NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e JaargMg. No. 7682 Verschijnt degelijk», behaive op Zon- en Feestdagen. ZA.TEBDAG 11 JULI 1908 A HAARLEM S DAGBLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. AGENDA ZONDAG 12 JULI. uzick in den Hout, 2^ uur. iongebouw; Concert Harmonie, S jiten-Socicteit: Concert Haarl. [iekkorps, 8 uur. ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDEN) Vooï Haarlemf 1.28 Voode dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)J-30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers ööllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 üftgave der Vennootschap Lourens Coster. Dlrectenr J» C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels t—elke regel meer/O.ffl Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij? Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd hei Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. OM ONS HEEN No. 772. Dr. E. L&urillard, n,a een ziekte van eenige maanden Santpoort, waar hem door vrien- gastvrijheid was aangeboden, Dr. e"e Laurillard in den ouderdom 78 jaar overleden. Tot voor be- kelijk korten tijd had de bejaarde likant-dichter-proza-schrijver na emeritaat in Juni 1904, eene uit ende gezondheid genoten, maar deze kostelijke gave hem een- il had verlaten, was het lichaam ondermijnd en eindigde de aan- kelijk niet ernstig schijnende te met den dood. e onbeschrijflijk groote belang- liug van zoo\elen in zijn laatste te is wel een afdoend bewijs van sympathie, die Dr. Laurillard ge it. Geen wonder, de kring van zijn inden en hekenden was ontzaglijk bt. Niet alleen als predikant was geëerd en bemind, ook als letter- idige en niet het minst als mensch. ging een groote aantrekkelijkheid I hem uit, gevolg van zijn gemoe- jke vriendelijkheid en welwillend- 1 tegenover iedereen, die nog id vergroot door zijn lust voor op dekten scherts. Dr Laurillard had j sterk ontwikkeld gevoel voor hu- r, bracht graag woordspelingen en ichuldige grappen te pas in het jelijksch gesprek en was daardoor ware geneesmeester voor zoo rae- een, die neerslachtig en somber [hem kwam. 'och heeft hij waarlijk zijn leven t ia ij del gesnap verdaan, farineer iemand in den tijd, die j) gegeven was, heeft gearbeid, dan iet zeker Laurillard geweest. Gear- 1 in allerlei richting. Er bestaan I zijn hand evengoed hoog-ernstige eken als jolige versjes en het boek- ÏOpgave en toelichting van spreu- en gezegden in de volkstaal, aan (bijbel ontleend", heeft zeker wei r menigeen veel leerrijks bevat, 'at heeft ons volk", zoo verzucht in dat werkje, „toch een menigte feuken en gezegden aan den bijbel [eend, als men dat zoo eens na- [t. Als ze van den. bijbelgeest even- lin zich hadden opgenomen als I de bijbelwoorden, ze zouden de [e en braafste lieden der 'wereld leen wonder, dat hij, de man met [vriendelijk gemoed, naar de pen èp, als het er op aankwam den jr een groote ramp veroorzaakten d te lenigen. In 1861 ten voordeele 1 de slachtoffers van een waters- id in Gelderland, in 1862 voor on- Qkkigen, die getroffen waren door [brand te Enschedé, gaf hij een jëtal gedichten „Winter" en Uur" uit, die wèl verkocht werden [zoo aan de bedoeling van den rijver voldeden. laar ook, des winters kraakt en kruit je stroom met hol en schor geluid, In slingert schotsen voor zich uit, {n beukt en breekt de dijken Iet ijs gaat door, sleept alles mee, |e schuur, het erf, de gansche stee, [en hooiberg en liet loeiend vee, f levenden, de lijken. Maar T kan gebeuren, [at deze macht des vuurs haar ban den stuk gaat scheuren, ja dat. de mensch (haar heer niet6 tegen haar vermag, an valt zij op zijn werk met opge sperd e kaken, ie rusteloos een stroom van rook aï en vlammen braken, 't hechtste, wat hij schiep, stuift Lj dan uiteen als rag. t Gebinte wordt ontwricht, de mu- 0| ren zijgen neder, _JEn alles vlamt en dampt en gloeit, >.En alles bruiseht en kraakt ei loeit, En weldra vindt ge een puinhoop ov weder, .jDaar