■HAARLEM'S DAGBLAD. TWEElS£££- i Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnen!*^ Onze Laehhoek. FEUILLETON i liODÉsitMer msterdamscbe Kont was een tijd, dat elk Amster- fcoer, die een beetje aan den voor- Ïrevenden kant was en niet be de tot het betrekkelijk klein aan- kapitalistische aandeelhouders een monopolie-maatschappij, een voorstander was van gemeente- titatie. Geen bevoorrechting licht, water, vervoer en andere 165* ^ie noodzakelijk zijn in een mo- U5Q® stad, moeten beheerd worden het algemeen en de groote baten - en komen ten nutte van 't alge- i en niet verdwijnen in de zakken hooge-dividenden-trekkende aan- gg iouders. t is een beginsel en een ernstig sch zal dit niet zoo licht over I werpen. Maar toch ben ik zoo betwijfelen of de geestdrift voor émeente-exploitatie bij de voor- Iers nog even groot is, als in de a toen Gerritsen en Tneub de 3 handen aan de ploeg sloegen et theoretisch beginsel practisch epassing te brengen, s er net mee gegaan als met een telaar en een goochelboek: koop patste, dan zal men in theorie ss de trucs leeren om het publiek dotten, maar wil men z'n vaar- lid luchten, zonder langdurige ing of groote vaardigheid dan men zich maar al te licht in de j kijken. 0 gemeente-exploitatie moeten 1 beginselen op dien voorgrond Ten eerste de burgers moeten (el nut, gemak en voordeel trelc- it een zekeren tak van dienst als g' szins mogelijk,is en in de tweede s de saldo's voor de gemeentekas jen van dierfaard zijn, dat elk ir in zijn belastingbiljet merkt .-ondernemer te zijaa van een goed I- jerend zaakje. t i opzichte van de Gemeentetram, verwachting schimmel ijk bedro- Waar de groote dividenden der I J M. zijn gebleven, is ieder een lel. Dit jaar zijn de ontvangsten er nog dan het vdrig jaar. Doch J er nu rekening gehouden met en sch en der burgerij, was het ta- aanmerkelijk verlaagd, en goede fodingen door heel de stad' ver in, dan zou men het financieel p kunnen vergeven. Doch dit lijkt ets naar. Wat bij onze tram ont- |t is een vast plan, volgens het- wordt geëxploiteerd. Men weet vat men wil. probeert het van eens zus, om het morgen weer zoo aan te vangen. Men leeft op nemingen, die vaak geld kosten, U"warring stichten en waarbij de Brij allerminst Is gebaat. die proefnemingen zijn er en- 'die al heel dwaas toeschijnen, der oudste en best rendeerende n der A. O. M. was die van het faal Station naar de Weesperzij- ater als Gemeentetram in lijn 8, (doopt. Deze liep van Schollen- af of langs de geheele Weesper- het Staatsspoorstation, de Is- Btische buurt en de Nieuwmarkt racht dus verbinding tusschen ten die voeling met elkaar had- Bovendien was het voor het ge- iebóuwde deel der gemeente tot lenbrug, de eenige weg naar de sspoor en de aangewezen dito het Gentraal-Station. ar er echter op het gedeelte lenbrug tot N. Amstelbrug ook Ben lijn 5 rijdt en er volgens het «1 der tramautoriteïten, daar' genoeg getramd wordt, besloten eeren op zekeren kwaden dag lijn t meer door te laten rijden naar (lenbrug. maar ze een eindpunt ven in een -der meest doodsche ïn van buurt IJ IJ, die nota bene ör drie lijnen (3, 4 en 5) commu te had met Centraal-Station. Ik bf u niet te zeggen, dat diezelf- (n 8. vroeger zoo nuttig -en noo^ nu haar waarde voor een groot beeft verloren. ndaag (Donderdag) heeft de ge- (teraad besloten... niet „dat je jijks baden moet", wat velen met |pg op de weinig zomersche* tem- staan... maar dat de ongelukslijn no. 13 weer naar den Dam zal loopen. Als de tramheeren eens wilden too- nen, dat ze niet wisten wat ze wilden