aangereden. De bestuurder stopte ge lukkig snel, zoodat het kind niet on der de wielen kwam. Nochtans achtte men in het Wilhelmina-Gasthuis, waarheen zij dadelijk door tusschen- komst van omstanders per rijtuig vervoerd werd, opneming noodzake lijk, in verband met eene vrij langdu rige bewusteloosheid, welke op het ongeval volgde. Sport en Wedsti VOETBAL. Zooals wij reeds mededeelden heeft het bestuur van den Nederlandschen Voetbal-Bond een model verband- Hommel ingevoerd, die voor de aan gesloten vereenig'mgen verplichtend is gesteld. Wij waren in de gelegen heid, het model in oogenschouw te ne men. dat in alle opzichten in over eenstemming is gebracht met de be hoeften, die zich bij kleiner en groo- ter ongevallen op een voetbalveld kunnen voordoen. Bij de samenstel ling dienden de doctoren J. W. de Goeje te Krommenie, eerelid N. V. B. en B. Brouwer te Amsterdam van advies. Wij kunnen niet nalaten het prac- tische besluit van het Bondsbestuur te roemen. Het nut van de invoering der modelverbandtrommels behoeft o. i. niet nader te worden aangetoond en waar het bestuur van den N. V. B. zich niet alleen bepaalde tot de invoering van een modeltrommel, doch tevens zeer veel moeite deed om de samenstelling zoo practisch moge lijk en tevens zoo goedkoop mogelijk ie doen zijn, willen wij een woord van hulde niet achterwege laten, ge richt zoowel tot het bestuur' van den N. V. B., ais tot de doctoren, die bij de samenstelling van advies dienden. Door de Oostelijke le kl. vereeni- gingen van den Ned. Voetbalbond zal 3an het hoofdbestuur worden ver zocht in het komende seizoen Quick (N.j te laamlhaven in de le kl. Naar wij vernemen, is bij het be stuur van den N. V. B. een verzoek in ge konten tan den Oostenrijkschen Bond, om in de dagen, voorafgaande aan, of volgende op de Olympische spelen te Londen, in Nederland een ontmoeting te organiseeren tusschen een Oostenrijksch elftal en het Neder- landsch elftal. -(Tel.) WIELRIJDEN. De uitslag van den Grand Prix van den Franschen Wielerbond is: 1. Friol, 2. Eliegaard, 3. Rutt. ATHLETIEK. De Londenaars hebben Zaterdag al een voorproefje gehad van de Olym pische spelen. In het stadion hield de Amateur Athletic Association zijn jaarlijkscbe wedstrijden. - waaraan ook verscheidene Engelsche, Anieri- kaansche, Camadeesche, Zuid-Afri- kaansche, Zweedsche en Nieuw-Zee- landsche vertegenwoordigers voor de Olympische spelen deelnamen. Voor al de Canadeezen hebben zich doen kennen als geduchte tegenstanders. Zoo won de.Canadees Bob Kerr hardloopen 91 meter ia 10 sec., en hardloopen 200 meter in 22 2/5 sec. Archibald, ook een Canadees, won het polsstokspringen. Het hamerwerpen won Gillis, uit New-York, die voor Amerika in de Olympische spelen zal uitkomen, maar van geboorte ook al een Cana dees is. Duncker, uit Zuid-Afrika, heeft liet nummer hardloopen met hindernis sen op 100 meter gewonnen. CRICKET. Reeds meldden we, dat Rood en V it Zondag voor den Telegraafbeker van Olympia heeft gewonnen. Over dezen wedstrijd nog de volgende bijzonder heden De Haarlemmers, die den opgooi gewonnen hebben, beginnen met Kool en v. Gogh, die dadelijk een stand openen. Het bowlen is vrij goed en Olympia trof het op dit punt onge lukkig, speciaal Van Gogh in uitste kenden vorm aan te treffen. Deze speelt pen goed, kalm spel en voert regelmatig zijn score de hoogte in. Als Kool gebowld is gaat hij yoort rnet Posthuma, en ziet achtereenvol gens alle collega's als partner ver schijnen, die hem de een korter, de ander langer gezelschap houden, ter wijl hij ondertusschen het leeuwen aandeel doei. Al spoedig heeft hij zijn 100 vol, maar even lustig gaal hij voort en als de lunchtijd aangebroken is, heeft hii reeds een 130 runs. Hier na gaat hij weer op dezelfde wijze voort, en als zijn laatste partner hc-m komt vergezellen, heeft hij juist zijn 200 bij elkaar. Na nog enkële mooie fikken valt hij dan echter door een onverschilligen «lag met de hoogste persoonlijke sco re op zijn naam 212. Het totaal is on dertusschen 318 geworden. (Kool 14, Posthuma 23, E. Holder! 