Weerbericht F. P. BEICHEBT, Thermometerstand Letteren en Künsf INGEZONDEN. Kerk en School Sport en Wedstrijden koloniën Rechtszaken Gemengd Nieuws MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 13 Juli 1908. Hoogste barometerstand 768.4 m.M. te Horto (Azoren); laagste 749.8 m.M. ie Grisnez (Noordwestkust Frankrijk). Verwachting tot den avond van 14 Juli: Wind: meest matige Noord-Westelij ke tot Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht: opkla rend, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: iets koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 8 Uur 753 m.M. {Neiging tot vooruitgang. (Vorige stand te 8 uur 7ÖÓ m.M. Big: EZONDEN MEDEDEELINGEN A 86 Cts. per regel< 17 Anegang 17. PRACHTIGE SOBTEBROK) Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten, te Haarlem. Zondag 12 Juli Hoogste gisteren F. 70® Laagste heden nacht F. 6Qg Hedenmiddag 19 uur F. 99 Maandag 18 Juli Hoogste gisteren F. 71° Laagste heden nacht. F. 60 Hedenmiddag 12 uur F. 69e geval betreft vermoedt men, dat de êpoorwegwachter in de meening ver keerde, dat de tram nog wel de spoor lijn kon passeeren vóór trein 131 zou y oorbij komen, doch dat hij niet vol doende rekening hield met de omstan digheid, dat de tram op den drukken Zondag uit meer wagens dan gewoon lijk was samengesteld en daardoor 'Ook langzamer reed. Onmiddellijk is men begonnen met het vrijmaken van de spoorbaan. TWEEDE KAMER. WIJZIGING DER KINDERWETGEVING. In het Voorloopig Verslag omtrent het wetsontwerp tot wijziging der Kinderwetten wordt algemeen in stemming betuigd. Men achtte het een juiste wijze van handelen, in de be staande wetten partieele herzieningen aan te brengen, zoodra de praktijk de behoefte daaraan aan het licht heeft gebracht. Onze kinder-wetge- ving zal door het thans voorgestelde op onderscheidene punten wezenlijk worden verbeterd. Intusschen hadden vele leden gewenscht dat de Regee ring in haar herzieningswerk nog verder ware gegaan. O. a. hadden zij het oog op het onvoldoende der straf- réchtelijke sanctie van den plicht der ouders tot verzorging en opvoeding hunner kinderen. Maar zelfs binnen de begrenzing der thans voorgedra gen wijziging vielen, h. i. nog wel en kele urgente wijzigingen, die In het .wetsontwerp niet zijn opgenomen. Zoo wenschte menlo. wijziging van de artt. 374e en -440b B. W. in dien zin, dat het antwoord op de vraag of herstel in de ouderlijke macht of voogdij zal plaats hebben niet enkel daarvan afhankelijk wordt gesteld of de feiten, welke vroeger tot ontheffing of ontzetting hebben geleid, zich niet langer daartegen ver betten, maar dat beslissend zij, wat het belang van het kind vordert; 2o. recht van hooger beroep van den Voogdijraad, indien een ander tot voogd is benoemd dan de raad had Voorgesteld3o. het hooren van den Voogdijraad in appèl ook indien de uitspraak, waarvan appèl, overeen komstig zijn vordering, wasen eeni- ge meerdere bepalingen omtrent het geding tot ontzetting uit ouderlijke macht of voogdij in beroep4o. her ziening der Armenwet, in het belang peuer goede verzorging van verwaar loosde kinderen5o. een nieuw begin sel van subsidieering der verplegende yerecnigingen, nl. dat van subsidie in de kosten der voor de verpleging 'der verwaarloosde kinderen gebruik te gebouwen; 6o. hooger subsidie voor de verpleging van „Regeerings- kinderen" dan voor de „voogdijkin deren", daar in 't eerste geval de Staat van verpleging wordt ontlast 7o. verhooging van de bezoldiging der secretarissen van de Voogdijraden. Dat de gelegenheid tot subsidieering yoor verpleging