dan hebben zij met deze Prins Hen- drikkadelijn hiervan wel het bewijs geleverd. Oorspronkelijk was deze lijn een deel van lijn IV. Dit was zoo onprac- tisch mogelijk gedacht. Want terwijl juur van heden ook niet aan zou de bevolking der eilanden tot aan den kop der Handelskade bijna uitslui tend in scheepsbouw en scheepvaart haar middel van bestaan vindt, is dit deel der burgerij of in 't algemeen zij, die met groothandel en scheepvaart in relatie staan in IJ. IJ. zeer schaars vertegenwoordigd. Beter was het toen de huidige lijn 13 een deel werd van lijn 2, de lijn naar Park- en Koninginneweg, een buurt waar veel cargadoors en boekhouders etc. van dezelfde zaken wonen. Maar men vond het traject te lang, den- dienst te ongeregeld en splitste ze daarom. Op het Stationsplein begin nen zoowel lijn 2 als 13. Nu zal de laatste voor de verande ring weer eens op den Dam plaats nemen Toen alle lijnen, die den Dam passeerden, nog van hét IJveer of 't Centraal Station afreden, en het eer ste trajeot (tot den Dam) weinig af trek vond, daar de cliënten voor die 2 minuten trammen evenveel moesten betalen als voor een ander traject van 20 minuten trammen of langer, sprak men van „die malle tramparade langs het Damrak". Doch het Damrak is in elk geval nog een drukke verkeers weg en in plaats daarvan krijgen we nu drie lijnen (2, 3 en 13) langs de stille N. Z. Voorburgwal. Van het rekening houden met de wenschen der burgerij is ook geen sprake. Ik vind het ook opmerkelijk, dait de plaatselijke pers de klachten op dit gebied zoo zwakjes steunt, het wapen der critiek slechts spelender wijs ter hand neemt. Alleen in de in gezonden stukken in „de Courant" wordt van tijd tot tijd ongezouten de waarheid gezegd. Open bijwagens doen geheel wille keurig op sommige lijnen meestal wel, op andere nooit dienst. Open mo torwagens zijn hier nog geheel onbe kend. Deze week las ik toevallig in „de Vlaamsche Gazet" dat de eer ste open motorwagens nu in gebruik genomen zijn in Gent, een stad, die qua inwonersaantal slechts 1/3 van Amsterdam is. En wat die open bij wagens betreft, die in. zekeren zin een schadepost zijn voor de gemeente, wijl de dichte motorwagen dan vaak voor niets rijdt en alleen als dure stroom- en conducteurssalaris ver slindende machine, dienst doet, ook daar kan men nimmer op rekenen. Er is op van toepassing wat (vroeger na tuurlijk van de Amsterdamsche po li tie-agenten gezegd werd„Als je ze noodig hebt, zie je ze nooit Ik maakte daar dezer dagen een kras staaltje van mee. Op een mooien avond had ik in gezelschap van twee dames een wandeling gemaakt langs den Amstel. Het plan was terug te gaan per electrische tram, „natuur lijk" niet van Schollembrug af, want op lijn 5 zijn open wagens geheel on bekend. Maar we lieten ons overzet ten naar den anderen oever om daar lijn IV te nemen. Doch of wij al twee of drie trammen afwachtten, er ver scheen geen open bijwagen en toen we ons voor inlichting tot den con ducteur wendden, bleek er dien dag op lijn IV geen open wagen te loo pen 'Toch stond de remise aldaar ook We hebben toen geen gebruik ge maakt van hetgeen de gemeente ons wenschte aan te bieden. Die 221/2- cents-schade zullen Amsterdam niet in de misère brengen, maar als er nu eens honderden en misschien duizen den zijn, die op zeker oogenblik geen gebruik maken van de tram, wijl ze er door het ontbreken van een open wagen geen aanleiding toe vinden En let wel, dit is slechts een der vele griefjes. Van het werkelijk midden punt der stad, het Rernbrandtplein, bestaat geen directe