Kerk en School Rechtszaken INGEZONDEN Koloniën Gemengd Nieuws Fiaanciéele berichten Stoomvaartberïehteo zich nog da vreeselijkê ramp vaii voor Iwco jaar waarbij twee militairen worden gedood en ettelijken gekwetst door het hemelvuur. Welnu, de toestellen, thans aange bracht, zijn door hun groote capaci teit, flinke bliksemafleiders in het „kamp." Deze geschiktheid is wel zeer aan lor. dag gekomen bij gelegenheid van hot zware onweer van jl. Dinsdag. Toen toch nam men waar, hoe bij voortduring tal van vonken knetter den op de IJzerdraden van het toestel, welke draden gewenschte afleiders naar de aardo waren. Dit mede ter geruststelling van al le moeders, wier zonen dit jaar in de legerplaats oefeningen zullen hou den. De oefeningen in dit prachtig inge richt station zullen tot October ge houden worden. EEN SLAPER1 Iemand die Zaterdagnacht op de Leliegracht te Amsterdam slapende te water liep, werd door een beambte van den Particulieren Nachtveilig heidsdienst gered. INSTITUUT VAN INGENIEURS. Het Koninklijk Instituut van Inge nieurs hield in Den Haag een verga dering waarin tot raadsleden geko zen werden ter vervanging van da heeren J. L. Cluysenaer (president), P. H. Kemper (vice-president) en J. Muystien, allen niet herkiesbaar, de heeren dr. J. Kraus, A. Deking Dura en D Croll, en in de plaats van het raadslid F. G. Waller, die 1 Juli e. k. Optreedt als president der vakafdee- ilng voor werktuig- en scheepsbouw on als zoodanig opnieuw in den raad van bestuur zitting heeft, de heer H. C. J. Gritters. Tevens werd vastgesteld de begroo- ting dei* ontvangsten en uitgaven over het instituut-jaar 1908/1909. BEROOVING. Maandagmorgen haalde de heer B. te Amsterdam, van de Twentsche Bank f 600. Be 70-jarige man begaf jüch naar den Singel. Toen hij ver der wilde gaan, traden eenige perso- toen op hem toe en drongen hem op zijde. De oude beer vermoedde geen kwaad, doch thuisgekomen, vermiste iij de f 600. De politie is onmiddellijk met het gebeurde in kennis gesteld. ONGELUKKEN. Bij het zwemmen in den IJsel bij Ge spoorbrug te Westervoort is Zon dag een jongen uit 'Arnhem verdron- Zondagmiddag iB door 'den krach- tigen N.O. wind op het IJ tegenover de Westerdok6luis te Amsterdam een jeilvaartuig, waarin zich een jonge man met zijn meisje bevond, omge slagen, waardoor beiden te water ge naakten. Eenige schippers, die met hun vaartuigen onder den Noordwal geankerd lagen en het ongeval had den opgemerkt, snelden met hun boo ten ter hulp. Inmiddels was he» den jongeman gelukt op het vlak van het Vaartuig te klimmen en zijn meisje zoolang vast te houden, dat zij door de schippers gered werden. Het vaar tuig werd door de schippers gekenterd «q bij den eigenaar, bij wien het ge buurd was, teruggebracht. Zondagavond wilde iemand te De Bilt op den voorsten wagen van de tram springen, die op weg naar Zeist was. Zooals later gebleken Ie, was de man min of meer onder den invloed Van sterken drank. Zijn sprong mis sende, viel hij en werden hem de beenen boven den enkel door den achtersten wagen overreden, zoodat deze ledematen zeer zwaar verwond werden. Zondagnacht is te Amsterdam een wielrijder in de Bloemgracht gereden. Toen hij met dreggen was opgehaald, hebben twee doctoren vergeefs be- Ïroefd de levensgeesten op te wek en. Maandagmorgen is in een sloot van den Nespoldcr (N.