HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Een DnMitr Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON WOENSDAG 8 JULI 1908 Angst en vrees bij het Paard, {Uit het weekblad de Paardenvriend). Bij geen ander huisdier is het ge voel van angst en vreet in zulk eene mate ontwikkeld, als bij het paard. Dit is dan ook de reden, waarom het paard bij de geringste aanleiding daartoe zijn vrees, op eene dadelijk waar te nemen en ltveridige wijze te kennen geeft. Hoewel nu angst en vrees voor be paalde voorwerpen dikwijls met tem perament en ras in verband staan, zoo ligt toch in de meeste gevallen de oorzaak in eene verkeerde behan deling der dieren. Ook kan er vrees achtigheid ontstaan door bijzondere gebeurtenissen, waarbij het paard iets onaangenaams is overkomen. Uit zijn natuur is het paard niet schuw en ook niet vreesachtig. Uitge zonderd de angst en vrees, die het paard evenals alle andere dieren bij instinct gevoelt voor zijn natuurlijke vijanden, is de vreesachtigheid schuwheid meestal een product van mishandelingen, op een onrechtvaar dige wijze bedreven door onverstan dige stalknechts, voerlieden, koetsiers enz. Zonder twijfel wordt ook een na tuurlijk instinctmatig angstgevoel bij de paarden verwekt, zonder dat eene verkeerde behandeling daarvan de oorzaak behoeft te ziju, als het paard bij voorbeeld plotseling en geheel on verwacht met een hem naar het leven staanden doodsvijand in aanraking komt. Zoo herkent het paard, tenge volge van zijn aangeboren instinct, in den beer zijn bloedigen doods vijand, bij wiens nadering het paard over het gansche lichaam bevend op schrikt. Treedt er bijv. in de nabij heid van het paard plotseling een berenleider op, die zijn aan een kei ting loopenden beer als kunstenma ker iret zich voert, dan zal het paard door een onbeschrijfelijken angst worden aangegrepen, die duidelijk blijkt door het opzwellen der neusga ten, den vertwijfelden blik en het uit breken van het angstzweet. Anders is het met den angst, dien het paard op-stal, bij zeker werk of op eene bepaalde plaats ondervindt. Hier vindt men de oorzaak in een of ander voorwerp of in bepaalde om standigheden. Eh daar het paard een uiterst goed geheugen heeft, zoo treedt ook de herinnering op aan vroegere gebeurtenissen, die het dier beangstigen en vrees aanjagen. Gin gen zulke oorzaken nu met veel le ven en groot lawaai gepaard, zoo zal het paard bij de eerste gelegenheid waar het zulk lawaai hoort, opschrik ken. Wordt nu het angstige paard nog verkeerd behandeld, door het met de zweeD of een ander voorwerp te be werken, dan wordt het kwaad verer gerd en de arjgst vermeei derd. Dik wijls gebeurt het, dat een angstig paard een zeker voorwerp vreest daar niet voorbij wil gaan, waarop men het met geweld voortdrijft onharmhartig met de zweep mishan delt. Moeten nu die paarden later voor de tweede maal dat voorwerp passae- ren, dan herinneren zij zich.de onder gane mishandeling en trachten, zoo mogelijk, die plaats, waar dat voor werp zich bevindt, te ontwijken, of steigeren hoog op om zoo snel moge lijk uit het bereik van dat -kwade voorwerp te komen. Zooals wij reeds gezegd hebben, be zit het paard een uitstekend herin neringsvermogen en kan het de on dergane mishandeling langen tijd onthouden. Zoo zal het naard ook het voorwerp, waarmede het geslagen of gepijnigd wordt, niet licht vergeten. Wordt bijv. een paard op ruwe wijze met eenstalbezem geslagen, dan heeft het reeds, als men naar het ge noemde voorwerp grijpt en daarmede zijn stand nadert. Bij sommige paarden neemt die angst en vreesachtigheid dermate toe, dat