HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE SLAa. ilioDÉsHter Haarlemsch Dagboek Sinnenla'id Onze Lachhoek. FEUILLETON Stadsnieuws 6 J u 1 i. Sedert een paar dagen ben ik in ubio over de beteekenis van de Ne- erlandsche vlag. Ik heb altijd ge leend, dat bet een soort symbool bzer nationaliteit was, dienende tot jaatversiering bij onze nationale esten, tot herkenningsteekcn op zee, it opluistering van den militairen oep op mavsch. Maar Het schijnt dat er eenig verband istaat tusschen gerookte en ingeleg- i paling, zuur, eieren, etc., en de jiekleur van ons goede land. Er was ergens in onze stad een Bcliwinkel, die geregeld de vlag uit (t zoldervenster liet wapperen met n plakkaat er op, dat de deugden in gerookte paling enz. verkondigde. Dat kon een excentriciteit van den an zijn, die de paling verkocht. Die Bende misschien dat de volbloed- jliSnders aan zulk een paling-ver- iring behoefte hadden. Haar nu is er, in de buurt van no. nóg weer zoo'n visch-enz.-winkel gekomen, en die hangt zoowaar de ig óók uit het. zoldervenster. Heeft i vischwinkel, vraag ik me af, es- itieel iets te maken met onze na- nale vlag k bedenk nu ook, dat op vaatjes idgevente Hollandsche horing wel is een klein driekleurtje staat. ar is misschien wat voor te zeg- j, Hollandsche haring is een natio- ï.1 merk, is nationale visch. Maar ing zwemt, meen ik, overal, eieren rden ook óver de grenzen 'gelegd, zuur wordt in alle wereldstreken loten. Hoe zit 't dus h ernstwordt het geen tijd, aan die malle reclame-makerij wapperende vlaggen een eind \t 1 de vlag is ons nationaal sym- 1, óf zc is het niet. Is ze het wel, 1 misbruike men haar niet tot ,ame-doeleinden. Ik zou geneigd mijn rnede-vischetende Hollan- 3 op te roepen tot een boycot van i die dat blijven doen OBSERVATOR. HOFBERICHTEN, j M. de Kohingin-Moeder, verge- van baronesse Van Ittersum, jvr. Van de Poll en jhr. Van Tets, tide Zondagmorgen de godsdienst uing bij in de Herv. kerk te Eem- Blnnen onder gehoor van ds. H. Jnzonides. udagmorgen woonde H. M. de Ko jn met Z. K. H. Prins Hendrik, Volg ea genoodigden de gods- lloefening bij in de Hofkapel op "0, waar als voorganger optrad dr. YV'. Pont-, uit Amsterdam, die ekst gekozen had 1 Petrus 1 15. OP DE DOORREIS, landagnamiddag arriveerde te lingen, j>er mailtrein, H. K. H. ses Friedrich Carl, van Hesse, ir van de Duitsche Keizerin, met 8', die met de nacht-mailboot de jiaar Engeland zal voortzetten. EEN EERE-DINER. 'minister van koloniën geeft he ft het Kurhaus te Sclieveningen liuer ter eere van den Sultan Issahan. ATSCH. TOT BEVORDERING DER GENEESKUNDE. :e Maatsch. houdt te Rotterdam jaarvergadering. De eerste bij- •mst werd Maandagmorgen door B. J. Kouwer in. tegenwoor- id van den burgemeester ge- I. Spreker herdacht enkele over leden. o. a. Prof. Snellen, lenwoordig waren afgevaardig- an 42 afdeeiingen. he,t jaarverslag van Dr. F. C. ve bleek, dat de Maatschappij 58 afdeeiingen en 2460 leden ina kwam in behandeling het g der commissie tot onderzoek de inrichting van ziekenfond- i vast te stellen aan welke h een ziekenfonds behoort te n. Het geheele rapport dezer issie is volgens besluit van het lestuur afzonderlijk uitgegeven. Sestelde eonclusies werden aan- len. Ier kwamen aan de torde enke le wenschen geformuleerd door de commissie benoemd om eeai onder zoek i'n 'te stellen naar den invloed' van poliklinieken op de standsbelan- gen der geneesheereiL De volgende wenschen werden ge steld 1. Het is