Weerbericht F, P. BEICHEBT, Thermometerstand Binnenland Leger eo Vloot Letteren en Kunst Rechtszaken Sport en Wedstrijden Gemengd Nieuws MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 1 Juli 1908. Hoogste barometerstand 778.7 m.M. fa Dunrosaneaa (ten Noorden van Engeland) laagste 764.4 m.M. te Ri ga (Oosttoekuet Rusland). Verwaohting tot den avond van t Juli i Wind: iwakke tot matigen N.-Ooo- falijken tot Oostelilken wind, i Gesteldheid ran ae luchtlicht be volkt, droog weer. Temperatuur» gering» verande- Stng. - Barometerstand hedenmiddag te 2 tur 771 m.M Neiging tot vooruitgang. Vorige eland te 8 uur 769 m.M,- Ingezonden mededeelingen A 80 Cts. per regel» 17 Auegang 17. PRACHTIGE SORTEERING Dimsen, Fr*nte, Boorden en Manchetten, te Haarlem. Woensdag 1 Juli {loogete gisteren 9 uur P» 78 Laagste hedennacht F. 68 hedenmiddag te 12 uur F» 74 Vergadering door den voorzitter van laatstgenoemde vereeniging Is mede gedeeld, dat de handelaren, zeer be treurende, dat de Tweede Kamer hun request in deze maand Juni niet in pehandeling had genomen, na 1 Juli plet op de verminderde koopmans korting konden blijven koópen en aan pet bestuur der reedersvereeniging .rerzochtan aan de reeders het voor stel te doen het quaestieuse procent Voor hunne rekening te nemen, tot do ïweede Kamer eene beslissing zou hebben genomen dat daaraan nog werd toegevoegd, dat evenwel ook kaarne een tegenvoorstel zou worden Ingewachtdat door den voorzitter der vereeniging tot bevordering der Nederlandsche Visscherij, afdeeling jJmuiden, werd verzocht het voorstel fler IJmuider Vlschhandelvereeniging schriftelijk bij hem in te dienen, dat zulks den volgenden morgen 23 Juni Is geschied en toezegging werd ver kregen, dat die brief aan het bestuur fier reedersvereeniging zou worden doorgezondendat de doorzending echter niet is geschied en daarvan eerst mededeeling is gedaan monde ling Vrijdag 26 Juni en schriftelijk 27 Juni met de opmerking„Dat die (brief naar hunne meening niet be hoorde gericht te zijn aan hunne (vereeniging." Dat daarop de handela ren na deze hernieuwde vergeefsche pogingen, om tot eene overeenkomst ie geraken ln hunne vergadering van 27 Juni besloten, zich weliswaar van t Juli af te blijven gedragen naar het 'nieuwe reglement op den afslag, doch gezien den onwil der reeders, om jvoorioopig tot eene schikking te ko men, besloten door onderlinge over eenkomst te trachten zich schadeloos te stellen voor het bewuste eene pro- 'centdat het slot van hun telegram tVan 28 Juni aan de reedersvereenl- ,ging, welk slot niet door die vereeni- ing is gepubliceerd, nog de gelegen- eid aanbood, om met het toestuur der IJmuider Vlschhandelvereeniging (óver deze aangelegenheid van gedach ten te wisselen, doch deze gelegen heid niet door de reederijen is aan vaard. Dinsdagavond vergaderde de IJmui der Vlschhandelvereeniging om te bespreken, welke gedragslijn zij na heden (1 Juli) zal volgen. Prins Hendrik. De „Heemskerk" is Dinsdag te zes uur aangekomen. Z. K. H., gekleed in admiraalsuni- form, vergezeld van zijn adjudant en den burgemeester Weerts van Velsen vertrok te 8.85 par gewonen trein in een gereserveerde coupe eerste klasse. De weg naar het station werd te voet afgelegd. Een groot aantal toeschouwers ver welkomden den Prims. De prima keert Donderdagavond te IJmuIden terug om met de „Heems kerk" Vrijdagmorgen naar Willems oord te vertrekken. ÜILLEGOM. Da collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft in de ze gemeente de som van f 39.83 opge bracht. SANTPOORT. Het fanfarecorps „Wilhelmlna" bracht den oud-Minister J. F. Cremer gisteren op zijn landgoed eene sere nade, bij gelegenheid van zijn ver jaardag. Omtrent den toestand van Dr. Lau- rillard vernemen wij, dat de patient hoogst zwak is. HAARLEMMERLIEDE C. A. De jaarlijksche collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze ge- rnAftntp nrnrnhrnrht f9.7 AQ LISSE. Dinsdagavond omstreeks 7 uur had te Llsse een droevig ongeluk plaats. Het 6-jarig zoontje van Van Roode uit de Hoofdstraat sprong van de stoomtram en raakte tusschen een boom bekneld, met het gevolg, dat hij onder de wielen geraakte. Beide bee- nen werden hem afgereden. Nog levend werd hij opgenomen en naar het Ziekenhuis te Lelden ver voerd. BEVERWIJK. Alhier ls opgericht een Raffelzen- Bank, die zich ten doel stelt bloem- bollenbweekers, landbouwers en tuin ders financieel Ie helpen, door gelden te leenen, resp. door als spaarbank op te treden. Het bestuur bestaat uit de heeren W. de Boer, J. Meyer Gzn., Th. A. van Zanten, G. Joor en J. J. Bis schop, terwijl in den Raad van Toe zicht hebben zitting gr-nomen de hee ren M. Donker. Ds. Valentijn van Bemmel, J. J. ae Lange en A. J. van Gent. De heer j. Hartman Ie tot kassier benoemd. De aardbeienvenonding was he den bijzonder druktegen half acht stonden noe lange rijen bij het sta tion te wachten, om geholpen te wor den. Het warme weer deed de vrucht snel rijpen en maakt vlug plukken noodzakelijk. Er is dit jaar een groote oogst en de prijzen blijven nog vrij hoog. HOFBERICHTEN. De Koningin zal Donderdag tus schen 10 en 11 uur voormiddag ge volg geven aan het voornemen om een gedeelte van den zendingsdag op het landgoed „Raaphorst" bij te wo nen. Ten paleize te 's-Gravenhage te ruggekeerd, gaan H. M. en de Prins na het dejeuner per rijtuig naar Delft, ten einde het Steekspel-ter ge legenheid van de Delftsche studenten feesten met hunne tegenwoordigheid te vereeren. De Koningin-Moeder, die Donder dagochtend tegen half elf uur uit Soestdijk derwaarts komt en ten pa leize Noordeinde afstapt, zal de Ko ninklijke familie naar Delft verge zellen. H. M. de Koningin heeft zich Dins dagmiddag per rijtuig begeven naar het sterfhuis van baron Van Harden- broek, Hr, Ms opperkamerheer, aan de Prinsengracht te 's-Gravenhage, en een bezoek van rouwbeklag afge legd bij de douairière baronesse Van Hardenbroek, Grootmeesteresse van Hr. Ms. Huls, echtgenoote van den overleden Grootofficier. PRINS HENDRIK. Uit Den Haag meldt men: Z. K. H. de Prins der Nederlanden is Dinsdagavond per Holl. Spoor van 10.54 van zijn buitenlandscha reis in de Residentie teruggekeerd. De prins reisde met den gewonen trein die voor het Koninklijk paviljoen stil hield, zoodat de andere reizigers, wel ke met dien trein medekwamen, getui ge waren van de hartelijke ontvangst van den Prins door Hare Majesteit de Koningin, die zich bij het binnen- stoomen van den trein op het perron voor het Koninklijk paviljoen had be geven. De Prin3 was in Marinetenue. In gesloten rijtuig werd naar het Paleis in het Noord Einde gereden. PRINS HENDRIK TE HELDER. Prins Hendrik zal in den morgen van 3 Juli met het pantserschip „Heemskerck" in de haven van Nieu- wediep aankomen, tot het bijwonen van den marine-schietwedstrijd en van den zeil- en roeiwedstrffd der Kon. Marine-Jachtclub. Dien dag wordt de lunoh gebruikt bij den schout-bij-nacht I. van den Bosch. Daarna zal