De algemeeoe gezondheid Binnenland Uit de Arbeiderswereld Land en Tuinbouw Rechtszak Letteren en Kunst voor mi jen lieve dochtertje, dat ik wel licht nooit meer zal zien .Het lijden hier in de gevangenis is ontzettend men behandelt mij als een gewoon misdadiger en het eten is niet vol doende om mij nog langer staande te houden. In u hoop ik nu een bescher mer voor mijn dochtertje te vinden, daarom vertrouw ik u mijn geheim toe. Gij kunt deze bede aan een ster vende niet weigeren. Als u genegen bent voogd over mijn dochtertje Julia en haar kapitaal te zijn, zal Ik een notaris roepen om een testament te maken. Ik vermaak daarin 3/4 van mijn vermogen aan Julia en 1/4 is voor uwe moeite en beheerdan zal daarna de priester zorg dragen, dat mijn dochtertje plus de koffer naar u gezonden worden. Ik kan geen direc te brieven ontvangen, maar verzoek u dringend uw antwoord in twee en veloppen een voor mij en een voor den bediende van mijn biechtvader, die u gelijk hiermee schrijven zal in te sluiten. Zend brief gewoon, niet aangeteekend. Ik vertrouw u dit geheim en mijn dochter toe, wetende, dat het in goe de handen is en verblijf na beste, mis schien laatste groeten uw liefhebben de bloedverwant LOUIS RODRIGUEZ... (X...) (hierachter was gevoegd de Holland- gche familienaam zijner vrouw, wat in Spanje gewoonte is). Daarbij was ingesloian een kort schrijven van den priester, die zich „Vader Antonio" noemde, met ver zoek spoedig te schrijven, daar de zieke het niet lang meer maken zou; en opgave van het adres van zijn be diende. Nogmaals drong ook hij aan op geheimhouding, daar de politieke tegenstanders, van Rodriguez' rijk dom wetend, daarop loerden. Mijn Gelderschman nu, was eerst hoogst verbaasd, sprak er met zijn Vrouw over, die hem raadde informa ties te nemen. Maar daar herinnerde hij zich opeens, dat hij werkelijk fa milie in de West hebben moest...., de priester drong aan op spoed, er werd geen geld gevraagd, Spaansche schat gravers zouden het dus zeker niet zijn, en.... hij schreef dienzelfden dag nog, dat, daar hij zelf kinderloos was, hij zich gaarne met de voogdijschap belasten wilde, en zoo de vader te overlijden kwam, hij het arme meisje in zijn familiekring zou opnemen, als eigen kind. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. lijdt er dikwijls zeer onder, wanneer de organen hunne functiën niet regelmatig verrichten. Om dit op eene pijnlooze en toch zekere wjjze te bereiken, gebruike men „Califig", het beproefde huis middel, dat uit hoofde der uitmuntende bereidingswijze, door de California, Fig Syrup Co. gevolgd, wereldberoemd is geworden. Verkrijgbaar in Apotheken, Prijs 1.25 per flacon. DE N. Z. KAPEL TE AMSTERDAM. Donderdag is men begonnen met de afbraak der Nieuwe Zijdskapel, „op die plaatsen, waar het lood het dikst zit", gelijk de nomenclatuur der sloo- pers het uitdrukt. Dit wil dus zeggen, dat aan het dak begonnen wordt, hoe wel men op het kerkepleintje aan de Wijde Kapelsteeg ook in den grond aan het graven was,... omdat er daar, naar vermoed werd, looden pijpen te vinden zijn! De geheele afbraak moet op 1 December zijn afgeloopen, maar het proces zal wel eerder voltrokken zijn, omdat bij het bepalen van dien datum, gerekend was op den len Au gustus als begin-datum. In vier maan den tijds zal dus de N. Z. Kapel ver dwenen zijn. Van de onderdeelen sullen er ver schillende bewaard blijven. De klok ken en het uurwerk zijn nl. eigendom vari de gemeente Amsterdam, terwijl jhr. B. W. F. van Riemsdijk, hoofd directeur van 's Rijks Museum en di recteur van het Nederlandsch Mu seum, een bezoek aan het kerkgebouw zal brengen, om verschillende, uit een oogpunt van architectuur en