HAARLEM'S DAGBLAD. WEE0SBf^„ Stadsnieuws Binnenland Onze Lachhoek. FEUILLETON SERGEANT SETH. Verlof Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare ken nis, dat is ingekomen een verzoek schrift van W, van Zijl, om verlof ingevolge art. 84 dier wet, tot het ver- koopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan da Gasthuisstraat nd. 42. ELECTRISCHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. Gedurende de maand Mei 1908 be droes het aantal vervoerde passa giers op de verschillende lijnen Amsterdam Haarlem - Zand- Voort 162.888. Ceintuurbaan te Haarlem 105.615. Haarlem—Bloemendaal 40.604. Totaal 314.605. De ontvangsten per dagkilometer bedroegen Lijn Amsterdam -—Haarlem—Zand- voort 41.79. Ceintuurbaan te Haarlem f 80.07. Lijn Haarlem—Bloemend, f 52.70 i/2. ORGELBESPELING op Dinsdag 23 Juni, de saam. van 1—2 jjur, in de Groote oi Sint-Bavokerk, alhier, d'oor den heer W. Ezermam No. 1, Concertfantasie, A. Hesse. No. 8. Communion, J. Lammens. No. 8. Preludium en Fuga, J. 3. Bach No. 4. Wallfahrts-Gesang, C. A. Lo- renz. No. 5. Sonate No. 2, Mendelssohn. a. Grave, "Adagio. b. Allegro maestoso, e. Fuga. HOFBERICHTEN. H. M. vertrekt a.s. Zaterdag in den laten namiddag naar Soestdijk, en is Voornemens 29 dezer voor eenige da gen in de residentie terug te keeren. BURGEMEESTER VAN GINNEKEN. Op da voordracht voor burgemees ter der gemeente Ginneken komen .Voor de heeren W. C. J. Pastoors, te •'s-Gravenh^ge, Jules Pillot, burge meester 'a.? 5? hfVenberg'en en R. C. F. X. M. Baron van Hövel tot Wester- ilier, burgemeester van Batenburg. PROGRAM VAN DE CHRISTELIJK- HISTORISCHE UNIE. Gelijk men weet, zijn er onderhan delingen gaande, om tot fusie van de Friesch- en de Hollandsch-Christelijk- historische partij te geraken. Over de belangrijkste punten is men het eens. Eene commissie uit de beide partijen heeft thans een concept-program van beginselen ^oor de vereenigde partij Onto} \jy gu- steld. Enkele der belangrijkste artikelen luiden i Het doel van de Christelijk-Histori- bche Unie is, de door haar beleden beginselen tot erkenning niet om de regeermacht in handen van met zekere Christelijke beginselen in stemmende personen te brengen. Het is dus niet zoozeer te doen'om majoriteit (de meerderheid der kies gerechtigden) als wel om autoriteit i( gezag van het Woord Gods)niet om het succès van de partij, maar om de macht van het beginsel. Hierop dient, zoowel bij de organi satie van de partij, als bii de samen werking met andere partijen in da eerste plaats te worden gelet. De overheid behoort hier te lande in verband met de Nederlandscha 3taats- en Maatschappelijke ontwik keling en oeconomische toestanden jtiet hooger onderwijs krachtig te be vorderen. Naast volledige vrijlating van het Bijzonder Hooger Onderwijs houde zij da Openbare Universiteit als in stelling ter ontwikkeling van het we tenschappelijk karakter der natie in stand, doe zij op wetenschappelijk ge bied belijdenis van de Christelijke re ligie door de instelling eener facul teit van Godgeleerdheid op den grond slag der Openbaring, binde zij d3 Wetenschap niet aan eenig dogma. Voor zoover het lager onderwijs Van overheidswege wordt gegeven, behoort de school te voldoen aan de eischen eener Christelijke opvoe ding. Waar de toepassing van dit begin sel in een land met een historisch verleden als het onze (en met de daaruit ontstane toèstanden) zwarig heden ontmoet, worden deze het best uit den weg geruimd dóór A. Het onderwijs in handen der lo cals overheid te laten, waarbij deze rekening dient te houden met de godsdienstige richtingen der locale bevolking. B. Aan da ouders of degenen, die daartoe