NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Onze Lachhoek. ^■Eóo j-aygm.g. k» >968 ta^w.yiii aageiijK», oeftw op ^oft- en reoeiaagen. DOTUfiKUAQ 20 vum i»uo ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNl Voor Haarlem 1-20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland 1-65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Looreiss Coster. Directeur PEEREB00RL ADVERTENTIÊNi VaiT 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels L—elke regel meer ƒ0. 28 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertenttén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie eo Administratie? Groote Houtstraat 55. Ifitercommuoaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij? Zolder Bultenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y, ALTA, Warmoesstraat 7673, Arasterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Overzit NEDERLAND EN VENEZUELA, 't Is weer niet in orde In Venezuela. Behalve dat de Republiek met Ame rika ongenoegen heeft (zoodat de ge zant teruggeroepen is) is het met Ne derland nu ook niet in den haak. Een op Curagao (een eiland van ons West-Indië) verschijnend blad schrijft I-Iet hoofd van een met ons bevrien de natie, waarmede wij vriendschap pelijke betrekkingen onderhouden, heeft den eenigen tak van handel en nijverheid, welke nog bloeide en vol doende vruchten afwierp voor velen, bijna geheel afgesneden en zoo good als van alle leven beroofd. De Curagaosche scheepvaart is stop gezet. De Venezolaansche producten, voor het buitenland bestemd, of de goede ren van het buitenland voor Venezue la bestemd, mogen in onze haven niet meer worden overgescheept. Onze Cuxagaosche kleinere schepen mogen de Venezolaansche havens in het geheel niet meer aandoen. De Curagaosche werklieden mogen tn de havens aan de Venezolaansche kust op de verschillende booten geen sjouwerswerk meer verrichten. Dat het bestuur der Kolonie en de Hooge Regeering In Nederland toch goed begrijpen, welke zware slagen aan ons arme volk werden 'toege bracht, zonder van onzen kant de minste aanleiding daartoe gegeven te hebben. Laag kan deze wanhopige toe stand, waarin ons volk zich thans be vindt, niet duren. Wij vragen bescher ming en verdediging van onze heilig ste, rechten bij onze regeering. Het volk vertrouwt y astelij k, dat de zjoo noodige hulp ten spoedigste zal ko men opdagen. Dat Nederland nu toone. dat het zijne koloniën weet te beschermen en te verdedigen. Onze haven wordt door al de de creten van generaal Castro als ge blokkeerd. Venezuela behoeft zijn oorlogsvloot hier niet heen te zenden om alle verkeer tusschen onze sche pen en de kust af te snijden en het volk laten verhongeren bij volslagen gemis aan werk en verdienstenhet zelfde uitwerksel werd reeds verkre gen door zijn presidentieels besluiten. Het zal aan ons Koloniaal Bestuur wel bekend zijn, waaraan deze wan toestand te wijten Is. Welnu, de Ne- derlandsc-he Regeering staat toch niet toe, dat Curagao weerloos blijft over geleverd aan deze verregaande wil lekeur De diplomatieke weg is lang moet voorzichtig worden betreden wij weten het, en stellen volkomen vertrouwen in onzen Minister-Resi dent te Caracas en HH. Exc. de Mi nisters van Buitenlandsche Zaken en Koloniën. Maar ook weten wij, en het geheele Curagaosche volk gevoelt dit met ons, dat het hier geldt de eer van onze vlag en Neerland's onafhanke lijkheid. Lang talmen kan hier den schijn zannemen van gebrek aan kracht. De kolonie mag zelfs geen oogen- blik twijfelen, of het moederland wel bij machte is ons te beschermen en onze rechten te verdedigen. De eer van onze vlag en Neder- land's onafhankelijkheid eischt, dat de Regeering hier optrede met spoed. DUITSCHLAND. De Keizer heeft weer een toespraak frehouden 1 Nu echter niet over oor- og, maar wel over een niet minder gewaagd onderwerpde belasting. *t