sculp tuur merkwaardige brokstukken aan te wijzen welke gespaard moeten wor den voor laatstgenoemd museum. De eenvoudige, gesneden banken zijn reeds verwijderd en over de verschil lende kerkgebouwen der Ned. Herv. gemeente daar ter stede verdeeld. Donderdagmorgen maakte de heer Adolph Mulder, rijks-architect voor de monumenten, eenige photogr&phi- eche opnamen van het inwendige der kapel. Reeds ontving het ministerie van binnenland8che zaken van het kerkbestuur en zijn architect, der heer Posthumus Meyjes, de teekexr gen Yan het ensemble, en de heer M der zal deze verzameling nu cóinp>-. teeren door zorgvuldige opnamen van profiteering, kapiteelen, bassementen, enz., zoo in- als uitwendig. Een zelfde arbeid werd reeds verricht voor den Ned. Oudheidkundigen Bond. De kapel zal voorloopig tot aan den grond worden afgebroken. De steencn \4oer laat men nog liggen en verwacht wordt, dat, vó6r de graven van over heidswege geruimd worden, namens het gemeentebestuur een oproep in de bladen zal worden geplaatst aan de eigenaars der graven, die het zich daarin bevindende gebeente naar el ders willen doen overbrengen, of de zerken willen behouden. Tegelijkertijd met de kerk zullen de daaromheen gebouwde huizen en huis jes, waaronder de bekende „kastjes'* aan de Kalverstraatzijde, verdwijnen. Alleen de vischhandel van Hoek hliift staan tot de nieuwe winkelhuizen op den ouden grond zijn verrezen, en aan de Wijde Kapelsteeg de consistorie- of kerkemeesterskamer, waarin tijdens de afbraak der kapel en den bouw van het vergaderlokaal het bureau van den architect gevestigd wordt. Tot het complex der te sloopen hui zen behooren rulet de belde perceel en van de firma Scheltema en Holkema aan het Rokin, en het winkel- en woonhuis Yan den opticien Smit in de Wijde Kapelsteeg. (N. R. Ct.) VERDWENEN. Naar vernomen wordt heeft het on derzoek naar den vermisten commis sionair in diamant J. J. B., te Amster dam, aan het licht gebracht, dat hem geen ongeluk overkomen is, doch dat hij met de hem toevertrouwde waar den (voor een bedrag van 32.000) naar Engeland uitgeweken ls, waar de politie hem thans zoekt. SURNUMERAIR S.8. Er is bij de S. S. een nieuw pro gramma verschenen van de voorwaar den verbonden aan de toelating tot 't examen voor surnumerair en de daar op te volgen benoeming tot klerk of klerk-telegrafist Was vroeger de duur der opleiding van den surnumerair een half jaar vóór hij tot klerk of klerk-telegrafist werd benoemd, thans zal hij na een half jaar dienst een examen moeten afleggen, om na slagen nog geduren de 2 Jaren werkzaam gesteld te wor den bij den tak van dienst, waarvoor hij bestemd Is, ten einde de vereisch- te practische geschiktheid te verkrij gen. WATERVERONTREINIGING. Omstreeks begin April 1907 werd het water van de Eem bij Amersfoort door uitloozing van afval van de Amers- foortsche gasfabriek verontreinigd, tengevolge waarvan al de Yisch bin nen enkele uren dood aan de opper vlakte dreef. Dit water was in 1906 door eenige bekende Amsterdamsche hengelsport liefhebbers, met den heer C. A. A. Du- dok de Wit aan bet hoofd, voor drie jaren als vlschwater gepacht. Van visschen was toen gedurende gerui- men tijd geen sprake, en het gevolg was, een beklag bij het „Heemraad schap van de rivier de Eem, Beken en aankleve van dien" te Amersfoort, dat het water had verpacht, tevens met eisch tot schadevergoeding. Het Hoogheemraadschap erkende de verontreiniging van het vischwater, doch verwees den adressant naar het dag. bestuur van Amersfoort. Maar ook hier nul op het request. Naar vernomen wordt, heeft de ruim twee jaren over deze zaak ge voerde correspondentie tot resultaat gehad, dat het Heemraadschap, ter