Weerbericht F. P. BEICHEBT, Thermometerstand Uit de Rechtszaal Uit de Umstreken Binnenland MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De BUdt, 9 Juli 1908. Hoogste barometerstand 767.8 m.M. te Horta (Azoren); laagste 752.5 m.M. te Shields (Oostkust van Engeland). Verwachting tot den avond van 10 Juli: Wind: meest matige Westelijke Wind: Gesteldheid van de lucht: zwaar be wolkt, waarschijnlijk regenhulen. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM, Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 759 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 762 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 80 Cts. per regel. 17 Anegang 17. PRAOHTIGH aORTKKRINQ Dassen, Fronts, Beerden en Hnnehetten. te Haarlem. Donderdag 9 Juli Hoogste gisteren 9 uur F. 67 Laagste hedennacht F. 58 Hedenmiddag te 19 uur F. 69 BUITEN-GENOEGENS! Er was Iets... De een zei niets, en de ander zei niets, maar er w as iets... Geen van drieën, meneer niet, en mevrouw niet, en de juffrouw niet, wilde er over be ginnen. Alle drie waren ze even ver heugd over de eindelijk gevallen be slissing om buiten te gaan wonen. De Yilla was lief, het dorp was Hef wie heeft ooit iets anders van Hillegom durven beweren?Ze had den gas en... neen, de waterleiding uit de stad werd gemist... Maar dat was geen bezwaar weest, want er was behoorlijk welwa ter en de put stond nooit droog... En toch was er Iets met het water... Ze woonden er nog maar. een dag, en toen hadden ze 't alle drie gemerkt... 't water was niet lekker, althans, d'r was een smaakje aan. En elk op eigen gelegenheid keken ze eens in den put, en ten slotte kwam het tot een daad werkelijk onderzoek. Om te begrijpen wat toen ontdekt werd, moeten we in de historie een maand of wat terug. De villa was be woond geweest door een kippenvriend. De hennetjes, in vrijheid gedresseerd, liepen overal los, en eens, op 'n kwa der f'tg had er een een bad willen oernei in den welput Toen was hen netj» er ir geduikeld, had gesparteld en nog sens gesparteld, doch had ein delijk, strljdenamoe zijn jeugdig leven overwonnen gezien door de machten les doods ln het water..» Het lijkje lag rustig en stil op den bodem van den welput En 't water stond ar boven, rustig «n stil. En toen de menscben kwamen, put ten za 't flauwe klppensaepje en von- ien 't water on-lekker. 't Lijkje werd opgehaald, en de Inieuwe villabewoner» geraakten allen met hun maag in 't ongereede. Met weemoed werd de Haarlemsche waterleiding herdacht DICK. Paard doodgevallen. Gisterenavond omstreeks 7 uur viel aan de Kleverlaan een paard van een 'ftandrljder plotseling dood. Volgens den eigenaar scheelde het beest niets, •n had hij het 8 weken geleden voor ƒ150 gekocht. Een paardenslachter Was spoedig ter plaatse en met veel moeite werd het cadaver op een wa gen getrokken. Militaire zaken. «et 8e bataljon van het 10e regi ment Infanterie, vertrok hedenmor gen weder per spoortrein naar Veis en om oefeningen te houden op het ter rein de Breesaap bij IJmuiden en keerde In den namiddag marcheeren de weder terug. De muziek deed de troep uitgeleide naar het station en haalde deze ln den namiddag weder af van de Jan GIjzanvaart. De troep stond onder bevel van den kapitein van der Pant. Morgen gaat het 4e bataljon oefenen op hetzelfde terrein. Volksweerbaarheid. Zaterdag a.s. zal door de afdeeling Haarlem en Bloemend aal Commando een avondvelddienst worden gehouden ln de richting van