HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Onze Lachhoek FEUILLETON SEKGEANi SElfl. WOENSDAG 1 JULI 1808 Stadsnieuws Jaarverslag Kamer van Koophandel. Fr wordt met de stukben vaK Sóm mige officieele colleges toch raar om gesprongen. j',v Terwijl dö „Opr. Haarl. Ct." Maaxi- fdagavond reeds een uittreksel gal uit pet jaarverslag der Kamer van Koop- handel, ontvingen wij dit verslag, per post gezonden, eerst Dinsdagmiddag, i geadresseerd als volgt: de Redactie van het Haarlemsch Dag- en Weekblad Z.-Buiten- Spaarne, Haarlem, go bovendien zoo onvoldoende gefran keerd, dat we 7 cents strafport te be talen hadden. Wij hebben ons bij de Kamer over deze manier van doen beklaagd, maar kunnen tengevolge daarvan niet eei'- der dan heden iets aan het verslag Outleenen. NIJVERHEID. Uit den aard der zaak klinken, Jaars, zijn invloed te doen gelden, en «oo opgewekt als het vorig jaar. De langdurige financieele crisis liet üet na, vooral in de tweede helft des jaars, zijn invloed-1- doen gelden, en kof vooral in die bedrijven, welker .Werkkring min of meer afhankelijk is van de meerdere of mindere weelde, 'die de maatschappij in 't- algemeen zich kan veroorloven. In niet minde re mate leden die bedrijvon welke aangewezen zijn op het werken met kapitaal van anderen. De geld- echaarschte was voor dezen een ern stige belemmering die zelfs tot stll- Btand in zaken leidde. Anderzijds ondervonden enkele be drijven wier debiet afhankelijk is van gunstig zomerweder, den ongunstigen invloed van de langdurige koude, wél- ■ke den zomer van 1807 kenmerkte. Ondanks den samenloop dezer be lemmerende invloeden, schijnt over ■H algemeen de toestand der plaatse lijke nijverheid in het afgeloopen jaar piet zoo ongunstig te zijn geweest als men zou verwachten. Onderscheidene bedrijfstakken hebben blijkbaar geen noemenswaardige nnadeeligen in vloed ondervonden, enkele gingen igelfs bij vorige jaren vergeleken voor uit, en meerdere berichtgevers deelen m&.s, dat, hoewel hun bedrijf over 't algemeen niet in gunstigen toestand •Verkeerde, hun eigen zaak geen reden tot klagen had. VOEDINGS- EN GENOT MIDDELEN. Onder deze rubriek worden ver schillende mededeelingen gedaan over jüe brood-prijzen-crisis, en over ver schillende zaken. De melkhandel had eaa tamelijk gunstig jaar. Margarine Integendeel. Brouwerijen ondervon den den invloed van den ongunstigen zomer, evenals mineraalwaterfabrie- ken. Cacaobedrijf toestand ongunstig; tabak en sigaren weinig loonend. BOUWVAKKEN, AMBACHTS- EN KUNSTNIJVERHEID. Door het bestuur der Vereeniglng van Industrieelen en Kooplieden werd bet volgende te kennen gegeven: De ambachtsnijverheid Jn deze ge meente kenmerkte ziGh in het afge- Joopen jaar door bijzondere slapte in zaken. Vooral was dit het geval met _pet werken voor particulieren of z.g. burgerbouw. Gelukkig was de ge meente In dat jaar eeme vrij belang rijke werkgeefster, door het laten bou wen van verschillende schoollokalen 'en de uitvoering van andere kleinere werken, terwijl ook de nieuwe stati- onsbouw er toe heeft hij gedragen, dat de Werkeloosheid niet reeds in den middenzomertijd is voorgekomen. Welke omstandigheden tot den on gunstigen toestand over het algemeen hebben meegewerkt, is met zekerheid bezwaarlijk te zeggen. Hoogstwaar schijnlijk hebban de hooge geldkoer sen daartoe het hunne bijgedragen. Een onrustbarend verschijnsel ziet men in elk geval hierin dat vele wer