beëindiging der moeilijke zaak, aan den heer Dudok de Wit c.s. een som van f 500 schadevergoeding heeft aan geboden, die wordt aanvaard, zoodat de zaak in der minne is opgelost. DE EMIGRATIE VEREENIGING. De heer dr. P. A. Klap schrijft o.m. het volgende De Emigratie-Vereeniging gaat uit van de besliste overtuiging dat emi gratie de meest natuurlijke en gezon de wijze ls, om werkloozen te helpen. Wat toch is het geval Vooralsnog is te Amsterdam (en niet al'een in Am sterdam, maar in allé grootere contra der samenleving) beslist gebrek aan werk. En wanneer zal daaraan een einde komen Hiertegenover staat, dat elders werkkrachten gezocht wor-. den. Wat is nu natuurlijker, dan dat men het zoekt, waar men meent te vinden, wat men behoeft En eiders is werk 1 Ik zeg niet, dat er elders altijd voor den timmerman te timmeren, voor den metselaar te metselen, Yoor den schilder te schilde ren is. Maar wanneer het den men-, schen er om te doen is, door werken zelf in hun onderhoud te voorzien (wat toch de normale toestand is), dan ziet de Emigratievereenlglng wel kans om maandelijks een tachtig Amster damsche werkloozen elders aan een eerzaam bestaan te helpen. Evenwel zij opgemerkt, dat de Emi- gratievereeniging niet bepaald „uit zendt", dat wil zeggen zij zoekt niet op o-i overreedt niet. Belanghebben den moeten uit eigen beweging tot ons komen. Dan trachten wij te helpen door raad en daad. De bezwaren die te overwinnen zijn, worden hun. eveDgoed voorgesteld als de voordee- len. Weldr oen lid van ons bestuur, de heer :i Hasselt, een man, die dam vooi 'temend geschikt is, zich naar Duitschland begeven, om bij de directie eencr mijn nog wat gunstiger bepalingen te bepleiten. Wij verwach ten van die reis goede resultaten, waardoor weder een bezwaar meer I worden weggenomen. Natuurlijk men moet de stad veria- Dat is niet weg te nemen. Maar iioe veel honderden doen dat en de den dat geheel vrijwillig! Circa 25 pet. van hen, die in den afgeloopen win ter steun zochten bij de commissie uit de burgerij, kwam oorspronkelijk niet uit Amsterdam. Verstandige emigratie kan welwil lende woi K.oozen dadelijk helpen. Eu onini-kMItjke hulp is noodig. Ilei uai-.ial aanvragen is enorm. Laten we trachten, de menschen, •die geen werk hebben, aan werk tc iK'ip -n. Werken is een levensvoor waarde. .ar de teleurstellingen 1 Ik erkeu i: dat men bij het helpen va' in emigratie teleurstel- li i 'oar is-dat een re den onttrekken? En z.jn uii'j i .ingen toe te schrijven aan de n•enen, die wij willen helpen Ja, met velen is geen reede te bezeilen: Maar, 't kan óók aan onze wijze van optreden van hel pen liggen. En daarom moet teder minder gunstig resultaat ons er toe lelden, om eerst bij ons zeiven toe te zien en te vragen, of onzo hulp wel verstandig, practisch is geweest. En duarom zullen we voortgaan op den ingeslagen weg, zoolang we slechts eenlgszins kunnen. Komt, philanthropen en liefdadige instellingen, laten we de handen in éénslaan eri trachten te doen op de beste wijze, wat we in de belangen van onze werklooze medemenschen kunnen doen. HERSTEL VAN DRANKZUCHTIGEN De Vereeniging tot Bevordering van het Herstel van Drankzuchtigen „Hooghullen" hield te 's-Gravenhago hare algemeen© vergadering. Aan het daarin uitgebrachte 18e jaarverslag wordt het volgende ont leend: De uitkomsten van het streven der vereeniging gaven ook over het afge loopen jaar alle redenen tot tevreden he id. Het voornaamste doel is, dat de patiënt na zijn vertrek uit het sana torium zich in zijne woonplaats zal kunnen wenden tot iemand, op wien hij kan steunen en vertrouwen, die een waakzaam oog over hem houdt, ten einde terugvallen in zijne vorige zwakheid te