Letteren en Kaast Koloniën Pers-Overzicht Gemengd NIessws Sport m Wedstrijden Kerk en School ReeMszakeo Stoomvaartberïelitea Laatste Berichten Telegrammen Burgerlijke Stand Advertentiën Oproeping. R. K. Keukenmeid, Gevraagd eii lie. üeisjö Wasschen aan huis sr m&mM M kopmeisj Een Huishoudster Ook in de avondvergadering werden veer verschillende redevoeringen ge- jouden. ONGELUKKEN, Woensdagavond is onder ASdoorn een 4-jarig kind van den heer ,v. d. V. Verdronken,, Te Haaksbergen ls de metselaar G. ïannink van een huls, dat verbouwd yerd, gevallen, zoodaf hij terstond lood was.: t„Zw. Ch"). Donderdag vlei 'dd ongehuwde J. P. kan Nieuweschans (Gr.) te Apen van teen steiger, 's Avonds ls hij overle- ,en. In de gloeilampenfabriek van 'de Irma Philips en Co. te Eindhoven lad Woensdag zekere F. van H. het ingeluk een bus met zwavelzuur te aten vallen, waardoor hij den to- loud over zijn lichaam kreeg. Met vreeselijke brandwonden be- [lekt. werd de ongelukkige naar het (asthuis aldaar gebracht. Men .vreest yoor zijn leven. Mr. H. GOEMAN BORQESIUS. Sinds eenlgen tijd gaan hardnekki ge geruchten, dat de leider der Uniq- lberalen in de Tweede Kamer, de Dud-minister mr. H. Goeman Borge- ius, het volgend laar in geen geval neer een candidatuur voor de Kamer al aanvaarden. Wij hebben voldoen- e reden om te gelooven, dat deze [eruchten juist zijn. De heer Borge- lus moet voornemens zijn, zich epoe- ig geheel uit het politieke leven te ug te trekken. herstellingsoord h. S.: m.- PERSONEEt, De vereenlging Herstellingsoord H. IJ. 9. M.-personeel heeft van Et. M. de Koningin een gift van 100 ontvan- een. De vereeniging telt reeds 3000 la- en en 330 donateurs. Het herstellingsoord te V or den ls 15 Juni in gebruik genomen en reeds ijn 6 aanvragen tot opneiping toge- ;omen. f WETTELIJKE TIJD. Dezer dagén is op voorstel van den ieer Drucker op de agenda van de 'weede Kamer geplaatst het wetsont werp inzake invoering van een wette- Ijken tijd. Wij vernemen echter met ekerheid, dat van een openbare be- laudeling van dit ontwerp voorloopig ilets zal komen, op verzoek 7 van den ninister van Bihnenlandsche Zaken, Heemskerk. Deze is namelijk, in fwijking >tan zijn voorganger, die lidden-Europeeschen tijd wildé in- oeren, tot de overtuiging gekomen, at invoering van den Amsterdam- chen tijd voor geheel Nederland het neest aan te bevelen is, zoodat hij en dergelijk voorstel bij de Kamer lal inzenden. (,»Tel.")i 'BRANDEN, Onder Raalte zijn hüs en schuur an den landbouwer J. Reimert, ten- evolge van bliksem-inslag, totaal erbrand. De inboedel en het-vee zijn edeeltelijk gered, de varkens zijn srbrand. De eigenaar is van den dirik dood gebleven. DE HAAGSCHE SCHOUWBURGQUAESTIB. De schouwburgcommissie, uit art oor den Haagschen Gemeenteraad tsnoemd, heeft thans haar rapport itgebracbh Zij deelt daarin mede na angdurig onderzoek er In te zijn ge laagd een geschikt terrein voor den iouw van een schouwburg van Ge meentewege te hebben gevonden. Dat srrein is gelegen tegenover de Ko- linginnegracht in het midden tu3- chen den Wasschenaarschen weg en e eventueel door te trekken Laan opes van Caftenburch én biedt door oede ligging ruime gelegenheid aan it den bouw van een schouwburg met 6: daarbij behoorenda gebouwen, be- temd tot berging van requisiten, ers, enz., alsmede administratla irecteurs woning., Behalve de oppervlakte, door die ebouwen in te nemen, blijft er bo- endien voldoende ruimte over voor ét rijtuig, en voetgangersverkeer, oor den aanleg van breede straten o pleinen. De aan, te fltöopan opper- lakte bedraagt pl.m. 13.240 yk. 