door dezen zijn aangewezen, rechtmatigen invloed 'te verzekeren op den gang van het onderwijs. C. Aan do bijzondere school dezelf de financieele ondersteuning te geven als aan de openbare. Het publieke gezag behoort op den gang en de ontwikkeling van het.gan- sche volksonderwijs in zijn twee ge ledingen toezicht te houden en is ver plicht Het krachtig ta steunen. Die steun worde evenwel niet verstrekt aan scholen, waar desbewust zedelijk heid en eerbied voor de wet worden ondermijnd. ROODE KRUIS-TENTOON- STELLING. Donderdag werd de te 's-Gravenha- ge georganiseerde Roode Kruls-fcert- toonstelling geopend. De v-oorzitter van het comité Dr. R. W. P. Ruyscb, hield de openingsrede. Spreker zei o.a.f Dat wij aan oh,ze Roode Kruisten- I toonstelling het Reddingswezen paar- den, zal wel geen nadere verklaring behoeven. Nauw saamgeweven met bet Roode Kruis, één in streven en werken, de een in bet gewoel van. den i strijd op het slagveld, de ander in he tgewoel der golven, maar beide tot redding van hen, die In nood en gevaar verkeer.en, was dit samengaan als aangewezen. Trouwens ook in on ze hygiëne-tentoonstellmg in 1890 te Amsterdam gehouden gingen bedde hand aan hand.' Het spreekt vanzelf, dat de organi satie van deze tentoonstelling eenige beslommeringen met zich bracht, doch 't was ons niets te veel. Wij heb ben met groote voorliefde aan dit werk gearbeid en wanneer het mocht blijken, dat wij er in geslaagd zijn, met dit werk bij ons volk wat meer belangstelling voor Roode Kruis-ar- beid ook in tijd van vrede op te wek ken, dan zal dit voor ons de grootste voldoening zijn. HET MONUMENT-SCHAEPMAN. Het monument-Schaepman voorliet groot-seminarie Rijsenburg zal, naar de „Msb." thans meldt, tusschen 8 en 16 Juli a.s. onthuld worden, De juis te datum is nog niet bepaald. Liepen ei' eerst geruchten, dat H, M. de Ko ningin zou worden aangezocht deze plechtigheid met haar tegenwoordig heid te willen vereeren, thans kan het blad beslist mededeelen, dat-hier van niets lromt. De theologanten zullen een feest cantate doen hooren, onder begelei ding der plaatselijke harmonie, woor den van den Zeereerw. Hooggel. heer prof. Hinsbergh, muziek van den Zee-reerw. Zeergel. heer prof. Van Schaick van Kuilenburg. Do feestre de zal worden uitgesproken door den Zeereerw. Hooggel, pater J. V. De Groot-, professor aain de Amsterdam- sche universiteit. VERZOEK OM DRANKWET WIJZIGING. Door de Frieschs en Provinciale Gronlngsche Bonden van Hotel-, Ca fé- an Sociëteithouders is Woensdag j.l. aan-de Tweede Kamer een request met memorie van toeiiohting gezon den, vergezeld van vele adressen vaal adhaesie-betuiging (uit verschillende provinciën afkomstig), alsmede aan de ministers en Kamerleden afdruk ken dier stukken. Dit request houdt in het verzoek om wijziging van de Drankwet op zoodanige wijze, dat de vergunning wederom aan het pand wordt gebon den. STEMRECHT VOOR DE VROUW. Naar vernomen wordt is door de synode der Ev. Luth. kerk met alge- meene stemmen besloten, dat In die gevallen, waarin tot nog toe de man nelijke leden het stemrecht werd toe gekend, hetzelfde ook met de vrouwe lijke léden het geval zal zijn» NEERBOSCH. In de ledenvergadering bracht de directeur der Weesinrichting dr. Schrijver verslag uit van den toestand op het Weezendorp van het dienst jaar 1907April 1908. Het aantal aan vragen om een plaats was zeer groot. Op veler aandrang werd beslcten ook Voogdijkinderen tot de inrichting toe te laten. 