s Grouw. Zdoals is gemeld, werd in de raadsvergadering van 24 Juni, op voorstel van den lieer Schepers, beslo- ten aan God. Staten dc vraag voor te j Leggen: moeten de bewaarders van 't geld de schade dragen of de gemeen- te. Burg. en Weth. waren van oor- deel, dat de schade kwam ten laste van de gemeente. De zaak zal dus nog eens in den raad van de gemeen te ld aarder adeel ter sprake komen, om uit te maken wie de schade moet dragen. EEN GOED BESLUIT. Men meldt uit Delft: De heer J. de Bie Leuveling Tjeenk (de Lorenzo de Medici van de laatste lustrumfeesten), heeft f 1000 geschon ken aan de a'gemeene armen dezer gemeente. BRANDDEN. Op den Hoogen Donk onder Et ten (N.-Br.) is het huis afgebrand van J. W. De brandweer kon niets uitrich ten, daar er geen water 'n het nabij heid was. Een weinig huisraad is gered geworden. De brand is ont staan in een bakkeet. Assurantie dekt de schade. De brandweer te 's-Gravenhagewerd gealarmeerd voor een fel uitslaanden brand in een groentenpakhuis, gele den in een poort aan de Witte de Withstraat en in gebruik bij den groentenhandelaar Van Kampen, die naai' zijn beweren, toen hij als ge woonlijk zijn wagens wegzette, de pe troleumlamp juist had uitgeblazen, zoodat de oorzaak van den brand on bekend is. De brandweer, werkende met twee stralen op de waterleiding, was het vuur spoedig meester, doch kon niet beletten, dat het pakhuis met den ganschen inhoud aan kisten, manden en wagens verloren ging Dinsdagnacht zijn afgebrand de wo ningen van L. Dekker en G. Wals te Leek. Oorzaak onbekend. EEN SPOOKGESCHIEDENIS. Men schrijft uit Zoelmond aan de „Arnil. Ct." Een ware geschiedenis, die toch niet waar is. Dat is iets bijzonders, nu ja, dat is het ook. Wat is er dan ge beurd 'k Zal 't je mededeelen, doch schrik niet, 't is erg griezeligom er kippenvel van te krijgen. Verleden Donderdag op Vrijdag, even na mid dernacht, moest een persoon van Zoel mond, een iongmensch van een goede twintig jaren, voor een patiënt naar den dokter, die te Beusichetm woont. Halverwege tusschen Zoelmond en Beusichem gekomen, op de hoogte van den molen of het molenaarshuis, ziet hij plots midden op den weg een brommende, zwarte gedaante, met vuurroode oogen, oogen zoo groot als een theekopje, neen, wet als een thee schoteltje. En alsof 't nog niet genoeg ware een mensch midden in den nacht zoo'n schrik en angst op 't lijf te jagen, het ding was ook nog zoo brutaal den persoon achter op den rug te springen. OntzettendDoch medelijden schijnen die dingen ook nog te bezitten, want toen die persoon in zijn angst en benauwdheid drie maal zuchtte, 'zeggedriemaal, 't is goed, dat men zulks weet, 't mocht anderen ook nog eens overkomen, gleed dat ding van zijn lijf en ver dween op het land. Hiermede was de geschiedenis uit, doch de persoon kwam zoo ontdaan, verschrikt en ver bouwereerd bij den dokter, dat het ge- mimen tijd duurde eer hij zijn bood schap kon doen en ook zijn wederva ren mededeelde. Of ze 't ding ook nog op den terug weg gezien hebben, daarvan wordt niet gesproken nu, eenmaal is ook al meer dan genoeg. Wanneer men den verschrikten persoon zijn weder varen hoort vertellen, hapert zijn stem nog van schrik en ontzetting. Nu hoort men zeggen, dat daar in die buurt zich thans een weerwolf op houdt. Wij dachten, dat die ondingen uitgestorven waren, daar wij er in zoo langen, langen tijd niet meer van hoorden, doch er is zeker een oude uit zijn assche herrezen of een nieu we generatie geboren. Aam te raden was een klopjacht op dat onding te houden, om er van verlost te worden, doch hét heeft ook zijn bezwaren, want alleen geloovigen zien zulke on dingen en die zullen uit angst niet durven en aan