voorkomen, en hem, zoo nooddg, behulpzaa mis cn steun ver leent bij het zoeken naar een passen den werkkring. Het aantal leden en begunstigers bedroeg in 1907 resp, 588 en 211, te za- men 799 tegen 587 en 205, te zamen 792 in 1906. Aan contributie word ontvangen f 2436 tegen f 2415.80 in het vooraf gaande jaar. Het bestuur hoopt, dat velen, dank zij de verkregen resultaten, overtuigd zullen zijn, dat Hoog-Hullen voor ve len een zegen en uitkomst is, en zich gedrongen zullen gevoelen, te helpen om het liefdewerk der vereeniging in steeds ruimer mate te kunnen voort zetten, en uitbreiden. Alléén door het ontbreken van de noodige fondsen kon het arbeidsveld niet worden ver groot. Blijkens het verslag van den ge neesheer-directeur van Hoog-Hullen, dr. Posthuma, bedroeg het aantal op genomen patiënten in het sanatorium 39. Bij een vergelijking van het resul taat over de jaren 19011906, blijkt, dat van de 169 afgevoerde patiënten (53 buiten beschouwing gelaten, we gens geestelijke afwijkingen enz.), dus van de overige 116 patiënten 62 geheelonthouder zijn gebleven, d. i. 53 pet.; 36 zijn verbeterd, d. i. 31 en 18 zijn teruggevallen, d. i. 15 DUITSCH BEZOEK AAN DE KOOLSTREEK. Het landbouwersgezelschap uit het Groot-hertogdom Hessen, dat een be zoek brengt aan Holland's Noorder kwartier, zal heden de Streek tus- schon Hoorn en Enkhuizen bezoeken. Zaterdagmorgen 11.58 u. zal het ge zelschap, bestaande uit omstreeks 40 personen, te Alkmaar aankomen, al waar het zal worden opgewacht door het dagelij ksch bestuur van de Tuin bouw- en HandelsYereeniging „Lan- gendijk en Omstreken". Na het noenmaal te hebben ge bruikt, begeeft men zich 1 uur 56 min. naar de halte St. Pancras, van waar dan pea-'motor-vaartuig de verschil lende tuinbouwakkers zullen bezich tigd worden. EEN NIEUWE REDDINGBOOT. Op het Damrak te Amsterdam ligt op het oogenbiik een schip, dat de Noorsche vlag in top heeft. Dit scheep je is de reddingboot „Uraed", een uit vinding van den Noorschen kapitein 01 eBrude, en vervaardigd te Aale- sund. In Noorwegen zijn 21 van der gelijke booten in gebruik. De Uraed is vervaardigd van nik kelen platen, ter dikte van 2J duim, de lengte is 14 voet en zij kan 20 a 25 personen bergen, en voor dezen pro viand voor 2 maanden aan boord mee nemen, dat geborgen wordt in bak ken onder vloer en banken. Zeilen vormen de stuwkracht van dit model reddingboot die waterdicht kan gesloten worden door middel van twee mansgaten, een aan de voor- en een aan de achterzijde. Door deze mansgaten moet men in de boot krui pen. Het gewicht van het bootje ls '1000 K.G., on het beweegt zich voort alleen door windkracht. In 1904 heeft de Uraed een reis ge maakt over den Atlantischen Oceaan, naar Amerika en op de Haagsche ten toonstelling van reddingwezen, waar zij met de zilveren medaille bekroond werd, is zij aangekomen na een tocht van Londen over de Noordzee. WONINGTOESTAND TE ROTTERDAM. Do Tel.-correspondent schrijft Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft thans, wat de toepassing der Woningwet betreft, een voorstel bij den gemeenteraad ingediend, dat een even noodige als radicale maatregel mag genoemd worden. Tot die achterbuurten, die in den meest desolaten toestand verkeeren, behoort zeker de Lange Pamnekoek- straat. Daarom werd besloten hier krachtig in te grijpen. In den laatsten tijd werd door de stichting van eenige nieuwe panden, met terugbouwiug tot op 5 meter uit het midden, een aanmerkelijke ver betering verkregen, en thans ls de geheele oude bebouwing onderhan den genomen. Verschillende eigenaars bleken bereid tot ontruiming of ver betering hunner panden over te gaan, doch die van 32 perceelen bleven on