58 Kinderen verlieten het huis, 99 werden er in opgenomen; einde Maart waren 469 verpleegden aanwezig. Zeer belangrijke, maar ook kostba re veranderingen en verbeteringen zijn aangebracht, o. a. een nieuw badhuis. Dat alles heeft veel gekost, maar al die schatten zijn er geko men. Het bedrag der weezen was in 't al gemeen goed niemand behoefde te worden weggezonden en niemand Liep weg. Het eindcijfer der ontvangsten en uitgaven Is f102,472 met een saldo van f148. Onder de ontvangsten vin den we deze posten subsidie voor de school f2953, verpleeggelden f 29,534, gaven f42,229 nationale collecte f5451, legaten f 8021, meubelmakerij f310, drukkerij, binderij en boekhandel f13,162, magazijn f808. KREEFTENVANGST. In Zeeland, waar in vroegere tij den de kreeften gevangen werden met de hand, met beugels en met de kreeftenschaar, is men later overge gaan tot de vangst met korven. In den laatsten tijd heeft men echter van de Teselscho visschers, die hier voor de rogvan-gst kwamen, kunnen le8ren, dat er nog een andere wijze van vangen mogelijk is, namelijk door het zoodanig plaatsen van net ten, dat met de roggen tevens kreef ten worden bemachtigd. Natuurlijk heeft dit ook de aan dacht getrokken van de visseherlj- politie. Dientengevolge werden door het bestuur der visscherijen in deze provincie reeds spoedig maatregelen genomen, waardoor deze gezochte schaaldieren tegen eene geheele uit roeiing z&oveel mogelijk werden be schermd. De kreeftenvangst toch was voor het vervolg niet meer van da rogvisscherij te scheiden, De bedoelde visscherij is met 1 Mei geopend en wordt van 15 Juni tot 1 Augustus gesloten, niet ter wille van de rog-, maar van de kreeftenvangst De voorschriften, waaraan streng de hand gehouden wordt, zijn dus in het belang der visschers zeiven, al gevoelen sommigen van dezen zich voor het oogenblik daardoor in huD bedrijf belemmerd, wijl de uitkom sten rn den laatsten tijd, zonder schitterend te zijn, tóch geenszins on bevredigend waren te noemen. Van de door het vissclierijbestuur geg&ven steeds strenge voorschriften verwacht men nu, dat deze een gun- stigen invloed zullen hebben op de voortteling der kreeften en dus op de kreeftenvangst in de naaste toe komst. EEN GEVOELIGE LES. Op de Leidschegracht te Amster dam reed Donderdagmorgen een fiet sende boodschappenjongen op de klei ne steentjes. Dit was niet naar den zin van een voorbijkomend kassiers knecht, die den jongen zoo'n gevoeli- gen duw gaf, dat deze met rijwiel en al in de Leidschegracht terechtkwam. Rappe handen brachten den drenke ling met de fiets spoedig op den wal, waar zich tusschen de toeschouwers een heftig gesprek ontspon vóór en tegen den jongen. De zaak eindigde met het met stille trom vertrekken van den Icassiersloo- per en het in huis nemen van den iongen door een medelijdende juf frouw. KRANKZINNIG GETERGD. Wij lezen in „Het Volk" „De vrijwilliger P. v. d. B,, te Lei den, werd gisteren in een ernstig op gewonden toestand in het hospitaal gebracht. Geruimen tijd had hij goed opgepast, om korporaal te kunnen worden. De week vóór Pinksteren was hij, toen het inspectie was, voor den compagnies-commandant kamer wacht en behoefde dus geen inspectie te maken. Een andere milicien neemt bij vergissing zijn geweer, waarop de kapitein wat zand vindt Hiervoor krijgt v. d. B. drie dagen arrest. Zijn hoop om korporaal te worden, Is weer vervlogen en dat na reeds -4-jarigen dienst. Door deze opgelegde straf bui ten zichzelf gebracht, gaat hij toch met Pinksteren uaar huis. Resultaat: 14 dagen arrest. Toen was de maat geheel vol. Hij ging 's Zondags weer zonder permissie naar huis en weiger de den volgenden dag kamerwacht bij den onderofficier, waarvoor hij zich zal moeten verantwoorden voor deh krijgsraad. Voor het zonder per missie weggaan, kreeg hij nu 8 dagen provoost in boeien, met om