Was aan een feestmaal, dat Wil helm over de hervorming de* Rijks financiën zei „Do grondslag is gelegd, de plan nen worden opgetrokken. Het Ham- burgsche bloed dat In de aderen van onzen uitstekenden en hoogvereerden kanselier vloeit, zal u waarborgen ge ven. dat de opbouw van de Rijks fi nancieels hervorming rationeel, ge zond en voor het rijk nuttig wezen zal en aan zijn doel zal beantwoor den. De man. die hem ter zijde staat verdient uw volle vertrouwen en dat van het vaderland. „Wat is voorgenomen moet nog ge heim blijven, en mag niet worden ge zegd maar wellicht kan, als ik den sluier wat zou lichten, voor hen die niet getrouwd zijn een jonggezel- lenbelastingte voorschijn ko men. Maar zsker is het nog niet." (Groote vroolijkheid 1) De laatste herstemming voor den Prulsischen Landdag Is afgeloopen, en uitgevallen ten voordeele van een >ociaaf-democraaL Nu hebben de s. d.'ers 7 zetels. Wil men de bladen in dit geval de Voss. Ztg. gelooven, dan is er een scherpe verkiezingsstrijd in Mo- rabit geweest. Het blad schrijft ,,Op het uithangbord van den wln- •lier Seela in de Bandelstr. is een papier geplakt, dat reeds herhaalde lijk ls weggenomen, maar lederen morgen weer opnieuw wordt aange troffen. Daarop staan de namen van 15 bakkers, groentenhandelaars, kleine winkeliers, schoenmakers enz. die op den 16en Juni voor den vrijzin nigen of conservatieven candidaat stemden. De winkelier, een vrijzin nig kiesman, is geheel terneer gesla gen hij hing een bedroevend tafereel op van de toekomst. Sedert de boycot is uitgesproken heeft hij belangrijk geleden in zijn Inkomsten. Alle huis vrouwen, die hij voor vaste en alle- daagsche klanten hield, bleven weg. En zijn lot zou nog erger worden, als hij van zijn stemrecht gebruik maak te. Hij ging dus niet kiezen. Zijn vrouw was heengegaanzij kon het in den leegen winkel niet uit houden. Hij wil nu pogen zijn huurcontract •o doen ontbinden, en dan ergens an ders heengaan. Of het daar beter zal gaan is de vraag. En zooals hem, gaat het velen. Inderdaad een sterk pleidooi yoor een geheime stemming 1 RUSLAND. In een buitengewone en geheime zitting van de vereenigde begrootings- en militaire commissies uit de Rijks- doema werd het voorstel der regee ring behandeld, om een krediet van 293 millioen Roebels toe te staan voor de aanvulling der krijgsmiddelen. Bij de besprekingen waren de minis ters van financiën en van oorlog en de chef van den generalen staf aan wezig. De commissie besloot, aan de Doema voor te stellen, voorloopig een krediet van 93 millioen Roebels toe te staan, en daarvan als eerste termijn in dit jaar nog 53 millioen Roebels. Of de Doema 't nu zal doen? Rusland wordt modern I De minister-president Stolypin heeft bij de Doema een wetsontwerp inge diend, bepalende, dat ieder afgevaar digde van den dag zijner verkiezing een jaargeld ontvangen zal van 4200 Roebels, te betalen in maandelijksche termijnen. Afgevaardigden, die de zit tingen niet bijwonen, worden daar voor gestraft met een korting van 25 roebels voor ieder verzuim. Dit laatste is een eigenaardige, maar oogenschijnlijk wel doeltreffen de bepaling. SPANJE. Da Koningin en de tweede troonop volger maken het best. Natuurlijk wordt aan vele gevangenen gratie verleend. Toen koning Alfons werd meege deeld, dat dien zelfden dag een ter- doodveroordeelde zou worden gevon- nisd, heeft hij terstond diens gratie geteekend, om de geboorte van zijn kind te wijden. Het prinsje heeft de volgende voor namen gekregenLeopold. Alexan der, Isabella, Hendrik, Albert. Al fons, Victor, Acacia, Pedro, Paul, Marie. ITALIë. Een telegram meldt „de algemee- ne staking is geëindigd." Waarom- Dit zullen we wellicht eerst later hoo- rem. OOSTENRUK-HONGARUE. De studentenstaking heet officieel geëindigd, maar toch duren de onlus ten en twistpartijen voort. Gisteren zijn nog 18 rumoerige