AARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. jl Amsterdamsche Kout Binnenis'.d Onze Lachhoek, FEUILLETON SERGEANT SETH ZATERDAG i JULI 1908 haarlemsche Handelsvereeniging S .v bij Kon. BaaL van 12 Sur. liaw De Haarlemsche Handelsvereeni- 'ing hier ter stede, opgericht 10 Mei [892. heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen, in r vele gevallen, zaken van ver- schiilenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot euccès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te /vaardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer ian 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid tvorden, om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, lat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging Duiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f3.50, die gevraagd wordt De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Bechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, bpaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jausweg 11. Voor incasso 8 door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port rteeds worden bijgevoegd, bij irizen- ling van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 ifrforraatiën en rechts geleerde adviezen werden in het afge- loopen jaar gegeven. In April en Mei 1908 zijn 42 vorde ringen tot een bedrag van 1685.66 betaald 13 vorderingen worden afbe taald, 14 vorderingen zijn uitgesteld-. Men wordt geraden alvorens te le veren aan J. van Kammen, Letd- ■cheplein 47 rood, ook wel adres op gevende Van Kranenburg, Schouw tjeslaan 25, N. Wiebes, vrachtrijder, Bloemendaalsche Weg 209, Bloemen- daal, Mejuffrouw De Rooij, Lange Lakenstraat 7, D. J. Bekaar, hoofd commies der Posterijen, Johan van Vlietstraat, W. H. F. van Engelen, Bakenessergracht 98, mejuffrouw A. Dernison, Prinsen Bolwerk 12, die goederen koopt op naam van eene Van der Reep, zich om inlichtingen te vervoegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlichtingen lijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen (id der H. H. V., toch van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor Informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. CLXXXVL Hondsdagen 1 Hoexah... Juli is in 't laad of liever niet: Hoer all dat aan warme, droge Kozakkensteppen herinnert maar oud- Hollandsch: Hoezeel Dat geeft tenmin ste een denkbeeld van verfrissching, waarmee sommige menschen al best 4n hun nopjes zijn. Als de werkelijk heid ontbreekt stellen zij zich maar met den schijn tevreden. Zoo s c h ij n t de Nederlandsche Opera, net als de schijndoode Neder landsche Operette uit mijn vorigeoi „Kout" als een Phoenix uit haar as- sche te zullen verrijzen, 'n drievoudi ge Phoenix nog wel. Want als waar dig gevolg van de week van de vrouw komt er nu weer een Nederlandsche Opera in den Stadsschouwburg en nog wel onder leiding van een dame. Dat lieeft ten minste dat voor, dat op het luoueel bij generale .