Rechtszaken Land en Tuinbouw Letteren en Kunst Gemengd Nieuws Koloniën Kerk en School StoMvaartberlclites HOOGS RAAD. De Hooge Raad deed uitspraak in de zaak van vijf leden van het be- fctuur der Vereeniging „Groote Socië teit" te Roermond, door kantonrech ter en Rechtbank aldaar veroordeeld tot 6 boete of 1 dag hechtenis ieder, wegens overtreding der Loterijwet, door gelegenheid te geven aan de le den om te kienen om wild, in het so ciëteitslokaal, tegen 60 cents de kien- kaart. Tot verwerping was geconcludeerd. Maar de Hooge Raad overwoog ambts halve, dat de Loterijwet, sprekende .van het openstellen van de deelne ming aan loterijen, niet 't oog heeft op loterijen in besloten kring als de onderhavige verloting. Uit de geschie denis der Loter^wet blijkt trouwens, dat men bij het maken dier wet al leen het oog heeft gehad op de bena deeling van het publiek door lote rijen. De requiranten werden dus ontsla gen van alle rechtsvervolging. MOORDAANSLAG. Het gerechtshof te 's-Hertogenhosch veroordeelde den arbeider P. S., te Neeritter, die in den avond van 8 Maart j.l. te Neeritter den 28-jarigen arbeider L. van Meerlo een steek in do borst heeft toegebracht, waaraan Ïleze 5 minuten later door verbloeding 8 overleden, tot 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf, onder aftrek van voorarrest. De Ro'ermondsche rechtbank had ook deze straf opgelegd, het O. M. bij het Hof had 3 jaren geëischt. HELING. Het Amsterdamsche Gerechtshof vernietigde het vonnis der Haaiiem- eche rechtbank, waarbij de 52-jarige 'opkooper A. Wallach, uit Haarlem, werd veroordeeld tot twee jaren ge vangenisstraf, wegens heling van be langrijke partijen tin, welke door een werkman der firma Joha. Enschedé Zonen ten nadeele zijner patroons gedurende 1906, 1907 en 1908 werden gestolen. Opnieuw rechtdoende, veroordeelde het Hof beklaagde tot anderhalf jaar Evangenisstrafj welke straf ook door t O. M. bij de Haarlemsche Recht- nk was geëischt, en ook aan den ontrouwen werkman was opgelegd. DIEFSTAL MET BRAAK TE VELSEN. Op 30 April verschaften een 20-jari- ge tuinier en een 16-jarige werkman zich door middel van braak toegang tot de gesloten woning van Warmen- hoven onder Velsen en namen zij uit een gesloten kist 41.60 aan zilver geld weg. Het O. M. bij de Haarlemsche Rechtbank elschte destijds tegen den 20-jarige twee jaar gevangenisstraf, terwiji de Rechtbank hem 1| jaar op legde, en tegeii den 16-jarige ter be schikking stelling van de Regeering, doch de Rechtbank veroordeelde hem tot zes maanden gevangenisstraf. Van dit vonnis kwam alleen de 20- jarige, die ontkende, in hooger be roep, waarop het O. M. appèl aantee- kende tegen het geheele vonnis. Woensdag werd dit hooger beroep voor het Gerechtshof te Amsterdam behandeld. De 20-jarige gaf als reden van zijn appèl op dat hij onschuldig is. De 16- jarige bleef bij zijn bekentenis. Het bleek, dat deze knaap, die de vijfde is van de acht kinderen uit het eerste huwelijk zijns vaders, een win kelier uit Velsen, de ouderlijke wo ning had verlaten om bij een zuster te gaan inwonen, daar hij het niet bost met zijn stiefmoeder kon vinden, maai* zijn vader echter zeide ten on rechte. Nooit had zijn zoon reden tot klagen gegeven, doch sedert de ken nismaking met den 20-jarlgen bloe mist was hij op het verkeerde pad geraakt. De jongen had bij den bloe mist Warinenhoven gewerkt en het was hem bekend waar de kist met 't geld in diens woning geborgen was. Op 30 April, 's vooriniddags tusschen 8 en 10 uur, toen de Warmenhovens naar de kerk waren, verschaften zij zich toegang tot de woning. Hoewel heel goed wetende waar de sleutel der geldkist was geborgen, besloten zij, op aanraden van den 20-jarige, de kist