waar een stad eens heeft ge bloeid, 'r0( Het menschenwerk is uitgeroeid. Wanneer ik wilde probeeren, eene Bomming te geven van de titels van ia boeken, dan zou een kolom daar- 1>T K»r nauwelijks toereikend wezen. En 5 inneer ik aan zijn werken (een hee- len stapel heb ik voor me} wil gaan ontleenen, raak ik in de keus verbijs terd. Wat er mij niet het minst in aantrekt zijn de leekedichtjes, kort, opgewekt, dikwijls puntig. ONWAAR. Door de meerderheid der menschen Is de onwaarheid wijd verbreid, Dat de waarheid is te vinden In den kring der meerderheid. WINDMAKERS. Windmakers zijn steeds onbemind; Dus maken zij zich tegenwind. GASTMAAL. Minder weelde werd er zeker, Voor den gast ten toon gespreid, Als de V r i e n d s c h a p tafel dekte, Zonder hulp der IJ d e 1 h e i d. En hoe geestig spot hij met de he- dendaagsche neiging om misdaad al tijd maar ziekte te noemen, met GOED KWAADDOEN. Als ge kwaad doet, doe het goed. 'k Ga u zeggen, hoe dat moet Houd in 't kwaad nooit middelmaat, Want dan zegt men 't is een kwaad Maar pleeg roof en moord voor drie, Want dan zegt men 't is manie. Maar hoe graaghij ook grapjes maakte, Dr. Laurillard bleef altijd in wat hem omringde het hoogere zien. Dat blijkt uit een fragment van een brief, dat.ik hier volgen laat Nu is er schier geen afstand meer. Als je te Parijs zegt„hm dan vraagt dadelijk eene stem te Lon den „wat blief je Als je te Ham burg niest, dan zegt dadelijk een stem te Petersburg „wel mag 't je beko men 1" En die per spoor naar Wee- nen gaat, omdat hij te Berlijn heeft gestolen, vindt bij zijn aankomst aan 't station al mannen", die naar hem staan te wachten en die hem naar een logement brengen, waar de meeste dingen niet goed zijn, maar waar de sluiting heel goed is. Wonderbaar, wonderbaar zijn deze zaken Die eleetriciteit, die geheime kracht dei- natuur, die de papiersnippertjes naai de warm gewreven pijp lak op doet fladderen, die ook in de wolken den bliksem doet spartelen als eene vurige slang, die gesluierde geest-, die overal werkt in de voor ons zichtbare schepping, maar voor ons zijn sluier niet afleggen wil, de mensch heeft hem aangegrepen, de mensch heeft hem toegesproken „wees mij een dienaar en :t is zoo geschied Groote God die zulke krachten in de schepping gelegd heeft Maar ook groote God die den mensch zoo heeft toegerust, dat hij met zulke krachten kan werken. Zoo zou ik wel aan 't citeeren kun nen blijven. En als ik ruimte genoeg daarvoor had, nam ik zeker veel meer over. Nu moet ik het helaas la ten bij zoo'n kleinigheid, maar hoop, juist gekozen te hebben datgene wat hem ons kennen doet. Ik denk, dat dit juist een van de redenen is geweest van de populariteit van zijn werk, ook voor menschen, die hem nooit ge sproken hadden, dat ze hem als 't wa re Uit zijn boeken konden uitteekenen. Hij gaf zich daarin geheel zooals hij was de blijmoedige man, vriendelijk en goedhartig tegenover allen. Dr. Laurillard is een van die weini gen, van wie men na hun verscheiden in waarheid kan zeggen, dat zij niet zullen worden vergeten. Ik herinner me nog een aardt trekje van Dr: Laurillard in Haar lem. 't Was hij de Frans Hals-feesten 's Avonds zouden er in de Sociëteit Vereeniging tableaux worden gege ven, maar het aanvankelijk bepaalde aanvangsuur moest worden verscho ven, omdat het feestcomité op een officieel diner was, dat langer duurde dan verwacht was. :t Publiek werd op den duur ongeduldig, begon te klappen en te trappen. Toen was het Dr. Laurillard, toevallig met zijne familie in de zaal, die kalm op het podium stapte en tegenover een ont stemd publiek, dat hem temauwer nood kende, de zware taak onder nam om het door een gemoedelijke improvisatie weer tot geduld en een vriendelijker toon terug te brengen, J. C. P. tn dan iets uit over betgeen daar in die geheimzinnige rechtszaal wordt afgespeeld. En dat is niet hartverhef fend. Ja er worden zulke mededee- lingen gedaan, dat het lang niet on waarschijnlijk is, dat