HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAJ. Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland Onze Lachhoek. FEUILLETON SERGEANT SETH. WOBNBDAG 24 JUNI 1903 ZALSMAN-QUARTET. Over het zingen van hot vokaal quartet, bestaande uit de dames Joh. Van de Linde, Hermine Scholten, de heeren Jac. van Kempen en Gerard Zalsman, in de Hollandsche kerk te Londen, wordt door den correspon dent van het Hbld. aldaar nog het volgende, ter aanvulling van zijn te legrafisch bericht geschreven Niettegenstaande aan dezo uitvoe ring betrekkelijk slechts weinig ruchtbaarheid was gegeven on het ongewoon uur,, half een, waarop zij begon, was de "kerk toch buitenge woon goed bezet. Niet alleen vele Hol landers, die in do Gity hun werk hebben en ten wier gerieve het aaa- yangèuur zoo en niet anders was ge steld, ook vele dames hadden er een uit hot West End een vroege City-reis voor over gehad om hun landgenoo- ten te hooren. Meer dan dat, vele En- gelschen, dia aan den toegang tot Austin Friars" de aankondiging hadden gelezen, ook dat de uitvoering gratis zou zijn, waren binnen geloo- pen, en toen ik mij eenigen tijd on der hen bewoog de meeste hunner hadden huiten de koorhekkan een standplaats genomen hoorde ik meermalen hunne bewondering voor het kleine koor zich uiten. Van de aanwezigen noem ik naast mej. lilly Koenen ook mej. Van Linden van den Heuvell uit Den Haag en don violist M. Wolters. Het quartet dat zich van het orgel deed hooren, opende het concert met het zingen van drie coupletten van het oude Wilhelmus, door alle aam wezigon staande aangehoord, en het deed ons Nederlanders goed het ouci- yaderlandsch lied weder eens op zoo voortreffelijke wijze te hooren zin gen. Na de vermelding van het program ma, vervolgt de schrijver Do zang klonk in het kerkgebouw uitmuntend en vooral het piano was voortreffelijk. Het Zalsman-quartet heeft ons een overheerlijk genot ver schaft en wij hopen slechts, dat wij het voor den terugkeer naar het va derland nog eenige malen zullen mo gen hooren. Of do kans daartoe be staat is nog onzeker, maar dat het viertal ook voor een Engelscli pu bliek succes zou hebben, staat voor mij vast. De vier dames en heeren zouden gerecipieerd worden ten huize van den beroemden schilder Sir Lawrence Alma Tadema. OVERZICHT VAN DEN STAND DER BLOEMBOLLEN OP 16 JUNI 1908. Het hieronder volgend overzicht van den stand der bolgewassen op 16 Juni 1908 is samengesteld naar gege vens, verBtrekt door de corresponden ten van da Directie van den Land- 'bouw. Vrij algemeen wordt de opmerking gemaakt, dat sommige bolgewassen in den winter nogal geleden hebben van de vorst, terwijl, ten gevolge dei- warme dagen in het laatst van Mei en begin Juni de tulpen bijna overal te vroeg zijn afgestorven. Bij het rooien valt het gewas dan ook niet mee. Van het optreden van ziekten wordt alleen door den correspondent voor Veur, Wassenaar en Voorschoten mel ding gemaakt, dia meedeelt, dat do narcissen hier en daar nogal door ,,'t vuur" werden aangetast. Hyacinth. Het gewas is vrij goed in de omgeving van Haarlem en Uit geest, goed bij Beverwijk en Haar lemmermeer. zeer goed hij Benne- broek en Heiloo. Bij Sassonkeim wordt het gewas goed tot zeer goed genoemd, bij Noordwijlc daarentegen slechts matig. In de omgeving van ,Veur, alsmede bij Haamstede en Burgh in Zeeland, is het gewas vrij goed. Tulp. In Noord-Holland is het ge was vrij goed, in Zuid-Holland, bij Veur vrij goed, bij Sassenheim slechts matig en bij Noordwijk vrij slecht. Uit het We3tland echter, waar de tul penteelt eene belangrijke uitbreiding heeft gekregen, luiden de berichten