Driehuizen. De afdeelingen verzamelen zich te 8 uur nam. aan station Overveen. EEN RELLETJE. Op de Amsterdamsche Vaart brach ten gisterenavond een paar beschon ken lieden heel wat rumoer te weeg. Zij klommen over esn landhek en schenen voornemens aldaar op een hoop hooi hun roes uit te slapen. Twee politiemannen uit Haarlem, ge waarschuwd, trokken er op af, doch verklaarden zich onbevoegd, want 't tweetal bevond zich in de gemeente Haarlemmerlied e. De politieman van de Lie verscheen vervolgens op het terrein, doch zag blijkbaar geen kans om op het land te komen. De straatjeugd maakte er een relletje van, nam den politieman ln de maling en hief een toepasselijk lied aan, waarop de politieman zijn stok zwaaide om er den schrik in te bren gen. Doch toen ook dat niet hielp, hield hij de bende een revolver voor en zei: „Als dat niet ophoudt geef ik je een schot hagel door je.,." Natuur lijk een loos dreigement, want je schiet geen hagel uit een revolver. Hoe 't met de beschonkenen afliep, meldt de bistorie niet. 't Publiek had nog al plezier in de situatie. SCHAKEN. Zondag 26 dezer wordt hier ter ste de de jaarlijksche algemeene verga dering van den Nederlandschen Schaakbond gehouden. Maandag d. a. v. beginnen de jaarlijksche wedstrij den, die 8 tot 5 dagen duren. Er wordt gespeeld in 4 klassen. Naar Artis. Het jaarlijksch uitstapje voor de kinderen der hoogste klassen onzer openbare en bijzondere scholen door de vereeniging „Door Vermaak tot Nut" zal plaats hebben op Dinsdag 28 dezer. Wederom zal het bestaan in een be zoek aan Amsterdam en Ar"t. POGING TOT MOORD. In het dorpje Broek in Waterland waren de gemoederen reeds langen tijd ontrust. Tusschen den burgemees ter Wijnveld en den secretaris W. v. Engelenburg was een gespannen ver houding ontstaan, in welke twist ook de zoon va nden burgemeester Gerard betrokken werd. Deze die als amb tenaar ter secretarie werkte kon 't heelemaal niet met Engelenburg vin den en op zekeren dag was men in 'n der raadhuiszalen „onder vier oogen" aan het vechten. Vooral na die klop partij was de verstandhouding tus- schen deze twee zeer ongunstig. Als Gerard den secretaris zag riep hij al tijd „schurk", „smeerlap" of dergelij ke beleedigende woorden. Ook werd in een plaatselijk blaadje een scherpe polemiek gevoerd. Op 26 Maart is 't echter eerst tot Yolle uitbarsting gekomen. Gerard heeft Engelenburg toen des avonds op een eenzamen weg opge wacht en met een bijl vreeselijk mis handeld. De aangevallene kreeg twee wonden aan het hoofd, twee aan hand en drie op den rug. Een Juffrouw was bij deze mishan- delln gtegenwoordig. Veel gesproken werd er niet, allen zei Gerard tot En gelenburg: „Je mag blij zijn, dat er een getuige bij is, want anders..." Ds. Gremer, die in den omtrek woon de, snelde toe. Hij zag de aangevalle ne op den grond liggen en zei tot den aanvaller: „zoo'n onmensch!" Toen zei Gerard: „moet ik jou soms ook eens te pakken nemen?" Daartoe is het echter niet gekomen. Engelenburg is naar de pastorie vervoerd, terwijl Gerard door de veldwachters werd in gerekend. De gewonde is door Dr. Bakker ver bonden, maar den volgenden dag toch voor verdere geneeskundige be handeling naar Amsterdam vervoerd. Na ongeveer zes weken was Engelen burg weer zoover genezen, dat hij zijn werkzaamheden kon hervatten. Thans is E. geheel hersteld. Thans stond de 31-jarige Gerard J. J. Wijnveld voor de vacantiekamer onzer Rechtbank terecht. Bij dagvaarding werd hem