'aarvoor de prijs is gesteld op 363.500. De plaats, zoo als deze nu is gekozen geheel In overleg en overeenstem- ling met de heeren Berlage en J. A. indo, de ontwerpers van het uitbrei- lugspian, vastgesteld; terwijl het weger lid der commissie, mr. J. G. Bevers', .met de commissie daarin m-stemmig was. Ook in aanmerking nemende 'de onzienlijke waarde die de Gemeente v beschikking zal kragen in de be- aande schouwbui-ggebouwen en bet a-ceel Korte Voorhout no. 1, stelt de 3mmissie op dezen grondslag aan ;n Gemeenteraad voor, om het ter- litL van de Naaml. Venn. Bouwgr. ;j. „Koningskade" onder een twaalf- (voorwaarden aan te koopen. TIJDSCHRIFTEN. „Het Leven" no. 25 (19 Juni 1908) ivat verschillende kieken en een ar tel over het Congres voor Vrouwen- esrecht, over" het Delftsche Lustrum- ist, over mevr. de Vreker—Ver buur, die een „Vrouwelijke Jonge- a" wordt genoemd, over Ullmo den anschen landverrader, enz. Voorts ti fraai geïllustreerd artikel over de ovincie Noord-Brabant, en een over stad Baalbek. De gewone schetsen tbreken niet. DE RAMP IN INDIë. De Java-Bode van 16 Mei schrijft: Moer en meer is er verband geko- h 'tusschen de nogal onsamehhan- kj'e beriphteh, welke ons tot giste- bereikten. En thans kan vrijwel rcleh aangenomen, (.dat 400 a 5Ó0 menschen bij het onverwachte storm weder het leven hebben gelaten. Het waren 27 prauwen, meestens gehuurd ta Tanab-abang, die Woensdagavond van Tandjong-Prlok vertrokken met de reeds gisteren vermelde bestem ming. Zooals gewoonlijk, waren meeste veel te vol geladen, in verband met den eisch van behoorlijke waardigheid. Volgens ons verstrekte Inlichtingen waren 8 dier vaartuigen tijdens de bui voor anker gaan liggen en 't zijn juist die prauwen, welke zijn omgeslagen of vol geloopen gezonken. De rest bleef roeiende of zeilende en heeft zich weten te red den. De opzichter van den waterstaat G. J. H. Koen trok er Vrijdagmiddag op uit met de stoombarkas, sleepend de bakprauw. Om half zeven 's avonds keerde hij ter reede terug met 43 op- gevischte lijken: twee mannen, de rest vrouwen en kinderen. Ze dreven bijna allen langs de grenslijn van twee sfcroomlngen ln tegengeste richtingen op het kustgedeelte tus- schen Poelo Kelor en Poeloe Ajer. Op de eilandjes requireerde de heer Koen eenlge sloepen met bemanning, als hulp, wijl de barkas niet alle ondiep ten kan bereiken. Do bewoners dier eilandjes waren vrij ongenegen tot het verleenen van hulp en moesten er door krachtige bevelen toe worden gedwongen. Bij ontstentenis van politioneele voorzorgen werd de open prauw ge laden met lijken, toen aan den wal ter reede gemeerd en... ze ligt er nu, Zaterdag, 12 uur middags, nog. Een afgrijselijk gezichtl Mijn jour- nalistieken plicht getrouw, ben ik er hedenmorgen héengetogen. Daar lag de open prauw, gevuld met menschelijke overblijfselen; onge dekt, blootgesteld aan het felle zon licht. Verstijfde ledematen staken naar alle zijden uit dien chaos te voor schijn, opgezwollen buiken, wittig en groeii beloopén vleeschmassa's, ver stijfde