEN. Te Reydl heeft men in een geperste Amerikaansche katoenbaai eon le vende schildpad gevonden. Het dier ls zonder twijfel reeds in de baal ge weest voordal deze geperst werd. De schildpad blijkt dus buitengewoon goed hongerliider. want het dier is daar vaal wel drie of vier maanden in geweest Het dier is zeer gezond en eet thans zeer veel. VERKTTvZTNGS-PROPAGANDA. Het. feit. dat in den strijd om het presidentschap en het vice-president- schap der Vereenigde St 'ten andere gegadigden dan do ui... Demo cratische en Republikeinsche candi- daten zoo te zeggen geen kans heb- ben, zou kunnen doen voorbijzien, dat er toch ook zulke andere gegadig- ,den zijn. De socialisten komen met een eigen candidaat, den bekenden Eugene Debsen diens medestanders honen ze'fs, dat hij tusschen de één en twee inillioen slemman op zich zal vereenigen. Ook verwachten de socia listen, er ln te zullen slagen, voor twee of drie geestverwanten een zetel te veroveren in het Congres te Wash ington. Een merkwaardig staaltje van de wijze, waarop de socialisten ln New- Yorlc propaganda maken voor hun candidaat, wordt meegedeeld door den berichtgever te New-York van de Loudensche Daily Telegraph. In den Joodscneii Schouwburg te New-York waar wordt gespeeld Ln het Jiddisj, "werd een voorstelling gegeven, waar van de baten bestemd waren voorde deelnemers aan een plaatselijke sta king, Het vertoonde stuk bestond uit episoden uit liet bekende Haywood- proces. Men herinnert zich, dat deze Haywood, die indertijd secretaris W83 van de Western Federation of Miners, na een langdurig en gerucht makend geding werd vrijgesproken van de aanklacht, medeplichtig te zijn geweest aan den moord op den oud gouverneur van Idaho. Steunenberg. De vertooning liep glad van stapel en de pakkende momenten en gezeg den ln het stuk werden door het pu bliek, dat uit een goede duizend so cialisten bestond, geestdriftig toege juicht De rol van Havwooa werd door een beroepstooneefspeler ver tolkt, maar aan het slot van het stuk als de tijding der vrijspraak aan de vrouw en het kind van don volks man wordt meegedeeld verscheen de echte Haywood op de planken en werd door zijn (tooneel)vrouw om armd. De duizend toeschouwers ston den op en juichten volle vijf minuten. Toen de opgewondenheid wat was be daard, trad Haywood naar voren en hield een vei-klezingsrede. Hij deed een feilen aanval op Taft en ging ver volgens Republikeinen en Demokre ten te lijfhot waren allemaal land verraders. Maar Debs was de man die zou het Amerikaansche volk be vrijden van het slavenjuk der kapita listen. En dat tegen een uiterst bil lijke vergoeding. De President van de Vereenigde Staten krijgt 120,000 gul don 'sjaars. Welnu, Debs, neemt aan om voor de helft van die som beter werk te leveren. En dan da vice-pre sident die krijgt immers f 20,000 per jaar 1 Maar de socialisten hebben een candidaat voor dat baantje, die er maar f 10,000 voor vraagt, en die zijn plichten tot aller tevredenheid zal waarnemen. FOOIEN VAN VOORHEEN EN THANS. Uit een aardige causerie in het „Journal des Débats" blijkt, dat het fooien geven reeds in de oudheid be stond. Volgens genoemd blad hebben wij het „kwaad" te danken aan het antieke slavendom. De eerste fooi, die een meester aan zijn slaaf gaf, was een wettige vrouw. Men is het er ech ter niet recht over eens, merkt het blad ondeugend op, of deze gift uit gi-ootmoedigheid, dan wel uit boos aardigheid geschonken werd. Slaven, die op het veld werkten, kregen als fooi wijni vruchten, een schaap of andere levende have. De huisslaaf daarentegen ontving eenige drachmen of Obolen. Menigmaal voegde de meester, om het aan niets te laten ontbreken, daaraan eenige stokslagen toe. In Frankrijk noemde men de fooi eertijds kortweg „le vin". In Poitou verstond men in de 16de eeuw onder „1e vin" de extra-belooning, waarop de boekbinders- en drukkei'sgezellen aanspraak hadden. De geschenken, waarop de „clerca" der