ken voor zulke ongekend lage prij zen worden aangenomen dat van het behalen van winsten geen sprake tan zijn. Van andere zijde deelt men nog mede: De trusts en kartels die in verschil lende onderdeelen van de leveringen voor het bouwbedrijf worden gevormd werken mede storend op de vrije ont wikkeling en den gang der bouwbe drijven, vooral ook omdat de bepalin gen in dö bestekken der uit te voeren werken daarmede meerendeels geen rekening houden. Ook hier volgen verschillende mede deelingen uit diverse bedrijven. SCHEEPSBOUW, STOOM- EN AN DERE WERKTUIGEN EN VER WANTE NIJVERHEID. Ofschoon de ontvangen Inlichtingen over den Scheepsbouw minder volle dig zijn dan die welke ln vorige ja ren werden ontvangen, kan toch wor den geconstateerd, dat over het alge meen de toestand ln dit bedrijf niet ongunstig kan worden geacht. Over het algemeen kan de toestand in de Machinefabrieken gunstig ge noemd worden. KATOENBEWERKING EN CONFEC TIEBEDRIJVEN. In 't afgeloopen jaar bleef de toe stand onveranderd en bevredigend; in de confectiebedrijven normaal; waa- scherijen onveranderd. DRUKKERSBEDRIJVEN. Blijkens de Ingekomen opgaven was de toestand gelijk aan dien van het vorige jaar, dus gunstig, al wordt van ee menkele zijde geklaagd over concurrentie uit andere plaatsen, waar de levensstandaard lager la. OPMERKINGEN NAAR AANLEI DING DER SOCIALE WETGEVING. Ongevallenwet. Van vele zijden bereikten der Kamer weder klachten over de werking der Ongevallenwet, ten gevolge van de talrijke fouten wel ke die wet aankleven. Een zaakkun dige .herziening dier wet moet ln het belang van eiken tak onzer nationale nijverheid een gebiedende eisch ge acht worden, Over de Arbeidsinspectie werden geen klachten vernomen. MARKTWEZEN. Gaat jaarlijks achteruit, vooral voor granen, vee- en zuivelproducten. KLEINHANDEL EN WINKEL NERING. leed onder de financieele crisis; ge volg niet minder dan 46 faillissemen ten, bijna 't dubbele van 1906. Kaashandel bevredigend, oliehan del vooruitgaande. BLOEMBOLLEN. Over den handel ln de hoofdsoor ten goede berichten; bijgoed minder gunstig. GELD- EN FONDSENHANDEL was gedrukt; daling ln fondsen en faillissementen als oorzaak en gevolg. VERKEERSWEZEN. Het meer en meer doorgevoerde sys teem der ln Haarlem doorgaande sneltreinen brengt onze gemeente ook wat het postverkeer aangaat ln on gunstiger conditie. Zoo wijst men er op, dat de post naar België, Spanje en Engeland, die des avonds met den sneltrein te 6.60 verzonden wordt, reeds een uur vroeger aan het post kantoor zal moeten bezorgd worden, als die trein zooals voorgesteld wordt, niet meer te Haarlem zal stoppen. SPOOR- EN TRAMWEGEN. De klachten omtrent de ligging van het goederonstation blijven aanhou den. Steeds wordt op een enkele uitzondering na de groote afstand als groot ongerief beschouwd. De behoefte aan een Spoorwegha ven aan het Spaarne, waarop her haaldelijk in vroegere vérslagen ge wezen werd, doet zich nog steeds ge voelen. VOOR HET LIGHALFONDS. Over de afgeloopen week van 21 tot 28 Juni werden de volgende bedragen in dank ontvangen: 81.60 1/2, opbrengst der collecte, gehouden bij gelegenheid van de voor oefeningen der Olympische door een 6-tal jonge dames van de Gymnastiek-vereenlging „Bato" al hier en eene gift van 1 boetegeld van de Engelsche les Yan Westerveld. Haarlemsch Dagboek 80 J u n i. Worden we Duitschers vroeg me vanavond boos mijn vrind, die de krant neerwierp. Wie weet wat de toekomst bren gen zal heb ilc filosofisch gevraagd. Wat toekomst! zegt hij. 