ongeloovigen verschij nen ze niet1 zooals kenners beweren, aan ongeloovigen schijnen ze dus een hekel te hebben. Dat naar aanleiding der historie weer tal van oude verha len uii de asch opgerakeld worden, kan men begrijpen. Gelukkig dat de winteravonden er niet zijn, want dan zou menige ang stige ziel van al die griezelige verha len ernstige nachten kunnen hebben. Maar is 't niet treurig nog in onzen tijd, in de 20e eeuw, nog door velen met ernst geloovig over zulke dingen te hooren spreken en verhalen En wat is nu 't einde der geschiedenis? Geschrokken zal die persoon wel zijn, want een groote, losgebroken band hond, vaar iemand daar uit de buurt is in zijn ongekende vrijheid door zijn zalige vroolijkheid de ooi-zaak vau alle schrik en ontzetting. DE HOLL. ELECTR. SPOORWEG MAATSCHAPPIJ EN DE GE MEENTE LEIDEN. Nu de Leidsche gemeenteraad zal moeten beslissen, over het al of niet toekennen der aan deze Maatschappij toegezegde subsidie op de gewijzigde voorwaarden, heeft de directie dier Maatschappij (de heeren R. van Hasselt, commissaris, en J. W. Th. van Oijen, directeur) zich met, een adres tot den Raad gewend, waarin zij op aanneming aandringt, er aan herinnerend, dat niet zij het is, die de wijziging heeft aangevraagd maar dat de Regeering aan hare goedkeu ring de voorwaarde verbindt, dat die wijziging zal worden aangebracht. De directie is overtuigd, dat de Re geering van haar verlangen niet zal zijn terug fe brengen er-, even vast staat het bij haar, dat, indien de Raad onverhoopt mócht besluiten niet aan 's Ministers verlangen tegemoet ie komen en de subsidie dientenge volge zou komen te vervallen, de aan leg van de Haarlemmermeerlijnen daardoor weder geheel op losse schroeven zal worden gesteld en de Maatschappij weer van voren af zal moeten beginnen. Verder wijst de H. E. S. M. op de kans, dat ook andere subsidies in ge vaar zouden worden gebracht,, terwijl van anderen geen subsidies meer te krijgen zijn. En de H. E. S. M. kan de door de gemeente toegezegde subsidie niet missen, omdat zij deze bijdrage noo- dig heeft voor den bouw van een kostbaar afzonderlijk station op de plaats, door de gemeente zelf ver langd. BADPLAATS URK. Men meldt van Urk aan de Tel. Er heeft alhier een onderhoud plaats gehad tusschen iemand van grooten invloed alhier, en een combi natie van Hollandsche en Duitsche heeren en dames, ten doiel hebbende voorloopige bespreking tot het op richten van een badhuis op beschei den voet op het hoogste gedeelte van het weiland van Urk, nabij de zand plaats „de Staart", welk gedeelte zeer zeiden onder water loopt. Het voornaamste bezwaar, dat moeilijk opgelost zal kunnen worden, zal zijn de eigenaardige levendigheid, die ook op den Zondag zal plaats heb ben, en in strijd is met de geloofstra- ditiën van de bevolking van Urk. ONWEDER. In het Noorden des lands heeft Dinsdagnacht een hevig onweer ge woed, gepaard gaande met een zware hagelbui. De veldvruchten hebben hiervan zeer te lijden gehad. In een groote boerderij hij Tjerk- gaast sloeg de bliksem in en veroor zaakte brand, waardoor de boerderij tot op den grond afbrandde. Te Stedum sloeg de bliksem in de boerderij van H. Kitzema. Met moeite werd het begin van den brand ge- bluscht. Te Harlingen werd het Heerenloge ment van den heer Van Riet door den bliksem getroffen, tengevolge waar van een begin van brand ontstond. Te Steenwijk is de windhoutzaag- molen van de firma Volkers en Zonen afgebrand. ONGELUKKEN. Uit de sluis van het Westendok te Amsterdam is het lijk opgehaald van den aardappelenkoopman Schouwe- naar, aan de Brouwersgracht aldaar. In een onbewaakt oogenblik heeft de 2-jarige Cornelia H., in de ouder lijke woning