ten einde geschikte krachten te zoe ken voor den arbeid in de Hollandsche kolonies in Argentinië. Het ligt in het plan van dr. Van Lonkhuyzen aller eerst een drie of viertal onderwijzers te zonden, die tevens godsdienstige leiding kunnen geven. Van verschil lende zijden in Argentinië wordt de arbeid van dr. Van Lonkhuyzen zeer gewaardeerd en ook financieel ge steund, toch»zal ook financieele steun uit Holland den eersten tijd nog noo- dig zijn. De koetsier van het Hotel Boggia te Nijmegen had het ongeluk van den den bok van de omnibus te vallen, met het treurig gevolg dat hij kort na zijn opneming in het Wilhelm in a-zieken huis aan de gevolgen is overleden. Deze oppassende man laat een vrouw met 4 kinderen achter. ANALYTISCH VERSLAG. Naar men verneemt, is de heer J. E. Stokvis, redacteur van „Het Va derland", benoemd tot redacteur voor het analytisch verslag van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. ONGELUKKEN. De 14-jarige E. J. de Wilde, uit Epe, wilde, komende van de markt te De venter, te Terwolde op een in gang zijnden wagen springen. Hij stapte mis en kwam onder den wagen te val len. Twee wielen gingen hem over 't lichaam, waardoor hij zulke inwendi ge kneuzingen bekwam, dat dr. Scho tanus, uit Terwolde, slechts den dood kon constateeren. De reeds op jaren zijnde echtgenoo- te van den heer J. Engelage, land bouwer te Midwolda, is door een koe, die ze medicijnen wilde toedienen, zoodanig gestooten, dat haar rechter been geheel werd gebroken. Ze lijdt hevige pijnen en haar toestand baart zorg. Te Oudkarspel (N.-H.) vielen twee kinderen in het water een kind van P. S. en een van J. S. Het 3-jarig dochtertje van P. S. werd levenloos opgehaaldbij het andere kind kon den de levensgeesten nog opgewekt worden. DE KOPPELARIJZAAK. Volgens de „Nijm. Ct.", heeft „Duit- sche Greet" zich door vertrek uit het land aan haar 6 maanden gevamge- nisstraf onttrokken. Waren hier geen termen voor pre ventieve hechtenis? vraagt „Het Vad." Er was toch zeker wel eenige vrees vóór vlucht bij deze verdachte, die bo vendien in Arnhem, dus vlak bij de Duitsche grens, verblijf hield. KLAAS BOES. Het bericht van Klaas Boes is niet geheel juist. In de eerste plaats is de man thans niet 35 jaar doch dertig jaar (in 1905 toen hij hier ter stede terechtstond was hij 17 jaar oud). Ook moet het gratie-besluit aldus luiden, dat hij 25 jaar gevangenisstraf nog moet ondergaan, dat derhalve de 13 reeds in de gevangenis doorge brachte jaren niet in aftrek komen. ZONDERLINGE OPENBAARHEID. ,,L. en V." schrijft: De gemeenteraad van Winterswijk verwierp met groote meerderheid een voorstel, om van voorstellen, be stemd voor de openbare raadsverga deringen inzage te geven aan de pers. Ter bestrijding van het denk beeld, werd o. a. het argument gebe zigd, dat voorafgaande publicatie van voorstellen, wel kon passen voor de volksvertegenwoordiging maar daar om nog niet voor den gemeenteraad. Indien zulk een discussie was ge voerd en zulk een besluit was geno men in het een of ander afgelegen boerendorp, zouden wij er de aan dacht niet op vestigen. Waar echter in e>en plaats als Winterswijk van zulk een dompersgeest blijkt, is het wel de moeite waard, daarop de aan dacht te vestigen. Zijn wij wel ingelicht, dan noemt de meerderheid van den Winter swijk- schen gemeenteraad zich liberaal. Waarlijk, een frisch liberalisme I Wat zou Thorbecke wel gezegd heb ben van zulk een kleinzielige vrees voor wezenlijke openbaarheid-?" DE BEMINDE EN EEN ILLUSIE KWIJT. De ,,Ass. Crt." schrijft Ter zoete minuekoozerij