zich inwendig zoodanig verbrandde, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Na een vreese- lijk lijden is hij daar aan de gevolgen overleden. Zondagmiddag tegen zes uur kwam op den Bergweg te Rotterdam eon trijtuig in botsing met een kinderwa gen, waarin twee kinderen. De moeder der kleinen die het voer tuig reed, benevens haar 7-jarig doch tertje en 14-jarig zoontje, geraakten daardoor in de sloot langs den weg, hetgeen ook twee anderen wandelaars overkwam. Do vader wist den kinder wagen intijds te grijpen, zoodat de kleinen geen Letsel kregen. Alle drenkelingen werden door den koopman W. M. Overkluft en den va rensgezel P. de Graaf, dia zich ge kleed te water begaven, in veiligheid gebracht. Bij de nieuwe kartonfabriek te Coevorden viel de timmerman Van Dijk van 's-Gravenhage van een hoo- gen steiger. Hij is in het ziekenhuis bpgenomen. Men vreest voor zijn leven. Te Velp bij Arnhem 1» eeh bijna 60-jarige gehuwds vrouw, die veel misbruik van sterken drank maakte, ln den jenever gestikt Uit de ouderlijke woning aan de Steven Hoogendijkstraat te Rotter dam wordt vermist de 12-jarige R. S- De jongen moest melk bezorgen op aan de Feijenoordkade liggende Rijn- schepen en is daarbij vermoedelijk te water gevallen en verdronken. Het laatst Is hij op een dier schepen ge zien. AUTOMOBILISME. Men meldt uit 's-Gravenhage aan de Tel. Met het oog op. de eindstemming over de wijzigingen der Motorwet, die in de Tweede Kamer zou plaats hebben reden Dinsdagmorgen eeni- ge automobielen met een snelheid van 10 K.M. over het Binnenhof. Ge- ruimen tijd cirkelden ze rond en voor al tijdens de pauze hadden ze belang stelling van zeer vele Kamerleden. Eenigen er van trachtten zelfs de auto's loopend bij te houden ter de monstratie van het onwenschelijke der nieuwe bepaling. Door de Tweede Kamer werd de wij ziging der motor- en rijwielwet toch aangenomen met 44 tegen 28 stem men. ONTVLUCHT. Uit het krankzinnigengesticht Oud- Rozenburg, onder Loosduinen, waar heen hij sinds ongeveer drie maan den van Medemblik uit was overge bracht, is thans ontvlucht Marius Brouwers, in 1905 door het Haagsche gerechtshof ter zake van den beken den moord in de Scheveningsche boschjes ontslagen van rechtsvervol ging met last tot plaatsing in een krankzinnigengesticht. Maandagavond 6 uur werd de ver pleegde voor het eerst bij den avond maaltijd gemist. Men vermoedt, dat hij ongeveer 5 uur te voren is ontsnapt. Ijverige nasporingen worden ge- 'daan. Letteren en Koost BOND VAN ZANG- VEREENIGINGEN. De Nederlandsche Zangersbond en 'de Bond van Mannenkoreai hadden zooals we reeds meldden Zondag te Utrecht eeai bijeenkomst saamge roepem, ten einde besprekingen te houden over het stichten van en Algemeenen. Bond van Zangvereeni- gingen in Nederland. De vergadering was overdruk bezocht door vertegen woordigers van liedertafels, terwijl anderen door 't zenden van telegram men sympathie hadden betuigd u.et liet streven. De heer H. de Roos, voor zitter van het Ned. Zangverbond te Amsterdam, leidde de bijeenkomst. De heer H. A. Weenink, voorzitter van den Bond van Mannenkoren, zet te allereerst uiteen dat aaneenslui ting der Nedeirl. vereenigingen in hoofdzaak noodig Is om wedstrijden- ge knoei te beletten. De voorzitter sloot zich daarbij aan, nader betoogend, dat, op den weg voortgaande die nu bewandeld word£ ten gevolge van allerlei onaange naamheden de ondergang der zang- Vereenigingen zal nabij zijn. De heer Smeets .vertegenwoordiger yan Breda's Mannenkoor, zette voorts Uiteen ,dat alleen om de eer dient te Worden gekampt, nl. om medailles en lauweren, en niet om geldprijzen. Bo vendien dienen