tramverbinding met de „eilanden", noch met de stra ten vroeger door wijlen onze auto bereden, noch met de dichtersbuurt. noch met Overtoom, Vondelpark of Museumkwartier. Een goed koopman tracht zoo veel mogelijk, desnoods ten koste van een kleine opoffering, zijn klanten ter wille te zijn. Dat is heusch geen phi lanthropic. De directie der G. T. zegt met Louis XIV l'Etat c'est moi, zegt hoe zij het hebben wil, negeert de wenschen der verbruikers en toont daardoor een slecht koopman te zijn. Het beginsel der gemeente-exploi tatie heeft daaronder niet geleden.... maar toch 'k Heb van mijn jongste wandeling langs de Weesperzijde nog een andere herinneringhoe de schoon e Am- stelocvers dood en verderf kunnen verbergen. :k Was er getuige van een treurig tooneellje. Klein kleutertje, knaapje van een jaar of negen, een kind uit een goed burgergezin, had op de stapels lange planken gespeeld, die vóór de brouwe rij op schuiten waren opgestapeld. Groote rakkers hadden het voorbeeld gegeven door zonder eenigp nood zaak, aanleiding of genot, op het hout te klimmen, rond ie dansen op de losse houtdelen en hun leven te wa gen. 'k Heb meermalen gezien, dat de rondkuierende agent dit spelletje kalmpjes liet gaan. Maar onze dreumes was zwaar ge straft hij was midden in het Amstel- water geploft en hoewel het nog in den vooravond was en tal van bereid willige handen gereed stonden, om den dreumes uit het water te trekken, pogingen, die maar al te vaak faal den, wijl hij onder het hout was weg geschoten, duurde het bijna drie kwartier, vóór de arme kleine, geheel bewusteloos, op het bootje der haven politie was getild. Toen werden alle pogingen aangewend, om de levens geesten weer op te wekken. Aan des kundigen geen gebrek, daar was een dokter, eenige verpleegsters, politie mannen van de land- en riviermacht... dapper en volhardend wreven, pasten ze de kunstmatige ademhaling toe, meer dan een uur lang. De wandelaars, zwarte compacte massa aan den Weesperoever, leefden mee in dien edelen strijd met den Dood. Helaas, de macht van den laatste ging boven het Recht op Le ven. Het lijk van het knaapje werd in zeildoek gerold en het bootje voer naar de Sarphatikade, het huis der ouders. Het ondergoed was gemerkt en er was reeds aangifte gedaan. Ontzettende thuiskomst. Blijkbaar had men de droeve waarheid niet onmiddellijk durven zeggen, want van buiten af hoorde ik eensklaps uit een vrouwen- misschien moedermond een snerpenden kreet „Neen, hij is dood Toen werden alle gordijnen, ook voor de zolderramen, gesloten. Arme ouders, die vergaten het mon ster dat schuilt in 't donkere water, voor knaapjes, die alleen mogen spe len langs de vriendelijke oevers. H. HENNING Jr. Militaire Zaken. Op non-activiteit gesteld, ter zake van tijdelijke ongesteldheid de eerste- luitenant P. J. de Ruyter, van het 10de reg. inf. Examen. Mej. L. Bramtjes van Haarlem heeft het einddiploma voor huishoudster verworven, aan de Amsterdamsche Huishoudschool. HAARLEMMERMEER. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlemmermeer, op Donder dag den 16den Juli 1908, des voor middags te 10.30 uur, ten Raadhuize. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken en mededee- lingeu. 2. Verzoek van den heer Lantzen- dorffer om eervol ontslag als ambte naar van den Burgerlijken Stand. 3. Bestek voor de levering van grint voor de terreinen bij de scholen en het Raadhuis. 4. Aanbieding rekening Burgerlijk Armbestuur over 1907. 5. Als voren der gemeente-rekening over 1907. 6. Regeling pensioen van den heer Lantzendorffer. 