wemschelijk, dal. de poli kliniek-arts zich geheel wijdt aan dat onderdeel der geneeskunde of do the rapie waaivoor hij zitting houdt, ten zij de afdeeling waaronder hij be hoort op grond van 't algemeen be lang hiervan dispensatie verleent; 2. de polikliniek zij slechts toegankelijk voor on- en minvermogenden3. de polikliniek-arts en de huis-arts geven elkander de noodige inlichtingen om trent gemeenschappelijke patiënten van patiënten die de polikliniek be zoeken buiten medeweten van hun huis-arts. worde aam deze mededee- ling gedaan tenzij of de patiënt zich daartegen verzet of een zuiver orgaan lijden op eenvoudige wijze kan wor den behandeld 4. blijft een patiënt bij uitzondering onder behandeling zonder medeweten van zijn huis-arts, dan berust de geheele verantwoorde lijkheid voor dien patiënt bij de ge- neesheeren der polikliniek zoolang die behandeling duurt. 5. van een afwij kend oordeel over de behandeling van den huisarts, die een geheel andere en ingrijpende behandeling noodig maakt, wordt den huisarts bij gemo tiveerd schrijven kennis gegeven, ten zij de patiënt zich daartegen verzet 6. een ongunstig oordeel over de be handeling van den huisarts worde nooit aan den patiënt meegedeeld. De commissie werd diligent ver klaard en besloten de wenschen aan de leiders der poliklinieken mee te deel en. s Middags vergaderden de tweetal secties over zuiver genees- en heel kundige onderwerpen. EEN GEVAAR VOOR ONZE BOSSCHEN. De heer .1. H. Jager Gerlings, hout vester bij het Staatsboschbeheer te Breda, deelt mede, dat de mastbos- schen in zeer ernstige mate bedreigd worden. In de nabijheid van de niet zeer ver van Breda gelegen gemeente Al phen is een inval van den non vlinder geconstateerd, en duizenden rupsen van deze vlinders vreten daar de bos- schen kaal. Zooals bekend is, richten deze rupsen ook sinds een paar jaren in België groote schade aan en moei ten reeds groote uitgestrokthedein bosch worden geveld. Het is zeer waarschijnlijk, dat ook op velschil lende andere plaatsen in de omgeving- van Breda dit schadelijk insect reeds voorkomt. Wil men de bosschen zoo veel mogelijk beschermen, dan is het vooral gewenscht zoo tijdig mogelijk dus vóórdat de plaag een grooter om vang heeft aangenomen, de noodige maatregelen ter bestrijding te nemen; wie dus nonrupsen of nonvlinders aantreft, wordt in het belang der bosschen aangeraden hiervan zoo spo9dig mogelijk kennis te geven aan den voornoemden houtvester of aan een der Staatsboschwachters. In de bekende vlugschriften vanwe ge het Staatsboschbeheer gratis ver spreid vindt men duidelijk gekleurde afbeeldingen van rups, vlinder enz., en tevens eene populaire verhandeling over de bestrijdingsmiddelen, enz. NEDERL. BOND VOOR VROUWENKIESRECHT. Tot leden van het hoofdbestuur zijn gekozen mevr. W. Wijnaends Fran ckenDysermck te 's-Gravenhage, mevr. Van EeghenBoissevain te Naarden, mevr. N. J. van Ruyven Leopold te Heerenveen, de heer E. Deen te s-Gravenhage en de heer R. G. Rijken s te Amersfoort. Behalve deze nieuwgekozenen heb ben in het H. B. zitting mevr. A. C. LorentzKaiser te Leiden, mevr. A. JonckheerVersteegh te Breda, de heeren mr. J. N. Bastert te Amster dam, en J. H. Lasonder (secretaris) te Rotterdam. HET SPOOKT TE KAMPEN I Li een woning op een der hoofd grachten te Kampen gaat het al ee ltige dagen, zoo over dag als des nachts, eigenaardig toe. Men zegt: het spookt er. Als men de verhalen der daags vaak tot middernacht sa menscholende menigte