gingen ze herhaaldelijk wandelen. Arm in arm; hij brani stappend in zijn soldaten- pakje zij netjes en eenvoudig in het dienstbodenkleedje. Totdat de goede harmonie ruw werd verstoord door zijn lage streken. Want hij was met eerlijk en de gouden ketting, erfstuk van haar moeder, om haar hals wekte zijn heb zucht op, zoodat hij 's avondsy toen hij zoete en lieve woordjes fluisterde, het goud stuk brak en het erfstuk kalm in zijn zak liet glijden. Dadelijk daarna miste zij haar sie raad en bezorgd en verdrietig ging ze aan het zoeken, lucifers afstrijkend om bij te lichten, terwijl hij met de handen in de zakken, lummelend stond te kijken. Om meer licht te ge ven stak hij het geheele doosje luci fers in zijn geheel aan, want hij wist immers, dat de ketting niet óp den grond gevonden kon worden. Twee dagen droeg hij ze op zijn hemd onder zijn tuniek of korte jas, maar niet als zoet aandenken, alleen om ze te verbergen voor de oo'gen zij ner kameraden. Toen verkocht hij 't goud voor 13.50, die in vunze kroeg jes werden weggesmeten. Maar de ketting op zijn hemd bungelend was niet verborgen gebleven en die ont dekking van een zijner kameraden leidde tot een verhoor van de politie en de bekentenis van den beklaagde. Misschien berouwvol, zeker met spijt overdenkt Pieter M. in de kazer ne te Assen in het cachot thans zijne zonde. En naast het verlies van haai- gou den ketting betreurt de dienstbode thans haar vrijer en een verloren il lusie. EEN MOORD. Uit Oudewater wordt gemeld: Zaterdagmorgen is in het volkslo gement aan den Korenmolenwal de vrouw van den bekenden Jut, den moordenaar van mevr. Van der Kou wen, vermoord. Zij was na Jut's dood met een scharenslijper getrouwd. Het echtpaar had dit logement gekocht en woonde er nog slechts een paai- da gen. De man, die verdacht wordt, is voortvluchtig. TERUG. De vrouwelijke verpleegde, die Don derdagavond uit het krankzinnigenge sticht te Wolfhezen ontvluchtte, is weer terecht. Vrijdag was den heelen dag door veldwachters en marechaus sees de omgeving doorkruist, doch te vergeefs, 's Avonds meldde de arme vrouw zich uit eigen beweging weer aan. Den geheelen nacht en daarop- volgenden dag had zij in nachtge waad en blootsvoets in een nabij gelegen boschje doorgebracht. MAR1US BROUWER. Aangaande de ontvluchting van Ma- rius Brouwer verneemt „Het Vad." nog het volgende: Op Oud-Rosenburg werkte de jon gen onder toezicht van den tuinman in den tuin, en was daar een dei- beste werkkrachten. Zijn gedrag liet niets te wenschen over. Daar hij als hersteld beschouwd werd, werden geen buitengewone maatregelen ie zij ner bewaking genomen, waartoe trou wens het gesticht Oud-Rosenburg niet is ingericht. Op den dag zijner ontvluchting was hij ouder gewoonte in den tuin bezig onder toezicht van den tuinman. Deze moest zich voor enkele oogenblikken verwijderen, en van die gelegenheid heeft Marrus gebruik gemaakt om te ontvluchten. Vooraf heeft hij een broek van een oppasser aangetrokken, en is toen waarschijnlijk door de sloot gewaad. Eenmaal aan de overzijde ge komen, viel het ontvluchten hem ge makkelijk. In de zak van den broek zat niet meer dan 12£ ct. aan geld. Het vermoeden ligt alzoo voor de hand, dat hij op andere wijze aan geld is gekomen, en wist, waar hij dit verkrijgen kon. Het eenige wat men na zijn ontvluchting van hem verno men heeft, is, dat hij uit een plaatsje bij Antwerpen een prentbriefkaart naar Medemblik zond. Men vermoedt, dat hij te Antwerpen is scheep gegaan naar Amerika, waar heen eenigen tijd geleden zich ook zijn ouders begeven hebben. ONWEDER. Door het inslaan van den bliksem is te Langeveen, gem. Tubbergen, de boerderij van den landbouwer G. Klokhuis uitgebrand. Behalve het vee werd zoo goed als niets gered. Huis en inboedel waren verzekerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cts. per regel. Sport en Wedstrijden WATERPOLO. 