wanlioopsgeziohteh mét starre glasoogen, krampachtig .saamgetrok ken vingers en teenen. Hedenmorgen is, op last van den assistent-resident van politie, de stoombarkas opnieuw uitgevaren, een viertal sloepen met bemanning mede nemend. Alie lijken, welke mochten worden opgevisoht, worden getrans porteerd naar het onbewoonde ei landje Poeloe Sakit. En daar zullen ze morgen „en masse" wórden ter aarde besteld. Zoo juist vernemen we nog, dat vóór de haven van Tandjong Priok tal van lijken ronddrijven en dat te Antjol meer dan 80 lijken zijn opgevischt en aan wal gebracht; alle cadavers var- keeren natuurlijk in staat van ont binding éh zijn nagenoeg -allen naakt Het overgroots deel bestaat uit vrou wen, met de armbanden nog aan. In dé ;,Java-Bode" van 20 Mêi le zen wij' nog: In 't geheel zijn tot nu toe op de reede en1 de eilanden 349 tijken gevonden.: SUMATRA'S WESTKUST, Een1 later bericht betreffende de ongeregeldheden op Sumatra's West kust meldt nog het volgende De panghoeloe kapala van Boenga- tandjóng is vermoord. In den nacht van 16 op 17 dezer is getracht het bivak te Pltal in de la- ras Boengatandjong te verrassen. De bevolking van Bel oio aan het meer van Stogkarah is in onrast. Bij een gevecht te Roembai zijn on zerzijds twee minderen licht gewond en bekwam de bevolking vijftien doo- dén. - De bevolking van Pengjalajan in de lams VI kota is vijandig, de moskee ën worden druk bezocht en de bewe ging breidt zich snel uit. De "controleur van Stogkarah meldt ongeregeldheden te Paddingahan. EEN VRAAG EN EEN ANTWOORD. In een zijner kronieken had dr. Bronsveld zijne geestverwanten opge roepen, om zich voor te bereiden „op een hevigem strijd tegen de coalitie, tegen het nu elkander bijtend en ver- etend broederpaar (Kuyper en Loh- man), maar bij de stembus strijdend in verbond met de ultramontanen." Daarop bad „De Nieuwe Courant" aan dr. Bronsveld gevraagd: - Wat verwacht ge als uitkomst van dien strijd? Het blad gaf te kennen dat bij overwinning in zulk een strijd ver moedelijk een radicaal gezind Kabi net" zou optreden, dat allerminst aan dr. Bronsveld naar den zin kon zijn. Het antwoord van dr. Bronsveld luidt: Ik meende als bekend te mogen vooronderstellen, dat de Tweede Ka mer in haar tegenwoordige samen stelling voor ons evenmin een ideaal is, als het Kabinet-De Meester dat was. Wel hebben wij het vorig ministerie bij zijn verzoenend optreden niet zoo fel bestreden als dit van meer dan één zijde geschiedde, maar dat het leed aan een vitium originis hebben Wij terstond uitge^wkm, en met leedwezen zagen, v, t hoe langer zoo meer afglijden oij het vlak der ra dicalen. Zijn sympathie voor uitbrei ding van het kiesrecht had onze sym pathie niet. De „Nieuwe Courant" heeft dus geen recht om te verwachten, dat in deze „Stemmen" een pleidooi zal voor komen voor het doen herleven van het vorige Kabinet. De Haagsobe brief schrijver van de „Zaanlandsche Cou rant" heeft andere wenschen dan wij. Wat hebben wij echter beweerd? Dat bij de aanstaande verkiezing de frac- tie-Lohman, die nu zoo krachtig zich verweert tegen "dr. Kuyper met 'die Roomschen en antirevolutionnalren zal samenwerken óók om die libera len uit te werpen, aan wie wij ons het meest verwant gevoelen, Ik Leb hierop gewezen als een gevaar, want ik zou niet gaarne de regeermacht