van verwaarloosde kinderen in verschillende richtingen wordt uitgebreid, juichte men alge meen toe. Sommige leden zouden ech ter gaarne hebben gezien, dat. de Mi nister nog verder was gegaan en voor subsidieverleening ten behoeve der verpleging vana. de natuurlijke kinderen b. do kinderen, over wie de voogdij aan de vereenigng is opge dragen, en c. de kinderen wier ouders beide of een van beide op andere wij ze dan door ontheffing of ontzetting de voogdij hebben verloren, niet als voorwaarde had gesteld, dat vóór de voogdij-opdracht aan de vereeniging art. 439a B. W. moet zijn toegepast. De noodzakelijkheid dier beperking zagen zij niet In Intusschen hadden vele leden tegen de voorgestelde regeling toch ernsti ge bedenkingen. Er werd op gewezen, dat de nieuwe bepalingen de praktijken, waartegen zij zijn gericht, slechts gedeeltelijk zullen tegengaan. Voortaan zal do er kenning van het natuurlijke kind, on der voogdij eerier vereeniging ge steld, niet meer voldoende zijn om het aan die vereeniging te onttrekken. Doch ongewijzigd blijft, dat de wetti ging van het kLnd steeds de ouderlij ke macht medebrengt. Het blijft dus in do macht der moeder staan, door een huwelijk met het eerste het beste individu, dat zich daartoe loent, het kind uit de handen der vereeniging los te krijgen en tn haar huls te doen terugkeere®. Over de werking der tuchtscholen, die naar aanleiding van de voorstel len betreffende plaatsing in de tucht school door den burgerlijken rechter ter sprake kwam, werd verschillend geoordeeld. Sommige leden meenden, dat die werking niet in alle opzichten bevredigend was. Volgens hunne in lichtingen beslaat er aanleiding voor twijfel of de tucht er v el genoegzaam op den voorgrond treedthet schijnt dat voor vele jongens het verblijf op de school geenszins het karakter van straf heeft. Andere leden hadden een bevredi genden indruk van de wsrkfng dezer scholen. Sommige leden oordeelden een verblijf van een jaar, zooals thans voor kinderen boven den 14-ja- rigen leeftijd wordt toegestaan, te lang als maatregel van tucht. Voor kinderen ouder dan zestien, althans voor die ouder dan achttien jaar, wil den zij de mogelijkheid van plaatsing in een tuchtschool wegens misdraging van het kind, geheel afschaffenvooi hen past de tuchtschool niet MOTOR- EN RIJYVIELWET. Het bestuur der Nederlandsche j Automobiel-club, heeft een verzoek schrift gezonden aan de Eerste Ka mer naar aanleiding van de aanne ming door de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal van het ontwerp tot wij ziging der Motor- en Rijwielwet 1905 Stbl. 69. De volgende grieven worden aan gevoerd le Aan artikel 15 der Motor- en Rijwielwet 1905 wordt zoo goed als alle reden van bestaan ontnomen. Immers, dezelfde gronden, die de wetgever van 1905 aanvoerde vóór het beginsel van art. 15, zijn even veel gronden ter bestrijding van de thans door de Tweede Kamer aange nomen bevoegdheid der gemeentebe sturen tot eene snelheidsbeperking van 10 K.M. binnen de bebouwde kom men. Artikel 15 zal nu verder alleen gelden buiten de bebouwde kommen der gemeenten, hetgeen bij de uitge breidheid dier bebouwde kommen, een zeer beperkt terrein is. 2e. De thans voorgestelde bepaling zal in de praktijk blijken te zijn pla gerij voor automobilisten en ambtena ren. Zonder dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer op den weg wordt belemmerd of in gevaar gebracht, zil de ambtenaar den auto mobilist moeten bekeuren, die in een stil en weinig bevolkt gedeelte der, soms zoo uitgebreide, bebouwde kom eener gemeente, meer dan 30 