niet met den sleutel te openen, maar te verbreken, daar anders de verdenking op hen kon vallen. Na zich van het geld te hebben meester gemaakt, deelden zij de 41.50. De 16- jarige begroef zijn aandeel op f 10 na in den grond, en de 20-jarige stak het bij zicb Beiden gingen vervolgens op stap en zijn als onzinnigen met M, geld gaart smijten. Ze maakten aller lei vertz ringen en toen het tweetal reeds 's middags half twee werd gear- resteer a, bleek de 20-jarige al f 11.87 van .j naandeel te hebben uitgege ven. A vocaat-generaal mr. Pleyte noem do len 20-jarige, die reeds vier malen v.i oordeeld Is wegens wederspannig- f :id, een zeer verstokte dougniet, lil ijk gevende van een hoogst verdor ven karakter. Dat de kist op zijn ad vies opengebroken werd en niet ont sloten met den sleutel, die ze wisten te vinden, geeft blijk van een droevi ge ervaring op 't gebied der misdaad. Eisch tegen den 20-jarige 2 jaar ge vangenisstraf en tegen den 16-jarige plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van één jaar met aftrek van twee maanden preventieve hechtenis. MISHANDELING. De 10-jarige Hendrik B., te Woster- bork, werd door dezelfde Rechtbank Wegens mishandeling met doodelij- kan afloop, van den 17-jarigen R. Rinds, tot 11/2 jaar gevangenisstraf Veroordeeld, beiden met aftrek varf de preventieve hechtenis. VERDUISTERING. Herhaaldelijk verdween to Apel doorn aan het station van de Holland- sche Spoor geld uit pakjes, zelfs pak jes. Maandag werd weder een pakje vermist. De vermoedelijke dader, een stationskruier, is tijdens het onder zoek der politie gevlucht. SCHAKING. De rechtbank te Assen veroordeel de den 51-jarigen, ontslagen vader, Frans H., van het Hervormde wees huis te Assen, wegens schaking van een 17-jarige verpleegde, tot 2 jaar gevangenisstraf. EEN DIEVENBENDE. Voor de arrondissements-rechtbank te Maastricht stond terecht een die venbende, die gedurende eenigen tijd het zuiden van Limburg onveilig maakte en haar strooptochten tot in het noorden der provincie uitstrekte. Zij hield verblijf in een woonwagen, terwijl alles van haar gading was. Tegen een der bende, A. de Boer, schilder te 's-IIage, beschuldigd van diefstal van 10 zilveren lopels en 8 dito vorken, werd 8 maanden gevan genisstraf geëischt. Tegen drie jonge lingen, die zich aan diefstal van klee ding hadden schuldig gemaakt, werd respectievelijk 8 maanden tuchtschool 1 jaar gevangenisstraf en 4 maanden tuchtschool geëischt. Tegen M. Marks, venter, zonder vas te woonplaats, beschuldigd van dief stal van een paard, en R. Steffen, be schuldigd van heling, werd respectie velijk 1 jaar gevangenisstraf en 8 maanden tuchtschool geëischt. Eindelijk werd tegen A. Marks, we gens heling en diefstal van kippen, 8 jaaa.' gevangenisstraf gerequir.eerd. AUTOMOBIELOVERTREDING. De Hooge Raad deed uitspraak in de zaak van een eigenaar cn bestuur der van een automobiel, den heer J., door het Hof te Arnhem veroordeeld tot een week hechtenis, wegens het door schuld veroorzaken dat anderen zoodanig lichamelijk letsel bekomen, dat daaruit tijdelijk verhindering in hum beroepsbezigheden ontstaat. Aan gevoerd was, dat het Hof den requi- rant heeft veroordeeld voor Iets wat hem niet ten laste ls gelegd, door te treden in een onderzoek naar de schuld van requirabt aan het selnge- ven (met de zg. ..cobra") ofschoon dit in de dagvaarding niet zou zijn ge steld als eenlge oorzaak van het on geval. De Hooge Raad was echter van oor deel, dat het Hof de grenzen der dag vaarding niet heeft overschreden door een deel van de daarin als oor zaak van de aanrijding gestelde han delingen van den requirant aan te merken als voldoende voor het doen plaats hebben van de aanrijding. Het beroep