HAARLEM'S DAGBLAD. TWEES5J^, FEUILLETON SERGEANT SETH. Koloniën Stadsnieuws Haarlemscb Dagboek 2 Juli. In mijn dagboeR Kon IK gisteren en ambtenaren-verdediging schrij- ren. Vandaag moet het een beschuldi ging zijn. Maar nu geldt het niet ons Postkantoor, doch 't Stadhuis, 'k Heb ïieta tegen de heeren die daar ar bel len. Integendeel. Je wordt er altijd rriondelijk en beleefd ontvangen, daar vraag asjeblieft nergens naar. Vont de heeren mogen niets zeggen, i Embleem en stadhuiswapen Is een ioofpot naast een domper, asn over lie twee een dikke sluiert Ik vroeg gisteren: Hoeveel nieuwe [lezers zich aangemeld hebben voor le Kamer van Koophandel? Weet u lat ook? Ja, de ambtenaar wist hei Me ar jij mocht 't niet zeggen. Zou "4 zijn sfcef vragen. Aldus ls geschied. En 't merkwaardig antwoord van lien chef is: Wie dat weten wil, schrij ve een hrlefje,... dan komt die zaak i>lj B. en W. In behandeling... Wie 't niet gaiooven wil, omdat 't too ongelooflijk klinkt, moet 't zelf naar eens probe eren, 1 Het ls waarlijk de dwaasheid ge troond! OBSERVATOR. Wandeltocht. Zondag a. s. zal de Haarlemsche Sportvereenlging D. O. 3. een wandel tocht maken. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Juni bezocht door 745 belangstellen den. De aan" het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid door 130 1 Vrouwelijke en mannelijke leerlingen. Met 1 Juli is de groote vacantie be gonnen; de lessen worden 1 Septem ber hervat. De aan het Museum verbonden Boe kerij ls wegens de uitbreiding, die zij jxndergaat, het rangschikken en cafca- loglaeeren der boeken gedurende ee- higen tijd gesloten. Voor het gehouden officiers-exa men aan de Koninklijke Militaire 'Academl8 te Breda, slaagden o.a. onze stadgenooten, de cadetten-ser- geant: P. A. Ravelli, infanterie O.-L L., J. H. A. van der Hoeve, Genie h, L 1.; L. J. Moggenstorm, infanterie h.t.-l. Onze stadgenoot, de heer Willem 'Andr lessen, behaalde lieden den Prix 'd'Excellence Yoor plano aan het Con servatorium te Amsterdam, HAARLEMSCHE POSTDUIVEN- BOND. In de laatstgehouden algemeens Vergadering van den Haarl. Postdul- Yenbond ls besloten tot het uitschrij ven van eene wedvlucht voor oude en jonge duiven uit Londen, waaraan al- jte liefhebbers van postduiven ln Haar lem en omstreken kunnen deelnemen. Als africhtingen zijn vastgesteld .Vogelenzang op 2 Augustus, War mond op 5 Augustus, Schiedam op 9 'Augustus, Vllsslngen op 16 en 23 Au gustus, Londen op 80 Augustus 1908. Volledig reglement voor deze wed vlucht zal zoo spoedig mogelijk wor den bekend gemaakt. Uit de Omstreken IJMUIDEN, De visscherij kwestie. Hedenmorgen is deze kwestie in een hieuw stadium getreden. De koopers koopen van die reederijen die de vol le 3 koopmanskorting willen ver goeden tegen de scherp concurreeren- de prijzen van vroeger, van de ande re reederijen tot lagere prijzen. Van deze prijzen wordt door ben B gestort ln een waarborg fond», waaruit later da leden der Vischhandelarenvereenilging het te missen 1 zal worden vergoed. De prijzen voor de verschillende reede rijen besteed liepen zee-r uiteen. Binnenland HOFBERICHTEN. Prins Hendrik zal ook als vertegen woordiger der Koningin vermoedelijk a.s. Vrijdag te Neerlangbroek de be grafenis bijwonen van den ópper-ka merheer baron Van Hardenbroek en den lijkstoet van Driebergen via Doorn volgen. Twaalf hof-lakeien zullen