den ande ren dag'water en brood. Op het bu reau wilde hij den kapitein naar den hals vliegen, deed daarna heel raar voor'den raad van informatie en sloeg, in de provoost gebracht, alles kort en klein. De inmiddels geroepen geneesheer zond hem naar het hospi taal waaruit hij misschien den dienst verlaat, voor zijn leven geknakt." DE AANHOUDING DER NED. SCHEPEN. Omtrent de aanhouding van twee Curacaosche vaartuigen door Vene- zuelaansche schepen zijn hier te lan de nog geen officieele berichten in gekomen. Voor zoover met de toe standen bekend, vermoedt men, dat de twee aangehouden schepen door het Venezuelaansche kustvaartuig zijn aangezien voor schepen met smokkelwaar aan boord. De betrek kingen met Venezuela, zoo wordt er bijgevoegd, waren sedert de vorige jaren veel verbeterd en in den laat sten tijd van vriendschappelijken aard. EEN GRAPPIG TOONEELTJE. Het geval speelt te 's-Hertog-en- bosch; de ,,'s-Hert. Crt." verhaalt het. Hij was in gala. Fijn in het zwart gekleed met den hoogen „dop" op. Wellicht kWana hij van een feeatpar- tijtje, want, zoo nu en dan laveerde hij een weinigje en vroolijk wapper den de slippen van de „gekleede" hem na. Opgeruimd liep hij langs 't kanaal, zeker wel wat te vroolijk naar de meening van den dienaar van de „H. Hermandad", die aanlei ding meende ta hebben om hem, in verband ook met een klein twist je, dat met anderen ten slotte was ont staan, mede ta nemen naar den „amigo". Maar dat ging nog niet zoo heel ge moedelijk. Er wordt gebakkeleid en ten slotte rolden de beide „officiee- len", de een stijfdeftig in het zwart, de andere in zijne blinkende uni form, den „kanaaldijk" af. tot juist onder op het kantje. Doen de be waarder der openbare orde, voor geen klein „geruchtje" vervaard, houdt voet bij stuk, de worstelenden liggen beiden op het kantje van den kanaaldijk en een groot publiek wacht aan weerszijden van het ka naal wie de „victorie" zal behalen. De „zwart gekleede" is echter ook voor geen geruchtje ven'aard. De kans klaar ziende, wipt hij eensklaps tot verbazing van het publiek, maar niet minder tot verbazing van zijn te genstander, die een oogenblik ver stomd staat, te water en... heel sta tig met den hoogen zijden op, zwemt hij, als een eend naar den overkant, onder schaterend aelach van allo om standers. Fluks loopt hij met behulp van anderen den kant op. De agent geeft echter den moed niet öp. Veerkrachtig als hij. is, springt hij met edelen zwier op eene van de omstanders geleende fiets, en peddelt den „gekleede", die het intus- schen op een loopen heeft gezet, ach terna. Echter vruchteloos, want toen de agent van politie ter plaatse kwam,, was de vogel gevlogen. ONWEDER. Bij het hevige onweder, dat zich Woensdagnacht boven Venendaal ontlastte, is de bliksem behalve op eenigo telephoondraden, ook ingesla gen bij den landbouwer Alb. Rouw in het Benedeneind. Door het raam bin nenkomend. vernielde hij een 6-tal ruiten en liep, voor zoover is kunnen nagegaan worden, over den vloer tot onder de tafel waaraan man en vrouw zaten, zonder dat zij eenig letsel be kwamen. De pereboom die voor het raam staat, is heelemaal geschroeid. EEN ROEKELOOZE DAAD Een controleur der Gooischo Stoom tram bemerkte Donderdagochtend, dat tusschen Mulderberg en Hakke- laarsbrug de koppeling van een trein verbroken was, waardoor het achter ste gedeelte, geheel gevuld met mili tairen, die eenige dagen moesten op komen, met een vaart op een afstand volgde. Indien het voorsta gedeelte stopte, zou een noodlottige botsing 't gevolg zijn, zoodat veel beleid werd vereischt om een ongeluk bij het wissel, dat men naderde, te voorko men. Toen de trein tot staan