7. Suppletoire begrooting, dienst 1908. 8. Staat van restanten wegens Hoof dei. Omslag, dienst 1908. Kohier Hondenbelasting, dienst 1908. 10. Benoeming van een onderwijzer aan school no. 1. VoordrachtL. J. Dalmijn, te Nieuw-Namen 2. C. G. Sterkenburg, te Beltrum 3. G. Bartelds te Herwij nen. 11. Vacature onderwijzeres aan school 4. Voordracht1. Mej. C. Blad, te Haarlem 2. Mej. J. cfe Boer, te Am sterdam 3. Mej. A. J. Schwantje, te Den Helder. 12. Verzoek van den tijdelijken on derwijzer Hazelhoff, om tegemoetko ming in geleden schade door diefstal zijner fiets. 13. Brief Gedeputeerde Staten inza ke traktementsregeling onderwijzers. 14. Verzoek van het bestuur van het Fanfarekorps te Nieuw Vennep, om een schoollokaal aldaar te mogen gebruiken voor repetitiën. 15. Als voren van het Hoofd van school 4 om vioolmuziek te mogen studeeren in de school. 16. Advies van B. en W. inzake het schrijven van het Burgerlijk Armbe stuur, betreffende het bouwen eener stichting voor weezen en ouden van dagen. 17. Als voren adres J. de Jong be treffende scheidingssloot te Nieuw- Vennep. 18. Brief Gezondheids Commissie in zake wijziging politie-verordening. („De Meerbode"). IJMUIDEN. In de Vrijdag gehouden vergade ring van de IJmuider Vischhandel- vereeniging werd leedwezen uitge sproken over het minder tactvol op treden van den hal-chef op den 3den Juli jongstleden, waaruit voor enkele reederijen belangrijke schade is voort gesproten. Besloten werd in soortge lijke gevallen de actie tot het desbe treffende schip te bepalen, zoodat an dere schepen daaronder niet zullen lijden. Met genoegen werd geconstateerd, dat het aantal schepen, welke de volle drie procent koopmanskorting toe staan, gestadig aan vermeerdert. Besloten werd de reederijen, welke de volle drie procent toestaan en te vens handel drijven in ijs, zout, vic tualiën, enz., zooveel mogelijk te be- voordeèlen- Tevens werd In overweging geno men aan de vereeniging een factorij schap te verbinden voor reederijen uit andere havens, hetwelk zoowel dien reederijen als der vereeniging zeer ten goede zoude komen. Vrijdagmiddag vergaderden de ree- ders ter nadere vaststelling van het concept-reglement voor hun coöpera tief consignatie-bureau. Met klem werd door één der aan wezige reeders er op gewezen, dat een dergelijk bureau niet alleen groote kosten met zich zal brengen, doch dat het tevens groote schade aan de ree derijen zal toebrengen. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder zal zich bij de begrafenis van de Hertogin Jo- hann, Albrecht van Mecklenburg laten vertegenwoordigen door den kamer heer jhr. mr. Schimmelpenninck. HULDE AAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Het Haagsche comité voor de auba de als huldebetooging aan H. M. de Koningin-Moeder, bij gelegenheid van Hr. Ms. a. s. 50sten verjaardag, heeft niet tevergeefs een beroep gedaan op de medewerking van de in de residen tie aanwezige zangkrachten, zooals blijken kan uit het feit, dat zich tot dusver niet minder dan 21 zangver- eenigingen, waaronder de eerste uit de stad, hebben opgegeven tot deeln ming aan de uitvoering op het voor plein van het Paleis in het Lange Voorhout van de door van 't Kruys ■ecomponeerde Koningin Emma- cantate. WETTELIJKE TIJD. De regeering heeft den directiën-der spoorweg-maatschappijen voorgesteld de invoering van den wettelijken (Amsterdamschen) tijd op 1 Mei 1909 te bepalen. Dit voorstel is, naar wij vernemen, gunstig door de spoorweg-maatschap pijen ontvangen. Met ingang van 1 Mei 1909 vinden wij dus waarschijnlijk in de dienst regelingen der spoorwegen in ons land den Amsterdamschen tijd ver meld. (Tel.) DE N.