beroepszangers worden geweerd. Om goede resultaten te bereiken zou, meende spr., het te vens goed zijn, naar het puntenstel- sel te streven in tegenstelling met het nu op wedstrijden gevolgde systeem. De heer Hage, van het Nijmeegsch Mannenkoor, critiseerde mede de huidige toestanden, waarin artisten tegen honorarium hun steun verlee- hen op wedstrijden van liefhebbers. Mede onderwierp hij aan critiek het optreden van sommige juryleden en beval eveneens het puntensteLsel op wedstrijden aan. In den breede werd daarop hespro- ken en goed ontvangen een plan om ven raiPhandeia, ware geworden! ais thans, de Nederlandsche. Dergelijke overdenkingen komen cm- zo eer als Nederlander te na. Ook Nederland, wij zijn er zekear van, zal toonen, dat net zijn koloniën weet te beschermen en te verdedigen. Als die blijde toekomst nu maar niet te ver weg ligt. Dan kon wel eens geschieden, wat gebeurde in den ouden tijd. Terwijl de Senaat beraadslaag de, ging Sagunte ten gronde". De toestand is hoogst ernstig. Wij kunnen niet genoeg met nadruk daar op wijzen. Dat men toch handele met bekwamen spoed. Het zal spoedig te laat zijn. Ons arm6 volk mist de aoo- dige krachten om lang weerstand te bladen." INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den 'nzender niet teruggegeven. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. fte oude zangersieeateai weder En het leven te roepen, doch dan op eenigs zins moderne leest geschoeid. Aangenomen werd ten slotte de volgende motie ,,De vergadering van afgevaardig den van verschillende zangvareenir gingen, gehouden 28 Juni 1908 l« Utrecht - gehoord de verschillende en ge animeerde discussiesbesluitI. in beginsel een Bond van Mannen koren op te richten, die zich ten dosl stelt don mannenzang te verhoogea door wering van knoeierij bij wed strijden, het houden van zangersfees ten en verder die maatregelen te ne men. die bevorderlijk zijn voor de onderlinge harmonie en steun der vereenigLngmII. een commissie te benoemen die, gehoord de verschil lende bezwaren en opmerkingen, de concept-statuten van dien Bond zal ontwerpen, welke in een nader te be palen vergadering zullen worden vastgesteld, en de afgevaardigden uitrtoodigen zal hun vereenigingen te willen berichten of op dien grond voorloopigo aansluiting kan worden verwacht. Besloten weird de commissie samen te stellen uit de besturen der beide vereenigingen, welke tot deze vergar dering het initiatief hebben genomen. Alzoo werden gekozen van het Nederl. Zangverbond de'-heere-n H. de Roos (Amsterdam), A. J. Westerveld (Am sterdam), Joh. W. B. Hage (Nijme gen), J. Oosterhof (Leeuwarden), S. J. Posthuma (Leeuwarden) en J. van Rijn Gzn. (Schiedam) en Yan den Bond van Mannenkoren de heereai H. A. Weenink (Apeldoorn), M. H. A. Timrners (Nijmegen), 3. van Vliet (Apeldoorn), H. Berink (Apeldoorn), en J. Cohen (Arnhem). Door de Vereeniging voor Noord- Nederlands' muziekgeschiedenis is als prijsvraag uitgeschreven een mu- ziekbibliografie betreffende den Bel gischen opstand (1830). De voorwaar den met toelichting zijn op franco aanvraag kosteloos verkrijgbaar bij den heer J. W. Enschedé, Heeren- gracht 68, Amsterdam. EEN POTGIETER TENTOONSTELLING. De boehandelaar W. ten Have, Kal- verstraat 154 te Amsterdam, heeft een Potgieter-tentoonstelling ingericht. Hij heeft een collectie bijeengebracht, geschriften en een aantal curiosa en personalia, op den genoemden auteur betrekking hebbende, en deze collec tie in de étalagekast van zijn winkel uitgestald. Om die collectie bijeen te krijgen, mocht de heer Ten Have zich verheugen in de gewaardeerde mede werking van de heeren J. H. Groene- wegen, die hem