primair poging tot moord, en subsidiair zwa re mishandeling ten laste gelegd. Beklaagde bekende gedeeltelijk. Hij gaf een verward verhaal ever de oor zaak der oneenigheden, en zei toen: ik was vreeselijk verstoord, zoowel op den secretaris als op alle raadsleden. Dien dag had ik een bijl gekocht, en ben er op uitgegaan, om de eerste de beste van mijn en mijn vaders tegen standers te pakken te nemen niet te dooden. Dat deed Ik bij wijze van demonstratie om later de gelegen heid te krijgen, vol licht te laten schij nen over de gebeurtenissen in Broek en Waterland. Toevallig liep de secre taris toen Ln mijn handen. De secretaris als getuige gehoord, meende een andere oorzaak voor de twist te kunnen zeggen. Hij had Ge rard eens ln verdacht gezelschap van een meisje gezien en dit aan zijn va der verteld. Beklaagde ontkende dit. Als deskundigen werden- gehoord de doctoren Lemey en Coenen, die een onderzo*' --*» ingesteld naar be- klaagdos nogens. Zij acht' rd hoewel van een driftige, rr de en brommende na tuur 1 daad toerekenbaar. Een v deelde mede, dat de bekl: gezegd had, dat hij zin. tlannen had. De eerste de beste moest er aan geloovenl Later zei Gerard tegen dezen veld wachter: „neem me de bijl af, anders sla ik hem (Engolenburg) dood. Het Openbaar Ministerie achtte door de verklaringen der getuigen bewe zen, dat de beklaagde -tch «chyMig gemaakt had aan 't zwaar lichamelijk letsel toebrengen, en eischte VIER JAAR GEVANGENISSTRAF. Het O. M. achtte het lelt zeer ern stig. Voor den wrok van den beklaag de was geen reden. Da secretaris heeft zich door goed gedrag opgewerkt en zich in het dorp vrijwel onmisbaar gemaakt. Dat hierdoor de invloed van den burgemeester en diens zoon ver minderde, was begrijpelijk. Hst ver weer van den beklaagde dat hij elk zijner tegenstanders wilde treffan, is geen excuus. Hij heeft den secretaris opgewacht en mishandeld, na eerst een bijl gehaald ts hebben. De secre taris was zijn vijand, dus heeft be klaagde zich slechts willen wreken, zonder verdere overwegingen. Be klaagde staat volgens het O. M. in het dorp ongunstig bekend, waar om het gewenscht is, dat hem eene langdurige straf wordt opgelegd. Van daar de eisch van vier jaar gevange nisstraf. Als verdediger trad op mr. Ribbius. Pleiter achtte de qualificatie van het feit, door het O. M. gegeven, niet juist. De doctoren hebben verklaard, dat de mishandelde in zes weken tijd is genezen, terwijl de wonden geen blijvend letsel hebben nagelaten. Nu 'geen veroordeeling uitgesproken kan worden voor zware mishandeling en geen gewone mishandeling is ten las te gelegd, moet vrijspraak volgen. Voorts gaf de verdediger een uit voerige schets van de oorzaken, die beklaagde tot zijn daad gebracht heb ben. Heel Broek in Waterland spande tegen den burgemeester en zijn zoon, en toen de burgemeester ongesteld werd, beeft de Raad hem in een gehei me zitting zonder vorm van proces ontslagen. Toen Gerard dit hoorde, zei hij dat heeft de konkelboel ge daan. De drijfveer van beklaagde was ouderUefde, wat bij een veroordeeling zeker als verzachtende omstandigheid mag gelden. De Rechtbank ging in raadkamer, om over het verzoek van den verdedi ger tot onmiddellijke invrijheidsstel- ling te beraadslagen. Voor inwilli ging van het verzoek achtte de Recht bank vooralsnog geen termen aanwe zig. Uitspraak Donderdag 23 Juli. INBRAAK TE HEEMSTEDE. De Duitscher Ch. Esale stond terecht wegens de in den nacht van 27 op Mei gepleegde