studenten ach ter slot en grendel gebracht. PERZIë. Men weet het, de troepen van den Sjah zijn met het volk aan 't vochten gegaan. Eenige telegrammen brengen bijzonderheden. Hot bombardement door de troepen van den Sjah heeft tal van huizen verwoest, de moskee beschadigd en het parlementsgebouw gedeeltelijk vernield. Twee honderd personen zijn als slachtoffers gevallen. De omgeving van het parlements- jebouw is op last van den Sjah vol komen uitgeplunderd, en de comman dant der troepen dreigt met geheele ïlundering van de stad, zoo de win kels niet worden geopend. De natio nalistische leiders onder de afgevaar digden zijn uit het parlements-gebouw gehaald, in ketenen geklonken en voor den Sjah gebracht, onder hen was de president van het Parlement en een groot aantal van de meest be kende volksleiders en journalisten werden gevangen genomen. Sommi gen namen de vlucht naar de Engel- sche legatie. De Britsch© en Russische gezanten verzochten den Sjah, onmiddellijk stappen te doen ten einde de orde te herstellen, en zich te herinneren, dai hunne regeeringen hem verantwoor delijk stellen voor elke onvoorziene gebeurtenis. De Sjah gaf de verzekering dat hij daarmede rekening zou houden. AMERIKA, De oud-president der Vereenigde Staten Grover Cleveland is overleden. Stadsnieuws Rubriek voor Rechtsvragen. Vraag: Ik heb een kraam bloem bollen, die ik eenige Jaren bij een fa milielid op eene andere plaats beteeld heb. Nu ben ik te Haarlem en zou mijn bollen hier willen hebben, maar ben nog minderjarig en blijven mijn vader en dat familielid aandringen, om ze daar te houden. Wat moet ik nu doen om ze hier te krijgen? Antwoord: Uw vader heeft het bewind over de aan u toebehoorende goederen en gij blijft tot uwe meer derjarigheid aan de ouderlijke macht onderworpen. Wij gelooven dus niet dat er iets aan te doen is. Vraag: Als een crediteur weigert zij nvordering te accepteeren, op grond dat hij reeds faillissement heeft aangevraagd en hem de kosten hier van niet bijbetaald willen worden, door wien moeten dan de kosten be taald worden, daar de rechtbank dan niet het faillissement kan uitspreken, daar het bewijs van onmacht dan niet geleverd kan worden. Antwoord: Er behoeft voor fail lissement ook geen onmacht bewezen te worden; maar 't is best mogelijk dat het faillissement toch niet uitge sproken zal worden. De kosten moe ten betaald worden door dengerue die ze maakte. OVER VROUWENKIESRECHT. Nadat de couranten dagen lang heb ben volgestaan van verslagen over H Vrouwenkiesrecht, waaraan te Am sterdam een wereldcongres was ge wijd, kan moeilijk verwacht worden, dat een verslag der huishoudelijke vergadering der afd. Haarlem van de Vereen, voor Vrouwenkiesrecht, iets nieuws zal bieden. Ook niet al sprak in deze vergade ring met introductie Mrs. Montefione, een der bekende Engelsche „suffra gettes", de veel besproken Engelsche roerige strijdsters voor t kiesrecht der vrouw. Want Mrs. Montefiore is al eenmaal hier geweest om over de haar dierbare zaak te spreken. En toch kwam zij nu in bijzondere omstandigheden. Want eerstens klonk van buiten de muziek van Kriens' orkest, die de dames al van 't boven voor- naar 't achtertuinzaaltje verjoeg, en in de tweede plaats ver joegen zij van daar een gezelschap eerwaarde heeren, die daar juist ge dineerd hadden. Vrouwenkiesrecht zat dus tusschen muzikanten en do minéés in. De besprekingen waren zeer verward, zoolang ze gingen over de huishoudelijke zaken der vereeni- ging- Zij zal nl. op 12 Juli te Breda haar jaarvergadering houden, alwaar o.a. de vraag ter sprake komt of mannen ook als gewone leden zullen worden toegelaten. Na een verwarde discus sie en een eveneens verwarde stem ming werd beslist dat de afdeeling wachten zou wat ter algemeen© ver gadering ter tafel zal worden ge bracht. De dames Hoevenaar en Schuyt werden benoemd tot