daartoe zijn eenige Potgieter-verzameling afstond, den lelterkundigc-oudheidkundige J. F. M. Sterck, den bibliothecaris der Uni- versitelts-Bibliotheek te Amsterdam, H m<srIn wdt 102) mr. dl*. C. P. Burger, en van den Haarlem, 29 Juni 1908. WelEdele Heer! U zult mij wel een paar opmerkin gen willen ten goede houden omtrent uw „Om ons Heen" van Zaterdag 1.1., waarin u spreekt over koude en war mers zomers. In de 1ste plaats uw veronderstelling als zou Martinet met een hitte van 77 gr. bedoeld hebben graden Celsius. Dit is niet aan te nemen, want 77 gr. C. komt overeen met 171 gr. Fahren heit, een luchttemperatuur, die nog nergens is waargenomen en ook niet uit te houden zou zijn. De hoogste, tot nu toe bekende, temperatuur kwam voor 17 Juli 1879 in de oase Wargla in Algiers en bedroeg 53 gr. C. of 127 gr. F. Réaumur-graden kan Martinet ook niet bedoeld hebben, want dan zou dien dag bijna het kookpunt van wa ter zijn bereikt, Hoe hij echter een warmte van 77 gr. F. buitengewoon kan vinden, Is mij ook niet duidelijk. Mijn tweede opmerking betreft uw zoeken naar aanteekeningen omtrent bijzonder warme of koude zomers. Dit was vergeefsche moeite en moest ook wel vergeefsche moeite zijn, want de afwijkingen van de normaaltempe- ratuur, die in verschillende jaren kunnen voorkomen, zijn 's winters veel grooter dan 's zomers, m. a. w. het temperatuurverschil tusschen den warmsten en den koudsten winter is veel grooter dan dat tusschen den warmsten en den koudsten zomer. Hoe zich de verschillende maanden in dit opzicht gedragen, vinden we in het „Lehrbuch der Meteorologie" van gunstiger Is voor land- eb tuinbouw, dan de andere moet dus een andere oorzaak hebben als alleen een ver schil ln temperatuur. Ik vermoed, dat hierin de vochtigheid, de overheer- schende windrichting, de windkracht, de bewolking en de hoeveelheid regen een voorname rol spelen. Hoewel dit een werk is, dat, veel geduld en tijd vordert, wil Ik eens nagaan, wat hier omtrent uit da genoemde jaarboeken van het K. N. M. Instituut is op te maken, en, zoo u ar belang in stelt, hoop ik u over eenigen tijd de resul taten van mijn onderzoek mee te doe len. Hoogachtend, Uw dw. dienaar, C. L. DE VEER. Voor de beschouwing van den heer De Veer zijn -zeker onze lezers en wij erkentelijk. Gaarne zien wij dan ook zijn nadere mededeelingen tegemoet. REDACTIE. Sport en Wedstrijden H. V. V.'s TRAINER. Op 15 Augustus a s. zal bij H. V. V. de voetbaltrainer Fred. Cols, Id dienst treden. Cols Is oud-internatio nal, speelde twee jaar als amateur-in Notts Forest, daarna vier jaar ln Woolwich Arsenal en de laatste vIét jaar bij Grimsby Town. (Ted.) Rechtszaken MISBRUIK VAN POSTZEGELS. Voor de Utrechtsche Rechtbank stond terecht een 44-jarige vrouw aan wie ten laste was gelegd dat zij een reeds gébruikte poetzegels van 't post stempel beeft trachten te ontdoen om dien zegel daarna weer als niouw te gebruiken. Beklaagde had twee ongestempelde gedeelten van gebruikte 21/2-centa postzegels bij elkaar geplakt en gebe zigd als een ongebruikten postzegel van 21/2 cent. Het M. eischte één dag hechte nis. Uitspraak 0 Juli a. s. Kerk en School heer J. Postmus, arrondissements schoolopziener. Deze tentoonstelling is zeker beziens waardig. AFSCHEID VAN CARL FLESCH. Bij de eindvergadering van het Am- sterdamsche Conservatorium werd den hoofdleeraar in vioolspel, den heer Carl Flesch, die wegens zijn aanstaande verhuizing naar Berlijn niet meer deel zal uitmaken van het leeraarspersoneel van genoemd Con servatorium in warme tn hartelij ke bewoordingen een afscheidsgroet gebracht door den directeur, den heer Daniël de Lange, en door den voorzit