19, Krusemam 14, Swens 17.) Olympia vertoont hierna een treu rig spel. Op het bowlen van Kool en Koolhoven verrichten zij niets, en de een na den ander verdwijnt. Het is een komen <m gaan en speciaal wat het batten betreft, is de praestalie eeer gering. Het gelieele elftal is uit voor 30 runs, waarvan alleen v. d. Berg goed werk deed door 10 runsfe «aken. Kool 6 voor 11, Koolhoven 4 voor 14. Aan een tweede innings wordt niet meer begonnen, zoodat. Rood en Wit de volgende ronde bereikt heelt met een overwinning op de eerste innings van 288 runs. Van Gogh maakt: Z zessen, 35vie ren, 3 drieën en 14 tweeën. Deze speler heeft een nieuw record, daar tot nu toe de hoogste score ge- Maakt was door jhr. mr. C. Foith, n.l. 209, in den wedstrijd tegen 's Gr. C. C. 11 op 18 Aug. 1907. In de demi-finale op 19 Juli a. s. worden dus de volgende wedstrijden gespeeld A. C. C.—Rood en Wit te Haarlem en V. O. C.'sGr. C. C. te Den Haag. tiemengd Nieuws EEN 82-JARIGE IN EEN WEDSTRIJD. Onder de deelnemers aan den han dicap zwemwedstrijd voor veteranen in de Serpentine te Londen, bevond zich de 82-jarige J. Classey. Winner van hei hoofdnummer was de 76- jarig-e J. Barker, die met twee yards voorsprong eersie werd. DE VALSCHE KARABINIERS. Een echt Italiaansch rooverstukje wordt uit Brindisi gemeld. In district San Vito de Normanni bood baron Remondini op zijn kasteel zijn vrien den een feestmaal aan. De nacht brak aan, toen een heer in elegant jacht kostuum aan de slotpoort verscheen. Hij vroeg, daar hij zeer vermoeid en hongerig was, om de gastvrijheid van den baron. De baron aarzelde geen oogenblik aan den voornaam uitzien- den vreemdeling zijn huis ter beschik king te stellen, noodigde hem aan ta fel, en een uur later nam hij met al le andere gasten deel aan een dansje. Plotseling eischten zes carabinïers te paard toegang tot liet slot. De aan voerder der troep nam de gastheer apart en vertelde hem, dat zij den beruchten roover Suma, „den schrik van San Vito" op het spoor waren. De roover moest zich onder de gasten be vinden en, terwijl de karabinier op den vreemdeling in jachtcostuum wees, fluisterde hij den baron in het oor, dat dit. de beruchte roover was. In een ommezien was de vreemde ge boeid en in den paardenstal gewor pen. Blij dit gevaar ontkomen te zijn, verzocht de baron de wakkere solda ten te .rusten, iets te gebruiken en dan aan den dans deel te nemen. Zoo ge zegd, zoo gedaan. Men was midden in 't gesprek, toen de karabiniers eensklaps midden in de zaal gingen staan, hunne revolvers trokken en ie der der aanwezigen met den dood be dreigden, die niet onmiddellijk al zijn geld en sieraden -op de tafel legde. Van schrik half verlamd, volgden de gasten, de baron aan 't hoofd, het be vel der mannen op, en in enkele mi nuten hadden deze een buit in han den ter waarde van over de 72.000 gulden. De karabiniers sprongen op hunne paarden, niet zonder vooraf den ge waan den gevangene uit den stal bevrijd te. hebben. Zoo snel mo gelijk maakte zij zich uit de voeten. Pas eenige men later kwam men tot de ontdekking, dat de edelman in jachtcostuum werkelijk de roover- hoofdman Suma en de dappere kara biniers zijn vermomde gezellen wa ren. GEFOPT. Een koddige poets hebben onlangs te Bremen twee kleei makersgezel1 en een kameraad, die bij denzelfden patroon werkte, gespeeld. Deze, een eenigszins