er binnenkort nog eenige sensatie-wekkende ont hullingen en arrestaties zullen plaats hebben. Er worden namen genoemd uit de naaste omgeving van den Kei zer. Nu deze dingen openbaar geworden zijn, vraagt het publiek naar officieele opheldering, maar het proces blijft officieel geheim. Kernachtig drukt een corresjpondent het uit„Men wenscht den mest in nacht en mist weg te rijden, in het geloof, dat hij minder zal st-nken Er wordt weer druk gesproken over een verbond tusschen Duitsch- land en Turkije. De Daily Graphic be vat een artikel, waarin ze zegt, dat die geruchten toch de aandacht waard zijn. Op 't oogenblik is zulk een bond genootschap wel niet waarschijnlijk, maar het is tocli een mogelijkheid, waarmede de Europeesche staatslie den moeten rekenen. Met geen ander land onderhoudt Turkije zulke vriend schappelijke betrekkingen als met Duitschland. Het blad zinspeelt dan op de mogelijkheid van een bondge nootschap tusschen Duitschland, Oos- tenrijk-Hongarije en Turkije. Een dergelijke combinatie zou machtiger zijn dan het huidige Drievoudig Ver bond. De zoogenaamde „zieke man", (Turkije) *s zoo ziek niet. Duitschland weet wel wat het doet, met hem tot vriend te houden. Scherpzinnige opmerkers, die Tur kije in de laatste jaren bezocht heb ben, hebben veel hoop op een goede toekomst voor het Turksche Rijk en oordeelen gunstig over de levens kracht van den zoogenaamden zieke. Binnen niet te langen tijd kan Tur kije, dat over groote hulpbronnen in zijn Aziatisch gebied beschikt, zifch dermate ontwikkeld hebben, dat het een waardig bondgenoot zal zijn en opgenomen zal worden in een combi natie, die zich van de Oostzee tot de Perzische Golf uitstrekt. Turkije's in vloed op de wereldpolitiek in de toe komst moet alzoo wellicht niet weg gecijferd worden. De landen sluiten maar bondgenoot schappen, alles, naar beweerd wordt, tot meerdere waarborgen voor den vrede. Mocht nog eens de tijd komen, dat alle landen in dat bondgenootschap werden opgenomen, en dat dan beslo ten werd, tegen elkaar geen oorlog meer te voeren. Maar Een Duitsche ingenieur te Munchen heeft een nieuwe ontplofbare stof uit gevonden, waarvan de fabricatie slechts 20 a 25 cent per kilo kost, en waarvan de werking die van dyna miet verre overtreft. Nu wordt het oorlog voeren ook nog goedkooper ENGELAND. De regeering zal in het najaar 48 5. 60 millioen gulden aanvragen voor de vloot, althans.... als Duitsch land niet genegen is een vergelijk te treffen, om een einde te maken aan de uitbreiding der vloten of tot in krimping over te gaan. Nu we durven gerust te voorspellen, dat van dit vergelijk niets komt denk aan het wel is waar betwiste verbond FrankrijkEngeland. Rus land.... denk aan de lucht-oorlogs- schependenk aan nog veel meer Buitenlandsch Overzicht DUITSCHLAND. Em fatsoenlijke courant kan al heel weinig mededeelen over het on- verkwikkelijke en vieze schandproces waarin Prins Eulenburg als hoofdper soon paradeert. Toch kunnen we niet geheel zwijgen, waot Het proces wordt met gesloten deu ren behandeld, maar toch lekt zoo nu FRANKRIJK. Faillières' reis naar Rusland wordt dioor de socialistische pers scherp ver oordeeld. Ook in den Senaat is die oppositie doorgedrongen. De socialist Flaïssières stelde voor, vermindering van de credieten ten behoeve van de reis van den president naar Rusland, welke reis z. i. schijnt aan te duiden, dat men het optreden van de Russische regeering tegenover de Moscovitische democratie goed keurt. Minister Pichon protesteerde, uit naam der regeering, krachtig tegen hetgeen was gezegd. De Fransche in ternationale politiek berust op het verhond met Rusland, dat voortdu rend in overeenstemming blijft met de belangen van de beide volken. „Of wij republikeinen zijn of monarchis ten". zoo vervolgde hij, „wij denken hier slechts aan het belang van het vaderland". De kredieten werden goedgekeurd. RUSLAND. Het tweegevecht tusschen de Doe- ma-leden Markof en Pergament, dat eerst