werd dus verworpen. DIEFSTAL MET BRAAK EN HELING. Een 19-jarige bankwerker stond Dinsdag voor de 4de kamer der Am sterdamsche Rechtbank terecht, be klaagd öf alleen, öf in vereeniging zich schuldig te hebben gemaakt aan drie diefstallen met braak en inklim ming. Deze diefstallen werden in het laatst van December, op 17 Januari en op 22 Januari gepleegd in de Ne- derlandsche Lyonitefabriek aan de Kostverlorenkade, ln de Nederland- scbe Electrische Meubelfabriek en in de Nederlandsche Beetwortelsnijmes- senfabriek, beide aan de Kostverlo- renvaart te Amsterdam. Toegang tot terreinen, werkplaatsen en kantoren verschaften zij zich door braak en inklimming en ontvreemd werden koperen kranen en andere metalen voorwerpen, als compositiepijpen, schroeven, looden ringen, koperen kleerhaken, leeuwenkoppen, leeuwen- pooten, naamplaatjes, kastbeslag enz. Op het kantoor van een der fabrieken werd ook aan de brandkast gewerkt. De jonge man bekende onder een vloed van tranen de feiten in vereeni ging met den „ander" gepleegd te hebben. Deze had hem tot de diefstal den overgehaald en hij was er toe overgegaan, omdat hij in het laatste half jaar maar geen werk kon vin den, hoe hij ook zocht. Het O. M., eisclite legen den nog niet veroordeelden beklaagde, die vroeger goed bekend stond, zijn be rouw, maar ook den ernst der feiten In aanmerking nemende, drie jaren gevangenisstraf. Mr. Bernh. Cohen, die voor bekl. als verdediger optrad, pleitte cle mentie. VOOR AARDAPPELENTELERS. De directeur van het Instituut voor phytopathologie, dr. J. Ritzeraa Bos. doelt het volgende mede- Aangezien de oogst van de vroege aardappelen weldra een aanvang zal nemen, schijnt het mij gewenscht, de aandacht van allen, die aardappelen telen, op het volgende te vestigen. In het vorige jaar beeft eoue nieuwe ziekte in de aardappelen, de zooge naamde „krulziekte", eene groote uitbreiding erlangd. De door deze ziekte aangetaste planten blijven klein en hebben gevouwen of gekroes de bladeren en soms ook gekroesde bladstelen. Dergelijke planten geven vaak geen of weinig opbrengst. Wan neer echter de aardappelplanten slechts in geringe mate zijn aange tast, dan leveren zij nog een aantal aardappelen op, maar deze zijn klein. Voor zoover zij nu ouder het „kriel" gerangschikt worden, gebruikt men ze niet als poters, maar wèi worden de poters voor het volgende jaar uit de middelmatig kleine aardappelen van den oogst genomen en juist ook daaronder bevinden zich wanneer zich het vorig jaar de ziekte op 'het terrein voordeed vele knollen, af komstig van kruizieke aardappelen. En nu is het een feit, dat uit poot- goed, afkomstig van zieke planten, weer zieke planten ontstaan, en wel planten, welke gewoonlijk veel eter- kor zijn aangetast dan die van het vo- ige geslacht. D.aardoor ts er veel kans, dat de kwaal Jaar öp Jaar Ver ergert. Daarom raad ik' allen aardappelte lers af, bij den oogst eenvoudig alle planten volgens de beurt te rooien, de gerooide aardappelen bij elkaar te doen, en later die, welke bepaalde af metingen hebben, hetzij met de hand, hetzij machinaal te sorteeren, om ze als poters te gebruiken. Neen, men zoeke op het veld een aantal planten uit, die er flink gezond uitzien en duide deze aan door er een stok bij te steken. Als de oogsttijd ge komen is, oogste men de aardappelen van deze aangeduide planten apart, en neme daaruit zijne poters. Wanneer men aldus reeds tijdig zijn voorzorgen neemt, kan men zich la ter veel teleurstelling besparen. POTGIETER. Men meldt uit Zwolle Op een der mooiste punten van onze stadswandelingen, in een klein plansoentje aan den Potgietersingel, niet ver van de Sassenpoorterbrug en het Van Nahuysplein, is men bezig het