WeerfeericM F, P. REICHEBT, Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenland MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). Do Blldt, 19 Juni 1908. Regenval te Hernösand 187 m.M. Hoogste barometerstand 770.8 m.M. SHorta (Aïoren)laagste 752.0 m.M. Malin Head "(Westkust Engeland). Verwachting tot den avond van 20 Juni Windveranderlijk* Gesteldheid van de lucht f zwaar fewolkt, of betrokken", waarschijn- ijk regenbuienr Temperatuur t geringe verande ring. Neiging tot achteruitgang. .Vorige stand te 2 uur 764 m.M, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regei* 17 Anegang 17, PBA0HT1QB 80RTEBRING DaeBen, Fronts, Boorden en i Manchetten, te Haarlem. Vrijdag 19 Juni Hoogste gisteren 2 uur F, 65 Laagste hedennacht f f1, 58 Hedenmiddag te 12 uur F. 69 .veel te hooren. De heer Lieftlnek 'ichetste de beteekenls van de piotor- i»ootsport, heette haar beoefenaren .Welkom, en sprak den wensch uit, dat ze hier een paar aangename da gen zouden doorbrengen. Vervolgens Sverd de eerewijn aangeboden^ en sprak de heer Jhr. F. R Groenings van Zoelen, voorzitter der Ned. Mo- iorbootclub eenige woorden van dank Voor de vriendelijke ontvangst. Hij betreurde het, dat lang niet alle leden der Motorbootclub waren meegekomen en deelde aan de leden der club mede, dat zij dien avond toe gang hadden tot een opzettelijk voor hen gegeven concert in de Buiten-So- cieteit. Dien avond namen velen een kijk je van de flotille der motorbooten in de Nieuwe Gracht, die dan ooïf een aardig schouwspel opleverde. VRIJDAGMORGEN 10 uuf. 't Is heden de dag voor de WATERFEESTEN. Zullen ze slagen?... Somber-dreigend drijven da regen- Wolken aan den zon-loozen hemel, maar gelukkig er is een flinke wind, die 't nog kan zuiveren... Aan 't Zuider-Buiten-Spaarne is snog weinig drukte. Een gedeelte Yan den oever aan het Haarlemmerhoutpark Is voor feestter rein Ingericht. Daar staan de tribiine, de champagne- en thee tent alles nog zielig verlaten... Toch wapperen de vlaggen en wim pels vroolijk; het rood-en-wit-en- blauw is als-immer als feestdoek ont plooid. De zwemmers-baan! is nog even leeg; de aan touwen wapperende roo- de vlaggetjes verraden alleen haar bestaan. Aan don Schalkwijkkant van het Spaarne liggen eenlga booten van Bus, die... tot kleedgelegenheden zijn ingericht. Langzaam komt er meer beweging! Eenige mooi versierde roei- en mo torbootjes gaan spelevaren, en bren gen leven en vertier. Zoo ook het muziekkorps van het 10de, dat nauw gearriveerd, dadelijk aanvangt met vroolijke marschen en andere populaire stukken ten gehoo- re te brengen. Nu komen ook de toeschouwers, en wordt 't een vroolijke drukte en be weging. Maar nog altijd dreigen de regen- Wolken onheilspellend... 11 uur. Een pistoolschot weerklinkt! De wedstrijden vangen aan. Eerst krijgen wo enelzwemmen over 80 Meter, met den volgenden uitslag: 1. J. G. Cortlever. 't IJ, Amsterdam, (afgevaardigde naar LondenA, in 1.12 4/5. 2. A'. Frank, Rotterdamsche zwem- club, In 1.14 3/5. 3. Ehrweckes, 't IJ, ln 1.25 2/5. Als 4de komt aan A. Markus (Am- stordamsche Zwemclub) in 1.30. De vijfde deelnemer, J. D. Los van Haarlem (lid van 't IJ) heeft 't opge geven. 11.30 uur. P.eei wed strlj d en Roei wedstr.Jden. Deze moesten wel gedeeltelijk mis lukken. De Delftsche Sport had zich terug getrokken en ook „Nereus" heeft dit (eerst Donderdagavond, dus zeer laat!) gedaan. zoo was aixeen over ae Amfltei- ploeg. Geheel ongetraind heeft 't Spaarno van Haarlem echter op zich genomen tegenpartij te geven. Zoo kregen we Yoor de wedstrijd in 4 rlemsgieken (baan 2000 M.) twee deelnemers. Amstel: H. Höfte, Joh, BurS. A. Wiel8ma, B. H. Graan Jr. en G. W. Jansen (stuurman). 