aan den 's-Gravenweg te Rotterdam een teug genomen uit een fleschje met azijn-essence, dat de moeder gebruikte om azijn van te ma ken. Hoewel dadelijk geneeskundige hulp is ingeroepen, overleed het meis je aan de gevolgen. ERNSTIGE MISHANDELING. Het volgende treurige voorval wordt uit Oostburg geschreven: Den laatsten kermisavond. Maan dag, heeft een zekere H., wonende te Schoondijke, zonder eenigen vooraf- geganen twist of zonder de minste aanleiding een oppassende jonge man L. van Sint Kruis een messteek in den onderbuik toegebracht. Bij onmiddel lijk ingeroepen geneeskundige hulp bleek de wond levensgevaarlijk, daar ook de darmen geraakt zijn. Na gees telijke bediening werd de gewonde in het R. K. Liefdegesticht ter verple ging binnengebracht. Heden was zijn toestand redelijk. De dader werd door de rijks- en gemeente-politie in verzekerde bewa ring gebracht: gelukkig voor hem dat hij onder bescherming der politie stond, daar hij anders stellig niet aan de woede van het publiek was ontko men. Hij heeft reeds eenige malen ge vangenisstraf ondergaan voor derge lijke feiten. Het gebeurde, dat te ongeveer tien uren plaats had, maakte zoo'n diepen indruk, dat de kermis er spoedig door verliep. Heden.zijn den geheelen voormid dag verschillende getuigen gehoord; de beklaagde heeft wel bekend gesto ken' te hebben in de richting van den gewonde, doch ontkent hem te heb ben geraakt. De ooggetuigen verkla ren echter het tegendeel. Rechtszaken BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. Wegens het opzettelijk .en bedriege lijk verkorten van zijn schuldeischers, had zich een landbouwer te Zcteter- woüde voor de Haagsche Rechtbank ie verantwoorden. De man was bij vonnis dei- Haag sche Rechtbank in Maart jl. failliet verklaard: mr. A. J. Fokker, curator in het faillissement, had hem er uit drukkelijk op gewezen, dat hij alles wat tot den boedel behoorde moest opgeven, maai* niettemin had de fail liet aldus was hem ten minste ten laste gelegd, achtergehouden een gouden oorijzer, eenig huisraad en stalmeubilair, zoomede 2 koeien, stier, 1 pink, en 10 varkens. De man bekende het oorijzer in den grond begraven te hebben vóór den publieken verkoop van zijn inboedel en het later, op last van den burge meester, weer te hebben opgegraven, De 6 stoelen enz. enz. had hij ergens neergezet of tijdelijk in gebruik gege ven bij anderen, „tot alles weer in or de was", d. w. z. tot hel faillissement zon zijn geregeld. Eij het opgeven van zijn inventaris a&t: den curator, beweerde beklaagde tl:i* hij er niet om gedacht had een en ander op ie geven; later, toen hij het zich herinnerde niet alles opgegeven te hebben, durfde hij 't niet meer te doen Het vee was, met goedvinden van bek!.-, meegenomen dooi- een man a "i wien hij geld schuldig was. Aannemende dat bekl. gehandeld he ul onder pressie van een der getui gen doch ook in rekening brengende de hcuding door bekJ. aangenomen in de instructie (waai' hij steeds heeft ontkend;, vorderde het O. M. de ver oordeel ing van bekl. tot één jaar ge vangenisstraf. KWAKZALVER. De kantonrechter te Medemblik ver oordeelde, overeenkomstig den eisch van het openbaar ministerie, den be kenden kwakzalver H. Eilders, te Oegstgeest, wegens het onbevoegd uit oefenon der geneeskunde, tot 3 maal 1 maand principale hechtenis. INTERNATIONALE OPLICHTER. Voor de Arnhemsche rechtbank had zich een internationale oplichter te verantwoorden, de Rotterdamsche „architect" B. v. d. Brink. Deze v. d. Brink, een man van jaar, die al vele jaren gevangenis straf achter den rug heeft, kwam den 31sten Maart bij den aannemer E. v. Amerongen, te Arnhem, met liet ver haal, dat hij architect was, eigenaar van