zou kunnen gelooven, dan gebeurden er de grie zeligste dingen. Maar 't moet een feit zijn, dat er sedert de vorige week op Onverklaarbare wijze nog al schade in liet perceel is aangericht. Ook deel den eenige personen mede, die Zater dag in 't huis waren geweest, met steeuen gegooid te zijn, waarvan de hei-komst niet te bepalen was. Zater dagnacht werd het huis door een po- litie-agent bewaakt, die echter niets bijzonders bemerkt heeft. De oplossing van het raadsel blijve niet lang uit; ieder is in spanning. Kampen heeft een spookhuis. (Hbld.) DE DRANKWET. De handhaving van de drankwet gaat te Rotterdam niet altijd even ge makkelijk en gewoonlijk moet de po litie de spits afbijten, daar men van het optreden van rijks-inspecteurs en adjunct-inspecteurs, belast met de handhaving dei- drankwet, nimmer iets gewaar wordt. Zoo moest Zaterdagnacht een inval gedaan worden in '11 café in de Zand straat, alwaar getapt wordt zonder verlof of vergunning. Een aantal flesschen limonade, bier enz. werd in beslag genomen, hetwelk groot verzet uitlokte van be zoekers en straatpubliek, dat met steenen, bloempotten en scherven naai- de politie wierp. De sabels werden getrokken en herhaaldelijk gechargeerd. Twee zeelieden werden gewond door sabelhouwen en naar het zie kenhuis overgebracht. (Tel.) BOND VOOR STAATS- PENSIONNEERING. Deze bond houdt zijn achtste alge meene vergadering te Tiel, op Woens dag 8 dezer. De agenda vermeldt o, m. de volgende punten Een motie van de afd. Akkrum De afd. Akkrum van den Bond voor Staatspensionneering, vergaderd op Zondag 10 November 1907, verzoekt het hoofdbestuur, aan de eerstvolgen de algemeene vergadering in 1908 voor te leggen de vraag, of het niet wenschelijk zon zijn bij eventueefê verkiezing voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te propa- geeren voor die candïdaten, die zich voorstanders Van de Bondsidée heb ben getoond. Een voorstel van de afd. Hoogeveen: De Bond bewege zich voortaan op practisch politiek terrein. Zijn afdee iingen wenden hunnen invloed bij cle onderscheidene politieke partijen aan, om de-zen te bewegen dusdanige candidaten te stellen voor de Kamer, die voorstanders van den Bondseiseh zijn. Van de afd. 's-Gravenhage, Kollu- merland, Bozum, Ierseke, Velp Rozendaal en VeenkloosterBij ver kiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal vrage het hoofdbe stuur van onzen Bond aan de voor- loopige Candida ten, hoe zij denken omtrent het beginsel vaai den Bond, en deele het de antwoorden ten spoe digste mede aan de afdeeiingen. die in het betreffend kiesdistrict be staan. Van de afd. Leeuwarden c: s. De Bond verzoeke aan iedere kiesvereeni- ging, van welke kleui' ook, aan hun ca/ndidaat de vraag te stéllen „Zijt gij voor Staatspensioen voor a'lén zonder premiebetaling?" en wanneer dit (wordt toegestemd zal de Boncl hiervan kennis geven aan de afdee iingen door middel van de pers. Het prae-advies van het hoofdbe stuur luidtDit voorstel wordt met volle instemming gesteund. Zal de Bond zijn doelrecht op Staatspen sioen voor allen en zonder premiebe taling bereiken of zooveel mogelijk nabijkomen, dan moet 't een eisch worden van ons volk. In alle standen en kringen en vooral in alle partijen moeten we dan met ons beginsel doordringen en warme voorstanders vinden. De Bond staat op ethisch standpunt, bemoeit zich niet met practische politiek, maar tracht met alle geoorloofde middelen zijn zede lijken invloed zoover mogelijk te doen