-H.) verdronken een Zevenjarig dochtertje van den land man B. van Over, dat bij het zoeken Van bloempjes te water was geraakt. Te Blijham (Gr.) viel e«n kindje Siet een griffel In de hand. De griffel rong in het hoofd,het kind moest geopereerd worden. De toestand is torgelijk. NAAR ARGENTINIö Van de gelegenheid, dat de heer H. M. Lange, director-general de Obras Bydraulicas der Argentijnsche Repu bliek op een Europeesche zending in Den Haag vertoeft, heeft het „Hdbl." gebruik gemaakt, om met dezen oud- Nederlander te praten over zijn nleu- wo vaderland, een modernen staat, die een geweldige vlucht gaat nemen en voor onze nijverheid een veel be langrijker afnemer kan worden dan bJj thans is. Het land vertelde de heer Lange o. a. verkeert In eon periode van grooten bloei maar het komt vesl menschen te kort. Zes millioen leven er op een oppervlakte van drie vierde van Europa, en daarvan nog ruim één millioen in de hoofdstad Buenos- Ayres, zoodat er voor heel 't achter land maar vijf overblijven. Met reu zenschreden gaat het land vooruit door den aanleg van spoorwegen. Daardoor toch is het mogelijk gewor den ook den landbouw productief te maken, terwijl vroeger bijna uitslui tend het vee uitvoerproduct gaf. De export van granen neemt nu jaarlijks toe mot een beduidend cijfer. H«i spoorwegnet In exploitatie beslaat ecu lengte van 22.000 K.M. Wat de nijverheid betreft, hebben verschillende Hollandsche fabrieken tee 1 oor ongeveer 9 A 10 millioen gulden geleverd, speciaal "do fabrieken van baggermateriaal. De „Nederlandsche Fabriek" te Amster dam bv. leverde verschillende hydrau lische pompmachines. Bijna alle Hol landsche fabrieken zijn te Buenos- Ayres door him agenten vertegen woordigd. De meeste groote Iiolland sche werven hebben op het oogenblik ook belangrijke orders van het Argen tijnsche gouvernement. Zoó zijn in aanbouw 4 baggermolens bij de hee ren J. en K. Smit en L. Smit en Zoon te Kinderdijk, 1 groote gnstransport- boot bij J. en K. Smit en 8 stoomhop- parbarges bij L. Smit en Zn. en het is niet onmogelijk, dat er nog andere contracten in Holland geplaatst wor den. Binnenkort Eullen ook weer groote aanbestedingen plaats hebben voor allerlei materieel, sleepbooten en dienstvaartuigen. Em de positie van de Hollanders in uw land? vroeg da redacteur van hot „Hdbl." i— Een Hollandsche kolonie hébben wij om zoo te zeggen niet, het aantal Hollanders is gering. Het Holland sche werkvolk is mijns inziens niet erg geschikt voor emigratie. In 1889 en 1890 is oen poging ge daan, maar die Is vrijwel mislukt. Ik heb b.v. voor mijn dienst in Buenos- Ayres en de provinciën 5 werkplaat sen met te zamen ongeveer 1000 werk lieden. Er zijn er van elke nationali teit onder maar niet één Hollan der. Alleen rij8werkers en steenzet ters van Sliedrocht moeten we bij de uitvoering van havenwerken gebrui ken. Is er plaats yoor intellectueels jongelieden Zeker, maar ze moeten van te voren Spaansch leeren. En niet den ken Zuïd-Amerika kan iedereen ge bruiken. Men moet tegenwoordig "weibeslagen ten ijs komen. En im mer blijft aanbevolen zooveel geld rnee te nemen, dat men kan terugkee- ren naar Europa, bij niet-slagen. Hoewel, voor knappe en flinke jonge lui is er gewoonlijk wat te vinden. Er wordt flink gewerkt in onze repu bliek. Neem b.v. de ingenieurs. Over het algemeen wordt er veel arbeid van hen verlangd, vooral van dege nen, die met den aanleg en exploita tie van spoorwegen belast zijn. De zen zijn dikwijls maanden achtereen in tenten in do wildernis en moeten zich natuurlijk een hard leven vol ont beringen getroosten. Werkt u met Hollandsche inge nieurs Met mij werkt er slechts één. Bij na allen zijn Argentijnen, die een zeer goede opleiding aan de Poly technische Sohool ta Buenos-Ayres be komen. Dunkt u, dat er voor ambachts- lieden plaats is? Voor bekwame vokmenschen, mits ze eerst Spaansch leeren, zeker. Maar onze Hollanders.... ze kunnen zich niet dan zeer moeilijk aanpassen. Ze zijn niet gemakkelijk tevreden te stellende woningen, de kost, de ge woonten, die natuurlijk veel van de Hollandsche verschillen, bevallen hun gewoonlijk zeer slecht. Ze blijven zich bijna altijd vreemdelingen voe len. Om die reden heb ik nooit een Hollandsch werkman aangeraden zich in Argentinië te vestigen. De neer Lange blijft nog gedurende eenige .maanden in ons land voor in spectie-werkzaamheden en het uitvoe ren van opdrachten zijner regeering. Tegen het najaar zal hij den terug keer naar Buenos-Ayres aanvaarden. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te de Knijpe d eheer IJ. B. Kalma, cand. te Mantgum; te O. en W. Blokker N.-H. (toez.) ds. Cannegieter te Oostvoorne. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Beroepen te Berg-Ambacht de heer M. v. Atenhoud cand. te Gorinchem. ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd voor het 2a natuurkundig examen de heeren M. Vromen en H. W. de Boer. Voor het candldaatsexamen in de scheikunde de heer 8. F. van Has selt. Voor het doctoraal examen in de geneeskunde de heer W. J. Assies voor het theoretisch geneeskundig examen de heer L. Talsma. Voor het thêoretisch geneeskundig examen de heer H. C. Holthuis en voor het 2e gedeelte van het docto raal examen in de geneeskunde de heer R. A. B. Oosterhuis. Voor het eerste natuurkundig exa men de heer F. Visser. Arasterdam. Met gunstig gevolg af gelegd het la natuurkundig examen door de heeren W. Dorsman en J. P. Asjeshet 2e natuurkundig examen door den heer E. E. van Lohuizen het theor. tandheelk. examen doos, den heer H. G. Pitsch; het theore tisch geneeskundig examen door den heer J. G. Dusser de Barennehet doctoraal examen in de geneeskunde door de heeren A. W. Muiock Hou wer en J. K. W. Kehrer en het candl daatsexamen In de rechten door mej. J. van Dantzig. Bevorderd tot arts de heeren i F. R. M. Tepe, geb. te AmsterdamH. C. Valkema Blouw, geb. te Haarlem P. WIersema, geb. te Spijkgeslaagd voor het eerste gedeelte de heeren L. H. J. Mestrom, J. F. Hulk, J. H. van Blommestein en R. C .Pfister. Leiden. Geslaagd voor voorberei dend kerkelijk examen de heer O. J. V. Rootselaar. VRIJE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men in ae rechtsgeleerdheid de heer L. K. Okma, TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Propaedeutisch examen. Geelaagd voor piviel-ingenieur D. vaa Amey- den van Duym, J. C. Brouwer, J. C. Kolling, A. Lubbers, W. B. Meyboom, G. P. Nijhoff, F. Oldenburger. Voor elektrotechnisch ingenieur W. J. Un gear, C. G. van Steeni*. Voor werktuig, kundig ingenieur W. P. Idema, J. M. Louwerae, J. W. Lubberhuizen, W. G. K. van Rijn. INBREKERS. De Haagsche rechtbank veroordeel de J. L. eu A. H. wegens diefstal bij nacht, mot braak en inklimming, ih perceel 74 in de Zeestraat aldaar, ie der tot zes jaren gevangenisstraf. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek Stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer do Redacteur 1 Mag ik u beleefd verzoeken een kort antwoord aan den heer' Louis J. C. Poppe in uw blad te plaatsen. Allereerst moet ik opkomen tegen do bewering van den heer Poppe, dat ik zou trachten de goè-gemeente iets wijs te maken. Dit is op zijn zachtst gezegd, niet erg wellevend van den heer Poppe. Ik wil dit echter niet op denzelfden toon beantwoorden, doch stel don heer Poppe voor, om op kos ten van ongelijk, rumboonen uit onze fabriek afkomstig, scheikundig te doen onderzoeken. Ik ben er dan ze ker van, dat de heer Poppe, als gent leman, zal erkennen, dat dit woord hem onbewust uit de pen slipte. Het beroep op het rapport van' de politie te Keulen gaat ook niet op, want de daarin