't Spaarne: A. Reinholdt, J, de Breuk, Dr. J. J. Merens, L. Weglau en H. E. Schippers (stuurman). Van de zijde der Cruqulus werd ge start, terwijl de baan eindigde voor het feestterrein. De jury voer ln een motorbootje mede. Hier wachtte men in spanning I Natuurlijk was de Amstel favoriet, daar deze ploeg getraind was. Toch is de strijd spannend geweest! Amstel (die do buitenboel had) start met 13 slagen in de halve minuut, 'i Spaarne maakt er 17. Dadelijk is 't verschil In 't gehalte van 't roeien te zien. De Amstel hordt geregeld in, om de Haarlemmers iets voor te laten, en den moed niet te ontnemen. Alleen 50 meter voor de eindstreep spurt de Amstel en komt gemakkelijk voor. Zoo wint de Amstel in 10.521/5. 't Spaarne maakte als tijd 11.041/5. Deze tijden zijn lang niet fraai, wat onder deze omstandigheden wel te be grijpen is. 't Wordt al drukker, steeds komen meer toeschouwers en meer bootjes. Onder de aanwezigen zijn o. a. de heer en F, W. Baron van Tuyll van Sorooskerken, voorzitter van het Ned. Olympisch Comltó, G. A. A. Du- dok de Wit, de bekende sport-mini3- te?, terwijl onze burgemeester Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelan- den met zijn echtgenoote gezeten in de motorboot van den havenmeester, da wedstrijden volgden. 12.30 uur. Nu volgt de wedstrijd in het snel- zwemmen over 1500 M. Jammer was het, dat deze strijd eenigszins onge regeld liep, doordat Ooms een ver keerden boel nam. Door de maatre gelen der jury kon toch een bevredi gende oplossing gevonden worden. De uitslag was 1 P. L. Ooms (de Jonge Kampioen), in 28.05 1/5. 3 F. W. Meuring ('t IJ), in 28.31. 3- K. Meyer (de Jonge Kampioen"), in 31.36 1/5. 4 T. Meyer (idem), In 31.412/5. 1,30 uur. Hierna wordt aangevangen met den wedstrijd voor de wherries (gestuurd door dames) over 750 Meter. 't Weer houdt zich goed. Het getal toeschouwera, hoewel telkens aan- groéiend, is nog niet zeer talrijk. De muziek houdt er de vroolijkheia In. In de etalage van den lieer J. A. Vermeer, Groote Houtstraat hoek Paarl aar steeg, liggeai de talrijke me dailles voor de vooroefeningen der Olyoipische spelen sierlijk geëtaleerd. In de stad wordt vrij druk gevlagd. Veel meer, dan wij Haarlemmers ge wend zijn. Woensdag a. s. zal het kinderkoor „Hosanna", dir. de heer A. W. Wes- selius per boot een uitstapje maken naar de Zaanstreek. Bevolking. Blijkens het statistiek overzicht van het centraal bureau bedroeg de be volking der provincie Noord-Holland op 31 December 1907 532.983 M., 562.362 Vr., totaal 1.095.345 zielen, te gen op dien datum in 1906 529.160 M., 557.377 Vr., totaal 1.086.537 zielen. De bevolking der gemeente Haar lem bedroeg op genoemde datums respectievelijk 33.212 M., 36.489 Vr., totaal69.701 zielen, en 33.423 M., 36.729 V., totaal 70.152 zielen. Ladelichters. Donderdagavond ongeveer acht uur poogden twee opgeschoten knapen de lade te lichten bij den heer Eggen, koekbakker, aan den Jansweg. Nadat een der jongens met behulp van een stok de bel tegengehouden had, liep d6 ander brutaalweg den winkel bin nen en poogde zijn slag te slaan. Een en ander was echter door een winke lier aan de overzijde opgemerkt, die de jongens, toen zij aan de haal gin gen, achterna ging en wien het geluk ken mocht den dief te grijpen. Nadat den jongen het geld weder was ont nomen, werd hem de vrijheid gege ven. Naar wij vernemen, ia door den heer