een bezoek wor den gebracht aan de pas geopende ambachtsschool, aan de Laan te He'- dervervolgens wordt gereden naar het terrein van den schietwedstrijd, waar de uitreiking der prijzen in zijn tegenwoordigheid zal plaats hebben. Des avonds zal Prins Hendrik de gast zijn van de Marine-Jachtclub. Den volgenden dag zal hij, aan boord van het transportvaartuig Mer- cuur den roeit- en zeilwedstrijd op de reede van Texel bijwonen. Aan het dejeuner, dat te half één aan boord v&u de „Keemskeck" wordt gegeven, zijn een dertigtal gasten ge- noodigd, waaronder, behalve de hoof den der verschillende dienstvakken, commandanten en officieren, o.a. de heeren jhr. W. Six, voorzitter, H. de Booy, secretaris en W. J. van Vollen- hoven, lid van de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatscheppij A. A. baron Sweerts de Landas Wy- borgh, lid der Zuldhollandsche Maat schappij tot redding van schipbreuke lingen, L. M. A. Hoffman, voorzitter der Koninklijke Roei- en Zeilvereeni- ging „De Maas", J. J. Blussé, voor zitter der Koninklijke Roei- en Zeil vereeniging „De Hoop", M. von Ber- mutb, voorzitter der Société Royalo nautique d'Anversoise, Osterrith, pre sident du Royal Yachtcluh de Bel gique, en A. J. J. van Steyn, burge meester van Helder. Aan hel jaarlijksch diner van de Koninklijke Marine-Yochtclub, dat, na afloop van den wedstrijd, in rle Marineclub wordt gehouden zal Prins Hendrik eveneens deelnemen. DE TWEEDE KAMER had gisteren, na de pauze, over enkele wetsontwerpen te beslissen. Goedge keurd werden de Rivierenwet en de drie „achterstands"-wetten voor de rechterlijke macht, terwijl de gewij zigde Motor- en Rijwielwet werd goed gekeurd met 41 tegen 28 stemmen. (Onder de tegenstemmers waren de heeren Reyne en Van Styrum, terwijl de heer Lieftinck voor stemde). Bij de voortgezette beraadslaging over de begroo'van Oorlog (de voorzitter hor' n avondzitting op Donderdag en met een ritting op Zaterdag gedreigd) betoogden de hee ren Thomson, van Kamebeek en De Visser, dat het punt van uitgang van den aanval van den heer Patljn on juist was geweest en dat daarmede ook verviel diens conclusie, dat hij de Kamer troebele wijn had geschonken. Deze heeren meenden dat eer geen twijfel aan was of de Kamer had in Maart geweten, dat de 2200 man die de Min. vroeg ten deele bestemd wa ren voor corveeën, ten deele'voor de mobilisatie. De heer Thomson nam den Min. dus ln bescherming ofschoon hij het ganschelijk oneens was met het ge- heele beleid van den Min., dat nog even door den heer v. d. Molen ver dedigd werd,, dia overigens, evenais de heer Passtoors, eenige detailpun ten behandelde en met name een al gemeen* regeling bepieitt* voor het bidden in de kazernen, waarop ook de heer Roodhuyzen aandrong. Laatstge noemde deelde nog mede, dat de be kende brochure van luit. Schönstedt was uitgegeven buiten medeweten of verantwoordelijkheid van de afdeeling Haarlem der Liberale Unie. (De heer v Twist had er zich op beroepen dat die brochure den naam droeg van die afdeeling en denkbeelden verde digde in strijd met de meening der Lib. Unie). De Raad van Defensie viel maar matig in den smaak van den heer v. Kaai. oeek en werd onschuldig ver maak geoordeeld door den heer Thom son. Diens rede sloot zich overigeais aan, aan hetgeen door hem over het geval Albe-re was gezegd ten aanzien Yon onrecht in het leger. Hij vertelde uitvoerig hoe een kapitein (mem be grijpt wie het was) „gedonderd" werd, als luitenant, aanvankelijk