advocaten of rechters recht konden doen gelden, lieeten „vin de clero". De belooning, welke voor een verlo ren voorwerp geschonken werd noem de men ïxog ln de 17e en 18e eeuw „le vin du valet". Kocht men iets, dan kreeg de brenger van de gekochte voorwerpen zijn „yin du goryou." De herberg scheen sedert de 14o eeuw in Frankrijk ten minste de eenige plaats te zijn waar men zaken kon doenj 'n fatsoenlijke kooper verzuimde der- lxalve nooit den „yLh du max*ohó" te schenken. Ook aan den eisch der ga lanterie werd bij deze gewoonte niet te kort gedaan. Men zou met een ge huwden man geen zaken doen zon der ook aandiems echtgenoote te den ken. Deze kreeg haar épingles, die dikwijls zeer kostbaar konden zijn. In het Frankrijk der 17e eeuw zon den zelfs de netste logeerhuizen den vreemdelingen hun dienstmeisjes te gemoet, die hen moesten afkussen. Daarvoor verlangden de meisjes na tuurlijk een fooi bij het vertrek der gasten, die zij daaraan door het aan bieden van een kleinen bloemruiker herinnerden, In het jaar 1680 kostte elke dillgen- cerit voor twee weguren (8 kilometer) 15 sols en 5 sols fooi, In het jaar 1721 gaf men eiken soldaat die rich liet aanwerven een premie van 30 Iivres en bovendien een fooi, die van de grootte van den jongen man afhing. Voor een grootte van 5 voet vier duim bv. was de fooi op 25 livrea gesteld. In het jaar 1665 gaf men voor een maal, dat 64 sols kostte, den waard 6 en den kellner 2 sols fooie, terwijl de klant daaraan toevoegdei „Morbleul Souvenez-vous de moil" In Duitschland gaf men In den tijd der Renaissance een kleine „douceur' niet voor den „wijn" maar voor het „water". Eiken Zaterdag ontvingen da arbeiders namelijk na afloop van hun dagwerk behalve hun loon nog eenige Heller voor een bad. Dat kon men dus niet een „drink geld" noemen ln den waren zin des woords. (De Hotelhouder). JONGE EENDEN. De waarneming, dat jonge eenden zich uit een hoog gelegen nest laten vallen, wordt bevestigd door een ge lijksoortige waarneming, door R. Löns in St. Hubertus medegedeeld. De verhalen, die wel eens de ronde hebben gedaan, dat eenden haar eieren en jongen in de sneb wegvoe ren, worden bij deze waarnemingen al zeer onwaarschijnlijk en zoo het al moge voorkomen, kan zulks meer als uitzondering dan als regel wor den aangemei'kt. Lons heeft dit voorjaar in 't sk>t- park te Niederschönhausen met eigen oogen waargenomen, dat een eend zich op een ouden valkenhorst zette, die minstens 25 Meter van den grond verwijderd was en waar de eend, uit veiligheid voor de vele ratten, haar eieren had uitgebroco Het duurde niet lang, of er kwam een eendje door de dikke takken naar beneden tuimelen en kwam met een smak op den harden weg neer. Zoo kwamen na elkaar 8 jonge eendjes uit den boom rollen en schoon de een op den huik, de ander op den rug of zijde viel, bleek geen onkel gewond of gekneusd, want zij waggelden zoo snel *lj Konden naar aen waterkant, waarheen de moedereend ze lokte. Door .do dikke takken kon niet wor den waargenomen, of de eendjes door de oude uit den Korst werden ge worpen, dan wel of zij zich uit eigen beweging naar beneden Heten vallen. Uit dit geval blijkt echter opnieuw dat het volstrekt niet noodlg is, dat hoog van den grond uitgebroelde een den naar don beganen grond worden gedragen, doch dat zij tegen zoo'n duikeling best bestand zijn. In den regel zal de hoogte veel minder din 25 Meter zijn en de grond veerkrach tiger dan een harde grindweg. EEN NIEUW GEMEENTEBEDRIJF. Een kleine gemeente in Hossen, die in 1870 een schuldenlast van 84,000 had, heeft thans in 't geheel geen schulden. Die omkeer ls teweegge bracht door 2000 kersen-, noten- en kastanjeboom aai te planton. De ker senboomen leveren een opbrengst var 3000 mark 'sjaars. Wat de zaak nog bewonderenswaar diger maakt, ls, dat de grond, waarin de boomen geplant werden, te slecht was om voor eigenlijken landbouw ie dienen. De boomen waren verplicht