ter der commissie van beheer, den heer mr. J. A. Sillem. Beide sprekers brachten hulde aan het groot talent en aan de groote toe wijding, waarvan Carl Flesch gedu rende zijn vijfjarig verblijf te Amster dam steeds had blijk gegeven. Zij be treurden zijn heengaan ten zeerste, te meer, wijl hij hun ook persoonlijk een goed vriend was geweest. AI de aanwezige hoofdleeraren en leeraren stemden van harte in met deze hulde. Februari 12.2 of 22 Maart 11.0 of 20 April 9.3 of 17 Mei ,h 8.5 of 15 Juni 7.4 of 13 Juli ,t 6.9 of 13 Aug. 7.6 of 14 Sept. 6.3 of 11 Oct. 7.5 of 12 Nov. 9.0 of 16 Dec. 15.1 of 27 Koloniën CURAgAO EN VENEZUELA. Naar aanleiding van de gespannen verhouding, die blijkbaar toen reeds in verband met Castro's decreten tus schen de kolonio en Venezuela vied waar te nemen, schreef de „Amïzoe" o. a. het volgende „Een enked flink oorlogsschip, voortdurend in onz9 onmiddellijke nabijheid, zou reeds veel nut kunnen stichfcen en zeker aan de bevolking de overtuiging schenken, dat het niet langer verwaarloosd en als niet ge teld, maar werkelijk beschermd en verdedigd werd. Dat de Nederlandsche regeering nimmer vergete, hoe de belangen van burgers der andere mogendheden in de naburige republiekeu behartigd en beschermd worden. Een Curagaonaar moet toch nooit kunnen zeggenwas ik maar een Amerikaan, een Duit- scher of een Brit, dan kreeg ik zeker schadevergoeding voel vlugger en veel grooter. Vooral in de benarde omstandighe- gegeven dat liet verschil tusschen de warmste en koudste Januari bedr. 14.4 gr. C. of 26 gr. F. Deze tabel is berekend naar een reeks van 86 jaren voor eenige plaat sen in Midden-Europa. Om te zien in hoeverre dit ook voor ons land geldt, heb ik uit de laatste 16 jaarboeken van het Kon. Ncd. Meteonol. Instituut (jaargang 1907 is nog niet versche nen) de gemiddelde temperaturen be rekend voor den Helder, Vlissingen, Groningen en Maastricht, voor de maanden Dec., Jan.. Febr. en Juni, Juli en Aug. Deze gemiddelde temperaturen zijn verkregen door de gem. temp. van 8 uur voorm., 2 uur nam. en 8 of 7 uur nam. bij elkaar te tellen en dezen som door 3 te dealen. Het zóó verkre gen daggemiddelde wijkt maar heel weinig af van het ware daggemiddel de, dat men verkrijgt als men de tem peraturen op elk uur waargenomen, samen telt en deze som door 24 doelt. Mijn uitkomsten vindt u in de bijge voegde tabel. De maand December behoort hier in steeds tot een vorig jaar zoodat Doc., Jan. en Febr. telkens de drie opeenvolgende wintermaanden vor men. De verschillen tusschen d* warmste en koudste zomermaanden komen dus zeer goed overeen met do tabel van Hann, alleen zijn deze ver schillen steeds iets kleiner. Dit kan daardoor veroorzaakt worden, dat mijn reeks zooveel korter is, maar ook doordat ons land 'n zeeklimaat heeft, waarbij alle temperatuurverschillen steeds veel geringer zijn dan bij een landklimaat. Koude en warme zomers komen dus even goed voor als koude en warme ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg 's afgelegd het theoretisch geneeskundig examen door de heeren C. ten Horn en B. D. Herzdahl. Leidon. Bevorderd tot doctor in de artsenij-bereidkunde de heer W. H. Bloemendal, geboren te Enschedé, op proefschrift„Arsenicum in het dier lijk organisme". Leiden, 29 Juni. Geslaagd voor doc toraal recliten, de heeren F. J. Pijn- ackerHordijk en A. W. Mosselmans. Leiden. Doctoraal examen in de rechtswetenschap de heeren F. Pijn- acker Hordijk en A. W. Mosselmans. Candidaats-examen in de rechtswe tenschap mej M. J. Bruinier en C. W. Sweerts de Landas. Theoretisch geneeskundig examen de heer A. Flohil. Aan de Theol. school te Kampen slaagde voor het