-Z. KAPEL TE AMSTERDAM. Het gemeentebestuur van Amster dam heeft aan de sloopers van de N. Z.-Kapel ook opgedragen het sloopen van de twee op de Kapel aan de Kal- verstraat-zijde staande torens, welke in eigendom aan de gemeente toebe- hooren. De daarin geplaatste uurwerken zullen van gemeentewege daaruit ver wijderd worden en bewaard blijven. WEGGELD. Een twaalftal leden van de Provin ciale Staten van Antwerpen heeft zich gewend tot de Provinciale Sta ten van Noord-Brabant, met het be zwaar. dat, waar Antwerpen geheel vrij verkeer voor vreemdelingen toe staat, niet-inwoners van Noord-Bra bant „weggeld" moeten betalen. Zij verzoeken de desbetreffende bepaling te wijzigente kennen gevende, dat bij onwil daartoe ook in de gemeente Antwerpen de vrijheid van verkeer voor Noord-Brabanters zal worden aan banden gelegd. Dit adres zal 23 dezer door de Staten van Noord-Bra bant worden behandeld. DE ROTTE/RDAMSCIIE KERMIS. De Tel.-correspondent schrijft: De heden gehouden raadszitting le verde een ware verrassing opde Rotterdamsche kermis werd ten dee- le in 9ere hersteld Er was n.l. ingekomen een adres van J. W. Koolsbergen en vijf ande ren, allen poffertjes- en wafelbakkers waarbij dezen verzochten, hun ook nu, niettegenstaande 't gevallen be sluit tot afschaffing der kermis, als burgers der gemeente te blijven ver gunnen om gedurende 4 weken in Augustus met. hunne kramen op ver schillende plaatsen in de stad te staan. B. en W. hadden hierop afwijzend geadviseerd, op grond, dat, indien hun dit werd toegestaan, ditzelfde ook aam eigenaars van ander soort kra men, waaronder evenzeer ingezete nen, niet zou kunnen geweigerd wor den. Verschillende raadsleden waren het met dit prae-advies niet eens en per soonlijk zelfs de burgemeester en de wethouders niet, doch de burgemees ter had, op grond van het gevallen raadsbesluit en als voorzitter van den Raad belast zijnde met de uitvoering der besluiten van den Raad, niet an ders kunnen advieeeren. Toen nu de heer Bakker met een voorstel kwam, om B. en W. te ver zoeken, op dit adres gunstig te be schikken, werd daarvoor werkelijk een meerderheid van 17 tegen 15 stemmen gevonden. Toen de agenda was afgehaald, ging de Raad over in een zitting met gesloten deuren. Ook deze baarde nieuwe verrassin gen, want na afloop werd medege deeld, dat eigenaren van andere kra^ men, die in dezelfde omstandigheden verkeerden, mede vergunning kunnen krijgen. Nader meldt men over de geheime zitting, dat na heropening der verga dering door den voorzitter nog werd mededeeling gedaan van een in de be sloten zitting door den gemeenteraad genomen besluit, 't welk luidde „Gehoord het debat over 't voorstel- B akker, spreekt als zijm meening uit. dat een verdere beschouwing over ge meenteterrein, gedurende de vroegere kermisweek niet strookt met het on langs genomen raadsbesluit inzake de kermis." De voorzitter heeft daaraan ter vol doening aan 'sRaads wensch toege voegd, dat daarbij gebleken is, dat de bedoeling van den Raad deze isdat de gunstige beschikking op het ver zoekschrift van den heer Koolsbergcn en de verdere eigenaars van Burger- broeder- en wafelkramen zal worden uitgestrekt tot hen die, evenals zij. tot dusverre als inwoners der ge meente ook buiten den kermistijd met kramen op gemeentegrond mochten staan. RAPPORT DER MARINE- STAATSBEGROOTING. Het onder dagteekening van 22 Mei j.l. aan Hare Majesteit de Koningin uitgebracht rapport van de Staats