HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland C Pers-Overzicht Leger ea Vloot Sport en Wedsfrijdes Uit de Arbeiderswereld FEUILLETON SERGEANT SETH. DONDERDAG 26 JUNI 1908 W. ANDRIESSEN Ouzo Btadgenoot de heer Willem Andrleasen zal Woensdag a.s. te Am sterdam een concert geven, om te Cngen naar den prijs van uitnemend heid. Door het orkest wordt uitge voerd een compositlo van hem „De fiuldensporenslag", en hij zelf zal het vijfde pianp-conoert van Beethoven Voordragen. De jury wordt gevormd door Ha rold Bauer en Frederic Lamond. Postdienst. De directeur van het Postkantoor te Haarlem brengt ter kennis van be langhebbenden: Ie. dat ten hoofdkantore eene bus- lichting plaats heeft te 5.85a voor de Correspondentie voor Belglö, Frank rijk, Spanje en Portugal, zoomede .voor de correspondentie voor en over Engeland. 2o. dat voortaan, gedurende dezen zomerdienst voor de correspondentie Voor en over Engeland eene lichting van de Stationsbrievenbus zai plaats hebben te 8.05 u. en dat zelfs deze Correspondentie geworpen in de bus Van het poBtriJtulg, loopende in den $rein no. 584, te 6.27 u. vertrekkende ln de richting naar Amsterdam, even eens de aansluiting met de nachtboot yilssingenQueenborough zal ver krijgen. Mat deze latere gelegenheid wordt t>ok nog verzonden correspondentie yoor Belglö en Noordelijk Frankrijk, die echter 2 tot 7 uur later ter bestem ming zal komen, dan wanneer opge nomen in de busllchtlng van 5.85 u. ten Hoofdkantore. HEEMSTEDE. Bij de Woensdag gehouden stem ming voor een lid van den Gemeen- zijn uitgebracht op den heer Z. /aJ Peperkorn 250 stemmen en 'p U ,T G. Jansen Hendriks 252 ibenuftur gekozen is de heer f Jansen Hendriks. 'G o 11 e c fc e, £>e collecte voor den gewapenden 'dienst heeft alhier opgebracht 110.54 Drankwet, Aan F. Wildschut alhier is verlof Verleend voor den verkoop van alco holhoudenden drank anderen dan pterken drank voor het perceel aan den Binnenweg bij de ijzeren brug. IJMUIDEN. Men meldt aan de N. R. Gt.f dat de JEngelsohe stoomtrawlers, waarvan er reeds twee te IJmulden zijn aangeko men, zullen overgaan aan een naam- (ooze vennootschap, waarvan de di recteuren-beheerders deels In Grims by, deels in IJmuiden zullen geves tigd zijn. De stoomtrawlers zullen va ren onder Nederlondsche namen en 'de Nederlandsche vlag voeren. Van andere zijde deelt men in ver band met deze zaak mede De Engelsche wet verbiedt aan al hare vlsschers3chepen het visschen met de trawl in de baaien of firth9, Vallende onder het gebied Yan Groot- Pritannlë en Ierland. Daarentegen Is bij de Internationale Conventie op Noordzee-visscherlj, waartoe de var- schillende landen aan de Noordzee gelegen zijn, toegetreden, overeenge komen, dat een baai wed mag be- Vischt worden, wanneer deze breeder js dan 10 Engelsche mijlen. Wat dus piet onder Engelsche vlag mag ge schieden, kan wel geschieden onder de vlag van een andere natie, die tot de genoemde conventie is toegetre den. H. M. DE KONINGIN-MOEDER NAAR ORANJE-NASSAU-OORD. H. M. de Koningin-Moeder vertrok met Haar gevolg Woensdag om 11.17 uur van het station Baarn naar Renkum, om een bezoek aan het Sa natorium Óranje-Nassauoord te bren- jen, endaarna het concours te bezoe- ROOKEN DOOR KINDEREN. Dat dit kwaad niet enkel tn de groote plaatsen maar oöfc ten platte- iande bestaat, bleek Maandagmorgen 1.1. in eene school In de gemeente Schoterland. Toevallig kwam het daar uit, dat een Jongen vóór schooltijd (tusschen 8 en 9 uur) dien dag' niet minder dan negen cigaretten gerookt had.Natuur- lijk hard gepaft'; de eene na de ande re. Bij onderzoek bleek den onderwij zer verder, dat de Jongen 's avonds geregeld zijn pijpje rookte (dat vond hij dan lekkerder I). De centen voor de cigaretten ver diende hij met boodschappen doen de tabak wist hij thuis te krijgen. Zijn vader, die direct gewaarschuwd werd, zei van niets te weten. En bij den patroon, voor wien de Jongen boodschappen deed, bleek nu, dat de iongen niet alles afdroeg wat hij beurde voor zijn baas 1 Op school is de jongen suf, onwil lig, onverschillig. „DE HOOP". Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" Is Dinsdagmiddag uit Lerwick naar zee gegaan. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Men meldt uit Heerlen aan de „Te legraaf" Woensdagoohtend om 3 uur had een gevecht plaats tusschen Duitsche en Nederlandsche mijnwerkers, Frans Eschhof uit Bergen-op-Zoom werd met een broodmes boven het lin- j keroog gestoken door den Silezlër Seemann. Het mes, dat 21/2 c.M. breed is. is 10 c.M. diep door den I schedel in de hersenen gedrongen. De wonde is waarschijnlijk doodelijk. Vincken, een caféhouder, kreeg een snede van 8 c.M. lengte en 8 c.M. diepte In den linker onderarm. VROUWENKIESRECHT. De Wereldbond voor Vrouwenkies recht mocht op da betuiging van hul de, bij gelegenheid van het diner in het Concertgebouw, op 20 Juni 1.1., aan Hare Majesteit de Koningin ge bracht, eene dankbetuiging van Hare Majesteit ontvangen. VEILING LANDGOED. De buitenplaats Berkheid e" aan de Van Hengellaan ie Hilversum, op 17 Juni ingezet totaal op f 109,804, is door de makelaars Muller en Sieg- mund te Amsterdam afgemijnd op f 10,000 9n is dus verkocht voor f 119,804, DE SLAAKPOLDER. Dinsdag werd te Bergen-op-Zoom verkocht de Slaakpolder, in eigen dom toebehoorende aan 't Rijk. De totale opbrengst was f555,910. EEN EENVOUDIGE PLECHTIGHEID. Door den commandant van de divi sie Zweedsche opleidingsschepen, ka pitein-luit. ter zee Leuhusen, is Woensdagmorgen op het kerkhof ts Huisduinen (nabij Holder) in allen eenvoud een krans gelegd op het graf van den Zweedsehen adelborst Jacob Sohutz, die op 2 Juli 1878 bij het af geven van het saluut aan boord van het Zweedsche oorlogsschip „Saga" ter roede van Texel door het sprin gen van het kanon het leven verloor. De overste Leuhusen diende toon ook als adelborst op genoemden bodem. GOED AFGELOOPEN. De inspecteur van administratie C. J. Blok, die Dinsdag met zijn familie een rijtoertje langs den zeedijk te Helder wilde maken, is aan een groot gevaar ontsnapt. Bij het oprijden van den zoogenaamden Kluft aan het Wostpledn kantelde liet rijtuig langs dern. dijk nliar beneden, waardoor de Inzittenden onder het rijtuig bekneld raakten. Eon der dames bekwam een lichte wond aan den hals, terwijl de hoer B. zijn knie bezeerde. Overigens kwam men met den schrik vrij. DE GEMEJENTE BESTOLEN. In de Raadsvergadering der ge meente Idaarderadeel bij Grouw (Gr.) word behandeld het punt„Be spreking naar aanleiding van het ver missen van /2ÜU0 uit de brandkast ten gemeentenuize". Het dagel. bestuur stelde voor om de gemeente de schade te doen dra gen. De heer Schepers stelde voor, om niet den Gemeenteraad, maar Gede puteerde Staten te laten beslissen. Uitvoerige discussies hadden hier over plaats. De heer De Boor sprak als zijn mee ning uit, dat de geheele zaak een quoestie was tusschen het dagelijksch bestuur en den gemeente-ontvanger. Ten slotte werd het voorstel van het dagelijksch bestuur ingetrokken, en dat van den heer Schepers aange nomen, om namelijk de beslissing aan Ged. 8taten over te laten. REN WAARSCHUWING. Dezen zomer werd mijn opmerk zaamheid getrokken door een artikel, het