willig, weshalve B. en W. voorstellen ten opzichte van dezen tot onbewoon baarverklaring- over te gaan. AUTOMOBILISME. Do Haagsche correspondent van de „Prov. Geld. en Nijm. Crt." heeft den voorzitter van de N. A. C. naar z'n meening gevraagd over de „10 K. M. kwestie". Jhr. Sandberg heeft de vaste over tuiging, dat onze nationale automo bielen-industrie, niet minder- dan de handel hier te lande, door deze bepa ling ten sterkste zal benadeeld wor den, zoo niet geheel gedood. Om deze industrie in deze critieke tijden te re- leveeren had men beter gedaan om, op 't voorbeeld van Duitschland, of de nouden toestand te handhaven, of maatregelen te -nemen, die de alge meens veiligheid verzekerend, van minder bekrompen opvatting blijk gaven. In ieder geval had men wij zei- gedaan zich te onthouden van een wettelijke bepaling, die aan de trek schuit-periode herinnert. Is men de verdiensten van de auto als verkeers middel, in de dagen van de spoorweg staking zoo algemeen begrepen, ge prezen, geroemd en erkend, nu op eens blijkbaar geheel vergeten? Die 10 K.M.-bepaling zoo schreef jhr. Sandberg verder is in één woord belachelijk, en voor een auto mobiel een onmogelijke tijdruimte. Niet voor een 100 M., maar wel voor één of meer K.M. De houders van mo torrijwielen zullen er niet het minst plezier van beleven, en toch zal men tot een en ander verplicht warden, omdat de wet spreekt van kom. Wat i3 de kom een er gemeente? 't Is een geheel vaag denkbeeld. En aangezien het uiterst moeilijk te definieeren is, zal liet geheel afhangen van de in zichten der plaatselijke besturen. Wil de raad de kom doen beginnen en ein digen op de grenzen der gemeente, niemand zal het kunnen verhinderen, daar 't niet strijdig is met het alge meen belang, daar hier in ons land het automobielrijden nog als een par ticulier belang, een sport wordt be schouwd. Wat toch werkelijk liet ge val niet meer is. En bet zou mij al heel erg verwonderen, of Ged. Staten te vinden zullen zijn om een raadsbe sluit, dat aan dat begrip van kom een voor de auto's bemoeilijkende de finitie geeft, te wijzigen. De heer Sandberg besloot: 't staat bij mij vast, dat het vreemdelingen verkeer met zulke bepalingen ons land voortaan llnk3 zal laten liggen. De provinciale belasting in Noord-Bra bant, meer bekend onder den naam van wegenbelasting voor auto's en rij wielen, heeft in het buitenland al reeds heel wat kwaad bloed gezet. Ja, in de buitenlandsche bladen is zelfs al voor ons land gewaarschuwd... Het eenigste lichtpunt, dat ik in die nieuwe bepaling kan ontdekken, is, dat ze door eigen dwaasheid moeilijk zal kunnen worden volgehouden. INTERN. TENTOONSTELLING VAN VOEDINGSMIDDELEN. Ter gelegenheid van het Voedings congres zal in November a. s. te Gent eene Internationale tentoonstel ling van voedingsmiddelen en kook kunst gehouden worden. Het programma der tentoonstelling bevat verscheidene bijzondere wed strijden, o. a. een internationale mel- kerij-wedstrijd (boter, kaas, enz.), en een internationale wedstrijd voor bie ren. Eereprijzen zijn geschonken door Z. M. den Koning der Belgen, door den Minister van Landbouw, door den Gouverneur der Provincie en door de stad Gent. Huishoudscholen, vereenigingen, werklieden, afzonderlijk of te zamen tentoonstellend, hebben recht op kos- telooze plaatsruimte. Alle wenschelijke inlichtingen zijn verkrijgbaar aan het secretariaat der tentoonstelling, Godshuizenlaan 35 Gent. INLICHTINGEN VERZOCHT. De Fransche Regeering heeft inlich tingen verzocht omtrent de verblijf plaats van twee minderjarige kinde ren, in Frankrijk geboren, doch na den dood der ouders, nu ongeveer 10 jaar geleden, naar Nederland ge bracht. Hunne namen