'k Heb het over de ambtenaren tegenwoor dig, die het publiek voorschrijven wat ze willen I Zoo i Ja, hier heb je alweer een ken nisgeving van den Postkantoor-direc teur als je op reis bent, zenden ze je niet eens Je brieven meer na.... Dat was onder den vorigen directeur an ders 1-Iad mijn vriend gelijk Ik ben dat eens gaan informeeran. En mij bleek,, dat in de eerste plaats de tegenwoordige directeur van het Postkantoor den nieuwen maatregel niot op eigen handje heeft Ingevoerd, maar ingevolge voorschrift van den Directeur-Generaal. Ten tweede, dat in een plaats als Haarlem, van waar uit veel menschen op reis gaan, het aantal nagezonden brieven legio is en dat er één man den heelen dag bezig is adressen te veranderen. En dan de vergissingen, naamsverwarringen, plaats-wisselingen, die er 't gevolg van zijn I Daar kan de post niets aan doen, en toch krijgt de post de schuld. Hoe dat te voorkomen Wie op reis gaat, geeft thans zijn nieuwe, tijdelijke adres aan het Postkantoor op. Dat zorgt er dan wel voor, denkt hij. Voortaan zal hij er een ander voor moeten laten zorgen. Laat men adres in de stad opgeven, waar de post de brieven bezorgen moet en laat men aan dè.t adres opgeven, waarheen ze vervolgens moeten. Ieder heeft wel een vriend of fami lielid, die dat voor hem doen wil. De post heeft haar werk toch wel.... Daar is 't de post voor 1 zegt mijn- mopperende vriend. Jawel, maar u kunt haar niet ver plichten adressen voor u te schrijven! Als ze uw post aan zijn adres bréngt, heeft de post haar „schuldlgkeit ge- tan"* OBSERVATOR. Vtfrlof Drankwet, Door Th. Donraadt is aan B. en W. gevraagd, om vecrlof (ingevolg9 art. 84 dier wet), tot het verkoopen van alco holhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik tér plaat se van verkoop in het peroesl Groote Houtstraat 8. CENTRALE RAAD VAN BEROEP. (Ongevallenverzekering.) In de te Utrecht gehouden openba re terechtzitting had do uitspraak plaats ln do volgende zaken Hooger beroep van J. de B., kok te Medemblik, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij hij als betreffende de vor dering eene tijdelijke uitkeerlng waaromtrent geen beroep is toegela ten niet ontvankelijk Is verklaard ln zijn beroep tegen eene beslissing van de Rijksverzekeringsbank, hou dende niet-toekenming van schade loosstelling ter zake van een ongeval. De Centrale Raad bevestigde de uit spraak. Hooger beroep von A. J. V. V. te Haarlemmerliode en Spaarnwoude tegen de juitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, houdende beves tiging der beslissing van de Rijksver zekeringsbank, waarbij hem meerde re schadeloosstelling is geweigerd ter zake van een ongeval, waardoor de top van den middenvinger verbrijzeld werd, welke vlngor echter weder vol komen genezen is en, hoewel daar van hot uiterste eind en de nagel ont breken, 't gemis ln arbeidsgeschikt heid daardoor niet noemenswaard is. De Centrale Raad bevestigde de uit spraak. Hooger beroep van G. M. te Zaan dam tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, hou dende bevestiging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank, waarbij hem is geweigerd de door hem ge vraagde schadeloosstelling op grond, dat zijn door een bedrijfsongeval overleden zoon niet zijn kostwinner was in den zin der wet, daar niet bewezen is, dat deze zijn vader gere geld ondersteunde. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. DE GASFABRIEK. Verschenen Is hert advies van de gas- commissie uit den Raad, bestaande uit den burgemeester en de heeren Van Houten en Van Wlckevoort Crommelin. Zij adviseert om den bouw van een gasfabriek, met alles wat daarbij behoort, op te dragen aan de firma Carl Francke te Bremen, met uitzondering van de directeurs woning. De plannen van de firma Francke zijn onderzocht door den heer K. N. Geerling, directeur van de Oostergasfabriek te Amsterdam, die daarin verbeteringen heeft aange bracht, waardoor bovendien de kos- tenbegrooting lager is geworden. Bo vendien heeft de firma Francke zich bereid verklaard, om wanneer haar vóór 1 Sept.. a. 0. de bouw wordt ge gund, hare prijzen met 4 procent, tot een maximum van 8000, te vermin deren. Deze 8000 zouden vnldoende zijn, om in het noordelijk deel van Heemstede eventueel de gasbuizen van de gemeente Haarlem over te nemen. De finna Francke heeft een goeden naam. de gascomraissie aqjit wen- schelijk, de opdracht ln éen hand te geven ea dus geen openbars aanbe steding te houden. Kan de Raad nu tot de gunning aan de firma Francke besluiten, dan kan da vergunning vol gens de hinderwet 1 Aug. Inkomen en de bouw in die maand nog begin nen, zoodat omstreeks 1 Januari gas kan worden geleverd. De fabriek is ontworpen met een ca paciteit van 500.000 kub. M. per jaar, die door ihbouwlng van ovens ge makkelijk tot een millioen is uit te breiden. De voorloopige productie is geraamd op 850.000 kub. Meter per jaar, de prijs wordt voorgesteld op 7 ets, per kub. Meter en 8 ets. voor muntgas. Met deze prijzen zal, zoo meent de Commis&le, In het eerste jaar nog eenig verlies worden gele den, doch op den duur zal de gasfa briek zeker winsten afwerpen. •De firma Francke noemt geen aan- neemsom, maar heeft een kostenbe- grooting gegeven», volgens welke aan hatvr zou verschuldigd worden (bui ten de directeurswoning) 201.922.25, welk bedrag met de bovengenoemde 8000 zou kunnen worden vermin derd. Daarbij gevoegd voor direc teurswoning 7000, voorbereiding ƒ1731.75, toezicht, bij den. bouw ƒ3000, bedrijfskapitaal 6000, onvoorziene uitgaven ƒ5103.62, aankoop terrein 8345.551/2 en kosten der geldieening ƒ1225, te zamen 226.331.711/2, waar van 81.831.17 reeds gedekt Is, zoodat nog ƒ145.000 moet worden galeend, welk geld de Comm. meent, dat wei tegen 4 procent te krijgen zal zijn. Het oppertoezicht wenecht da Com missie aan den- heer Geerling op te drógen (honorarium ƒ1000), vioorts spoedig te benoemen een directeur op ƒ1200 met drie 8-jaarlijkscho verhoo gingen van 1000, vrij wonen, vuur en licht (vóórdat de woning gereed is ie vervangen door 40 's maands) en twee opzichters, elk voor ƒ80 ƒ90 's maands. De Commissie legt over het ont werp een er overeenkomst voer gasle vering aan de gemesnte Bennebroek en wenscht den gemeente-opzichter, den heer Etmans, opdracht te geven voor het maken van bestek en teeke- ruing voor een directeurswoning en dien bouw in t openbaar aan te be steden. Dienovereenkomstig stelt de Com missie voor, de noodige Raadsbeslui ten te nemen. Het stuk is cmderteskend door den burgemeester en den heer Van Hou ten de heer Wlckevoort Crommelin heeft, wegens verblijf in het buiton land, aan de vaststelling van dit rap port niet meegewerkt, doch het is den beiden anderen leden bekend, dat hij met den inhoud daarvan overeen stemt. Door de commissie tot viering van den Koninginnedag is besloten dit laar voor de schoolkinderen boottocht te ^r-ganiseeren. BEVERWIJK. 