Inbraak, in de woning van mevrouw De Voogt te.Heemslede, waarbij hij zich verschillende zilveren voorwerpen en een rijwiel toeëigende. Al spoedig was de politie met de inbraak bekend en toog de veldwach ter Schotvanger op de fiets naar Am sterdam. Dicht bij Sloterdijk werd Esale aangehouden, in het bezit van de fiets, het zilver en een breekijzer welk laatste paste in de groeven, die f de inbreker aan het raam van de k woning van mevrouw De Voogt heeft gemaakt. Niettegenstaande dit ontkende Esa le, zeggend, dat hij alles van een on bekende had gekocht. Beklaagde is even voor en ook even na de inbraak in den omtrek der wo ning van mevr. De Voogt gezien. Het O. M. achtte het bewijs geleverd en eischte vier jaar gevangenisstraf. Beklaagde geeft waarschijnlijk een va'lschen naam op, en is een inter nationale dief, zoodat het gewenscht ia hem lang. op te bergen. De verdediger Mr. Tuymelaar drong op vrijspraak aan, wegens ge brek aan bewijs. Uitspraak Donderdag 23. Juli. DE FEESTEN VAN DEN A. N. W. B. Waarschijnlijk zal de optocht op Zaterdag 18 Juli den volgenden weg nemen Cavolerie-kazerne, Schoterweg, Ken- nemerplein, Staten Bolwerk, viaduct Kenaupark. Kenaupark oostzijde, Zij- huizen, brug over de Nieuwe Gracht, Nieuws Gracht zuidzijde, Jansstraat, Groote Markt zuidzijde, Groote Hout straat, Houtbrug, Houtplein, Tempe lierstraat, Lakenkoopersveld, Ko ninginneweg, Wllhelminapark, Ha-ze- pate ral aan, Dreef, Baan, Kleine Hout weg, Gasthuisvest, Raamv-est, Wilhel- minastraat, Zijlvest, Nieuwe Gracht, Nassaupiein, Nassaulaan, Zijlstraat, Barteljorisstraat, Kruisstraat, Kruis- brug. Kruisweg, Kenhémerpleln, Frans Halsplein, Schoterweg, terug naar de cavaleriekazernie. De deelneming aan de feesten is bij zonder groot. De secretaris, Jhr. C. R. T. Kraaijenhoff, berichtte dat er reeds 1880 aanvragen van Bondsle den zijn ingekomen, dat is meer dan bij eeniig vorig feest. FAILLISSEMENTEN. Bij vonnissen van de Arrondisse- ments-Rechtbank alhier van 9 Juli 1908 zijn in staat van faillissement verklaard E. Klaassen, lakkei', wonende te Haarlem, Pieterstraat. Rechter-com- missaris Mr. E. J .Dorhout Mees. J. H. Reehorst, koffiehuishouder te Velsen. ftechter-commissarls als voren. HEEMSTEDE. Door den Rijksveldwachter Van Zeelt is proces-verbaal opgemaakt te gen W. A., wonende te Haarlem, we gens strooperij in de buitenplaats van den heer Kersten alhier. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Woensdag werd de aanbesteding gehouden voor den bouw van 't nieu we Raadhuis te Wijk aan Zee en Duin. Ingekomen 23 biljetten. Hoogste inschrijver firma Zwart en Dekker, Egmond aan Zee, voor /12254. Laagste Gebr. v. Apeldoorn te Eg- mond-Binnan, voor f 9500. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen. Mevrouw Cleveringa, Groningen, Pension Quisisana, i p. A. Maltensy, Frankfort, Idem. Mevr. Gebh&rd, Den Haag, id., t p. Fam. Van der Stadt, Haarlem, ld. 3 pers. A. Ledeboer, Almelo, Idem, 3 pers. I. P. Wolff, Parijs, Hotel d'Orange, 3 pers. H. Stelnmelster, Aken, Pension Val- lo, 1 p. H. Klatte, Bremen, idem. M. Hespo, Bremen, idem. S. Keiselhorst, Harpstedt, id. Martens, Utrecht, Groot Badhuis. Da Smidt, Amsterdam, Idem. Van Wijck, Loucken, idem. Ten Cate, Almelo, Idem. Dames Bredenberg, Amsterdam, ld. 2 pers. Van Holk, Amsterdam, idem, 2 p. P. Leiner, Keulen, Grand Hotel, A. Eiseman, Amsterdam, Grand Hotel. Lefèbure, idem, idem, S. Willing Peters, Munchen, idem, 5 