zg. „Strobin" dat in vele winkels ten toon gespreid werd als een mid del bij uitnemendheid om stroo- en Panamahoeden te wasschen, schrijft dr. W. van Rijn aan de „N. R. Ct.". Het kleurige etiket en ook de reclame die aardig gedacht is, trekken de aan dacht en ook de prijs is geen be zwaar voor iemand, het zich aan te schaffen. Wat mij vooral trof was de aan duiding Vetvrij, onschadelijk, zéér duidelijk op de verpakking vermeld, en lk schafte mij een pakje aan, dat bleek te bevatten 7 gram van een wit poeder. Bij onderzoek bleek dit poe der voor het grootste gedeelte te be staan uit zuringzout. Zooals alge meen bekend ls, is deze stof te reke nen tot de waarlijk niet onschuldige, en meermalen zijn vergiftigingen er mede geconstateerd. Hoe het dus mo gelijk is, een dergelijke stof als on schadelijk te verkoopen en aan te prijzen, Ls mij een raadsel, en het feit, dat dit gebeurt eenvoudig on veren twoordefij k. Mijn doel mét dit schrijven is, den leek te waarschuwen voor misleiding, koopt men zuringzout, dan weet men dat men voorzichtig moet zijnkoopt men Strobin, dan is men zorgeloos, omdat het opschrift de omthadelijk- heid verkondigt, en die zorgloosheid kan vèrdragend leed veroorzaken, merkt de dokter op. INVOER VAN NEDERLANDSCH VEE IN ENGELAND. Reuter seint: In het Lagerhuis richt te de heer Bowerman de volgende vraag tot het ministerie van land bouw: „Heeft het ministerie van land bouw nota genomen van de onlangs in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal door den Nederlandschen minis ter van landbouw enz. afgelegde ver klaring, dat het mond- en klauwzeer uit Nederland is verdwenen en dat de regeering van plan is de tot dusver re noodzakelijk geachte voorzorgs maatregelen in te trekken en kan de regeering op grond van deze verkla ring de mogelijkheid van toelating van Nederlandsch vee op de markt te Deptford In overweging nemen?" De heer Strachey antwoordde, na mens het departement van landbouw, dat dit bekend is met bovenvermelde verklaring, maar dat deze niet van zoo positieven aard is als uit de vraag van den heer Bowerman af te leiden zou zijn, en dat, wijl volgens officieele Nederl. gegevens er in Ne derland in de laatste maand nog 120 gevallen van mond- en klauwzeer in Nederland zijn voorgekomen, het de partement van landbouw zich niet ge rechtvaardigd zou achten om op het voorstel van den heer Bowerman ln te gaan. BRANDEN. Te Groenveld (N.-H.) zijn afgebrand de woningen (onder één dak) van P. Jongens en A. Rijswijk. Huizen en in boedels waren plaatselijk verzekerd. Oorzaak onbekend. HET ATJEH-RAPPORT. „Hot Nieuws van den Dag" vindt één zinsnede in het Atjoh-rapport heel ernstig voor den hoer Van Heutsz zelf. Hij geeft te kennen en dikt daPj nog eens aan op een andere plaats in het rapport dat vier jaren gele den overste v. Daalen door hem zelf, die toen Kota-Radja met Buitenzorg ging verwisselen, aanbevolen Ia tot zijn opvolger als gouverneur van Atjeh.... als pisaller, om het met een leelijk woord te noemen. In do eer ste plaats nu moest dat zoo zijn Was er waarlijk geen ander bekwaam man te vinden, of was het misschien toon het geschikte tijdstip geweest om eenigszins do bestuursinrichting niethet stelsel te wijzigen Er is geen twijfel aan, dat de heer v. Heutsz destijds den heer v. Daalen den geschiktsten., of minst ongeschik- ten, man voor dezen post achtte, om dat hij bij hem zeker was van straffo doorvoering zijner eigene lijn. Wij willen niet zeggen, dat v. D. een werktuig moest zijn in de hand van gouverneur-generaal v. Heutsz j wél echter ditde zekerheid, dat het „stelsel" ten