gedenkteeken op te richten. Wanneer straks het houten omhul sel zal zijn weggevallen en het geheel zichtbaar wordt, dan zal zeker dit borstbeeld in die lommerrijke, rustige omgeving, dicht aan den waterkant, een goeden indruk maken. Het borstbeeld van Potgieter, in brons uitgevoerd en 85 centimeter hoog, werk van den beeldhouwer Charles van Wijk, rust op een 1 meter 87 hooge, rood-granieten zuil, waar omheen een lauwerkrans hangt, die aan de uiteinden wordt samengehou den door de wapens van Overijsel en Zwolle. Onder deze wapens staat met gou den lettere de volgende inscriptie i POTGIETER. 1808-1876. Onsterfelijk maakt de oorspronkelijkheid. Het geheel is geplaatst op twee hardsteenen treden ongeveer twee me ter in 't vierkant. INTERN. TENTOONSTELLING VOOR FOTOGRAFIE TE DRESDEN IN 1909. Op de 22 dezer te 's-Gravenhage in opdracht van Z. E. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, door de VereeniigLng voor Tentooustel- Iingsbelangen uitgeschreven vergade ring, werd de volgende Hoofd-Commis sie voor de tentoonstelling te Dresden samengesteld. Prof. Dr.. H. G. van de SaiwtyBak- huyzen, Eere-Voorzitter, J. E. 'Schol- ten, Lid van d ele Kamer der Staten- Generaai, Voorzitter, Mr. J. H, An- dries, Voorzitter der Haagsche Ama teur-Fotograf en-Vereeniging „Dagu- erre"^ Ign. Bispinck, Voorzitter der Ainateur-Fotografen-Vereeniging to Amsterdam, Adriaan Boer, Voorzitter van den Nederl. Club voor Foto kunst, Prof. P. van den Burg, P. Clausing Jr., Voorzitter1 van den Ned. Fotografen-Kunstkring, Prof. Ernst Cohen, C. Eckstein, P. H. Eijkman, arts. W. H. Idzerda, Privaat-docent voor Fotografie, Prof. Dr. C. Nieu- wenhuys, J. P. A. Otten, voorzitter der Amat.-Fotogr.-Vereeniglng te Rot terdam, J. R. A. Schouten, Hoofdre dacteur van „Lux", B. Stephan, Voor zitter der Delftsche Studenten-Ama- leux-Fotogr.-Vereeniging, en A. P. H. Trivelll. Uit deze heeren werd tevens hel Uitvoerend Comité gevormd, bestaan de uit de heeren: J. E. Scholten, voor zitter, Ign. Bispinck, P. Clausing Jr., W. II. Idzerda en J. R. A. Schouten. MIJNONGELUK. Bij het ongeluk in de kolenmijnen te Saint-Etienne zijn niet twaalf, maar negen mijnwerkers omgeko men. Ook schijnt er geen sprake te zijn van een ontploffing van mijn- gas, zooals het eerste telegram meld- do. De slachtoffers zijn gestikt. Er was al een dag of veertien brand Ln de mijn. Om den brand te beperken an te blusschen waren er muren op gericht ter afsluiting van gangen. Een der galerijen was afgesloten met twee ijzeren deuren. Nu waren er de laatste dagen scheuren gekomen ln de scheidsmuren, en den nacht van Zondag op Maandag waren twee ploegen mijnwerkers in de weer om die scheuren te horstellen. Vermoede lijk hebben deze mijnwerkers, toen zij 's morgens om vier uur met hun ar beid gereed waren, de twee ijzeren deuren open gedaan, die de galerij, waar zij werkten scheiden van het gebied waar de brand is. Uit de gan gen achter de deuren is toen een zwaar mot koolzuur bezwangerde ai mosfeer op de galerij gekomen. Dc mijnwerkers hebben nog tijd gehac de ijzeren deuren te sluiten, maar zij hebben ze niet volkomen gesloten. De ploeg mijnworkers, die Maan dagmorgen afdaalde, heeft de lijken gevonden. Een der negen mannen van do nachtploeg was no~ in leven, maar ook deze stierf na bortein tijd, EEN WRAAKNEMING? De Londensche bladen hebben na dere bijzonderheden over de ontplof fing aan boord van de Arcadia —een schip van de Holland-Amerika-lijn in de haven van Philadelphia. De schade aan boord is aanzienlijk, te meer daar er een begin van brand is geweest. De correspondent te New-York van de Daily Telegraph seint, dat er bij de ontploffing vier personen zijn om gekomen. en eenige anderen levens