om him wortels horizontaalsgewijze alt te spreiden, om nog zooveel moge. iijk te kunnen profiteeren van de slechts ongeveer 30 c.M. dikke, weinig vruchtbare grondlaag, waaronder zich totaal onvruchtbare rotsgrond bevond. POST EN TELEGRAFIE. Het Intern. Post- en Telegraafcon- gres te Lissabon heeft o. o. de vol gende reducties aangenomen voor te legrammen binnen Europa: de groo te Staten zullen den prijs per woord verlagen van 10 tot 9 centimes en voor overseining van 8 tot 7 centimes; voor de kleine Staten zal deze ver mindering zijn van 61/2 tot 6 en van 4 tot 3 1/2 centimes. De Britsche afgevaardigden wensch- ten een verlaging van het tarief over de geheeld wereld, maar dit stuitte op tegenkanting vooral van Duitsch land, Italië en de kabelmaatschap pijen. Art. 66 van het reglement is zooda nig gewijzigd, dat persteiegrammen geschreven mogen worden in de taal van het blad, waarvoor zij bestemd zijn, mits die taal behoort tot die. welke voor het Internationale tele grafische gebruik zijn toegelaten. liitbtingen. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT TE AMSTERDAM, Loten v. 1869, groot 2£ Fl. 40é Trekking op 1 Juni 1908. Betaalbaar dadelijk met 3 Fl. per Obl. Serie 640 738 1080 1437 1785 3519 4144 4330 4706 5236 5392 5640 5650 5885 5961 6049 6055 6192 7040 7148. ROTTERDAMSCHE SCHOUWBURG LOTEN van 1894, groot 1£ FL 28e Trekking op 1 Juni 1908. Betaalbaar 15 Juli 1908. Amortisatie-Trekking: Serie 393 Nr. 1—100 a 1.50 Fl. Premie-Trekking: De nommers zonder prijzen in 0 2.50 Fl. Serie 10 Nr. 9, 54 77 (10), 65 100 132 54 (5), 165 86, 174 31 (64, 304 41 (10) 839 5, 375 41 (5) 541 21 (5), 566 69, 638 76 (5) 659 61 (10), 685 48, 768 41, 843 >62, 845 12, 892 65, 985 43, 1030 19. 1058 86 (125), 1123 41 (12.50), 1170 52. 1178 f74 (10), 1245 23 (5) 71 (5), 1324 78 1357 2 (10), 1360 100, 1417 16 (50). 1479 49 (12.50), 1505 10 1510 72 1562 28 (12.50) 1660 99 (B), 1715 85, 1857 7 (12.50), 18&1 40 (12.50), 1940 48 (5) 2030 82, 2043 28 2045 83 (5, 2069 90, 2087 86 (25), 2136 55 2167 84 (500), «286 U, 2361 81 (12.50), 2465 45 (10), 2469 «T flS*. 2478 25, 249Ö 79 25, 2508 25, Sm Öt, 287S 13 (60), 3116 31 (12.50, £208 W, 3286 10 (10), 829* S8, 3305 57, 3311 69 (5), 3392 25, 3454 1, «3462 44 (10), 8511 10 {50), 3597 70 00) 3605 65 (12.50), 36S6 83, 8687 55 (12.80), 3790 98 (25), 2834 87 (12.50), 3844 7 (10), 13876 71 (10), 3880 37 (5), 3924 90 (10). OOSTENRUKSCHE LOTEN van 1864, groot 100 Fl. 150e Trekking of 1 Juni 1908. Betaaibaar 1 September 1908. derlin 212 309 3M 5J73 536 778 824 970 11» 1180 1196 1316 1357 1422 1446 1461 148$ 1756 1767 1820 ferf tl 14 2162 2475 2477 2481 2487 2623 2726 2840 2840 2855 £868 2873 2887 8101 8916 8342 8420 3429 3582 36-42 3725 3787 3*7K Premitol Serie 212 Nr. 1, 854 14 56. 878 14 43. 586 1 14 11, 100 (4000), 7)8 6 7 64 M 71, 624 58 976, 20 100 (2000) 11W 8» 61, 1196 94 1316 47 (29,000) 02, I486 87 81 1820 76, 2047 7 (4000) 70, 2114 |T (40,000), 2162 70, 2475 87 2477 14. 87» 1 97 (2000), 2840 99 (10,000), 2855 13 S» 100, 2878 7 27 (10,000) 99 (300,000), 2887 16, 3101 90, 3429 92. S582 23 51, 8725 68, 3787 60 (2000) 86 89. Da nummers zonder prijzen ln 0 4 800 Kr., alle overige in bovenstaand. Serlön begrepen nummers 6 400 Kr, (Tel.) Stoomvaartberichten Het st. Grotius, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 15 Juni van Genua, Het st. Vondel, van Amsterdam n. Batavia, arriveerde 15 Juni te Port- Said. Hot st. Koning Willem I, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 10 Juni te Sabang. Het st Noordam arriveerde 15 Ju ni nam. van Rotterdam it New-York Het st. Solo vertrok 15 Juni Batavia naar Rotterdam. Het st. Ophir, van Java naar Rotter dam, vertrok 10 Juni van Port-Said. Het st. Banda, van Amsterdam a. Batavia, arriveerde 18 JunJ te Pon» Said. Het st. Amstelland, van Amsterdam naar Buenos-Ayres vertrok 16 Ju»l van Lissabon.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 7