K.M. per uur rijdt. Bovendien bedenke men de plagen de moeilijkheid voor den bestuurder, om telkens de verschillende snelhe den, door de gemeentebesturen be paald, nauwkeurig te onthouden, wel ke snelheden bovendien in eene zelfde gemeente, die verschillende kommen heeft, ook nog weer kunnen verschil len. Het automobielverkeer eischt eene uniforme regeling door het geheels rijk. 3e De voorgestelde bepaling zal te genover den buitenlandschen automo bilist, die boven het door de gemeente bepaalde maximum rijdt, geen effect hebben. Het bij verstek gewezen von nis kan tegenover den buitenlander niet worden geëxecuteerd. 4e De invloed van Gedeputeerde Staten en het vernietigingsrecht der Kroon zijn geen genoegzame behoed middelen tegen willekeurige uitbrei ding der bebouwde kommen door ge meentebesturen. Voor belanghebben den toch bestaat te dezen aanzien geen rechtsmiddel, zoodat bij Gedepu teerde Staten tegen gemeenteverorde ningen geen beroep kan ingesteld worden, terwijl het vernietigings recht derKroon gebonden is aan strijd met de wetten of het algemeen provinciaal belang of het algemeen belang 5e De snelheidsgrens van 10 K.M., waartoe gemeentebesturen vermogen af te dalen, is te laag. Daar gelaten de onverdedigbare in consequentie tusschen de voorgestelde snelheidsbeperking en artikel 15 der wet, is de 10 K.M.-grens, in vergelij king met snelheden van andere voer tuigen, waarop de gemeentebesturen geen invloed hebben, te laag gesteld. Ingevolge lastgeving van de minis ters van binnenlandsche zaken en van openbare werken in DuitschlafiE heeft een onderzoek plaats gevonden naar de snelheden van voertuigen door paarden getrokken, hetwelk tot resultaat had, dat een eenpaards rij tuig 20 tot 22 K.M. per uur rijdt cn equipages van 25 tot 30 K.M. In de bebouwde kom eener gemeen te zegt adr. verder, zal o.a. een fiets rijder, een huurrijtuig, een honden kar, den automobiel spottend kunnen voorbijrijden. Een geneesheer zou men aanraden voor ernstige gevallen, waarbij spoed vereischt wordt, zich liever van paar den dan van een automobiel te bedie nen, aangezien de wetgever toestaat met paarden aanzienlijk harder te rij den dan met een automobiel. 6eDe voorgestelde bepaling zal nadeel toebrengen aan het vreemde lingenverkeer en den automobielhan del Adressanto verzoekt dus de voorge stelde wetswijziging te verwerpen en vertrouwen te stellen in artikel 15 dier wet, dat het middel aan de hand doet omroekelooze bestuurders te straf fen. PERMITSTELSEL VOOR TRANS- VA AL-KOLONIE. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat door de op 1 Januari 1908 in werking getre den Transvaalscbe „Immigrants Res triction Act 1907" het permitstelsel voor de Transvaal-kolonie is afge schaft. Personen, die zich naor Transvaal- kolonio wenschen te begeven, behoe ven derhalve niet meer in het bezit te zijn van een permithunne toela ting aldaar wordt geregeld door bo vengenoemde wet, waaromtrent na dere inlichtingen zijn te bokomen aan hot Departement van Landbouw, Nij verheid en Handel. Voor toelating in de Oranje-Rivier- kolonie is het bezit van een permit nog vereischt. Personen, die een zoo danig stuk wenschen te verkrijgen, moeten zich wenden tot den kolonia len secretaris of den onder-kolonialen secretaris, aangezien de permit-kan- toren te Kaapstad, Port-Elisabeth, East-London en Durban zijn opgehe ven. OOK VACANTIE Een Amsterdamsche onderwijzer schrijft in de „Volksschool" Na Pinksteren liet ik mijn klasse een opstel maken over de vacantie. Een van die opstellen volgt hier on gecorrigeerd