^titles etc. niet meer zulke ruwe woorden zullen gesproken worden, als onlangs in een Duitsch theater hier ter stede plaats vond, wat kalm eindigde in een fu tiel beleedigings-prooesje. De vrouw zal dus de zware taak opvatten een Nederlandsche Opera te gaan oprich ten en met de kunst als ideaal toch geen kapitaal noodeloos te gaan ver morsen. Want heusch, dat kan er in Amsterdam, waar gevreesd wordt, dat de inkomstenbelasting op 6 zal worden gebracht en in elk geval be- lastingverhooging zeker is, waai- het gemeente-abattoir den directe® geld nood (honger) het best kan voelen door het kleiner aantal stuks vee dat hier wordt geslacht, heusch niet af. Er moet eenmaal orde en regel zijn en daar de Stadsschouwburg de uit spanningsplaats is voor het deftig publiek, Is het niet meer dan ecu con ditio sino qua non, dat de opera daar No. 1 en dus de Ned. Opera A wordt. De tweede, wat minder deftig maar waar 't er toch ook nog mee door kan wat het publiek betreft, komt onder 's heeren Van der Linden's leiding- weer in 't Paleis: Ned. Opera B. Hel trio wordt gesloten (of heeft iemand Just er een kwartet van te maken?) met de Ned. Opera C in 't Rembrandt- theater. Daar is 't in den laatsten tijd heelemaal niet „deftig" meer; de Am sterdamsche Bladen vonden 1 zelfs beneden hun waardigheid langer over de daar gegeven voorstellingen te schrijven. Dat kan dus een volksope ra worden op dezelfde wijze als Stoel en Spree een volksschouwburg is, maar aan den anderen kant zou men bij 't hooren van de twee nieuwe K.'s, Kreeft en Kohier, zen, dat 't daar voor niet bloederig genoeg zal wor den. Dat de winter ten slotte geheel zonder Itallaa-nsche Opera voorbij zal gaan, Is nog geenszins zoo zeker ais in sommige bladen werd bericht. Ge heel ten onrechte werd ook het ge rucht verspreid, dat Isalberti geënga geerd zou zijn bij Hammerstein, doch dat is volmaakt onjuist. Hij heeft daar wel proef gezongen, doch is niet verbonden geworden. De kans is nog volstrekt niet verkeken, dat de Itali- aansche zangkunst haar plaats weer zal innemen op de pulnhoopen van den eerst ingestorten Nederlandschen kunsttempel. En daarvoor zal heusch geen Samson noodig zijn. Met dat al kunnen we in deze honds dagen, wanneer gewoonlijk de bloden gevuld worden met: beschrijvingen van zeeslangen, groote branden in Amerika, wat bewijst dat schrijven zonder duim wel eens onmogelijk is, nu heel prettig over opera's praten, als zaten we In 't hartje van den win ter. Bij de gedachte alléén, frisch je al op. Maar toch geef Ik nog de voor keur boven het schrijven of lezen van interessante kuiist- en winteravond- berichten aan een watertochtje, des noods op een der propvolle booten, zooals Je nu vooral Zondags voortdu rend langs den Amstel ziet varen. De ondernemers verdienen nu zat en Ik gun het hum van harte, want zij ver schaffen het publiek dat niet te veel kan missen, werkelijk een groot ge not. En 't mooiste ia bijna ieder kan er van profiteeren, want bijv. naar Halfweg Kalfje vaar je nu voor de kapitale som van één stuiver. Wil men van de Amstel-schoomheid eens goed genieten, dan moet men heel laat naar bed gaan. Ik zou ook kunnen zeggen: heel vroeg opstaan, maar om half drie krijg je toch geen Amsterdammer uit de vee ren. En om drie uur moet je al op stap zijn. Dan is het al licht, zacht-gedempt licht, maar je hebt geen last van de blake rende zon, die 's middags een wande ling langs de altijd open tramlooze Weesperzijde (ten minste van de nieu we brug tot de gemeentegrens) tot zulk een kwelling maakt. Drie heeft de klok geslagen. Mn ar hoewel je nu niet juist in het hartje der stad bent e® door administratieve regelmaat met den besten wil ter we reld aan geen kop koffie in welk cafe dan ook te komen ia, is het blijkbaar voor vele®, niet de „voor de nacht rust bestemde tijd". Het leeft op het water. Groote en kleine booten, de eerste meest vrachtbooten, de tweede veelal motorvaartuigjes glijden of schieten over de zacht-wiegelende