over het algemeen gunstiger. Bij Loosduinen, Monster, Naaldwijk en Honselersdijk wordt het gewas zeer goed en bij Poeldijk en 's-Gravenzan- de vrij goed. Bij Haamstede eu Burgh in Zeeland, is het gewas zeer goed. Narcis. De narcissen staan vrij on gelijk. Bij Haarlem, Haarlemmer meer en Roelofsarendsveen is het ge- ,was zeer goed, bij Bennebroek goed, bij Beverwijk vrij goed en bij I ifc- feest en Heiloo slechts matig. In uid-HolIand is het gewas bij Sas senheim vrij goed tot goed, bij Veur matig, bij Noordwijk slecht. In het Westland is het gewas goed, bij Haamstede en Burgh vrij goed. Bijgoed. De berichten betreffend* bet bijgoed luiden in hot algomeon gunstiger dan die betreffende de hoofdgewassen. In Noord-Holland i3 het gewas zeer gosd bij Heiloo, Be verwijk on Haarlemmermeer, goed bij Bennebroek en matig bij Uitgeest. In Zuid-Holland is het gewas goed tot zeer goed bij Sassenhoim, goed bii Noordwijk, Veur en Monster. Bij Naaldwijk en Loosduinen staan di leliebollen zeer goed. Bij Haamstede en Burgh Is het gewas goed. AANGEHOUDEN. Maandag is te Amsterdam sen jongtnensch uit Haarlem aangehou den, op het oogenhlik, dat hij in de stads banlc van leening twee tafel- kleeden wilde beleenen. Aangezien hij beweerde, dat die kleeüen te Haar lem ontvreemd waren, is hij aange houden en naar Haarlem overge bracht. CENTRALE. RAAD VAN BEROEP. (Ongevallenverzekering) In de te Utrecht gehouden openba re terechtzitting had o.a. de uitspraak plaats in de volgende zaak Hooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank tegen de uitspraak van den Road van Beroep te Haarlem, waar bij op vordering der Centrale Werk gevers Risico-Bank te Amsterdam, met vernietiging eener beslissing van de Bank, die eene rente van f 1.48 1/2 toekende, aan J. S., te Wijkeroog, ge meente Velsen, met ingang van 19 De cember 1907 is toegekend eene rente van f 1.19 per werkdag, ter zake van een ongeval, waardoor fractuur van een der halswervels is ontstaan, wel ke totale onbeweeglijkheid van zijn hals tengevolge heeft gehad door de callusvorming, welke om het gebro ken gedeelte heeft plaats gehad. De Centrale Raad bevestigde de uit spraak. UIT SCIIOTEN's RAADKAMER. De Dinsdagavond gehouden verga dering was niettegenstaande het mooie weer; toch door alle raads leden bezocht. Publiek ontbrak echter. Allereerst werden eenige financiee- lo zaken afgehandeld suppletoire begrooting, staat voor af- en over schrijving enz. Hierna kwam de door B, on W. ontworpen verordening op de heffing en invordering van schoolgeld voor de openbare lagere scholen. Hei volgende schoolgeld werd voor gesteld: Voor 1 kind 16 cent per week. Voor 2 kinderen uit 1 gezin 15 oeht per week. Voor 3 kinderen uit 1 gezin 20 cent per week. De wethouder Teeuwen vond die bedragen te hoog. „In oud-Schoten betalen de kinderen nu 1 dubbeltje per maand, nu per week, dat is te erg". Dit bezwaar deelde de heer Ilooy niet, hij was er zelfs voor de sommen te verhoogen voor do meergegoeden. De voorzitter merkte op, dat een ander artikel bepaald, dat minver mogende ouders slechts de helft van hot bedrag behoeven te betalen, ter wijl onvermogenden geheel vrij ge steld worden. Ook was bepaald, dat bij ziekte geen schoolgeld verschuldigd is. De heer Hooy vond dit een gevaarlijke bepaling, omdat de ziekte zoo moei lijk te controleeren is, vooral waar de geneesheeren soms weigeren verkla ringen af te geven, De heer Teeuwen: Als de kinderen geen geld meebrengen? De Voorzitter: Dan moeten ze toch toegelaten worden. Men mag de kin deren niet weigeren, ook al wordt geen schoolgeld, betaald. Onwillige be talers kunnen