commissie, ingesteld bij Koninklijk Besluit van 3 Aug. 1906, is openbaar gemaakt. De hoofdzaken zijn, dat de commis sie voorstelt a. eene afzonderlijke Marine voor Nederlandsch-Indië, en b. eene vloot aldaar, bestaande in hoofdzaak uit torpedobootjagers (hoogzee-torpedobooten) met enkele kleine torpedo-kruisers en eventueel onderzee-booten. DE DIEFSTAL TE GROUW. B. en W. van Idaarderadeel oor- deelen, dat de schade geleden door den diefstal van 2000 komt ten laste der gemeente. In de eerstvolgen de raadsvergadering zal dit punt weer aan de orde komen, nu Ged. Staten zich niet met de beslissing in zake de vraag wie de schade moet dragen, wil len belasten. DE CHRONOMETER. Er is niets aangenamere, dan on der een paar vrie»den gezellig koffie te drinkenin den voormiddag is men nog frlsch, soms nog niet ge bukt onder de onaangenaamheden van zijne betrekking en, wanneer men nu een goed dejeuner heeft liever wat lekker dan te weinig dan is het best uit te houden zelfs voor een ongetrouwd heer. Een gezelschap van zulke schandere leven sphilosophen verzamelde zich dan ook regelmatig tegen twaalf uur in den morgen, om gezamenlijk kof fie te drinken het eenige onaangena me was, dat de torenklok hen meestal zeer onaangenaam opschrikte, als het één uur sloeg en zij weer naar bureau of kantoor moesten. Gemeenlijk haalden zij dan hun horloge voor den dag en keken er be denkelijk op of de torenklok deugde niet, of de meeste horloges bleken Neurenberger goedje te zijn. Daar de torenklok in gemoede niet verdacht kon worden, kwam men tot de conclusie, dat de horloges niet deugden, die overweging lokte meer malen bittere bewoordingen uit aan het adres van den stads-horlogema- ker. „Weet je wat, heeren", zoo sprak de secretaris van het stadje op zeke ren dag, dat het voor- en naloopea van de verschillende uurwerken al weder het onderwerp van een leven dige jeremiade uitmaakte, „laten wij ons niet langer aan zoo'n kleinigheid ergeren. Nemen wij er liever dè ge- noegelijke zijde van. Het slaat nu juist één uur laat ons allen onze horloges precies gelijk zetten eiken dag controleeren wij ze en een ieder, wiens uurwerk niet prompt gelijk is, betaalt een dubbeltje in een gemeen schappelijke kas, die aan het einde van dit kwartaal voor een schitterend feestmaal zal bestemd worden." Dit werd met acclamatie goedge keurd zooals de meeste menschen vprtrouwde een ieder op de deugde lijkheid van z ij n uurwerk en hoopte dus eens goedkoop een fijn dinétje te hebben. Natuurlijk werd er afgespro ken, dat rnen onder geen voorwend sel zijn horloge tusschentijds zou ver zetten dan, zoo noodig, om 1 uur, na de boete betaald te hebben. Dit werd plechtig beloofd. Het vierendeels-jaars was omgevlo gen en het gezelschap zat zeer verge noegd aan den disch. Allen hadden meer of min daaraan betaald al leen de secretaris, juist hij die het denkbeeld geopperd had, niet. Zijn horloge had altijd prompt één uur gewezen, zoodra de doffe slag van den toren klonk. „Maar zeg toch eens, mijn waarde, wat heb je toch een wonderwerk van een chronometer, dat die nooit een halve minuut scheelt. Ik heb den custos van de sterrenwacht, dien ik bij gelegenheid eens op reis "ontmoet te, daarover gesproken en die ver klaart kort en zakelijk, dat zoo iets onmogelijk is want, al ware je chro nometer nu eens de meest volmaakte, die er te denken is, dan zou de groo te klok, waarnaar wij ons allen moe ten richten, toch wel nu en dan wat gescheeld hebben Alle mechanische uurwerken moeten soms een klei ne afwijking aantoonen en gij hebt je horloge