doordringen, 't aan ieder Bonds lid verder overlatend dat te loen in eigen kring, stand of partij. COMMIEZEN POST EN TELE GRAAF. De vereeniging van Commiezen der Posterijen en Telegraphie hield Zon dag te Utrecht een algemeene verga dering. Voorzitter was de heer J. Renier te Rotterdam. Het jaarverslag van den secretaris geeft aan dat de vereeniging 234 le den en 112 buitengewone leden telt en ze in gunstigen toestand verkeert, het verslag van den penningmeester werd goedgekeurd. Door statutenwijziging werd be paald, dat de naam in den vervolge zal zijn: „Vereen, van Directeuren en Commiezen der Posterijen en Te legraphie". De contributie werd met 't oog op 't bestaande tekort verhoogd, ze werd voor dit jaar vastgesteld voor gewo ne leden op 4 voor buitengewone le den op 3 en voor adspiram-connnie- zen op 2.50 per jaar. De volgende vergadeilng zal weder te Utrecht worden gehouden. Als 't slot van een langdurige be spreking betreffende de richting in welke de vereeniging dient te worden geleid, werd de volgende motie van den heer WesselLnk met 24 tegen 15 stemmen aangenomen. „De vergadering van Commiezen der Posterijen en Telegraphie, van- oordeel dat waai' reeds aan de belan gen der commiezen werd getornd om andere categorieën van ambtenaren te helpen waar bovendien reeds in de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd aangedrongen op ineensmelting van twee in rang verschillende corp sen, waai' verder in haai' eigen mid den enkele stemmen opgingen om aan dit onrechtvaai'dig streven te vol doen, dat het hoog tijd wordt dat de groote meerderheid der commiezen daartegen met kracht protesteere; dat het doel onzer Vereeniging moet zijn in de eerste plaats behartiging van de belangen barer leden, dat sa menwerking met den klerkenbond ge wenscht doch alleen mogelijk is, wan neer deze Bond erkent dat de commie zen krachtens opgelegde examens een hoogeren rang vormen en daardoor aanspraak hebben op een hoogere sa- larieering volgens overal buiten ons Corps bestaande maatschappelijke re gelen, en de commiezen bovendien on middellijk weer in 't bezit worden ge steld van de hun ontnomen sollicita tierechten, draagt het bestuur op in dezen geest werkzaam te zijn. Als bestuursleden werden herbe noemd de heeren L. A. J. Verpalen en J H. J. du Saai', ter vervanging van den heer H. L. Oberkuysen die be dankt had, werd als bestuurslid geko zen de heer S. J. H. Wesselink te Leeu warden. Het ontwerp-personeelsorganisatie zal in een volgende vergadering wor den afgedaan die tijdig bijeengeroe pen zal warden zoodanig dat men met deze zaak gereed is tegen den tijd van de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer. OP HEETERDAAD BETRAPT. Vrijdag is te Amsterdam een der grootste café's aan het Rembrandt- plein, bijna de dupe geworden van een belangrijken gelddiefstal. Een der kellners uit dat café, de 38- jarige E., had zich door middel van een valschen sleutel tot het kantoor toegang verschaft. Juist op het oogen- blik, dat hij bezig was een caissierej schrijfbureau, waarin zich een be drag van ongeveer 1000 bevond, open te breken, kwam de vrouw van den directeur binnen, zag wat er plaats vond, en riep haar man. Deze greep den dief beet en leverde hem aan de politie over. ONGESCHIKT VERKLAARD. De Hooge Raad verklaarde mr. Pe trus Hendricus Wilhelmus van Al phen, kantonrechter te Hulst, wegens zielsziekte, ongeschikt om zijn rech terlijk ambt waar te nemen en ont sloeg hem uit dien hoofde uit dat