HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. Uit de Omstreken Binnenland Haarlemmer Halletjes letteren eo Kunst Kerk en School StooinvaartberïchfeB PREDIKBEURTEN ZATERDAG 11 JULI 1908 HILLEGOM. )e rijksveldwachter H. Kistenkas lier word tover-geplaatst naar Am- Uain, terwijl in zijne plaats alhier jntidie rijksveldwachter D. J. J. van i Schans uit Amsterdam. Pp de voordracht voor -onder wij ze- s aan de O. L. school alhier zijn [►laatst de dames: C. M. S. Rauh te jersfoort, J. M. J. Decker te Zaan- m en D. G. Avenarius te 's-Graven- HEEMSTEDE. Sp de lieden door B. en W. gehou- zitting, om gelegenlieid te geven het inbrengen van bezwaren te- i de oprichting van een steenkolen- ifabriek op het perceel aan -den osterweg en "Wippervaart., is nie- nd verschenen, zoodat de houw ns spoedig kan worden tegemoet tem ian don Burgemeester dezer ge- ent:e is verlof verleend om zich van Juli tot 15 Augustus buiten de ge- ente op te houden. HOFBERICHTEN. I. K. H. dr Prins der Nederlanden Ln Vrijdagnamiddag per gewonen aatsspoortrein ten 12.20 te 's-Gra- khage aan ter bijwoning van het ficours hippiyue. Het verspreide gerucht betreffende aanstaand verblijf in het buiten- id van H. M. de Koningin, is van grond ontbloot. EEN VROUWELIJKE DOCTOR IN DE SCHEIKUNDE. Koóals men onder Kerk en School tn lezen, heeft mejuffrouw Ada fins den graad verworven van doc- r in de scheikunde op proefschrift (loeiende mengkristallen bij binaire ilsels". Dr. Ada Prins is de eerste vrouw, e aan een Nederlandsche universi- it dezen titel gekregen heeft. NED. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN, pet bestuur van den Nederland- ken bond van gemeente-ambtenaren eft besloten o.a. het volgende voor- |l te doen aan de op 7 September te toningen te houden algemeene mdsvergadering: (Voorkeur voor gepromoveerden in gemeente-administratie. De afdee- ug Noordhollathd is van oordeel, dat den laatsten tijd vacante betrekkin- n ter gemeente-secretarie zijn bezèt warde ndoor doctoren in de rechts staatswetenschap, zonder dat aan dere gegadigden ook maar eenigs- is de gelegenheid wordt gegeven tot idedinging en dat deze uitsluiting ui niet-gepromoveerden onbillijk is achten. Hiermede stemt het bonds- jstuur in. Het bondsbestuur kan zich per niet vereenigen met het voor- el 0111 dit bestuur uit te noodigen in p vorm van statistische gegevens itenniateriaal te verzamelen, waar- [t zou kunnen blijken, dat onder de et gepromoveerde ambtenaren, 1-e- oi boind, verschillende gevonden orden, die genoegzaam waarborgen pitten om aan die theoretische ei- hen te voldoen, welke aan de meer merieune gemeentebetrekkingen ge lid kunnen worden. Het bondsbe- üur is nl. van oordeel, dat het aan- igen van een statistiek als door de i. Noordholland bedoeld, waaruit trouwbare gegevens zouden kunnen worden geput, zeer moteilijk uitvoer baar, zoo niet onmogelijk is. DE DIAMANTBEWERKERS EN DE BELASTING. Door het bestuur van den Algemee- nen Nederlandschen Diamantbewer- kersbond, mede optredende namens de Christelijke Diamantbewer- lcersvereeniging „Patrimonium" en de Vereenigïng van Israëlietische werklieden- en handelsbedienden Bet- salel, is een adres tot den Amster- damschen Gemeenteraad gericht, waarin wordt verklaard, dat, tenge volge van de langdurige malaise in de diamant-industrie vele leden van bovengenoemde werklieden-organisa ties niet in staat zijn hun belasting op tijd te voldoen dat dit voor de betrokkenen tot ge volg zou kunnen hebben, dat door de bevoegde autoriteiten tot vervolging en executie wegens belastingschuld wordt overgegaan dat alsdan de treurige omstandig heden, waaronder bovenbedoelde le den reeds gebukt