vervolgd worden. Na eenlg debat werd de verordening ongewijzigd en met algemeens stem men goedgekeurd. Besloten werd het grasgewas van het terrein der vuilnisbelt dat nog niet in gebruik genomen is tot 1 Oct. a.s. te verpachten. Tot ambtenaar van den Burgerlij ken Stand (vacature van den Burge meester. die wegens drukke bezighe den bedankt heeft) werd met alge meene stemmen benoemd do heer A. H. J. de Jong, ambtenaar ter secreta rie. De verschillende verordeningen voor de gasfabriek zuLlen verkrijg baar gesteld worden tegen 5 cent per stuk. Alsnu kwam weder in behandeling het voorstel van B. en W. voor den" verbouw van het oude raadhuis. In het oorspronkelijke plan zijn eenige wijzigingen gebracht, zoo zullen twee in plaats van één cel gemaakt wor den, terwijl in de oude raadszaal een kast gemaakt wordt voor de berging van da artikelen voor het Witte Kruis. Voor de veldwachterswondng zal een nortonwei geslagen worden. De raming van het geheele werk is geraamd op f 427. Dit voorstel werd goedgekeurd. De heer Hooy: Dat oude huis is toch een heele geschiedenis! De heer Vink: Ja, maar we gaan er nu ook zoo langzamerhand een pa leis van maken i Op verzoek van de Gezondheids commissie, werd B. en W. opgedra gen een verordening te ontwerpen, om kinderen, aan bepaalde besmette lijke ziekten lijdende, van de school te weren, Bij de Rondvraag vroeg de heer Hooy, hoe het staat met het onder zoek, naar het verzoek van do ge meente Spaarndam, om met deze ge meente een overeenkomst te sluiten voor gaslevering. De voorzitter deelde mede, dat het rapport van den Directeur der gasfa briek nog niet is ingekomen. Toch drong de heer Hooy op eeni gen spoed aan. Ook gaf de heer Hooy in overwe ging ia de gemeente een erf meer klachtenbussen voor de Gezondheids commissie aan te brengen. De voorzitter meende, dat deze bus dan wel aan het Raadhuis geplaatst kan worden. Hierna werd de vergadering geslo ten. TWEEDE KAMER. Inlichtingen op het adres van G. van Akkeren, eervol ontslagen onder wijzer te Haarlem, houdende verzoek om pensioen. Da Minister van Blnnenlandsche Za ken deelt ten aanzien van dit adres liet volgende mede Ten einde voor pensioen In aanmer king te komen wendde de heer Van Akkeren, die op zijn verzoek 1 Januari 1903 -wegens zenuwziekte was ontsla gen, zich tot den districts-schoolopzie- ner met het verzoek hem sene verkla ring van ongeschiktheid te willen ge ven als bedoeld bij de Lager Onder wijswet-, hetgeen deze weigerde op de gronden daaromtrent door hem me degedeeld, waarna de heer Van Ak keren zich wondde tot Ged. Staten van Noord-Holland, welke hem op 19 Augustus 1903 de gevraagde verkla ring gaven onder motiveering van de gronden welke hen daartoe geleid hadden. Nogmaals wendde de heer Van Akkeren zich tot den districts schoolopziener die wederom bij ge motiveerd schrijven weigerde eene verklaring van ongeschiktheid af te geven. Hierna werd door den heer Van Akkeren een aanvrage om pen sioen ingediend, onder overlegging van de stukken welke hem ten dien ste stonden. De Pensioenraad adviseerde- tot toe kenning van een pensioen ad 349 mits de vereischto verklaringen (dus ook die van den districte-schoolopzie- ner overeenkomstig da L. O. wet) werden overgelegd. Do toenmalige Minister van Binnen- landsche Zaken adviseerde Van Ak keren zich tot de Koningin te wenden met verzoek advies in to winnen van den Raad van State afd. voor de ge schillen van bestuur. Dit geschiedde en do Raad van State adviseerde tot niet-inwilligimg van het verzoek, daar aan de vereischten der wet niet is voldaan vermits met ééne verkla ring van ongeschiktheid