bedoelde bonbons worden voor zoover mij beleend, hier te lande niet vervaardigd, en ook niet verkocht. Zij hebben ook niet de minste overeenkomst met de meer ge melde rumboonen. De bonbons door de politie te Keu len onderzocht^ zijn zeer zeker scha delijk, daar zij in de plaats van sui kerstroop met een smaakje zooals hier te lande wordt gemaakt, direct met cognac, rum, advocaat enz. wor den gevuld. Deze hebben ongeveer den vorm van een groot duivenei, zijn zelfs iets langer, bestaan uit twee halve eieren van dunne chocolade, die nadat zij tegen elkander geplakt zijn, door een kleine opening met de gewenschte li keur worden gevuld. Hier is duidelijk de bedoeling aan wezig, om den gebruiker in een klein volume, de grootst mogelijke hoeveel heid alcohol toe te dienen, welk stre ven door iedereen moet worden afge keurd. Bedoelde bonbons zijn echter elk afzonderlijk In tinpapier verpakt.' Men kan ze dus onmogelijk met de hier te lande gefabriceerde rumboo nen verwarren, ook is de prijs uit den aard der samenstelling een aanzien lijk hoogere, waardoor zij voor het algemeen gehruik worden uitgeslo ten. Alvorens dus den strijd aan te bin den tegen de hier te lande gefabri ceerde rumboontjes, en andere 11- keurboontjes, die, ik herhaal het nog eens, slechts een gering spoor van al cohol bevatten, zou het overweging verdienen, dat deze artikelen eens grondig onderzocht werden. De heer Poppe c.s. zullen dan zien, dat zij ontzettend overdrijven. U dankend voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend, L. A. J. DE BONT. SUMATRA. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint: De telegraafgemeensohap met Pa- dang is twee etmalen verbroken' ge weest, doch nu hersteld. De toestand op Sumatra blijft ernstig. In een fae- vig straatgevecht te Padang Pand- jong zijn drie militairen gevallen. Het aantal dooden, aan 's vijands kant Is onbekend. Deze liet veel doo den achter bij de vernieling van het station te Loeboe Kaloeng. De vluch tenden laten de wit gekleede voor vechters liggen, ter a&nvuring tot wraak. Van Fort de Koek is een de tachement naar Manindjoe. Te Pa dang is het rustig. DE NIEUWE GOUVERNEUR VAN ATJEH. Luitenant-kolonel Sw&rt kwam den 23en Mei 1.1. te Soerabaja aan. Het „Soer. Handelsblad" merkte, naar aanleiding daarvan het volgende op: „Een hartelijk welkom worde den afgetreden gouverneur van Gelebes en Onderhoorigheden toegeroepen. De vleiende dankbetuiging, hem door de regeering gebracht in het ontslagbe sluit, kan geen frase geweest zijn. Zoo Zuid-Celebes zienderoogen vooruit gaat op de baan der ontwikkeling, is dit voor een aanzienlijk deel te dan ken aan den gouverneur Swart. Hij moge een sabel aan zijn zijde hebben beter bestuursambtenaar heeft Ce lebes nooit gehad. Ik zou willen be weren dat de heer Swart een geboren bestuurder ie, dien het toeval In de armen van het militarisme heeft ge dreven. Gelukkig dat hij in Celebes in staat is gesteld zijn beste qualitelten te doen strekken ten bate van land en volk. Nog nooit heb ik iemand kwaad hooren spreken van den gouverneur Swart. En toch ie hij streng en geenszins toeschietelijk in zijn elechen Maar men voelt dat hij het goede wil en humaan is. In de korte spanne tijd* die Celebes hem heaft mogen be zitten, heeft hij weinig kunnen vol tooien, maar zeer veel voorbereid. Zijn zorg voor de lnlandache cultures sprak uit de circulaires die hil aan "<Se beetuureambten&reh' zöri'ti; zijn zorg voor het geestelijk welzijn en de opheffing der bevolking uit de stich ting van een opleidingsschool voor •inlandSche hoofden ep onderwijzers te Makasser. Rusteloos Werker, kan van hem getuigd worden dat geen