was ge bracht, informeerde de controleur wie de schuldige was, overtuigd, dat het ongeluk niet uit zich zelf ontstaan kon zijn. Aanvankelijk „lag de dader op 't kerkhof", doch toen de contro leur da wapennummers der opkome lingen opschreef, meldde iemand uit Amsterdam zich ais den dader aan. Tegen de politie, bij wie een aan klacht omtrent deze roekelooze daad is ingediend, beweert hij nu, dat hij met het overstappen van het eene balcon op het andere met den voet in de ketting verward raakte, die aan den koppelbout verbonden is, zoodat deze laatste daardoor uit den koppel stang werd getrokken en het achter ste gedeelte yan den trein daardoor losliet. EEN BELANGRIJKE KWESTIE. De medische faculteit van het Am- sterdamsch Studentencorps heeft po gingen gedaan tot het beleggen eener vergadering, waar door één hoogleer aar zou gesproken worden vóór het verleen en van het jns promoventl aan niet classiek voorbereide studen ten in de geneeskunde en door een anderen daartegen. Prof. Straubhad zich bereid verklaard, om de veran dering te verdedigen een hoogleeraar die haar wilde bestrijden is echter niet gevonden. Het bleek, da/t de Am- sfcerdamsche medlsohe professoren evenals die te Groningen allen voor standera zijn van het verleenen der bevoegdheid tot proinoveeren aan ond-hoogerburgerscholieren. De aca demische Senaat te Utrecht heeft op voorstel van de medische faculteit de regeerlng reeds verzocht om ook niet classiek opgeleide studenten het pro- motierecht toe te staan. Te Leiden was van de hoogleeraren in de facul teit der geneeskunde alleen professor Nolen tegenstander, doch hij be dankte voor de uitnoodiglng om als spreker op. te treden, daar hij meen de, dat de zaak reeds voldoends be sproken was. CHRISTELIJK SANATORIUM. Tot geneesheer-directeur van het in den nazomer door de Vereeniging tot christelijk hulpbetoon aan tuber culoselijders nabij Harderwijk te ope nen sanatorium voor longlijders is benoemd de heer J. Hekman, med. doet. arts, thans adsistent bij prof. Wenckebach in het Academisch Zie kenhuis te Groningen. EEN RUN. Als gevolg van het In de vorige week In de „N. R. Ct." voorgekomen, en door vele andere bladen overgeno men, bericht dat te Gouda was over leden zekere A. v. d. S., een zonder ling, die een groot vermogen ook in contanten heeft nagelaten, wordt het bureau van den burgerlijken stand te Gouda de laatste dagen overstelpt, met aanvragen uit alle plaatsen van het land, om mededeellng van den vollen naam van dien overledene, meest alle van personen, wier initia len met die van don overledene over eenkomen. Bedoeld werd de heer A. van der Star. Velen die in stilte gehoopt had den een verre bloedverwant van hem te zijn zullen wel met teleurstelling den juisten naam hebben vernomen. Naar vernomen wordt, zijn de erfge namen allen bekend en wonen zij voor het meerendeel te Gouda en te Waddinxveen. KAPITEIN SHARP. Nader meldt men uit Rotterdam, dat kapitein I. Sharp een der oudste gezagvoerders was van de Rotter- damsche Lloyd en binnenkort zijn zilveren jubileum hoopte te vieren. Hij werd tot Marseille op zijn reis vergezeld door zijn vrouw en dochter, die dus getuige waren van het vree- selijk onheil. Het ongeluk schijnt Zondag te heb ben plaats gehad. Direct werd toen naar kaap Tarifa geseind, doch dat bericht kwam zeer onvolledig over en werd te Rotterdam ontvangen juist tiidens de feestviering. Het vermeldde niets anders dan „man over boord". Toen de „Rindjanl" te Marseille landde, werd dadelijk nader rapport Daarop werd kapitein Bakker van de vrachtboot „Malang" der Rotter- damsche Lloyd, die zich juist te Mar seille bevond, dadelijk telegrafisch met