zwaarmoedig jonkman van reeds rijperen leeftijd en die zich in beeldde aan alle mogelijke en onmo gelijke kwalen te lijden, was des avonds al zuchtende in zijn bed ge kropen. Toen hij 's morgens wakker werd, zag hij zijn collega's bij zijn bed staan, die hem hoofdschuddend aanstaarden. „Kerel wat zie je er naar uit riep de een. „Kerel scheelt je wat V' vroeg op medelijdende toon de ander. „Neen, mij mankeert niets, ik voel me vandaag heel lekker", gaf hij ten bescheid. „Kerel Je bent heelemaal opge zwollen", dus luidde het opnieuw. „Als je maar niet de waterzucht hebt „Laat mij met rust'", zei de thans uit zijn bed kruipende snijder, die met het oog op den Zondag, die aan gebroken was en de daaruit voort vloeiende genoegens, nu maar eens niet ziek wou wezen. „Jullie bazelt maar wat!" Daarop begon hij zijn beenen, die hij reeds eenigszins mistrouwend had betast, om zich te vergewissen, dat zij niet dikker dan anders waren, in het daarvoor bestemde kleedingstuk te steken. Maar, o schrik De beenen gingen er niet in. Weemoedig en met een toestemmend hoofdknikje de vrienden aankijkende, sprak hij „Ta, jongens 't. is toch zoo. Jullie hebt gelijk. Ik moet een zweetmiddel innemen." Daarop ging hij weer in bed liggen. Nu, voor hef zweeten werd goed ge zorgd. Een meer dan sterke grog, waarvan de beide Samaritanen, zoo als van zelf spreekt, behoorlijk hun deel kregen, bracht den zieken snij der aan het zweeten en slapen. Toen hij tegen den middag ontwaakte, was hij geheel genezen, en wel om de zeer eenvoudige reden, dat zijn collega's des morgens zijn broekpijpen wat in genomen hadden en daarna, terwijl hij de kuur deed, het werk hunner handen weder hadden vernietigd on de pijpen losgetornd. DE DIAMANTMAKER GEPAKT? Hoe Lemoine, de zoogenaamde dia- ïnantmaker, er in geslaagd is te ont vluchten uit Parijs, verneemt men daar nu uit Sofia. Na zijn zwaren, zwarten baard in een eleganten Henri IV te hebben la ten omknippen, steeg hij op 15 Juni j.l. aan de Gare de l'Est te Parijs in de Oriënt Express, en maakte bijna onmiddellijk daarop kennis met den regeeringslcoerier, die elke veertien dagen naar Konstantinopel reist om het beroemde veertiendaagsche diplo matieke valies over te brengen. Natuurijk had Lemoine vergeten voor een paspoort te zorgen, en toen hij aan de Bulgaarsche grens kwam, liet hij een bewijs van lidmaatschap van een sociëteit, een kiezerskaarl en een jachtacte.... van zijn zwager zien en kwam met behulp van den koe rier, die gansch onschuldig zijne me dewerking verleende, de Bulgaarsche grens over. Op 17 Juni arriveerde mén le Sofia en hier werd den oplichter alweer op recommandatie van den koerier een paspoort' naar Konstantinopel uitge reikt. Een oogenblik leverde het in te vullen beroep bezwaar op, „oplichter" werd wijselijk niet genoemd en per slot van zaken werd men het eens over het zwierige „rentenier". In plaats van naar Konstantinopel te reizen, vertrok de rentenier naar Boedapest, om na een verblijf van een dag aldaar inderdaad naar Kon stantinopel te vertrekken. In tusschen verluidt nu, dat het in officieele kringen heel, dat Lemoine in hechtenis zou genomen zijn in Rumenië, namelijk bij zijne aan komst in de naven van Constanza. In het ministerie van binnenland- sche zaken logenstrafte men het ge rucht niet. Op het parket evenwel geloofde men er niet veel van. Men had er in alle geval nog geen bevestiging van ontvangen. VREESELIJK SCHOUWSPEL. Een metselaar, die- te Toulon in een tramstation werkte, kwam in aanraking met een draad van de tram, geladen met 10.000 volts. Daal de fabriek geen onderbreker lieeft, moest men zich naar den omzettings- post begeven, daar vijf kilometer van daan, om den stroom te