gepas seerd, omdat hij in een tijdschrift moderne defensie-denkbeelden verde digde. Hij heette de krijgstucht niet te kennen, omdat hij niet genoeg strafte. En toen het Mil. Hoogge rechtshof een straf van 14 dagen ar rest doorhaalde, waartoe hij ten on rechte was veroordeeld, weirien niet temin op zijn conduitestaat de rede nen gehandhaafd die tot de geroyeer de straf hadden geleid. Spr. noemde dit geen kwade trouw van de chefs, het legerstelsel had menschen van hen gemaakt, die geen begrip van recht meer hebben. Die minachting van recht was de vrucht van het milita risme, dat ln dézen Min., het bleek uit zijn beleid, een nieuwen pleitbezorger vond. Heden 11 uur voortzetting. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen togen Maandagavond 6 Juli te half- negeh. REKENKAMER. Tot voorzitter der Algemeene Re kenkamer is benoemd de heer J. L. Le Bron de Vexela. EEN AMSTERDAMSCH ZEDEN- 8CHANDAAL? Maandagnacht werd door de poli tie in een perceel Govert Fllnckstraat te Amsterdam een inval gedaan. Dit perceel wordt bewoond door een schoenmaker. Tegen een zestal man nen wer dprooes-verbaal opgemaakt. Alle zes werden ingerekend en ter na der onderzoek naar bet bureau Ferdi nand Bolstraat meegenomen. Reeds ge ruimen tijd waren de om wonenden van meening, dat er ln dit perceel ergerlijke dingen gebeurden. (TeL) MISLUKTE ZELFMOORD. Een weduwnaar, nog in de volle kracht des levens, was uit levensmoe heid in het Kanaal te Apeldoorn ge sprongen. Hoewel in de bebouwde kom van bet dorp, had niemand het blijkbaar gemerkt. Een paar meisjes van 13 en 7 jaar, dochtertjes vah schipper Ten Caten, aan het speleva ren in de nabijheid, zagen Iets drij vende en ontdekten, toen ze er heen geroeid waren, dat het een man was, bswusteloos\ree<ls. De oudste had den moed hem bij den kraag te grijpen en toen liet haar niet gelukte, hem in de boot te trekken, den man zoolang boven te houden, tot haar hulpgeroep ward gehoord. Toen die hulp kwam opdagen, werd de man op het droge gebracht en bleken de levensgeesten nog niet geweken. Geneeskundige hulp deed het overige. KERKDIEFSTAL. Ds 18-jarige Duitschar, die te Lei den werd aangehouden in verband met den aldaar gepleegden diefstal ln een katholieke kerk, heeft bekend de inbraak te hebben gepleegd. Tevens heeft hij ook ingebroken In een huis aan de Heerenstraat aldaar, waar hij o.a. zijn oude schoenen voor een paar nieuwe laarzen had verruild. Mr. C. LUCASSE. De heer mr C. Lucasse, lid van de Tweede Kamer voor Middelburg, wiens gezondheidstoestand sedert longen tijd zeer veel te wenschen liet en die daarvoor genezing zocht te Bad Nauheim, is thans in zoover her steld, dat hij binnen enkele dagen te Goes wordt terugverwacht. Hij zal dan nog een nakuur moeten ondergaan, die enkele weken zal eisehen, maar dan weer zijn werk zaamheden kunnen hervatten. NEDERLANDSCHE MOTOR-INDUSTRIB. Als een bewijs hoe de motor-Indus trie hier te laaide vooruitgaat, en vooral aan betrouwbaarheid wint, vertrok Zaterdagmorgen om 9 uur v.m. met een stevige bries uit het Noorden over de Noordzee, van IJmuI den naar Scheveningen, de motor boot „Holland", welke boot drie uur later te Scheveningen aankwam. Het plan was later weer zee te kie zen, richting Hoek van Holland. De boot, lang 14 meter, breed 3 me ter, iö voorzien van een gewonen „Holland Motor" van 25 E. P. K. VERDRONKEN. Het driejarig zoontje van schipper Jonge, die met zijn tjalkschip „Eben Haëzer" te Nijmegen op stroom