geen enkele maal behoe ven gelijk te zetten „En wij allemaal", klonk het onge- Ioovig. Nu haalde de secretaris met plechtl- gen ernst zijn horloge voor den dag en gaf het zijn buurman in de hand. Deze keek er op, hield het aan zijn oor, schudde het hoofd en riep, nadat hij nogmaals had geluisterd „Ja, dat wil ik wel gelooven. Het staat a 11 ij d op één uur 't lamme ding loopt niet I" „Uitstekend geraden", zeide de secretaris „de veer was gebroken en ik wilde 's morgens naar den hor logemaker gaan. toen mij eens klaps het voorstel te binnen schoot, dat ik je tot mijn groot genoegen ge daan heb." 7>Op je gezondheid", klonk het nu „in langen tijd ben ik niet zoo leelijk gefopt En de secretaris liet het zich goed smaken. („De Prins"). NEDERLANDERS IN ARGENTINIë. Men schrijft aan „De Standaard": Volgens ontvangen berichten zal dr. Van Lonkhuyzen waarschijnlijk einde Augustus in Nederland terugkeeren, Naar het Engelsch, door rthur W. M a r c h m o n t. n bediende kwam haastig bij en zeide, dat mijnheer eene vte had gekregen. Zij snelde naar jbliotheek en vond hem op een l'.ggen, bewusteloos en benauwd, len vloer vlak bij hem lag een Tam, dat zij haastig las. »Na al die jaren heb ik zoo- »even weer van je gehoord. Ver- Iwacht mij. RACHEL." deed het telegram weer in de loppe, stak het in zijn zak en gaf de medicijnen, die altijd bij de waren, als hij zoo'n benauwd- ,£reeg, en zoo spoedig mogelijk hj hem daarop naar bed bren- vroeg naar bet telegram, en en verlicht, toen bleek, dat hii het in zijn zak had. Toen de dokter kwam, was Parmenter in hoogst ze- nuwachtigen gemoedstoestand en leed ernstig aan de gevolgen van den schok. Het telegram had hem werkelijk zeer getroffen. Het had die eene blad zijde in zijn leven, waarover hij zich bitter schaamde, weer geopend. Heel lang, meer dan twintig jaar geleden, was hij in de netten gevangen van een mooie, maar gewetenlooze.vrouw. In zijn onschuld had men hem ver dacht van een handeling, waardoor hij met de wet in aanraking kon ko men, maar nog juist bijtijds had hij het karakter der vrouw leeren ken nen en was gevlucht. Ofschoon volkomen onschuldig aan de misdaad, was de herinnering er aan hem toch altijd een nachtmerrie gebleven. Al die jaren had hij door een volkomen rechtschapen leven als 't ware boete gedaan voor dien eenen misstap, en de gedachte, dat het ge heim nu bekend zou worden, deed hem huiveren en sidderen. Dien geheelen nacht en dag en vol genden dag lag hij wanhopig alle mogelijkheden te overdenken. Het hacl niet op een slechter oogenblik kunnen komen, zijn lieve Olive stond op bet punt een huwelijk te sluiten, waarvan haar geluk afhing, en als de feiten bekend werden, scheen het hem toe, dat haar leven verwoest zou zijn. Dien middag nam hij een besluit. Het huwelijk moest verhaast worden, zoodat het plaats kon hebben, vóór dat het verschrikkelijke nieuws ver teld kon worden, vóór dat de vrouw, die het kon vertéllen, in het land was. Hij kon als verontschuldiging aanvoeren, dat zijn gezondheid hem ongerust maakte, en als zij eens ge trouwd was, dan zou hij, zoo noodig, de moeilijkheden onder de oogen zien of een of ander middel vinden, om die vrouw tot zwijgen te brengen. Laat op den middag ging hij naar beneden om dit plan uit te voeren. Hij vond Olive voor de piano, en nadat zij een van haar lievelingslied jes gezongen had zij had een vol, zuiver mezzo-sopraan-geluid vroeg hij haar, bij hem te komen zitten. Is Jack op Belborough, Olive vroeg hij. Neen, vader. Hij is weer naar zijn bureau gegaan. Telegrafeer hem, dat