als lijkdragers fungeeren. Prins Hendrik zal, ln plaats van Vrijdag, Zaterdagmorgen met de „Heemskerck" van IJmuiden naar Nleuwedlep vertrekken. Het voorge nomen bezoek aan de ambachts school en aan den schietwedstrijd vervalt hierdoor. Een en ander staat ln verband met het overlijden en de begrafenis van baron Van Harden broek. ANTIREV. GEMEENTERAADS LEDEN. Woensdag word te Utrecht de cou- stitueerende vergadering gehouden van dien Bond van anti-sevolutioimal- <re gemeenteraadsleden. De vergade ring was zeer druk bezocht. De vergadering werd geleld door den heer H. van Namen van Zwijn- drecht, die 8en kort openingswoerd sprak en eenige hartelijke woorden richtte tot dr. A. Ituyper, Daarop verkreeg dr. Kuyper het woord voor de Inleidende rede, die tot Inhoud had: „Ons zelfstandig gemeen tewezen." Spreker begon met er zijn blijdschap over uit te spreken, dat dan eindelijk toch de anti-revolutionnaire partij ook op 't terrein van onze gemeente lijke huishouding de spade ln den grond zou gaan steken 8ü beleed schuld dat bij de organisatie van de antir, partij in haar program van be ginselen aan dit gemeentewezen zoo weinig aandacht was geschonken Dit verzuim verklaarde hij uit de kleinheid van haar kracht, toen ze in 1878 optrad. Vervolgens ging Dr. Kuyper eenige eischen der A. R. partij op 't gebied der gemeente-politiek na; en zei: Er zullen dan ook jaren voorbij gaan eer de bond met deze vraagstuk ken gereed ls en toch ontmoedigt mij dit niet. Ook op algemeen politiek ter rein zijn we niet dan na dertig jaren gekomen waar we wezen wilden. En ook op dit nieuwe terrein zullen we ons doel bereiken, zoo maar de bond zich niet in beuzelingen verliest, de groote gedachte van het zelfstandig gemeentewezen steeds als ideaal voor oogen houdt en niet rust eer ook door zijn pogen steden en dorpen weer naar eigen elsch behandeld worden, voor do uitvoering der wetten geheel andere organen optreden en de bur gemeesters weer burgervaders wor den, gekozen uit en door de gemeente. Ons gemeenteleven is de grondslag van heel ons staatswezen. Maak dat gemeentewezen weer zelfstandg en heel de bouw van den Staat aal weer op hechte grondslagen rusten. Heer-i lijk zal de uitkomst zijn, zoo ook deze: bond dit groote doel mag helpen be reiken. Hierna wer dovergegaan tot de huis houdelijke werkzaamheden. MODERN RAADSLID. De heer A. Cruijsen, lid van den raad der gemeente Dreumei heeft aan het gemeentebestuur een uit 47 arti kelen bestaand concept-reglement van orde Ingezonden, hoofdzakelijk bedoe lende, om gedurende de raadsverga dering een verandering in de agenda te kunnen brengen en de notulen der vorige vergadering op het einde der vergadering te kunnen behandelen! Er had wederom een. scherpe woor denwisseling plaate tusschen den voorzitter en enkele raadsleden. De vergadering werd, behalve door verschillende vertegenwoordigers der pers uit de omstreken, bijgewoond door drie veldwachters, om de orde te handhaven en, indien moodig, hande lend op te treden vegen- enkele der „vroede vaderen". GEEN CRISIS OP BUITENZORG. Naar aanleiding van het bericht van den Haagschen correspondent van de „Leeuwarder Courant", waar in werd gemeld, dat Zaterdag aan een algemeen bekende politieke figuur, tevens geïnteresseerd bij groote han delsondernemingen, te Amsterdam, bericht zou zijn, dat een orisis te Bui tenzorg reeds