gaan, tengevolge van financieele onmacht, verscherpt en verzwaard zouden worden dat deze redenen het bestuur ern stig genoeg voorkomen, om zich tot den Raad te wenden met het drin gend verzoek aan de betrokkenen kwijtschelding van de op heden ver schuldigde bedragen in de inkom stenbelasting te willen verleenen. KRANKZINNIGE ONTVLUCHT. Uit het krankzinnigengesticht te Wolf hezen is Donderdagavond een vrouwelijke verpleegde in nachtge waad ontvlucht. Vrijdagmorgen was zij nog niet gevonden. DOOR ELECTRICITEIT GEDOOD. Donderdagmiddag had aan de Elec- trische Centrale te Leidschendam een droevig ongeluk plaats. Bij het ran- jeeren van eenige nieuwe wagens wilde een werkman eenige bezigheden verrichten boven op een der wagens, toen hij per ongeluk met zijn rug in verbuiding kwam met een stroom kabel. Naar men zegt, wist men niet, dat er stroom op de leiding stond. De ongelukkige verbrandde hierdoor deerlijk zijn rug en viel voorover op den wagen. In zijn val wilde hij zich echter vastgrijpen, doch greep weder om den stroomkabel, met het nood lottig gevolg, dat hij zijn geheelen arm en hand verbrandde. Daarbij vlogen ook de kleeren van den armen man in brand, vyelke men trachtte te blusschen met water, hetgeen zeer langzaam geschiedde, aangezien dit niet direct bij de hand was, en men bovendien ook vreesde voor meerdere ongelukken, wanneer men verbinding met de leiding kreeg. Zoo hing nu de arme man gedurende 10 minuten brandend aan den wagen, ten aan- schouwe van het personeel, dat geen voldoende hulp kon bieden. Deerlijk verbrand, werd de ongelukkige per raderbaar, welke men inmiddels uit Voorburg ontboden had, naar het R.-K. ziekenhuis te 's-Gravenhage vervoerd, waar hij 's avonds half tien overleed. Hij- moet vreeselijk geleden hebben door den sterken stroom wa ren zijn horloge en horlogeketting ge deeltelijk gesmolten. De ongelukkige, Swart genaamd, was pas 21 jaar oud en ongehuwd. Naar men meldt, moet dit ongeluk te wijten zijn aan een grof verzuim, en vraagt men zich af, hoe het moge lijk is, dat er niet bij mannen van het vak, welke hierbij tegenwoordig ge weest moeten zijn, iemand geweest is, die op hetzelfde oogenblik den stroom heeft verbroken. Een tweede werkman kreeg eenige brandwonden, doch zijn toestand le vert geen gevaar op. ZONDAGSWET. Den 13en dezer zal de kantonrech ter te Goes te berechten hebben over treding der Zondagswet. Niet minder dan 40 inwoners der gemeente Bors- sele zijn voor het kantongerecht ge dagvaard ter zake dat zij op Hemel vaartsdag in het openbaar arbeid heb ben verricht. EN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Dezen keer zal ik het voorrecht heb >n, de lezers naar de maat van mijn fakke krachten, aangenaam bezig houden. Pa. is namelijk aan 't jubi- eren, omdat de courant vijf-en-twin- jaar bestaat en had daarom, zoo 1 Z.Edele, geen lust om op zoo'r "g de pen te hanteeren. In vertrou en gezegd, hou ik dat voor een uit ucht. Je kunt toch wel werken, al sa je in een feestelijke stemming. Is ik jarig &as en na 't eten niet lel lust had aan mijn schoolwerk te iginnen, dan heette het „Jan, jon- !n> ga aan je werk. Feestvieren °et je de ernstiger dingen niet doen irgeten." En dan was ik zoo goed iet, of ik haalde meetkunde en alge- 'a, of wat er anders voor vroolijk 'ui op de agenda stond, voor den lo en ging me daarin verdiepen. Overigens gaat het met jubilea soms jnderling toe. Ik kan het nu gerust ggen, want 't is al een poosje gele- maar ik heb op zekeren dag ook n jubilé gevierd. Maar denkt u, dat mand er notitie van heeft genomen? Jen sterveling 1 En de volgende eek moest ik op hoog bevel naai en neef en nicht, die ik niet goed a'i uitstaan, omdat