pers. Mr. Voillant, Amsterdam, idem. Jhr. J. W. van Doorn, Alkmaar, id. Dr. Ehrlich, Berlijn, idem, 2 p. S. Schobloch, Londen, idem, 4 p. Remé, Frankfort, idem. J. Friedlander, Berlijn, idem, 2 p. H. Kretzer, Keulen, Grand Hotel, 8 pers. Fam. Groenheim, Amsterdam, Hoo- geweg 5, 4 p. M. Halberstadt, Hannover, Sein post, 2 p. Fam. Van Essen, Amsterdam, Cot tage Pretoria, 4 p. Mej. D. Rije, idem, Idem, B. van der Pol, idem, Zomerlust, 7 pers. Fam. Koetser, Idem, Poststraat 6, 5 pers. Holtzappel, Hamburg, Poststraat 8, 2 pers. DE EERSTE KAMER heeft in één dag de lijst van haar werkzaamheden beëindigd (met uit zondering Yan het wetsontwerp be treffende de ontginning van delfstof fen van Staatswege), voor zoover die lijst ontwerpen van geringen omvang bevatte of dezulke die van het. vorige recès waren blijven liggen. Daaronder was de suppletoire Wa- terstaatsbegrooting voor 1908, tot het inrichten van een bureau voor spoor wegaanleg, aan welk bureau de Mi nister in de eerste plaats de aonleg- plannen voor den spoorweg Heerlen- Valkenburg wilde toevertrouwen, ter exploitatie waarvan een contract met de S.S. mede aan de goedkeuring der Kanier was onderworpen. Bestreden door dé beeren Regout en HaVelaar, die het bureau onnoodig vonden, staatsaanieg als zeer duur duchtten en allerminst daarvan snel ler aanleg verwachtten, terwijl de eerste er bovendien een stap in zag de richting van Staatsexploitatie van spoorwegen, kon Minister Bevers dit ontwerp niet redden. Het viel met 30 tegen 13 stemmen en de Min, ver zocht daarop schorsing, der beraadsla ging over het exploitatie-contract, dat. geen zin had, zoolang niet de aanleg van den bedoelden spoorweg was verzekerd. O ver-een tweetal andere ontwerpen, de 'instelling van een consignatiekas en de wijziging der Boterwet, werd nog een kort debat gevoerd, maar ei genlijke bestrijding kwami daarbij niet voor en stemming werd over de ze ontwerpen zelfs niet gevraagd. Zoodat de Kamer, na gedaan werk, kon gaan rusten, denkelijk tot 20 de zer als wanneer ook de Oorlogsbe- grooting voor 1908 aan de orde zal wezen. ONWEDER. Dinsdagnacht woedde boven Steen- wijk: een "vrij hevig onweder. Om streeks 2 uur werd de groote wind- houtzaagmolen van de firma B. Vol kers en Zonen door den bliksem ge troffen In korten tijd stond het ge vaarte in volle vlam. Gelukkig was er weinig wind, zoodat de belendende gebouwen gespaard zijn gebleven. De molen met de Westelijk gelegen ge timmerten xs geheel verbrand. Bij een zeer hevig onweer werd ln den Waardpolder (Wieringerwaard) door den bliksem een boerenhuis, be woond door twee gezinnen, geheel in de asch gelegd. Een der bewoners bleef een geruimen tijd bewusteloos en bleek aan den arm getroffen te zijn. Van de inboedels kon zoo goed als niets gered worden. Ook een 20-tal kippen werden een prooi der vlam men. Dinsdagavond sloeg de bliksem in het huls bewoond door Sukkel, spoor wegarbeider, aan den Stationsweg te Oosterbeek. In den voorgevel sloeg een groote scheur. Het meubilair, dat zich in de voorkamer bevond, werd kort en klein geslagen, o.a. een antiek kabinet, waarin groote scheuren kwa men. De schoorsteen en de pannen vond men 100 Meter van het huis. De huisvrouw, die zich met haar kinde ren in de achterkamer bevond, werd bewusteloos aanvankelijk gaf de in middels ontboden geneesheer weinig' hoop, doch de toestand der vrouw was des avonds laat bevredigend. Verdere persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. DOODSLAG. Dinsdagnacht