zij daaronder lichamelijk lijden, en zelfs het voeder weigeren. Er zijn paarden, die tengevolge van stalmis- handeling bij het geringste leven op schrikken er zijn er zelfs, die langen tijd voor de gevulde krib blijven staan en eerst dan als het langzamerhand tot stilte en rust is gekomen, den honger stillen. Het behoeft dan ook geen nadere toelichting, als wij zeggen, dat zoo'n door angst en vrees gekweld paard dikwijls de oorzaak is van gevoelige .verliezen, die somtijds zeer kostbaar kunnen zijn. Zulk een paard is slecht te berijden en evenmin veilig als wa- genpaard te gebruiken, daar het door de bekende vreesachtigheid bij het geringste leven opschrikt en wild wordt, waarom niemand, noch op den wagen, noch in het zadel, zijn leven zeker is. Door zweepslagen en schreeuw zal men deze kwaal niet beperken evenmin verminderen, maar integendeel slechts verergeren. Om den angst te doen verdwijnen, is het dringend noodlg het paard zoowel m den stal, als bij het werk zacht te handelen. Paarden, die in hun Jeugd zacht en rustig behandeld worden, blijven ook op interen leeftijd voor de gevolgen van angst en vrees gevrijwaard. Ontstaat er angst en vrees door het zien of het ln de nabijheid zijn van een zeker voorwerp, dan moet men «=r achter zien te komen, welk voorwerp dit is. Bevindt het zich in den stal, dan zal het bij eenige opmerkzaam heid niet moeilijk zijn te ontdekken, welk voorwerp tot zooveel angst vrees aanleiding gaf. Ook in gevallen, waa* de vreesaentigheid reeds langen tijd bestaat, Is raad te schaffen, zoo ais men uit onderstaand voorbeeld zal bemerken. Een stalhouder had een paard, dat steeds onrustig was als de stal schoon gemaakt werd. Nadat hij een nader onderzoek had ingesteld, bleek hem, dat de staljongen het paard eens duchtig met den bezemsteel had afge rost. zoodat het reeds angstig omkeek als men naar den hoek van den stal ging en den bezem ter hand nam. Nu de oorzaak bekend was, ging de stal houder dikwijls naar het paard nam dan den bezem mede. Hij streel de het dier, klopte het op hals en borst en hield het steeds den bezem steel voor de oogen. Het paard was eerst erg angstig, doch na eenlgen tijd begon het den bezemsteel wantrouwig te besnuffelen en er later zelfs in te bijten. Na veel vuldige herhaling, waarbij de stal houder het paard zacht met den be zemsteel streelde en verdere mishan deling natuurlijk achterwege bleef, verdween de angst en vreesachtigheid geheel. Is het paard bevreesd voor een vast staand voorwerp, dan tracht men het door praten en liefkoozingen te be wegen dat voorwerp te naderen, wat in dè meeste gevallen gelukt en tot vermindering van den angst leidt. Met zweepslagen komt men hier niet verder, daarom een zachte en rus tige behandeling, alleen daardoor worden angst en vrees verbannen. KOOPMAN. STUKKEN VAN DEN RAAD. Voordrachten. B. en "IV. hebben de volgende voor drachten ingediend voor de benoe ming van een adjunct-directeur en ingenieur-electricien aan de ge meen te-1 i chtf abrieken. Adjunct-directeur: 1. K. Blokhuis, directeur der gasfa briek te Leerdam; 2. W. K. M. de Kat, technoloog aan de gemeente-lichtfabrieken te Amster dam. 3. J. Bolt, directeur der gemeente- gasfabriek te Zierikzee. Ingenieur-electricien: 1. G .C. Snijders, werktuigkundig en electro-technisch ingenieur, assis tent aan de Technische Hoogesehool te Delft. 