aangelegenheid van eenige heteokenls aan zijn aandacht ontsnapte. „Het spijt mij dat ik van Celebes weg moet," verklaarde de ex-gouver neur hedenmorgen. Deze woorden zijn oprecht gemeend. De heer Swart had aan het mooie land zijn hart ge geven en het scheiden moet hem leed hebben gedaan. Of de gouverneur Swart in Atjeh op zijn plaats zal zijn? Slechts de toe komst kan het antwoord op deze vraag geven, maar er is reden om te verwachten, dat hij niet zal teleur stellen. Zonder den minsten twijfel zal hij het zuiver economische gedeel te van zijn taak ginds in Atjeh even kranig volbrengen als in Celebes". MINISTER JOHN BURNS IS ERN STIG ZIEK. Een paar dagen geleden hadden enkele kranten niets dan hef bericht, dat hij koude had gevat. Maar, ter wijl hij met die verkoudheid rond liep, blijkt er nu iets anders bij ge komen* te zijn. Verleden Zaterdag was Burns naar het Hyde Park gegaan, om de bétoó- ging van de stemrechtvrouwen te, zien. Toen hij weer uit het park kwam, was de minister getuige van een botsing tussehen een motorrij tuig en een omnibus, waarbij een po litic-agent gewond werd en er nau welijks het leven afbracht. Het mo torrijtuig rende op de omnibus in en de agent kwam tussehen de twee voer tuigen in den klem. Burns snelde met anderen toe, om den man uit dien toestand te,bevrij den en trok dapper mee aan het mo torrijtuig. Burns is een gespierd man, en, indien hij heelemaal gezond ware geweest, zou het karwei, hem niet is zwaar zijn geweest, maar nu was de inspanning hetn te groot geweest en klaagde hij bij zijn thuiskomst over pijn In de borst De huisdokter vond het noodig, er een specialiteit bij te holen, en de minister moet nu het bed houden. De menschen, die naar zijn toestand komen vragen, krijgen te hooren, dat er geen verandering in zijn toestand is. DB ZAAK LEMOINE. Le Poittevin, de rechter van in structie die een van de slachtoffers van Lemoine is geworden, heeft nu een verklaring tot zijne verdediging openbaar gemaakt. Ik ben zeer verrast over den maat regel, dien de regeering tegen mij ge nomen hoeft, zegt hij. Ik meen. volko men in den haak gehandeld te heb ben. Het w&s zaak voor mij, om, bo ven allen twijfel verheven, vast te stellen, dat Lemoine een bedrieger was, en de diamantnijverheid te be- bevrijden van een soort nachtmerrie, waardoor zij de laatste zes maanden gekweld was geworden.De. voorzit ter van da Parijsche Juweliersvereeni- ging èh verscheiden andere menschen zeiden mij, dat de handel Onherstel bare schade zou lijden, indien de zaak slepende bleef. De minister van koop handel verzocht mij persoonlijk, vaart achter da zaak te zetten. Zoolang ik hem achter slot en gren del hield, gebruikte Lemoine elk wet tig middel, om de behandeling van zijne zaak te verdagen. Laat mij, te gen borgstelling, op vrije voeten, zei- de bij, en ik zal'mijne onschuld be wijzen, door u een diamant te bren gen, dien ik gemaakt heb. Ik had niets geen zin, om Lemoine's verzoek in te willigen, en men weet, dat ik Zijn advocaat niet ter wille "was. Men oefende echter grooten drang op mij,, én men maakte mij er een verwijt van dat ik hem niet tegen borgtocht vrij wilde laten, opdat hij 'zijne proeven kon nemen.' Met volkomen goedvinden van den officier van justitie en de ci viele partijen stelde ik hem ten slot te, tegen borgtocht, in vrijheid. Nu is er geen enkel artikel in het Franscbe. strafwetboek, dat politie-toezicht wete tigt op een man die tegen borgstelling op vrije voeten is. Op. bet oogenblik zijn er niet minder dan 1000 van mis drijf beklaagde nin Frankrijk, die te gen borgtocht vrij rondioopen, maar op geen hunner houdt de politie toe zicht. X-STRALEN