zou zijn ingetreden, verneemt de "Tel. uit „de beste bron", dat van een crisis momenteel geen sprake is. Ook werd te Amsterdam, zoo verzekerde de heer J. T. Cremer, omdat het vermoeden voor de hand ligt, dat de correspondent dezen oud minister bedoelde) geen enkel berioht hieromtrent ontvangen. DE MOORD IN DE SCHEVENING- SCHE BOSCHJES. Omtrent de ontvluchting van Marius Brouwer uit 't krankzinnigengesticht Oud-Rozenburg te Loosduinen, ver neemt de Tel., dat Brouwer de klee- nen van een tuindersarbeider uit een schuurtje heeft ontvreemd en zich ln die kleeren heeft uit de voeten ge maakt De ouders van B. moeten zich in Amerika bevinden. JONGEN VERMIST. Te Lelden wordt vermist de 15-jarl- ge letterzetter Pieter Kallenberg. Dinsdagochtend ontvingen de ouders een brief, ln de plaats zelve gepost, waarin de jongen hun mededeelde, dat hij, wanneer ze dit schrijven ln handen kregen, wel niet meer tot de levenden zou behooren. Hij verwacht te niets van de toekomst, en vond het daarom beter er een einde aan te ma ken. De politie doet ijverig nasporingen, tot dusver echter zonder gevolg. ONTSPORING. i Het déraillement Dinsdagavond op den overweg, vlak bij het station der H. IJ. S. M. te Deventer, is een gevolg geweest van een te vroeg overhalen van den wissel, toen de goederen trein, die rangeerende was, nog niet in zijn geheel er over was. Drie goe derenwagens ontspoorden daardoor, waaronder een beladen met zware dennenboomen. Het kostte heel veel moeite en tijd, vóór dat deze laatste weer op de rails was gebracht. Het ongeval had onge veer half zeven plaats en de passage was tot ongeveer half negen voor voetgangers en voertuigen gestremd. De D-trein naar den Hoek van Hol land had ongeveer 20 minuten ver traging. GIFTIGE HOLLANDSCHE KAAS. Wij deelden mede, hoe in Friesland in Oldemarkt en Ruinen kaas werd verkocht, die giftige bestanddee- len bevatte. In hetzelfde bericht werd vermeld, hoe men tegenwoordig voor zichtig moest zijn een kooper was voor 1 cent per pond eigenaar van een partij kans geworden, die noodlottig werkte als kippenvoer. Nu wordt vernomen, dat reeds 18 Juli in Dusséldorf een geheele familie door Hollandsche kaas vergiftigd is geworden. Het hoofd van de familie, Sievers, is reeds overleden. Zoo verliest de Hollandsche kaas zijn roem 1 VERDRONKEN. Een 16-jarige jongeling uit Leer- sura, leerling aan de Rijksnormaal school te Rhenen, is bij het zwemmen in den Rijn verdronken. Bij het baden In de ringsloot is ver dronken de 12-jarlge zoon van A. Ap pel te Hensbroek. OPLOSSING DER ERFGOOIERS- QUAESTIE. Dat minister Heemskerk hel niet zou laten bij zijn belofte om te trach ten de beide erf gooier spartijen tot el kaar te brengen en een geregelden toestand in het Gooi te scheppen, ver wachtte leder. Het ls dus vooral den bewoners van het Gooi aangenaam te vernemen dat de Minister zijn belofte heeft gestand gedaan en reeds in deze zaak de hand aan den ploeg heeft ge slagen. Aan beide partijen: Stad en Lande van Gooiland {de oude partij) en de partij der gerechtigden tot de gemee- ne helden en weiden van Gooiland (de nieuwe partij) 1b het volgende schrijven gezonden: „In overleg met den minister van justitie iB door mij een commissie in het leven geroepen, aan welke de op dracht is verstrekt om eene wettelijke Naar het Engelsch door ERNEST WILLIAM HORNUNG. 