gevaarlijk gekwetst. De gerechtelijke lijkschouwer vernam van een der scheepsofficieren van da Arcadia, dat eenigen tijd geleden 75 personen, die te Hamburg toezicht moesten houden bij het laden en lossen, door de maat schappij waren ontslagen. Dat had yeel kwaad bloed gezet. Vermoedelijk ls de öhTpldnsöë een dQacr van wraak neming, gericht tegen de stoomvaart maatschappij. Er is blijkbaar met bommen ge werkt, die reeds in Hamburg moeten zijn aan boord gebracht» BEDRIEGERS BETRAPT. Eon dertigtal jonge beambten' Van don dienst der telegrafie en telefonie te Parijs heeft zich te verantwoorden wegens bedriegelijke praktijken ten nadeele van 's rijks kas. Het zijn be ambten van de openbare telefooncel len in de stad Parijs. Het blijkt, dat vele dezer beambten voor gesprekken die meer dan drie minuten duurden, wel meer dan een enkel gesprek in rekening brachten, maar dat zij het geld, betaald voor de overminuten, zolf in don zak staken, zonder het te verantwoorden. Opzichters, zich voordoende als ge wone spreeklustigen, hebben eenige weken lang de openbare telefoonhok jes afgeloopen om de bedriegelijke be ambten op te sporen. Do betrapten zullen, behalve dat zij disciplinair zullen worden gestraft, ook wol voor den strafrechter komen. EEN ROOVERSBENDE. Te St. Omer staat thans terecht de bende van Ahel Pollet, do beruchte bende van Hazebroek, een der groot ste rooversbenden der laatste jaren. Heit getal beschuldigden bedraagt 27. van welke 14 mannen en 13 vrou wen en het getal misdaden, dat haai1 wordt ten laste gelegd 128. Onder1 de ze zijn acht bepaalde moorden, terwijl nog een paar tientallen worden ge rangschikt onder de moordaansla gen, omdat, de slachtoffers óf gene zen, óf na den wettelijken tormijn (21 dagen) zijn overleden. (Men moet niet vergeten, datreed3 een 10- of 12-tal der schurken van Pol- lot,, die Belgen waren, zijn veroor deeld en gevonnisd). Do „Nieuwe Tilburgscho Courant briefschrijver uit Brussel zegt van den aanvoerder „Als bij elke straf kon ondergaan, die hij verdiend beeft, dan werd hii acht maal geguillotineerd, kreeg 62 maal levenslang of meer dan 20 jaar, daarbij 14 maal 15 jaar, 12 maal 12 jaar en de rest zou loopen over ge vangenisstraf van 3 tot 4») jaar. Ver geet nu niet, dat er nog 3 of 4 onder de troep zijn, die bijna evenveel op bun kerfstok hebben. NOODWEER. Uit boel Frankrijk komen weer be richten van vreeselijk noodweer in den nacht van Zaterdag op Zondag. In Touraine heeft de landbouw voor een half millioen schade geleden in een enkele gemeente. In bet departe ment Haute-Mame zijn boomen ont worteld, de oogst vernield, de tele- phonische gemeenschap onderbroken en de treinenloop aanzienlijk ver traagd. EEN VREESELUKE MISDAAD is te Lyon ontdekt. Het verminkte lijk van een jonge vrouw werd in een zak gevonden en nu blijkt, dat haar eigen man de gruweldaad heeft gepleegd. De oorzaak Hij zelf vertelt „Zaterdag, na mijn werk 's mor gens in de fabriek, ben ik naar twee koffiehuizen gegaan, waar ik twee aperitifs heb gedronken, toen kwam Ik thuis, 't Was slechts 20 minuten over twaalven. Mijne vrouw, die mij met ongeduld verwachtte, zegde „Gij hebt weer absinth gedronken, loelijke zatlap." „Aangehitst door den drank, werd ik woedend. Ik greep haar bij de keel maar niet hevig. Zij wilde met eene belcediging antwoorden op mijne brutaliteit, maar zij viel eensklaps •bewusteloos neer, zonder een kreet. Ik was als zinneloos, ik nam haar op en luisterde of ik iets hoorde, maar niets, zij was dood. „Verstomd werd ik heelemaal nuchter." Toen had de drank zijn werk ver richt. EEN DUEL. Te Parijs heeft een duel plaats ge had tusschen den hertog van Albu querque en een schermmeester, een zekeren d'Hurcourt, die