2. J. A. Reus, werktuigkundig en electro-technisch-ingenieur te Haar lem. 3. W. F. Pot, werktuigkundig en electro-technisch ingenieur te Ridder-' kerk. (Raadsstuk 237). Hinderwet. Op 21 Juli, des middags te. 1 1/4 uur kunnen bij B. en W. bezwaren inge bracht worden tegen het verleenen eener vergunning aan de Directie der Haarlemsche Katoenmaatschappij tot oprichting van eene blauwververij met drogerij en handdrukkerij Ln een te stichten gebouw op het terrein aan den Kinderhuissingel. Nationale Militie. Oproeping van verlofgangers in wer- kelijken dienst. De Burgemeester van Haarlem roept bij deze op den milicien-verlofganger Cornelia Govers uit de gemeente Haarlem, van de lichting 1906, behoo- rende tot het 10e regiment infanterie, om zich op 8 Augustus aanstaande, des namiddags vóór vier ure, te be vinden te Haarlem bij zijn korps, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem bij zijn vertrek met groot verlof medege- nomen, ten einde overeenkomstig ar tikel 124 der MilitieWet 1901, voor den tijd van veertien dagen ln werkelijken dienst te worden gesteld, wegens het niet naleven van het bepaalde bij art. 123 der genoemde wet. CENTRALE RAAD VAN BEROEP. (Ongevallenverzekering). In de te Utrecht gehouden openba re terechtzitting had o.m. do uit spraak plaats in de volgende zaak: Hooger beroep van W. de G. te Zaan dam tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, houdende' be vestiging der beslissln gvan de Rijks verzekeringsbank, waarbij hem met herziening eener vroeger toegekende rente, is toegekend eene rente van f 0.80 per werkdag ter zake van een ODgeval waardoor zijn recht-erschou der ontwricht werd. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. VRUCHTENTEELT IN HAARLEMMERMEER. In het blad van 26 Juni 1.1. vonden de lezers een volledig overzicht van den stand der landbouwgewassen in Haarlemmermeer. Aan 't slot kwa- men we tot de conclusie, dat de ver wachtingen over 't algemeen goed waren. Met 't fruit Is dit niet geheel zoo. Al wordt er o. i. in een vrucht baren polder als de onze te weinig aan vruchtenteelt gedaan, toch wordt er jaarlijks een beduidende hoeveel heid ooft den polder uitgevoerd. Een gelukkige gedachte was het verleden najaar een vruchtenmarkt of •veiling te Hoofddorp fe organisee- ren, waar meer ter markt gebracht werd, dan men wel verwacht had. Ze ker is het. dat de lust tot den teelt van vruchten toeneemt en zich uit in den aanleg van nieuwe boomgaarden. Eigenaardig, dat de pyramide-vorm de overheerschende is, bij alle nieuwe aanplantingen. Wij houden het er voor, dat indien geregeld des naj aars veilingen wor den gehouden, deze weldra van groo- ten omvang en werkelijk belang zul len blijken te zijn. Uit den aard der zaak loopen veilingen in een ..nieu we branche" nooit zoo vlot vam sta pel ln 't begin. Maar dat komt wel I We vermoeden, dat ook dit jaar de vimchten-veiling, o. a. door bemoeiing van de afdeeling van .Landbouw", wel gehouden zal worden, doch kun nen thans nog geen zekerheid geven. We hopen onze lezers er evenwel tij dig mede op de hoogte te stellen. De verwachtingen van de voornaamste vruchten, die mon hier teelt, appels peren, zijn geheel ongelijk. Terwijl de appels -over 't algemeen flink heio ven, ziet het er met de peren schraal tjes, in sommige boomgaarden, zeer slecht uit. Vooral Dirkjes- en suik r- peren schijnen minnetjes te zullen zijn in opbrengst. Wintersoortein gaan iets beter, doch in doorsneó is het met de peren misère. Pruimun zijn minder dan verleden jaarhet beschot maar tamelijk. Waar noten geteeld worden beloven flink, doch de kersen, die hier echter niet veel geteeld worden, dra gen weinig. De teelt van andere vruchten is minder van relang en be paalt zich meer tot liefhebberij, ai worden aan den kant naai Aalsmeer nogal perziken en abrikozen geteeld, die goed beloven. Aalbessen