een huis was op de Steenstraat, hetwelk hij wilde doen afbreken en door een nieuw doen vervangen, Na dat hij Van „Amerongen een voor- loopig koopcontract had getoond, tot een bedrag van f 20.000, en nadat hij met Van Amerongen het bewuste huis waarvan hem n.b. geen steen toebe hoorde, had bezichtigd, kwam hij met Van Amerongen overeen, dat deze het huis voor f 185 zou afbreken. Een contract werd opgemaakt, en Van den Brink kreeg voorloopig f 65. In Brussel heeft v. d. Brink op der gelijke wijze een huis „afgebroken". Toen gold het een huis van 325.000 francs, op de Avenue des Arts, en kreeg hij 2200 francs plus 300 francs commissieloon. Voor deze twee oplichterijen had v. d. Brink zich te verantwoorden, als mede voor een verduistering, te Am sterdam gepleegd. Daar moet hij na melijk in Februari zich een' gouden ketting en een doublé-ketting hebben toegeëigend, welke hem door den goudsmid A. Muller ter bezorging waren toevertrouwd. De eisch luidde 4 jaar. IN HOOGER BEROEP, stonden voor het Gerechtshof te Am sterdam terecht, de 32-jarige reiziger in rijwielonderdcelen en de 26-jarige rijwielbanden-maker, di-e door de 4e Kamer der Amsterdamsche Rechtbank onderscheidenlijk waren veroordeeld tot 1-1/2 en 2 jaar gevangenisstraf wegens diefstal van 500 rijwielbinnen- en 60 rijwïelbuiteinbanden ten nadee- lo van de naa-mlooze vennootschap Gebroeders van Bilderbeek aan het Damrak aldaar. De reiziger had in zijn straf berust, doch de rijwielbandenmaker had hoo- ger beroep aangeteekend, waarop het O. M., dat 2 en 21/2 jaaj had ge- eischt, tegen beiden in appèl was ge komen. Als reden van zijn appèl gaf de rij wielbandenmaker op, dat hij de hem opgelegde straf te hoog vond. Beide beklaagden verklaarden tot hun groote verwondering te hebben gehoord, dat de heer van Bilderbeek in eersten aanleg verklaarde 2585 banden, een waaide van f-5000 verte genwoordigende, te vermissen. H. i, liet de administratie in de zaak te wenschen over. Procureur-generaal mr. baron Baud zeide in zijn requisitoir, dat hij zeker de directeuren zou hebben gedag vaard, wanneer hij had kunnen voor zien, dat de beklaagden met. beschul digingen voor den dag zouden rijn gekomen, hoewel die aan de zaak fei telijk niet afdoen. De heeren Van Bil derbeek waren omringd door een ben de dieven en beklaagden hebben het ten laste gelegde bekend. Aan den diefstal van 5000 banden wil spr. hen niet houden, want die is niet bewezen en ook niet ten laste gelegd. De straf fen acht spr. volkomen geëvenredigd aan het feit waaraan bekln. zich heb ben schuldig gemaakt. Eisch bevestiging van het vonnis der Rechtbank, met dien verstande, dat 9 weken voorloopige hechtenis zal worden afgetrokken van de straf op gelegd aan den reiziger, die niet in appèl kwam. Mrs. Adolf Perel en Th. Muller Mas- sis betoogden dat de bekln. zullen moeten worden vrijgesproken, daar zij zich niet aan diefstal maai* aan verduistering hebben schuldig maakt. Letteren en Kunst GERARD ABOIJS EN TRUUS POST. Voor de eei'ste maal zijn 31 Juni Ge rard Abous en Truus Post te Preto ria opgetreden. De zaal was goed be zet en het publiek heeft met groote aandacht de voordrachten, waarover de bladen met uitbunddgen lof spre- kent gevolgd. Mej. Post heeft ook eenige Afrikaan- sche gedichten ingestudeerd. Wij lezen in „De Volksstem" daar van „Toen kwam „Die Vlakte", voorge dragen door Truus Post. Een groot deel van het publiek had met verlan gen en ook met, eenigen schrik uitge zien naar 't voordragen van Cellier's dichterlijke beschrijving van een Z. Afrikaansche oervlakte; de uitspraak vreesde men, zou slecht zijn, de Hol landsche artieste zou zich dit speci- fieke-Afrikaansch kunstwerk niet kunnen