kunnen on derbreken. Het lijk bleef een uur lang aan den draad hangen, geschokt door geweldige stuiptrekkingen. Dit vree- selijk schouwspel had al het perso neel den schrik op het lijf gejaagd. Toen men het lijk eindelijk kon weg nemen, was het heelemaal verkoold. AFGEDANE TAAK De Petit Bleu wordt door zijn stich ter en hoofdredacteur verlaten. In een hoofdartikel zonder hoofd wordt daarvan door den heer Jlarry mede- deeling gedaan. Hij zegt, dat hij voortdurend quaestie heeft met den hoofdaandeelhouder en hij vergelijkt de journalistiek met hen arbeid van Sisyphus en Penelope. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 4 30 Cts. per regel. Eenvoudig Recep Voor eenigen tijd schreef Dr. Geo, Edmond Flood een specialiteit voor Rheumatiek, Nier- en Blaasstoringen, het volgende in een medisch tijd schrift: Indien U Rheumatiek, Nier- en Blaasstoringen wilt voorkomen, weest matig in 't gebruik van zwaar voed sel, vervangt dit zooveel mogelijk door soep, vooral groentesoep, melk en drinkt water, bijzonder veel wa ter. Neemt veel tijd om te eten, eet niet tot dat gij uw bekomst hebt al smaakt het U goed. Zoo uw werk kring liet toelaat maakt dan dagelijks eenige openlucht oefeningen. Natuurlijk zullen alleen rust, diëet, water- en sportoefeningen deze aan doeningen niet genezen, ik raad U dit slechts als voorbehoedmiddel aan. Ten gerieve der lezers van dit artikel, die lijden aan Rheumatiek, Nier- en Blaasstoringen en hiervan spoedig ge nezen willen zijn geef ik, ingevolge de opgedane ondervinding in mijne ja renlange praktijk het volgende voor schrift. Mijn recept is gemakkelijk te nemen en het is bij iederen Apotheker ver krijgbaar, het is een onfeilbaar mid del, hetwelk tevens bloedzuiverend en bloedversterkend werkt, hetgeen voor al in 't voorjaar zoo hoog noodig is. Gentiaan tinctuur 30 gram. Rhabarber-stroop 30 gram. Samengestelde Barkola tinctuur 30 gram. Gember-stroop 160 gram. Koopt dit afzonderlijk, meng het zelf thuis zoodoende zijt gij zeker het juiste recept te hebben. Voor volwassenen een theelepel na iederen maaitijd en een voor het naar bed gaan; voor kinderen een kwart tot een halve theelepel slechts na ie deren mu9,tijd. Na genezing moet men het hierbo ven aangeraden diëet watergebruik en sportoefeningen volgen, maar ont houdt U toch vooral van 't gebruik van kwakzalversmiddelen die zoo zeer Uwe gezondheid benadeelen. (Andere bladen worden verzocht de ze mededeeling over te nemen). Rechtszaken RAAD VAN TUCHT. De Raad van Tucht voor de Koop vaardij behandelde het ongeluk in den avond van 10 Juni in de haven van Delfzijl overkomen aan het tjalk schip „Goede Trouw", schipper J. Groenewold. Dit vaartuig, met 320 vaten benzol geladen, ging door het ontploffen der lading in de vlammen op, evenals een lichter, die naast het schip lag. Terwijl het ongeluk plaats had, was de schipper naar den wal ge gaan, een pas door hem aangenomen knechtje aan boord achterlatende. Aan boord van de „Goede Trouw" was geen vuur aanwezig, doch aan boord van den lichter brandde licht en werd gekookt. De benzol was in lekkende houten vaten geborgen, maar niettemin zeide de schipper nooit iets van sterke gas- ontwikkeling bemerkt te hebben. Het knechtje, J. Kieleman, verklaar de in den avond van 10 Juni met den knecht aan boord te zijn gekomen. Noch hij noch de knecht hadden luci fers bij zich of rookten een sigaar of een pijp. Na een paar minuten aan boord te zijn geweest, geraakte hij bedwelmd. Een knal hoorde hij niet, wel hoe de knecht hem toeriep van boord te komen. Op den lichter wil lende overspringen, viel hij te, water. Hij zwom naar een dukdalf eai werd vervolgens door een knecht opgepikt. Persoonlijke ongelukkon waren