is te Deventer de stratenmaker Van R., ten gevolge eener zware mishandeling, hem toe gebracht door een opperman, toen een twist tusschen hen ontstond, over leden. De politie heeft den dader ge arresteerd en het lijk ter gerechtelijke schouwing naar het ziekenhuis over gebracht. Bil onderzoek is gebleken, dat de overledene zoo xwaar met een schop en bezemsteel op het hoofd is gesla gen, dat hij bewusteloos op den grond viel, waarna de dood volgde. ONGELUKKEN. Te Wouw bij Rozendaal is een an derhalf jarig dochtertje van den land bouwer A. Uytdewilligen, terwijl het even alleen was gelaten, in een tobbe met water gevallen en daaruit leven loos opgehaald. Woensdag is te Scheveningen be richt uit Lerwich ontvangen, dat de 22-jarige matroos y. d. Zwan, varen de op den Schevemngschen logger SCH 247, overboord gevallen is, en verdronken bij het hijschen van een zeil. EEN DROEVIG ONGEVAL. Dinsdagmiddag werd een gras maaier uit Barneveld, J. van Asveld, te Naarden in een hooiland, waar hij bezig was geweest gras te maaien, m bewusteloozen toestand gevonden. Door de politie in een rijtuig gebaald, werd hij naar het station Bussum vervoerd, docli de H. IJ. S. M. weiger de den man te vervoeren, omdat hij te ziek was. Daarop werd de man weder naar Naarden terug gebracht, waar hij in de cel voor vreemdelingen en passan ten door politieagenten werd ver pleegd, doch waar hij Woensdagmid dag overleed, zonder familie of vrien den gezien te hebben. De man kon niet verklaren, hoe hij in dien toe stand gekomen was. Dr. Poelstra verleende geneeskundige hulp. Uit putting moet de oorzaak zijn. MOORDAANSLAG. Da kermisvreugde werd te Oostburg op vreeselijke wijze verstoord. In de herberg van M. kwam de werkman Hameling onder den invloed van ster- leen drank binnen. De herberg was geheel mét kermisgangers gevuld. Ha meling trok een dolkmes, bleef plot seling voor den 24-jarigen Lohman staan riep „nu kun je nog eens tegen mij getuigen" en stootte tot ontzetting van alle aanwezigen, den jongen man den dolk ln den buik. De dader werd onmiddellijk gegrepen en werd deer lijk toegetakeld in verzekerde bewa ring gesteld. De dokter en apotheker verleenden Lohman de eerste hulp. Zijn toestand is zorgwekkend. Hij werd onmiddellijk naar het Liefdehuis gebracht en daar ter verpleging opge nomen. De ponjaard waarmede de moordaanslag geschiedde is in beslag genomen. Reeds zijn tal van getuigen door den burgemeester gehoord; als ooi'zaak gaf de moordenaar op, dat Lohman verleden jaar tegen hem ge tuigd had toen hij wegens vechten op den openbaren weg tijdens het bezoek van het Koninklijk Echtpaar aan Zee land terecht stond. Het geheele dorp is onder den in druk. De geheele kermisvreugd was na het gebeurde volkomen verdwenen. DE „NOORDWIJK". Reuter seint uit Brest: Éen sleepboot is binnen gekomen mét de schipbreukelingen en het ma- terlël van de Noordwijk, dat gered kon worden. Het schip is verlaten, de assurantie maatschappij zal trachten het weder vlot te krijgen. (Later telegram). De Noordwijk Is door de kustbewoners geheel en al leeggeplunderd. JEUGDIGE AVONTURIERS. Uit Sittard meldt men: De telegraaf en onze ijverige inspec teur van politie Lommen hebben twee jeugdige avonturiers een streep door de rekening gemaakt. Aan den in specteur was medegedeeld, dat een 15-jarig jongeling van welgéstelde fa milie uit het gesticht der broeders te Bleijerheide Zondag was vertrokken met een 16-jarig vriend uit