zijn Charles Save- ny, ongeveer 12 jaar en Jean Saveny, 14 jaar. Eerstgenoemde zou zijn aan genomen als kind door eene familie, waarvan de naam niet bekend is, doch welke vermoedelijk in Amsterdam of 's-Gravenhage en misschien In Rotter dam een groot restaurant zou houden. Het andere kind zou zicb in Nederland bevinden bij een zekeren Saveny, broe der van wijlen zijn vader, omtrent wiens verblijfplaats men verder in het onzekere verkeert. Opsporing van hun verblijf en onmiddellijk bericht aan het Departement van Justitie wordt verzocht. UIT DE DIAMANTINDUSTRIE. Zooals wij reeds mededeelden, heeft de firma Van Dam haar conflict met den A. N. D. B. aanhangig gemaakt bij hare eigen organisatie der A. J. V. Donderdagmiddag heeft deze zich in vergadering daarover beraden. Na afloop van deze samenkomst werd de volgende mededeeling verstrekt: De vergadering heeft zich met alge- meene stemmen geplaatst op het standpunt, dat de firma Eduard van Dam door de A. J. V. moet worden ge steund tn haar oonflict met den A. N. D. B., en heeft diensvolgens met al gemeens stemmen, de volgende motie aangenomen: De algemeens vergadering van de Amsterdamsche Juwellersvereemlglng, gehouden op Donderdag 9 Juli 1608, ia het Araerloan-HoM, overwegende, dat tusschen het lid der A. J. V., de firma Ed. van Dam, en den A. N. D. B. geen geschil be stond, overwegende, dat des ondanks door den A. N. D. B. wordt belet, dat voor die firma zal worden gewerkt op grond, dat de firma Van Dam te Ant werpen In conflict is met de worklie- donorganisatie aldaar, keurt deze handeling van den A. N. D. B. af, draagt het bestuur op, zich' met het bestuur van den A. N. D. B. in ver binding te stellen, ten einde te trach ten, langs minnelijken weg een op lossing van het gèschil te bei-eiken. en besluit, voor het geval de A. N. D. B. blijft volharden bij de houding, aangenomen tegenover de firma Ed. van Dam, het bestuur der A. J. V. te machtigen, alle zoodanige maatrege len te nemen, als noodig zijn, om het willekeurig optreden van den A. N. D. B. tegen te gaan. In het heden verschenen Weekblad van den A. N. D. B. zet de bondsse- cretaris, de heer Jan. A. van Zutphen, uiteen waar het in Antwerpen eigen lijk om gaat. Volgens hem trachtte de firma Van Dam langs slinksche wegen -eene loonsverlaging in te voeren. On derhandelingen werden geopend en reeds naderde men tot overeenstem ming, toen de firma weigerde eenige werklieden, die buiten hunne organi satie om bij haar aan het werk waren gegaan, te ontslaan. Deze toestand duurt nu nog voort, terwijl een aantal onderkruipers, groot 12 werklieden en 14 leerjongens (halfwassen), nu het superieure fabri kaat van de firma Van Dam aan het maken zijn. Bekend is, dat op de fabriek der fir ma Van Dam óók nog andere perso neel en werkzaam zijn. Naar de heer v. Z. verneemt, heb ben dezen besloten de fabriek te ver laten, waar zij in gezelschap van on derkruipers moeten werken. Dit zijn ongeveer 40 man. Waar de zaak zoo staat behoort een toegeven van den A. N. D. B. voorloo pig tot de onwaarschijnlijkheden, zoo dat de mogelijkheid zeer groot is, dat wij wederom staan aan den voor avond van een ernstig conflict in de toch al zoo geteisterde diamant-indus trie. IN DEN TUIN. In een vorig artikel heb ik er u op gewezen, welk een uitnemende mest stof Chilisalpeter is voor ieder en tuin- bezitter, onverschillig hoe hij overi gens bemest, omdat hij daarin een kostelijk middel bezit, waarmee hij ten allen tijde den groei zijner gewas sen kan aanwakkeren, welke daar door tevens malscher en van betere hoedanigheid worden. Maar ik dien daaraan eenige wenken omtrent het gebruik toe te voegen, dewijl ik an ders vrees, dat