afgevaar digden. Toen dit afgedaan was, gaf mevr. Montefiore eenige indrukken weer van het merkwaardige congres te Am sterdam gehouden. Nieuws zooals wij zeiden kon Mrs. Montefiore niet vertellen. Zij slaagde er wel in de beteekenis van het Congres te doen gevoelen. Mej. Hoevenaar gaf een vrije ver taling harer woorden. Boottocht. Zondag 5 Juli zullen de leerlingen van de dansleeraren, de heeren de Haan en De Lange een boottocht hou den. De reis gaat over Spaarndam, Amsterdam, naar Muiden, waar bal- champêtre gehouden wordt in den Prins Hendrik-speeltuin. FORTMANOEUVRE. Men schrijft'tins: Wat een tegenslag voor alle deelne mers aan de buitengewone velddienst oefening op Woensdagavond! Wij hadden ons zooveel voorgesteld van een heuschen vijand op een fort, die zou trachten, al was dit dan maar door losse projectielen, een aanval af te slaan. De afd. Amsterdam van de Ned. Weerb. Vereen, was met onge veer 40 man, benevens eenige officie ren, naar Haarlem gekomen. De ver- eenlglng V. V. en K. was ev* omstreeks 40 man sterk, terwijl nog eenige leden van Volksweerbaarheid in dit bijzondere geval hunne zeer ge waardeerde medewerking hadden ver leend. Edoch, de Fortmanoeuvre ging niet door. Van hoogerhand was den com mandant van het fort bericht, dat de oefening niet kon doorgaan, zoodat aan onze mannetjes op 't laatste oo- genblik moest worden medegedeeld, dat het hedenavond geen extra bui tengewone, dcch een gewone veld dienstoefening (bulten) was. Teleur stelling was op teder gezicht te lezen, doch lang te beraadslagen was min der wenschelijk, zoodat na alle voor bereidende maatregelen voor de fort- manoeuvre te hebben afgezegd, plan nen in elkander waren gezet voor een oefening zooals die nu Woensdag avond ls gehouden. Begunstigd door prachtig weer marcheerden de mannetjes van V. V. en K. in de richting van Bloemen- daal, van waar werd doorgemar cheerd in de richting Yelsen. Verondersteld werd, dat door de troepen, komende uit Velsen,en Sant poort voorraden waren geborgen aan Middenduin, doch dat dit punt werd bedreigd door vijandelijke patrouilles en afdeelingen. Raadzaam was het dus, die voorra den zoo spoedig mogelijk op een vei liger plaats te brengen in de duinen. Doch toen men na een marsch van 2£ uur op dit punt aankwam, was dit door de afd. Amsterdam van de N. W. V. bezet, Z ij waren meester (als nach tegalen in de boomen) van dit voor hunne tegenpartij zoo gewichtige punt. Het was in tusschen 11 uur gewor den en de afd. Amsterdam wilde gaarne Yan de laatste gelegenheid ge bruik maken om naar huis terug te keeren. 8 min. voor half 12 vertrok de tram van Santpoort, De afd. Haarlem verliet tn zeer op gewekte stemming het oorlogsveld en kwam om ongeveer half een in Haar lem aan. Hoewel deze oefening nuttig is ge weest, hadden wij toch liever een fort- manoeuvre gehad, maar het heeft niet zoo mogen zijn. Jammer was het, dat aan deze ge wone oefening Volksweerbaarheid uit Haarlem niet mededeed. BOND VAN SCHIETVEREENI- GINGEN. In de druk bezochte algemeens ver gadering van bovengenoemden bond, die gisterenavond in de Korenbeurs werd gehouden, deed de voorzitter van de schietvereeniging „Generaal van Merlen" le officieele mededee- ling, dat door Mvr. Douiairière Mr. D. Visser van Hazerswoude, jeb. v. Merlen, een schletlokaal was ge- geschonken, zooals wij in ons blad reeds vermeld hebben. Daar eerst het plan was 2/3 van de opbrengst van den Nationalen Recla me-schietwedstrijd be bestemmen tot oprichting van een eigen schietlo- kaai en 1/3 ten bate Yan het Lighal- fonds, rees hier de vraag: Zullen wij den wedstrijd nu laten doorgaan. Na eenige besprekingen daarom trent werd besloten van Ja, en werd met algemeens «temmen aangenomen Je geheele opbrengst van den wed strijd af te dTaaen aan het Lighal- fonda Inderdaad een prijzenswaardig be sluit, waardoor de Bond