U> Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. /ef iiuitenlandsch Overzicht 26e Jaargaag. Ko. 7635 WOESSDA» IB JUL* 13U8 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MAAMDBNl Voor Haarlem 1.28 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 tf de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur X PEEREBOOM, ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—elke regel meer /CL Bi Reclames 30 Cent per regeL BIJ Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingj 60 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ec Administraties Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724» Drukkerij: Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 16 JULL Vergadering Prov. Staten, 11 uur. Brongebouw: Solisten-Concert, 8 u. Groote Kerk: Orgelbespeling, 2—8 u. OM ONS HEEN No. 774. De Algera Ketlerl. Wialrijdsrsb »nd, n. Het was In de mooie dagen van do amateur-wielersport, toen Edams burgemeester, de heer H. J. Calkoen, een uitnoodiglng zond aam de Am- sterdamsche en aan de Haarlemsche Valocipede-club, om een voor zijn ge meente gedenkwaardig feest met een wedstrijd op te luisteren. Toen die afgeloopen was, lieten de jongelui de gelegenheid niet voorbijgaan en maakten een vroolijk dansje met Noordhollands roodwangige boeren dochters. Zelfs meende een van de Haarlemmers, dat hij zijn mannelijk schoon verhoogde door bij den dans een hoogen hoed op te zetten, dien hij daartoe aan den een of anderen kap stok had ontleend. Hij wist niet, de ongelukkige, welk staatsmisdrijf hij daarbij beging. Eerst veel later, toen er naar alle kanten met zenuwachti ge haast werd gezocht em gesnuffeld, toen boden en concierges op jacht waren naar een op onverklaarbare wijze verdwenen hoogen hoed, werd het hem duidelijk, dat bij niets meer of minder droeg dan den hoed van Minister Heemskerk, die het Edam- sche feest met zijn tegenwoordigheid had opgeluisterd, maar het bijna we gens 't zoekraken van zijn hoed niet zou hebben kunnen verlaten. Ik geloof, eerlijk gezegd, dat er toen wel minder ernst school in de bestuurders van den Bond dan tegen woordig. Dat bleek ook wel uit de manier, waarop destijds Edo J. Bergsma het presidium van den Bond aangeboden werd. De Commis sie, die hem de hooge waardigheid moest aanbieden, trof niet hem, maar wel zijn vader, gemeentesecretaris van Leeuwarden, thuis. De oude heer zag er aanvankelijk wel zwarigheid in. Edo was nog zoo jong en zoo ernstig voor zijn leeftijd. „Dat laat ste kwam er niet op aan", meenden de oolijke kwanten, „dat zouden ze er wel uitkrijgen." Of hun dat gelukt is, zegt de histo rie niet .Maar zeker zal de heer Bergsma zelf, al die jaren voorzitter gebleven, moeten verklaren, dat nu de Bond een heelwat ernstiger li chaam is geworden, dan het In die eerste jaren was. Ligt dat aan den leeftijd van de leden? Och, de bond bestaat zeker ook nu nog voor een groot deel uit jonge menschen. Het groote verschil is toe te schrijven aan iets heel anders, aan de veranderde plaats, die hij in onze samenleving heeft ingenomen, aan hot feit, dat hij van een vereeniging voor plezier een organisatie ook voor nut is ge worden. De groote stoot daartoe is gegeven, toen de Engelschen ontdekten, dat toch eigenlijk die hooge tweewieler eein minder practisch voertuig was en den veiligheidstwee wieier (de safety) uitvonden. Niet, dat deze onmiddel lijk zijn voorganger verjoeg. Er is een tusschentijd geweest, waarin de jongelui ook zelfs de renners, kramp achtig aan hun b i vasthielden en het lage ding niet beter en niet sneller, alleen maar leelijker vonden. In de Paaschdagen van hot jaar 1886 nog hielden Huyssor en de toen veel beroemde Kiderlen (Pim) een wed strijd, waarbij de een op een hooge en de ander op een lage zat. „Zij reden vrijwel tegen elkaar op, schrijft do berichtgever In de Kampioen. Dit zou ons verwonderlijk toeschij