golfjes en dit aantal schijnt grootsr te worden als we de statige Nieuwe Am- stelbrug voorbij zijn. Dat is toch maar een monumenteel kunstge wrocht, zoo mooi, dat men er bijna de Nieuwe Beurs door sou vergeten. Groote electrische bollen, op de for- sche bruglaniaarns werpen een schijnsel, dat ik donker-rose zou wil len noemen, op het licht gerimpelde groenachtige water en de licht-blau- we huizen. Aan den oever zit hier en daar on beweeglijk een visschertje. Hij heeft er toch wat voor over, geen behoefte te hebben aan slapen en geen oog voor de natuurschoonheid. Want belde oogen zijn voortdurend gericht op den dobber en 't net naast hem is toch bijna altijd op dat uur nog leeg. Daar suist ons een auto voorbij. Let op geen maximum-snelheidswet- len. Wie zou hein ook wat maken? Die eene agent, die met een steenen pijp in den wind bij de Deli-brouwerij staat te soezen De man zou bang zijn, dat hij zijn pijp brak 1 Hij weet toch veel te goed, dat hij hier alleen voor glorie en reclame van Amster dam staat 1 Want de Weesperzijders, die wisten dat de Amsterdamsche po litie wel wat beters te doen heeft dan zóó ver van het hoofdbureau op de dieven te passen, zijn allen aangeslo ten bij een particuliere hewakings- onderneming. Die heeft overal haar mannetjes staan etn als de agent door een gemoedelijk praatje hen elk op de beurt eens een weinig den tijd ver drijft, maakt hij zich al meer dan ver dienstelijk. En wat den auto-rijder be treft, reden hij en z'n kornuiten maar wat meer om dezen tijd en minder dan, als het heel druk is, want nu zijn de wandelwegen om Amster dam door het groot aantal stank- en dikke stofwolken verspreidende auto's en fietsen gewoon ongenietbaar. Wan delt me® met z'n tweeën, begeef u dan als 't u blieft niet in een te geani meerd gesprek, want Een oogenblik van onoplettendheid, Kan maken dat men Jaren schreit, nu ja.... zoo'n vaart loopt het gewoon lijk wel niet, maar men kan toch op weinig genoeglijke wijze met den straatweg kennis maken, zich armen en beenen bezeeren en loopt daarbij nog kans op een flinke uitbrander van den rijder, die in zoo'n geval ook meestal zandruiter wordt. Want de fietsrijders munten niet uit door hoo- ge bescheidenheid. Al is de argiooze wandelaar, die het ten zeerste be treurt geen oogen van achter als van voren ie hebben, ook al tien maal op den schuinen met gras begroeiden zijkant van den dijk gesprongen, laat hij de elfde maal onder het voortdu rend getoeter en geschal om hem heen geen oogenblik verzuimen op te let ten, dat een zekere belslag. van een achter hem rijdende fiets voor hom bestemd was. Aan te doen of te veran deren is er niets op den publieken weg hebben wandelaars, fietsers en automatten evenveel recht. Als een wandelaar hard tegen uw rug aan liep en u op zij wierp, zoudt u het recht hebben hem dit hoogst kwalijk te neme®verandert me® het woord wandelaar door fietser, dan wordt het juist omgekeerd, dan krijgt gij het standje, wijl ge niet uit de® weg ge sprongen zijt. 's Nachts om 3 uur, half vier brengt de fiets of auto echter een aangena me afwisseling in het dan wel niet doode, maar kalme, rustige, aan Zut- fen of Amersfoort doende denken, Btadsleven. We wandelen de „Schol- lenbrug" over, de huidige grens der gemeente, vroeger de grens tusschen Nieuwer-Amstel en Watergraafs meer. 