eigen maken. Doch het bleek dat al die bezwaren uit den weg wa ren geruimd door haar talent en haar ernstige studie. Het zoete, zonnige van het Afrikaansch kwam in haar voordracht ten volle uit, en bewees, dat het. zich minstens even goed leent voor hei, weergeven van diepe ziele- beroeringen als 't Hoog Hollandsch Het gedicht kwam uitstekend tot zijn recht, daar ook de stem en de hou ding van Truus Post zich goed bij de manier van zéggen aanpasten. Op „Die Vlakte" volgde een ander Afri kaansch gedicht„Die lied van die Natal Voortrekkers" van F. W. Rsitz, het gevoel van verlossing weergeven de, dat de ou' voortrekkers bezielde, nadat de dwingeland Dingaan ge straft was voor zijn misdaden. De slotverzen vooral, herinnerende aan 't plechtige varn Psalm-maat maakten diepen indruk." Het tweetal zal te Pretoria de hoofd rollen in „Vorstenschool" spelen en vervolgens optreden te Johannesburg, Rrugersdorp, Middelburg, Ermelo, Machachodorp, Piotchef stroom, Klerks dorp, Bloemfontein, Bethlehem, Stai- lanbosch, Kaapstad. De eerste avond te Pretoria werd bijgewoond door o. a. consul-gen. Knobel, ds. H. van Broekhuizen en mevr .Van Broekhuizen, prof. dr. Muller, dr. Kolff, prof. Purves. Een inleiding werd gegeven door dr. F. V. Engelenburg. Te Kaapstad heeft zich een commis sie gevormd om den voordracht avond der beide Hollandsche artisten voor te bereiden, onder voorzitter schap van den consul der Nederlan den, den heer Barendrecht. Koloniën BORNEO. Aan de Regeering wordt uit Indië geseind: In Boven-Pasir (Zuider- en Ooster- afdeeling' van Borneo) heeft plaatse lijk verzet tegen d.e bevelen van het bestuur plaats gevonden en zijn daar bij negen kwaadwilligen neergelegd. Het Hbld. voegt hieraan toe: Pasir, het rijkje aan de Oostkust van Borneo, waar nu verzet moest worden geconstateerd, is eerst on langs onder direct bestuur' gebracht. In de M .v. T. op de begrooting voor 1908 leest men het volgende: „De politieke en economische toe stand in het landschap Pasir liet se dert lang en vooral in de laatste ja ren veel te wenschen. Meer en meer bleek, dat de Sultan Ibrahim Chalil Oedin niet in staat was om de hem in lxet politiek contract van 1 Septem ber 1902 opgelegde verplichtingen na te-komen en om in zijn land de vele misstanden te verbeteren en een rusti- gen en ordelijken toestand te schep pen. Voor het bestuur leverde Pasir bij voortdui'ing de meest mogelijke moeilijkheden op en van de zijde der bevolking, die uit 20.000 zielen be staat, werden bij herhaling klachten tegen het inlandsch zelfbestuur ver nomen." Pasir is, gelijk hiervoren aangege ven, thans onder direct bestuur ge bracht, maar het is te begrijpen, dat hierdoor niet aanstonds alles van een leien dakje zal loopen. De slechte ele menten, die onder het inlandsch wan bestuur' zijn gekweekt, verdwijnen na tuurlijk niet als bij tooverslag en zul len nog eenigen tijd hun invloed doen gelden. We gelooven niet, dat de tusschen den Sultan van Pasir en den resident der Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo, Van Weert, gerezen quaestie, waaromtren twe onlangs het een en ander aan de .Java-bladen ontleenden, in eenig verband kan worden ge bracht met het nu ontvangen bericht. Het thans waargenomen verzet kan o.i. alleen beschouwd worden als het gevolg van de in Pasir sedert lange jaren heerschende toestanden. Sport en Wedstrijder OLYMPISCHE SPELEN. Lawntennis. In het heeren dubbel spel van de lawntenniswedstiijden op grasveld te Wimbledon hebben C. H. Cazalet en C. P. Dixon (Britannië) 't van de gebroeders C. en R. van Len- nep gewonnen met 3 sets tegen 1. DE „OUDE VIER" VAN „DE AMSTEL." Voor de groote internationale roei- wedstrijden welke