zijn overal veel en ver schijnen reeds ter markt, 't Zelfde geldt ook van de kruisbessen. Fram bozen doen hot best en heioven een oveirvloedigen oogst. Resumeerende, ziet het ei met pe ren en pruimen niet zoo rooskleurig uit, doch van de rest zullen we wel ons deel krijgen. We kunnen niet nalaten ten slotte er nog even op te wijzen, dat de be strijding van ontuig ln de hoornen, beter ter hand wordt genomen en de ..roeier" met „Bordeausche pap" meer ingang begint te krijgen wegens de verrassende resultaten die ©r door verkregen worden. ZANDVOORT Luchtspiegeling. Een der „Hbld.".lezers schrijft: •Met belangstelling las ik hetgsen Luchtspiegeling. Misschien stellen uw den overgelaten onder bij de wet te 'e'ers er nelang in te weten, dat men stellen waarborgen niet alleen naar Egypte behoeit te gaan, maar dat men ook niet op het voorjaar behoeft ie wachten, ook niet tot de klok 3 uur slaat als de zon om 4 uur i ï'dergaat. Ook behoeft het geen windstlUe te zijn. Verder is het abso luut onnoodig van het Kurhaus Zuid waarts te wandelen. Als men wil zien hetgeen de heer Varekamp op die be paalde uren m plaats ziet, behoeft inen slechts eiken warmen zennigen dag langs het strand te kijken. Ik zie het nu reeds 8 jaar lang in Wijk aan Zee in de richting IJmuiden. „De menscheu en dieren, di6 bij zonnig warm .veer van IJmuiden naar Wijk aan Zee komen wandelen, loopen ln 't oog der Wijk aan Zee'ers heele einden Joor het water. „Verder heeft dit gezichtsbedrog niets gemeen met de luchtspiegelin gen, welke reizigers in Egypte heb ben gezien. „Hetgeen de heer Yarekamp alleen in 't voorjaar in Zandvoort ziet wij in Wijk aan Zee (ik zag het ver leden week in Bergen aan Zee) heet Kimsduiking". AUDIëNTJE. H. M. de Koningin zal Donderdag den sultan van Assahan ten paleize het Loo ontvangen. De assistent-resi dent Knappert zal daarbij als tolk te genwoordig zijn. DE PRINS NAAR INDIël De Haagsche correspondent van de Prov. Gr. Ct." maakt met zekerheid, en het bericht reeds bij voorbaat te gen eventueel© tegenspraak handha vend, melding van een voornemen van den Prins om nog dit jaar een bezoek aan Indië te brengen. HOF VAN ARBITRAGE. Het is zoo goed ais zeker, dat het Arbitragehof tegen het einde des jaars geroepen zal worden tot be slechting van een tusschen Noord- Amerika en Canada gerezen geschil betreffende de uitoefening der vis- scherij. OVERHEIDSTOEZICHT OP DE BOTERVA'IKN. In Friesland is het toezicht van de overheid op de botervaten van zeer ouden daiuni. Reeds in 1504 werden door den Hertog yan Saksen in de Ordonnantiën en Landrechten van Friesland bepalingen gemaakt om trent het gewicht, terwijl in de publi catie van 27 April 1718 bepalingen be treffende de houtsoort der vaten zijn opgenomen. Luter zijn daaromtrent meermalen, het Jaatst in 1890, veror deningen en reglementen vastgesteld. Aangezien gebleken is, dat thans het reglement op den ijk der boter vaten wel kan worden gemist, zonder den boterhandel last of nadeel van eenige beteekenis te berokkeneu. en bij de instandhouding van voor noemd reglement geen enkel alge meen belang meer betrokken is, heb ben Gedeputeerde Staten aan de Sta ten der provincie Friesland voorge steld, om met ingang van 1 Januari 1909 het bestaande reglement op de botervaten in te trekken. NEDERLANDSCH I.ANDBOUW- COMITê. Het Nederlandsch Landbouw C.omi té houdt Vrijdag 10 Juli een algemee- 3 vergadering te 's-Gravenhage. Als punten van behandeling komen o.a. aan de orde Bestrijding van de vervalsching van veevoeder en Land- bo uwongevallenverzekering. Ten opzichte van het eerstgenoemde punt wordt door het