weder zien overgaan to de handen van de mannen der coalitie." De wensch van velen en Van mij is, dat er een middenpartij worde gevormd, waartoe zij, die men vrije liberalen noemt, behooren met de vrije antire- volutionnalren. Zulk een partij zou het vertrouwen hebben van de kern cmzer natie, en zich weten te wach ten zoowel voor socialisme als voor clericallsme. Kan en wil „De Nieuwe Courant" er toe medewerken, om de vorming van zulk een middenpartij to 't leven te roepen? Komt zij niet tot stand, dan zal to menig kiesdistrict bij de eerste stemming de vrije liberaal uit vallen en de keus bij de herstemming staan tusschen een Roomsche of Pro- testantsoh antirevolutionnair en een sociaal-democraat. Bij de verkie zingen van leden der Staten en van Gemeenteraden doet zloh dat ver schijnsel gedurig voor; en wij vr-eezen, dat het ln zeer sterke mate zich zal voordoen bij de verkiezing, W8lke to 1909 ons wacht. Ik wensch geen strijd „to het tee- ken der antithese". Er is juist weinig, dat ik zóó afkeur. Maar zoolang de zoogen. „christelijk historischen" van allerlei slag zich verzetten tegen alles wat Jiberaal is, ook tegen de „vrije liberalen", zullen wij gedurig gesteld worden voor de keus tusschen een clericaal en een socialist. Wij vinden dit een droevig vooruitzicht, en vragen, op onze beurt, aan „De Nieuwe Courant", of het overijld is daar nu reeds op te wijzen? DE STRIJD IN 1909. De „Nieuwe Courant", de Ufrech'E- sche vergadering "van don Bond der Vrije Liberalen besprekend, "schrijft Welké in 1909, bij de algemeene ver kiezingen, die positie (de positie der vrije liberalen) zal zijn, valt nu nog niet te zeggen. Van de „afwaohtende houding", thans geboden, zal dan uiteraard geen sprake meer kunnen zijn. Blijft de rechterzijde de geslo ten kring, als tot nu toe, op vast stembus-accoord met honderd co all- tle-candldaten uitkomend in de hon derd districten, dan zou het be hoeft geen betoog steun, stembus- steun, aan het Kabinet van de zijde der Vrije Liberalen neerkomen op be ginselverloochening niet alleen, maar ook óp' totale opoffering van de frac tie welke deze partij in de Kamer vertegenwoordigt. Aan den anderen kant wördt een gezamenlijk optrek ken-van „de linkerzijde" met den dag onmogelijker en iraatloneeler. En in dien de stemmen welke in den laat- sten tijd uit de Liberale Unie opgaan om een verbond met de vrijzinnig-de mocraten aan te gaan en den Vrïjecn Liberalen „den bons" te geven, de overhand mochten krijgen wat wij intu8schen niet waarschijnlijk achten wijl de zucht tot zelfbehoud ook der Unie is Ingeboren dan zou er dus voor de Vrij-Iibarale part ij ontstaan een toestand van staatkundig isole ment. Gevaarlijk die toestand, maar to zooverre aanlokkelijk, dat dan de ver kiezingsstrijd onzerzijds to hoofdzaak of zelfs alleen gestreden zou kupnen worden voor eigen beginselen en eigen candidaten. rants, in 'drüK gesprek plotseling springt de een QP. trekt een revolver en eeniet den anaer 4 bout portant doo» bet hart. VERMORZELD.- $ij NétoCy rijn drJe jongeliedeö,'die ztóh onvoorziohtigerwijze op de fpoorbaan hadden gewaagd, doc r dj.) uit Longwy komenden expreastrein verrast. Eén hunner kon zich nog redden, maar d© belde amderen wer den door den in volle vaart zijnde.a trein gegrepen en totaal vermorzeld DB FABRICAGE"" VAN EDELSTEENEN.