'k Herinner me nog als jongen hoe dat Schollenhrug heelemaal buiten de stad was. Je maakte er een heerlijk watertochtje naar toe met 't Haven stoombootje van het Rokin bij den Dam en dat voor één stuiver. Natuur lijk moesten we daarbij onder ver schillende bruggen door en wat een pret was het niet als de pijp naar de laagte moest en de kapitein waar schuwend riephoofden. Dat die Havenbootjes den strijd om het be staan niet hebben kunnen volhouden is wel te betreuren. Amsterdam heeft een groot deel der bebouwde Amsteloevers ingeslikt. Aan de Weesperzijde hei geheele voormalige Nieuwer-Amsteldeel, ter wijl aan de overzijde het groote Am sterdam heel ver, tot aan Zorgvliet toe aan 't annexeeren is geweest. Be trekkelijk dicht bij de Nieuwe Am- stelhrug zien wij daar het wel moder ne, maar zeer mooie (helaas meestal zeer contradictio 1). voormalige Raad huis van Nieuwer-Amstel, dat nu tot een politiebureau is gedegradeerd. Doch wij zetten onze wandeling voort, langs de Weesperzijde. De gaslantaarns hebben nu plaats ge maakt voor ouderwetsche rood-licht uitstralende potroleumlampen. En waar het Damocles-zwaard van de 6 inkomstenbelasting boven on ze hoofden hangt, denken we aan de „dichtregelen" van wijlen Jan den Rijmer, na de eerste gaslantaarns Toen het licht stond op de palen, Kon een Ieder het best betalen. Toen het licht hing aan de touwen, Kon men het nog even houwen. Maar nu het licht komt uit den grond, Volgt een regel, waaruit blijkt, dat men het toen afkeurde. Betrekkelijk is de bewaking hier nog beter dan op het Amster damsche gedeelte. Want er Is nog een miniatuur politiepost, die plaats aan biedt voor één veldwachter en een hok er achter, om een evcntueelen boosdoener in op te sluiten. Èn dat gedeelte Watergraafsmeer aan den Amstel is zoo klein 1 Nog geen drie minuten loopen of men is aan den Omval, passeert een smal bruggetje, en is dan in de srenieente Ouder- Amstel. Dat 't Oude r-Amstel Is, kunnen we wel zien Wat een oude kleine huisjes zijn het hier. Maar werklieden wonen hier toch maar heerlijk voor hun daalder in de week In een vrij huis met den breeden, vrijen Amstel voor zich. Het buurtje is echter spoedig afgewandeld, wart om en bij den 6poordljk is deze zijde van de rivier niet meer te beloopen. Als het dagelijksch bestuur vari Amsterdam z'n zin krijgt, zullen deze nabuurschappen van grensgemeenten spoedig tot het verledene behooren. Wel werd het groote annexatie-voor stel door Gedeputeerde Staten terug gezonden, doch dit betreft slechts eenige minder belangrijke grenswijzi gingen met Nieuwer-Amstel. Het lijdt dus geen twijfel, of na de ge- wenschte correctie gaat het dage- lljksch bestuur der provincie er ook wel mee accoord. Als Amsterdammer kan ik echter geen enkele reden zien, waarom heel Watergraafsmeer en genoegzaam heel Sloten bij Amsterdam zou moeten worden ingelijfd. Toch niet om, waar in werkelijkheid de hoofdstad in al les achteruit gaat, zelfs in inwoners aantal, den s c h ij n te redden Er pleit niets voor en alles tegen. Na de annexatie zal bij de grens van Die- men of tusschen het dorp Sloterdijk en het dorp Sloten, verlichting, poli tiebewaking, telefoon, tramverbin ding, etc., even goed dienen te zijn als nu in de KalverstraaL Ergo, dit brengt eene onafzienbare verhooging van het budget mee en de nu al zoo klagende Amsterdammers moeten zonder eenige genade nog veel meer betalen. De bewoners der ingepalmde gemeenten komen in dezelfde ongun stige conditie, die voor hen nog zwaarder te dragen is, daar zij aan zéér lage lasten gewoon waren. Die 't eenigszins stellen kan huiten het groo te