door de politie verhinderd was, schijnt ten slotte toch plaats gehad te hebben. Er zouden verscheidene ko gels gewisseld zijnzonder resul taat De Doema heeft een millioen roebel gevoteerd tot het verleenen van on derstand aan de agenten en de gen darmen, die door aanslagen der revo- lutionnairen in eenig opzicht bena deeld zijn. De krijgsraad te Wiborg heeft 29 soldaten veroordeeld wegens lidmaat schap van eene revolutionnaire veree niging 18 zijn veroordeeld tot straf fen van 6 tot 10 jaar dwangarbeid, 9 zijn vei'banr>on er. vrijgesproken. Zeven- van de vijftien gevangenen te Alexandrowsk, die voor den krijgs raad waren gebracht wegens poging tot ontsnapping en moord op hun be wakers, zij l ter dood veroordeeld. PERZIë. 't Is weer de „Matin", die iemand geïnterviewd heeft, ditmaal den presi dent van het ontbonden parlement. De2e staatsman verklaarde, dat er naai' zijn oordeel geen middel meer is, om het land blijvend tot rust te brengen, tenzij men het oude parle ment in zijn functie herstelt. Gedu rende twee jaren heeft de wetgevende vergadering de volksonderdrukking, de intriges van de bureaucratie en de corruptie bestreden, terwijl zij de be langen van den Boerenbond en van den werkman voorstond. VENEZUELA. De partij van de omwenteling wordt bedrijvig. Zelfs de conservatieve te genstanders van het heersehende be wind gelooven, dat er stellig voor om wentelingsplannen sterke zedelijke steun zal komen van den kant van de Vereenigde Staten, Frankrijk, Neder land en andere mogendheden. De on zekerheid over wat de Vereenigde Sta ten aan dwangmaatregelen zullen nemen, heeft Venezuela's handel en bedrijf een vreeselijken slag toege bracht. De staatsinkomsten zijn on voldoende om de noodige uitgaven te dekken. Het Nederlandsche gezant schap wacht op een telegram om de diplomatieke betrekkingen af te bre ken. In antwoord op president Cas tro's laatste nota, die vernederend was, zal de Engelsche gezant, naar men elk oogenblik verwacht, schade vergoeding eischén voor het intrek ken van het zout- en het" lucifer-mono polie van het Ethel burg-syndicaat. PARAGUAY. De Braziliaansche regeering heeft het nieuwe bewind, dat zich enkele dagen geleden te Asuncion door eene militaire revolutie van het federale jezag had meester gemaakt, reeds nu als de wettige regeering van Para guay erkend. AMERIKA. De Democratische Conventie heeft met groote meerderheid Bryan candi- daat gesteld. Zijn partij-program erg vooruitstrevend, natuurlijk om de arbeiders-organisaties in het vlei te komen. Dit programma begunstigt onmid dellijke herziening van het tarief, door het verlagen van de invoerrech ten het beveelt aan het toelaten van vrijen invoer zonder heffing van douane-rechten van die artikelen, welke concurreeren met de produc tei), die door de trustmaatschappijen worden gecontroleerd, een belangrijke vermindering van de belasting op de dagelijksche levensbehoeften, vooral op die artikelen, die concurreeren met Amerikaansche voortbrengselen, die buitenslands goedkooper worden verkocht dan in het land zelf, het be gunstigt de wet tot uitbreiding der circulatie in tijd van geldnood, op zichzelf weer verzekerd door de stelling van een garantiefonds, ten bate van alle nationale banken van de prompte betaling aan deposi tohouders der vele insolvente natio nale banken voorts verlangt het een krachtige handhaving van de crimi- neele wetten tegen schuldige trust- magnaten. KORTE BERICHTEN. Te Domfort (Frankrijk) zijn 50 per sonen vergiftigd wellicht door bedor ven melk of water. Negen personen zijn reeds overleden, tien liggen zwaar ziek. Donderdag is de in aanbouw zijnde kazerne van het regiment lijfgarde te Petersburg, ingestort en werden 40 arbeiders onder het puin bedolven. Reeds zijn een aantal doode en zeven zwaar gewonde arbeiders onder de steenhoopen vandaan gehaald. Stadsnieuws Jubileum. Den 18en Juli a.s. zal de heer H. J. Menks, ketelmaker aan de C. W. P. van de Holl. Spoor zijn 25-jarige