Ed.'Cuypers, architect te Am sterdam, aan de firma B. Iiagen, aannemers, alhier opgedragen het bouwen van een landhuis te Roer mond. Militaire zaken. Gedurende dezen zomer zullen dooi de bataljons van het 10e regiment in fanterie alhier een 20-tal oefeningen worden gehouden op het terrein De Breesaap nabij IJmuiden, De troep zal hiertoe per trein naar Velsen worden vervoerd. CANTATE NAHUYS—WERNICKE. Donderdagavond had een bijeen komst plaats van dames en heeren, zangeressen en zangers, dio zich be reid hadden verklaard, deel te nemen aan de uitvoering van de cantate van Jhr. van Nahuys, muziek van den heer O. L. Wernicke, die uitgevoerd zal worden bij geh renheid der fees ten van den A. N. W. B. op Vrijdag 17 Juli a.s. De voorzitter, Mr. W. Jager Ger- lings, deed eenige n-ededeelingen, o.a. dat de eerste repetitie plaats zal heb ben op Maandag 22 Juni a.s., dat niet meer dan vier repetities noodig zullen zijn an dat de cantate een zeer melo dieus werk i3. Daarna deelde de Secretaris van hst hoofdbestuur van den BönöT> MA J. H. Slicher, mede, dat de costumes, die noodig zullen zijn voor de deel nemers, yoot rekening van den Bond zullen worden verstrekt, eenvoudige kleeding yoot wielrijders, beoefenaars van watersport en automobilisme. DOOPSGEZIND ZANGKOOR', Ter vervulling eener bestaande va cature is gisteravond als bestuurslid van Doopsgezind Zangkoor gekozen mej. A. Kruyt. BOND VAN SCHIETVËREENIGIN. GEN, Bij den heer G. W. yan Essen, secretaris van bovengenoemden bond. werd heden bericht ontvangen, dat Mevr. Douairière Mr, D. Visser van Hazerswoude, geb. Van Morlen, be schermvrouwe van de schietvereoni- ging „Generaal Vaa Merlen" van de afdeeling Haarlem van den Kon. Ne der!. Bonct "vaii "öud-Onder-off.. aan die afdeeling een gebouw heeft ge schonken, waarin schietoefeningen met buks en cylindergeweer kunnen worden gehouden. In dit gebouw zal ook de muziekvereeniging „Harmo nie" haar repetities kunnen houden. Het is de bedoeling, dat het ge bouw geheel het eigendom wordt van de afdeeling Haarlem van den Kon. Ned. Bond van Oud-Ond.-officieren, en dat alle schietverenigingen, aan gesloten bij den Bond van Schietver- eenigingen, daarvan in overleg met het bestuur van den Kon. Ned. Bond van Oud-Ond.-off. gebruik kunnen maken. Brutaal/ De eigenaar vari een pakhuis in de Turfsteeg zette gistermiddag om 12 uur zijn fiets daarin. Even daarna was het rijwiel gestolen, niettegen staande er een voortdurend toezicht op het pakhuis is. Dq politie stelde daarop een onderzoek in, doch zon der resultaat, (Zie verder laatste nieuws op de derde pagina). BLOEMENDAAL. De ijk en herijk voor maten en ge wichten in deze gemeente zal plaats hebben op den 25en Juni e. k. in het politiebureau te Overveen, voor die van Overveen van des voormiddags 81/2 tot 12 uur, en voor die van Bloemendaal van des namiddags 1 uur tot 4 uur en voor die van Voge lenzang den Sen Juli e. k. des namid dags van 2 tot 8 uur te Bennebroek. HEEMSTEDE. De Minister van Binhenlandsche Zaken Heeft goedgevonden na inge wonnen advies van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, te bepalen, dat in het kiesdistrict voor de verkie zing van leden van den Raad der ge meente Heemstede, de zitting van het hoofdstembureau tot het vaststellen van den uitslag der verkiezing gehou den wordt onmiddellijk na afloop van de werkzaamheid, bedoeld ln art. 92, eerste zinsnede, der Kieswet. HAARLEMMERMEER. Men meldt ons: De J. P. Heije-eommissie, die zich geconstitueerd heeft, met het doel het bekende Heije-plantsoen te