niet te betreuren. INGETROKKEN. Maandag is het verzoek orn intrek king van het cassatieverzoek van mr. De Meyier, den veroordeelden ex- directeur dei- Arnhemsche Bank, in gediend. VERANDERD VONNIS. De hechtenisstraf van een maand, waartoe ds. G. P. O. en P. v. B„ te Lunteren, door de rechtbank te Arn hem waren veroordeeld, wegens het opmaken van een valsch vaccinebe- wijs, is. naar men mededeelt, door H. M. de Koningin veranderd in een geldboete van f 150. DIEFSTAL MET GEM ELDPLE- GING Door mej. mr. C. van Bosse, advo caat te 's-Gravenhage, werd Maan dag voor de vacantiekamer in straf zaken van den Iloogen Raad geple-t in de zaak van B. de Jong, los werk man, gedetineerd, door de rechtbank te Haarlem vrijgesproken, doch door het gerechtshof te Amsterdam ver oordeeld (met twee mede-beklaagden) tot vier jaar gevangenisstraf, wegens diefstal van f 6 uit de toonbanklade van een koffiehuishoudster, wed. De Klein, in de Kleine Houtstraat, te Haarlem, welke diefstal is voorafge gaan door geweldpleging, met het oogmerk dien diefstal voor te berei den, in vereeniging gepleegd. Pleitster voerde aan dat recht was gedaan op een getuigenverklaring, welke een bijzondere meening of gis sing inhield namelijk op de verkla ring van de houdster der tapperij „dat zij een der beklaagden hoorde wegloopen". 1-laars inziens kon de houdster, die op dat oogenblik voor over op den grond lag', met een der beklaagden op haar lijf, niet verkla ren, dat de persoon, die zij hoorde wegloopen, een der beklaagden was. Het feit, dat zij een der beklaagden hoorde wegloopen, is dus slechts een gevolgtrekking. Trouwens, het Hof zelf heeft liet vonnis der rechtbank juist vernietigd, omdat daarin op een dergelijke verklaring was recht ge daan (dat de houdster dei- tapperij hoorde, dat een der beklaagden aan de toonbank bezig was). Met een beroep op een arrest van den Hoogen Raad van 1888 betoogde pleitster, dat een gevolgtrekking, als in de bedoelde verklaring ligt opge sloten, slechts door don rechter mag worden gemaakt. Zij wees er voorts op, dat de derde beklaagde te zijner verdediging heeft aangevoerd, dat hij dadelijk is weg'geloopen, toen de aan slag op de houdster der 'tapperij be gon. Conclusie O. M. Vrijdag 17 Juli. OPLICHTING. Voor de Rotterdamsche Rechtbank had zich te verantwoorden S. G., 39 jaar, horlogemaker te 's-Gravenhage. Den lsten Mei had beklaagde in de St. Mariastraat te Rotterdam eene kamer gehuurd, voorgevende te hee- ten Randevoort, welke naam ook voorkwam op een naambordje aan de deurstijl. Den dag' daarop was hij ge weest ten huize van den winkelier W. van der Garde aan de Meent, verzoe kende gouden dameshorloges op ziclit te willen zenden en wel Maandag morgen 4 Mei daaraanvolgende. Op bewusten dag' nu was de winke lier met 6 horloges gegaan naar liet opgegeven adres, waar beklaagde had medegedeeld, dat de juffrouw, waar voor ze bestemd waren, niet thuis was. De horloges waren toen achter gelaten, docli eenigen tijd daarna was beklaagde met de horloges verdwe nen en met een rijwiel, dienzelfden 4den Mei gehuurd bij den rijwielhan delaar L. van Doorn, St. Maria straat 38. Alles te zamen had hij in Den Haag bij een pandjeshuishouder voor f 57 verkocht. Beklaagde ontkende. Hij bleek "reeds een aantal jaren in de gevange nis doorgebracht te hebben, de laat ste maal drie jaar. Van daar dat thans 4 jaar gevangenisstraf werd ge- eischt. Den verdediger, mr. J. R. van dei- Pot, kwam het voor, dat, zoo de fei ten zijn gepleegd, dit in Den Haag is geweest, weshalve de rechtbank te Rotterdam onbevoegd zou zijn van de zaak kennis te nemen en beklaag de zal moeten vrijgesproken worden. Subsidiair verzocht pleiter een ge ringere straf. Koloniën