DePinkstervacantie. Donderdag om 12 uur kregen we vrij. Vrijdagmorgen om half zes werd ik geroepen om op te staan. Toen ik me aangekleed had, ging ik me was- schen pu was op tijd aan de melk inrichting. We laden er de flesschen op, ik haalde de blikjes, paste de dek sels op, laadde er de melk op en reden uit. Het was een vracht140 flesschen 70 kan zoete melk en 35 kan karnen- melk. Op de Nassaukade begin de drukte. Op den Jacob van Lennepkade moest ik met 3 flesschen en 1 kan zoete melk weg en was spoedig terug. Bij den Potgieterstraat ging ik met3 flesschen en 1 /2 kan zoete en een hal ve kan karnemelk weg en was over een kwartier terug. Toen ging ik met 1 heele, 2 halve flesschen en 11/2 kan zoete melk en was na vijf minuten terug. Op de Da Costakade ging ik weer weg met 7 flesschen en 1 kan zoete en was over 3 kwartier terug, telde mijn geld uit en ging naar huis. De volgenden dagen ging het ook zoo en als ik vrij was ging ik voetballen. De jongen is 12 jaar. Vaak gebeurt het, dat in den namiddag zijn oogen toevallen. INLICHTINGEN OVER ARGEN TINA. De heer G. A. Gulden, vertegenwoor diger van het Alg. Ned. Verband, te Rosario de Santa F6, is Donderdag 16 Juli, des namiddags van 2 tot 5 uur op het kantoor Wijnstraat 81, Dord recht, te spreken voor leden van het A. N. V., die inlichtingen verlangen over Argentinië (Zuid-Amerika). KWARTJESVINDERS. Dat treurige zaken wel eens een vermakelijke zijde hebben, bleek Don derdagmiddag, zegt de N. Ct. Men weet, dat de Haagsche politie sedert eenigen tijd een campagne heeft ge opend tegen de zg. kwartjesvinders. Voor de woningen waar zij verblijven zijn politieposten geplaatst. Gaan de heeren de straat op, dan worden zij overal door de agenten gevolgd, zoo dat zij dan geen gelegenheid hebben hun „beroep" uit te oefenen. Toen dan ook twee bekende kwart jesvinders gestationneerd in het Lam groen Donderdagmiddag per fiets een uitstapje wilden maken, werden zij onmiddellijk door twee agenten, even eens per fiets, gevolgd. Op dit gezel schap minder gesteld, keerden beide vrienden naar hun huis terug, alwe der gevolgd door de twee agenten. Doch nu zij toch aan,het rijden wa ren, bleven zij ten pleziere van veel publiek de route: Lamgroen, Verver straatje, Spui en Ammunitiehaven een uurtje rondpeddelen, steeds achter volgd door de twee agenten. Het baan tjerijden moede, gingen daarop de heeren ergens een hartversterking ne men en trokken ten slotte overhet Spui en do Amsterdamsche Veerkade met hun beide oppassers naar het centrum der stad. MIDDENSTANDSCONGRES. Op de dagorde van het op 29 en SO Juli a.s. te Dordrecht te houden 5e Nationaal Congres voor den Handel- drljvenden en Indüstrieelen Midden stand komt als eenig onderwerp voor „de vakopleiding van den midden stand." Een reeks praeadviezen zijn daar over reeds van de heeren dr. D. Bos, J. N. Hendrix, Frans Keulemans en dr. H. Lambrcchts verschenen, welke in druk aan de leden van den Mid denstandsbond zijn verzonden. De belangstelling in dit onderwerp is buitengewoon groot, zoowel in mid denstandskringen als daarbuiten. Ook van Regeeringswege wordt die belang stelling getoond, daar de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het voornemen heeft het congres persoon lijk bij te wonen en bij eventueele ver hindering zich officieel zal doen ver tegenwoordigen. De Belgische Regeering heeft be licht gezonden, dat zij zich op dit con gres officieel zal doen, vertegenwoor digen en benoemde daartoe professor Pyfferoen als Regeeringsvertcgen- woordiger van België. TE WEELDERIG LEVEN. De burgemeester van Kampen