niet kan wor den volstaan. ADRES SLAGERSBOND. Bii zijne inlichtingen op een adres van het Hoofdbestuur van den Neder- landschen Slagershond, houdende verzoek maatregelen te treffen, die 't' mogelijk maken van den bes taanden accijns van runderen, die na de slachting voorwaardelijk worden goedgekeurd, gedeeltelijke restitutie te verkrijgen, deelt de Minister van Financlön mede, dat nu naar aanlei ding van dit adres de zaak nog eens ernstig overwogen ls, het den Minis ter voorkomt, dat, hoewel het daarbij betrokken belang gering Is, er rede non van billijkheid pleiten voor het in het leven roepen van bepalingen, die het mogelijk maken do gevraagde restitutie te verleenen. In overweging is daarom een wets ontwerp, waarin deze zaak wordt ge regeld, dat binnen niet al te langen tijd kan worden ingediend. 'n SPOORAVONTUUR. Zondagavond met den laatsten trein uit Rotterdam naar Don Haag terug- koerend, waren we getuige van eon woest tooneel, aldus schrijft do Haag- sche CL Op 't oogenblik, dat de trein uit Schiedam yertrekken zou, sprongen er twee halfbeschonken lieden in de coupé. Daar deze reeds vol was, wilde een der reizigers oen conducteur roe pen om de overtalilgen te verwijde ren, maar inmiddels reed de trein T station uit. Een der mannen was over 't optreden van den passagier zoo verbolgen, dat hij hem aanbood dan waggon „uit te drukken", en zijn maat had heel wat moeite om hem te kalmeeren. Een poosje ging het goed, toen we, -om den vechtersbaas van den persoon, die zijn woede opge wekt had, verwijderd te houden, hem onze plaats aan 't andere eind der coupé overlieten. Later begon het lastige heerschap echter weer zijn makker aan te sporen, genoemden heer den trein uit te werpen, en, om de daad bij 't woord te voegen, Yloog hij op den reiziger toe, maar werd nog bijtijds door de medereizigers op zijn plaats teruggeduwd. Beide vrienden trokken nu eens klaps het mes en begonnen daarmee ee naanval op de omzittenden. In een ommezien waren de reizigers ln een formeel gevecht met de woestelingen. Toen nu een paar militairen bajonet en sabel trokken, meenden we, dat er reden genoeg was den trein door middel van de noodrem tot stilstand te brengen. Nauwelijks was dit ge schied, of het portier werd geopend en de vechtersbazen met vereende krachten de coupé uitgeworpen. Het treinpersoneel spoorde de bei de kameraden op eu stopte hen weer in dezelfde coupé, waar zij hun mede reizigers te lijf wilden. Geen protest baatte. Op ons voorstel, om die lie den dan, als er ergens anders geen plaats was, maar in den goederen wagen te zetten, werd door den hoofd conducteur, in strijd met de waarheid geantwoord, dat er geen goederenwa gen was. Intusschen had men ook den reizi ger, die aanleiding was tot de vecht partij, en welke zich in een weiland langs den weg verscholen had, weer opgespoord en plaats doen nemen in een andere treinafdeeling. De messentrekkers waren liet ver dere gedeelte van de reis vrij kalm en werden te Delft door eenige politie agenten aangehouden en naar 't bu reau gebracht. Gelukkig liep het voorval af zonder dat er iemand verwond werd. Naar aanleiding van dit voorval nog de opmerking, dat het vrij lang duurt althans nu vóór een trein door de werking van de noodrem tot stil stand gebracht wordt. Wel vijf of zes zeer krachtige rukken aan trekker en draad, met vrij lange tusschenpoozen, waren noodig eer de trein in Yaart minderde. Van 't nuttig effect der noodrem gaat daardoor veel verloren. Verder rijst de vraag, of de reminrichting er op berekend is, om door vrouwen bv. in een damescoupé In werking gebracht te worden. Eindelijk: Heeft het treinpersoneel wel voldoende instructies voor geval len als deze? 