ATJEH. De corresp. van liet Hbld. te Bata via seint: „Toekoe Bin Blang Pidiè onder wierp zich met drie honderd volgelin gen." De redactie teekent hierbij aan: Toon ons eenige dagen geleden het bericht gewerd, dat T. Banta, de zoon van T. Bén Blang Pidië. zicli had onderworpen, spraken wij de hoop uit, dat dit voorbeeld door den vader zou woorden gevolgd. Vorenstaand bericht brengt dien wensen in vervulling, en het behoeft na al hetgeen reeds over T. Bén is ge meld haast geen commentaar, om de belangrijkheid van het bericht in het licht te stellen. T. Bén was toch jarenlang de ziel van het verzet, met name ter West kust van Atjeh en later ook in de Ga- joe-landen, waar zijn invloed zeer groot was. Dat bleek bv. in April 1901 toen ons bivak in Blang Pidië, nadat het ons vijandig hoofd van dit land schap T. Bén ha.d moeten ontwijken, door 500 Gajo's werd aangevallen. In 1902 deed zich evenwel het. ver schijnsel voor dat, terwijl T. Bén ons nog steeds vijandig bleef, zijn oudste zoon en aanslaande vervanger, met medeweten van zijn vader zich hij het bestuur meldde, en hoewel reeds 20 jaren oud, de school te Tapa Toean bezocht, waar hij een der vlijtigste leerlingen was. Dit nam niet weg, dat men geen K. V sedert dien tijd kan naslaan zon der- den naam van T. Bén te zien ver nield, in verband met eenige vijandi ge handeling in hei Tapa Toeansche. Het was echter vooral in den laatsten tijd, dat T. Bén zich zoodanig roerde, dat hij mei recht de ziel van hei verzet in heel Atjeh kon worden ge noemd. Dit gaf te Buitenzorg aanleiding tot het besluit om aan kapitein Chris- toffel de opdracht te verstrekken, om T. Bén op te sporen. Zooals men weet was intusschen reeds door gouver neur Van Daalen kapitein Scheepens met bedoelde opdracht naar Tapa Toean gezonden, terwijl kapitein Christoffel, na aankomst in Atjeh, naar het onrustig Keurotoische werd gedirigeerd. De onderwerping van T. Bén heb ben we dus waarschijnlijk aan bet optreden van kapitein Scheepers te danken. WEST-SUMATRA. Dezelfde corresp. seint: „Het bivak te Alahanpandjang is Zaterdag door een bende, ter sterkte van 100 man, aangevallen. De aan val werd afgeslagen met een verlies van 10 dooden aan "s vijands zijde, terwijl onzerzijds een fuselier licht gewond werd" Alahanpandjang is de hoofdplaats van de onderafdeeling van dien naam welke deel uitmaakt van de afdeeling XIII en IX Kota (Solok). Het plaatsje is gelegen aan het Danau di Atas. In de regeerïngsalmanak wordt de controleur H. Ch. Goosen, bestuurder der onderafdeeling Moeralabach, als met de waarneming van het bestuur over Alahanpandjang genoemd. De aanval wijst er op, dat. onze troepen nog steeds de noodige waak zaamheid behooren in acht te nemen. SUMATRA'S WESTKUST EN HET PLAKAAT PANDJANG. „De Nieuwe Courant" zet in het kort de redenen uiteen, welke op Su matra's Westkust tot. het scherpe con flict tusschen- bestuur en bevolking hebben geleid. De kern der kwestie, zegt het blad, is, dat de inlandsche, bevolking van hei gewest in de laatste jaren feite lijk geheel en- al onbelast, was, noch tot de .meer bijzondere kosten harèr eigen huishouding, noch tot de alge meen© van Nederlandsch-Indië, iets bijdroeg. Tot vóór eenige jaren droeg 't, "gewest door de gedwongen koffie cultuur tot de algemeene kosten bij. Maar die cultuur is thans tot algeheel verval gekomen. Terwijl men lner al met een zeer slechte soort belasting te doen had, die zeer ongelijk op de bevolking der koffie-districten zelf drukte, leverde het stelsel ook nog het nadeel, dat de bevolking van de niet voor koffiecul tuur geschikte streken, geheel vrij liep. Daar moest verandering in komen. De koffiecultuur moest (al of niet ge leidelijk) worden