2e klasse. De Jonge Kampioen IIH. V. G. B. II, 2—1. Beide zevenlallen zijn volledig. H. V. G. B. begint goed en heeft spoedig de leiding door een onhoudbaren bal van Boissevain. Voor rust maakt D. J. K. door een prachtig ver schot van Van Dinter gelijk. Na rust nemen de Amsterdammers de leiding door hun captain Kok, en nadat H. V. G. B. een mooien kans om gelijk te maken gemist heeft, komt time met 2—1. Bij D. J. K. II presteerde de voorhetede niets; de achterhoede maakte zelfs beide goals. De Haarlemsche doelman Oosten broek blonk uit in 't houden van de talrijke verre schoten van v. Dinter en Kok. 't IJ IIAmsterd. Zvvemclub 5—1. Stand 2e klasse: ïi t: S o ej O v Vt V 60 SO co a CO 't IJ II 110 0 5-12 2.— D. J. K. II 1 1 0 0 2—1 2 2.— H. V. G. B. II 3 0 2 1 1-2 2 1.33 A. Z. 3 0 2 1 1—5 2 1.: CRICKET. Rood en Wit III behaalde Zondag haar 6e overwinning, nu op Albion II uit Zaandam, met innings en ette lijke runs. Rood en Wit's totaal was 183, waarvan de jonge 'A'. v. Spengler een century, nl. 111. Verder scoorde Bijleveld 21. Rechtszaken BROEDERMOORD. Het O. M. bij de rechtbank te Roer mond cischte tegen P. T., landbou wer te St. Aviliënberg, beschuldigd van in den nacht van 17 op 18 Mei zijn broeder J. H. T. te hebben mishan deld en verwond, tengevolge waarvan deze is overleden, eene gevangenis straf van 4 jaren. Spaansche Schatgravers li. Verhaal van den Ma-drileenschen correspondent van de Nieuwe Rotter- damsche Courant. Verscheidene dagen hoorde mijn Gelderschman niets, eindelijk den zevenden dag bracht de post een brief uit Spanje. Nu was het de priester, die schreef „Mijnheer, ik moet u treurig nieuws melden. Uw geliefde bloedverwant Louis Rodriguez is heden in de ge vangenis overleden. Den dag voor zijn dood kwam uw brief nog, de onge lukkige weende van vreugde, toen hij de toekomst zijner dochter in uwe handen veilig wist. Zijn einde voelende naderen, riep hij dén nota ris, en het testament werd overeen komstig zijn laatste schrijven aan u opgemaakt. U bent voor 1/4 tot erfge naam benoemd, onder voorwaarde, dat u voogd wilt zijn over zijn ge liefde Julia. Hedenmorgen, om half tien is hij als vroom katholiek en' voorzien van de laatste sacramenten, met een be de voor u en zijn dochter op de lip pen, overleden. Ik acht het mijn plicht u dat te schrijven, en mijn ge lofte- aan hem gestand te doen u ver der te helpen met het verkrijgen van dei* koffer. Nog deze week ontvangt u de verschiLlende- stukken. Ik zal do kleine Julia, berichten, dat- gij haar een voogd en vader zult zijn. Tot. ge makkelijke verkrijging van den kof fer is strikte geheimhouding nog hoogst noodzakelijk, vooral in het voordeel varn het kind. Na oprechte groeten, uw foegenegene, Vader An tonio." Wie zou na zulk een hartelijk schrij ven niet overtuigd zijn Toch bleef onze Gelderschman argwanend. Het geval kwam hem nog zoo vreemd voor, Hoe wist die familie in Curagao van zijn bestaan, het was bijna een eeuw geleden, dat eein familielid zich daar gevestigd had. Maar het voor uitzicht een kind in huis te hebben, en 100,000 francs te erven, lachte hem óók weer toe. Hij zou afwachten. Als het Spaansche schatgravers waren, zooals zijn vrouw voortdurend be weerde, zouden zij