prop. examen de heer G. J. Pontier. Gemengd Nieuws dm, waarin wij thans varkeeren, hoort men horhaaldelijk hoe het volk wi„t6rs, alleen is het verschil ln tem- sterk geneigd ls vergelijkingen letuur M Mk Je a(wijttog vao do maken, elkander overtuigend, dat er j heel anders zou gehandeld lijn, als normaaltemperatuur, s zomers nooit een andere natie op dezelfde wijze be- j 200 S,r0°L Dat de eene zomer ons zoo- handeld, haast hadden wij geschre-veel aangenamer aandoet, of zooveel EEN GESTRAFTE KLAGER. Wie ontevreden is over den dienst van de telefoon kan op verschillende manieren zijn belang trachten te dienen. De Parijsche graaf Drouet d'Aubigny heeft een dezer dagen dui delijk in daden aangetoond, hoe men niet moet handelen om zich genoeg doening te verschaffen. De graaf bei de het hoofdkantoor op, om aanslui ting met een nummer te vragen. Hij moest heel lang wachten voor hij ge hoor kreeg. Toen hij eindelijk en ten laatste beet had aan 't andere eind van den draad, voegde hij den tele foonbeambte toe, dat hij van plan was, een klacht in te dienen bij de administratie over de behandeling. „Daar lach ik om", was het opge wekt antwoord. Drouet d'Aubigny lachte er niet om en ging naar het centrale telefoon kantoor. Hij vroeg aan den bode, of die hem het bureau voor de klachten wilde wijzen. De bode verwees den klager naar een bepaalde deur, een verdieping hooger. Zoo kwam hij bin nen op het aansluitingskantoor, waar een twintigtal beambten aan het werk zaten. De heer Drouet Yroeg den chef te spreken. „Wat wenscht u den chef. mee te deelen", vroeg de aangesproken be ambte. „Ik ben gekomen om hem aan de ooren te trekken", antwoordde de graaf. Een vinnig gekijf, dat niet lang dourde, en daarop werd de bezoekei bij de armen gepakt door een paar menschen van het personeel en de deur uitgezet, spartelende. De heer Drouet is op het politie bureau gaan klagen over de onheu- sche bejegening. DE EERLIJNSCHE BRANDSTICHTER. Te Berlijn heeft men eindelijk een brandstichter gepakt. Het is de nacht wacht Joseph Sytkowski, die in dienst was van een coöperatieve vereeniging van huls- en grondeigenaars ln het hooge Noorden van Berlijn. Nergens kwamen er zoo vele zolderbranden voor als in zijn kijk, in de laatste maanden 25, waaronder ettelijke groote, branden, die alle tusschen twee en vier uur 's nachts uitbraken. Sytkowski had herhaaldelijk een pre mie gekregen voor het eerste brand alarm, en de vereeniging, ln wier dienst hij was, had hem menigmaal voor zijn IJver in het ontdekken Yan branden rijk beloond. De fijne neus, dien Sytkowski voor brandlucht had, verschafte hem 'n aardigen duit aan bijverdienste, waarmee hij, na van zijn nachtdienst uitgeslapen te zijn, goede sier maalde. De politie kreeg ten slotte argwaan, en toen er vol doende aanwijzingen voor zijn schuld bijeen waren, liet zij hem Zaterdag in hechtenis nemen. Er was namelijk den 8sten deeer weer brand geweest in een stal In de Soldiner Strasse. Het dadelijk inge stelde onderzoek van de brandcom missie bracht uit, dat de brand al leen gesticht kon zijn van een erf uit, waar eenige kwade waakhonden rondliepen. Sytkowski moest op dat erf, om de zooveel uren, zijne aanwe zigheid aangeven op een contróle-klok en de honden kenden hem zoodoende goed en sloegen niet voor hem aan. Dezen brand, en een anderen, die veertien dagen van te voren op de zelfde plaats uitbrak, had de brave nachtwaker het eerst ontdekt en aan de brandweer gemeld. Bij een huiszoeking te zijnent heeft men o. a. een stuk van een broek ge vonden, overeenkomende mot een an der stuk, dat, met petroleum gedrenkt dienst had gedaan, om een van de branden in net