hij morgen moet overkomen, kind. Ik ben er op gesteld, dat je huwelijk verhaast wordt. Het moet dadelijk binnen een week plaats hebben. Waarom, vader Doe wat ik zeg, kindlief. Nu, klonk het bijna dringend. Zij ging en verzond het telegram en kwam toen weer naast hem zitten. Vertel het mij nu, beste vader, zei ze met een vriendelijk glimlachje. Mijn hart, Olive. Gregory heeft mij gezegd, dat ik gisteren een hevi- gen aanval had. Was het slecht nieuws, dat u gis teren kreeg, vader Welk nieuws antwoordde hij, haar scherp aankijkend. Dat telegram uit New-York, lieve vader. Hij fronste het voorhoofd. Heb je dat gezien Ik kon het niet helpen. Het lag open naast de sofa. Hij zweeg en zag er zeer aangedaan uit. Vraag mij er niet naar, Olive. Ik kan het je niet zeggen. Denkt u niet, dat ik sterk genoeg ben, het met u te dragen, als het slecht nieuws is Vraag mij er niet naar, herhaal de hij. Er is iets, waarover ik' u graag eens zou willen spreken, vader. Mijn heer Merridew vroeg mij op mijn ver jaardag ten huwelijk, en toen ik wei gerde, zinspeelde hij er op, dat lk eens arm zou zijn en later schreef hij mij dezen brief. Hij las den brief met diepe rimpels in het voorhoofd en schudde toen zijn hoofd. Neen, kind, daar behoef je niet bang voor te zijn, tenzij je zelf al het geld opmaakt. En hij deed zijn best met een vermoeiden glimlach van het onder werp af te stappen. Wie is die mijnheer Merridew toch, vader Hij scheen op het punt te zijn een scherp antwoord te geven, maar be dwong zich. Bekommer je zelf en mij niet over hem, Olive. Ik voel mij vermoeid, en als uitgeput zonk hij achterover op de sofa. U heeft een of ander geheim, dat u ongerust maakt, vader. Ik wou, dat u het mij vertelde. Het zou veel gemakkelijker voor u te dragen zijn, u zou dan de helft op mijn schou ders kunnen laden. Maar hij maakte een zwak gebaar met zijn hand en als uitgeput sloot hij de oogen. Eenige minuten bleef hij zoo doodstil liggen. Toen keek hij plotseling verschrikt op en sprak met gropten nadruk en niet minder opge wondenheid Onthoud wat ik zeg, Olive. Je hu welijk moet binnen een week plaats hebben, of het zou wel eens heelemaal niet kunnen gebeuren. Schrijf aan mijnheer Casement, dat hij morgen hier moet zijn met alle documenten, klaar orn geteekend te worden, en aan Lord Belborough, dat hij morgen hier moet zijn om alles in orde te brengen. Het moet, begrijp je dat goed De krachtsinspanning scheen hem bijna te groot geweest te zijn, en toen hij weer achterover lag, boog Olive zich over hem en kuste hem teeder. Lieve vader, fluisterde zij. Hij beantwoordde haar liefkoozing en glimlachte terug. Trek het je niet te veel aan, kind maar ik heb een voorgevoel, dat als je niet dadelijk troutw, ik niet lang genoeg meer zal leven, om je als getrouwde vrouw t e zien. Ten hoogste verbaasd en met een bezwaard hart schreef Olive de brie ven en bracht een angstigen nacht door, vergeefs zoekende naar een sleu tel voor de reden, die haar vader plotseling noopte het huwelijk te ver haasten. Zij twijfelde er niet aan, of hel stond op een of andere manier in verband met het geheimzinnige tele gram uit Amerika, maar wat kon dat beteekenen, of wie was de vrouw, die „Rachel" onderteekende Daar had zij geen flauw vermoeden van. Den volgenden morgen kwam er een telegram voor haar van Jack, waarin stond, dat hij des morgens vroeg bij haar zou zijn en 's middags kwamen Lord e» Lady Belborough, eenige minuten later gevolgd door mijnheer Casement, den notaris. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5