80 Juni 1908. In de heden gehouden raadszitting werden beeedlgd de herkozen raadsle den de heere-n C. A. Zwager cn G. Poel, benevens het nieuw gekozen lid de heer B. Sluiter. Medegedeeld wordt, dat benoemd is tot zetter voor de directe belastingen, de heer G. Poel, en voorts dat door B. en W. een adraa Is gezonden aan H. M. de Koningin, om alhier Se ves- stigen esn Rijks Hoogere Burger school. Zonder verdere discussie besluit men de in de vorige vergadering zoo breed besproken Doctor Schuitstraat over te nemen op de reeds bekende voorwaarden. Nadat eenige of- en overschrijvin gen van de rekening 1907 zijn goed gekeurd wordt benoemd tot hoofd van het herhalingsonderwljs, cursus 1908/09 de heer J. v. Lingon, terwijl aïs dubbeltallen voor het college van zetters worden opgemaakt de heeren H. Burger Mzn (aftr.) an Th. J. Cor- nelissen, G. Poel (aftr.) en H. Breuke laar. Bij de behandeling van het voor stel tot vaststelling van het bouwplan voor een school van lager en m. u. 1. onderwijs wordt bezwaar gemaakt door de heeren Braun en Langendijk tegen een tegelbekleeding van de gan gen en door den heer Breukelaar te gen een centrale verwarming. Beslo ten wordt de centrale verwarming te laten vervallen, maar de tegelbeklee ding der gangen te behouden. Het personeel van bovenbedoelde school zal uitgebreid worden met eene onderwijzeres voor de ladgsto klasse. Een verzoek van den Bran draad om 125 tot aankoop van nieuwe brand spuitslangen, wordt Ingewilligd. Hierna komt ln behandeling het rapport van de Commissie, die zou onderzeeken of de gemeente-architect al dan niet advies heeft uitgebracht in zake de aansluiting der rioleering van de Doctor Schuitstraat aan die van de Zeestraat, zooals door eene commissie die benoemd was ln zake de overneming van de Doctor Schuit- straat, wae gerapporteerd. Eerst bedoelde commissie iieeft uit gemaakt, dat door den gemeente-ar chitect niet beslist een advies is uit gebracht, althans niet een waarvoor hij verantwoordolljk is te stellen waarop een Raadscommissie zich mag beroepen. De heer Velthuizen v. Zanten ver dedigt namens de commissie voor de overname van de Doctor Schuitstraat de juistheid van haar rapport en stelt voorts een motie voor waarin de Raad uitspreekt, dot zijne commissie naar waarheid heeft gerapporteerd. Deze motie komt niet in stemming doordat de Raad met 6 tegen 5 stemmen aan neemt de juistheid van het rapport der commissie van onderzoek en be sluit hiermede de zaak als geëindigd te beschouwen. Thans wordt in behandeling geno men 'n voorstel tot wijziging der ver ordening op het houwen, sloopen en wonen. Verschillende veranderingen zijn door B. en W. in deze verordening aangebracht, noodlg gebleken door de practljk. Ook werden door een paar raadsliden nog eenige amendementen voorgesteld, welke zullen onderzocht worden door B. en W. en waarom trent deze in de volgende vergadering prae-advies zullen uitbrengen. Daar de geheele verordening thans niet kan behandeld worden, noodigt de voor zitter de leden uit verdere amende menten schriftelijk ln te dienen, op dat ln de volgende vergadering de zaak geheel kan afgedaan worden. Nog wordt tot lid der plaatselijke schoolcommissie, ter voorziening ln de vacature, ontstaan door het bedan ken Yan den heer C. A. Zwager, mei 8 van de 11 