't Leek ons, dat men niet goed wist wat te doen. Dat men niet goed deed, staat o. i. vast. Op z'n zachtst uitgedrukt was 't onverant woordelijk om twee met messen ge wapende volgens sommigen had een der lieden zelfs een revolver bij zich en beschonken woestelingen weer la dezelfde coupé te plaatsen, waar zij geprobeerd hadden een snij- partijtje aan te richten. Dat een con ducteur in het compartiment plaats nam, om een oogje ln 't zeil te houden was zeker niet voldoende, INBRAAK OP KLAARLICHTEN DAG. Een brutale inbraak op klaarlich ten dag ls Maandag gepleegd ten hui ze van den heer A. L. de Gr eeuw, ren tenier, wonende Ter H aarstra at 4, bo ven, te Amsterdam, Te half elf had hij zijne woning verlaten, en was op het bovenhuis niemand meer tehuis. De buren wis ten dit, en waren dan ook zeer ver wonderd togen 5 uur te bemerken, dat de buitendeur open stond. On middellijk vermoedde men onraad. Do politie werd gewaarschuwd, en haalde den hoer De Greeuw, die met zijne echtgenoote den dag bij zijne dochter doorbracht. Thuis komende, bemerkte hij, dat ongenoode gasten van zijne afwezigheid gebruik had den gemaakt, om zich door middel van een loop er toegang te verschaffen tot de woning. In de voorkamer had den zij een bonheur opengesloten, in de achterkamer een linnenkast, dia vole diamanten, gouden en zilveren sieraden bevatte. Bijna alle voorwerpen van waarde on eenlg gold worden vermist, te za- men voor een bedrag van pL m. f900. Onder de gestolen voorwerpen bevin den zich een broche van ƒ300. een paar oorbellen van f 100, één gouden horloge, één zilveren horloge, zilve ren lepels, een zilveren taartenschep, een gouden halsketting, gouden man- chetknoopon en eenige ringen. Vreemd genoeg hebben de inbrekers een kist je met 30 gouden tientjes wel uit de kast gehaald, doch niet meêgenomen. Wellicht werden zij in hun bedrijf gestoord en kozen zij Bnel het hazen pad bij den haastigen aftocht de deur open latend. In elk geval moeten de dieven goed bekend zijn geweest mot de huiselijke omstandigheden van den heer De Greeuw en geweten hebben dat hij iederen Maandag den dag bij zijne dochter doorbracht en zijne woning alleen liet. Toch heeft men niet het geringste vermoeden, wie dezen bru talen diefstal heeft gepleegd. De politie stelt een nauwkeurig on derzoek in. (Tel.). WERELDBOND VOOR VROUWENKIESRECHT. Maandag word aan de ledesn van het congres van den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht, door de afdeding 's-Gravenhage, van do vereeniging van vrouwenkiesrecht ln het Palace Hotel te Scheveningen een thee aam gebeden, gevolgd door een diner in l»ut Kvirhnua. Aan tafel werd o. a. het woord ge voerd door mej. Van Dijk, de voorzit ster der Haagsche afdeeling van de vereeniging voor vrouwenkiesrecht, mej. Wilhelmina Drucker, mevr. Ver- sluvs-Poelman, mrs. Chapmann Catt en den oud-minister Van Houten. Deze laatste wees er op, dat de In voering van het vrouwenkiesrecht een zaak is van rechtvaardigheidsgevoel en dat het vraagstuk niet uit het pro letariaat ls opgekomen, maar is uit gegaan van de intellectueelen onder alle partijen. De spreker uitte don wensch, dat door het intellect der mannen het kiesrecht zal worden toegekend aan de intellectueels vrou wen. Na afloop van den maaltijd bewon derden de feestgenooten op het terras het vuurwerk, dat aan het strand werd afgestoken, en waarvan het slotstuk een vrouw voorstelde met het devies „Ju3 Suffragii". WETTHOUDERSPENSIOEN. De gemeenteraad van 's-Gravenhar g3 besloot in beginsel tot instelling van een