Abbeaaes te behouden en het te doen onderhouden wat wandelpaden enz. betreft, bestaat uit de heeren Eveleln, Berrevoets en Van de Mazel te Haarlemmermeer; Heije te 's-Gravenhage en Van den Berg te Amsterdam, De pontwachter van) den Rletwijker- polder aan den Ringdijk O.z., werd door een beruchten vechtersbaas, ze keren J. D., wonende aan de Nieuwe Meer, op het onverwachts bij de keel gegrepen en bijna geworgd. Gelukkig voor den reeds bejaarden man, kwam er hulp voor hem opdagen, waardoor de geweldenaar moest loslaten en het hazenpad koos. Proces-verbaal zal tegen hem wor den opgemaakt, daar meerdere perso nen de geweldadige handelingen ge zien hebben. Door een achttal opgeschoten jon gelui, is des nachts bij zekeren D. Middelkoop aan de Nieuwe Meer, zoodanig baldadigheid gepleegd, dat de geheele buurt in opschudding kwam. Het huis werd met steenen gebombardeerd en al wat maar ee nigszins breekbaar was afgebroken, zoodat het een ware ruina leek. De namen van het edelo achttal zijn bekend, zoodat zij hun gerechte strai niet zullen ontgaan. IJMUIDEN. De visscherijquaestie. Heden ontvingen de vlschhandela- ren eene uitnoodiging van het be stuur hunner vereeniging, om de lijs ten in le dienen, vermeldende het be drag hunner Inkoop van 1 Mei tot Juni, iu verband met de uitkeering van hot toegezegde 1 koopmanskor ting hun door de Regeering ontno men, doch voor dat tijdvak door de aid. IJmuiden van da Vlsscherijveree- niging gewaarborgd met een soni van ƒ2000. Dit bedrag zal niet vol doende zijn. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten G. Fischer, Munchen, Hotel Groot Badhuis. Familie Reeder, Amsterdam, Hotel Groot Badhuis, 2 p. W. H. C. Mens, Tiel, Hoogeweg 78, 7 pers. J. Dudok van Hee^ Amsterdam, Vil la Paula, 6 p. A. Levie, Amsterdam, Villa Bertha (Peters), 7 p. Felger de Metz, Amsterdam, Tram straat 2, 5 p. Familie Detmers, Oo9twolderpolder, Kerkstraat no. 15, 4 p. T. Guterbock, Berlijn, Grand Ho tel, 1 p. A. Cramer, Amsterdam, Hotel Be;'" Site. 2 n. Door Zandvoórfs Harmoniegezel schap zal deel worden genomen aan het concours van den Noord-Holland- scheu Bond van Harmonie- en Fan farecorpsen, dat gehouden zal wor den, Zpndag a.s. te Hoorn, iybitfvit.-"-rifffrfl, TWEEDE KAMER. Bij de behandeling dar wijziging van de Postwet traden twee quaea- tios op den voorgrond, beiden aan hangig gemaakt door onzen collega Van Nispen, afgevaardigde van Rhe- nen, directeur-hoofdredacteur der Re sidentiebode. Een daarvan betrof de verhooging van het gewicht van nieuwsbladen, voor een halve cent te verzenden, tot 60 gram. Minister Bevers vond de vear- hooging tot 55 gram al mood; ging hij verder dan zo ude groote pers van de- zo postYerlaging gaan profiteoren en de schatkist onnoodig schade lijden. Dit amendement werd met slechts één stem meerderheid, die van den voorzitter, verworpen, nl. met 34 te gen 83. Daarentogen zag de heer Van Nis- pen zonder stemming aangenomen, na verwerping van een, ietwat ver der gaand, amendement van den heer Hugenholtz, een voorstel tot ruimer omschrijving, dan de Regeering gaf, van hetgeen onder een „bijvoegsel" moet worden verstaan, dat als deel van het hoofdblad mag worden ver zonden. De nieuwe omschrijving, door de Kamer goedgekeurd, luidt als aldus: „Het vervolg Yan een nieuwsblad, nl. dat gedeelte, waarvoor het hoofd blad geen genoegzame ruimte aan biedt, doch dat overigens, hoewel op een afzonderlijk vel gedrukt, in strek king met dat blad overeenstemt of dit j op eenigerlei gebied aanvult, daar van kennelijk een wezenlijk