- Dö „Daily Mali" heeft eenlge van de kunstmatige kostelijke steenen la ten komen, die prof. Miethe ln zijn laboratorium te Charlottenburg had vervaardigdeen robijn, een blau wen saffier, een witten saffier, en «dn lalexandiriat, een er( vakmannen rapport over laten uitbrengen. Hun oordeel is, dat MIethe's steenen elachte, dure, licht herkenbare na maaksels zijn. Slecht, want er be staan al lang veel bétere nabootsin gen duur want echte steenen van d° gewone hoedanigheid zijn goedkoop; en licht herkenbaar voor alle vaklie den; de elexandvlet was zelfs zeer slecht nagemaakt. Men heeft dus weer met een geval van nlot ongewonen Duitschen ophef van een nieuwe uitvinding en theorie te doen gehad.. EEN NIEUW GEWEER. Te New-York zijn proeven genomen met een geluidloos geweer, een uit vinding van Hiram Percy Maxim. Het is een gewoon kaliber Wtoches- ter-geweer. Bij het afschieten hoort men alleen het geluld van den trek ker. In den loop wordt de klap van de ontploffing volkomen gedempt en het gas van het kruit ontsnapt gelei delijk na het afschieten van den ko gel. De uitvinder schoot er mee door een paar oude adresboeken heen. Hij is nu bezig het geweer voor heit leger bruikbaar te maken. OUDE EN NIEUWE MOORDEN IN FRANKRIJK. De rechter van instructie in de zaak-Rémy is door ondervragingen van den concierge tot de overtuiging gekomen dat de diefstal gebeurd moet zijn na da ontdekking van den moord. Do „Gaulois" deelt mede, dat me vrouw Rémy een premie van 10.000 fr. uitlooft voor dengone, die het ge recht inlichtingen verschaft, die op het spoor brengen van den moorde naar. Het parket te Rijsel heeft Maandag avond bericht ontvangen, dat men in een graanveld te Linselles het lijk eeuer vrouw heeft gevonden. De on gelukkige was met messteken afge maakt. De moordenaar is te Roux aangehouden. Zondag heeft men to Lyon een ge heimzinnige misdaad ontdekt. 's Morgens vroeg vonden twee werklieden in een hoek tusschen twee gebouwen een zak, die bij onderzoek op het bureau van politie het dubbel- p-r iwen lijk van een jonge vrouw tol uen arbeidersstand bleek in te houden. Men tast volkomen in het duister naar de reden van deze nieuwe vree selijke misdaad. De vrouw had Za terdagmiddag het huis verlaten, na alles voor het middageten klaar ge zet te hebben, waarschijnlijk dus om even een boodschap te doenna dien is zij spoorloos verdwenen, tot men haar, afschuwelijk verminkt, op bo vengemelde wijze terugvond. Tot slot nog de mededeeling yan een moord op klaarlichten dag voor een café op de Canebière te Mar seille. Twee fieeren zitten Zondagmiddag aan een tafeltje voor een der restaiiü RENNENDE AUTO's IN ENGELAND Of 't iets zal helpen, blijft de vraag, omdat de snelheidsmaniakken feite lijk onlogisch en abnormaal deaxken- .de en handelende wezens zijn, maar pen feit is 't dat de Engelscbe politie in !t algemeen, de Londeaische in het bijzon dei-, de kilometer-vr etende au tomobilisten danig bemoeilijkt en on verbiddelijk vervolgt. Zoo is Woensdag de hertog van Westminster te Kingston veroordeeld tot 3 pond sterling boete en de kosten, omdat hij harder reed dan tlem mijl per uur (hij reed 17 mijl). Des herto gen rechtskundigen raadsman ver klaarde, namens zijn cliënt, dat deze niet op de hoogte was yan'de snel heidsbeperking en het betreurde