Amsterdam ie wonen, gaat dan hijv. naar Bussum of Haarlem waar dit gewoonlijk niet de mins fortuneerden zijn, wordt de toestand voor hen, die achter blijven, nog meer penibel. Bovendien werkt ie groote centra lisatie gewoonlijk desorganiseerend. Nu reeds laat do bewaking in de bui tenwijken der hoofdstad alles, alles en nog eens alles te wenschen over. In 't buitenland bestaan dan ook wei nig zoo groote gemeentelijke eenhe den als Amsterdam nu reeds is. Pa rijs bijv. is verdeeld in ik meen 21 arrondissementen, elk met een maire, die vrijwel als afzonderlijke gemeenten zijn te beschouwen. De gemeenteraad van Parijs is een soort centraal lichaam, dat wel de groote algemeene belangen behartigt, maar niet de kleinere buurtbelangen. Brus sel bestaat uit een tiental gemeenten, die alle In bloeienden toestand ver- keeren. M^ar Amsterdam moet een provincie worden, waar van den Nieuwendammer Dijk (aan de over zijde van 't IJ) tot aan de Haarlem mermeer en tot Diemerbrug van den Achterburgwal niet alleen de lakens worden uitgedeeld, maar zelfs over het omhakken van een boom moet worden geredekaveld. Amsterdam zou zich niet kunnen uitbreiden Wat een praatje En die reusachtige terreinen tusschen Am stel en Amstelveenschen weg, waar voor een heel straten- en pleinen-net is geprojecteerd, wachten nog steeds op den eersten timmerman en metse laar, ondanks den nooddrang om werk 1 Neen, tegenover de leuze „Das Amsterdam soil grösser sein" zou ik willen pleiten „Amsterdam moet beter, gelukkiger, welvarender wor den", en daarvoor hebben we noodig in den Raad mannen van energie, die weten van aanpakken, maar ook een krachtig ,,veto kunnen doen hooren tegen ultra-moderne dwangmaatrege len, die den handel belemmeren, het vreemdelingenverkeer knotten, de welvaart verstikken. H. HENNING Jr. PRINS HENDRIK OP DE „HEEMS KERK". „Het Vaderland"' ontleent aan een particulieren brief bijzonderheden over het verblijf van de „Heemskerk" in de Noorsche wateren. Wij nemen uit dit schrijven het volgende over Donderdagmorgen om 5 uur kwam het groothertogelijke jacht binnen, waar zich onze Prins aan boord be vond en nog dienzelfden morgen kwam hij aan boord van de „Heems kerk". Zaterdagmorgen 27 Juni om 5 uur, lichtten wij het anker en stoomden naar buiten, de route werd genomen tusschen al de verschillende eilandjes en riffen, die zich over eene groote uitgestrektheid langs de kust van Noorwegen bevinden. Het was een prachtige tocht, die ontzaglijk groote rotsmassa's, waar men zeer dicht langs passeerde. Enke le nog geheel met sneeuw bedekt, bijnti loodrecht uit zee opkomende, leverden een nooit te vergeten 6Chouw spel het is een ruwe natuur, bijna geen boomen, zelfs op sommige plaat sen geen gras of iets, dat daarop ge lijkt, niets dan kolossale steenklom pen. De vaarroute slingert zich tusschen al deze door, dikwijls ziet men pas kort voor men moet draaien de ope ning, waar men door moet. Eén voor al was merkwaardig, de Melö Sund tot op het laatst zag men geen door gang en was het net of het schip op het land aan stoomde en tegen de rotsen zou loopen, toen zich opeens de ongeveer 150 meter breede opening vertoonde en ons weder een nieuw vaarwater deed ontdekken. De Noorsche loods, dien wij aan boord hadden, was een type van een flinken Noorman, kalm en voorzich tig. Toch bracht hij ons met eene mooie vaait van 12 mijl tusschen al deze scnqnbare hinderpalen door. In gebroken Engeisch en Duitsch vermengd mei veel Noorsch