ligt, is over boord geslagen en verdron ken. ONTSPORING. Dinsdagavond ontspoorde een met dennenboom-en beladen goederenwa gen vlak bij het station te Deventer. Trein 73d naar den Hoek van Holland kon niet passé eren voor de weg weer vrij was, en had daardoor belangrijke vertraging. TEHUIS VOOR DAKLOOZEN. De Raad der gemeente Winschoten heeft besloten tot het bouwen van een thuis voor dakloozen, met het oog op de slooping van het oude schoolge bouw bij de algemeene begraafplaats. In die school zijn thans omstreeks 40 personen gehuisvest, terwijl nog een gezin met 8 kinderen onder den blooten hemel verblijf houdt. TWEE JEUGDIGE „BOEFJES". Dinsdagmorgen gelukte 't den veld wachter Kievit te Naarden twee Jon gens te arresteeren, die bij da wed. P. Vos aldaar een kistje met circa f 20 hadden ontvreemd. Eén van de belhamels had nl. den sleutel van de tafel genomen door het raam, dat op eaa kier geopend was, had met dien sleutel de deur geopend en zlou zov meester gemaakt van 't kistje. DK jongen, pas 10 jaren oud, had op de school zijn mede-scholieren kwistig getracteerd op chocolade, worst, enz., zoodat dit de aandacht trok van het hoofd der school. De rijksveldwachter Kievit werd gewaarschuwd, deze nam den Jongen scherp in 't verhoor, en 't mocht hem gelukken den jongen tot een bekentenis te brengen. In den zak had hij nog f 6.76. Tegen het hoofd der school had de jeugdige boosdoener gezegd, dat hij voor een dame een fiets had vastgehouden, voor welken dienst hij zou beloond zijn. Voor den rijksveldwachter zwicht te hij echter, en na veel moeite en be dreigingen, mocht 't dezen gelukken ook 't andere geld te ontdekken, dat door den medeplichtige in een papie ren zak in de Haven was geworpen, tot een bedrag van 7.80, Ook bij de Wed. Altena te Naarden hadden zij 40 oh en een paar koeken ontvreemd, terwijl in den afgeloopen winter de wed. De Vries voor 3 door dezelfde jongens werd benadeeld. SCHAEPMAN-MONUMENT. Niet 30 Juli, maar 13 Juli zal de ont hulling van het monument plaats hebben, DE HAAGSCHE POLITIE- QUAESTIE. De hoefijzer-correspondent van het „Hbld." schrijft De interpeilatle-Hoejenhos heeft bijster weinig resultaat geleverd, vooral ten gevolge van 's burgemees ters voorwaarde, dat er geen debat over zou worden gevoerd. Het resul taat is zelfs zóó gering, dat de vraag rijst, of het, achteraf bezien, niet be ter ware geweest als de interpellatie maar in 't geheel niet was gehouden. Immers, opgehelderd en op heldering is toch immers het doel van een interpellatie is er letterlijk niets. Uit de verslagen ln de bladen schijnt te blijken, dat de Haagsche politie wat de zaak-Führopp belangt, ju s 111 i a e 1 vrjj uitgaat, maar dat zegt niets, want het O. M. kan wegens gebrek aan voldoend houvast van eenige actie hebben afgezien. En daarnaast valt to constateeren, dat ds geheimzinnige mededeelingen van den Burgemeester doen vermoe den, dat er, zij het dan misschien met een andere juffrouw, wel dege lijk ergerlijke relaties door een poli tieambtenaar zijn onderhouden, en dat wetenswaardigheden, welke niet voor die juffrouw bestemd waren, haar in handen zijn gespeeld. Wat er precies gebeurd is, weet men thans echter evenmin als vóór de interpel latie de burgemeester schijnt in bij zondere mate de kunst van het Del- phische orakel te hebben beoefend. Het is te hopen, dat het hiermee niet zal afloopen en dat men in de Tweede Kamer vooral niet bij wij ze van vraag, maar bij Interpella tie ten