ambt. DE ZEEUWSCIIE REDDERS. Men meldt uit Vlissingen: Namens liet Engelsche gouverne ment heeft Jacob Schroevers een zee kijker ontvangen en een gouden me daille met de beeltenis van Koning Eduard. Zijn vijf zoons en kleinzoon ontvingen elk een medaille in zilver. De leden van de reddingboot „Ko ning Willem III," die eveneens een werkzaam aandeel hebben gehad in de redding van de schipbreukelingen van de „Doris", hebben van de Engel sche regeering dank ontvangen voor bij deze gelegenheid bewezen dien sten. DE DELFTSCHE STUDENTEN TE SCHEVENINGEN. Een gedeelte van de Delftscbe stu denten is tegen 5£ uur gecostumeerd en in een reeks van open rijtuigen, waarvan de beide eerste koetsen be spannen waren met vier gepluimde paarden, door Den Haag naar Sclie veningen gereden, op hun tocht de straten gevuld vindende met honder den kijkers. In een der zalen van het Kurhaus zat Lorenzo voor bij een korpsmaal- tijd. Na afloop daarvan deed Magnifico met gevolg zijn intocht in de stamp volle Kurzaal, alwaar hem volgens 't voor deze gelegen lie id met zijn wapen versierde concertprogramma een plechtige ontvangst zou worden be reid. Nauw had de Heer en Meester even wel op zijn troon onder het met elec- trische kleurlampjes verlichte rood fluweelen baldakijn plaats genomen of de Florentijn met de zijnen verlie ten weer de zaal met de stille trom, evenals zij daar hun intocht had den gedaan, vermits er op dit oogen- blik pauze was en geen enkele muziek toon de „officieele receptie" van Directie van het Kurhaus begeleidde of vervroolijkte. Onder de opeen gehoopte menigte nieuwsgierigen in de Kurzaal, die mét ongeduld de komst van den stoet verbeidden, wekte die spoedige af tocht groote verwondering en teleur stelling, welke spoedig hare verkla- ing vond in het gerucht, clat de offi cieele bezoekers, ontstemd over de plechtige doodsche stilte waarmede zij bij hun intreden ontvangen wa ren, 't beter vonden het vertoef in de warme zaal te verwisselen met de frissche buitenlucht of niet de voor een jeugdigen Prins en zijn even le- venslustigen staf meer vroolijke ver- poozing in de Kurhausbar. Binnen de wanden van deze muzïek- hal vond hun zin blijkbaar meer be vrediging in de muziek van het Ita- liaan9che Ramagnano-orkest en de minder aan etiquette onderworpen beweging. Daar troonden Lorenzo en zijn schildknapen tot omstreeks midder nacht. Door het studentenhezoek vertoon de de badplaats een bedrijvigheid en volte als maar zelden op Zondag te zien is. EEN GEDENKTEEKEN. Voor eenigen tijd werd door een comité bestaande uit de dames N. Hel lingmanBoot, M. WitsenburgVan Gelder en Henriëtte Roll, het initiatief genomen om een monument te stich ten op het graf van dr. Hendrik de Vries, den bekenden geneesheer en strijder voor de denkbeelden van de Vereeniging „De Dageraad". Zondag had op „Zorgvlied" te Am sterdam de onthulling van dit ge- denkteeken plaats in tegenwoordig heid van de echtgenoote en verdere familieleden van den overledene en van een groot aantal dames en hee ren belangstellenden. Op uitnoodiging' van het comité ge schiedde de onthulling van het mo nument bij rnonde van dr. P. C. F. Frowein, vriend en geestverwant van den overledene, die hem eeirde als mensch en strijder voor zijn begin selen. Een broeder van den overledene, de heer G. de Vries, dankte namens de weduwe voor deze hulde. Het gedenkteeken is ontworpen dooi den architect Jos. Ingenohl. Beeld houwer er van is de heer Abr. Hes- sel-ink. PENSIOEN AAN