wethouderspensioen en droeg de uitwerking op aan een commissie, bestaande uit de heeren Van Citters, Tor Laan, v. d. Kemp en VaB Dlas (leden der Pensioen-commissie) en de heeren Treub en Ederaheim. DE GEMEENTE-ONTVANGER VAN SCHOONHOVEN. De gemeenteraad van Schoonhoven heeft in zijn Maandag gehouden ver gadering, waarin het voorstel-Schneu- ders behandeld werd, bosloten met 6 tegen 5 stemmen den gemeente-ont vanger te ontslaan. De wethouders stemden tegen. HOMO SAPIENS MASCULINUS. Het nuttigste dier, voor de vrouwen van groote beteekenis, ia en blijft in geacclimatiseerdea toestand de man (homo sapiens masculiaus). In wilden staat heet hij „vrijgezel". Ia hij ge vangen, getemd en gedresseerd, dan heet hij „echtgenoot". In wilden staat leeft hij meest ln kudden, die ge woonlijk 's avonds samen naar drink plaatsen trekken. Deze drinkplaatsen zijn de llevellngsverblijven van dit dier en het drinkt veel. Er zijn exem piaren, wier dorst onleschbaar is. Zij zijn gemakkelijk te herkennen aan de roode kleur van wangen on neus. Onder het drinken dooden zij den tijd met praten of allerlei spelen, waarin zij vaak een groote mate van volhar ding aan den dag leggen. Hun lieve lingsbezigheid is het kaart-, kegel-, domino- of biljartspeL Daaronder ma ken zij veel geraas en blazen rook wolken uit don muil, waardoor zij soms veel schade te weeg brengen aan de zolderingen en gordijnen van hun stallen. Zij leggen veel belang stelling aan den dag voor jonge die ren van het tegenovergestelde ge slacht (vulgo: jonge juffers), maar leggen angst en afkeer aan den dag, als zij met oudere van die soort (vul go: oude tantes en schoonmoeders) te doen krijgen. Hun gedrag tegenover de laatsten is zeer verschillend en hangt veel af van haar lichaams bouw. Tegenover de jonge vrouwelij ke dieren van hun soort doen zij ijve rig hun best, om ln nadere aanraking te komen en zich zoo aangenaam mo gelijk voor te doen. Heeft oen exem plaar daarin zijn doei bereikt, of meent hij het ook maar, dan komen andere eigenschappen van hem voor den dag. Hij openbaart dan allerlei begaafdheden, apporteert bv. dingen, die Aieu laat vallen, draagt zonder te genzin mantels en parapluies en pa rasols en toont zich in alle opzichten een vortrouwd en gehoorzaam waak- dier. In bijzondere gevallen legt liij zelfs een groote voorliefde voor bloo men aan den dag en dit tijdperk la het meest geschikt om hem te vangen. Zijn toekomstige meesteres moet doa trachten door verleidelijke woordenl en kunstjes hem aan zich te verbin den, en als dit haar gelukt, kan z(j hem een ring aan den poot doen ten bewijze van zijn tamheid en dat hij nu haar eigendom is. Hoewel de man zich in gevangen etaat goed schijnt te kunnen schik- kon, toont hij toch telkens weder nei gingen te verwilderen, dat wil zeg gen: hij verliest zijn dressuur en goe de manieren, zoodra zijn meesteres niet nauwkeurig het oog meer op hem houdt Dit stadium tusschen wildheid en tamheid is een gewichtig stadium. Gelukt de dressuur goed, dan moet éér» blik voldoende zijn om hem tot rode te brengen. Hiertoe is echter veel beleid noodig, want het kan gebeu ren, dat hij op een bepaald oogenblik den kop In den wind steekt en aan den haal gaat. Echter komt het ook voor, dat de mannelijke mensch op een gegeven wenk in een hoek kruipt, lief doet en pootjes geeft, alleen uit vrees voor de pantoffel. Reeds liet uiterlijk van het wijfje heeft een ge weldigen invloed. Voelen zich meer mannetjes tot een wijfje aangetrok ken, dan gaat het vaak niet malsch onder hen toe. Dikwijls kan het wijf je het mannetje tot zich iokken door lekker eten. Maar het