deel uit maakt en niet afzonderlijk verkrijg baar wordt gesteld of voor afzonder lijke verspreiding bestemd la." De bedoeling was voornamelijk om vast te stellen, dat al dan niet geïl lustreerde Zondagsbladen, literaire en mode-bijvoegsels enz., als bijvoeg sels zullen worden beschouwd, mits niet afzonderlijk verkrijgbaar gesteld. Een conclusie in zake een adres van den vroegeren concessionaris van den Nijmeegsehen telefoondienst, wiens concessie Is opgezegd, leidde tot het uitspreken yan het oordeel der Kamer, dat de Regeering te overwe gen had of van het bestaande net te gen taxatiekosten het een en ander ware over te nemen, als in geval van •naasting. Wèl scheen uit het deibat te volgen, dat van een bepaald recht daarop geen sprake was, doch waar men 4£ jaar sedert de wet van 1903 had laten voorbijgaan, zonder met de zen concessionaris over een. nieuwe vergunning te onderh 'leien, zag de Kamer redenen van ::lijkheid om hem althans ten deele tegemoet te ko men. De aangevangen behandeling der wijziging van de motor- en rijwielwet had ten doel om de bevoegdheid uit te hreiden der gemeenten, wat het be rijden van bepaalde wegen betreft. De heeren Van Karnebeek en Ter Laan drongen hierbij aan op krach tiger tegengaan van ongelukken en van de stof plaag. De heer Drucker en de Minister Bevers merkten daarte genover op, Uat de bepaling van een maximum-snelheid in het algemeen noch minder stof, noch minder onge lukken zou veroorzaken. Alles kwam neer op een goeda naleving der wet door de politie, terwijl ook in over weging was uitbreiding van de stral en burger-rechtelijke aansprakelijk heid voor ongelukken. Ook, gelijk de heer Bevers den heer De Geer mede deelde, de quaestie van het bepalen van een maximumgewicht van auto's, nu de zware stoomsleeperswagens de bestrating met vernieling bedreigen. Men bleef steken in een amende ment, waarover nader. Dinsdag voort zetting. Beden is de Kamer in de afdeelin- gen en zij komt alleen te 8 ure even bijeen om de oorlogsbegrooting tegen de volgende week aan de orde te stel len. DE EERSTE KAMER is al weder tot nadere bijeenroep in g gescheiden. Om ons tot de hoofdzaken van haar arbeid te bepalen, zij behandelde het aanyullingswetje van het Arbeidscon tract (waarop de invoering met 1 Au gustus wachtte) ten doel hebbende om te bepalen, dat de thans uit arbeids overeenkomsten aanhangige proce dures den gewonen weg zullen vol gen. Want, zooals men weet de procedu res komen voortaan bij den kanton rechter. En dit bleef eeu grief van den heer Thooft, die, waar de Min. van Just, er ook tegen was, verwacht heul dat hij een wijziging der wet zou voordragen. Doch de Minister meen de zich verplicht om eerst af te wach ten hoe de praktijk werkte. Zoolang die niet verkeerd bleek, wilde hij zijn eigen meening niet plaatsen tegen over die van den wetgever. En de hee ren Sickenga en Van der Biezen wa ren het met hem eens. Zoodat dit wetje zonder stemming werd aangenomen. Ditzelfde geschiedde met het wets ontwerp tot instelling eener bepaal de opleiding van inlandsche rechts kundigen in Indië, waarbij de lieer Rcngers zich tot tolk maakte van de bedenkingen die gerezen waren tegen het in dienst ste" van inlanders ais leden van recht! en. Minister Iden- burg voerae Attn en tot tevreden heid va nden spreker dat de maat regel genomen werd niet Blechts uit gohrek aan Europeesche ambtenaren, doch ook, op het voorbeeld van Britsch-Indië, waar de inlandsche rechters voortreffelijk zijn, om de in- telleotueele kern der inlanders, wier