volle gehandhaafd zou worden, liet den heer v. Heutsz heen stappen over de „minder goede hoe danigheden" van dan nieuwen gou verneur van Atjeh. Maar Atjeh is de teerste plek van Indiö. En de heer Snouck Hurgronjs is er niet meer, om den gouverneur van Atjeh tor plaatse bij to staan in zijn bestuurstaak. Dit legde op den gouverneur-gene raal te Buitenzorg een zeer bijzonde re verantwoordelijkheid. Hij wist dat de heer v. D., daargelaten diens hoedanigheden als krijgsman, als be stuurder een meer dan gewoon toe zicht, pijnlijke oplettendheid van de zijde der centrale regeering ver dachte. Vier jaren duurde die toestand. Aan waarschuwingen en kritiek heeft 't waarlijk niet ontbrokeniedereen wist dat daarginds niet alles ging zooals het behoorde. En nu de gouverneur-generaal den toestand eindelijk in bijzonderheden kan nagaan, 1b 't alsof hij een ont dekking doet i Dit moest, dunkt ons, gezegd wor den, want het is onduldbaar, dat de last der verantwoordelijkheid on behoorlijk verplaatst wordt: dat de heer Van Daalen, alsbestuurder van zijn gewest, een zondenbok wor den zou. Het blad noemt vervolgens den toe stand In eon deel van Sumatra zeer onbevredigend, maar niet hachelijk, voorshands zelfs niet verontrustend. Onze bewindslieden en troepen, al dus schrijft het blad, zijn ervareai en beproefd en hebben waarlijk wel voor heetere vuren gestaan. Er zijn nog wakkere mannen in Indië. In de eerste plaats de tegenwoordige gouverneur-generaal. Het land kan gerust zijn, als het zulk een man aan de spits weet, welk onheil er moge broeien. Geen betere zou er te vinden zijn voor dezen post. En er dreigt een ander gevaar, ten minste even ernstig als dat van den „klewangwettenden Atjeher", den fa- natieken Maleier die belasting-inning tot uitgangspunt weet te maken voor gewapend verzet tegen de „ongeloo- vigen". Dit gevaar ligt in het streven dat in Indië en Nederland, in par lement, pers, of waar ook, zou kun nen leiden tot het ten val brengen van den landvoogd op dit oogenhlik. Voor de misslagen die de heer Van Heutsz begaan moge hebben, sluiten wij de oogen niet, maar vragen thans geen verantwoording. Geen wankelende politiekdoorzetten wat begonnen is I E/r is, voor zooveel wij de zaak overzien kunnen, niets ge beurd dat ons het recht zou geven, den hoer Van Heutsz ons vertrouwen als krachtig bewindsman op te zeg gen integendeel, do erkenning, dat hij zich ten aanzien van zekere per sonen vergist heeft, verschaft den bosten waarborg voor een betere ge dragslijn onder den nieuwen bestuur der van Atjeh. „De Standaard" schrijft: Het Atjeh-rapport laat geen twijfel meer over, of de jongste vernieuwing van het gewapend verzet in Atjeh is uitgelokt door min voorzichtig be leid. Dat beleid week op gewichtige pun ten zeer beslist of van de methode door Generaal Van Heutsz tijdens zijn bestuur gevolgd. Toen wonnen we van maand tot maand. Nu liep het weer mis. De uitkomBt besliste al- zoo over de deugdelijke waarde van het eerstgevolgde stelsel, en stelt het door Generaal Van Daalen gevolgde beleid in donkere schaduw. Men zou natuurlijk bij cross- examination het verweer van Ge neraal Van Daalen moeten hooren, om te weten te komen wat hem tot afwijking van het eerste stelsel, dat de proef had doorstaan, bewogen heeft, teneinde alzoo een eindoordeel over 'zijn gedrag te kunnen opmaken. Maar het feit, dat tengevolge van zijn veranderde methode de oude on rust weer terugkeerde, laat geen twij- iel over, of hij zag mis en Generaal i Van Heutsz zag goed. Toch komt, blijkens dat Rapport, ook Generaal Van Ilcutsx er niet zon der kleerscheuren