een slechte pijp aan hem rookeoi, hij zou slimmer zijn dan zij, geld kregen ze niet van hem los. Daar bracht enkele dagen later -de post twee brieven uit Spanje. Een lij vige, en een kleine enveloppe, de laatste met een rouwband en door kinderhand geschreven adres. In de lijvige zat een afschaaft op zegel, geteekeoid én gestempeld door notaris „Andrès Rubio" te Madrid, met een vertaling in 't Fransch daar- naast, een acte van overlijden van Louis Rodriguez, uit de militaire ge vangenis, ook op zegel en met stem pel van de gevangenis, geteekend niet een onleesbaran naam, met de ach tervoeging „Kolonel"een uitknipsel uit een Spaansche krant, waarin ook bericht werd het overlijden van den rebel van Cuba en een brief van den priester weer. Nu twijfelde de Gel derschman al niet meer, dit waren toch allemaal officieels stukken, voorzien van stempels, zegels en handt eek e n ingenBedrog was nu uit gesloten. Bovendien.... de brief van de arme Julia I Deze brief in rouw band luidde als volgt, was vol fouten en hier en daar een vlek door een traan, (in gebrekkig Fransch). Dierbare oom an voogd. Mijn arme vadertje is dood. Ik lijd erg daardoor en doe maar niets dan huilen. Nu heb ik niemand op de wereld als u, -zegt de priester, ik verlang vreeselijk naar u te komen, want ik heb nooit een tehuis gehad. Ze hebben mijn ar me vadertje een groote onrechtvaar digheid aangedaan. Ik heb nog een brief van vader voor u, die ik u per soonlijk wel overhandigen zal. Hierin doe ik mijn laatste portret, dat u voor mij wel bewaren wilt. Ik hoop voor u een goede dochter te zijn, en zal mijn best doen u niet lastig te worden. Ik houd nu al van u, omdat mijn vader zegt de priester zoo veel goeds van u wist. Vindt u mijn portret mooi, 't is in mijn nieuwste jurk. Mag ik gauw komen Vele kus sen van uwe liefhebbende nicht Ju lia." P. S. „Vader Antonio is heel lief voor mij, en zegt dat ik over enkele weken al bij u zijn zal. Ik doe alles wat hij mij zegt, doet u dat ook, dan ben ik gauw bij u. Ik heb mooie brui ne schoenen van hem gekregen, die breng ik ook mee." Hierbij was gevoegd een portret van een mooi meisje, naar schatting tusschen twaalf en vijftien jaar. Wie twijfelt dan nog? Onze Gel derschman niet meer, evenmin zijne vrouw, die weende van vreugde, en reeds bespreken ging, waar Julia sla pen zou en hoe men haar het gauw- ste Hollandsch leeren kon. De bi-ief van den priester was heel zakelijk. Hij hoopte, dat God hem vergeven zou, dat hij iets deed, wat misschien tegen de Spaansche wet was, maar het was de laatste bede van een stervende, en die moest hij volvoeren, bovendien was hij innig overtuigd, dat Rodriguez door de po litieke vijanden onrechtvaardig ver oordeeld en te zwaar gestraft was. Hij rekende verder voor, de proces kosten waren 850 peseta's is 800 francs geweestdie waren noodig om den koffer terug te krijgen, waar in het regu lag; de reiskosten van de arme wees 2e klasse naar Holland met een begeleider (heen en terug), kwamen op 600 goudfranken, te za^ men 1400 francs, salaris voor den be geleider, een vertrouwd vriend, 100 frs., dos als hij 1500 francs zond, zou den alle kosten betaald zijn en werd hem de verzegelde koffer met het dochtertje thuis gebracht. Dit geld kon hij aam het oude adres van den bediende overmaken. Het speet den braven vader Antonio, dat hij niet bemiddeld was, anders zou hij de kosten gaarne* zelf voorgeschoten hebbein. Daar het meisje nieuwe sehoemen noodig had, was het zijn plicht geweest, die te koopen, waar voor hij 14.50 francs had betaald, welke