heeft deze week een circulaire gezonden aan neringdoenden in die gemeente, waarin gewezen wordt op het z groote daar bestaande euvel, dat som mige leerlingen van den hoofdcursus schulden maken, dikwijls tot een zeer aanzienlijk bedrag, ten gevolge van 't aan hen verleenen van krediet door neringdoenden, een euvel, dat zooda nige afmetingen heeft aangenomen, da* de bevoegde autoriteit zich daar mede heeft bemoeid en daaromtrent strenge voorschriften heeft uitgevaar digd. Het schijnt, meldt verder die circu laire, dat de pogingen in het werk ge steld om het verleenen van krediet aan die leerlingen te doen eindigen, niet of niet voldoende hebben gebaat, althans uit het gesprokene door den minister van oorlog in de Tweede Ka mer van 2 Juli mag worden opge maakt, dat het voornoemde euvel nog niet is verdwenen, terwijl daarbij de minister nog meedeelde, dat wanneer nog langer van dat kre-d ie t ver le enen bleek door neringdoenden, door hem zou worden overwogen, den hoofd cursus naar elders te verplaatsen. Hot behoeft geen betoog van hoe onberekenbare schade een dergelijk besluit voor de gemeente zou zijn, een onherstelbare schade dan aan de ge meente toegebracht door de schuld van haar* eigen ingezetenen. Door den Burgemeester wordt dan ook in het algemeen aan de neringdoenden liet zeer dringende en zeer ernstige ver zoek gericht, het door de bevoegde au toriteit uitgevaardigde verbod aan on derofficieren van den hoofdcursus om op krediet te koopen of Zich op krediet diensten te doen verleenen, eendrach tig te steunen en mitsdien aan die heeren geen voorwerpen te leveren of •diensten te bewijzen, dan tegen con tante betaling. De examens ingesteld dooi* de Ver eeniging van Muziekonderwijzers- en Onderwijzeressen, zullen voor liet eerst dit jaar gehouden worden in de maanden November, voor het schrif telijke, en December, voor het monde linge gedeelte te Utrecht. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 13 Juli 1908. Geachte Redactiel Gaarne verzoekt ondiargeteekende eenige plaatsruimte in uw blad voor de goede zaak der Kinderherstellings- en Vacantickolonies, niet twijfelende, of u zult deze wel willen afstaan, waar uwe sympathie in deze eenige dagen geleden duidelijk bleek uit „Om ons Heen", no. 769. Sinds verleden jaar trad onderget. op als voorzitter eener propaganda- commissie, daartoe aangezocht door het bestuur der afdeeling Haarlem en Omstreken en mocht met medewer king van de commissieleden het ge noegen smaken, dat door persoonlijk bezoek en circulaires de inkomsten eenigszins zelfs in betrekking tot de bestaande inkomsten belangrijk stegen, maar wat beteekenen een paar honderd gulden meer, wanneer daar op direct de mededeeling volgen moet, dat voor de uitzending van elk gemid deld eene som van ongeveer f 30 noo- dig is? Die versterking der financiën kon dus een 8 a 7-tal kinderen meer doen profiteeren van bosch- en zeelucht. Maar wat zegt dit in verhouding tot het schrikbarende getal elf hon derd zeventien in bovenbe doeld „Om ons Heen" genoemd? Over weinige dagen begint de va cantie weer voor arm en rijk onzer schoolbevolking. Gij, die daartoe in staat gesteld door uwe ruimere middelen, met uw kinde ren de stad kunt verruilen voor rui mer luchten, gedenkt met een reis penning de beschermelingen der af deeling Haarlem en Omstreken van het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en vacantiekolonies. Zendt uw giften of bericht van uw toetreden als lid (tegen een jaarlijk- sche contributie van ten minste 50 ct.) aan het adres van één der ondergeteo- kendesn, maar...... doet het spoe- d i g, opdat nog dit jaar meerdere jeugdige „stumpers" van uwe welda den kunnen genieten. Mevrouw Wed. W. J. S. BADON GHIJBENHUIJSINGA, le Penningmeesteresse, Wilhel- minapark 6. Mevrouw J. C. OP 't EIJNDE STOLP, le Secretaresse, N. Gracht 58. Ed. A. v. BILDERBEEK, Voorz. der Propaganda-commissie, Langendijkstraat 10 rood. Met dank voor de plaatsing, geachte Redactie, Uw Dvv. Dr., Ed. A. VAN BILDERBEEK. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg afge legd het doctoraal examen in de rechts wetenschap door de heeren E. J. M. Sassen en A. J. C. M. Nelissen; het doctoraal ex. In de klassieke letteren door den heer F .W. Grebe; het candi- daats-ex. in de Nederl. Letteren door den lieer W. van Eeden; het 2e candi- daat-ex. in de theologie door den heer J. G. de Jongh. De heeren L. Hillesum en J. C. P. Sinits, die promoveerden tot doctor in de klassieke letteren, verkregen daar bij het praedlcaat cum laude. Lelden. Voorbereidend examen Ned.- Ind. adm. dienst de heeren Chr. H. A. Reimer8 en P. W. Palte. Bevorderd tot apothekers de heeren W. A, Goddijn, J. A. Speltie en A. H. van de Velde. VOETBAL. In de Zaterdagavond te Amsterdam gehouden bestuursvergadering van den Nederlandscben Voetbalbond is wel over competitie-indeeling voor het volgend seizoen gesproken, doch geen enkel bepaald besluit genomen. 27 September zijn de eerste klasse elf tallen vrij wegens een proefvvedstrijd, ia verband met deelname van een Nederlandsch elftal aan de Olympi sche spelen, beginnende 19 October Ook 18 October zal vermoedelijk niet in het Westen door de eerste klasse clubs gespeeld worden pogingen zul len aangewend worden om de rege ling in Londen niet te doen geschie den door afvalsysteem met mededin ging van de vier Engelsche elftallen, maar de deelnemende bonden van het vasteland te laten strijden voor den eindstrijd tegen een van de vier En gelsche elftallen (Groot-Brittannië, Wales, Ierland, Schotland). Er worden medaljes beschikbaar ge steld voor hardloopwedstrijden van voetballers, die minstens 3 competitie wedstrijden gespeeld hebben in het afgeloopen seizoen. De wedstrijden worden gehouden in Deventer op 23 Augustus en in het westen ook in Augustus in een nog nader vast te stellen plaats. Wanneer het Neder landsch elftal in Londen onmiddellijk mocht afvallen, dan zal getracht wor den toch meerdere wedstrijden te spe len, bijv. tegen Oostenrijk in Londen. 30 cn 31 Augustus worden in Den Haag proefwedstrijden gehouden van spelers in aanmerking komende voor het Nederlandsch elftal. WOESTDUIN. Het was Zondag wat men noemt echt zomerweder, en het hippisch sportpubliek had zich niet onbetuigd gelaten en was in grootsn getale op gekomen. De baan was ietwat aan den zware® kant, de starts waren goed evenals de overige regeling. De pr ij zendraverij werd gewonnen door don Rus Cesarewit'ch, gereden door Mol. Rapid Boy vertikte het om zijn snelst getoonden tijd te laten zien, anders was „op stap" dit nummer door dezen hengst gewonnen. Ixion scheen nog niet „fit" te zijn, althans Admiraal Togo wist met een lengte te winnen. Jammer voor den jeugdigen v. Epe- ren, die op Leda in den zadel was, dat hij niet won. Threlfell aan wie® dit „Rotterdamsch jongetje" -en goe den leermeester heeft, kan met ge noegen op zijn les geven neerzien die jongen wordt goed. Elinlca won uiterst gemakkelijk de recorddraverij. Deze leerling-pikeur belooft eveneens een goed rijder te zullen worden. Killick bracht op superieure wijze Royal Romance in de vexkoopsren naar voren. Budgerigar weigerde in dit nummer van