zich had op geworpen als wreker van de koningin weduvte Amelie van Portugal. De hertog had namelijk in een Pa- rijsch blad een verhaal geschreven, en daarin koning Carlos en de Por- tugeesche monarchie heftig aangeval len en in de laatste hoofdstukken van zijn verhaal koningin Amelie schan delijk beleedigd. De heer d'Hurcourt meende, dat die beleediging eene ko ningin, een Fransche van afkomst, aangedaan, niet ongewroken mocht blijven en daagde den hertog uit. Dg laatste kreeg een degenstoot in den schouder waardoor hij buiten gevecht werd gesteld. ONVEILIG PAKIJS. Een nieuw staaltje van de ernstig ste onveiligheid in de lichtstad is weer eens geleverd. Inspecteur der veiligheidspolitie en politieagenten bewaakteu de omge- ing van de rue de la Convention, te Parijs, om er den dader van eene po ging lot moord aan te houden. Zij werden herkend door verschil lende apachen, die hen aanvielen. De politiemannen werden overrom peld door een groot getal der bandie ten, op den grond geworpen en mei de voeten in het gelaat getrapt. Een der agenten werd zeer erg ge kwetst. Toen andere agenten toesnelden na men de bandieten do vlucht in een har, waar de agenten ze volgden en •vilden aanhouden. De apachen boden evenwel wanho- pigen weerstand. Zij sloegen er op met glazen en flesschen en kwetsten de politieman nen ernstig. Verscheidene agenten moesten naar het gasthuis gebracht worden. De apachen konden vluchten, maar men is hen op het spoor. ZEERAMPEN. Het Engelsche stoomschip „New- Orleans", geladen met salpeter, was op weg naar Stagen, om daar kolen in te nemen. Van den wal werd het schip heauia, aai hét dij den eteïger te Stagen, waar het vaarwater goed is, het anker moest uitwerpen. Dit signaal werd echter verkeerd begre pen en zoo stoomde de „New Orleans" door. Een ongeluk 'was nu, zooals later bleek, onvermijdelijk. Immers, do „New Orleans" had geen behoorlijke zeekaart aan boord, slechts een cal que van zoo'n kaart, doch zonder dat hierop de diepten waren aangegeven. Den commandant Van het schip was gezegd, dat het vaarwater bij Stagen heel gemakkelijk was, en zoo ver moedde hij geen gevaar. Het duurde echter niet lang, of de „New Orleans" zat op de klippen vast. Spoedig daar na zonk hot schip De „New Orleans" mat 8500 tob en kon dus gerekend worden tot do groote booten. In de Bataviasche bladen was ge protesteerd tegen het laksch optreden van bestuurswege in zake de ramp, waarbij aan de kust. in de nabijheid van Batavia, eenige honderden inlan ders het leven lieten. Te Batavia werd hierop een verga dering van belangstellenden gehou den, waarvan de uitkomst de volgen de was Van bestuurswege zal in het ver- j volg worden bekend gemaakt, dat den padisnijders do hulp van stoomers en groote prauwen van de prauwenveren gratis ten dienste staat; aan de getrof fen betrekkingen zal door bemidde ling der bestuurshoofden van Batavia eb Meestér Cornelis hulp worden verstrekt, voor welke hulp bij de Ne- derl.-Ind. Escompto Maatschappij tot een bedrag van f 5000 kan worden beschikt jterwijl bij het bestuur aan gedrongen wordt op verbetering van het reddingswezen. Het Bat. Nbtcl. schrijft „Ziehier, hoe het gekomen is, 'dat, de assistent-resident anderhalf et maal te laat van de zeeramp vernam en in de meening verkeerde, dat er niets meer te doen viel. Donderdagmorgen (14 Mei), dus en kele uren na de ramp, kwamen drie geredden bij den assistent-wedono van Jaeatra hun wedervaren vertel len. De assistent-wedono nam de lie den mee naar den wedono, die hun in verhoor nam, en.... een mooi rap port op papier zotte, dat hij langs den gebruikelijken weg aan den assis tent-resident zond 1 Toen had de man zijn plicht ge daan Wij vernemen verder, dat