12) Gauw sergeant, haast, u wat I riepen de kinderen angstig. De juf frouw 's dood l Seth duwde de angstige schoolkin deren rechts en linkt van "zich af en was het volgend oogenblik ia de «chool. Op hetzelfde moment kwam Annle. do dienstbode, door een andere deur binnen. De banken waren leeg geen kind was op de plaats geblevenen op het verhoogde gedeelte aan het andere èlnd van het lokaal lag Barbara be wusteloos. Seth snelde langs de lessenaars, sprong op het platform en knielde naast haar neer. Annie stond bij de deur te schreien, totdat de sergeant Opkeek en boos togen haar uitviel Kom, domoor 1 Zij is alleen maar bewusteloos. Haal juffrouw Waters. Hij legde haar hoofd zachtjes op de Q n "l A*- nlilt hAAfTAJ. lag dan de rest van haar lichaam en bewaaide haar gelaat met beide han den. De jonge vrouw kwam terug met de oude. Zij komt weer bij, zei de sergeant bedaard, terwijl hij haar nog altijd op zijn knieën lag te bewaalen. Waar is haar kamer? Een van u beiden moot mij den weg wijzen. Hij nam haar voorzichtig in zijn armen en volgde Annie. Een oogenblik later legde hij de ar me Barbara op haar eigen bed, en liet haar over aan de zorgen der vrou wen maar hij had gezien hoe haar oogen zich half openden,, en zij weer ademhaaldehei leven kwam weer terug. Op zijn lerugYi'ög uoor de school raapte hij op, wat hij had opgemerkt op liet oogenblik, dat hij Barnara be wusteloos op "den grond zag liggen de courant, die hij miste. De geheele schooi, geen enkel kind uitgezonderd, stond opéengehoopt bij de puort met een uitdrukking var. verwachting op het gelaat. Die uit drukking veranderde, toen zij den sorgeant zagen. Er was een blik in zijn oögen, die hun schrik aanjoeg bovendien, hij was sergeant van po litie. Geen hunner durfde wegloopen. Seth wuifde met de courant voor htm gelaat heen en weer, en vroeg nriAt flnoSaranrfo «lam hoa dfl «1U- rant in handen van miss Lyon was gekomen. Hel spijt mij te moeten zeg gen, dat de onverbeterlijke dadelijk naar voren geduwd werden dat de onderen, die allen tegelijk spraken, al te groote haast maakten om te ver tellen, hoe de juffrouw hem betrapt- had, toen hij bezig was de courant te lezen, hoe zij er zich van had meester gemaakt, haar op zijn 6igen lesse naar had gelegd en onmiddellijk zonder een woord te zeggen lang uit- op den vloer was gevallen. Seth zag er meer dan ooit als een brombeer uit en hield ieder met zijn oogon alleen in bedwang. Je hebt de courant van de veran da gestolen niet Zij woei er uit, mijnheer l Waarom heb je haar dan niet teruggebracht Geen antwoord tranen j van de zij- do der anderen aanstalten om grap jes te maken maar niet, wil ik ho pen, om hetgeen er nu volgde. Want do sergeant liep naar de poli- tiebarak terug, don booswicht yoor zich uitduwende en sloot htm op in de cel; en zijn schoolkameraden hoor den, hoe de grendels er met een af schuwelijk geknars voorgeschoven worden en krompen inéén van schrik. Het was een wel wat al te barbaarsch paardenmiddel j ofschoon do gevan genschap maar een uur duurde j en ofsahnan van dit oosrecnblik af de regeling voor te bereiden tot oplossing van de bestaande geschillen betreffen de de gem eene heiden en welden van - Gooiland". Deze commissie wel ke bestaat uit de heeren mr. H. C. Dresselhuys, administrateur bij het departement van Justitie, mr. S. G-ra- tama, raadsheer ln den Hoogen Raad der