afgeschaft, een di recte belasting, die iedereen zou tref fen, moest in de plaats daarvan inge voerd. Vrijwel iedereen was het hier mede eens. Enkel de bevolking zelf niet. Sedert 1887, toen het denkbeeld voor 'T eerst opkwam, hebben onze ambte naren bij voortduring over deze aan gelegenheid met de bevolking contact gezocht en haar meening trachten te peilen. En hoezeer zij zich ook moch ten inspannen om haar te oven-eden steeds luidde hun eenstemmig oor deel de bevolking wil niet. Vanwaar die bijzondere onwil, wel ke de regeering zoodanig ontzag in boezemde, dat zij niet, gelijk ten op zichte van andere streken in een dergelijk geval ongetwijfeld zou zijn geschied, haar wil eenvoudig oplegde en doortastte'? In een soort „republikeinsche" ge aardheid der bevolking, welke zich, tengevolge van zekere historische oorzaken, nimmer geheel „aan Ne derland onderworpen achtte, hetgeen haar 't' denkbeeld van een belas ting in haar oogen een schatting als iets vernederends deed verwer pen. In haar onwil werd zij in niet on belangrijke mate gestijfd, toen van Nederlandsche zijde de aandacht ge vestigd werd op een, op onberaden wijze, door een Nederlandsch-Indisch regee rings-commissaris m 1833 afge legde belofte, bij de bevolking zelf in het vergeetboek geraakt, dat het gou vernement geen geldelijke heffingen onder haar zou doen. Die belofte was. in den tijd der pad ri-o or logen, door den commissa ris Van Sevenhoven nedergelegd in hel z.g. Plakaat-Pandjang. Onder meer stond hierin te lezen, dat be doelde heffingen niet zouden worden gedaan, waartegenover werd gesteld dat de" bevolking haar koffie tegen door de regeering vast te stellen prijs aan deze zou verkoopen. De belofte mag onverstandig ge daan zijn of niet, zij werd gedaan door een daartoe bevoegd persoon en was dientengevolge ook bindend. Wij draaien er niet om heen, maar erkennen het. Wat wij echter niet wenschen te erkennen is. dat die belofte, bij hard nekkige, onverstandige en onbillijke weigering der bevolking om zich in den gewijzigden eisch der tijden te schikken, niet in het algemeen be lang mocht worden herroepen. Bevoegd om dit te doen was de Ne derlandsche wetgever, die het best <n staat is tot billijke beoordeeling van wat het. algemeen belang vordert. In de vergadering der Tweede Ka mer van 12 November 1907 is tot op heffing der belofte in liet Plakaat- Pamdjamg nedergelegd, besloten, doordien de Kamer zich vereetnigde met liet ministerieel© voorstel en tot invoering eener inkomstenbelasting t.er Westkust van Sumatra tegen alge- heele afschaffing der gedwongen kof fiecultuur over le gaan. Die opheffing geschiedde stilzwij gend. Niemand had den mond ge roerd ;zelfs de heer Van Kol had ge zwegen. Waar de zaak, aldus schrijft het blad veirdev, straks bij gelegenheid van de door den heer Van Kol aa kondigde interpellatie in de li ter sprake zal komen, is het zeer» dig op deze omstandigheid de - dacht te vestigen. Aan uitingen»* verontwaardiging over de nals roekelooze autoriteiten in Indië het dan niet ontbreken. Maar ma iemand in de Kamen' voor dezara deel in de vei-an tw oordel ij kheidM eischen. 'twelk haar in deze aan» genheid ontegenzeglijk toekomt® Van beide één. Of de Kamer® het noodig kunnen oordeelen, daHS vorens zij haar beslissing nam, q|f volking ofPcieel óver de oph®| van het plakaat b.v. in. een gp| hoof den-vergadering werd ge: pleegdof zij kon meen©xl, dat: genoegzaam officieus roet haar te rade gegaan, de intrekking de lofte zonder meer kon plaats lie! de belasting dus zonder nader I leg met de bevolking welk ov, toch geen redelijken zin meer -hebben waai- tot de belastinghej al eenmaal besloten was konj den ingevoerd. Waar de Kamer den laatsteaj