bestuur voorge steld dat de vergadering het bestuur zal opdragen „bij vernieuwing de aandacht van de Regeering op deze aangelegenheidte vestigen, niet het eerbiedig, doch dringend verzoek zoo spoedig mogelijk de indiening te be vorderen van een ontwerp van wet, waarbij de vervalsching van veevoe der strafbaar gesteld wordt. Ten aanzien van het laatstgenoem de punt wordt overwogen .Gezien de door het bestuur gege ven toelichting tot punt 9 van de agenda „Overwegende, dat het gewenscht is, dat ook m de landbouwbedrijven de verplichting op de werkgevers wor de gelegd om hunne werknemers te verzekeren legen de geldelijke gevol gen van ongevallen, hun in of in ver- mnd met hun bedrijf overkomen doch dat de regeling der verzekering zelve .Overwegende, dat het eveneens ge wenscht is den werkgevers, voor wie de Ongevallenverzekering niet ver plichtend zal zijn, de gelegenheid te openen om zich zelf, hunne vrouw en in het bedrijf werkzaam zijnde kin deren, te verzekeren tegen de gelde lijke gevolgen van hun in of door net bedrijf overkomen ongevallen," Voorgesteld wordt lo. het bestuur op te dragen eener- zijds aan de Regecring de intrekking van het ontwerp van wet op de Land bouw-ongevallenverzekering van 190" te verzoeken en ar-' 'ds bij haar aan te dringen op 'diening var een ontwerp van wd, deze materie betreffende, waarbij alleen de verze keringsplicht wordt opgelegd, doch onder de noodige waarborgen vrij heid gelaten wordt ten aanzien van de wijze van verzekering 2o. het bestuur uit te noodigen ter zake van de oprichting van verzeke ringen als voren omschreven diligent te willen blijven. PENSIOEN S.S. Nagenoeg tegelijk met de inzend'ng van een adres aan den directeur-gene raai om verhooging van pensioen, on derteekend door pl.m. 14.000 ambte naren en beambten, verscheen het jaarverslag van het Pensioenfonds over 1907. In dat verslag wordt door den ad viseur prof. dr. A. J. van Pesch, wc derom met nadruk gewezen op den ongunstigen flnancieelen toestand en geconstateerd, dat het tekort reeds nu ruim f 3.000.000 bedraagt. Ver schillende middelen lot versterking der financiën worden door den advi seur aan de hand gedaan, doch ko men in hoofdzaak daarop neder, dat het nieuw aan te stellen personeel verhoogde contributie zal moeten be talen Waar de toestand thans zoo ongun stig is, zal verbetering der pensioe nen zonder belangrijke verhoo ging der doorloopeude korting, te brengen van 3 pet. op 5 pet. wel niet mogelijk zijn. GOED OP DE HOOGTE. Men schrijft aan het „Vad." Eenige werklieden zaten een dezer dagen aan een borreltje, toen het ge sprek kwam over het reeds eenigen tijd in werking stellen der draadlooze telegrafie op de schepen. A. Ik geloof er niks van. DA kan nie. J. Jao, 't is toch zoa Ik g9loof het wel. Door een heer, welke het gesprek gehoord heeft, wordt aan A. duide lijk gemaakt, dat het wèl kan. Doch A. wü er niets van weten, „hij loaft it doadgewoon niet." Zoo ook gelooft hij niets van de telegrafie zooals op de postkantoren. Hij zegt ,Jao, jao, maor as ik hier mee 'n lil- legram kom, dan gaon ze aon een taofeltje zitten en op zoo'n dieng zit ten likken. (Met stemverheffing). Maor ze motten mijn niet wijs maken, d& ze dA op 't andere plek hoaren. Nee wor. 'k Weet zeker dA d'r onder toafel n'n an'dre zit mee n'n hoaren aan z'nen mond. Allemaol bedrog. Ge kun tegenwoorrig geen mensch meer vertrouwen. (Historisch). GEZONDHEID IN DE SCHOOL. 