dienstvervulling vieren. ONZE FEESTDAG. Van ochtend te 10 uur waren in het expeditie-lokaal van onze gebouwen aan 't Zuider Buiten-Spaarne, buiten gewoon veel menschen vereenigd. Daar waren de Directeur, eenige Com missarissen, het redactie- en admini- stratiepersoneel, de zetters en de druk kers en ook.., de jubilaris J. G. Pries- man en zijn echtgenoote! De laatsten waren afgehaald in een landauer met twee paarden! Toen de jubilaris had plaats geno men, nam onze Directeur het woord, om den getrouwe hartelijk geluk te wensclien, met dezen, voor hein zoo gedenkwaardigen, dag. Als er ooit aanleiding was een jubilaris te huldi gen, dan hier, waar het geldt een be kwaam en ijverig werkman. De ven nootschap heeft zoo zei spr. uwe erdiensten steeds gewaardeerd en wilde ook dezen dag niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Als man van de klok kan u geen geschenk zoo aange naam zijn, als een uitnemende tijd- aanwijzer, dien wij u bij deze aan bieden. Hierbjj overhandigde spreker den jubilaris een gouden horloge met in scriptie. Ook de heer Vincent Loosjes wensch- te den jubilaris geluk, waarna hij, na mens het College van Commissarissen, ook een woord van hartelijke waar deering sprak tot den Directeur. Namens de redactie en administra tie werd de jubilaris Priesman toege sproken door den heer G. A. C. van Dobben,die een gouden horloge-ket ting aanbood. Daarbij huldigde deze den „opmaker", die gedurende langen tijd op zulk een uitstekende wijze heeft zorg gedragen, dat de kopy van de redactie goed werd geplaatst, en voorts de vele advertenties zoo wist te rangschikken, dat de adverteerders steeds tevreden waren. De chef van de drukkerij en zetterij de heer N. \Y. Vrolijk, verrastte den jubilaris met een fraai rooktafeltje. Ook de gezellen lieten zich niet on betuigd en schonken zes stoelen en een sigarenkoker. Daarbij sprak de zetter B. Willemsc een recht hartelijk woord. Ten slotte nam nog de Directeur het woord, om mede te deelen, dat het in de bedoeling ligt, in September het jubilé van 't Dagblad en van Pries man, nog eens met een gezellig avond je voor het personeel te vieren. Hierna was de huldiging afgeloo- pen. De jubilaris ging naar huis, om daar den feestdag in familiekrini verder te vieren, en het personeel toog weer aan den arbeid, om zorj te dragen, dat met het feest de cou rant niet te laat zou komen! 25 JAAR GENEESHEER. Naar svij vernemen zal het Maan dag 13 dezer 25 jaar geleden zijn, dat Dr. II. L. van Linden van den Heu- vell te Leiden tot arts bevorderd werd. Een half jaar later vestigde hij zich te Haarlem als practiseerend genees heer, en nu omstreeks 17 jaar geleden (precies konden we het niet te weten komen werd hij als Geneesheer aan het St. Elizabeths-gasthuis verbonden. Onder de Haarlemsche medici be kleedt hij een belangrijke plaats. Tal loos velen hebben hem leere-n kennen als de zorgvolle hartelijke chef van de interne af deeling van het St. Eliza beths Gasthuis en ook zijn particulie re patiënten waardcercn hem als een ernstig medicus en een belangstel lend vriend. Bezoek van zangers. De leden der Koninklijke Liederta fel „Zang en Vriendschap" besloten in hunne vergadering van Vrijda;_ avond zich aan den avond van 30 de zer vriendschappelijk te vereenigin- gen met de leden een er zangvereeni- ging uit Stuttgart, welk mannenkoor een vacantiereis naar ons land maakt. Zonder dat nu juist le Zandvoort, waar de ontmoeting plaats heeft, een concert in optima forma plaats heeft, zullen zeide liedertafels zich wel aan elkander doen hooren, zoodat die avond dus een zeer belangwekkende kan worden. Tra m-o ngeval. Op het Stationsplein ontspoorcte he denochtend een wagen van de Haarl. Paardentram. Daar men juist aari opbreken van de straat is. liep de wagen in 't zand en had men "heel wat moeite om hem weer in 't goede spoor te krijgen. DE FEESTEN VAN DEN A. N. W. B. In de Kampioen worden weder eeni ge nadere bijzonderheden over de a. s. feesten medegedeeld. De rijvvieltocliten zijn eenigszins ge wijzigd. Vrijdag wordt een toelit ge maakt naar Elswout en Duin en Daal (15—20 K.M.j..