af. Niet, in zooverre de keuze van Ge neraal Van Daalen als Gouverneur van achteren een min gelukkige bleek. Men kan zich in zulk een ge val vergissen, en al heeft men zekere vrees, de ontstentenis van een heter candidaat kan wel eens noodzaken, om een op zichzelf min gewenscht man te benoemen. De keuze voor zulk een gewichtige betrekking is nooit ruim. Maar wel geeft het aanleiding tot gereede orltiek, dat de Gouverneur- Generaal zich niet boter op de hoogte heeft gehouden van wat er ln Atjeh voorvieL Hij wist, dat Generaal Van Daa len, bij veel uitnemends, ook „zijn zwakke zijde" had, en hij kon dus weten, dat hij zich op het nemen van min gewenschte maatregelen door de zen Gouverneur had voor te bereiden. Waarom, zoo vragen we dan, heeft de Gouverneur-Generaal zich niet beter op de hoogte gehouden van wat erin Atjeh onder het bewind van Van Daa len voorviel HIJ had toch Van Daa len last kunnen geven, hem van week tot week op de hoogte te houden van de door hom genomen maatregelen. En nu maakt het Rapport veeleer den indruk, alsof de Gouverneur-Ge neraal hiervan niets geweten heeft, en eerst bij zijn komst op Atjeh van 't een en ander kennis kreeg. En dit moest niet zoo geweest zijn. Was men te Batavia aldoor op de hoogte gebleven van wat de Gouver neur op Atjeh deed, dan zou Gene raal Van Heutsz terstond hebben in gezien dat het mis ging, en had hij óf order kunnen geven om anders te handelen, óf wel den Gouverneur tot aanvrage om ontslag noodzaken, éer de noodlottige gevolgen van zijn ver keerd beleid aan den dag kwamen. Van tweeën één zouden we zeggen. De Gouverneur-Generaal heeft reeds vroeger geweten, hoe het ln Atjeh toe ging en dan had hij tusschenbelde moeten komen. Of wol, nif heeft 't niet geweten, en don had hij verzuimd het noodigo verband te leggen tus schen zijp secretarie en den Gouver neur van Atjeh. ZWEEDSCHE GASTEN. Maandag zijn de reeds vroeger ge melde Zweedsche instructieschepen „Najaden", „Jarramas" en „Gladan" te Nieuwediep binnengekomen. We gens windstilte moesten zij door de sleepbooten „Titan" on „IJmulden" op de reede worden gebracht, van waar zij, tegen den avond door de „IJmuiden" in de haven werden ge sleept, waar zij in één lijn voor het wachtschip, een antiek geheel vorm den, herinnerend aan onze haven, nu een halve eeuw geleden. Geen enkel modern oorlogsschip was op dat oogenhlik aanwezig. De „Najaden" (vlaggeschip) is 280 ton groot, staat onder bevel van deo kapitein-luitenant ter zee 1ste klasse A. de Brun de „Jarramas", mede 280 ton, onder bevel van den kapitein- luitenant ter zee late klasse J. Bolin- der de „Giadan", 309 ton, onder be vel van den kapitein-luitenant ter zee lste klasse E. Peyron. De divisie wordt gecommandeerd door den ka pitein-luitenant ter zee Frelherr Von fnnhnr De „Najaden" en de „Jarramas" hebben leder 100 en de „Gladan" 78 Jeugdige schepelingen aan boord. Zij zullen tot 28 Juli te l" blijven. i Nieuwediep ver- Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat elk militair, hetzij offi cier, anderofficier of soldaat buiten de diensturen en voor zooveel het dienstbelang daardoor niet wordt ge schaad zich, binnen de grenzen van het Rijk, vrijelijk daarheen kun nen begeven, waarheen hij wonscht. Aan de verschillende chefs is overge laten te bepalen o.a. het tijdstip tot hetwelk hunne ondergeschikten ln het kwartier of ln het garnizoen beschik baar zullen moeten zijn. OLYMPISCHE SPELEN TE LONDEN. Het siib-comité voor de gymnastiek- wedstrijden van den British Olympic Council meldt, dat In deze afdeeling elf natiën zullen mededingen met on geveer 