het commando vau de „Rindja- ni" belast en vertrok een andere ka- Eltein uit Rotterdam, om de vracht- oot „Malang" van Marseille naar Rotterdam te brengen. ONTVLUCHT. Men meldt uit Roermond, dat bij het luchten uit de gevangenis aldaar is ontvlucht Janset/, uit Blitters- wijk, gedetineerd, als verdacht van frauduleus bankroet.. Hij is spoor loos verdwenen. LETTERLIJK OPGEVAT. Deze week kwam een buitenmed bij een bankier op het kantoor èj plaatste zich voor de toonbank. Een der bedienden Mijnheer, wat verlangt u Is u meneer zelf Pardon, daar zit mijnheer. Wel vriend vroeg de bankier, Hier ben ik, meneer kijk mf maar eens goed aan I De bankier zette groote oogen o| van verbazing, hetgeen den buiten» man goed scheen te bevallen, wan( hij glimlachte en ging heen, groe* tend. Den volgenden dag echtes kwam hij terug. Is meneer er r— Ja, maar Ik vraag of meneer er Is De bankier kwam vol verwonde» ring aanloopen en zijn verbazing steeg ten top, toen de man met eea flinke stem wederom eischte Kijk me maar eens goed aan Daarop verdween hij weer. Toen hij den derden dag terug kwam, bijua op hetzelfde uur, had men maatregelen genomen en was de beurt gekomen aan den buitenman, om verbaasd te zijn, daar hij, behal ve door den bankier, door twee poli tieagenten werd ontvangen, daar men meende met een weggeloopen krankzinnige te doen te hebben. Doch wie schetst volkomen den toe stand op het kantoor des bankiers, als de buitenman met een gewichtig gezicht een zeer deugdelijken wissS uit zijn zak haalt en dien presenteert met de woorden Nou je hebt me nou drie da gen gezien de zaak is dus zeker in' orde. 't Is 186 gulden en twintig cent. Algemeens hilariteit en vroolijk-» heid op het kantoor, waaraan de poll tieagenten zelfs meededen, daar mei op den wissel las „Na drie dagen zich t." Naar het Engelsch door "ERNEST WILLIAM HORNUNG. 1) Whitty, agent der bereden politie had eindelijk eens een dag vacantia. Dat was op zichzelf al een heel merk waardig geval, want Whitty was twee jaar hij de bereden politie ge weest zonder ooit een poging gedaan te hebben om vacantia te krijgen zoo- als nu. Maar wat er bepaald iets unieks aan gaf was, dat een man die üaaar één vacantiedag in twee jaar nam. zich tevreden zou stellen met dien door te brengen in een armzalig, doodstil gat als Timber Town. Sommige menschen zijn gemak kelijk tevreden te stellen, en jij bent een hunnermaar wat kan nu in dat nest de attractie zijn, Seth? vroeg de sergeant van Whitty den avond, vóór hij zou vertrekken. Als er nu nog iemand woonde, die je goed kendemaar ik heb nooit ge hoord, dat je daar een vriend hadt is 't wel Neen; maar ik wist het zelf ook niet tot vóór een paar dagen. Toen hoorde ik pas, dat daar een oude ken nis van mij woonde. De sergeant deed peinzend een haal tje aan zijn pijp. Je vriend zal je met open armen verwelkomen Seth, zei hij nu. Je vriend zal niet weinig in zijn schik zijn je nu te zien komen, Seth. Hij zal deze Kerstmis heel wat in da achting van zijn dorpsgenooten rijzen, als zij jou met hem samen zien. Ieder, die nu eenmaal geen geheel onthouder is zou daardoor in de achting rijzen op eiken tijd, maar op Kerstmis bijzon der. Verbeel je, gezien te wordonmet don man, die Roode Jim wist te pak ken, Ik ken Timber Townik ken de manieren van Timber Towner zal drank genoeg zijn om een groots zee- bóofc vlot te krijgen. Luister naar mijn raad, Seth blijf, waar je bent! Whitty lachte. Maak u niet ongerust, sergeant. U kent mijn vriend niet. "Maar als het zoo erg is als u zegt, ga dan met mij mee, en houd een oogje op mij, uhebt toch immers met mii Roode Jim ver volgd. Hij is er toen sleclxt af geko