Noorden aan te ste ken. Achteraf is uitgekomen, dat er een groot aantal kleine brandjes in de wijk van den nachtwacht zijn voorgekomen, die zoo spoedig ge- bluscht werden, dat de politie en de brandweer er niet in gemengd wer den. TUBERCULOSE. La de Parijsche Academie van ge neeskunde heeft prof. Londouzy een verhandeling voorgelezen over da groote verspreiding van tuberculose onder arbeiders en arbeidsters in waschlnrichtingen. Hij deelde statistieken mede, die be wijzen moeeten, dat op 333 dier werk lieden, die in het gasthuis worden op genomen, 1U0 tering hebben en dat er van de 10, die in het gasthuis worden opgenomen, 1 aan tering stierf. Deze cijfers zijn dubbel zoo ongunstig als voor andere beroepen. Zij worden door het ondergoed van teringlijders besmet, besmetten, wan neer zij eenmaal tering hebben, hun eigen omgeving, en hun huis besmet weer de wijk. In de wijken Billan- court en Suresnes, waar vele bleekers wonen, heerscht de tuberculose sterk. Na prof. Londouzy hebben de hee ren Chantemesse, Kidal, Lancereaux, Lereboullet en Lucas Championnière in de Academie gepleit ten gunste van verplichte aangifte van tuberculose. De sterfte aan tuberculose in Prui sen Is ln 1906 weder belangrijk min der geweest dan in vorige jaren. Vol gens de mededeelingen van het Prui sische Statistische bureau, zijn in 1906 64.454 personen dat is 17.28 op 10.000 levenden aan tuberculose gestorven. Daarbij is het laagste sterflepunt aan tuberculose van alle voorgaande laren bereikt, het is ge daald van 21 op 10.000 levenden in 1886, tot 17 ln 1906. Het aantal volks sanatoria bedroeg ln 1892 4 met 243 bedden, in 1897 11 met 12o4 bedden, in 1902 39 met 3988 bedden en ln 1907 57 met 5651 bedden. Ook de uitkomsten van de sanato riumbehandeling zijn beter geworden. Terwijl van de ln 1897 aldaar behan delden na 5 jaren slechts 27 pet. over waren, die hun werk konden ver richten, was dit van de in 1902 behan delden na 5 jaren met 42 pet. het ge val. Deze gunstige gevolgen zijn voor een groot gedeelte toe te schrijven aan een vroegtijdige opneming der zieken, terwijl vroeger meerendeels ernstige gevallen werden behandeld. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Tiel, 26 Juni. G. J. Kolenbrander, te Culemborg. Rechter-commissaris jhr. mr. J. A. van der Doescurator mr. W. M. Kolff. Groningen, 26 Juni. J. Magnin, si garenhandelaar, aldaar. Rechter commissaris mr. F. G. Koolcurator mr. E. J. baron van Imhoff. Dordrecht, 24 Juni. J. van Ginkel, winkelier te Smltshoek, gemeente Ba- rendrecht. Rechter-commissaris mr. J. A. Rhede van der Kloot; curajtor mr. J. Sal om onson. Breda, 26 Juni. J. G. Bühler, brood bakker en winkelier in suikerwerken, te Bergen op Zoom. Rechter-commis saris jhr. mr. A. J. J. van Sasse van Ysseltcurator mr. A. W. Rassers te Roosendaal. Almelo. 27 Juni. F. MIsana, fruit handelaar, te Enschedé. Rechter-com- missaris mr. E. Jannink curator mr. A. ter Weele. Opgeheven P. Heidens—Geertjens, winkelier te Heerlen. Uitslag der gehouden veiling van onroerende goederen, in het Verkooplokaal „De Gouden Leeuw", te Haarlem, op Zaterdag 27 Juni 1908 's nam. na 5 uur. WAAR GELEGEN Koksteeg 7 Huis Kennemerpleln 11 Villa |8cheepmakersdijk 51 Huis Oranjestraat 147 WÏnkelhuii Lange Hofstraat 8 Iluis Haarl. Houtpark 5 Villa Linschotenstraat 23 Huis idem 23 A idem idem 23 B idem idem 23 C idem idem 23 D idem Combina tie 7—11, Grootte A. C.A. B. E. C. Selgnette idem Loeff en Wilkens J. Ratelband J. C. Burkens P. F. de Bordes Loeff en Wilkens idem idem idem idem MAKELAARS F. C. Piët F. C. Piët, A. A. M. Bruning en J. G. Cobelena Frans Erdtsieck F. C. Piët Joh. Machielse Frans