hij overtuigd was terug te krij gen. Mocht de heer X.... liever zelf het lieve weesje komen halen, dam ware hem dit nóg liever; dèm moest hij even telegrafeeren „Je viens" en hij zou dan een plaats vam ontmoeting opgeven. De Gelderschman dacht ma, overleg de met zijn vrouw, die hem raadde 't geld te sturen. Hij zelf wou slimmer zijn en zond het telegram „Je viens". Hij dacht: weer aan 't twijfelen ge bracht door de vraag naar geld mochten het schatgravers zijn, dan antwoorden ze niet meer. Maar ja wel, vier dagen daarna kwam een brief: dat zij hem Donderdag 4 Juni (10 uur- v.m.) wachten zouden in het wijnhuis van de Calle de la Magdele- na (waar wij nu zaten); als herken- ningsteeken werd opgegeven het hou den van twee vingers der linkerhand tegen de wang. Dringend werd nog eens aangezet tot geheimhouding, we gens de politieke vijanden. Vóór dien datum schikte het den eerwaarden va- der niet, wegens drukke zaken, kerke lijke plechtigheden en een reis naar Sevilla. In de overtuiging slim ge weest te zijn, ging de Gelderschman zonder er iemand óver te spreken, be halve zijn vrouw, den laatst en Mei op reis;... en nu, nauwelijks drie weken latei-, zat hij beroofd en geplukt met wrok en woede in het hart nóg voor den bewusten „tiendo de vinos" iede- ren dag vergeefs te wachten om dien valschen priester en zijn bediende, zooals hij het noemde „den nek te bre ken!" „Ziet u, meneer", zei hij, „dat ik die reis gemaakt heb, en mijn geld kwijt ben, is niks, maai' dat ik me zóó heb laten bedat kan ik niet kroppen." „Maar hebt u dan geld gegeven?" vroeg ik. „Of ik geld gegeveai heb?!! Och, meneer, die valsche brieven, dat „testamento" en uitknipsel waren nog niets bij de manex*, waarop ze me hier te pakken hadden. Glad zijn ze zelfs met dat „arme weesje" heb ik een morgen opgescheept geze ten, erger nog, ze hebben me maai' laat ik u bedaard alles vertellen, anders begrijpt u niet, hoe een Hol lander zoo stom zijn kon... een Hol lander, meneer!" Ik moest wel bevestigend knikken... ik ben óók Hollander. Hij x'iep om nieuwen wijn, keek den jongen met het voorschootje aan of die er schuld aan had, dat hij in dit café de dupe geworden was van deze op lichters, en wond zich steeds meer op. „Eén dag bleef ik in Parijs, meneer. Ik was daar nooit geweest. Woens dags kwam ik hier aan, ging in een goedkoop hotel, nam denzeliden dag nog even poolshoogte, en den volgen den morgen om half tien al, zat ik mei mijn vingers tegen mijn wang. Ik kon niet nalaten te lachen... „Lach niet, meneer... 't is treurig, om te huilen. Toen kwam er een me neer binnen. Hij keek me aan... en nog eens, vroeg dan of ik meneer X. was. In 't Fransch, vroeg-ie het. Ik zei „Oui!" en toen vroeg hij of ik hem maar volgen wou. Door een heeleboel straten gingen we, tot we bij een mooi huis kwamen. Op de tweede verdie ping woonde de priester, ten minski hij gaf er zich voor uit, droeg een priesterkleed en was zelfs geschoren op zijn hoofd. Kan het infamer? Al les was in orde, zei hij, zijn bediende kon dadelijk naar de rechtbank gaan, en het geld eenmaal gedeponeerd, kreeg ik heden nog den koffer. Hij legde mij weer stukken voor, die ik teekenen moest, een volmacht op den bediende. Boven de gerechtskosten van het eerste proces waren er nu nog twee honderd en twee en dertig peseta's en veertig centïmen kosten bijgekomen voor ik weet al niet wat voor nieuwe gerechtskosten. Ik ge loofde het wel, zei ik, maar wilde eerst het weesje zien. Ik wou slim wezen, meneer! Dat kon vandaag nog niet, maar morgen wèl Goed, zei ik, dan