Nederlanden, njhr. mr. J. H. J. Quarlea van Ufford, administrateur bij mijn departement, zal zich ter vol doening aan die opdracht recht streeks tot het verkrijgen van Inlich tingen en gegevens met uw bestuur ln verbinding stellen. Ik verzoek u haar voor zoveel ln u wvermogen ls daarbij behulpzaam te zijn en vertrouw niet tevergeefs een beroep te doen op de medewer king in deze van uw bestuur ten ein de zoo mogelijk eene voor alle partij en bevredigende voorziening tot etand zal kunnen komen. Dit schrijven is reeds Woensdag middag in de vergadering van het hoofdbestuur der nieuwe partij behan deld en besloten werd aan den wensch van den Minister gevolg te geven en aldus medewerken aan een oplossing der reeds veel te lang bestaande Gooi- sche quaestle, NATUURVERSCHIJNSEL. Een wondere Noorderhemel Dins dagnacht. Het was, of de zon geen afscheid had kunnen nemen van de aarde, en een breede rand van 't heerlijkst avondrood in het Noorden had ach tergelaten als boodschapper van den morgen, die weer komen ging. Een schijnsel zooals in den frisschen 3ep- temberavond het Westen kleuren kan na een heeten dag, aan den zeekant... Eerst een rand als van purper dan een breede strook van zachter wor dend rood, overgaande in de zwak kere tinten van het prisma en met een breede baan, helder als de fijne tint van de lucht bij zomerschen morgenstond, als grens tusschen den nachthemel, die vol sterren, verbaasd het tooverachtig Noorden aanzag. Het wonderkleurenspel, dat tegen half elf het eerst werd waargenomen en een uur later op het mooist uit kwam, nam eerst tegen het ochtend gloren een einde. ONGELUKKEN. Woensdagmorgen is een polderwer ker, ln dienst van den aannemer Wlenhoven, die zich naar zijn werk begaf, door een rangeerenden trein nabij het station Schiedam gegrepen en onmiddellijk gedood. DRAADLOOZE TELF.GRAPHIE OP SCHEPEN. Nu de Engelsche regeering de radlo- telegraphische conventie geteekend hoeft, besloot de Great Eastern Rail way hare stoomschepen uit te rusten met draadlooze telegraphie. Op de turbine-stoomboot „Kopen hagen" en de „Dresden" zijn de toe stellen reeds aangebracht. Van 1 Juli af kan men van en naar die booten gedurende de reis telegrammen ver zenden. Op de overige booten van de lijn Hoek van HollandHarwich worden de toestellen ook aangebracht en bin nenkort zal men van en naar elk dier booten gedurende de reis kunnen telegrapheeren. ZAAK ARNHEMSCHE BANK. Naar vernomen wordt zal mr. De Meyier, gewezen directeur der Arn hem scho Bank. zijn verzoek om cas satie Intrekken. OOK EEN RECLAME HONDENBELASTING. Door den heer Burgemeester van Vmkeveen werd het volgende ont vangen „Weledelen heer burGemeester. Ik laat u weten, dat Ik de Hont 13 mei al ver Zope heb." Onderteekening EEN KOOPJE I De spekslager W. S., te Rotterdam, heelt bij de politie kennis gegeven, dat zich ln zijn winkel vervoegde een jongen van omstreeks 16-jarigen leeftijd, met verzoek een bankbiljet van f 40 te wisselen. Dit weigerde hij, doch toen de jongen daarop dit bank biljet te koop aanbood en er 35 centen voor vroeg, kocht hij het, met het doel het in handen te krijgen en met het voornemen er daarna de politie mede in kennis te stellen, hetgeen hij ook deed. Men denkt, dat de jon- ouders van den jongen deugniet (die Seth met tranen in de oogen bedaink- ten) later zeiden, dat van dit oogen- blik af zijn bekeering dagteekeude. Maar