zelfbewustzijn ontwaakt, aan ons ge zag te verbinden. Aan het slot der vergadering, op een vraag van den heer Hovy, dat een rapport van den officier van Justitie te Makassar over toestanden te Timor Koepang door Z. Exc. overgelegd zal worden, antwoordde de Minister van Koloniën, dat hij naar dat rapport inlichtingen zal Inwinnen en wanneer het voor publiciteit vatbaar is, aan 't verlangen van den interpellani zal voldoen. Zooals gezegd, de Eerste Kamer Is alweder naar buis. EEN ENGELSCH BLAD OVER ONZE KONINGIN. „Home Chat", een Engelsch week blad, wijdt een artikel aan Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik. Wij ontleenen daaraan het volgende „Zij regeert slechts over een klein landje, maar zij is er zeer trotsch op. „Ik bon blij woer thuis to zijn", zegt zij altijd, wanneer zij van een be zoek aan een ander land terugkeert... Nooit blijft zij lang uit Nederland weg. Voor haar is 'f h e t land van de wereld. Zij staat sterk op het gebruik van het Nederlandsch. In do kinderkamer al wou ze alleen spreken met kinde ren, die Nederlandsch spraken. En er zijn er meer, die dit niet kunnen, dan men zou denken. Want toen ter tijd heerschte er een zekere meening onder de aristocratie van Nederland, dat de Nederlandsche taal en de Nederlandsche vormen voor haar niet goed genoeg waren. De aristocratie zond haar kinderen naar het buitenland, om huD opvoe ding te voltooien, of liet haar onder richt geven door bultenlandsche gou vernantes, en de arme kleinen maak ten zich de beschaving en manieren eigen van vreemde landen, maar leer den hun eigen moedertaal nimmer goed gebruiken. Ook Koningin Wilhelmina had Ja ren lang een Engelsehe governess, en het is ook waar4 dat zij eerst alleen Fransch kon spreken. Toen zij nog heel klein was, kreeg ze al les in het Engelsch, Duitsch en Italiaansch. La ter leerde ze zichzelf Malei&ch, ae taal harer O.-I. bezittingen. Maar nooit vergat ze, dat ze een klein Nederlandsch meisje was, Zij had een hartgrondige minachting voor men8chon, die huh eigen taal niet konden spreken. Hens werd ten Hove een jonge da me voorgesteld, die nauwelijks een woord Nederlandsch kende en die dan ook de koningin in het Duitsch aansprak. Wilhelmina keek haar even kwasi verbaasd kan, alsof zij Sanskriet had gesproken en verklaarde toen, dat zij liever zag dat dames, die aan het Hof wenschten te worden voorgesteld, eerst haar moedertaal leerden. Gedurende de regeering van Ko ning Willem III, haar vader,, wa3 Fransch de Hoftaal, maar sinds Ko ningin Wilhelmina den troon heeft bestegen, ia Nederlandsch en alleen Nederlandsch de taal bij Hofgebrui ken.'1 GELUKKIG GEEN MISDAAD. Naai' aanleiding van het bericht dat sedert Vrijdag te Rotterdam vermist wordt de graanhandelaar D. Yan S., die op dien dag, in het bezit van een belangrijke som gelds naar Amster dam was gereisd, in verband waar mee zelfs reeds aan een tegen hem gepleegde misdaad gedacht werd, valt te vermelden, dat de heer Van S. nog Woensdag gezond en wel te Am sterdam gezien is. Zijn lang wegblij ven uit Rotterdam, waar men zich zeer ongerust heeft geuiaakt, zit in verband met een plotseling opgeko men plannetje, om in gezelschap van anderen een uitstapje naar Am ster dam te maken. WEER TERECHT. De portefeuille, verloren door den majoor kwartiermeester H., van het 6de regiment infanterie te Breda, inhoudende ongeveer 1000 aan bank papier, is gevonden door een werk man. Als belooning voor zijné eerlijk heid ontving deze bij de terugbezor ging vijftig gulden. VERMIST. Uit de kazerne bereden