gaf hij zijn aanwijzingen, een enkelen keer zelfs het roer nemende en het deed ons allen een groot genoegen, toen Z. K. H. hem hij zijn vertrek ae gou den medaille van de Huisorde van Oranje schonk. Dat vond hij prachtig de man, die altijd even kalm bleef, kreeg-nu een kleur van genoegen. Zondagmiddag verlieten wij de Inner Lead, zooals deze route binnen door genoemd wordt, en stoomden in volle zee, koers zettende naar IJmui- den. Prachtig weer, wind van achteren, gaf het schip een kleine, slingerende beweging, net genoeg om te bemerken dat men op zee was. Z. K. H. gebruikte deze dagen om het schip bijzonder goed in oogen- schouw te nemen. Hij bezocht machi nekamers en stookplaatsen, die L-nr alles in volle werking was iuieressant waren. Tot de onder- iergplaatsen w maakt en bekeken. De Prins Infor meerde naar vele dingen, woonde de verschillende exercitiën bij en vertoef de dikwijls op de brug. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd op ruim 400 K.M. al draadlooze verbinding verkregen met Scheveningen en was natuurlijk hel eerste telegram, dat verzonden werd, gericht aan H. M. de Koningin, en gingen weldra de verschillende tele grammen heen en weer. Zoo'n station aan boord blijft altijd een opmerkelijk iets eerst wordt om het kwartier beproefd, of er op de seinen antwoord komt, totdat ineens iets gehoord wordt in de gehoorbuis en men dus elkaar te pakken heeft. Het numniersein maakt dan al spoe dig uit, of het de goede is, en ziet men weldra antwoord komen op de vragen, terwijl men weet op een af stand van nog ruim 14 uren stoomens weg te zijn. Dinsdagnamiddag om 5 uur 50 kwa men wij te IJmuiden binnen en meer den in de haven voor de kleine slui zen, en vertrok Z. K. H. te 8.35 naar Den Haag, luide toegejuicht door de bevolking, die in dichte drommen zich verdrong bij den aanlegsteiger. MEIKERSEN. Met den handel in Meikersen gaat hei in de Betuwe zeer naar wensch. Het warme, droge weer bevordert groei en rijpheid en er komen han den te kort om te plukken. Goede plukkers verdienen f 2.50 A 3 per dag. ue veilingen komen enorme hoe veelheden aan de Veilingvereeniging „Over-Betuwe" waren Donderdag 50,000j>ond aangevoerd; in geen Ja ren was de aanvoer zoo groot. De handel is vlug en levendig en de prij zen zijn stijgende. Voor le qualiteit besteedde men 81/2 tot 11 cent en voor 2e qualiteit 5 71/2 coat per 1/2 K.G. Ook werden eenige postpakketkistjes met ruim 41/2 K.G. geveild, die 1.40 A f 1.60 opbrachten. De handelaren maken goede zaken, vooral met de verzending van postpakketkistjee naar alle oorden des lands. VIJF-EN-NEGENTIG JAAR ALS NORMALE LEEFTIJD. Uit het „Maandblad tege® Vervat 8chingen" De mensch behoort, volgens ee*, oud Fransch versje, 95 jaar oud h worden. ongelukken natuurlij! uitgesloten Dit versje, zoude vrij be werkt, aldus kunnen luiden Me® verslaapt het derde deel82 (19 dat nu niet wel wat veel Voor 't verblijf in tram en trein. Voor processen, ongevallen. Telt men zoowat twee dozijn 24 Voor het dagelijksch werk, getallef Die voor leder anders zijn Rekent me® op 't traagste slag Komt er acht jaar voor den dagi Verder moet men voor de ruzie, Ergernis en desillusie, Minstens 16 Jaren stellen16 (Dit geldt voor de jonggezellen. Voor getrouwden men 't getal Soms wel dubbel stellen zal 1) Nu het denken over zaken 't Zal een tweetal Jaren makeni Het toilet, de baard en haren Eischen wel een vijftal jaren 5 Daar men vijf kwartier per dag Zeker hiervoor stellen mag. (Bij de dames tweemaal vijf. Heeren zegt, of 'k overdrijf En ten slotte niet vergeten 't Drinken, snoepen en het eten, Hiervoor twee uur te besteden Stelt uw maag en hoofd tevreden. Acht jaar geeft dit op 't budget8 Dat daarmee is stop gezet. Totaal 95 Jaar TWEEDE VREDESCONFERENTIE. De overeenkomsten en verklaringen vastgesteld door de Tweede Vredes conferentie, die tot 30 Juni j.l. alsnog voor verschillende mogendheden al hier ter teekenlng lagen, betroffen 1. Internationale geschillen. 