start te gaan. Gladsome was wederom tweede. Balaklava won het groote dravers nummer, waarin Alwina, maar vooral Goudster, een goede course maakte. Vent d'Ouest was ol heel spoedig ge- disqualificeerd. Brunhildestein hield lang stand, doch boog te® laatste het hoofd, even als Carmen, die eveneens goed in de course was. Fosolda won de steeple chase met vier lengten van Mount Oswald. Van deze steeple kan gezegd worden, dat een snelle pace werd voorgelegd. Wa re dit niet geschied, dè® had Mrs. Rush er een goed bod naar gedaan. Nu was deze merrie in het rechte eind totaal geslagen. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt 1. Rozenprijs. Prijzen draverij. Min. afstand 1601) M. 1. Cesarowitch, 1630 M., A. Mol in 3.09 3/5. 2. Rapide Boy, 1690 M., Ten Hage, in 3.103/5. 3. Jupiter, 1600 M., P. L. de Jong, w 3.16. II. Dahlia-prijs. Vlakkebaan ren voor Inl. paarde®. Afstand 2000 M. 1. Admiraal Togo, 531/2 kg. in 2.20, Killick 2. Ixion, 53 1/2 kg., Allen, éen lengte. III. Anjer-prijs. Record-draverij. Min. afst. 2400 M. 1. Elinka, R. Mhnsieur, 2400 M., in 4.333/5. 2. Beatrix, Nieuwstadt, 2540 M., in 4.35. 3. Sierra fils, R. v. d. Kooi, 2460 M. M 4.381/5. IV. Geranium-prijs. Verkoopsren vlakke haan. Afstand 1800 M. 1. Royal Romance, Killick, 511/2 kg., in 2.04. 2. Gladsome, Allen 551/2 kg. vier lengten. Winner verkocht aan Baron Creutz voor f 1000. V. 3e. 1000 gulden dravers-prijs. Handicap. Min. afstand 4500 M. 1. Balaklava, 4500 M., Alkemade, 7.38 1/5. 2. Alwina, 4500 M., A. Comys. 7.39. 3. Goudster, 4825 M., Doeleman, 7.402/5. VI. Foksia-prijs. Steeple-chaso. Af stand 3300 M. 1. Fosolda, 75 kg., Tasker, in 4.111/5. 2. Mount Oswald, 72 kg., Kok, 4 lengten. OLYMPISCHE SPELEN. HARDLOOPEN. Heden (Maandag), den eersten dag van de wedstrijden in het Stad:on, wordt er geloopen op 1500 meter, voor welk nummer, gelijk we vroeger al hebben bericht, nl3 Nederlandsche mededingers zijn ingeschreven de heeren J. Key6er (Neuilly), B. Evers (Arnhem), A. C. H. Vosbergen on H. J. van der Wal Jr. (beiden Rotter dam). Van deze vier zullen echter, naar de ,,Ned. Sport" thans meldt, alleen Keyser en Vosbergen uitko men. De beide anderen vertrekken eerst Zaterdag 18 dezer naar Londen, op order van het bestuur der Neder landsche Athletiek-Unle, dat van hen in de daarop volgende week op ande re afstanden beter resultaten ver wacht. De heer Theunissen, de winner van den Marathon-wedloop te Rotterdam gaat,, wijl hij nog niet geheel hersteld is, niet mee naar Londen. ZWEMMENDE OVER HET KANAAL. Ook de bekende zwemmer Holbein maakt zich weder gereed om een po- j ging te wage® het Kanaal zwemmende over te stelcén. Den 22en of 23en dezer schijnt de kans het gunstigst te wor den geacht. De verschillende tele- graiftmen betreffende het to verwachr ten weder worden nauwkeurig door hem nagegaan. In goen geval zal hij starten indien te Valentia de barome ter dalende Is. Holbein zal van de Fransche kust starten en is van oor- deel, dat men in geen geval moet trachten de reis vlug te volbrengen. Ook de andere zwemmers zijn tot die overtuiging gekomen. Er zijn er reeds, die beweren, dat het een twaalf-uurs- tocht is. Op welk tijdstip men ook te lei- gaat, men heeft altijd te kamp., .net eb en vloed. Zelfs al komt men in dien tijd tot op eenige mijlen van de kust, dan heeft men te wachten op het an dere getij, zoodat een derde zes uur aan den tocht wordt toegevoegd. Holbein rookt of drinkt niet, en heeft door wandelen zijn uithoudinge gen verworven. CRICKET. Rood en Wit speelde Zondag te Am- sterdcoi tegen Volharding en verloor met 64 runs en 5 wickets. De Haarlem mers batten eerst, maar faalden, daar bowler Hisgen (die 7 voor 16 nam) in zijn la-acht was. Het totaal werd 44 runs. waarvan Holdert er 12 had ge maakt. Volharding maakte 100 voor een verlies van 5 wickets, waarna de Haarlemmers opgaven. A. C. C.'s-Grav. C. C. De Hage naars wonnen met 31 runs. Olympia I—A. C. C. II. Gewonnen door Olympia met 35 runs. VictoriaVolharding II. Volhar ding won met 5 wickets. V. O. C.