morgen ook het geld! Daar hadden de heeren niets op tegen... of ik met hen dineeren wou. Den avond brachten we gezellig door, wij speelden zelfs schaak... ja, meneer... schaak speel de ik met di enploert. Malaga, kell- ner, malaga!" In zijn opwinding riep hij het zelfs in 't Hollandsch, maai de jongen begreep toch! Blij en gerust ging ik naar bed, en den volgenden morgen haalde de be diende me al van 't hotel, en bracht me hierheen... hiér, meneer, aan dat tafeltje hebben we gezeten! Een kwar tier daai-na kwam de priester met liet meisje... Een mooi kindje, meneer, maai- ze scheen me niet ouder dan twaalf hoogstens. Ze was wat achter lijk, zei die... die oplichter nog... Zij deed erg verlegen. Ik geloofde toen, en gaf het geld, ja, duizend... twee en tachtig peseta's en veertig oentimes... ik zal het nooit vergeten, nooit! De be diende ging weg met het geld en de volmacht... Wij wachtten een half uur... toen moest de priester even „er gens heen." En daar is-ie nog... voor mijn part. Ik zat alleen met mijn „nichie". Ze zei „boe" noch ba... Ik vroeg of ze blij was, dat ze mee naar Holland ging. Ze verstond me niet, meneer, ze sprak geen woord Fransch ja, „bonjour" kon ze zeggen, en „oui" Toen begon ik lont te ruiken, maar wou 't toch nog niet gaarne gelooven, dat ze mij beet hadden. Met mijn Help u zelf begön ik in 't Spaansch. Ik heb (de Nederlandsche vloek) Spaansch van 'r geleerd... En ze dronk wijn of 't water was. Zoo wachtte ik een vol uur... een vol uur! En al maar spraken we Spaansch, zonder elkaar te begrijpen!' Koloniën SUMATRA'S WESTKUST. Blijkens een uit Nederlandscli-In- dië ontvangen telegram, betreffende den toestand ter Sumatra's Westkust, is de bevolking van de onderafdee- •lmg Lintau en Boea, afdeeling Ta- nah Datar, Padangsche Bovenlanden, in hare kampongsteruggekeerd. In de Padangsche Bovenlanden is van de belasting op de bedrijfs- en andere in komsten van de inlandsche bevolking bijna oreral de eerste termijn betaald; in de meeste streken waar verzet voorkwam, zelfs de tweede termijn. Vele vuurwapens zijn ingenomen. HET ONTSLAG VAN GENERAAL VAN DAALEN. Aan het „Nws. v. d. Dag voor Ned. Indië" wordt uit Den Haag geschre ven Er worden hier in Den Haag rare noten gekraakt, zoowel over het ont slag, aan. generaal Van Daalen ver leend, als over het zoo lang op zich laten wachten van het Atjehrapport. Ziehier wat mij over deze zaken, ge meld werd door iemand, die over vele Indische en departementale relaties beschikt. „De beslissing over het ontslag van generaal Van Daalen is niet in Indië. maar hier genomen. •Reeds in Januari, toen het gene raal Van Daalen duidelijk werd, dat hij in plaats van steun, heel iets an dere van den gouverneur-generaal te wachten had, heeft hij zijn ontslag ingediend. Daarbij voegde hij een* uit voerige nota van verdediging, welke voornamelijk over de Wekker-aan klacht liep. Te Batavia echter wilde men geen beslissing nemenvooral niet, omdat de leger-commandant, generaal Rost van Tonningen, gedurende de enquête een geheel anderen indruk van de toe standen in Atjeh had gekregen, dan de gouverneur-generaal. De leger commandant achtte het aftreden van. generaal Van Daalen zeer verkeerd. Op eigen verantwoordelijkheid wilde de landvoogd de ontslagaanvrage van den gouverneur van Atjeh niet aan nemen. Vandaar, dat de beslissing aan het opperbestuur werd overgela ten. Ook in den ministerraad heerschte verschil van opvatting omtrent de wenschelijkheid van Van Daalen's heengaan. H. M. de Koningin dit entre paranthèses was er vier kant