menige gebruiker zich in zijn verwachtingen zal zien teleur gesteld an daardoor van verder ge bruik zal worden afgeschrikt. Een kennis van me, die zooveel g-s-eds van Chili had gezien en gehoord, zou zijn groentenbedden ook eens goed trak- teeren, zooals hij zei, en héél royaal strooide hij de meststof uit't resul taat was tegenovergesteld aan zijn verwachtingde bladeren en blaad- werdem doodgebeten en vele plant- verdwenen geheol. Hij gaf -an het goede te veel2 4 kilo per Are is in den regel genoeg op éénmaal deze gift kan men, zoo noodig, één of ©en paar malen, met een tussch^n- ruimte van 2 A 3 weken, herhalen. Geeft men e.en oplossing, dan zij die ook niet te sterk, want dan zou men eveneens de plantjes nadeel do* en zelfs kunnen doen sterven, i'rei den gebeurt het, dat de uitstrooifng der Chili de bladeren doet verbran den ook dit is een gevolg van on voorzichtigheid. De plantjes mogen niet vochtig zijn, daar de droppels in den zonneschijn dan als brandglazen werken. Dus op een drogen dó.g, an dan liefst op den middag, als blad en stengel niet vochtig zijn van dauw of regen, moet de meststof wor dein aan gewend. Komt er na de uitstrooiïng regen, dan kan dit geen kwaad, integendeel: de Chili lost dan direct op. Men han delt steeds het best door de i- cetstof op den grond rondom de plantm pit te strooien en dit is vooral gewenschl, als de bladeren reeds groot zijn en den grond geheel bedekken. Strooit men Chili toch gemakshalve over de planten uit, dan dient men toch, wil men schade voorkomen, óf met wat schoon water de bladeren af spoe len óf met een bebladerden tak de stof af te vegen. Dit gaat vlug en de moeite wordt beloond. 't Vorige jaar vond mijn buurm.,» een haantje dood in zijn hof: 't was alweer eigen schuld. Hij had het tuindeurtje open gelaten nadat hij Chili had uitgestrooid en het hoentje had van de meststof gesnoept, '^aili is vergif 1 Daarom mag men geen vee laten grazen, waar pas Chili aangewendeerst moet dit opgelost zijn. Hier willen we tevens opmer ken, dat wie een wondje aan de han den heeft, om dezelfde reden voor zichtig m.oet zijn. Nog erleden jaar kwam ten onzent een geval van blotd- vergiftiging voor. 't Is goed dit te weten, men kan zich nu in acht nemen. T Overkwam mij meermalen dat iemand me zeiChili '--elpt slechts een poosje, dan '*omt er een stuit in den groei en gedaan is he* 1" Zóó gaat het soms werkelijk. Maar dat is dan een gevolg van een te zwakke bemesting- wie voldoende mest, zal heuech zoo niet klagen. Wij spraken in een voTig artikel over het nut van het onweer, waar bij een hoogst belangrijke voedings stof stikstof aan den bodera wordt toegevoerd met den neervallen den regen, welke stof tijdens het on weer wordt gevormd door oxydatie van de stikstof der atmospheer. Wij willen nu een enkel woord zeggen over de inwerking van giftige stoffen in de atmosfeer. In streken, waar metalen uit artsen bereid worden, kunnen verschillende gassen in den dampkring voorkomen schadelijk voor den plantengroei. Daar dit in ons land niet het geval is, behoeven we hier over niet te spreken. Van de gassen, die overigens kwaad kunnen doen, noemen we: het ammoniakgas, zout- zuurdampen, zwavelwaterstof, chloor, fluorwaterstofgos. Het la- gas en zoutzuurdampen berokk. .,uk in ons land aan boomen en heesters dik wijls beduidende schade, n.l. in do nabijheid van superphosphaat-fabrie- ken: de bladeren verwelken, verkleu ren en sterven af; inzonderheid ver toont zich die nadeelige werking bij vochtig weer. Dat ook de rook der Schoorsteenen op de vegetatie schadelijk inwerkt, wordt iin fabrieksstreken maar al te zeer ondervonden. Toch zijn hot niet, gelijk algemeen gedacht wordt, de