hij zoo rammelt [et zijn valsche tanden en zij over 'ets dan de school kan praten, om ze i feliciteeren met hetzelfde jubilé, et voor mij stilzwijgend was voor tgegaan, namelijk de blikken brui loft. Ja, of u het gelooven wilt of niet, ik was in die dagen zes en een kwart jaar getrouwd met dc hoogere burger school. Dat is altijd, zooals u mis schien wel eens opgemerkt zult heb ben, een ongelukkig huwelijk ge weest. Ronduit gezegd, heb ik altijd vreeselijk onder den pantoffel gezeten: kwam ik te laat straf, kwam ik iii 't- geheel niet nog grooter straf was mijn conversatie niet geleerd en boeiend genoeg, alweer straf. Tenslot te kon ik het dan ook niet meer uit houden ik heb bij pa een verzoek tot echtscheiding ingediend eu van deze week af is die uitgesproken. Ja, ja, om u het groote nieuws dan maar dadelijk in weinig woorden te vertellen ik hen van school. Ieder een heb ik de hand gedruktden directeur, de leeraren en Dollee. Zoo verheugd keken ze allemaal, dat ik er van overtuigd ben, dat ze me het beste toewenschen en de toekomst rooskleurig inzien. Pa beweert wel, dat ze blij waren me kwijt te raken, maar die Uitlegging wil, hoe ik het ook probeer, er maar niet bij me in. Iemand heeft dan toch, zou ik mee- nen, zijn gevoel van eigenwaarde. En het feit, dat de vacantie naderde, zal tot de verheugde gezichten ook wel wat hebben bijgedragen. Maandag ben ik dan ook maar weggebleven. Dat is tegenwoordig zoo het gebruik. Als je weet, dat je toch niet overgaat, kom je maar niet meer, al is het ook nog geen vacantie. De leeraren blijven over met halve klas sen, waarmee ze niets kunnen begin- INBRAKEN. Donderdag-nacht heeft wederom ©en brutale inbraak plaats gehad; dit maal in de Warmoesstraat 122 te Am sterdam, bij de firma Gompertz en Lezer, grossiers in dames-mode-arti kelen. Door een onbewoond huis zijfn de dieven naar hoven gegaan en hebben zij zich, gejijk de Tel. meldt, vandaar toegang verschaft tot de kantoorloka len van bovengenoemde firma. Het doel van liet bezoek gold de brand kast, die zij onmiddellijk „onderhan den" hebben genomen. Een groot gat werd in den kastwand geslagen en zoo het slot geopend. Het aanwezige „eld werd goede buit verklaard, de boeken als waardeloos over den grond geworpen. Overigens wordt niets vermist, de dames-mode-artikelein waren blijk baar niets voor de „heeren", die over bet algemeen zeer ruw zijn te werk jegaan en ook nog aan de kantoor meubelen schade hebben toegebracht, waarna zij het gebruikelijke „souve- nier" achterlatend, zijn verdwenen. De politie heeft, onmiddellijk een nauwkeurig onderzoek ingesteld.. De firma Gompertz en Lezer, die nog niet precies kon opgeven, wat er gestolen was veel geld wordt nooit in de brandkast achtergelaten was bij de Nederlandsche Lloyd verzekerd. BRAND IN HET WATER. Te Oudepekela ontstond brand in de wijk der fabriek „Ceres". Zooveel gassen hadden zich ontwikkeld, dat- waarschijnlijk een brandende lucifer vlammen van het water deed opstij gen. De schepen moesten uit de wijk worden verwijderd. IIAAGSCHE SCHOUWBURG- QUAESTIE. ,Het Volk" meldt, dat de Haagsche afdeeling der S. D. A. P. aan Gedep. Staten van Zuid-IIolland vernietiging gevraagd heeft van het Raadsbesluit tot aankoop van het schouwburgber- rein aan de Koningskade aldaar. DIRECTEUR-GENERAAL POS TERIJEN EN TELEGRAPHIE. Het Hblcl. verneemt, dat de direc teur-generaal der posterijen en tele- graphie, de liefer G. J. C. A. Pop, ern stig overweegt, als zoodanig af te tre den, daar hem niet de zelfstandig heid wordt gelaten, die hij voor een goed beheer van het bedrijf noodza kelijk acht. BRANDEN. Door onbekende oorzaak ontstond brand in het huis bewoond en in