spoedigste van den Minister zal trachten los te krijgen wat de burgemeester niet meende te moeten zeggen. Het geldt hier een bij uitnemend heid publiek belang. RISICO-MAATSCHAPPIJ. Voor de provincie Groningen is op gericht een maatschappij voor over neming der risico der werkgevers ten opzichte van het arbeidscontract. ONGELUKKEN. Dinsdagavond is een baanwachter, die zich naar zijn post begaf, op den Cranenburgschen weg, bij Groesbeek, onder een automobiel geraakt, door onzeker uitwijken, en denkelijk ver blind door de stof. Een zijner beenen werd gebroken, 't andere zwaar ge kneusd. Direct vervoerde men hem naar het ziekenhuis te Cranenburg. Hij erkende dat de wagenbestuurder volstrekt geen schuld had aan. het ongeval. De minister van oorlog heeft be paald, dat de milicien-sergeanten der lichting vaai 1905. die ingevolge hun ne inlijving krachtens de tweede zin snede van art. 99 der Milltiewet 1901, ln 1906 hunnen earBten oefeningstijd hebben aangevangen en ln 1907 voor herhalingsoefening onder de wape nen rijn geweest, dit Jaar niet voor die oefeningen ln werkelljken dienst moeten worden opgeroepen, aange zien de lichting van 1905 in dit jaar hare eerste herhalingsoefening vol brengt en bedoelde milicien-sergean ten deze oefening reeds ln 1907 heb ben volbracht. Den commissarissen der Koningin wordt verzocht aan de onderofficie ren, wien het hier geldt, te doen ken nis geven, dat zij niet ln de oproeping voor de -til dit jaar te houden herha lingsoefeningen begrepen zijn. DE WAGNER-VEREENIGING NAAR PARIJS. Naar vernomen wordt bestaat bij het bestuur van de Wagner-vereeni- ging te Amsterdam het plan om in Januari 1909 to Parijs een opvoering te geven van Parsifal, omde-r leiding van mr. Henri Viotta. NOORD-NEDERLANDSCHB OPERA. Onlangs waren geruchten in om loop aangaande de oprichting eener nieuwe Opera. Wij hebben daarvan melding gemaakt, maar vernemen nu uit goede bron, dat inderdaad eene nieuwe instelling, die den naam Noord-Nederlandsche Opera voeren zal, wordt opgebouwd; onder de ar tistieke leiding van mejuffrouw Ca- teau Esser, directrice van de „Veree niging tot beoefening van vokale en dramatische kunst". De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat enkele werken in ds oorspronke lijke taal zullen worden opgevoerd. Reeds is een aanvang gemaakt met de vorming van een geheel nieuw koor, dat met 1 Juli zijn studies aan vangt, en waarvoor nog leden ge vraagd worden. De vorming van het orkest is opgedragen aan den heer R. Krüger, bestuurder van de „Nieu we Amsterdamsche Toonkunstenaara- vereeniging," Nader wordt bekend gemaakt, hoe net tableau de la troupe en het reper toire worden saamgesteld. Vermoede lijk zullen de opvoeringen meoren- deels in dsn Stadsschouwburg te Am sterdam worden gegeven. („Hbld.") DIEFSTAL IN EEN POSTKANTOOR. De Hoogs Raad beeft uitspraak ge daan in dè zaak van A. M. D. S., we gens den bekenden diefstal in het postkantoor in da Parkstraat te 's-Gravenhage, door het Hof aldaar veroordeeld tot 6 jaar gevangenis straf. In deze zaak was aangevoerd, dat ten onrechte was acht geslagen op een uitlating van dr. Caspari, arts aan de gevangenis te VHertogen- bosch, ten betooge, dat bekl. was toe rekenbaar, ondanks de omstandig- heidt dat bedoelde geneesheer niet als deskundige voor het Hof was be- eedigd of gehoord, doch bedoelde uit lating slechts voorkwam, als mede deeling in het rapport der deskundi gen dr. Plet en dr. Rosenstein, dat tot ontoerekenbaarheid