stemmen benoemd de heer G. A. Zwager. IJMUIDEN. De voorzitter der Vischhanótelaren- vereeniging te IJmuiden deelt mede, dat het bestuur dier vereeniglng zich in zijn telegram van Zondag aan het bestuur der Reedersvereeniging, waarvan sprake 1b ln ons vorig num mer, nog heeft bereid verklaard tot e8n bespreking der daarin benundel- de aangelegenheid op Maandag, in dien het bestuur der reedersvereeni ging het nut daarvan zag. DE NEL'3 YAN GENERAAL SUIF.' Ie tooneel. De moeder: Hoor eens, Bibl, Je weet, dat wi vandaag een groot diner geven. Er zullen heel veel menschen bij ons kój' men, daaronder ook de generaal Suify wiens neus te Tonkin door een sabeli houw werd gekwetst. Pas op, (lat je me niet schreeuwt: O, wat een neus!; wanneer Je den generaal ziet. Bibl; dat zeg lk je vooruit: wanneer je één enkel woord ook maar over den neus van generaal Suif zegt, dan krijg ja' met mij te doen. In geen geval, al wou je ook nog zoo graag iets weten, Bibl, mag je van den neus van gene-' raai Sulf spreken, of Je krijgt zoo'n pak slaag, dat Je niet kan zitten! Blbi (zes jaar oud.) Och, dat zegt u altijd, en lk katf toch altijd weer zlttenl De moeder: Je kan altijd weer zitten? Nu, kik maar eens een enkel woord oyer den' neus van den generaal, en dan zal je eens zien of je nog kan zitten! Bibl: Nu, 't Is goed, lk spreek er al biet meer overl De moeder: Ik ken je wel, baasje. Je bent een lastpost en louter ondeugd... er is in dat opzichtgeen onuitstaanbaarder klndl Toen onlangs de Cussoks bij' ons dineerden, ben je toen niet stille tjes do eetzaal binnengeslopen, kort Voor we aan tafel gingen, en heb je toen niet uit de kersen, die voor het dessert bestemd waren, alle pitten met de vingers er uit genomen? Bibl: U had het me toch niet verboden! De moedei-: Verboden? Kon lk denken, dat Jij op zoo'n afschuwelijk idee zou komen? En toen voor veertien dagen de bu reauchef van Je vader bij ons dejeu neerde? Weet Je nog wel, wat Je toen hebt uitgehaald? Blbi: Toen ik het brood had uitgehold kruimeltjes heb gestrooid? De moeder: Ja, en hoe je de perziken hebt afg6' peld? Die mooie perziken die me een dubbeltje het stuk hebben gekost, en die ik zoo mooi gerangschikt ln de fruitschaal tot versiering midden op de tafel had gezet? Toen we ln de eet zaal kwamen, wat zag lk toen ln de plaats van mijn perziken? Een soort gele ballen, die afschuwelijk roken!j Blbi: Heb lk toen eigenlijk niet wat goeds gedaan? Die meneer heeft toch gezegd Och, wat een lief ventje! Hij heeft voor ons direct al de perziken ge-' schild, om ons de moeite te bespa ren... De moeder: Je bent een varken! Begrepen? Dus wanneer je ook maar één woord van den neus van generaal Suif spreekt... Bibl: Ik heb toch al gezegd, dat ik er niet van spreek! Ze tooneel. Men zit aan tafel. Einde van den maaltijd. Een talrijk gezelschap. Generaal Suif neemt aan de zijd* van de vrouw des huizes de oere- plaats ln. Zeer corpulent, ontzaggelij ke knevel, officierskruis van 't legi oen van eer, maar volkomen absentie van Iets dat op een neus gelijkt. Bibi is erg lief geweest. Gedurende den geheelen maaltijd heeft het kind geen woord gesproken. Het bepaalde zich er alleen toe met zijn nieuwsgierige, verbaasde oogen onafgebroken naar den neus van den generaal te gluren. Het diner is zonder een of ander ongeval geëindigd, Men heeft zeer goed gegeten en zeer aangenaam ge discussieerd. De koffie wordt binnengebracht, en allen drinken. Daar, plotseling, te midden van de Naar het Engelsch door ERNEST WILLIAM HORNUNG. 