Zaterdag 8 en Zon dag 9 Augustus op den Alster te Ham burg door de Allgemeine Alster Club en Norddeutsche Regatta Verein zul len worden gehouden is de bekende Oude Vier van de -roeivereenigin-g De Amstel ingeschreven voor de num mers Kaiser-Vierer en Verbandsvie- rer. De samenstelling van de ploeg is de volgende: H. Hóf te, boeg, J. Burk, A. Wielsma, B. H. Croon Jr. slag, G. W. Janssen, stuurman. INTERNATIONALEWEDSTRIJDEN. Het Engelsche International Selec tion Committee heeft toegestemd in het voorstel van den Nederlandschen Voetbal-Bond, om den wedstrijd tegen ons land te spelen op den tweeden Paaschdag in Nederland. Verder zullen door Engeland ge speeld worden de volgende wedstrij den: thuis: tegen Duitschland en Bel gië en uit: tegen Zweden en Zwitser land: (Tel.) Gemengd Nieuws ABSINTH VERBODEN. De Zwitsersche briefschrijver van het Hbld. schrijft Met een krachtige meerderheid lveeft het Zwitsersche volk zich uitge sproken voor het verbod van den ab sinth. Een belangrijke beslissing, zoo wel wegens de zaak, als de omstan digheden die de stemming vergezel den. Welke onheilen het absinith-mis- bruik en gébruik is hier al mis bruik onder het vcik aanricht, laat zich slechts bij benadering aan een jenever-dronkaard bewijzen. Het over matig gebruik van jenever bedwelmt; de absinth verstompt en verbruut. Is de jenever-roes uitgeslapen dan wordt het verstand en het besef weer klaar, Absinth laat altijd iets van een ver- doovcnid bezinksel na. Jenever sloopt na jarem vooral de pliysieke kracht; een dronkaard staat, ook als hij nuch ter is, te beven is onzeker in zijn gang en in zijn greep. Absinth sloopt vooral het zedelijke bewustzijn liet slachtoffer is, ook in nuchteran toe stand, dom en bruut als een stier. Laat mij als voorbeeld slechts noe men de misdaad van Commugny. die in Franseh-Zwitserland dan ook eigenlijk den steen aan het rollen ge bracht heeft. Daar woonde een ab- sinth-dronkaard, sterke, jonge kerel en vader van drie kleine kinderen. Als een idioot ging hij door het dorp tot eenig werk onbekwaam. Zijn knappe, jonge vrouw onderhield moe dig het huisgezin met arbeid in de wijnakkers. Op een laten zomeravond wist de man ergens een geladen ge weer t.e bemachtigen, joeg zonder de minste aanleiding de arme vrouw met haar drie kleine hummels in een hoek van het vertrek, en schoot alle vier neer als honden. Hel gevaar van don absinth is ook daarom zooveel grooter dan b.v. van onzen Schiedammer, wijl het gebruik zoo verleidelijk is. Men drinkt het groene goedje immers met een klont suiker, en dan in een oplossing van tienmaal zooveel water. Onschuldig als een „kwast" zou je zeggen. Een glas ijs-water met een scheutje ab sinth voor de microbenom de eerste kou wat te verslaan met het peper- munt-achtige extract. Geeft men klei ne kinderen geen pepermuntje te zui gen voor pijn in de ingewanden Dat is de eerste indruk. Maar het eene glas volgt het andere, en de absinth-dosis groeit aan. Na eenigen tijd wordt het scheutje een scheut. En het verderfelijkste is, dat den klant uit Lappers-gewoonte want de één wil het sterk en de ander slap de flesch zelf in handen gegeven wordt. Ik heb hier mensclien absinth zien drinken om van te huiveren. De Bondsraad had goede redenen ■om het eerste verzoek af te wijzen. De beslissing van den Bondsraad had te rekenen met „de pei'soonlijke vrij heid" der burgers, en met de „onaf hankelijkheid der industrie". Het volk kon uit vrije stukken het per soonlijke offer brengen, en met het recht van den souverein. beslissen, welke industrieën de belangen van 't gemeentebest schaden. Zoo werd naar grondwettige begin selen sedert enkele weken de groote strijd geopend. Vergaderingen