15 September komt het eerste num mer uit van een nieuw tijdschrift, dat maandelijks verschijnen zal onder bovengenoemden titel. De bedoeling -'an dit tijdschrift is de verbetering van alles, wat met de lichamelijke en zedelijke gezondheid yan het kind tijdens de schooljaren in verband staat. Daarom is in de eerste plaats gestreefd Daar de nood zakelijke samenwerking tusschen artsen en onderwijsmannen. Deze vindt haar' uiting reeds in do samenstelling van de redactie, die gevormd wordt door de heeren G. Oosterbaan, inspecteur van de Volks gezondheid te Zwolle, Klaas de Vries te Amsterdam en Is. Zeehandelaar Jbz., schoolarts, evene -ns te Amster dam. Een dertigtal geneesbeeren en pao- dagogen hebban vaste medewerking toegezegd. SUBSIDIE TOT BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE. - Minister van Binnenlandsche Zaken noodigt do iiesturen van de vereeniglngen die zich bestrijding van de tuberculose ten doel stellen en die over 1908 ln aanmerking wen- schen te komen voor toekenning van strekkend, op gezegeld papier gesel re ven, verzoek vóór 1 Augustus e.k. voor zooverre zij dat niet reeds moch ten hebben gedaan tot de Koningin te richten, met vermelding, zoo de vereeniging niet reeds over 1907 eet Rijkssubsidie heeft genoten, of zij hare werkzaamheden reeds heeft aan gevangen. CANADA. De minister van builenlandsche Za ken brengt ter kennis van hen die naar Canada zouden willen emigree- ren, dat aldaar op dit oogenblik slechts behoefte is a n ervaren land bouwers, die eene 1 ofstede kunnen betalen of land koo /en, alsmede aan vrouwelijke dienstboden. Naar spoorwegarbeiders is gedu rende dit seizoen geen vraag meer. NEDERLANDSCHE JOL ÜNALIS- TENKRING. Zondag 5 Juli hield de Nederland- sche Journalistenkring zijn gewone algemeene vergadering in het Hotel Wittebrug te 's-Gravenhage, ondei leiding van den heer J. Doorman, voorzitter van het Bestuur. In deze vergadering werden door den secretaris den heer A. Voogd en den penningmeester J. Funke de ge wone verslagen uitgebracht. Tot bestuursleden in plaats van de heeren C. Schlick te Amsterdam en mr. A. Meyroos te Rotterdam, aan de beurt Yan aftreding en niet herkies baar werden gekozen de heeren A. G. C. van Duijl Jr. te Amsterdam en Henri Dekking te Rotterdam, zoodat het Bestuur thans is samengesteld uit de heeren J .Doorman te 's-Gravenha- voorzitter; J. Funke, te Amster dam, on der-voorzitter en penning meester, A. Voogd te Rotterdam, se cretaris, Ch. A. Yie-.vog, te Nijmegen, Joh. Boersma te Groningen; mr. L. J. Plemp van Duiv«iand, 's-Gravenhage, J. W. Helmer, te Amsterdam; Henri Dekking te Rotterdam en A- G. C. van Duijl Jr. tie Amsterdam Tot leden der Commissie van Advies werden gekozen de heeren Mr. P. J. F. H. van de Rivière te Groningen; A. H. A. Arts te Tilburg, J. H. Deibei te Middelburg, R. C. Verweyck te Am sterdam en A. G. Biemond, te Zut- phen. Herkozen In de Commissie voor het Ondersteuningsfonds werden de hee ren Mr. L. J. Plemp van Dulveland eA J. W. Helmer. In de redactiecommissie voor de Me- dedeelmgen van den Kring werd hor- benoemd J. W. Helmer, en worden ge kozen de heeren mr. H. Louis Israëls en A. Ed. Meudell. Nadat de agenda van het in Sep tember te Berlijn te houden internati onaal Perscongres was besproken, werd de vergadering gesloten De Nederlandscbe Journalisten kring zal te Berlijn behalve door zijn voorzitter als lid van het Bureau Cen tral, worden vertegenwoordigd door de heeren mr. L. J. Plemp van Dui- veland, A. Voogd, H. L. Berekenhoff, B. Blok, Gos. de Voogt, G. van Lis- sa, en J. J. Rive DE 8CHELDE-CONVENTIE. Reuter meldt uit Brussel, dat 'de Belgische „Moniteur" den tekst be vat van de In 1907 tusschen Neder land en België gesloten Conventie voor de verbetering der verlichting en der betonning