EN KINDERMOORD. Het ls bekend, dat groot de moei lijkheden zijn om in gevallen van kindermoord gerechtelijk geneeskun dig aan te toonen, of de pasgeborene al of niet levend ter wereld is geko men .En men weet eveneens, dat de mate van straf der misdadige moeder des te grooter is, naar mate het kind langer geleefd heeft. Maar hoe dit te herkennen Tot nu toe maakte men gebruik van de zoogenaamde long-proef, d. i. men wierp de long van het kind in een i vat yoI water. Zonk de long, dan concludeerde men, dat het kind dood geboren was; dreef zij, dan bewees dit, dat het kind geademd had. Dit experiment is niet veel meer waard aan de vuurproef, waaraan men in de middeleeuwen misdadigers en heksen onderwierp. Dit blijkt uit de onderzoekingen van Vaillant, hoofd van den radiographischen dienst in het hópital Saint-Louis, welke onderzoekingen onlangs in de Académie des Sciences zijn gerappor teerd. Wanneer het kind niet geleefd heeft (aldus leeren die onderzoekingen) aan ifi géén enkel orgaan radlograr phJsch zichtbaar als het slechts en kele ademhalingen gedaan heeft, is alleen de maag te zien heeft hetl uur tot 14 uur geleefd, dan is de maag niet duidelijk meer te zien, maar wor den de darmen zichtbaar; als het le ven langer dan 14 uur geduurd heeft dan zijn de longen te zien, de lever teekent, zich af en het hart wordt vaag aangegevenbij kinderen ein delijk, die verscheidene dagen geleefd hebben, komen alle organon zuiver op de radiographische plaat te voor schijn. (M. Wkbl.) UIT RUSLAND. De Roeskoje Znamja, het orgaan van het Verbond van het Russische volk, zegt, dat 48 personen, die we gens deelneming aan jodenvervolgin gen waren veroordeeld, begenadigd zijn. Naar uit Warschau wordt gemeld, zijn in Polen in de maand Mei dooi de krijgsraden 72 personen ter dood veroordeeld. TOLSTOI. Engolsche bewonderaars van Tolstoi zullen den schrijver tegen zijn 80- sten verjaardag (9 September) een adres zenden, waarin zij hem hun liefde en vereering betuigen, en den moed en de toewijding herdenken, waarmee hij der wereld zijne hoog staande denkbeelden heeft bekend ge maakt. Het adres wordt in zeer uit- eenloopende kringen geteekend.. Uit Jasnaja Poljana verneemt men, dat Tolstoi het in den laatsten tijcï heel wel maakt. Hij ontvangt bezoe ken, rijdt, baadt enz. speelt tennis *8 Avonds is hij dan wel heel moe en hij moet eens gezegd hebben, dat hij zoo moe was, alsof hij wel 70 jaar oud was I STAKENDE JOURNALISTEN. Reuter heeft reeds een en ander ge meld van hét gebeurde in de Kamer. Bij een rede van Saniini schijnt er op de perstribune nogal leven te zijn gemaakt, waarop Santin! den jour nalisten het woord -„lafaards" toe voegde. Een verzoek van den voor zitter om het leven te staken, baatte niet en de voorzitter liet toen de tri bune ontruimen en de zitting schor sen. Bij de hervatting der zitting sprak de voorzitter zijn leedwezen uit over hot gebeurde. Daar Santini ech ter de uitdrukking „lafaard?" niet wilde terugnemen, verlieten de jour nalisten de zaal en werd de zitting zonder hen voortgezet. De afgevaar digde Barziali verweet Santini, dat hij de pers beleedigd had en verzocht den voorzitter evengoed als hij het gedrag der journalisten gelaakt had, nu ook Santini te laken, die de gan- sche Italiaahsche pers beleedigd had., Santini verklaarde daarop, dat vele vertegenwoordigers der pers grooten lof verdienden voor hun optreden en dat hij gaarne zijn leedwezen er over te kennen gaf, dat hij onwillekeurig zijne gedachten niet was meester ge, bleyeu. De voorzitter zelde het te betreuren, dat hij Tégen de perstribune zulk een ernstigeii maatregel had moeten ne men, maar hij