het aan tal van 849 lijken, door de politie ge vonden, alleen betrekking heeft op hetgeen in de afdeeling Batavia is ge vonden. Op het land Tjelintjing, res- sorteerende onder Meester Cornelis, zijn gedurende twee dagen een vijftig tal lijken aangespoeld en aan het strand begraven." ATJEH. De corresp. van het 'Alg. Hbld. seint „Te Meuké heeft Toengkoe Banta:, zoon van Toengkoe Ben Blang Pidië, zich met verschsidene onder-aanvoer ders en honderd volgelingen, met ze ven achterlaad-geweren, bij kapitein Scheepens gemeld". De redactie teekent hierbij aan Na de laatste ernstige tijdingen uit Indië weêr eens een lichtstraal. Men weet, dat aan kapitein Schee pens einde April de opdracht werd verstrekt om zich tot opsporing en achtervolging der bende van Toeng koe Ben Blang Pidië met eene colon ne naar bet Tapa Toeanscbe te bege ven. Toengko9 Ben is op het oogenblik de ziel van het verzet tegen ons be stuur in Atjeh. Zijn zoon, Toengkoe Banta .bevond zich reeds eenmaal in onze handen, maar liep medio 1907 van Tapa Toean weg. Onder zijne lei ding had daarop in de maand Novem ber van dat jaar de overval van den pasar van Tapa Toean door een 60 man sterke bende plaats, waarbij 18 pasarlied en, Chlneezen en inlanders werden gewond. Dat dit lastig heerschap zich nu genoodzaakt heeft gezien zich weder te melden, is zeker geen gering suc ces voor den marechaussee-kapitein Scheepens. Moge het dezen nu ook gelukken om na den zoon, ook papa Ben te nood zaken het hoofd in den schoot te leg gen. WEST-SUMATRA. Dezelfde corresp. te Batavia seint ook hot volgende „In West-Sumatra was het Maan dag uiterlijk rustig. De meeste kam pongs langs de spoorlijn van Loeboek- aloeng tot Kajoe Tanam zijn evenwel nog verlaten. Da bevolking van Fort van der Car pollen betaalde ruim twintig duizend guldon aan belasting, zijnde ruim de helft van'den aanBlag." „De gouverneur Heckler gelastte streng toezicht te oefenen op de wa pensmederijen in het gewest. De bevolking van Oud-Agam be gint weder mot den padi-snit. In Priaman, Kamang, Batipoehon X Kota bevinden zich vele aanhan gers der Satrya-xete, die overal tot verzet aansporen. In de Ommelanden van Padangvalt een begin van onrust waar te ne men." Met het oog op deze berichten meent de redactie te mogen aanne men, dat de vermelding van het of- loopen van Kajoe Tanam op een sein- fout berustte daar anders omtrent zulk foit wel nadere bijzonderheden zouden zijn medegedeeld. De laatste alinea van het eerste te legram stemt tot geruststelling Ln de zen voor West-Sumatra emstigen tijd. Het was te F-ort van der Cnpellen, dat aan do bevolking een gevoelige les moest worden toegediend, die blijk baar niet nagelaten heeft blijvenden indruk te maken. NED. HERY. KERK. Ds. Cannegieter te Oostvborne ver zoekt te melden, dat hem niets bekend is van het bericht, als zoude Hij toe zegging van beroep naar O. en W. Blokker ontvangen hebben. Aangenomen het beroep te Dedems- vaart (2e predikantsplaats) door 'deur heer G. van Ramshorst, hulpprediker aldaar. GEREFORMEERDE KERKEN. 'Aangenomen het beroep te Alblas'-' serdam door ds. H. H. Scboemakers 11 Work urn. Bedankt voor bet beroep, te Hilveav sum door ds. R. Smeding te IJselmon- de. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Beroepen te Boskoop ds. P. die Grooi to Noordeloos. ACADEMISCHE EXAMENS. Lelden. .Candidaats Godgeleerdheid 2 de heer II. A. Enklaar. Candidaats Rechtswetenschap de heeren C. P. H. Ras, G. Lambert e# C. L. Forley Duwel. Eerste Natuurkundig examen 'de heeren E. Dusterheek, F. E. van der Gugteu, A. C. A. Rademaker en J. G.i Bosman. Groot Ambtenaarsexamen J. G. van Schravendijk. Voorbereidend examen N*d.