ze overschreden te hebben wat voor een automobilist met snelheidsmanie hee lbehoorlijk en ongewoon is. Te Croydon werd de la Warr ver oordeeld tot 10 pond boete en de kos ten, omdat, hij op den Brightonweg voortsnelde met een vaartje van 85 mijl (50 kil.) per uur, daardoor ern stig gevaar opleverend voor zijn hiet- automobielende medeburgers, die toch ook rechten hebben en voorloo pig nog de meerderheid des mensch- doms vormen. Te Hayward Heath werden een vijftigtal Lond'ensohe automobilisten beboet met 3 tot 15 pond sterling we- gena overschrijding dar snelheidsbe perking. RAAD VAN TUCHT. De Raad van Tucht voor de Koop vaardij stelde een onderzoek in naar de stranding van het stoomschip Al- wina, gezagvoerder D. de Graaf, dat met koleulading van Kings Lynn be zuiden Hull met bestemming naar Poortershaven (Naaldwijk). Kapitein De Graaf gaf aan den Raad de verlangde inlichtingen en ophelde ringen. Daaruit bleek o.a. dat men des na middags van den 17en Maart 1.1., te 5.35 ongeveer, de Engeleche kust ver laten en koers gezet had Z.Z.O. met 3/4 Oost. Het schip liep met een snel heid van 7^ mijl, en steeds dien koers volgende, moest men in den volgen den ochtend omstreeks 8.15 a 3.30 u. het vuurschip in den Waterweg pas- seerern. Doch volgens nagegaan be stek was men te 3.80 uur daaraan nog omstreeks 10 mijlen verwijderd en een kwartier later, te 8.45 u. zat het schip vast op de Honderbank, bezuiden den Waterweg. De lucht was helder, het weder kalm, doch de kim heiig. Zoo dat de kapitein de stranding toe schrijft aan misleiding door stroom en bodrlegelijk gezicht. Er ls niet ge lood, omdat men dit niet noodig achtte. In den namiddag te 1.45 ongeveer, raakte het schip met eigen stoom vlot en werd de reis ongehinderd naar Rotterdam en Poortershaven ver volgd. Averij werd niet geleden. De geheele schade bestond uit bet verlies van een anker. De getuigen H. Schaap, stuurman, en de matroos J. ten Have bevestig den de verklaringen van den kapitein en voegden daaraan toe, dat er steeds goed gestuurd was, waarop nauwkeu rig controle was gehouden, dat steeds goeden koers gevolgd was en het rper goed luisterde. Het Maas-vuurschip hadden belden niet gezien. De Raad zal later uitspraak doen. POGING TOT MOORD. Het Gerechtshof te Arnhem deed uitspraak in de zaak van een schoen maker uit Nijmegen, die wegens po ging tot moord had terecht gestaan en te dier zake door de Reohtbank te Arnhem tot twee jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Beklaagde had het meisje, dat een verkeering met hem had afgebroken, 's avonds opgewacht en haar met een broodmes een steek in de zijde toege bracht. zonder dat, tengevolge van de dikke kleeding, een verwonding ont stond. Het gerechtshof bevestigde het gewezen vonnis. CHRIST. GER. KERK. Beroepen te Delft as. Joh. .V, d. Vegt, te Almelo. EVANG. LUTH. KERK. 'Aangenomen het beroep te Zaan dam door ds. D. Drijver, te Bodegra ven* ACADEMISCHE EXAMENS. Legden. Gioot Ambtenaars-examen; d: heeren L M. van Klaveren en R. A M. Mooy. Voorbereidend examen Ned. Ind. Adm. Dienst de heeren W. Bakker en J. 'lh. Douenb-v m. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Almelo, 17 Juni. W. J. Stellema, koopman te Goor. Rechter-commissa- ris mr. I. G. Grafcama j_ Curator mr. G. J. Sybrandy. Opgeheven C. Kok, schilder te Oudkarspel, Geëindigd C. Corpel, onderwijzer te Arnhem. C. Boonzaaljer, bakker, vroeger te Dordrecht. G. J. Film, te Ambt-Ommen. J. Schuit Dz., tabakskerver en kof- flebrander onder de firma F. y. Éxter, te Hoorn. J. Th. van der Plas* te 'Amster dam. A. K. van Bolhuis, meubelmaker te Groningen. B. Kasander, te 's-Gravonhage. („St.-Ct."J Het stoomschip Koning Willem II, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 18 Juni Kaap Flnisterre. Het stoomschip Delfland vertrok 17 Juni van Montevideo naar Amster dam. RECLAME-TENTOONSTELLING. In Sept. zal in het Brongebouw een reclame-tentopnstelling worden ge houden, d. i. een tentoonstelling van reclame-middelen, gelijk die ook te Arnhem wordt voorbereid. Alles wordt getoond, waardoor en waar mee reclame gemaakt wordt en werd, door schildering, kunstvoorwerp, ad- verteeren, kleeding, fotografie, pho- tQograaf, op 't land, te water en zelfs in de lucht, daar zal ieder bezoeker iets van z'n gading vinden. Ais attractie der tentoonstelling wordt in den tuin een Oud-Haarlem opgebouwd; niet een marktplein dat voor alle gelegenheden passend is ge maakt, maar 'n keur van oud-Haar- lemsche gebouwen, poorten, torens, enz. Dit kunstwerk is, wat de artis tieke leiding be toeft, toevertrouwd aan het atelier Knaup. Zij die op oud-Haarlem, in waardige omgeving een dier gebouwtjes willen huren, worden verzocht Yoor het be waren van eenheid in stijl en opvat ting to overleg te treden met het ate lier Knaup, dat hierin gaarne ter wil le z&l zijn. Moaht er in verband met de te drij ven zaak frontverandering noodig zijn, da nkan dit evenals de interieur inrichting tegen regelmatige prijzen door het atelier Knaup geschieden. Er zullen wedstrijden worden ge organiseerd op elk gebied, als: type writer etaleeren, afflchage, electoi- sche slclame, origineele reclame, bl oscope reclame enz., terwijl tevens 'n historische afdeeling aan de expositie zal worden 'toegevoegd. De directie tracht een eere-comité voor deze tentoonstelling saam te stel len'. Jubilé. De heer Dweelaart, werkzaam in de machinebankwerkerij aan de Cen trale Werkplaats der H. IJ. S. M., herdacht heden den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de Maatschappij ln dienst trad. Namens de kameraden werd den jubilaris een stoffelijk blijk van belangstelling overhandigd. Gevonden voorwerpen: Een rijwlelpomp, een paar wollen sokken, een witte ceintuur, een zilve ren schakelarmband. DE REPUBLHCEINSCHE CONVEN TIE TE CHICAGO. CHICAGO, 18 Juni. (Reuter). De heer Taft kreeg 702 stemmen, Hughes 68", Cannon 61, Fairbanks 40, Knox 68, Lafollette 25, Foraker 16, Roose velt 3. De heer Taft werd daarna met al gemeene stemmen tot candid aat ge proclameerd en toen werd de Con ventie verdaagd tot 10 uur morgen ochtend. Toen president Roosevelt vernam, dat de heer Taft candidaat was ge steld, zeide hij, dat het land zich ge luk mocht wenschen met dien afloop. Hij verklaarde van meening te zijn, dat niemand in het geheele land zoo geschikt was voor het presidentschap. Hij is niet alleen zonder eenige vrees, onbaatzuchtig en oprecht, maar ls ook het best op de hoogte van de be hoeften van het land, terwijl hij te vens dq hartelijke sympathie geniet van alle burgers. Hij is tegen elk bij zonder voorrecht en een voorstander van ruime opvattingen als grondslag voor de nationale welvaart. REVALLEN; 18 Juni: W. Banninkde Boer z, 19 J. E. de Vries—Bouman d. W. Fort- gens—Berks d. 19 E. WijtkampHaasbeek t. OVERLEDEN; 17 Juni; F., 12 maanden, zooti Yan A, V. Luijk, Papetorenvest. 