best vangt zij hem in gezelschappen en op danspar tijtjes. Zijn de mannetjes eenmaal getemd, dan moeten de wijfjes oppas sen voor te voel en te hard aankomen de tuchtiging. Hierdoor zouden zij hem schuw kunnen maken. Een zacht woord werkt veel meer uit, vooral in vereeniging met goed voeder. Keert eon exemplaar eenmaal tot den wil den staat terug, dan ls het moeilijk om het weder op te vangen. Dit geldt vooral van de oudere mannetjes; jon gere mannetjes zijn minder moeilijk terug te vangen om ze opnieuw te tem men. Zeer eigenaardigd is de omstan* dlgheld, dat men in onderscheiding van ander wild, van de mannetjes Naar het Engelscli door ERNEST WILLIAM HORNUNG. 5) Welnu, Seth, wees oprecht. Zeg mij openhartig, dat je al deze maan den niet aan mij gedacht hebt dat je niet meer op mij rekende. Je bent beleedigd, je bent teleurgesteld, maar stem mij maar eerlijk toe, dat je hart niet gebroken is. Wil je een antwoord daarop Ja zeker. Dau zeg ik je, dat ik ui deze maanden aan je gedacht heb, iederen dag en Ieder uur. Of ik op je gere kend heb, ik ben een menschen tot heden geloofde ik in de vrouw, daar om heb ik er op gerekend. Mijn ge voelens op dit oogenhlik doen niets ter zake het doet er niet toe, of ik beleedigd ben of iets anders. Maar wat aangaat, of ik voor jou mijn hart zal breken, misschien komt je dat ongemanierd voor, maar dat zal ik niet doen. Ook wil ik wel zeggen, dat ik niet veel meer aan je zal den ken. Barbara fronste de wenkbrauwen. Haar hak zonk nog dieper ln den grond. Haar oogen schoten vonken. Is dat alles, wat u te zeggen heeft Ik zei al, dat het niet veel zou zijn. Dan kan ik heengaan Ik heb Je heelemaal niet ge vraagd, hier te blijven. Barbara koerde zich boos om, stond op en ging heen. Soth nam zijn hoed of, maar zij nam er geen notitie van. Hij bleef daar staan, tot zij door de boomen en de invallende duisternis aan zijn gezicht onttrokken was zij keek hee lemaal niet om hij had dat ook moeilijk kunnen verwachten. Toen hij wist, dat zij was heenge gaan, en dat dit de laatste maal was, dat hij haar zag in zijn is ven, was ook al zijn zelTbeheerschii ,g voorbij. Een huivering liep door ziji lichaam. Hij wankelde naar den gevelden boom, ging daar weer op zitten, en begroef zijn gelaat in de ha iden. Het was al een poos iang donke toen hij opstond. En do harde pateyen van zijn handen waren vochtig. Zijn houding tegenover Barbara was totaal anders geweest. Het was zeven uur ln den morgen, toen de agent Whitly weer in den eenzamen politiepost terugl Ivam. De sergeant snelde de veranda in met het zeepsop nog op zijn 1 tjn, het scheermes in de hand. Wat ter wereld brengt je op dit uur weer hier terug Je hebt 8r ze ker van gehoord I Gehoord, wat Je eigen succès. Ik wensch je ge luk sergeant Whitty I Whitty keek hem in de grootste ver bazing aan. Je hebt promotie gemaakt, ging de andere sergeant verder. Ik zei je immers wel, dat zij de eerste de beste gelegenheid zouden aangrijpen, en dat hebben zij gedaan. Jij zult ser geant zijn, en heer en moester van je post want zij hebben er daar in Timber Town geen twee noodig. Wat scheelt je Is dat niet mooi genoeg Je ziet doodsbleek, kerel i Seth viel half uit het zadel en stond daar vlak hij de veranda te beven als oen riet. Daar kan ik niet heengaan 1 zei hij mot holklinkende stem. Ergens anders, maar niet daarheen. Ik zal mijn ontslag moeten nemen i Zijn houding tegenover Barbara was daar wel mee in strijd. III. Natuurlijk nam Seth Whitty niet zijn ontslag uit do bereden politie, en natuurlijk ging hij eindelijk als ser geant naar Timber Town. Hij was de laatste man, om bij