kon niet toelaten, dat afgevaardigden in de rede Worden gevallen. Hij wilde gaarne erkennen, dat een afgevaardigde zich woorden had laten ontvallen, die niet te pas kwamen, doch hij bedankte Santini voor diens nadere explicaties. Wan neer hij zich strikt aan het reglement hield, dan zou hij de journalisten eigenlijk voor den gahschen duurder zitting moetenuitsluiten, maar hij. meende te handelen in den geest der Kamer, als hij haar verzocht hem te machtigen de journalisten nog tijdens deze zitting te laten terugkeeren. Hij meende overigens het incident als ge sloten te mogen beschouwen. De journalisten zijn intusschen met deze schikking nog niet tevreden. Zij hebben geloot, wie van hen zijn ge tuigen zou zenden aan Santini en "net lot viel op Zambelli. Santini heeft zijn antwoord échter tot heden uitgesteld.- Verder hebben de journalisten eene commissie be noemd, die zich heden naar den Ka mervoorzitter zal begeven, om over een meer eervolle regeling der kwes tie te beraadslagen. Aan alle bladen te Rome en in de provincie ls een op roep verzonden om geen Kamerver slagen te publiceeren, zoolang het in cident niet op bevredigende wijze is opgelost. Bijna alle avondbladen ver schenen zonder Kamerverslag. KANTON—HANKAU-SPOORWEG. De correspondent te Peking van de Londensche „Times" deelt het een en ander mee over den voortgangder werkzaamheden aan den ftanton- Hankau-spogrweg. Van Kanton tot aan de grens der provincie Kwan- toeng moet oen spoorlengte van 180 Engelsche mijl worden gelegd. Daar van zijn ongeveer 24 E. M, voltooid en voor het verkeer geopend. In October a.s. zal een nieuwe sec tie van 21 E. M. in gebruik worden gonomen. Een derde sectie (van E. M. 35 tot 80) is in aanleg en vordert goed. Do resteerende 100 E. M., welke de lijn tot aan de grens moeten bren gen, zijn nog niet zoo verdeze sec tie wordt nog pas opgemeten. Het ka pitaal van den spoorweg ls uitslui tend in Chineesche handen de direc tie bestaat uit Chineezen. De hoofd ingenieur is een Chinees maar onder dezen werken vele buitenlandsche in genieurs en beambten. Overal waar dit kan wordt de baan aangelegd in secties van 10 E. M. De eerste vier secties zijn onderscheidenlijk gesteld onder een Chineesch ingenieur, een Japansch collega, een Noor en dan weer een Japanner. Sectie 5, 6, 7 en 8 worden aangelegd door een Cana dees, die voor deze opvolgende secties wordt bijgestaan door een Chinees, een Zwitser, een Canadees en een En- gelschman. Secties 9, 10, 11 en 12 zijn ook toevertrouwd aan een Canadees, terwijl dé opmeting van het tracé verderop is opgedragen aan een Ame rikaan. Het werk wordt schrijft- de „Tl- mes"-correspondent over het alge meen goed verricht. De lijn is goed geballastde bruggen worden voor het meerettdeel gemaakt va'n - ce ment. De hoofddirecteur van de suoorwetr- I maatschappij, gjen-tocng-llang, 'ls Chineesch gezant geweest te Wash ington in 1892 werd hij in Engeland geridderd ter gelegenheid van hei 60-jarig regeeringsfeest van koningin Victoria. De hoofd-ingenieur Kwang, heeft ovenals Sjen-toeng-liaug gestudeerd aan een 'Amerilcaansche Universiteit. EEN MECHANISCHE VIOOL". Na de mechanische piano de met chanische viool. Aan een bewoner van Chicago komt de eer toe haar te heb>' ben uitgevonden. De viool ligt ondeï oen werktuig, dat door vorm en in houd herinnert aan een schrijfmachi ne, en een groot aantal sleutels be vat. Deze worden in beweging ge bracht door electrische magneten en vervangen dé vingers der linkerhand. De beweging van den strijkstok wordt gemaakt door eenige schijven. Eene kleine electrische motor bmnëfc in dè machine, zorgt voor de drijfkracht. De uitvinder