van dein requi- rant wegens krankzinnigheid conclu deerde. De Hooge Raad achtte dit middel feitelijk ongegrond, daar de recht bank, bij haar onderzoek naar de toe rekenbaarheid van requirant, zich heeft beroepen op het bedoelde rap port, en hetgeen daarin voorkwam omtrent de aannemelijkheid van si mulatie van den requirant, terwijl het Hof zich daarmede heeft vereenigd. De mededeeling van dr. Caspari is daai'bij slechts aangenomen, als een mededeeling aan de deskundigen, niet als een rapport aan het Hof. Het beroep werd dus verworpen. SABOTAGE. De Hooge Raad deed uitspraak op het cassatieberoep van den procureur- generaal bij het Haagsche hof tegen een arrest van dat gerechtshof, waar bij E. K., colporteur aldaar, was ont- slage cnvan rechtsvervolging ter zake van het opruien tot eenig strafbaar feit (sabotage). Het hof had beschikt dat het geven van een beschrijving van sabotage, als door bekl. geschied in een vergade ring te Rotterdam nog niet is oprui ing tot het doen van datgene wat on der sabotage wordt verstaan. En nu was die vraag of het Hof door die be slissing de dagvaarding verkeerd had uitgelegd dan wel of zij had gegeven een in cassatie onaantastbare uitleg ging der dagvaarding: dat hier niet was ten laste gelegd opruiing tot ee nig strafbaar feit. De Hooge Raad was die laatste op vatting toegedaan en verwierp het beroep in strijd met de conclusie van het O. M. bij den Hoogen Raad. BEROOVING. De Haagsche rechtbank veroordeel de B. W. K. en C. J. M. v. d. H., die een man in het Haagsche bosch al daar zijne portemonnaie met geld en horloge ontstalen en hem daarna mis handelden, ieder tot 2 jaar gevange nisstraf; V. B., de vrouw, die mede in het Haagsche Bosch iemand zijne portemonnaie met inhoud had ontrold nadat die persoon haar uit medelij den eenig geld had gegeven, tot 1 jaar en 6 maanden. WIELRIJDEN. De wedstrijd Ween enBerlijn. Deze wedstrijd over 589 kil. Is ge wonnen door Hans Ludwig uit Sos- senheim bij Höchst ln 28 uur, 26 min. 18 sec., die, om 4 uur Zaterdagmor gen uit Florisdiorf bij Weenen ver trokken met 180 anderen, Zondag morgen om 8 uur 30 min. te Marie n- dorf bij Berlijn aankwam. Halfweg was de helft al buiten mededinging door vermoeidheid, banden-ongeluk kan enz. Ludwig had voortdurend d» leiding en verbeterde Fischer'» re cord van 1893 (31 uur 22 4/5 sec.) mef bijna 8 uur. Tweede was de Dreede- ner P. Oberst ln 28 uur 42 min. 2/5 sec., derde Winzer, eveneens uif Dresden.. OLYMPISCHE SPELEN. Voor de voornaamste Olympisch» wedstrijden ln Londen (athletlek, wlelrijden, gymnastiek, schieten, zwemmen, schermen, lawntenni» en worstelen) zijn ln 't geheel 1893 me dedingers ingeschreven: uit Groot» Brittannlö 538, Frankrijk 219, Zweden 169, Hongarije 154, Vereenlgde Staten van Noord-Amerika 148, Nederland 120, Italië 119, Dultschland 94, Dene- marken 72, Finland 69, België 69, Noorwegen 58, Canada 58, Oostenrijk 32, Boheme 82, Griekenland 20, Zuid Afrika 19, Australië 17, Rusland 0, Zwitserland 4 en Turkije 1. Het comité voor de Olympische spe len te Athene hseft een bronzen beeld uitgeloofd voor den winner van den Marathon-wedloop op Vrijdag, 24 Juli. Het beeld stelt den jongen man voor, die te Athene de tijding van ds •nederlaag der Perzen bij Marathon bracht. PAARDEN. Omtrent de renbaan, die zal wor den aangelegd aan den straatweg AmersfoortBa am, ten westen van liet onlangs door de gemeente Amers foort aangekochte Barkhoven, meldt men: De baan, ter breedte