volg den op vergaderingende kranten brachtén pleidooien voor en tegen aansprekende affiches overdekten de muren. Er werd gesard en gebeden, gevloeid en gestreden. De tegenstanders agiteerden niet al le bij-de-handsche middelen zelfs met zulke, die aan den vos en zijn passiepreek deden denken. Een naani- looze vennootschap verschoot in een hevig gevecht de 120,000 frs. door de absinth-fahrikanten uitgelegd om hun bedrijf door de crisis van dezen ettn- schen koorts heen te helpen. Een handvol abslath-boeren, die hun be staan vinden in het verbouwen van de -plant, werd ten tooneele gevoerd als de nijvere bevolking van een bloeiend dal, dat geheel ten gronde gericht zon worden. De landelijke ver- eeniging van kasteleins colporteerde ernstig" hei bovengenoemde argu ment van „Kleingoed in het groot- sche werk der bonds-wetgevingen trachtte de menschen te sussen met wissels getrokken op een meer-af- doende, radicale bestrijding van het alcoholisme. Heit baatte alles niemendalde troe ven der voorstanders waren te sterk. Heeft België het verbod al niet needs ingevoerd": en stijgt de beweging m Frankrijk ook niet met den dag? Hoe kan men roepen om „persoonlijke vrijheid" als men het persoonlijk ver weer tegen den vijand dier vrijheid van de hand wijst? Zeker', het ab- sihth-verbod is in de groote ethische beweging rnaar een klein deeldoch waarom" zouden wij het voorloopig niet dankbaar aannemen in afwach ting van de groote dingen, die „in de lucht hangen". Als het verbod slacht offers maakt onder planters en sto kers, dan zullen die schadeloosstel ling'ontvangen het gemeen belang mag niet aan particuliere interessen opgeofferd worden. De beslissing is nu gevallen. Met 235,132 stemmen tegen 135,702 is bin nen de grenzen van het Zwitsersche gebied de absinth verboden. Niemand onder de voorstanders is zoo dwaas te beweren, dat daarmede het onheil be zworen is. De fabrikanten zullen het probeeren met namaaksels de ver slaafde drinkebroers zullen naar an dere bedwelmende middelen grijpen, de politie zal een strengen contróle- dienst te vervullen krijgen. Alles waar doch wie zou durven tegenspre ken dat daarom geen góéd werk ge daan is? Het volk, dat zoo duidelijk zijn wil heeft uitgesproken, zal ook de middelen weten te vinden om dien wil te doen gehoorzamen. DE BRAND TE PORT AU PRINCE. Sinds onheuglijken tijd, zegt de „New-York Herald", werd Haïti niet bezocht door een ramp van zulk een omvang als de brand, die Maandag is uitgebroken. De bewoners zijn ge ruïneerd, de straten liggen vol puin ■en asch, een aantal gezinnen zijn in rouw gedompeld, de wanhoop is al gemeen- De brand brak uit te 1 uur, dicht bij het paleis van den president. De Ministers van Oorlog en van Binnen- landsche Zaken waren ter bijwoning van een feest naar Pétionville ver trokken en president Nord Alexis was juist teruggekeerd van een wapen schouwing. Er woei een stevige wind, zoodat de brand spoedig naar verschillende richtingen oversloeg. Al spoedig wa ren de gevaDgenis, een aantal huizen, twee Protestantsche kerken en vier scholen een prooi der vlammen ge worden. Het Zuidelijke gedeelte van de stad is geheel en al verbrand en tevens de archieven van het Hof van Cassatie. Het arsenaal sprong met vervaar lijke slagen uiteen, zoodat de in haven liggende kruiser „Chassek Larbat" ernstig beschadigd werd de muren van de markthal inst; ten. f Fransche matrozen hielpen kraj tig hij den reddingsarbeid. De geleden schade wprdt gerad. op 2 miUioen dollar. SPOORWEGEN IN DEN CON(K De onderhandelingen, die se eenige maanden aan den gang tusschen de „British East Africa I en den Congostaat over de verlen; der spoorwegen van Noord-Rhod tot aan de