tegen. Zoo ook was men in de omgeving der Koningin-Moeder sterk tegen een aftreden van generaal Van Daalen. Toch is het ontslag aangenomen, en voornamelijk op grond dat anders de gouverneur-generaal zijn ontslag zou indienen, hetgeen met het oog op den algemeenen politieken toestand, als een nog grooter kwaad werd be schouwd. De collega's van minister Idenburg wilden hem niet dadelijk bij zijn in functie treden, voor de keuze on een nieuwen gouverneur- generaal zetten. Om die reden en om die reden al leen, heeft men zich er bij neergelegd dat de gouverneur-generaal het ont slag van den gouverneur van Atjeh aannam. Bovendien waren hier uit particuliere bron, zulke rare berich ten ontvangen over de verhoudingen tusschen deze twee hooge heeren, dat men begreep, dat één van beiden wij ken moest. Ook tusschen den leger-commandant en den landvoogd moet het niet goed boteren, en men schrijft het lange uit blijven van het Atjeh-rapport aan de ze oneenigheid toe. Beide heeren moe ten op vele cardinal© punten van een totaal verschillende mecning zijn." GISTING IN INDIë. Blijkens een uit Ned.-Indië ontvan gen telegram is het bivak te Mang- gopoh (onderafdeeling Loeboekba- soeng en Tikoe, afdeeling Priaman, Padangsche Benedenlanden) op den avond van 10 dezer overvallen. On zerzijds is een officier gesneuveld ein werden acht inlandsche fuseliers zwaar gewond. De aanvallers lieten twee dooden achter. Alahanpandjang is weder rustig. Verscheidene aanvallers op het bivak aldaar zijn gearresteerd en de schul dige negri vroeg in het openbaar plechtig vergiffenis. Financieele berichten INDUSTRIEELE MAATSCHAPPIJ TROMPENBURG. Zaterdag 4 Juli werd door crediteu ren in bovengenoemde Maatschappij een accoord van 25 pet. aangenomen, voor het geval men er in slaagde het kapitaal bijeen te brengen, benoodigd om Trompenburg te reconstrueeren. Het bedoelde kapitaal is echter nog niet gevonden. Naar men mededeelt., is ongeveer de helft geplaatst en is het zeer moeilijk om de vereischte me de wei'king te vinden. De fabriek werkt, hoewel op kleiner schaal, nog steeds door en zijn er nog een 170 man aan verbanden. Indien echtei' niet spoedig het benoodigde kapitaal gevonden wordt, zoo zal men door gebrek aan werkkapitaal genood zaakt zijn de fabriek te sluiten, het geen niet alleen zeer nadeelig zóu de zijn voor den naam van het fabrikaat, die nu nog door de geheele wereld be kend is, doch waardoor ook weder 't aantal werkloozen in Amsterdam ver meerderd wordt. Door spoedige deelneming blijft de ze zaak voor Nederland behouden, ter wijl het bedrag van ongeveer 2£ ton, dat nog te plaatsen is, zeker geen be zwaar kan zijn. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Oldehove (Gr.) ds. T. J Eppens te Kortezwaag (Fr.) Aangenomen het beroep te Koeken- gen door ds. D. Plantinga, te R'and- wijk Beroepen te Raalte ds. G. Barger Fzn., te Dalfsen. GER. KERKEN. Beroepen te Feijenoord ds. J. L. Schouten, te Watergraafsmeer. Bedankt voor het beroep te Zuid- land door den heer Joh. C. Brussaard candidaat te Dordrecht. Bedankt voor het beroep te mond door ds. T. Bouma te Doo GEREF. KERKEN. Beroepen te Rhijnsburg (Z.