Barbara lag als een doode op haar bed. HOOFDSTUK VII. Terwijl Barbara Lyon bewusteloos in de school te Timber Town, Austra lië, lag, droomde Jack Lovatt in zijn bed te Costle Auchen een onrustigen droom. Men moet hierbij wel beden ken, dat, ofschoon het volgens Austra- lischen tijd nu tusschen twee en drie uur 's middags, het ln Schotland bij na vijf uur in den vroegen morgen was. Het was een bijzonder nare droom. De lord (Jack was lord van Aucheai en squire van Norfolk) zag er, toeu hij beneden kwam, onrustig en ont daan uit. Dit was des te onaangena mer, omdat zijn verloofde den vori- gen avond uit Londen was gekomen. Daarbij schoot hij niets en scheen zich daarvan ook niets aan te trek ken. Den vorigen avond hadden zij plan gemaakt om den volgenden dag eon champagne-lunch te hebben op hot jachtterrein, de dames voegden zich bij de jagersmaar Jack was niet zooals gewoonlijk. Zijn moeder en zuster en eenige anderen van het gezelschap (meest allemaal familiele den), bestudeerden de manleren van gen, die onbekend bleef, het bank biljet gevonden heeft. Dit bankbiljet is thans bij de politie voor verder onderzoek. FUSIE CHRISTELIJK. HISTORISCHEN. De fusie-vergadering der Christe- Ujk-hlstorl8chen zal op Donderdag 9 Juli te Amsterdam plaats hebben. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Eenlgenburg (N. H.) ds. A. Toxopeus te Anna-Paulownapolder Bedankt voor het beroep naar Sluip wijk door da. W. H. H. Dijkman te Rozenburg. Beroepen t8 Beekbergen: de. P. Blaauw, te Wehl. GER. KERKEN. Beroepen te Diemen ds. H. Volten, te Tienhoven. HOOFDEN VAN SCHOLEN VOOR DE KLASSE. De volgend© verklaring la Ingezon den aan den Gemeenteraad van Am sterdam De ondergeteekendea allen hoofden van openbare scholen le Amsterdam, achten zich verplicht de verklaring af te legge, dat, bij Inwilliging van het door de afdeellng „Amsterdam' van den „Bond van Nederlandeche Onderwijzers" tot U gerichte verzoek, om den hoofden van scholen het on derwijs in een bepaalde klasse op te dragen ,een gevoelige slag zal wor den toegebracht aan het openbaar on derwijs in deze gemeente, aangezien door dien maatregel t lo. het bestuur der school, als ge heel, in hooge mate zou worden be moeilijkt 2o. van leiding en bijstand in die klassen, waar zulks in het bijzonder noodtg mag blijken, geen sprake meer zou kunnen zijn j 8o. het den hoofden onmogelijk zou worden gemaakt, het toezicht naar behooren uit te oefenen; 4o. aan de school die werkkracht zou onttrokken worden, welke in de eerste plaats geschikt mag worden ge acht, om het onderwijs bij afwezig heid van personeel zonder stoornis te doen voortgaan Bovenstaand stuk draagt de hand- teekeningen van 178 hoofden van openbare scholen te Amsterdam slechts vijf hoofden konden zich met den inhoud er van niet vereonigen. VACANTIELEERGANG TE LEIDEN. Ook dit jaar zal te Lelden weder een vacantieleergang worden gehou den, in hoofdzaak bestemd voor Vla mingen en Zuld-Afriliaanders. De vacantieleergang zal beginnen op Maandag 14 September en veer tien dagen duren. Prof. v. d. Vlugt zal de vraag be handelen „Waarom la de proef met het Brltsch parlementarisme op het vasteland mislukt?' Prof. Kalff zal spreken over i „Von dels leven 8n werken". Prof. Speyer zal behandelen i „Het Boeddhisme en zijn propaganda De colleges worden gegeven op vier achtereenvolgende dagen van elk der beide weken van den leergang. De drie ander© dagen blijven beschik baar voor uitstapjes naar andere ste den, Zoo staan óp het programma: een bezoek aan Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam en de Rijksin richtingen voor Hooger Landbouwon derwijs te Wagenlngen. WEST-SUMATRA. De Hbld.