waarborgt, dat het toe-< stel niet alleen de stukken met onbe- z-ispelijka techniek, maar ook „met ziel" voordraagt! Het grootste voor-< deel van dit instrument is zijn „bo-i venmenschelijk" aantal vingers, dat het in staat stelt, tegelijkertijd met' de melodie, ook de begeleiding te spelen. Bovendien kan het stukken" voor twee violen uitvoeren. EEN SCHADEPOSTJE. De „Lusitania", de beroemde reü« zeh Trans-Atlantische mailboot* heeft een onaangenaam avontuur hev leefd. Toen het schip de nauwe zee* passage juist buiten de New-Yorkschè naven wilde binnenloopen, was het schip verplicht 20 minuten te wacht' ten, omdat op de kust spiegelgevecht ten geleverd werden. De projectielen' van het zware kustgeschut vielen links en rechts, en de geheele scheep* vaart werd even stop gezet. Maar het geluid van"het__ kanongebulder was Zóó sterk, dat aan boord van de luxe mailboot enorme schade werd toege bracht door het springen van glas* ruiten en porcelein. Er werd yoo# 60.000 gulden beschadigd. FIRMA DIKKERS Co. Uit Almelo wordt gemeld: De heeren mr. dr. M. Q. lm C&t<f jé Hengelo en A. H. rAl door n, in hunne hoedam^aeAI van 11» quidateuren van de boedels der han delsvennootschap onder de firma Dik kers Co. en van hare firmanten1 deeten aan de concurrentecredited; ran mede, dat thans de eerste ultkeé* ring ad 80 pet. zal worden voldaan'. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Alkmaar, 18 Mei. W. Groentjes; winkelier, aldaar. Rechter-commlssaH ris mr. H. W. van Tienhovencura-- tor mr. W. G. Bosman. J. Kikkert, koopman te Den Hel* der. Rechter-commissaris mr. A. D.) H. Quintuscurator mr. A. Dorbeck,i J. Baar, fabrikant van gewapend beton, te Anna Paulowna. Rechter commissaris jhr. mr. M. A. de Savor- nin Lohmancurator mr. H. P. M. Kraakman. Leeuwarden, 18 Juni. F. Huisman,; modiste te Sneelc. Recnter-commissa- ris mr, C» L. baron van HarinxsmsB thoe Slootencurator mr. D. Okma.. Geëindigd J. Kijl, koopman in fruit, te Am sterdam. J. Boogaard, melkrijder, ta West- zaan. H. G. Breekbouwer, te 's-Graven- hage. H. Zuiderbaan, destijds bakker te Beneden-Knijpe. A. Langeweg, Hof van Delft, en E» van Schalk, banketbakker, Delftda nalatenschap van J. A. van den Post/ Delft. (St.-Crt.) TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Goeben, Van Roi-, terdam naar O.-Azlë, vertrok 21 Juni van Shanghai. Het atoomschip Delfland, van Bue nos Ayres naar Amsterdam, arriveer de 21 Juni te Santos, Het stoomsohlp Rotterdam arriveer de 22 Juni des vm. san Rotterdam lei New York, Het stoomschip GrotiuS arriveerde 22 Juna van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Djocja arriveerde 21 Juni van Rotterdam te Hamburg. Het stoomschip Ophir, van Java m Rotterdam, arriveerde 21 Juni tè Marseille en zette de reis voort. Het stoomschip Besoeki, van Rot terdam naar Java, vertrok 21 Juni van Suez. Het stoomschip Goentoer, van Rote terdam naar Java, arriveerde 21 Ju ni te Southampton, Het stoomschip Wilis, van Rotter dam naar Java, passeerde 21 Juni Point de Galle. Het stoomschip Koning Willem I ar riveerde £0 Juni van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Lombok, van 'Am sterdam naar Batavia, arriveerde 21 Juni te Sabang. Het Btoomschip Java, van Amster dam naar Batavia, arriveerde 21 Juni te Antwerpen. Het stoomschip Prins Willem II, van WeBt-Indië naar Amsterdam, ar riveerde 21,Juni des namiddags 10 u.: te iHavre. Het stoomschip Zaanland, van Bue nos .Ayrea naar Amsterdam, passeer de 21 Juni Oüessant. Het stopmsehlp Nieuw-Am sterdam, van Rotterdam tiaar New-York pas seerde 21 Jdhï des tiam. 'i uur 20 min. Bciliy.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6