ei gendom toehehooreaide aan Jannes Schapink, landbouwer wonende in 't Loo nabij Wierden. De brand nam zoo snel in omvang toe, dat aan redden niet te denken viel, De geheele inboe del ging verloren, twee varkens kwa men mede in de vlammen om. Twee koeien en een paard konden nog tij dig uit het brandende perceel verwij derd worden. Het huis was verzekerd, de inboedel eveneens. Donderdag brak te Schagen een he vige brand uit in het speelgoedmaga zijn van den heer J. Merz. Weldra stonden ook de aangrenzende percee- len, die van den heer C. Rol, banket bakker en mej. de Wed. Wilhelmus, in modes, in volle vlam. Be Schager brandweer, weldra versterkt met brandspuiten uit de Zijpe en Barsin- gerhorn, kon geen van deze drie per- ce-elen behouden. Alleen met g.röote krachtsinspanning wist men de win kelzaken van den lieer J. Slikker en de slagerij van den heer J. ICweldam, voor vernieling te behoeden. De sla gerij evenwel, verkreeg eene belang rijke schade. Een der spuitgasten van de Schager gynmastenspuit Ly.cur- gus, verkreeg door glasscherven eene ernstige beenwonde. Per rijutig werd hij naar Alkmaar vervoerd. Verzeke ring dekt bij allen de schade. nen en houden die aangenaam bezig, de leeraar in de gymnastiek houdt een schietwedstrijd, met een eersten ■prijs van vijf-en-zeventig cent en een poedelprijs van een halven, kortom, 't is toch niet zooals anders. En bo vendien had ik mijn tijd hoog noo- dig, om eens rustig na te denken over de vraag, welk vak ik nu zal gaan beoefenen. Aan de studie gaan acht ik onwel willend. Herhaaldelijk lees jo in de couranten van overlading in de we tenschappelijke vakken. Medici zijn er al te veel, ingenieurs komen er te veel en zou ik nu aldus eéiï ander zijn bestaan gaan betwisten Dat laat mijn edelmoedigheid niet toe. Post ambtenaar worden schijnt me minder gewenscht, omdat daar zooveel aard rijkskunde bij te pas komt, die op school nooit een van mijn beste vak ken was. Precies te weten hoe je een briefkaart naar Roordahuizum of Rilland Bath verzenden moet, lijkt me een zware eisch aan iemands ver nuft. Pa en ik hebben aan telegrafie ge dacht, maar dat is een vak waar de klad in gekomen is. Marconi doet het al lang zonder draden, nog een stap je verder en je doet het ook zonder toestéllen, in zoover, dat ieder zijn eigen apparaatje in huis krijgt, waar mee hij telegrafeert, waarheen hij wil. Bovendien heeft de telegraaf te veel concurrentie van de intercom munale telefoon. „Ga dan bij de telefoon", zei pa. i Maar ik heb niet gehoord, dat mijn- DE „ROTTERDAM" TE NEW-YORK. De correspondent te New-York van de Tel. schrijft: „Al dagen te voren- hadden wij met verlangen uitgezien naar het 3de grootste stoomschip ter w-ereld, de „Rotterdam", van -de Holland-Ameri- kalijn. De New-Yorker bladen brach ten eiken dag nieuwe artikelen over het buitengewone schip van de maat schappij, die hier zooveel sympathie ondervindt. Toen de geweldige leviathan dan ook binnenkwam, was er één kreet I van bewondering over het schip. In den avond vóór den feestdag lag de geweldige stoomboot, glansrijk ver licht, in het dok te Hoboken. Honder den gasten kwamen per auto en han som aanrijden, om aan het grootste feest deel te nem-en. In de schitterende rook- en gezel schapszalen waren de meeste heeren der haute finance", rechtbanken, etc., en de groote kooplieden uit Niew-York vereenigd met veel l-eden der Ameri- kaansche pers. Trots het grootie aan tal gasten, bemerkte men nauwelijks eenig bedrijf aan boord. Alles ging zoo buitengewoon geregeld, zoo kalm en voornaam, a-ls waart ge slechts met enkele personen hier. De Amerikanen, die zich nooit laten overbluffen, keken nu toch wiel een