—H. B. S. II. B. S. won met 3 wickets. Rood en Wit IIIAlbion II. Rood en Wit III 183, Albion 27, zoodat Rood en Wit met 155 runs op de 1ste innings won. RAMP OP DE ZUIDWESTER- EILANDEN. De waarnemend resident van Ara- boina seinde 1 Juni aan de Regeering te Buitenzorg: Controleur Kei heeft het onderzoek op de Zuid-Molukken, door den resi dent op Tenimber, Babber, Serwaroe en .Dammer ingesteld, voortgezet. Het ergst heeft Kisser van draai-stormen geleden. Daar zijn 51 personen door omvallende boomen en huizen ge dood. Roma leed weinig schade. De noordelijker gelegen eilanden bleven jespaard. Met de zending van voe- dings- en plaatmateriaal wordt voort gegaan.Aan voedingsmiddelen is geen gebrek. POGING TOT MOORD. Voor de rechtbank te 's-Hertogen- bosch werd behandeld de zaak tegen Jacoba Maria De® T., 20 jaar, waschvrouw, ter zake van in den mor gen van 29 Mei II. omstreeks half ze ven, in de Hinthamerstraat aldaar opzettelijk en met -voorbedachten ra de, te hebben gepoogd P. W. Kohlen van het leven te beroove®, door gewa pend met een mes op genoemd meis je aan te vallen en haai' daarmede te snijden en bloedend te verwonden, zijnde de uitvoering alléén niet vol tooid tengevolge van de van haren wil onafhankelijke omstandigheid, doordat zij door een of meerdere per sonen uit het toegeloopen publiek, van haar slachtoffer is afgetrokken en haar het mes -is ontrukt voordat zij edele deelen had geraakt al thans opzettelijk en met voorbedach ten rade genoemd meisje te mishan delen, door haar opzettelijk geweld dadig met een mes te snijden in den nek en ernstige verwondingen toe te brengen aan de binnenvlakte van de vier vingers der linkerhand, tot op het been, zoodat de buigpezen van drie vingers gekliefd waren, waar door zwaar lichamelijk letsel wasbe komen. Da oorzaak moet gezocht worden in minnenijd. Do substituut-officier van justitie, mr. Brantjes, gaf te kennen, dat be klaagde bij hare volledige bekente nis heeft getoond wel spijt te hebben over het bedreven feit en hare woor den, dat zij niet de bedoeling heeft gehad om te doodeu, wei mogen wor den aangenomen Vast staat echter, dat is bewezen hetgeen aan bekl. subsidiair is ten laste gelegd en in verband met liet overleg, waarmede de uitvoering er van heeft plaats gehad, eischte het O. M. eene straf van 21/2 jaar- onder aftrek der preventieve hechtenis. De toegevoegde verdediger, mr. P. Sopers, merkte op, dat gelukkig het gebruik van het mes, waarbij dik wijls zooveel bloed vloeit, in- deze stad niet zoo dikwijls voorkomt, en de zaak zeer groot is opgezet. Verschillende verzachtende om standigheden worden door den ver dediger aangevoerd, en aangetoond hoe bekl. onder den invloed der ver schillende emoties heeft gehandeld. De schuld mag haar dan ook ouder die omstandigheden niet ten volle worden toegedacht en pleiter beval bekl. zeer in de clementie der recht bank aan. Uitspraak over 14 dage®. VOOR 600.000 FRANCS DIAMANTEN GESTOLEN. Do heer Marius Peyrusse, reiziger van de juweliersfirma Hermann en Uhlman® to Marseille, is in een hotel

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2