2. Dekking van schulden. 8. Oponig der vijandelijkheden. 4. Gebru'ken in den landoorlog. 5. Hechten en plichten der onzijdi gen. 6. Vijandelijke koopvaardijschepen 7. Verandering koopvaardij- in oor logsschepen. 8. Plaatsing onderzeesche mijnen. 9. Zeebombardement. 10. Conventie van Genève. 11. Beperking der gevangenneming van schepen. 12. Internationaal prijzenhof. 13. Rechten en plichten der onzijdi gen in den zeeoorlog. 14. Verbod van het werpen van ont pioffingsmiddelen uit luchtbal lons. Van de mogendheden, die nog niel alle verdragen hadden getcckend hebben dezer dagen geleekend me' voorbehoud DuitschJand, de verdragen hierbo ven genoemd onder Nös. 4, 6, 8, en 13. Oostenrijk-Hongarije No. 4. China No. 10. Ecuador Nos. 2 en 12. Groot-Brlttannië Nos. 5, 8, 9, lt> en 13. Japan Nos. 1, 4, 9 en 13 Roemenië No. 1. Turkije Nos. 1, 4, 7, 8, 10, 12, 13. Zwitserland No. 1. Niet onderteekend zijn door Duitschland No. 14. China alle niet ge teekend behalv 1 en 14. Groot-Brittannië No. 12. Italië No. 14. Japan Nos. 12 en 14. Paraguay Nos. 13 en 14. Portugal Nos. 8 en 12. Roemenië Nos. 2X 12 en 14. Spanje Nos. 4, 8, 9, 13 en 14. Zweden Nos. 2, 8, en 14. Zwitserland No. 2. WEDUWEN VAN ONDEROFFI CIEREN, ENZ. Het hoofdbestuur van „Ons Belang" vereeniging van onder-officieren en militaire geëmployeerden In den rang van' onder-officier, behoorende tot do Nederlandsche landmacht heeft aan de Tweede Kamer een afschrift doen toekomen van een aan den mi nister van oorlog gericht verzoek schrift, met verzoek te willen mede werken „opdat spoedig in den on- houdbaren toestand dezer nagelaten betrekkingen op afdoende wijze wor de voorzien." In dit adres word! gelegd „dat in den laatsten tijd weder ver schillende sterfgevallen onder actief- dlenende en gepensionneerdo militai ren, beneden den rang van officier, hebben plaats gehad dat door een, door het hoofdbestuur voornoemd, ingesteld onderzoek is ge bleken, dat de middelen door die na gelaten betrekkingen uit particuliere fondsjes ontvangen, geheel zijn opge bruikt dat de weduwen, in de toelichting genoemd, een verzoek tot II. M. de Koningin hebben gericht, teneinde van regeeringswege een jaarlijksche Naar het Engeisch door ERNE8T WILLIAM HORNUNG. ii) HOOFDSTUK VUL Op zekeren avond twee maanden later, 'oen het zeer donker e® on draaglijk warm was, nwam eon jon- Se man Timber Town van de Zuidzij- e binnen. Hij droeg niet zooals de gewone reizigers een zak, ook waren fijn kleeren niet dis van een kolo nist Hij droeg een pak va® «en of Andere lichte stof en een fijnen stroo- boed toch scheen hij den weg hier uitstekend te kennen. Men kon duidelijk zien, dat hij het er op toelegde de stad binnen te ko men zonder ierpand te zien en zoo mogelijk zonder gezien te worden. Hij liep in 't midden van de breede straat, berekenend dat men in de duisternis van geen der beide kanten van den weg tot het midden iemand kon her kennen. Maar de veranda's van de ver schillende koffiehuizen