Tanganika-mijnstreek, feitelijk afgeloopen en de contra* rende partijen behoeven nog e hun handteekening te zetten oi de overeenkomst. Deze zal eene spoedige ontgini der mijnen in Katanga mogelijk ken, door ze in verbinding te sU met de havens van Oost- cn Zuid-i ka, en zij zal ook kolen uit Kata verschaffen aan Noord-Rhodesia, aldus ook ontgonnen zal kunnen j. den. De overeenkomst voorziet ve den bouw eener nieuwe sectie var. Kaap-Caïro-spoorWeg, een sectie, het tegenwoordig eindpunt van ken Hill met den Congostaat zal binden. Kerk en School NEDERLAND ONDER HET GES NE RECHT DER R. K. KERK In ons blad doelden wij het Re telegram uit Rome mede, volgens welk, naar Pauselijke beslissing land evenals Engeland, Schot] Canada, de Veieenigde Staten eenige verspreide diocesen en vil ten onttrokken zijn aan dej der congregatie voor de propaj. fide- (de verbreiding des geloot] iN-a. de Hervorming, toen de sche Kerk in verschillende laan nagenoeg was verdwenen, of gedesorganiseerd, werd de zorj_ de belangen der kerk iu die li toevertrouwd aan de Congregate Propaganda, die het oppertoj heeft over al het missiewerk va R.-K. kerk. Nu langzamerhand in deze 1| de kerk weer gekomen is onder! geld bisschoppelijk bestuur, en! voorzien kan in haar eigen mal! Ie behoeften, waardoor beroep I Congregatie der Propaganda nis ger nood-ig is, heeft de Paus, o: ze congregatie te verlichten voorkomen, dat tóch haar beti ling wordt ingeroepen door dez den, ze ontheven van die zorg; dat de propaganda zich uitslj aan het missiewerk zal kunner- nen geven. Voor de organisatie der R.-K in ons land zelve heeft het 1 geien belang. (If ACADEMISCHE EXAMEN] Amsterdam. Met goed gevolg legd het candidaatsex. in de k ke letteren door den heer J. F, rings, het 2e natuurkundig ex; den heer W. de Torreshet naai ex. in de rechtswetenscha! den heer A. B. Gomperts en c Cohen de Boer. Leiden. Bevorderd tot d'octoj rechtswetenschap de heer N. j Jonkheere N.Az., geb. te Dow op Stellingen. Utrecht. Bevorderd tot doetoj geneeskunde op proefschrift-:! de behandeling van het breuk! de heer J. J. van der Sluys, ah te Heerjansdam. Groningen. Bevorderd tot d« de rechtswetenschap op een schrift-: „Eenige beschouwing- het Misdrijf van Kindermooij heer G. van Dijck, geboren te' Utrecht: Bevorderd tot doct( godgeleerdheid op proefschr: doopspraktijk der gereformeei ken in Nederland 15681816", H. J. Olthuis, geb. te Elburg; tor in de rechtswetenschap 0| schrift: „De Engelsche wisseli heer J. C. W. Evenblij, geb. sterdam. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: C. D. van Loon, barbier, te' dam: Curator: mr. H. van f' stein; P. M. Schriele, handels# Rotterdam. Curator: mr. Jj Raai te; L. Dammers, reizigej distilleerd, te Rotterdam, i mr. .T. van den Hoek. Rechter] saris in deze zaken: mr. M. H Opgeheven: T. M. Pronk, bierhandelaar' terdam, failliet verklaard 24 j Gehomologeerd is bet accool pet. door J. H. Cohen, koo] Rotterdam, zijn crediteuren i den. Stoomvaartbericl Het stoomschip Salak, var dam naar -Java, passeerde; Ouessant. Het stoomschip Rembrar. Batavia naar Amsterdam, v< Juli van Sabang. Het stoomschip Pyrrhus. sterdam naar Batavia, veraf ni van Port Tewfik. Het stoomschip Derffling; Rotterdam naar Oost-Azië, ij Juli van Southampton. Het stoomschip Rindjani, terdam naar Java, arriveen te Padang. Het stoomschip Goentoer, j terdam naar Java, vertrok f Suez. Het stoomschip Gedé, van' Rotterdam, arriveerde 7 Ju seille en zette de reis vo Het stoomschip Ambon Juli van Amsterdam naarj Het stoomschip Prins van Paramaribo naar Ai| vertrok 7 Juli, des naniïdd| van Havre. li ii sc bl oi lu ,V£ )e fee He

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6