wapen, te •Amersfoort, wordt sedert 1 Juni ver mist de 25-jarige wachtmeester L. van de Klashorst, van het lste regiment huzaren. Hij was in het bezit van 300, ter afbetaling van leveranciers van de cantine, wat echter niet heeft plaats gehad, zoodat verduistering wordt vermoed. De commissaris van politie te Amersfoort verzoekt aanhouding en bericht. ONEERLIJKE BESTELLER. Ben vervolging is ingesteld tegen den brievenbesteller P. R., te Oost- zaan. Hem was door iemand, die in den polder werkt, een bedrag ter hand gesteld, met verzoek dit per postwissel aan zijn vrouw te zenden. Een belooning voor de moeite was ham tevens overhandigd. De postbode verzond liet geld niet, doch wendde het ten eigen bate aan. R. heeft be kend en is in zijne betrekking ge schorst. HET ONWEDER. Te Ezinge brandde gedeeltelijk de groote boerenplaats van Jensema af. Landbouwwerktuigen en een kalf ver brandden mede. WEERSVERWACHTINGEN VAN HET K. N. M. I. De hoofddirecteur van het Konink lijk Ned. Meteor. Instituut, dr. E. v. Everdingen, heeft als publicatie no. 102 van het Instituut een studie in het licht gegeven over „de uitkom sten der weersverwachtingen van het Koninklijk Nederlandsch Meteorolo gisch Instituut in 1904 en 1905, en in den zomer van 1907." De aanhef van deze studie luidt „Indien men een onderzoek instelde naar de meening van een aantal per- sonen omtrent de waarde der weeru* Verwachtingen, gepubliceerd door hel Centroal-hureau van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch InstL tuut, zouden ongetwilfed de meesf uiteenloopende oordeelvellingen wow den vernomen, afwisselende tusscheq een oordeel, dat aan die verwachtin* gen elke waarde ontzegt, tot overdrew ven vertrouwen in da verwezenlijking der verwachting. Onderzocht meö verder, waarop dat oordeel gegrond is, dan zou gewoonlijk blijken dat. iftdïën al de verwachting begrepen exj naaf Eet weer op het juiste oogen* blik beoordeeld is, die beoordeeling zich zelden over meer dan enkele da gen of weken, voor den beoordeeloar toevallig van bijzonder belang, heeft uitgestrekt. Dat een dergelijke methode van b$» oordeelen onjuist is, zal men inzien als men bedenkt, dat de wetenschap der weerkunde nog niet voldoende gevorderd is, en de ter beschikking van den weerkundige staande waar nemingen eveneens onvoldoende zijn. om ook maar in een enkel geval het weer yoor een volgend etmaal mei volkomen zekerheid in alle bijzonder», heden te kunnen aangeven. De er va» ring leert, dat een bepaalde weerstoe- stand in het gebied waarvan men da waarnemingen dagelijks ontvangt^ zich in verschillende richtingen kan wijzigende weerkundige kan, op grona van theorie en ervaring, niet meer doen dan nagaan, welke van die richtingen de meest waarschijnlijke is. Nemen wij als voorbeeld een ge* Yal, waarin ae kansen op droog weer vooi* den volgenden dag geschat wor den tot die op regen te staan als 4 1„ Na afloop van den dag, waarvoor de verwachting gold, is er van kans geen sprake meer het is droog geweest, of het heeft geregend. Evenmin als echter door een drogen dag bewezen zou zijn, dat er in het geheel geen kans op regen was, be wijst een regenval, dat de kans op droog weer was uitgesloten. Inder daad zal hot bij een dergelijke weers gesteldheid dikwijls voorkomen, dat het op een aantal plaatsen in ons land regent, op een aantal andere plaatsen droog blijft. Zooals in alle vraagstukken van kansrekening kan alleen de uitkomst voor een groot aantal gevallen of plaatsen een maat staf ter beoordeeling der werkelijke kans