LEDEN VAN GED .STATEN. De heeren S .Brandsma en J. Whit man, leden van 4e- Prov. Staten, vaai Friesland, hebben aan die Staten een voorstel ingediend, tot vaststelling eener verordening op het verleenen van pensioenen aan de leden van Ge deputeerde Staten en aan hunne we duwen. Blijkens de overgelegde ontwerp verordening, met toelichting, wordt voorgesteld, aan Gedeputeerden voor ieder vol dienstjaar f 200 pensioen te verleenen tot een maximum van ƒ2000 en aan hunne weduwen een jaar- li jksch pensioen te verzekeren van 1625. DAT WAS JAMMER Sapperloot, wat heb ik vannacht een vreemden droom gehad. Verbeeld u, ik droom dat ik bij den keizer van Oostenrijk op visite ben, en daar vond het volgende plaats. „Hoe gaat vraagt de Keizer. „Zeer wel, Sire. Hoe vaart u „Ik dank u, ga zitten, wat mag ik' u aanbieden'?" Ik keek rond, zag rum, citroenen en suiker op eene commode staan, en antwoordde dus „Als het niet te onbescheiden is een glaasje grog, als t u belieft." „Warm of koud vroeg de Keizer. „Warm, Majesteit, als het niet te veel moeite is." De Keizer ging daarop naar de keu ken orn een ketel met kokend water te halen, maar vóór dat hij terug kwam werd ik wakker, en toen speet het geducht, dat ik de grog maar niet koud genomen had OPGEVOLGD - Jongmensch, zei de uitgever-re dacteur van een plaatselijke cou rant jij spreekt te boud Dat gaat niet. Je begint bier je bericht meM „De kassier, die er met al het geld der Bank is van doorgegaan." Dat ie te kras Zeg liever „De kassier, van wien men denkt, dat hij met al liet geld der Bank is van doorgegaan". Altijd cenige reserve, jonge vriend 1 Begrepen Maar wat ik zeggen wil, zot een paar regeltjes in de courant over de receptie gisterenavond bij de vrouw van den Burgemeester. De jonge redacteur nam de les van zijn principaal goed ter harte en men kon dan ook den volgenden dag in d« courant lezen ..Het gerucht gaat, dat er eergister avond een receptie is gegeven bij d e vrouw van den, naar men zegt, zeer geachten burgervader, van welke re ceptie, naar beweerd wordt, door ve le, zoogenaamde, nette dames werd gebruik gemaakt. „Men meent, dat allen een paar aangename uren hebben gesleten in de salons van deze hooge vrouwe, die men gelooft, dat met minzaam heid hare gasten in haar apartemen- ten, welke men veronderstelt, dat met smaak gemeubeld zijn, heeft bezig gehouden. Doch v/ij staan voor da waarheid niet fh." A. BROUWER. Te Hilversum is overleden de kunstschilder Antonius Brouwer, be kend vooral door zijn panorama- schilderij „Jeruzalem en Golgotha". In tal van Katholieke kerken kan men werk van zijn hand vinden. De heer Brouwer herdacht verle den jaar zijn 80sten verjaardag. INBRAAK. Zondagnacht is bij den heer P. van" Wiet aan de Hoofdstraat te Schiedam ingebroken. Uit do kamer waarin de heer v. V. met zijn echtgenoote sliep, weiden de sleutels van zijn brandkast wegge nomen. De inhoud van zijn porte- monnaie en papieren geld ter waar de van ƒ1700 zijn geroofd. Eerst bij het verdwijnen der dlevéfl werd het echtpaar wakker. Van de daders is geen spoor gevonden. ONGELUKKEN. Te Esschen bij Rozendaal is eeü 9-jarig zoontje van den ijzergieter J. d. V. bij het passeeren van een overweg, door den van Antwerpen komenden sneltrein gegrepen en on middellijk gedood. Maandagtuorgen is in een kersen boomgaard te Resteren een kersen- keerder uit Ingen door het plotseling afgaan van zijn geweer, dat hij bezig was te laden, door de volle la ding in het hgofd getroffen. De