-Het buiten Elswout mag nu ook per rijwiel bezichtigd worden. In hotel Duin en Daal wordt gepauzeerd om den liefhebbers gele genheid te geven het Konlngiunedum te bezoeken. Zaterdag staat een tocht naar Lis- se (34 K.M.) op het programma, ter wijl een der aangenaamste afwisse lingen zeker een bezichtiging van het Keukenhof zal zijn. Zaterdag wordt ook een tocht van 26 K.M. gemaakt (naar Beekslaan en Duin c-i Daal) en een van 17 K.M. naar de Ruïne van Brederode. Na afloop dezer tochten wordt Za terdags in de Hertenkamp geluncht. Voor de rijvvieltocliten zal een hulp dienst georganiseerd worden. Heeren doctoren en dames verpleegsters wor den uitgenoodigd zich beschikbaar te stellen om bij eventueele ongelukken handelend op te treden. Deze hulp- vaardigen zullen aan een rood kruis kenbaar zijn. Ook zullen rijwielherstellers mede- ;aan. Zangkoren. Er is een tweede wiel- •jjderskoor van 100 dames en heeren georganiseerd, dat Zaterdag een uit voering zal geven op het avondfeest te Zandvoort. Optocht. De feestgangers worden uitgenoodigd aan de hulde-optocht deel te nemen met versierde rijwie len. Rijwielberging. De gemeente heeft nu officieel toegestaan, dat eenige lo calen der nieuwe Burgerschool aan de Sophialaan gebruikt worden voor fietsstalling. Er kunnen ra eer dan 1000 rijwielen gestald worden. Te IJmuiden kunnen de fietsen in de Rijksvischhal gestald worden. Fotografen. Voor amateur-fotogram fen is bij en onder de tribune een don kere kamer aangebracht. Voor de beste bondsfotografen worden prij zen uitgeloofd. Tentoonstelling. De spoorwegmaat schappijen hebben de bekende reduc tie Verleend voor het vervoeren der voorwerpen voor de tentoonstelling. De H. IJ. S. M. treft ook maatregelen om het rijwielvervoer tijdens do feestdagen zoo geregeld mogelijk te doen plaats hebben. Luchtballon. Na afloop van den op tocht zal de firma Gebr. Van Bilder- beek te Amsterdam den luchtballon, die aan den optocht deelneemt, laten opstijgen. Feestlied. In dit nummer van de Kampioen zijn opgenomen de woor den en de muziek van her Feestlied, opgedragen aan den A. N. V. B. door de wielrïjders-vereeniging ..Amster dam", dat door bondsleden zal wor den gezongen. De woorden zijn van den heer F. G. Koster, de muziek vatf den heer W. R. v. d. Vliet. Verwachtingen. Voorts wordt me degedeeld, dat over medewerking niet te klagen is, zoodat de feesten schitte rend beloven te worden." Voor hen die met de a.s. Wielerfees- ten willen vlaggen verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie van de firma Corn, van Niel. Museum van K u n st n ij verheid In de rotonde en het trapportaal van het Museum van Kunstnijverheid alhier is thans ten toon gesteld eene kleine verzameling teekeningen, die door de leerlingen der aan het Mu seum verbonden school werden ver vaardigd. Niettegenstaande eene belangrijke collectie teekeningen en werkstukken naar Londen verzonden werd voor de tentoonstelling, die gedurende de maand Augustus geopend zal zijn bij gelegenheid van het aldaar te hou den congres tot bevordering van het teekenonderwijs. heeft tie Directie der School eveneens eene bescheiden ver zameling iii het Museum ten toon ge steld teneinde belangstellenden een overzicht te geven van de inrichting van het onderwijs. Daar evenwel alle werkstukken zoo wel in metaal als in hout verzonden, webden was het dit jaar niet mogelijk een overzicht te geven van het prac- tisch onderwijs. De toegang tot het Museum is a. Zondag kosteloos. Naar buiten'. Hedenmorgen vertrok te ongeveèü 10 uur een tweede groep kinderaS voor rekening der afdeeling Haarlem voor Kinderherstelling&- en Vacantia* kolonies naar buiten, thans uaaa Nunspeet. Het waren er negefi. die VooSonge veer' 4 weken de versterkende bosch- lucht kunnen inademen»

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1