ware® door haar verlichting duidelijk genoeg le zien, e® niet alleen kon da reiziger 't fehiid van de stemmen der bezoe- ers hooren, maar hij herkende ook sommige stemmen en ving brokstuk ken op van hun luide gesprekken. Over 't algemeen sprake® zij over politiek, de politiek der koloniën en op dit oogenblik waren de meeste® al niet geheel nuchter meer. In de ve randa van het Royal Hotel echter had een woordenwisseling plaats over het luiden van de kerkklok in Timber Town. Een levenmaker wilde dat zij om twaalf uur zou lulden terwijl een ander daar taaenon kwam. De laatste zei, dat het een goede, oude Engelsche gewoonte was het Nieuwe Jaar In te luidenmaar niet Kerst mis; de eerste avond het belachelijk, dat men oude Engelsche gewoonten in de koloniën onveranderd zou bewa ren en deze, die de vloeiendste spre ker was van de twee en die alle po pulaire argumenten aan zijn zijde had, scheen het meerendeel der le venmakers op zijn hand te hebban. De grootste levenmakers winnen het, zei de eenzame reiziger en haast te zich verder. Spoedig was hij ln de buurt van de kleine ijzeren kerk gekomen. De kerk was onzichtbaar 1® de ondoordring bare duisternis, maar de reiziger wist precies, waar zij siond. De Staatsschool en de politici ai/.ken aan den anderen kant van den weg, waren ook onzichtbaar ten minste hun omtrekken maar zwakke licht jes verrieden hun aanwezigheid. Da geheimzinnige bezoeker liep nu langs het hek van de politiebarakken I en kwam met schreden, die plot- ^';ng minder vlug em onzeker we<r- ueu tot bij liet hekje van de schoolen daar bleef hij staan en keek achter zich met zijn hana op den grendel. Barbara zat voorover gebogen met gevouwen handen in de veranda. Seth Whitty boog zich over haar heen. Je weet, hoe ik gewacht heb, pleitte hij en waardigheid en nede righeid streden in zijn diepe, man lijke stem om den voorrang hoe lang heb Ik je lief gehad, hoe hopeloos eens e® toch hoe innig. Je moet we ten wat ik Je belijd ten minste -et ik. O, dat weet Ik zoo goed Toch weiger je mij nog. Neen, neen. Ik zeg, geef mij tijd. Reken niet op mij reken nooit weer op een vrouw. En ik heb gezegd, dat ik je tijd wil geven, tot wit beiden grijs zijn Zóo lang zal het plet duren, als het ooit gebeurt, ze! Rnrbara vrien delijk maar reke® mui op mij. Zij zwegen allebei. Seth verstoorde het stilzwijgen plotseling door naar het poortje te snellen, waar hij stil bleef staan luisteren. Wat was dat riep Barbara hem toe. Ik hoorde iets. Is er dan wat te zien Niets. Het is pikdonker. Maar Ik be® overtuigd.... Op dat oogenblik begon de klok te luiden. Seth kwam in de veranda terug. Je hebt den klokkeluider ge hoord, zei Barbara. Ik geloof het niet: het leken meer voetstappen vlak bij. en ik meende, dat er iemand aan den gren del kwam. Maar het doet er ook niet toe laten wij er liever aan denken, dat het weer Kerstmis ia. Barbara I En ik wensch je een heel gelukkige Kerstmis, en e® ik zal wachten zoo lang je wilt Hij drukte haar do hand, liet haar weer vallen ;nam haar weer en bracht haar vol liefde en eerbied aan zijn lippen. Er werd aan het klokketouw go trokken ,tot de klokkeluider vermoeid was en dal was niet zoo spoedig. Maar vóór dien tijd was die eenza? me, geheimzinnige voetganger al meer dan een mijl op zijn schrede®1 teruggegaan. Niemand wist va® zijn komen noch van zijn gaan en dé straat van Timber Town tag heft', nimmer weer. EINDE

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5