kooldeeltjes van den rook, welke schadelijk werken, zelfs.niet als deze zich als een zwarte laag op de blade ren afzetten. Opzettelijk genomen proe ven hebben bewezen, dat het de gas vormige stoffen zijn, welke de vegeta tie benadeelen, en bepaaldelijk het zwaveligzuur in den stéenkooldamp'. Dit gas veroorzaakt vergiftigingsver schijnselen: men ziet de bladeren ver dorren, meer of minder bruin worden en afsterven. Hoe rijker het loof aan water is, des te erger treedt het kwaad op, dus bij regen of sterke dauw, of, zooals men in groote steden dikwijls waarneemt als de boomen met sneeuw bedekt zijn. 't Is te begrijpen, dat door de geve- gelde, aanhoudende inwerking van liet zwaveligzuur, waardoor de bla deren, die toch het meest tot de voe ding der plant bijdragen, worden ver nietigd, de boomen het ten slotte mo< ten opgeven en bij ooftboomen da oogst achterwege blijft. Naaldhout sterft door den steen- kooh'ook eerder af dan loofhout, of schoon de naalden niet zoo gevoelig zijn voor 't zwaveligzuur als het loof; de oorzaak ligt voor de hand: de 1 >f boomen herstellen zich weer g, krijgen soms in hetzelfde jaar weder nieuw blad, terwijl de naaldboomen, die wel drie jaar of langer hun naal den behouden, indien zij deze door in vloed van 't zwaveligzuur verliezen, al, dien tijd, 2, 3 jaar dus wel, kaal blij ven en in hun groei worden ges en derhalve de schadelijke gevolgen in sterker mate ondervinden. Jonge sparren sterven dan ook reeds, na een paar maanden onder de inwerking der luchtte zijn gpw- - 1 at deze maar één millio-i voi'i- me aan zwaveligz..-. .niet beuken bv. eerst het geval is na een geruimen tijd; als de lucht een tien duizendste van haar volume aan zwa veligzuur bevat. C. B. ONEERLIJKE BEDIENDE. Door de rechtbank te Utrecht is te gen den oneerlijken 71-jarigen bedien de van de firma Bogaerd, die zich een hem ter verzending toevertrouwd be drag van f 211.25 toeëigende, 9 maan den gevangenisstraf geëischt met af trek van de preventieve hechtenis. ZAKKENROLLERS. De rechtbank te Groningen veroor deelde den Amsterdamschen zakken roller Van der L., die op de laatst ge houden Groninger kermis zijn slag trachtte te slaan, tot een j i gevan genisstraf. DIERENMISHANDELING. Op de terugreis van markten, w^' neer de bestuurders van rijtuigv meer of minder aan Schiedam geof ferd hebben, moeten de paarden het soms ontgelden. Donderdag stonden weer J. en K. de J. te Heerenveen te recht wegens dierenmishandeling. Ko mende van de markt te Oudesc^oot op 8 Juni jl. hadden ze de trens van het paard zóó erg aangehaald, dat het bloed uit den bek liep, bovendien had men 't paard herhaaldelijk tegen den buik geschopt Het O. M. vorderae te gen Ieder 7 dagen gevangenisstraf. TERESA CARRENO. Teresa Carrano, die de laatste jaren in Amerika en Australië vertoefde, zal het volgend jaar wederom in Europa concerten geven. De Nieuwe Muziek handel is er in slaagd de groote pia niste te bewege"1 ook zui&r Holland te komen. Er zal hier een conrert-tour- née plaats hebben in de tweede helft var 'anuari 1909. LJDSCHRÏFTBN. „Het Leven", dat thans 10 cent kost, blijkt onder zijn nieuwe leiding zeer energiek te woi-den aangepakt. Er zit v at men noemt flair In. De num- me-s zijn overvloedig geïllustreerd, en (.e leuze der plaatjes ia zoodanig, dat ze y, vcscheidene kringen be langstelling zuilen wekken. Ditmaal staan er verscheidene „heexen van de Beurs" in. zijn er plaatjes van den kinderwedetrijd in Den Haag, een en ander over den A. N. W. B. herinnert aan de komende feesten, en voorts is een wedstrijd uit geschreven voor novellisten, ama teur-fotografen, en silhouettisten.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6