-correspondent te Batavia seint: De officieels berichten melden, dat het Dinsdag In West-Sumatra veel kalmer was. Uit particuliere bron wordt verno men dat het gewest Sumatra's West kust In vijf oommandementen ls ver deeld, waar binnen aan de aanwezige troepen de arrestatie der leiders van het verzet en bescherming der amb tenaren ia ten taak gesteld. In Zuid-Tapanoeli zijn onlusten uit gebroken. De assistent-resident van Padang Sidempoeam, K. Lorch, is met eene patrouille naar Mandhéling vertrokken. In Tapnnoeli, waar evenals ln West Sumatra tot invoering eener belas ting, ter vervanging van de gedwon- Laura tegenover hem, om een verkla ring te vinden; maar haar houding was niet anders dan zij het voor Jack zouden wenschen. Feitelijk begreep Laura er evenmin iets van als zij, en haar teleurstelling was oneindig gTOoter. Dien avond voelde Laura zich wer kelijk ernstig ongerust, want na het diner nam zij haar mandoline en liep een zoete melodie tokkelend lang zaam de half duistere laan op en neeïmaar Jack kwam niet zooals den vorigen avond met een sigaret in den mond naar bulten wandelen zooals zij gedacht had, dat hij lederen avond doen zou; toch moest hij haar gehoord hebben. Laura keek einde lijk voorzichtig door het raam van de biljartkamer; en Jack speelde daar met de andere heeren. Hij speelde bil jart met die andere nare mannen tot lang nadat zij naar bed was ge gaan en schreide zichzelf in slaap. Toen kroop Jack eindelijk zelf ook in bed, maar deed geen oog dicht biljarts en brandy-soda hadden hem eenvoudig niets geholpen. Den volgenden morgen zag hij er nog veel slechter uit, maar het gelaat van Laura had Iets kalm beslist. Zij had een bleek, mooi, fijn gezichtje maar er sprak veel karakter uit. Haar oogen waren donkor en open, het haar zwart en geheel van het voor hoofd gestreken, terwijl het wolge- gen koffle-cultuur, werd overgegaan» heeft blijkbaar de echo van het ver zet in de meer Zuidelijk gelegen Po» dangsche Bovenlanden weerklank ge vonden. Met Mandhéling Is de onderafdee- ling Groot en Klein MandaiLlag, Oe- loe en Pakantan bedoeld met de In de nabijheid van het voormalig fori Elout gelegen hoofdplaats Penjaboen- gan, standplaats van den controleur. Volgens den Regeerings-almanak Is thfe?n 4e .SetfxtiroJeur J. Kreemer met het bes'itrur o**sr die onderafdeellng belast. Gemengd Nieuws EEN LAAGHARTIGE MOORD. De befaamde Grete Boier, die reeds wegens verschillende misdrijven tot vele jaren tuchthuis- en gevangenis straf ls veroordeeld, staat nu te Frei berg wegens den moord op haren ver loofde, den ingenieur Prossler, te recht. Voor de rechtbank verklaarde zij, nooit van hem gehouden te hebben en met alle geweld een einde aan de ver loving te hebben willen maken. De verloving was al eens af geweest, maar, op aandringen van de moeder van Pressler, weer aangekomen. Ia werkelijkheid hield zij van zekeren Merker, met wien zij ook, gedurende hare verloving, betrekkingen was blij ven onderhouden. Grete heeft voor de rechtbank de heele toedracht van den moord op haren verloofde