80 deelnemers voor de persoon lijke wedstrijden aan zeven soort werktuigen. De landen, die zich zul len doen vertegenwoordigen zijn Bel gië, Bohemen, Canada, Finland, Frankrijk, Duitschland, Nederland, Hongarije, Italië, Noorwegen en En geland. De persoonlijke wedstrijden zullen ln het Stadium plaats hebben op 14 en 15 Juli van 2 tot 6 uur. In de groeps-wedstrijden zullen ne- ge nnatiön mededingen, en wel: De nemarken, Noorwegen en Engeland op 14 Juli van 2 tot 4.15 uur: 15 Juli. Finland, Frankrijk en Zweden van i tot 4.15 uur; 16 Juli, Duitschland, Ne derland en Itallö van 2 tot 4.15 uur. Bovendien zullen op verschillende avonden van 6 tot 8 uur groep-wed- strijden worden gehouden door groe pen, gekozen door de leiders der ver schillende volken. Men zal kennis kunnen maken met de verschillende vormen van gymnastiek-onderwijs in verschillenden landen en daardoor zullen deze wedstrijden voor hen, die zich met gymoastiek-opleiding bezig houden, uitermate belangrijk zijn. Voor de wedstrijden in athlctiek, wielrijden, schieten, zwemmen, sprin gen, lawntennis, kleiduif-schieten, worstelen zijn nu de inschrijvingen Ingekomen. Het blijkt dat 22 landen zullen deelnemen met een totaal van 1893 deelnemers, t. w.: AuetraliS 17, Oostenrijk 32, België 69, Bohemen 82, Canada 58, Denemarken 72, Finland 69, Frankrijk 219, Duitschland 6-1, Griekenland 20, Nederland 120. Hon garije 154, Italië 119, Noorwegen 58, Rusland 6, Zwitserland 4, Turkije 1, Zweden 189, Zuid-Afrika 19, Groot- Britanniö en Ierland 513, Verenigde Staten van Noord-Amerika 148. Het staat thans vast dat Koning Edward op 13 Juli e.k. de wedstrijden ln het Stadium zal komen openen. ATHLETIEK. Voor den Olympischen Marathon wedloop bij Londen, te houden op 24 Juli, zijn ruim 70 deelnemers inge schreven. Het zijn de volgende: Uit Engeland: F. Appleby, T. Jack, A. Duncan, G. G. Bealé, F. Lord, J. Price, H. F. Barrett, F. B. Thomp son, E. Barnes, A. Wyati, S. Steven son, W. T. Clarke. Uit Canada: F. Simpson, II. Law- son, W. Goldsboro, G. Goulding, W. Wood, E. Cotter, F. Noseworthy, J. Caffery, T. Longboat, G. Lister, A. Burn, J. TatL Uit de Vereenigde Staten van N.. Amerika: J. Forsham, S. II. Hatch, J. J. Hayes, Lee, Lorz, T. P. Morrissey, O'Mara, Ryan, Thibeau, Jewanina, Welton, Wood. Uit Australië: J. M. Lynch, W. V. Aiken, G. B. Blake, Uit Zuid-Afrika: J. M. Balier, C. Hefferon, A. B. Mobe, C. E. Stevens. Uit Griekenland: G. Couloumberdes A. Coutonlakis. Uit Finland: N ie min en. Uit Nederland: W. T. Braaina, A. C. II. Vosbergon, W. W. Wakker, W< F. Theunissen, G. J. M. Bflff. Uit België: F .CellB. Uit Italië: P. Dorando, U. BlasI, A. Cocca, Uit Duitschland: G. Lind, H. Mul ler, F. Reiser, P. Nettelbcck. Uit Zweden: G. Toraros, J. F. Svan- berg, J. G. Peterson, S. L. Landgvlst, J. Llndgvlst, J. T. Bergvall, J. G. A. Lundberg. Uit Oostenrijk: E. Rath, F. Kun» ton. Uit Bohemen: A. Nejedky. Uit Denemarken: R. C. Hansen, J. F. Jorgensen. Uit Hongarije: L. Merenyi. De overkomst van den Indiaan, in geschreven voor Canada, schijnt nog twijfelachtig. UIT DE DIAMANTNIJVERHEID. Het plan bestaat een steun-comlté te vormen voor de werklooze diamant bewerkers. Het initiatief daartoe zal vermoede lijk van de diamantbewerkers zelf uit gaan, hoogstwaarschijnlijk van den bondsraad. Men gaat van de navolgende rede neering uit. Van den steun, die nu gedurende vier weken door den A. N. D. B. gegeven wordt, profiteeren al le leden. Ook zij, die niet in kommer volle omstandigheden zijn dezen be schouwen de uitkeering als een recht. Van de geiden, door een dergelijk comité bijeengebracht, zullen natuur» lijk alleen en uitsluitend de behoeftl» gen genieten. Men is van plan dit zaakje juist ln die vier weken van uitkeering voor elkaar to brengen overtuigd als men is, dat na dien de werkloosheid er niet minder op geworden zal zijn. Naar het Engelsch door ERNEST WILLIAM HORNUNG. 