Erdtsieck, J. J. Gulde- mond en T. C. Niephaus Joh. Machielse idem idem idem icion» 425 7000 1700 2020 1990 9975 G. J. van Gasteren F. C. Piët q.q. Frans Erdtsieck q.q. D. Sabelis J. Machielse q.q. Frans Erdtsieck q.q. Uit de hand verkocht Opgehouden Opgehouden Opgehouden R. Slagter, te Amsteiuam. Geëindigd J. de Groot, veekoopman te Rolterw dam. J. J. M, A. Buiier, behanger en stof feerder te Rotterdam. ING BZ ON DEN MBDEDEELINQKN 80 Cte. per regei. Eenvoudig Recept. Voor eenigen tijd schreef Dr. Geo, Edmoaid Flood oen specialiteit vooi Rheumatiek, Nier- en Blaasstoringen, het volgende in een medisch tijd schrift: Indien U Rheumatiek, Nier- en Blaasstoringen wilt voorkomen, weest matig ln 't gebruik van zwasr voed sel, vervangt dit zooveel mogelijk door soep, vooral groentesoep, melk en drinkt water, bijzonder veel wa ter. Neemt veel tijd om te eten, eet niet tot dat gij uw bekomst hebt al smaakt het U goed. Zoo uw werk kring het toelaat maakt dan degelijk» eenige openlucht oefeningen. Natuurlijk zullen alleen rust, diëet, water- en sportoefeningen deze aan doeningen niet genezen, ik raad U dit slechts als voorbehoedmiddel aan. Ten gerieve der lezers van dit artikel, die lijden aan Rheumatiek, Nier- en Blaasstoringen en hiervan spoedig ge nezen willen zijn geef ik, Ingevolge de opgedane ondervinding in mijne ja renlange praktijk het volgende voor schrift. Mijn recept Is gemakkelijk te nemen het is bij iederen Apotheker ver krijgbaar, het la een onfeilbaar mid del, hetwelk tevens bloedzuiverend en bloedversterkend werkt, hetgeen voor al in 't voorjaar zoo hoog noodig is. Gentiaan tinctuur 30 gram. Rhabarber-stroop 30 gram. Samengestelde Barkola tinctuur 90 gram. Gember-stroop 160 gram. Koopt dit afzonderlijk, meng het zelf thuis zoodoende zijt gij zeker h*' juiste recept te hebben. Voor volwassenen een theelepel na iederen maaltijd en een voor het naar bed gaan; voor kinderen een kwart tot een halve theelepel slechts na la- deren masUijd. Na genezing moet men het hierbo ven aangeraden diëet watergebruik en sportoefeningen volgen, maar ont houdt U toch vooral van 't gebruik van kwakzalversmiddelen die zoo zeer Uwe gezondheid benadeelen. (Andere bladen worden verzocht de ze mededeeling over te nemen). £en belangrijk bock over hel behoud der gezondheid. Dr. MOSCOVITER te 'a-Gravenh». ge, een bekend autoriteit op het go- bied der hygiëne en gezondheid, dia ruim twee jaar uitgebreide proefne mingen met Sanatogen heeft geno men, schrijft daarvan in zijn brochu re: Sanatogen ais genees- en voe dingsmiddel o. e. het volgende: Op bladzijde 11: „Het lijdt voor mij geen oogenblib twijfel of Sanatogen is een specificum tegen neurasthenie"; en op bladznde 24: „Het is niet mijn doel voor bciuaiugen op eenige wijze recla me te maken, wanneer het meegedeel de een reclame voor het middel wordt, dan ligt dat alléén aan zijn voortref felijkheid." Een beperkt aantal van deze inte ressante brochures zijn gratif en fran co verkrijgbaar bij den Hser B. HAR» RENSTEIN, Heerengracht 278, Am sterdam. Stoomvaartbericbteo Het st. Ternate, van Java naar Rot- tordam, vertrok 30 Juni van Port- Said. Het st. Koning Willem II. van Am sterdam naar Batavia .arriveerde 29 Juni te Port-Said. Het st. Prins der Nederlanden arri veerde 28 Juni van W.-Indlë te New- York. Het st. Vondel, van Amsterdam n. Batavia, arriveerde 30 Juni te Sa- bang. Het st. Koning Willem III, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 9f Juni van Genua. Het st. Goeben arriveerde 28 Juni van Rotterdam te Yokohama. Het st. Kherson arriveerde 28 Juni van New-York to Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 7