heeft gekozen, drukt haar de sj indien de Indische regeering o; consequentie daarvan heeft g> deld en zonder, nu zinloos gewo; beraadslagingen mei de bevoikiiL», gonnen is het besluit van den wetgever, op de krachtige wijze, ke men van haar kon verwad ten. uitvoer- te leggen. Intusschen is het- noodig, dalpT regeering uitvoerige en volledig. antwoording aflegge omtrent denen, welke haar genoopt hebb te treden gelijk zij thans deed. I M. v. T. tot de Indische begra voor 1908 schreef minister Foei. het wenschelijk werd geacht,, hoofden en bevolking van demi regel tijdig mededeeling en ijoo gingontvangen dit nu is niefor beurd. Om de een of andere re^r met grootè snelheid gehandeld., is de Kamer gerechtigd en ver te vragen, waarom van de hat geven verzekering is afgeweken; Kerk en School NED. HERV. KERK. oei Aangenomen het beroep te Ij d. Wonde (Fr.) door <Js. G. J. Am haus te Ürpot-Scherniex. g DOOPSGEZ. GEMEENTE? d Bedankt voor liet lie roep te W(ge< door ds. H. W es tra t<? Bovenkij e 1 OUD-GEREF. KERK. t, Bedankt voor het beroep te pen door den heer' H. Kievit Jjr Aagtekerke. p we ACADEMISCHE EXAMEN|0( Amsterdam. Met goed gevolg legd het Candidaatsexamen theologie door de heer en J. f0" Blase. jet' Leiden. Bevorderd tot döctbrlpp rechtswetenschap de heer C. Hiemeiss, geb. te Heerenvees 5 stellingen de heer J. J. Ticlr geb. te Wijngaarden, op pr-oefspn „De rechten van hen, die arbtis. materiaal leveren, voor huizenlifo, tot doctor in de scheikunde' W. P. A. Jonker, geb. te Gout proefschrift„onderzoekingen het stelsel. Arseen en zwavel'11 1 doctor in de rechtswetecnschi vi heer J. .1. van Bolhuis, geb. tjen ningen, op stellingen. 'ee. Geslaagd voor candidaatse, rechten de heeren J. J. Fock. Ikman van Burk. P Groningen. Bevorderd tot dolno de rechtswetenschap op proefj r „Ontzetting en ontheffing ujpj ouderlijke macht", de heer J. c se, geb. te Winschoten - Groningen. Bevorderd op gen tot doctor in de Staatoor schap mr. Jac. Kalma-, advoajn. Groningen, geb. te Wirduan, (ze Groningen. Bevorderd tot j, ker de heer II. J. Smith, geöoj Veendam. iü9 Amsterdam. Met goed gevoljMi legd het le natuurkundig en, door de heeren E. W. Wach e;^t T. Bijlmerhet 2e natuurkunc" men door mej. D. Kramer eee lieer A. L. Koperberghel caaicg, examen in de geneeskunde do:L; A. J. Scholte en den heer L2U, Chaïllethet theoretisch genu dig examen door de heeren den Broek en A. C. Bobbert!P toraal examen in de geneaar door de heeren J. H. van Oy^ee: C. L. Godefroy. hf Bevorderd tot arts de heeye^ G. van Dooren, geb. te Tilburg'e da Silva. geb. te Paramaribo^ Geslaagd voor het eerste fEl artsexamen de heeren H. Stoots Tehupeiory en W. K. Tehup'^, Geslaagd voor theoretisch kersexanien mej. M. J. Oele. —[er StoomvaartbenelU; Het stoomschip Salak, vanj^ dam naar Java, arriveerde 5 Southampton Het stoomschip Solo van oei Rotterdam, passeerde 5 Juli Fch Het stoomschip Tern ate, v3;w. naar Rotterdam, arriveerde Marseille. Het stoomschip Gedé, va*ei naar Rotterdam, passeevde loc Kaap del Armi. ioi Het stoomschip Koning W'5n van Amsterdam naar Batavia.,.. 4 Juli van Perira. Het stoomschip Oranje, y*» F via naar Amsterdam, vertiÈoiSlk van Perim. Ier Het stoomschip Banda, vaj, sterdam naar Batavia, ariiy Juli te Sabang. Het stoomschip Prins Wil»0£ van Paramaribo naar Attifj€(j arriveerde 5 Juli te Havre. ,ef Het stoomschip AmateUamd! Amsterdam naar Buenoa A#1 trok 4 Juli van Santos. I"1 Het stoomschip Java, va*iei dam naar Batavia, passeer<tyeil Malta. Ejj Het stoomschip Sumatra. 1 1 sterdam naar Batavia, vart.ro van Malta. »»p Het stoomschip Celebes. viU.il via naar Amsterdam, passeöipii li Gibraltar. fci-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6