beetje bescheiden. Men hoorde voort durend kreten van bewondering over zoo'n -geweldig stoomschip. De directeuren voor New-York, de heeren Gips en Van Doorn, hebben dien avond zeer véél complimenten over het stoomschip gehoord." GESCHORST. Men meldt uit Tiel De ambtenaar J., die een aan klacht wegens huisvredebreuk tegen zijn superieur, den inspecteur vam be lastingen, instelde, is door deze voor 5 -dagen geschorst. ONTHULLING BORSTBEELD DR. HüLSMANN. Vrij dagmiddag had in de Openbare Handelsschool te Amsterdam da ont hulling plaats van de-, buste van wij len dr. J. H. H. Hülsmann, in leven directeur dier school. HOLLANDSCH-BELGISCHE COMMISSIE. De Nederlandsche afdeeling van- de I-Iollandsoh-Belgische Commissie heeft ter vervanging van de heeren Heems kerk -en Talma, wegens -hun optreden als minister, benoomd tot bestuurs leden de heeren jhr. De Bxauw en jhr. S. van Citters. laatstgenoemde lid van «ie Tweede Kamer. Het bestuur van de Nederlandsche afdeeling is thans samengesteld uit de heeren Tydeman, voorzitter, jhr. De Brauw, secretaris, Treub, jhr. Van Asch van Wijck, jhr. Van Nis pen tot Sevenaer en jhr. Van Citters. ONGELUKKEN. Donderdagmorgen klommen eenige jongens op een wegveger, z.g. lorrie, welke bevestigd was achter de paar dentram, die het dorpje Hoogkarspel passeerde. Het achtjarig zoontje van den heer Molenaar viel, zonder opge merkt te worden door het tramperso neel, onder de lorrie en kreeg de beide zij wielen over het linker been tje. Een voorbijganger nam den jon gen op en spoedde zich met hem naar de woning van Dr. Nuijens, die hem onder behandeling nam. Vrijdagmor gen is liij aan de gevolgen overle den. HET NEDERLANDSCH-INDISCH TOON EEL. Gelijk reeds uit Batavia werd g' seind, is het optreden van het gezel schap Kimmel-Chrispijn een succes geweest, of, gelijk de „Java-Bode" schrijft, liet, "Nederlandsch-Indiscli Tooneel heeft met den „Veroveraar" het kunstlievend_publiek te Batavia heer I-Iubrecht het directeurschap denkt neer te leggen en ik kan me toch kwalijk als telefoonjuffrouw gaan verhuren. Daarop zijn we op het denkbeeld van den handel gekomen, maar daar tegen schijnt een bezwaar te bestaan, in zoover, dat je dien tegenwoordig alleen met een groot kapitaal kunt drijven en daarvoor een naamlooze vennootschap noodig hebt, die nu juist op dit oogenblik dat gaat gewoon lijk zoo niet voorhanden is. Boven dien kan ik niet zeggen, dat die na meloosheid me erg bevalt. Tot dus ver was mijn naam bekend, zóó zelfs, dat, wanneer er op de I-T. B. S. iets gebeurd was, dé leeraren gewoonlijk zeien „o, dat zal Jan Fidelio wel weer gedaan hebben En om dan op eens je naam te verliezen, naderhand te moeten bedenken, dat wanneer ze naar je vragen: „hoe maakt hij het ten antwoord gegeven wordt„o, die is een naamlooze vennootschap ge worden", is iets dat mij bepaald on aangenaam treft. Zoodat ik maar van den handel heb afgezien. Zoo kwamen we als van zelf op de nijverheid. De groote nijverheid, zegt pa, is alvast buitengesloten, want daar hebben ze alweer ingenieurs voor noodig. Het fabriceeren van lo comotieven, bruggen over de Maas en dergelijke zal dus mijn levensdoel niet zijn. Ik schik me daarin zoo groot zijn mijn eischen niet. Dus bleven de middelsoort- en de klein-industrie over en de laatste viel er ook weer af, want daar behoort bijvoorbeeld de veroverd. Het blad spreekt van een schitterend entrée, met een volle zaal en een zorgvuldig aangekleed too neel. Geroemd wordt het spel van Chrispijn en de bladen vergelijken hein met een veldheer te midden van zijn onder-aanvoerders, in tegenstel ling met Bouwmeester, die als een toren boven zij n medewerkers uitstak. Voorts prijst de „Java-Bode" nog in het bijzonder mej. A. Ie Grand als Atie. VERGADERING VAN MAL CONTENTEN. In de samenkomst der Malconten ten onder de vrijzinnigen, Donderdag in het gebouw „Eensgezindheid" te Amsterdam gehouden, werd het pas verschenen werk van prof. Cannegie- ter, van Utrecht, „De Moderne Rich ting", besproken. De heer A. Bin- nerts, predikant bij de Doopsgezinde Gemeente te Haai'lem, leidde de be spreking in. Nadat de beschouwingen van den hoogleeraar tot een levendige gedach- temvisseling aanleiding hadden ge geven, kwam een voorstel ter sprake, om de Vereen, van Malcontenten te ontbinden, omdat dezen content kon den zijn over de wijze, waarop hunne denkbeelden waren besproken. De groote meerderheid verklaarde zich echter tegen het voorstel, zoodat men besloot de vereeniging te doen voortbestaan. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Goes ds. J. J. Homburg te Groede. Aangenomen het beroep te de Knijpe doolr den heer IJ. B. Kalma, cand. te Mantgum. Het st. Timor, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 10 Juli Perim. Het st. Java, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Juli van Suez. Het st. Sumatra, van Amsterdam n. Batavia, vertrok 10 Juli van Suez. Het st. Eemland, van Buenos-Ayres naar Amsterdam, vertrok 7 Juli van Montevideo. Het st. Zaanland, van Amsterdam naar Buenos-Ayres, vertrok 9 Jul'iv. Boulogne. Het st. Sindoro, van Java naar Rotterdam, vertrok 10 Juli van Perim. Het st. Prins Willem II vertrok 10 Juli van Amsterdam naar Parama- riibo. Het st. Rotterdam arriveerde 10 Jul5 van New-York te Rotterdam. ZONDAG 12 JULI. NED. GEREF. KERK. GROOTE KERK. Vroegpreek 7 ure, Van Paassen. (Vrije plaatsen). Voorm. 10 ure, Ds. Ph. Hoedemaker, pred. te Amsterdam, 's Avonds 6 ure, Ds. Barbas. Daaikzegging. H. Avondmaal. NIEUWE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. M. A. van Rhijn, pred. te Apeldoorn. JANSKERK. Voorm. 10 ure, Ds. Knottenbelt, BAKENESSER-KERK. Voorm. 10 ure, Ds. Swaan, H. Avondmaal. VEREEN, v. VRIJZ. HERVORMDEN. Lokaal: „Weten en Werken". (Gedempte Oude Gracht). Geen dienst. EGLISE WALLONNE. 10$ heures, du matin, Mr. Martin Dupont. GEREFORMEERDE KERK. (Ged. Oude Gracht). Voorm. 10 ure, Ds. Mulder, 's Avonds 5J ure, Ds. Mulder. EBEN-HAëZER-KERK. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5$ ure, Ds. Tibben. tandheelkunde bij, die een motor van een tiende paardekracht. noodig heeft, om den menschen hun scherpe kiezen af te slijpen- Alweer een wetenschap pelijk vak dus, waarin ik, om de concurrentie niet te groot te maken, gezworen heb me niet te hegeven. In de middelsoort nijverheid dach ten Da en ik aan de boekdrukkerij. We zijn toen naar een kennis van pa gegaan, die in 't vak is, maar die ons afried daarin te beginnen, „want" zei hij „daar is niets in te verdie nen". Daar hebben we dus maar van afgezien, want, niet waar, hoe moet je leven van een vak, waar niemen dal in te verdienen is Zoo zijn er, naar ik nu gehoord heb, een heele- boel vakken. We gingen naar een bloemist, om te vragen, of er in zijn vak ook kans was om vooruit te komen. Hij zei, dat je je jongens evengoed steenen kon laten kloppen als bloemist laten wor den. De prijzen werden hoe langer hoe lager, de buitenlanders gingen zelf telen en zoo voorts. Daarop kwamen we bij een bier brouwer. Die vond, dat je je zoons evengoed hun hals kon omdraaien, als ze in de bierfabricage doen. Hij keek me daarbij zoo woest aan, dat ik een oogenblik bang werd voor mijn leven. Toen hij een oogenblik daarna een glaasje bier schonk en de quali- teit daarvan warm aanprees, dacht ik, dat die afkeer van zijn vak mis schien wat overdreven zou zijn. Enfin, om kort te gaan, we kregen ongunstige berichten over alle vak- NOORDERKERK (Ridderstraat). Voorm. 