-I| E. Goudappel te Dieren (Geld.). ONDERWIJS IN VERZEKERIN WETENSCHAP. De Vereen iging van ambtet aan wiskundige bureaux van ver, ringsinstellingen heeft een comit van onderzoek in zake onderwij; verzekeringswetenschap in het j geroepen. De commissie is samengestel de heeren: dr. D. B03, voorzitter, de Nationale Vereeniging voor delsonderwijs; J. Bosman, accou-' lid van de Vereeniging van Anibi ren aan Wiskundige Bureaux Verzekeringsinstellingen; A. H. J Goey, secretaris der onderlinge ij verzekering van „Eigen Hulp" van de Vereeniging van Wiskus Adviseurs bij Nederlandsche Jj schappijen voor Lerensverzekej mr. J. van Schevichavendire van de Algemeene Maatschappij Levensverzekering en Lijfrenten,, Letteren en Kunst TIJDSCHRIFTEN. „De Revue der Sporten". Van fraaie Sporttijdschrift onder red! vaai Leo Lauer, ontvingen wij ij van den Tweeden Jaargang. He vat een reeks fraaie foto's en teek gen, betrekking hebbende op de i densport, met een beeltenis van A. Mar. Stovk-Kruyfi', de schil van menig bekoorlijk honden-tafe waarvan er eenige afgebeeld voorts een rijk verlucht artikel; de Mai'inefeesten te Den Helder; ken van de zwemwedstrijden te j den en te Amsterdam, van de tej wedstrijden te Arnhem, van de 0 pische spelen te Londen, van d nerva-Roeiers in -Duifschland, voorts van de courses in BussunJ Den Haag, enz. enz. „Eigen Haard", no. 28 (2e jaarj In het Bijblad: Zeppelins succes] een kiek van de Zsppeline bovei zern, een mooie foto van het li verschijnsel, een en ander over Groote Badhuis te Zandvoort, et In het Hoofdblad wordt de not „Het licht van de vreugde" rervj vindien we oen artikeltje met po van Carl Flesch, een paar schets? een reisverhaal. Met de „Waterif dat bijzonder goed geïllustreet een artikel over de fabricatie va' Stelio-Siganetten, waarbij de bek kameel natuurlijk afgebeeld is, en ander over de veelbesproken seres Mata-Hari iMevr. Mac I Zelle). Een zeer mooi nummer dus van' oplevende „Eigen Haard". Gemengd Nieuws EEN NIEUW SOORT REM, Het wordt als een technische winning beschouwd, dat het na j1 lange proeven aan het ministerie: spoorwegen te Weenen gelukt is, lange goedereu-treinen spoedig middel van een luchtledige reit doen stilstaan. Sensatie rnaakl gelukte poging om een trein van; goederenwagens met een enkele snel tot staan Ie brengen. Bij dezi nog andere proefnemingen waren 150 buitenlandsche ingenieurs i wezig. waaronder ook uit Nederk WERKLOOSHEID. Wegens slapte in het bedrijf z de wolspinnerijen in West-Dui land gedurende 4 maanden den beidsduur wekelijks met een dat korten. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: L. Veltman, roeier, te Rotter? Rechter-commissaris: mr. P. IJss Schepper: curator: mr. G. C. A, kam. Geëindigd: De handelsvennootschap onder firma Reissberg, Leibowitz en gevestigd te Rotterdam en haar rende vennooten Max Reissbergj David Isaac Leibowitz. Stooaivaartberkirtf Het stoomschip Salak, van R; dam naar Java, arriveerde 10 Ji Lissabon. Het stoomschip Ternate, van naar Rotterdam, passeerde 11 Oitavos. liet stoomschip Grotius vertro! Juli van Amsterdam naar Batar Het stoomschip Koningin Will: na, van Amsterdam naar Bar passeerde 11 Juli Kaap del Armi Het stoomschip Prins Willen1 arriveerde 9 Juli van West-Indi New-York. Het stoomschip Noordam vertr Juli van Rotterdam naar New-Y Het stoomschip Gedé, van naar Rotterdam, passeerde lil Sagres. Het stoomschip Celebes, van l via naar Amsterdam, passeert Juli, v.m. 6 uur, Dungeness. Het stoomschip Koning Willöj van Amsterdam naar Batavia, seerde 11 Juli Point de Galle. Het stoomschip Tantalus, van. tavia naar Amsterdam, vertrok f' van Port Said. Het stoomschip Rhipeus, van sterdam naar Batavia, passeer? Juli Gibraltar. Het stoomschip A'msteliand 1 veerde 9 Juli van Amsterdam nos Ayres. Het stoomschip Ambon vertre' Juli van Hamburg naar A'msterfl Het: stoomschip Soln. van Ja^ Rotterdam, vertrok 11 Juli van' Said.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6