men I Ik ga nigt naar Timber Town om mij te bedrinken en mij als een dwaas aan te stellen. I'f, ga er heen om een heel ouden kern [is op te zoe ken, sergeant een heel1 goeden ken nis. Ik ga In politiek DE ORANJE KAT. Op het feit, dat in de vergaderzaa der Tweede Kamer Woensdag, tif dens de zitting, een oranjekleurig» poes een toevlucht zocht, levert dl Kameroverzicht-schrijver van ha „Handelsblad" de volgende phaa tasia Er was eens een oranje kat. Zij ha* mooie lichte en donkere oranje tij gerstrepen en liep zoo lenig als eetf bayadère aan den Ganges. Haai oogen (die van de kat) zullen vermoe delijk zoo groen-mysterieus gewees? zijn als een gedicht van Verlaine, maar die hebben we niet gezien. TA heette dat meldt de historie niet Maar ze was, behalve (natuurlij kj oranje-gezind, tevens vrijzinnig-demo* cratisch. Dat kan nog net samengaan. Een oranje kat zou natuurlijk nie» "oclua 1-democratisch kunnen zijn Maar deze kat was nog bourgeoij èn oranje genoeg, om nie* sociaal-democratisch te zijn, maar te vens ondernemend genoeg om zich bij geen enkele politieke partij zoo thuis te voelen als bij de ondernemen* de vrijzinnig-democraten. Eigenlijk spreekt het haast van zelf dat een kat, een huisdier en dus een min of meer verburgerlijkt gedierte, maar tevens het meest avontuurlijke, hel naast aan de wildernis-nog-verwante van al onze huisdierendat, zeg gen wij, oen kat, a 1 s ze in de poli tiek gaat, nergens anders zich thuis voelt dan onder de vrijzinnig-demo craten. En zoo begaf zich dus voren bedoelde oranje kat i n de politiek en o n d e r de vrijzinnig-democra ten. Eenmaal dus zich politiek geclas- seerd hebbende, wilde ze, begrijpelijk' genoeg, ook wei eens een Kamerver gadering bijwonen. En het was haar hartewensch, het zóó te mikken, dat ze dan net een speech zou hooren van haar leider, haar politleken meester, haar bondspraeses prof. Treub. Iloe ze er nu achter kwam, dat de heer Treub zou spreken, weten wij niet. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een zeer merkwaardige uiting van dat instinctieve le ven in de politiek, waarover de' Standaard onlangs aanbevelend schreef. En hoe ze er in slaagde om binnen te komen, begrijpen we nog minder, daar het een beleediging voor de Kamerbodes zou wezen, te veron derstellen, dat een van hen zLch zou hebben laten ómkoopen door been» strijkerijen van poes. Basta. Op een zeker oogenblik, ter wijl de heer Treub interessante finan cieele beschouwingen hteld tegen mi nister Kolkman, werd opeens, op de perstribune, en door sommige leden, Het was de avond vóór Kerstmis in de kleinste, eenzaamste politiepost in den omtrek. I-Iet was ts donker voor den sergeant om te zien, hoe er een blos kwam op het gelaat van den jon-- geren man, hoe zijn oogen schitter den, toen hij over zijn kennis sprak. Ook wist de sergeant evenmin, hoo verrukt zijn ondergeschikte den vol gende morgen op reis ging. Seth zong zachtjes voor zich heen in zijn slaapkamer, floot een deuntje in do stallen en barstte in een vroo lijk zingen los, toen hij bij het. aan breken van den dag het voorplein overreed, en de sergeant zou zeker verbaasd geweest zijn als hij wakker goweest vyas, want Sp,v kwam er zel den toe, om te f lui te., of te zingen, daar zijn normaal temperament zoo bedaard was als men het zelden bij een jongen man aantreft Het is echter de vraag, of men Seth Whitty nog een jongen man kon noe men en zoo niet, dan was er iets bij zonder frisch in de jongensachtige manieren van iemand van middelba ren leeftijd. Kort en goed, Seth was dertig jaar, maar men weet, een man telt zijn leeftijd niet onkel bij jaren. Soth zag er uit als Iemand boven de