man was tei'stond'clood. Op het strand te Loosduinen is ko men aandrijven een lijk, waarschijn lijk van den man, die de vorige week bij Scheveningen verdronk. Te Donkerbroek (Dr.) viel Zaterdag het bijna 6-jarig zoontje van den heer .1. van der Gans onopgemerkt in het vaarwater, waaruit hot als lijk werd opgehaald. Bij het Leidscheboschje ie Amster dam werd Zondagmiddag een jong meisje, dat met eenige vriendinnetjes fietste, door een motorwagen van lijn 1, komende van den Overtoom, Naar het Er.gelsch, door h u r W. Marchraon t. HOOFDSTUK I. Rordflhire, of zelfs in geheel hd, zou men moeilijk een ge- r meisje hebben kunnen vin- n Olive Parmcnter, de erfge- 'an Gregory Parmenter, den tir, toen zij op den morgen ir verjaardag, een mooien dag in de oranjerie van Silver- it. a« bezig een brief van haar Ie te lezen en liet hem in haar vallen om mei een glimlach gelaat cle gedachten te ver dia de lezing daarvan had et. alles wat een meisje kon wen aas haar gegeven. Niemand e haar recht op schoonheid, igte betreft even boven het ïattga, had zij een zeer buig- figuur, «adt een mooie houding, iedere beweging en elk ge baar scheen haar door een aangebo ren bevalligheid te worden ingege ven. Haar gelaat was even mooi als haar figuur. Haar breed voorhoofd, zoo blank als albast, werd bescha duwd door een weelderigen overvloed van krullend, kastanje-bruin haar donkere, bijna zwarte, wenkbrauwen en oogharen versierden de donker blauwe oogen en haar fijn-gevormde trekken spraken van zelfbeheersching en kracht. Zoo nu en dan trokken haar wenk brauwen zich samen en vloog er een uitdrukking van bezorgdheid over haar gelaat. Dat was als zij dacht aan haar eenige zorg de gezond heid van haar vader. Bij den dood van haar moeder, eenige jaren geleden, had de heer Parmenter zijn aardsche rijkdommen en eenig kind naar Engeland overge bracht, het mooie landgoed Silver- beech, te Belborough, gekocht, en po gingen gedaan zijn verdriet te verzet ten door zijn omgeving geheel te ver anderen. Maar het lange, ingespannen leven in een warm klimaat, om zijn reus achtig groot fortuin te verzamelen, had zijn gevolgen laten gelden op zijn niet heel sterke constitutie, en de slag van den dood van zijn vrouw was er een, waarvan hij nooit vol komen herstelde. Zijn leven draaide nu om Olive, die hij hartstochtelijk lief had een lief de, die zij met haar geheele hart be antwoordde maar hij wist, dat zijn dagen geteld waren en zijn grootste verlangen was haar voor zijn dood gelukkig getrouwd te zien. En die wensch naderde nu zijn vervulling. Het vorige jaar hadden de doctoren hem wegens een hartkwaal naar Nauheim gezonden en half ter wille van zijn gezondheid en half omdat hij er een grooten tegenzin in had, op zien te verwekken, had hij alles in 't werk gesteld, om daar niet te laten bekend worden, welk een onmetelijk groot fortuin hij hezat. In hetzelfde hotel logeerde een jong soldaat luitenant John Fenwick, die als invalide teruggekeerd was uit den Zuid-Afrikaanschen oorlog en die in Nauheim zijn gezondheid hoopte te rug te krijgen, vóór hij een ambt. aan een gezantschap zou gaan hekleeden. De jongelieden ontmoetten elkaar heel dikwijls en hadden liefde voor elkaar opgevat, vóór clat de knappe, jonge soldaat wist, dat Olive het eeni ge kind was van den rijken eigenaar van Silverbeech, en Olive hoorde, clat Jack cle zoon en erfgenaam was van lord Belborough, wiens kasteel en landerijen zoo dicht bij hun landgoed lagen. Het was