387STE STAATSLOTERIJ. 5s Klasse. 17e Lijst. TREKKING VAN 19 JUNI. No. 14597 en 18718 elk f 200. No. 2861 15369 en 15471 ieder 100. Hooge prijzen No. 19618 70 mél premie van 8000. Prijzen van /70, 1080 8988 8816 lOSSO 19442 16498 18441 1760 8978 0840 J1401 18097 16485 19761 3886 726710262 11718 14682 18828 20869 Op onderstaande nummers zijn geen prijzen gevallen. 49 8477 7244 10005 18780 16660 18693 186 8674 7784 10666 14261 16744 187O0 169 8899 7739 10666 14869 16849 18954 170 8926 7752 10846 14485 16889 19009 881 4491 7778 11019 14490 16181 19049 718 4600 8184 11244 14676 16614 19699 966 6280 8407 11992 14765 16841 20891 1094 6288 6491 12668 14869 17070 20989 1190 6810 8617 18198 14999 17830 2502 6291 8801 18354 16054 17767 2864 6809 6903 13408 16890 18029 8252 7106 9965 18488 16541 18488 5e Klasse 16e Lijst8348 moet zljtf met 70, 20974 f 70 moet zijn met niet. CORRESPONDENTIE. Den Heer C. v. A. Op deze vraag kunnen wij U geen antwoord geven. REDACTIE. Ondertrouwd: JOSEPH LARSEN en HENRIëTTE KARIS. Middelburg, 18 Juni 1908. Overveen, De Heer en Mevrouw J. D. D. PRUIS8EN—VAN BREEMEN geven kennis van de geboorte eener DOCH TER. Bussum, 17 Juni 1908. Geboren: HENDRIK, Zooa vos W. G. BANNINK, erl W. BANNINK—DE BOER'. Haarlem, 18 Juni 1908. Heden overleed na een korte ongesteldheid onze oudste lieve ling Maria Elisabeth, ln den jeugdigen leeftijd Van jtoim 8 jaar. Uit aller naamt G. SMIT en Echtgenoot©. Haarlem, 19 Juni 1908. Voor de talrijke blijken van belang stelling en deelneming ontvangen tijdens de langdurige ziekte en na het overlijden zijner geliefde vrouw, MARGARETHA JOHANNA MOLE- NAAR, zegt hartelijk dank R. SNOEK Hkz. GEVRAAGD door waschvrouw Die iets te vorderen hebben van- 'of verschuldigd zijn aan den Heer AN- DRé AUGUS TVAN DEN BERG, wo< nende te Haarlem, worden verzochl daaraan opgave of betaling te doen vóór den 25sten Juni e.k. ten kantore van Notaris J. WILLEMS, Gierstraat No. 14, te Haarlem. Mevrouw PROOT, Ged. Oude Gracht 18, zoekt tegen Augustus een tevens voor huiswerk, v. g. g. V* Mévr. VERKERK, te Heemstede,- vraagt een nette DIENSTBODE, als meld-alleen, om dadelijk in dienst té treden. biedt zich aan voor werk- ol keuken meisje, terstond of later, P. G., met goede getuigen. Br., no. 14149, bur. v. ^blad. eene heldere Brieven, onder nummer 14157, aan het Bureaujvan dit Blad. Er biedt zich aan een voor werk-tweede meisje of meisje» alleen, in stil burgergezin, 20 jaar, P. G. en v. g. g. v., tegen half Augustué of September. Br., no. 14155,_bur._y. d^ blad. Gevraagd voor den dag een net bv van den P. G.. tot assistentie iri de huishouding, kunnende naaien, loog f 1.75. Fr. br., no. 14156, hup. v. d. blad. Bij Mej. HENSEN, A. L. Dysertockt straat 29, kan een en een eenigszlns gevorderde reeïTffffl geplaatst worden, GEVRAAGD, 1.50 per week', Stookinrichting Spaarne 10. gevraagd, van den P. G., ongeveer W jaar oud, bij een Wedn. met vaetf betrekking, met 8 kinderen, waarvan de jongste 8 jaar oud ls. Dr., no. 14162, bur. v. d. bla<t

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 3