gerechtigd is den steun van alle welgezinde bur ger© te eiscken. Heeft de Koningin- Moeder niet gszegd: „In den strijd te gen de tuberculose moeten en kunnen alle menschen samengaan"? Het adres van den secretaris van den Bond ls Krelagestraat 18, waar alle toezeggingen tot het beschikbaar- stellen van prijzen gaarne zullen wor den aanvaard. Haarlemsch Dagboek 25 J u n i. De introductie, die ik, een der ze ven mannen welke de vergadering der Voreeniglng voor Vrouwenkiesrecht op Woensdagavond bijwoonden, daar voor verkreeg, heeft mij niet tot het Vrouwenkiesrecht kunnen be keeren. 'k Heb grooten eerbied voor de vrouwen van kennis, geleerdheid en talent; niet minder voor die van stager arbeid in het huisgezin, soms zoo vesl moeilijker taak hebbend dan de „geleerde", schrijvende, onderwij zende, pleitende of medicineerende vrouw. Eerbied ook voor een walge- fundeerde overtuiging. Maar de vergaderende vrouwen ge ven mij bijna altijd stof tot lachen. Nu is lachen gezond en ik houd er van, maar de vrouwen komen daar voor toch niet bijeen. Ze meêfaen 't heusch ernstig en goed te doen. dan wórdt het soms van zelf lachwek kend. Dat komt óók voor ih mannenver- gaderingen. Ik heb wel eens gehaspel bijgewoond tusschen mannen in zeer achtbare colleges, waarvan je de ha ren te fierge rezen. Maar ik heb nog nooit een vrouwenvergadering bijge woond, waarin niet gehaspeld werd. En nu ls het toch wel vermakelijk, dat de mannen van 't gewoon lid maatschap der Vereen, v. V. K. zijn uitgesloten en dus als bestuursleden Diet verkiesbaar zijn, opdat de vrou wen gelegenheid zouden hebben zich in bestuursfuncties te bekwamen. Er is een strooming die dat wil veran deren, want ,,'t besturen kunnen we nu wel", zooals de presidente zei. Nu, ik ben te beleefd om dat te ontkennen, maar als i k voorzitter geweest was, zou ik bijvoorbeeld niet nebben toege staan. dat de secretaris mij feitelijk de leiding der vergadering ontnam, wat deze presidente lankmoedig toe liet. En toen er gestemd moest worden over drie denkbeelden a. om de zaak te laten zooals ze was, b. om te ver anderen, en c. om te veranderen met eenige beperkende bepalingen, wa ren 10 leden voor 't oude systeem, 6 voor 't nieuwe.... en daarop liet de presidente nog eens stemmen over veranderen met beperkende bepalin gen, wat na de genomen beslissing geen zin meer had. En er was slechts eecn dame, die inzag, dat er dan nu toch verkeerd gestemd was. Eta bij al dat gehaspel zat Mrs. Montefiore gehoed en gemanteld te wachten. Dat zouden mannen allicht ook niet gedaan hebben die zouden uit beleefdheid tegenover de gast de huishoudelijke werkzaamheden heb ben laten rusten tot nk de spreek beurt. y. Neen, dames, heusch, met alle res pect voor uw goede bedoelingen, voor bestuursfuncties zijt gij nog niet rijp I OBSERVATOR. A. van der Voort Au. In sommige bladen circuleert het bericht, dat de heer A. van der Voort Azn., leeraar in de aardrijkskunde aan de H. B. School alhier, ontslag zou gevraagd hebben wegens ziekte. WIJ kunnen dit bericht uit de beste bron tegenspreken. De beer Van der Voort is wel eeni ge weken ongesteld geweest, doch deze ongesteldheid was van neuten aard, en doet hem alleen overwegen, een niet langdurig verlof aan te vra gen. Doch ook zelfs dat is nog niet eens geschied. Langs den weg. In t Rozensteegje verkoopt een groenteman zijn nieuwe aardappel tjes. Ze zien er, klein als knikkers, smakelijk en malsch uit, en de juf- frouw-boven besluit dan vandaag maar eens nieuwe te eten. Het mandje raakt vol, en het volle mandje moet meè naar boven. De juffrouw draagt 't voor zich uit op de handen, maar.... een trap of vijf hoog stoot ze de mand tegen een der tre den, laat haar vallen, en alle aard appeltjes als knikkertjes rollen tik kelend langs de trappen. Snedige opmerking van een buur vrouw „Rolden ze nou zoo maar weer naar boven