een verloving uit liefde in den volsten zin van het woord, en Mr. Parmenter had met genoegen zijn toestemming gegeven. Maar van dén anderen kant waren eenige be zwaren geopperd en nu op haar ver jaardag had Jack geschreven, dat hij met groot en gelukkig nieuws zou overkomen. Zij giste wat het was en haar hart werd warm en haar wangen bloosden bij die gelukkige overpeinzingen. Jack heeft eindelijk zijn moeder weten over te halen, zei zij tot zich zelf, terwijl bij die gedachte alleen haar hart klopte van blijdschap en zij nam den brief weer op, om hem voor de twintigste maal te lezen, toen een stap op het pad naast 4e oran jerie haar uit haar droomen op schrikte. Zij keek rond en stond op met een instinctmatige huivering van misnoe gen, toen een man van omstreeks dertig jaar, met donkere, knappe ge laatstrekken en brutale, zelfbewuste oogen, zijn hoed afnam en boog, ter wijl hij met een vertrouwelijken glim lach zei Ik wilde een van de eersten zijn om u geluk te wenschen, miss Par menter, en nu ik u in de oranjerie zag, waagde ik het dadelijk, hier heen te komen, in plaats van eerst aan het huis aan te bellen. Mag ik u wel van harte gelukwenschen Dank u, mijnheer Merridew, ant woordde zij, hem de hand gevende, om haar dadelijk weer terug te trek ken. Mijn vader is in huis. Ik kwam om u te spreken. Ik zou zoo graag een grooten dienst van u willen vragen. Ja? Zij ging niet weer zitten, maar bleef staan als verwachtte zij, dat hij dadelijk weer zou vertrekken. Ik heb u iets heel belangrijks te zeggen. Ga toch als 't u belieft weer zitten. Na even geaarzeld te hebben, deed zij wat hij vroeg, en hij nam een tuinstoel vlak bij den hare en nam een étui uit zijn zak. Eerstens verzoek ik u mij toe te staan u op uw verjaardag een klein cadeautje te geven. Dit kleine prul letje en hij haalde er een kostbare, schitterende juweelen broche uit. Dank u recht vriendelijk voor uw goede bedoeling, maar ik kan het werkelijk niet aannemen, zei ze, met een zeer gedecideerd schudden van het hoofd. Ik kan dat niet. Hij fronste de wenkbrauwen. Waarom niet Het is onmogelijk, mijnheer Mer ridew, werkelijk onmogelijk. Ik kan er zelfs niet aan denken. U moet haar nemen, zei hij, ter wijl hij zijn scherpe, vermetele oogen op haar gevestigd hield, of ik zal denken, dat ik u beleedigd heb en dat zou ik voor geen geld van de wereld willen, voegde hij er op zach- ten, ernstigen toon bij. Zij mocht hem niet lijden, en wan trouwde hem. Hij was pas onlangs in Belborough gekomen, en nadat hij haar vader, die op een ritje ongesteld was geworden, een kleinen dienst be wezen hadt was hij op Silverbeecï ontvangen, en had daar te verstaan gegeven, dat hij een zeer welgesteld Amerikaan was. Sinds dat oogenblik had hij 01ir« vervolgd met attenties, die zeer on welkom waren, maar zoo'n vrijheid als vandaag had hij zich tot nu to* nog niet veroorloofd. Ik kan u geen ander anivroord geven, mijnheer Merridew, zei' ze, en stond op. In Amerika is zoo'n aanbod heel gewoon, juffrouw Parmenter, zei hij met meer aandrang, nu ook opetMtf» de. Wij zijn niet in Amerika. Maar hoe het ook zij, ik kan er niet im denken. Hij zette het étui neer. Ga niet. heen, als 't n belieft, em luister toch, wat ik u bidden mag, maar één minuut. Juffrouw Parmen ter Olive, ik wensch het recht te hebben, u zulke dingen te geren, zei hij hoogst ernstig. Zij zweeg en beet zich op de lip toen keek zij hem openhartig aan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5