van de Schelde. EEN ACTUEELE STATISTIEK. Naar aanleiding van de beschou wingen in de pers over de in de Twee de Kamer aangenomen wet tot wijzi ging van de Motor- en Rij wiel wet, is het niet onaardig kennis to nemen van de waarnemingen dis door den fungeerenden commissaris van poli tie te Leiden ziin gedaan van de snel heden, waarmede zich op Dinsdag, den dag der maskerade te Delft, mo torrijtuigen en automobielen op de Yoor het doorgaand verkeer bestemde wegen voortbewogen. Vastgesteld werd, dat 31 bestuur ders reden met een snelheid van 10-. 15 K.M., 63 van 1520 K.M., 42 van 20-25 K.M., 20 van 25-30 K.M., 12 van 30-85 K.M., 5 van 35—10 K.M., 5 van 4050 K.M. en één met een snel heid va° 54 K.M. per uur. De waar nemingen geschiedden door personen Naar het Engelsch, door Arthur W. Marchmö'nt. Ik zal mij niet houden, of ik u niet begrijp, mijnheer Merridew, maar Hij nam haar hand, en viel haar op hartstochten, ken toon in de rede. Ik kan geen oogenblik lang; - twijgen. Ik bemin je, Olive, ik wensch je tot vrouw. Ik kan niet zonder je leven. Laat mij als 't u belieft dadü^ft heengaan, mijnheer Merridj^, vi&u ?tj, vlug haar best doa.Ade, haar hand Uit de zijne los te maken. Niet vóór dat u near mij geluis terd hebt, antwoordde hij koppig. U Eioet het zelf wel hebben opgemerkt, oezeer ik in. Het is de eenige artstocln .njn loven ^de liefde yan een man, die zich tot nu toe zelfs de moeite niet gegeven heeft, eene trouw iu de oogen te zien. Je moet Ltaija .vrouw worden 1 Zal u mij loslaten, of moet ik om hulp roepen Om 's Hemels wil, riep hij Hij liet haar hand los en zijn vin gers hadden hun sporen daarop ach tergelaten. Zij deed een paar stappen achteruit en bleef een oogenblik naar de pijn lijke hand staan kijken. Het spijt mij zeer, dat dit ge beurd is, mijnheer Merridew maar u moet nooit weer op dit onderwerp zelfs maar zinspelen. Ofschoon u hier nog niet lang is, rnoat u toch weten, dat ik zoo goed als verloofd ben met den heer Fenwick De erfgenaam van een peer schap, riep hij uit; terwijl zijn voor hoofd in woede werd samengetrok ken. Spaar mij het onaangename van een voortzetting van dit tooneel, mijn heer Merridew, zei ze koel. Hij is niet veel meer dan een J'-W -ja vat kan hij van liefde '"<5- ten J h# uR, Ik zou mijn ie ven aan uw voe<^a willen loggen, en ik wil niet, dat u opgeofferd wordt. U moet weLju, dal alleen uw geld zijne familie zal bewegen toestem ming te geven tot dit huwelijk. U vergeet u zelf. Ik ga ln huis, zeide Olive kortaf, en keerde zich om. Maar hij greep haar hand weer en sprak met steeds grooter .wordende heftigheid. - -■ - --- o- - o - iioiiiiiiKcuj Köötuicuutru uour personen flo hear Varekamp u mededeelde over aan de werknemers behoort te wor- ecui Rijkssubsidie, uit, hun daartoe geplaatst aan de uiteinden der stad Welke kans op geluk zal u heb ben in zijn familie U weet, welke be schouwingen' men in zulke kringen van het huwelijk heeft. Zijn liefde zal na een maand voorbij zijn uw rijk dom zal hun vervallen bezittingen weer hersteld hebben en dan zal u alleen beschouwd worden als een on vermijdelijk kwaad. Het is alleen uw geld, dat zij zoeken. Zijn moeder, La dy Belborough, heeft dat met zooveel woorden gezegd. U koopt u zelf een titel. Dat is alles. Wenscht u mij te dwingen de be dienden te roepen om mij tegen uwe beleedigingeh en woede te bescher men vroeg zij, blozend van veront waardiging. Ieder woord, dat ik zeg, is waar. Versmaad miin liefde als u wil, maar u zal later niet kunnen zeggen, door mij niet gewaarschuwd te zijn. Ik heb er niets tegen, Lady Belborough te ontmoeten, en in haar