8) Zoo kwam Lovatt in Australië. On derweg er heen zag hij zijn dwaas heden in het ware licht en verlangde hartstochtelijk terug naar hetgeen hij Verloren had, maar zijn familie was daarvan buitengesloten. En het eerst wat hij deed, toen hij <q Melbourne kwam, was eenlge brie ven op te nemen, die op hem lagen te Wachten, ze ongeopend in een groote enveloppe te stoppen en ze met zijn jiandteekening op de post te doen. Toen ging hij naar Whittlesea (een medereiziger gaf hem de introductie) en was daar tamelijk kalm. Nog kalmer werd hij later in de binnenlanden. Langzamerhand begon hij te vergeten, meer nog dan te be treuren maar daarvoor was hij al besloten nooit meer naar Engeland terug te keeren, en bij die gedachte had hij zich neelemaal neergelegd. Daarom had hij geen verlangen naar feula. lonolo cnmmIcra nnrlara Irnlnnio. ten. Bovendien begon hij smaak te krij gen in het eigenaardige leven van een kolonist en eindelijk werd hij een zeer geacht lid van de kolonlsten- vereeniging in weerwil van die en kele maanden in Melbourne doorge bracht en ten slotte wist de Jonge Lovatt wat geld over te sparen en besloot zich te vestigen. Zijn vestiging maakte grooter vor deringen, dan eerst zijne bedoeling was spoedig was Barbara daar on afscheidelijk mee verhonden. Lovatt was nu vijf-en-twintig Jaar en viel nog zeer in den smaak die eigenschap was zijn ongeluk geweest in Engeland. Hij had haar als Byron, en dat haar was niet het eenige punt waarin hij met dien dichter overeen kwam het is moeilijk al zijn eigen schappen te noemen, maar het is vol doende te weten, dat hij buien had van groote geestigheid en een eigen aardige, innemende vorm van melan cholie. Toen hij in de laatste soort van gemoedsstemming verkeerde, ont moette hij Barbara en vertelde haar zijn geschiedenis, de liefdesgeschie denis daaruit weglatend. Toen ont stond er tusschen dat tweetal een in tieme verhouding. Barbara vooral was tot over de ooren verliefd en Lovatt bezat Juist de eigenschappen, om die liefde gaande te houden een "ffinto moia raiinnalilka uilfiunhi on veel slag om over anderen te heer- schen, terwijl hij het over zichzelf nooit had kunnen doen. In de eerste weken van het verblijf van sergeant Whitty in Timber Town zag hij Lovatt dikwijls en zooals wij reeds zeiden, Barbara bijna nooit. De sergeant was overtuigd, dat de koloniën, en de koloniën alleen oor zaak waron, dat Lovatt een man ge worden was en in hoofdzaken had de sergeant daar gelijk ln. Lovatt had zeker heel wat moeten verduren, en dat weïkt altijd ten goede. Zijn Engelsche inbeelding (Seth noemde het Engelsch) viel eindelijk niet meer in 't oog die Engelsche maniertjes, die ln den nieuweling zoo alleronaan genaamst geweest waren ln de oogen van den in Australië geboren Seth, waren bij den energieken kolonist niet meer te bespeuren. Toch bleef de jonge man zijn aantrekkelijkheid in manieren behouden en wat bepaald iets bijzonders was, de nieuweling was populair geworden, zelfs onder de kolonisten populair. Het was niet moeilijk te begrijpen, dat Barbara door dezen jongen man betooverd was Seth zelf was betoo- verd. Hij zou hem hebben willen ha ten, maar dat was iets onmogelijks. Seth zou het meest geneigd zijn ge weest hem te haten (waar wel eens een enkelen keer bij kleinigheden re dan