verhaald. Zij had hem een glas advocaat ingeschonken en daar stil cyaankali door gemengd. „Hier, drinki", zeide zij, hem het glas aanreikende. Hij ledigde het Ln een teug en viel dadelijk om. Toen bond zij een doek voor zijne oogen en schoot een kogel in zijn geopenden mond, om hem, naai- zij zegt, uit zijn lijden te helpen. Zij legde het valsche testament, dat zij te harer gunste ge maakt had, ln zijne schrijftafel en ging daarna heen. Om 7 uur 's avonds kwam zij In Freiburg en ging naar een feestje, waar het zeer vroolijk too ging. Ik telefoneerde naar huis (te Brand), dat ik op een partijtje was en pas met den Iaatsten trein thuis zou komen. De dienstbode haalde haar van dien trein af. Op een vraag van het meisje, antwoordde zij, dat zij zich uitstekend vermaakt had... Eerst kon Grete niet slapen, maar ten laatste viel zij, van vermoeienis en inspanning, in een diepen slaap. Grete woonde een paar dagen later de vex-branddng van het lijk van ha ren verloofde bij. Iedereen dacht, dat Pressler zelfmoord had gepleegd. Hij was zoo stil geweest in den Iaatsten tijd. Het testament wekte ook geen argwaan. Na den moord schreef Grete aaü haren werkelijken minnaar Merken „Nu ben ik geheel vrij, mijn 6chat, niet door verbreking van mijne ver loving, maar omdat God zelf recht heeft gedaan!" Na den moord sprak zij nog dik wijls kwaad van haren verloofde. ZIJ bekende den laster voor do rechtbank; zij had het gedaan, omdat haar min naar Merker het graag had, dat zij kwaad sprek van Pressler. De rechtbank veroordeelde Grete wegens moord tot den dood en-we gens vervalschlng van geschriften tot 8 jaar tuchthuisstraf. SPOORWEGONGELUK. Uit Toronto wordt bericht, dat eea trein van den „Canadian Pacific" 64 IC.M. ten Noorden van Toronto is ont spoord. Twee vrouwen werden levensgevaar lijk gekwetst en 20 andere personen meer of minder ernstig. Vijf wag gons vielen van den spoordijk naar beneden. BERG-OFFERS. Drie toeristen uit Luzorn wilden met een gids, van het station Eismeer van den Jungfrauspoor uit, het Mönchjoch beklimmen. Vroolijk jode lend gingen zij op weg. Maar toen zij nog maar een kort poosje langs den EIgerwand klimmende waren, deed er zich een fluitend geluld hooren, en dadelijk daarop werd een hunner, vormde hoofdje een flinke, bevallige, slanke gestalte kroonde. Dien geheelen dag scheen zij nog trotscher dan gewoonlijk, zij hield het hoofd rechtop geheven, en de blik van haar oogen was dapperder en stoutmoediger dan ooit. Maar dicn> avond nam zij haar mandoline mes naar buiten evenals den avond te voren. Het was een warme avond voor October in Schotland en de maan scheen helder. Laura sloeg een ge breide dunne shawl over haar hoofd je en om haar 9chouders. Weer keek zij de biljartzaal binnen. Da heeren gedroegen zich beter dan den vorigon avond verscheidene waren naar de ontvangkamer gegaan. Twee hoeren slechts speelden samen om honderd punten on Jack zat in een andoren hoek bij een ander venster en keek somber voor zich uit. Laura sloop naar dat venster, eni speeldo een negerliedje het gevoe ligste, liefste dat zij kende. Jack keek verrast naar buiten. Het is een wonderschoon© avond, fluisterde Laura. Kom vlug naar bul ten, jij vreemde, melancholieke Jack! Hij aarzelde een oogenblik, en toen sprong hij door het Yenster naar bulten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5