zijn geboor teplaats Hagen, in Westfalen. Deze laatste had aldaar van zijn patroon 600 mark verduisterd en in het bezit van deze som een bezoek gebracht aan zijn speelmakker uit de jeugd, in het klooster te Bleijerheide. Samen beslo ten zij met dat geld een reisje te on dernemen. Vooreerst naar Aken en nieuwe spullen gekocht; van daar ging het naar Maastricht en de tele graaf gaf intusschen aan de politie inlichtingen. Maandagnamiddag met den sneltrein van 6 uren arriveerden beiden aan het station te Sittard. voorzien van een kaartje naar Am sterdam. Zij vielen spoedig door de mand en de politie bracht hén te Sittard in arrest. De broeders van 't gesticht te Bleijerheide werden per te legram van de arrestatie in kennis gesteld, waarvan er twee hier arri veerden en hun leerling herkenden. Deze laatste werd toen vrijgelaten en vertrok weerom met de broeders naar het gesticht, doch de avonturier en jeugdige dief van de 600 mark zal zich wegens dit feit voor den Duitschen rechter te verantwoorden hebben. BRUTALE INBREKERS. Dinsdagnacht zijn brutale inbrekers te Dordrecht aan het werk geweest. Het eerst waarschijnlijk hebben zij een bezoek gebracht aan de villa van den heer J. van Dij 1, aan den.Singel, nabij den St. -Jorisweg, waar zij aan de tuinzijde het ijzei'gaas van een kelderxaampje vernielden en zich ver volgens toegang verschaften tot de keuken. Daar werden twee petroleum lampen aangestoken, alle kasten door zocht en alle potten en pannen door elkaar geworpen, waarna de indrin gers zich meester hebben gemaakt, van een tiental eieren en een hoeveel heid ham, waarvan zij ommeletten hebben gebakken, die ze op hun ge mak hebben opgegeten, onder het genot van den voorraad melk. Eenige flesschen bier en wijn, in den kelder aanwezig, lieten zij onaangeroerd. Met een in de keuken aanwezige bill Is blijkbaar nog getracht de deur wel ke van de keuken naar de gang leidt. jopen te breken, maar o die poging weerstand geb. gens wordt er niets vermist. Eerst bij het opstaan ontdekt heer Van Dijl, wat er gedurende zijne nachtrust gebeurd was. Vei'volgenq hebben dezelfde perso nen een bezoek gebracht aan de aan grenzende villa van den heer H. C. Wijers, waar zij zich geheel op wijze toegang verschaften tot Ue wea ken. Ook daar werd alles doorzocht en werd een in de tafellade liggende rijksdaalder, bestemd voor de eerste boodschappen 's ochtends, medegeno men. Hun bezoek werd echter spoedig ontdekt, want reeds te 2 uur na mid dernacht deed de heer Wijers aangifte bij de politie, die terstond een onder zoek heeft geopend. BRANDEN. Woensdagmiddag ontstond, door dien een kat een theelichtje omver wierp, brand in een huis te Alkmaar aan het Raakje, tegenover de ijzer fabriek, bewoond door twee gezinnen: Middelveld en Duin. Het huis brand de vrijwel uit «n weinig van de in boedels kon worden gered. Middelveld was verzekerd te De Rijp, maar om dat liïj hier nog maar korten tijd woonde, had hij verzuimd zijn brand- polis te doen overschrijven. Duim was niet verzekerd. De vrouw van. Duim en haar kindje van negen maanden bekwamen brandwonden. Het huis is tegen brandschade verze kerd. Door onbekende oorzaak ontstond brand op de hofstede, bewoond door den heer C. de Gier te Waarder. De woning en de hooiberg waren spoedig vernield. Een schuur is blijven staan. Er hadden geen persoonlijke onge lukken plaats. Alles was verzekerd. Te Ammerzoden is brand uitgebro ken in een huis, - gelegen aan de Hoogsteeg en bewoond door twee ge zinnen. Aanvankelijk bepaalde zich het vuur tot -de zoldering van den mandenmaker L. van Doornmalen, maar al spoedig deelde het zich mee aan het aangi'enzende huis van den klompenmaker Joh. de Rouw. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon niet beletten, dat alles in vlammen opgingde zolders van bei de perceelen waren gevuld met droog hout, manden en klompen. Van de inboedels en levende have kon bijna alles gered worden de klompenma- lcei'sgereedschappen werden voor het grootste gedeelte een prooi der vlam men. Alles Is, hoewel zeer laag, tegen brandschade verzekerd. STEENKOOL. De boringen naar steenkool te Haaksbergen, verricht door den mijn ingenieur den he1" w - heb ben tot nu toe e i resul taat, daar reeds op iiepte de bonte zandsteen i3 aangebreid. Te Winterswijk komt deze formatie op 100 M. diepte voor. SPOORLOOS VERDWENEN. Men meldt .uit Amsterdam aan de „Dordr. Ct." Sinds Dinsdagmorgen wordt de heer I. B., commissionair in diaman ten, vermist. Hij had voor een bedrag van f30.000 aan diamanten in com missie,hoofdzakelijktoebehoorende aan kleine kooplieden of eigenwerk makers. Daar dezen hem in den laat- sten tijd nog al om betaling lar'ig vleien, vermoedt men, dat hij er van door is. Van het geval is aan de jus titie kennis gegeven. Wij vernemen nog, dat de personen welke betrokken zijn bij de financi- eele moeilijkheden, waarin zich de hei bevindt, *r"•onderhond-"""^ hebL. -t den heer u., uawioe leiegKin- -it Parijs ontboden. De heer B. moet hoo- gere prijzen voor de diamanten ont vangen hébben dan hij betaald heeft. Bij de débacie is de heer B. M. betrok ken voor 10.000, de heer M. V. voor f 11.000 en verschillende andere perso nen voor kleinere bedragen. MACHINISTEN EN STOKERS OP RJINSCHEPEN. De bond van machinisten en sto kers op Rijuschepen heeft in een ma nifest, dat te Rotterdam en Dordrecht is verspreid, de kameraden gewaar schuwd tegen onderkruiperij. De sta king, die aangekondigd was, is haast niet merkbaai. Het politietoezicht nabij de ligplaat sen der Rijn8cliepen is aanmerkelijk uitgebreid en surveilleeren ook de rijkspolitieböoten. Een 10-tal Rijnsleepboot-en liggeD reeds stii. Op 2 booten zijn andere machinisten en stokers aangenomen. Er zullen vermoedelijk enkele sleep- booten met ander scheepsvolk naar den Rijn vertrekken. Op de rivier voor Dordrecht kruiste Woensdag een stoombarkas van Hr. Ms. monitor Matador, waarschijnlijk in verband met het feit dat een zestal sleepen van Rotterdam werden ver wacht, waaronder waarschijnlijk ee nige booten van de firma Gebr. Nef- këns Van Steen, wier personeel, dat buiten den Bond van Mmisten en Stokers staat, het pa. irac* neeft geteekend. Do Remoirt van den heer Masier, ta Dordrecht, werd Woensdagmorgen, üomende van Antwerpen met bestem ming naar Rotterdam, in de Dordt- sche Kil aangehouden door leden van den Bond van M. en S., die den sto ker bewogen de boot te verlaten. De Remoirt heeft zich daarop te Dord recht van een anderen stoker voorzie» en •vervolgens de reis voortgezet. In verband niet de staking zijn rijks veldwachters saamgetrokken, terwijl marinepersoneel en marine-materieel ter beschikking zijn om eventueel de taak der politie te vergemakkelijken. Naar het Volk meldt hebben de di rectie der Niederheim-booten en de firma Roskar in Duitschland het con tract van den Bond van Machinisten en Stokers ireteekend.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2