vnnr Bchaan ta ziinl als hii dacht. dat Lovatt Barbara niet op die waarde schatte, als hij ln zijn oog behoorde te doen. In theorie is het beter niet te den ken, dat een meisje volmaakt ls, om dat men haar lief heeft, maar toch is het meestal het ware niet, als men dat niet denkt. Volmaaktheid zou eens een te weinig beteekenend woord zijn geweest voor hetgeen Seth van Barbara dacht. Ongelukkig was het nog zoo. Maar dat was geen woord, dat op Lovatt indruk gemaakt zou hebben. Het was dus zeker het ware niet. Lovatt werkte hard en van harte op zijn eigendom, hij maakte den grond vrij en geschikt om er een huis op to zotten Barbara was gelukkig aan het werk op schoolhun vrijo uren brachten zij samen door. Al leen do sergeant had niets te doen, was eenzaam en verdrietig. Seth hield niet van lezen, daarom konden boeken hem ook niet helpen, den tijd te dooden. Ook had hij nooit bijzonder veel van de gezelligheid gehouden: daarom had de verandah van het Royal Hotel ook geen aan trekkelijkheid voor hem. De eerste week van zijn Verblijf hield hij zich bezig met huis en tuin ln orde te houden maar ongelukkigerwijze was de tuin door zijn voorganger heel goed verzorgd, zoodat er geen werk was. dat veel tild vorderde en misda den waren nog zeldzaam. Eindelijk kreeg hij een goede ingeving. Whilty bood aan Lovatt bij zijn werk te helpen en het aanbod werd aangenomen. Hier werkte hij het hardst van de twee. Een Innig verlangen, om bij Barbara in den^smaak te vallen, gaf hem koortsachtige energie, want vreemd was het, dat Seth den laat- sten tijd het meest tobde over de on aangename herinnering van zijn laat- 8to onderhoud met Barbara op Kerst mis. HiJ schaamde zich over de rol. die hij toen gespeeld had. Niet alloen hinderde de herinnering daaraan hem, maar de koude blik van Barba ra kwam hem telkens weer voor den geest, wanneer hij haar ook zag. Was hij haar vriend maar gebleven! Zooals het nu was, liet zij hem hard werken aan haar toekomstig huls, zonder hem zelfs maar met een glim lach te beloonen. Daarom gaf hij dat ten slotte ook op on werd zwaarmoediger dan ooit. Hij knarste op de tanden over het voortdurend ordelijk leven van de mensrhen in Timber Town, en ver langde vurig naar een anaeren Roo- den Jim, die den omtrek op stelten zou zetten. Zoo'n gelukje was echter niet voor hem weggelegd wel gebeurde er op een avond, in Februari iets heel bij zonders. Het was Iaat on de ser geant zat somber te rooken ln zijn voorgalerij, toen er plotseling iets heel vreemds plaat3 greep. Het begon met een eigenaardig geluid, de ser geant boorde het en hij spitste dade lijk zijn politleoorenhet was een korte angstkreet van een vrouw. De sergeant snelde zijn verandah uit en ging eon oogenhlik op den grond liggen om te luisteren en zijn revolver te voorschijn te halen. Op dat oogenhlik werd de kreet her haald, zwakker dan te voren, maar nu wist hij toch, dat de kreet kwam uit een achterkamer van de school- woning en van Barbara's lippen. Hij maakte groote sprongen en was binnen drie seconden in de verandah der school. De deur was gesloten. Hij probeerde haar met zijn schouder open te duwen, maar zij gaf niet meê. Weer liet de kreet van Barbara zich hooren. Toen ging Seth een eindje achteruit en stootte iijn vlakke voet vol kracht vlak boven het sleutelgat tegen de deur. Do deur vloog open. 8eth volgde. Er kwam een licht van onder een deur aan het andere eind van de gang. Seth snelde de gang door, deed de deur open en was het volgende oogenhlik getuige van een merkwaar, dig schouwspel. fWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5