-Ind- adm. dienst A. A. de Jong, K. M. J. Hoge. Utrecht. Doet. ex. RechtenD. v. Wélderen Rengers. Cand. Geneesk.O. E. Houtsma, P. 7, Waardenburg, J. L. de Heer en G. G. Vervlo et. Ie. Natuurk. ex. J. F. Bekker en xnej. M. Cohen. Cand. ex. Aard- en Delftstofk.J. A. Bierons de Haan. Groningen. Geslaagd voor het voor bereidend examen in de geneeskunde de heer K. Wassenaar. Geslaagd voor het candidaatsexa- men in de rechtsgeleerdheid de beer H. F. Smits. Geslaagd voor het theoretisch tand heelkundig examen de heer H. 6. Schui tenia.- Geslaagd voor het candldaatsexa- men in de geneeskunde de heeren G'.i J. Folpmers en T. de Walle. VRIJE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor semi-cand. ex. theo logie de heer R. E. van Arkel; Yoor propaedeutisch rechtsgeleerdheid de heer R. Rensma. TENTZENDING PER SCHIP. Het comité van de afdeeling, hei. Noorden der Nederl. Teniz ending heeft het volgende plan: „We willen met egn schip 'door het Noorden van ons land, al de plaatsega geleidelijk af. In dat schip he'w. eene tent, die op denjv jh üile en daar wordt opgeslagen, missie van de autoriteiten natuurlijk eene tent voor 600 a COO personen, enj dan wordt daarin bv. gedurende een week het Evangelie gepredikt. De pre dikanten, evangelisten, zangvereni gingen en muziekverenigingen van alle omliggende plaatsen worden tot medewerking uitgenoodigd, en zonder eene kerk te proclameeren of eene richting, willen wij hongerigen hui ten de bruiloftszaal, d.w.z. degenen, die nergens komen, het brood des le vens brengen. Ons doel is dus de ge meenten, de kerken, de predikers te dienen, en bovenal zielen te winnen voor Gods Koninkrijk". Aan boord zal ook een bijbelwagen of bijbelkar zijn, die van het schip uit zal rondgaan. Deze wagen of kar zal getrokken worden door een paar hom den, die aldus zegt het comité f „tevens ons schip mee kunnen voor uit brengen." Er is reds een schip Voorhanden, en twee evangelisten hébben zich gra tis voor de leiding beschikbaar ge steld. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip K^iing Willem III, van Batavia naar "Amsterdam, arril veerde 28 Juni te Suez. - Het stoomschip Goentoer, van Rot terdam naar Java, vertrok 23 Juni van Southampton en passeerde 24 Juni Ouessant. Het stoomschip Rindjani, Van Rot terdam naar Java, vertrok 24 Juni' van Suez. Het stoomschip Timor vertrok 22 Juni van Batavia naa rAmsterdam. Het stoomschip Rhipeus, van 'Am sterdam naar Java, arriveerde 22 Ju ni te Leith. Het stoomschip Ternate, van Java naai' Rotterdam, passeerde 24 Juni Perim. Het stoomschip Noordam vertrok 24 Juni van New-York naar Rotterdam. Het stoomschip Maasland, van Buö- nos-4yres naar Amsterdam, arriveer de 24 Juni te Duinkerken. Het stoomschip Yarra arriveerde 24 Juni te Marseille van Japan met da Fransche mailsv Het stoomschip" Java, vaii 'Amster dam naar Batavia, vertrok 24 Juni van Antwerpen. Het stoomschip Prins Willem II, van Paramaribo naar Amsterdam^ vertrok 24 Juni 6 uur voorm., vaii Havre. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: B. L. Raastrop, hoofdagent eefier levensverz.mij. te Gouda. Curator: mr. M. Schim van dei1 Loeff. N. Ooms, koopman in granen, te Rotterdam. Curator: mr. J. R. van der Pot. H. Frehé, kleermaker te Rotter dam. Curator mr. C. F. A. Hoogewee- gen. Rechter-cominlssaris in deze za ken: mr. J. E. Rosen Jacobson. F. M. Pronk, bierhandelaar, te Rot terdam. Curator: mr. W. Tabingh Suermondt, Rechter-commlssaris mr. G. W. baron Van der Feltz. Opgeheven: J. F. M. Hamelton, bierhuishouder> te Rotterdam, failliet verklaard 27 Mel Jl. Gehomologeerd is het accpord ad 2J pet. van H. C. H. Hageman, spek slager, to Rotterdam. Geëindigd:- U Werher, koopman te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6