kalm overleg toe te geven aan de opwelling van een oogenblik. Tegelijkertijd echter kon het kalm ste overleg niet ontkennen, dat Tim her Town in zijn omstandigheden hem niet veel goeds voorspelde, en Whitty ging er heen met vast opeen geklemde tanden oil een hart van lood. Timber Town maakte drukte óm hem, maar niet de drukte, die het op Kerstmis voor hem gemaakt zou heb ben. Het was een tijdperk van reac tie het nieuwe jaar was pas begon nen. Timber Town had hoofdpijn, zoodat Whitty er gemakkelijk af kwam. Dat was niet het eenige opzicht, waarin hij er gemakkelijk af kwam. Weken en weken achtereen had hij heelemaal niets te doen. Timber Town toonde haar hooge waardeeriog van zijn bekwaamheden (ten toon ge spreid ïn de zaak van „Roode Jim") door een tijdelijke bul van eerbied voor de wet, zoodat er geen politie zaken aan de orde kwamen en zelfs gewone vechtpartijtjes uit bleven. Het waren vervelende weken aan de politlebarak. Ja, het was nog iets erger dan verveling, wat hij onder vond, nu hij tegen wil en dank dage lijks getuige was van de liefde der onderwijzeres. Als de autoriteiten iemand anders naar Timber Town gezonden hadden, dan zou dit alles hem bespaard zijn gebleven, dan zou die ander zijn ledige uren heel aan genaam met Lovatt en Barbara heb ben doorgebracht. Als hij iemand was geweest, die een studie maakte van de menschelijke natuur, dan zou hij nooit ledig behoeven te zijn de ka rakters van dit paar waren wel waard bestudeerd te worden. Ieder ander dan Seth zou begonnen zijn vriendschap aan te knoopen met zijn kleine buurvrouw, de onderwij zeres die Soth zich op Kerstmis tot vijandin had gemaakt. Hij zou haar ten zeerste bewonderd hebben, on zonder eenig gevaar, omdat hij zag, dat zij al verloofd was hij zou boven allo3 haar verstand en energie bo- wonderd hebben ora de wereld in te gaan, om voor haar eigen onderhoud te werken, ofschoon niet meer dan Seth. die do omstandigheden kende. Hij zou ln haar allerlei lieve vrouwe lijke eigenschappen hebben opge merkt en ook wel enkele mannelijke trekjes. Maar hij zou gezien hebben, dat zij coquet was. Het Is to vreezen, dat iodereen behalve Seth haar een erge en ondeugende coquette gevonden zqu hebben en daarvan het ergste VOnd„ dat zij te wanhopig verliefd was op Jack Lovatt, om nog langer met liem te coquelteeren. Voor sergeant Seth echter (ofschoon men zou donken, dat hij nu wel moest weten, wie Barbara was) bestond dit niet, om een heel eenvoudige reden j zijn omgang met Barbara bepaald? zich namelijk alleen tot groeten, als hij haar ontmoette. Wat Jack Lovatt betreft, zijn ka rakter was wel waard bestudeerd te worden, maar men moest er een sleu tel voor hebben. De sleutel tot zijn karakter was zijn verleden. Men zou het niet denken van den jongen, energieken kolonist, maar hij was een jonge man van voorname, rijke familie. In Eton had hij het al te bont gemaaktop twintigjarigen leeftijd was hij zoover heen, dat men hem in geen enkele Christelijke ge meente ais lid wilde aannemen. Jack was alleen inaar de zoon van een politicus met veel succès, maar htj was niet eens zijn erfgenaam, zooda/ in hem zoo'n gedrag niet te verdedi gen was. Men kap zn.ii niet begrijpen, waf een duivel van een vent hij was op dien leeftijd. Toch was hij ook ln dien tijd verliefd. Het gevolg daarvan waf een dubbele crisis. Het meisje keerde zich van Jack af ter wille van een ander, zij verloofde zich namelijk met den hulppivsdlkant van haar oom; en tegelijkertijd brak de vader van Jack met hem en zond hem met duizend gulden de wijde V.areld in. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5