gezicht te her halen, wat ik zooeven tot u heb ge- zsgi. Een oogenblik stond het tweetal el kaar aan te staren, toon hoorde zij plotseling haar naam roepen Olive I Olive 1 Ik ben hier, Jack. In de oranje rie, riep zij. Toen tot den man tegen over haar Nu heoft u alle gele genheid. Hier is mijnheer Fenwicl zelf. I Hij fronste 4e wenkbrauwen .ea liet haar hand llen, toen een flink, slank jongmeusch, met knappe, open gelaatstrekken haastig naderbij kwam. Hij nam de hand van Olive met een vroolijken glimlach en knikte kort en onvriendelijk tot haar gezelschap. Ik dacht, dat jij je voor mij ver borgen hieldt, Olive, zei hij. Mijnheer Merridew hield mij op, Jack. Nu, mijnheer, voegde zij er bij, met iets uitdagends in haar stem. Het ontbrak den heer Merridew niet aan mood en dadelijk nam hij de uitdaging aan. Ik verleide juffrouw Parrnenter, mijnheer Fenwick, dat ik uw moeder met betrekking tol 1)3 ar had hooren zeggen, dat zij alleen haar toestem ming voor uw beider huwelijk zou geven, om de millioenen van haar vader. Jack keek verschrikt op, als had hij een slag gekregen. deze man zijn best, ons te sela. Olive? Merridew gaf er zelf antwoord op. Ik vroeg juffrouw Parrnenter, mij de eer aan te doen mij haar hand te schenken, en toen zij weigerde, meende ik dat zij de waarheid moest weten omtrent de gevoelens van uw moeder in deze zaak. Ik ben bereid, te herhalen in tegenwoordigheid van Lady Belborough, als u dal Wenscht. Nu nog mooier, begon Jack, woedend zijn vuisten ballend. Toen beheerscli' hij zichzelf. Mij dunkt, o deed verstandiger, het hazenpad te kiezen, zei hij. U kan niet ontkennen, wat ik gezegd heb. Dat is ook heelemaal niet noo- dig, Jack, riep Olive haastig. Uw loyaliteit doet u eer aan, juffrouw Parrnenter, zeide Merridew hatelijk. En die loyaliteit zal op een zware proef gesteld worden, als blijkt wat eens moet uitkomeD, dat u even arm is als als Lord Belborough zelf. U stelt mijn geduld op een zwa re proef, verklaarde Jack. Ga heen, vóór ik het verlies. Ga als 't u belieft heen, mijnheer Merridew, zei Olive. Ja, ik zal gaan. Als ik u belec- dlgd heb, geloof dan ten minste, Juf frouw Parrnenter, dat Ik er geen an der motief voor had dan uw welzijn. Als u en anderen weten, wat Ik nu al weet, dan zal u dat begrijpen, en mijn waarschuwing op de rechte waarde schatten. Wat mij zelf betreft, ik zal nimmer ophouden te hopen op een ander antwoord, dan wat u mij zooeven heeft gegeven, en bij die woorden nam hij zijn hoed af en ging heen. Ik heb altijd al een hekel gehad aan dien man. riep Jack uit. met een zucht van verlichting. En heeft hij werkelijk de brutaliteit gehad je ten huwelijk te vragen Zoo'n individu. Maar Olive keek heel peinzend, en huiverde. Ik ben niet zoo gauw bang, Jack, maar ik geloof, dat ik bang zou kun- «nen zijn van Gilbert Merridew. Wat denk je, dat hij bedoelde Niets. Maar ik zou bijna Kunnen wenschen, dat het waar was. Dan zou men de hoofden niet bil elkaar kunnen steken en er over babbelen, dat ik je om het geld trouw. Jack I zei Olive, én legde haar hand op zijn arm. Ik zou zoo wel eens op de proef gesteld willen worden. Weet je, wat ik doen zou Ik zou de positie aan het gezantschap opgeven en mijn ti tel en alles overboord gooien, en je ergens heen meenemen, maar ik voor je kon werken, zooals je verdient, Waar liefde en eerlijkheid en werlj niet aan banden worden gelegd door die domme conventies waar rij een man houden voor hetgeen hij ls en doet, en niet voor hetgeen zijn naam zegt. En toen volgde er een gesprek vafi twee minnendep. {Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5