11) Maar eens op een dag, toen het wa ter weer gezakt was, kwam de ser geant naar haar toe, en zij vroeg hem onomwonden Denk je, dat hij dood Is? Neen, ik denk 't niet, zei Seth «onder omwegen, Je reden Ik heb de Engelsche couranten weken achtereen in Melbourne nage keken. Er kwamen tranen In haar oogen. Wat ben je toch goed I Wil je er alsjeblieft mee voortgaan ze na te kijken En wil je het mij dadelijk zeggen als je iets hoort Dat zal ik. Alles, denk er om I Dat beloof ik. De weken gingen voorbij zonder flat zij lots hoorden. Barbara begon er overheen te ko men. Haar gelaatsuitdrukking werd •acht, droevig en vriendelijk maar dapper. Als men haar nu gezien had. dan zou men niet hebben kunnen ge- looven, dat deze tengere, zachte vrouw zich nog niet lang geleden ver maakt had met wreede coqu6tterie; en de coquette was inderdaad bij haar gestorven. De onvriendelijke schooljuffrouw was ook dood. De scholieren namen enthousiaste ver halen mee naar huis over de nieuwe Barbarazij was nu nooit meer zoo neel boos op hen integendeel, zij maakte de school tot een voel aan trekkelijker ding dan hot ooit voor hen geweest was ;zij was er zelfstoe overgegaan om aan hen, die er van hielden na schooltijd verhalen voor te lezen. Maar op zekeren dag kwam er een kleine jongen thuis mot een droevig verhaal, die schreide, terwijl hij het vertelde. Het was op een Zon dagmorgen hij had nestjes uitge haald en toen hij \yeer naar den. weg wilde, was hij toevallig over het grondgebied van Lovatt gekomen, en daar vond hij Miss Lyon zitten schreien, alsof haar hart zou breken op een ouden, gevelden met mos be dekten boom. Zij had hem bij zich geroepen, hem gekust en hem laten beloven, dat hij er niemand Iets van zou vertellen. Maar hij kon 't niet la ten het aan zijn moeder le vertellen, en zijn moeder was toevallig de vrien delijke ziel, die het eerst begonnen was haar sieren en andero dingen te zendennu zond zij den volgenden dag bloemenen beloofde haar jon gen een pak slaag als hij aan iemand anders vertelde, wat hij haar gezegd had. Dat was in September. Eén paar weken later deed Seth een heel pret tige ontdekking Barbara was weer begonnen te studeeren op het orgel ln de kleine kerk. Zij had geen keer overgeslagen om bij den dienst het orgel te bespelen, maar het studee ren had zij er aan gegeven, wat bii een meer muzikaal auditorium niet mogelijk geweest zou zijn. Vroeger had zij uit liefde voor de muziek hee! dikwijls gestudeerd. Tijdens tie eer ste weken van zijn verblijf in Tim ber Town had Seth dikwijls in droe vigs stemming zitten luisteren naai de plechtige tonen, die van den over kant van den weg tot hem doordron gen. Hij hoorde deze tonen nu weer voor 't eerst sinds eenige maanden op een avond, toen hij naar huis reed van een oezoek aan een naburige stad. Hij stak de straat over naar deu anderen kant, waar de kerk stond, en bleef in den zadel zitten wachten tot de muziek ophield tin Barbara naar buiten kwam .Toen stapte Seth af en liep naast Barbara voort, zijn paard aan dern teugel leidende. Bar bara scheen vroolijk en Seth, die nooit grapjes maakte, spande al zijn krachten fti, om.haar to amuseeren en haar nog eens vroolijk to booren lachen. Hot gelukte hem bijna, Barbara glimlachte ;maar voor dat zij af scheid van elkaar namen, kwam er een andere uitdrukking op