verhoudingen geven. Even zoo kan dus de vraag, of de kans op ver wezenlijking der verwachting groot genoeg is, om die verwachting bruik baar te maken voor de praktijk, al leen beantwoord worden door een uit voerige statistiek van de uitkomsten.' over een langdurig tijdperk. In het buitenland zijn dergelijke statistieken reeds vroeger gepubliceerd, en oolï hier te lande is, naast het regelmatig verschijnende kritische verslag van den stormwaarschuwingsdienst, een enkele maal een kritiek der weersver wachtingen verschenen. Het scheen ons wenschelijk voor ons eigen land het onderzoek op uitgebreider schaal te herhalen en voor de kritiek eene methode te kiezen, waarbij de uitkom sten beoordeeld werden naar de weersgesteldheid op verschillende plaatsen en naar waarnemingen oveï volkomen hetzelfde tijdperk, dat bij de verwachting in aanmerking was genomen, terwijl ook ieder onderdeel van de verwachting op zichzelf moest beoordeeld worden. Alleen toch op deze wijze wordt willekeur bij de be oordeeling zooveel mogelijk uitgeslo ten en de lezer in staat gesteld, zelf zijn oordeel over de waarde der resul taten te vormen." Dr. Van Everdingen geeft dan ver der in zijn opstel tal van gegevens met toelichting van de beteekenls daarvan, waaruit de waarde der weervoorspellingen nader blijkt. EEN REUS I De robhexiYanger J. Visser, te Zout- kamp, heeft een zeehond van 350 pond gevangen. Het dier Is 1.80 M. lang em in omtrek 1.35 M.het is bestemd voor het Museum der Groningscha Hoogeschool. CONGRES VOOR VROUWEN KIESRECHT Vierde Dag. Donderdagmorgen werden weer verschillende rapporten uitgebracht. In de middagvergadering voerden vele afgevaardigden het woord, om het vrouwenkiesrecht te bezien van Christelijk standpunt. Ook Ds. Hugenholtz hield een korte rede. Deze spreker vroeg excuus, om dat hij is een man (gelach), doch hij is een feministisch man. (Applaus). Spreker behandelt het kiesrecht van Christelijk standpunt. Men heeft de beweging van vrouwenkiesrecht ge noemd onchristelijk en ongodsdien stig. Wat zal spreker daarvan zeggen? De quaestie is tamelijk Ingewikkeld, omdat het vrouwenkiesrecht in de Bijbelsche tijden geheel onbekend was. In die tjjden was de man de meester der vrouw. In het Nieuwe Testament vinden we twee tendenzen, de Joodsche, o.a. met haar geloof aan dan duivel, doch aan den anderen kant verkondigt Jezus, dat God oen vader is en alle monschen broeders zijn en maakte deze denkbeelden tot de hoofdzaak in al zijn toespraken. Met zijn liefhebbend hart omvatte Jezus ook vrouwen en kinderen. Jezus gaf slechts grondbeginselen en liet het aan latere geslachten over, die denkbeelden tóe te passen op het so ciale en politieke leven. Hij zolf was geen sociaal of politiek, doch een reli gieus hervormer^ Zoo is het vrouwen kiesrecht niet door Jezus gepredikt of in het Nieuwe Testament verkondigd, omdat het toen geen actueele quaestk vormde, doch het ligt in de lijn van het Christelijke denkbeeld van broe derschap en zusterschap. Deze twee tendenzen zijn ook te vin den bij Paulus, die de vrouwen in de Synagoge een verborgen plaats aan wijst, en den man als meester be schouwt, en de vrouw het medespve- ken verbiedt in de kerk. Zoo handelt collega Shaw tegen Paulus' voor schrift. Doch Paulus heeft ook gezegd, dat het lichaam niet een lid is, doch alle leden. Naar spreker's oordeel kunnen zus ters met alle recht op vrouwenkies recht aandringen, want we zijn allen kinderen van één Vader en zijn allen één. (Applaus).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2