dertig. Dikwijls zag hij er meer uit als iemand van bij de veertig. De gele genheden ,dat iemand ér toe komt zijn jaren precies te tellen, zijn zeld zaam maar deze morgen was er bij zonder geschikt voor. Whitty was zoo bijzonder gelukkig op dezen Kerstmismorgenen dat was zoo duidelijk op zijn gelaat te lezen ook. Het was heelemaal geen knap gelaat; de jukbeenderen staken te veel uit, de arendsneus was te smalmaar een breed, hoog voor hoofd en goede, bruine oogen gevoegd bij tamelijk regelmatige trekken, ga ven hem ten minste een middelmatig, knap uiterlijk. Bovendien verhoogden een korte, zwarte baard en lange, zwarte knevel het aantrekkelijke van zijn uiterlijk, ofschoon heide er toe meewerkten hem ouder te doen schij nen dan hij was. De zon had hem donkerbruin ge kleurd ;maar gaen blaren gebrand, zooais bij nieuwelingenhij was een Australiër van geboorte. En de oogen van dezen man schitterden dien mor gen van een gelukkig, jeugdig licht; zij hadden reden genoeg om zoo te schitteren ;want Whitty had de gele genheid aangegrepen toen zij er was; hij had zichzelf met eer en roem over- det; de promotie van Whitty stond voor de deur, en eenige millioenen malen dichter bij zijn hart dan voor spoed, promotie en roem stond iets, waarvan Whitty zoo goed als zeker waa en waarvan hij. nu op Kerstmis volkomen zekerheid wilde hebben. Geen wonder, dat bii zinaende doorreed. Toen na een poosje de zon helder scheen en lichtjes tooverde op de sporen en stijgbeugel, zong hij nog op zijn eigenaardige stille ma nier. Hij werd stil en week gestemd. Maar het vroolijke licht schitterde niet minder helder in zijn oogenof schoon zijn geest zich met moeilijk te beantwoorden vragen bezig hield. Zal ik haar nog als dezelfde te rug vinden Dat was de groote vraag. Het was achttien maanden gele den tijd genoeg om te veranderen. Wij hebben al dien tijd niets van el kaar gehoord; reden genoeg om van elkaar vervreemd te worden. Maar neen, neen, neenzij beloofde het mijik beloofde het haar ook, en vandaag zal ik de belofte vervullen mijn toekomst is nu immers zoo ze ker ofschoon zelfs ais dat niet zoo was dan zou ik het toch doen, nu ik haar zoo dichtbij weet. Als zij nog maar precies zoo denkt als toen 1 Maar alles verandert in het leven. 'Achttien maanden geleden 1 Wie zou toen gedroomd hebben, dat Barbara Lyon de hoeve zou verlaten om voor haar levensonderhoud te werken Wie kon zich Barbara als schooljuf frouw voorstellen Maar het zal niet voor langen tijd zlin, Barbara; het zal maar voor heel, heel kort zijn, lieveling I Dit waa nü .dazaor ouda kennis'? - Barbara Lyon. Het is niet precies vaar, dat zij een heel oude kennis ïïn3- De, eerste zes maanden die Whitty in dienst van de politie was. was hij dicht bij Kyneton gestatio- neerd, een pistoolschot van de hoeva van den vader van Barbara af. Da-' zeer oude vriendschap was in dat haL ve jaar aangeknoopt. De rit naar Timber Town was heel lang; vijftig mijlen. Whitty ging om vier uur '8morgens heen; hij hoopte kalm doorrijdonde niet veel later dan' twaalf uur nan te komen. Snel rijden' was onmogelijk, want het wagenspoor was niet alleen zeer hobbelig en dik wijls steil, maar het was ook heel on-, duidelijk op sommige plekken, zoodat bii g.Qfói moest opletten om het niet uit het oog te verliezen. Maar het' was een woeste, schilderachtige land streek en de morgenlucht was frischi en koelen Whitty was niet veel om geduldiger dan de meeste mannen iis; deze omstandigheden geweest zouden' zijn. Om negen uur ontbeet hij in eed, eonvoudige kleine herberg diep iq een dal met gomboomen. beplant, ge< legen.- (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5