haar ge laat en een vraag ln haar droeve oogen, die nog nooit was uitgespro ken. Seth schudde zijn hoofd. Er was nog geen nieuws. Barbara liet het hoofd hangen en ging somber naar huis. En den dag daarop kwam het nieuws. De menschen In Melbourne, die op verzoek van Whit-ty de Engelsche couranten voor hem nakeken, zonden hem een avondblad uit Londen, waar in de volgende woorden met roodetn inkt aangehaald waren „In 't begin van het volgend jaar zal er een huwelijk plaats hebben tusschen dein heer John A. Lovatt, van Darley Hall, bij Nor wich en Laura, dochter van gene raal Ralph Eliot." Seth las dit ln zijn veranda terwijl de bel werd geluid voor de ïmddag- achool, en de schoolkinderen langs zijn woning Hepen. Het nieuws moest ln zijn uiterlijk eenige verandering, waarvan hij zich onbewust was, heb ben teweeggebracht, want de kinde ren draaidcv alch om en staarden hem aan. Plotseling merkte hij, dat zelf op en ging haastig zijn huls weer binnen. Maar de courant was uit zijn vingers gegleden op het oogen- blik, dat de bewuste woorden door hem gelezen wareu de wind nam het papier op (het was de eerste heelo wind van dat voorjaar) en alsof het noodlot het zoo wilde, werd de oou- rant opgenomen en kwam te recht voor de voeten van den onver- beterlijkstera jongen van >chool. Deze kleine schavuit oigendo zich -Je courant toe, vouwde haar kloïn op sn nam haar mee in de school om er een of andere guitenstreek mee uit te halen, terwijl de sergeant als een ge vangen tijger in zijn kamer op en neer liep. Het nieuws was eindelijk gekomen, en het was niet. slechter dan Seth ver moed had: hij had werkelijk in den laatsten tijd niet anders verwacht of vroeger of later moest het bericht ko men van het huwelijk van Lovatt. Hij wist immers alles omtrent Laura Ëliotj en vijf Jaar geleden, had hij tegen Lovatt gezegd op hetgeen hij hem toen vertelde dat het hem niets zou verwonderen als er van de verloving met dien hulppredikant nooit iets kwam. Ook dacht hij niet slechter over Lovatt dan hij reeds ge daan had over zijn harteloos gedrag dat was niet meer mogelijk. Wat de sergeant nu hinderde had geen be trekking op Lovatt: het had alleen met Barbara ta manen. Ket nieuws was gekomenhet nieuws moest wor den meegedeeld. Het was <ie tweede keer, dat Seth gedwongen was Barba ra een slag toe te brengen, maar den vorigen keer was zij een geheel ander persoontje geweest, veel beter» 'n staat slechte berichten te boven le komen. Hij dacht er ernstig over na of juf frouw Waters hem in dit geval ook van dienst zou kunnen zijn on of or werkelijk ernstige redenen beston- die.het zouden rechtvaardigen, dat hij een derde in de zaken van Barba ra betrok, toen hij op een gegeven oogenhlik de courant miste. Hij ging haastig terug naar do ve randa maar de courant was daar niet. Hij snelde de straat op; nergens was er lets van te zien. Dan was hij weggewaaid, maar hoe ver? Waar heen Seth zou op dat oogenblik al zijn aardsche bezittingen hebben wil len geven, als hij daarmee had kun nen voorkomen, dat die courant, met haar met rood omhaalde paragraaf in andere handen viel. Terwijl hij daar zoo besluiteloos en ln wanhoop stond, klonk er een kreet van ontroering uit de school en net volgend oogenblik holden allo kinde ren in de grootste wanorde do school uit en Seth was omringd door een. menigte verachrlkte, doodsbleeke gé- zichten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5