van 15 meter, krijgt een lengte van ruim 800 meter. Nabij den ingang (aan de zijde van het café-restaurant Birkhoven) zullen controlegebouwtjes en een ruime berg plaats voor rijwielen worden ge maakt. De tribune met buffet (40 meter) wordt tegen het hotel, aan de Zuid zijde, geplaatst. Hiertegenover, op hel middenterrein, zullen een muziektent, de rechterstoel en een gebouw voor de pers worden opgericht. De stal ,lang 34 en diep 9 meter, met 12 boksen en 12 gewone plaatsen, komt aan de Oostzijde, achter de tri» bune. Hij zal van den straatweg af voer paarden en voertuigen te berei ken zijn langs het tegenwoordige Rui terpad. De baan zal door een schutting van) den straatweg worden afgesloten. AUTOMOBIELONGELUK. Zondagavond is er nabij Hasselt (België) een erg automobielongeluk voorgevallen. Een groot gesloten rij tuig kwam op den Luikschen steen weg snel naar de stad toe. Het was d# laatste kromming voorbij en ging de kleine kapel in de weide bereiken, toen eensklaps de chauffeur gewaar werd dat hij niet meer meester was over zijne machine. De staaf die het stuur met het rechter voorwiel ver bindt was gebroken en als een blik sem verliet bet rijtuig den weg en werd tegen een der boo men geslagen, waar het in stukken vloog. Gelukkig dat de boom dik was en weerstand bood en dat de ressort» van het rijtuig beletten dat het in de gracht vloog. Toch was de schok vree- selijk. Een heer, die naast den chauf feur zat, vloog door don spiegel, bot ste eerst tegen den motor en kwam dan in een graanveld terecht. De ei genaar en zijne vrouw, die binnen in zaten, werden tegen den voorspiegel geslagen en vielen bewusteloos op het muur. Boeren, op het gerucht toegesnelcr, stonden als door schrik verlamd het tooneel te aanschouwen, al vorens er aan te denken de slachtoffers te hel pen. De chauffeur en de eigenaar, clie niet erg gekwetst waren, kwamen1 het eerst tot zichzelven. Maar niets dan Engelsch kermende, hadden zij de grootste moeite om zich te doen verstaan. Het duurde meer dan een half uur eer zij water konden krijgen en een geneesheer doen halen. Eerst tegen half tien kwamen twee geneesheeren van Hasselt ter plaatse. Een der gekwetsten had het gezk"'a vol bloed, maar gelukkig was er niets gebroken. De dame lijdt aan ernstige inwendige wonden. Verschei dene barer tanden waren gebroken, Er moest eene draagbaar gehaald worden, om haar zeer langzaam naar een hotel te brengen, waar zij ver zorgd wordt. De andere gekwetsten werden er per rijtuig heengebracht. Maandagmorgen was de toestand der gekwetsten voldoende. Men hoopt allen te redden, 't Zijn Engelsche toe risten, die de Ardennen hebben be< zocht. Zij reden nu naar Dieat, om eï te vernachten, en dan over Antwer pen naar Londen te vertrekken. He| parket is ter plaatse geweest. EEN LIEFDESDRAMA1 heeft zich te Berlijn afgespeeld. Eed 19-jarige timmerman was verloofd' met een meisje van 17 Jaar, dat oè een fabriek werkte. De kennismaking dateerde al van "1908, maar de moedei van het meisje, wilde da verloving af# breken, daar haar dochter naar haai meening nog te jong was. Ten slotte ging zi^ ook daartoe over en gaf def[ jongen man de bons. De timmerman wachtte 't meisje dof zer dagen op, toen zij uit de fabriek kwam en bracht haar naar huis. Toei( hij de woning van het meisje binned wilde gaan, hield zij hem tegen. Plot1 reling haalde hij een revolver vooi An dag en lóste drie schoten, waa$

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2