ook I" DICK. In de groote Kerkeraadsvergade- ring der Ey. Luth. gemeente alhier, van Woensdagavond, ls besloten Ds. Poolman op Z.Eerw.'s verzoek, met 1 September op de meest eervolle wijze onslag te verleenen. Geref. Kerken. In het kerkgebouw der Gereform. Kerk A. aan de Oude Gracht werd gisteren eene Provinciale Synode ge houden. De leden Yereenigden zich na afloop aan een maaltijd In Café Brlnkmann. PROFESSORAAL. Rentenier (des zomers bulten): „Elj ken morgen als ik opsta ls mijn eer ste gang naar het venster." Professor (in hetzelfde pension): Daj maak ik me wat gemakkelijker. gaf aan den huisknecht den last mijl schoenen te poetsen, als het moo! weer is, en ze in te smeren, als he( regent. Ik behoef dus alleen mijl deur open te maken en naar mij# schoenen te grijpen." KINDERMOND. Pietje: Weet je 't al, Netje, dai ze hiernaast in den schoenwinkel eei nieuw zusje gekregen hebben? Netje: En zullen ze het houden? Pietje: Waarom niet, malle m.eldjï Netje: Er staat toch een bor aan het raam: „Hier worden jongen! gevraagd." DAT IS WAT ANDERS. Patroon: „En dus, toen u da,t on geluk had met uw fiets, drie uur bui ten de stad, hebt u zelf de heele zaak weer gerepareerd? Typewritende Jonge dame (trotsch): Ja, mijnheer, heelemaal alleen. Patroon: „Maar weet u wat Ik erg grappig vind? Dat u bij 't kleinste mankementje aan uw schrijfmachine telkens dien knappen boekhouder noo dig hebt om 't weer in orde te maken. DRASTISCH. Heer (tot een hoedenmaker): De he mel mag weten, wat je met mijn Pa namahoed hebt uitgevoerd, maar het is een echt Panama-schandaal!" Onze stadgenoot, de heer J. E. v. d. Arend, promoveerde den 24en Juni tot Doctor in de Scheikunde op proef schrift: Over de Nitratie van Toluol en van Ortho- en Para-Chloortoluoï, met daaraan toegevoegde stellingen. Militaire Zaken. De levering van aardappelen Voor het garnizoen alhier, gedurende hel tijdvak 16 Juli—81 October 1908, is op gedragen aan den heer J. HuyboonXj te Haarlem, tegen den prijs van f 1.9o per H.L. De milicien J. J. van D., van het 10e regiment infanterie, alhier, is door den krijgsraad te Haarlem veroor deeld tot eene geldboete van f 2, sub sidiair 2 dagen hechtenis, wegens eeü spoorweg-overtredingde milicien L. V., eveneens van genoemd korps, tot f 1 boete, subsidiair één dag hechtenis, wegens een rijwtel-overtré ding. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van Woensdag 17 tot en met Dinsdag 28 Juni zijn te Haarlem voorgekomen 8 gevallen van Typhus en febris typhoidea, en 2 gevallen van Roodvonk. Te Haarlemmermeer 1 geval van Diphtheritis. Te Hillegom 2 gevallen van Diph theritis. Bijna verdronkeB. k Ter plaatse aan het Spaarne, waar Zaterdagmiddag jl. een knaapje ver dronk, viel gistermiddag weer een kind te water. De heer Van Gerven Jr. mocht het genoegen smaken het reeds zinkende kind te redden. Nog enkele seconded en het zou zeer zeker verdronken zijn HUISHOUD- EN INDUSTRIE SCHOOL. Met leedwezen hebben wij gezien, dat Ged. Staten wel geadviseerd heb ben tot het verleenen van een hooger subsidie aan de Haarlemsche Huis houd- en Industrieschool, maar niet tot het bedrag, dat het bestuur van deze stichting vroeg. Gevraagd werd f 3000 (tot dusver ontving de school f 1400). Ged. Staten stellen voor, een verhooging tot /22O0. En deze vermindering klemt te meer, omdat het gemeentebestuur van Haarlem, naar wij uit het voorstel van Ged. Staten vernemen, niet hoo- ijer schijnt te willen gaan dan f 2800, ';erwijl aan dit bestuur een subsidie van f 4000 is gevraagd. Op die manier snijdt het mes van twee kanten het bestuur in de vin gers. Minder van de provincie, omdat de gemeente minder geven zal. One komt dit voorstel van Ged. Stater» voor noch gewenscht, noch behoorlijk gemotiveerd te zijn. In ons volgend nummer komen wij daarop terug.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1