10 ure, Ds. W. Ringnalda. 's Avonds 6 ure, Ds. Ringnalda. CHR. GEREF. GEMEENTE. (Zuiderstraat). Voorm. 10 ure, Doc. van Lingen, 's Avonds 5$ ure, Doe. vaai Lingen. LUTHERSCHE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. van Bakel. Nam. 1 ure, Zondagsschool Nassau- laan. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. V-oarm. 10 ure, Ds. Hylkema. RKMONSTRANTSCH- GEREFORMEERDEN. Voorm. 10 u-re, Ds. K. F. Sparnaaij, Rem. pred. te Arnhem. KERK DER BROEDERGEMEENTE. Geen dienst. BAPT1STE GEMEENTE. (Lokaal: Stoofsteeg 6). Voorm. 10 ure, Onderl. Samenkomst Namiddags 12 ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Evangelische Sa menkomst. Maandagavond 78 ure, Meisjes- Vereeniging. Dinsdagavond S$ ure, Bidstond. Woensdagavond 89 uur, Jonge- lingsvereeniging. EVANGELISATIEGEBOUW. Jacobijnestraat 26. Voorm. 10 uur, J. Langenhorst, uit Den Haag. Nam. 12$ uur, Zondagsschool, 's Avonds 6 uur, J. Langenhorst. Maandagavond 6 uur, Meisjeskrans Maandagavond 8 uur, Jonge dock- terskrans. Donderdagavond- 8$ uur, Bidstdnd. EVANGELISATIE „der Goddelijke Genezing". Drappenierstraat 11 zwart. Voorin. 10 uur, Samenkomst. Spr.: de heer J. Haagsma, van Am sterdam. Nam. 3$ uur. Kinderbijeenkomst, 's Avonds 6 uur, Vrije Samenkomst, spr. de Heer Adr. Heijtink, van Zaan dam. Maandagavond 8 uur, Bidstond, ga- leid door dén heer J. Haagsma. Donderdagavond 7$ uur, Opwek kingssamenkomst, de Heer C. R. van Leeuwen, van Amsterdam. BENNEBROEK. Voorm. 10 ure, Ds. Montijn, pred. te Haarlem. BEVERWIJK. Voorm. 10 ure, Ds. van Beinmel, DOOPSGEZINDE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. van Calcar. BLOEMENDAAL. Voorm. 10 ure, Ds. J. A. C. van Leeuwen, pred. -te Alkmaar. HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure, Ds. de Hartog. Bevestiging van -nieuwe lidmaten. HILLEGOM. Voorm. 10 ure, Ds. A. van Veen, Emer. pred. te Voorburg, 's Avonds 6 ure, Geen dienst. HOUTRIJK EN POLANEN. Voorin. 10 ure, Ds. Baljon. SANTPOORT. Voorm. 10 ure, Ds. Bax. EVANGELISATIE. Voorm. 10 ure, de heer Hofmeester. SPAARNDAM. Voorm. 10 ure, Baljon. VELSEN. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Voorm. 10 ure, Ds. Berkelbach van der Sprenkel. IJMUIDEN. Geen opgave ontvangen. ZANDVOORT. Voorm. 10 ure, Ds. Posthumus Meijjes. Met medewerking van het Kerkelijk Zangkoor. leen, waar we naar informeerden. Dat wil zeggen over de vakken, die de menschen zelf uitoefenden. Het be drijf van hun buurman raadden ze met geestdrift aan. Zoo recomman deerde een bouwkundige het bierbrou- wen, de bierbrouwer het bollenkwee- ke-n en de bloemist het bouwvak. Ik heb van mijn leven op de H. B. S. heel wat ingewikkelde sommen opge lost, maar hieraan wist ik geen touw vast te knoopen, totdat mijn goeie vader tegen zijn neus tikte en zei „Weet je wat je hieruit kunt leeren, Jan Weet je het niet Luister dan goed. Dat buurmans boterham altijd vetter gesmeerd is 1" Die wijze les heb ik ter harte geno men. Intusschen heb ik nog geen vak gekozen. Weet een van de lezers er ook een voor me Laat ik in alle bescheidenheid mij zeiven beschrij ven. Lengte M. 1.80, voorkomen flink, bekend met talen, haar donker en krullend, algebraïsche vraagstukken leveren moeilijkheden op, gepaste vrijmoedigheid, schrift vrijwel lees baar, bereid óm machineschrift te leeren, stijlenfin, dat weet u, te gen flink salaris is geen bezwaar, hoofdzaak is mooie vooruitzichten, goed voetbalspeler, maar misschien doet dat er minder toe. Met het doorzenden van brieven zal de redactie zich met genoegen belas ten. JAN FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 9