nen, wanneer we niet wisten, dat Wat naderhand aan den lanen twee wieler zijn snelheid heeft gegev9n, de luchtband, nog niet bestond. En daar mee hebben we het tweede element aangeroerd, dat het rijwiel In de hee- le wereld populair heeft gemaakt. Er was al lang gezocht naar de ideale bekleeding van het wiel. Op den duur konden oudere lichamen het niet verdragen, dat elke ongelijke steen op den weg in een stomp en een schok voor den rijder werd omgezet. De uitvinding van Dunlop heeft, na de verlaging van het frame en de ge lijkmaking van de wielen, aan de fiets haar zegetocht door de wereld bezorgd. In den beginne waren de wielrij ders daar nog verre vandaan. De Castricumsche boerenmeid, die over de schutting vloog, was in haar angst en afkeer voor het nieuwe uitvindsel niet alleen. Levendig bloeide wat de jongelui destijds met velokanibaiis- me bestempelden. In den Utrecht- schen Raad was in 1886 een van de heeren nog van meening, dat het wielrijden een „amusement voor on ze jongens" en dus geen verordene- ring waard was. In do toen voorge stelde werd bepaald, dat koetsiers niet voor velocipèdes behoefden te wijken, een meenlng trouwens, waarvan de koetsiers zelf nog door drongen waren, lang nadat geen ge meenteraad me9r aan dergelijke zotte uitzonderingsbepalingen dacht. Zelfs Nederland te rijden, zonder ettelijke honderde politieverordeningen mee te dragen, die door den voorzlchtigen wielrijder onophoudelijk dienden te worden geraadpleegd. Snelheid, uit wijken, afstappen werden geregeld op een manier, waaruit duidelijk bleek, dat de belangen van de péérden bij den onge rusten landman heelwat zwaarder wogen, dan die van do fietsende menschheid. 't Is waar, dat destijds de paarden voor het rollende ding doodsbang waren en dikwijls de gevaarlijkste kapriolen maakten, zoo dra ze er een in het gezicht kregen. Eerst toen de beesten er aan gewoon raakten en de boeren begonnen in te zien, welk een ontzaglijk voordeel zij zelf van het nieuwe vervoermiddel konden hebben, slopen zachtere bepa lingen de plattelandsche verordenin gen binnen. Eens te meer was de waarheid be wezen van het gezegde„Wat de boer niet kent, dat lust hij niet I" Terwijl aldus het wielrijden meer em meer werd beoefend, het ledental van den bond in verhouding steeg, nam het wedstrijd wezen een verkeer den draai, net amateurisme werd op zij geschoven door de beroepsrijders, die om geld reden geld van de baan directies, van den bandenfabri kant, van de fietsenfabriek, van den zadelmaker, totdat ook de zucht tot knoeien binnensloop en de A. N. W. van den politieken hemel breken.... Oppervlakkig beschouwd!.... Eiken dag komen e<r van zulke klei ne onaangenaamheden, speideprikjes di9 men één voor één niet voe't, maar die té zamera genomen, wel veel pijn veroorzaken. Denk aan de oorlogzuchtige rede van Wilhelm Denk aan het be zoek van Koning Eduard aan den Tsaar en de Duitsche beschouwingen daaroverDenk aan de luchtvlo ten-beweging 1.... Dernk.... aan zoo veel 1 Nu komen er weer eenlge nieuwe speideprikjes bij. No. I. Een gedeelte der Duitsche pers acht het noodig een klacht te doem hooren over het feit, dat de Duitsche linievloot zich van het va derland gaat verwijderen em in den Atlantischen Oceaan oefeningen gaat houdem .terwijl.... de internationale toestand toch zorg baart. Dit acht de „Norddeutsche Allge- melne" toch wat al to bar. Voor geen enkel verstandig denkend mensch is het aannemelijk, dat Engeland zoo maar in eens den oorlog aan Duitsch- land zal verklaren, zoodat de Engel- sche vloot reeds haar slag zou kun nen slaan, voor de Duitsche schepen teruggekeerd zijn I Ongeveer zoo iets als de aanval der Japanners op de Russische vloot voor Port Arthur. Jawel, zegt de „Nord deutsche". de Britsche vloot houdt nu wel in de Noordzee groote oefeningen en do politieke horizont is niet ge heel van wolken vrij, maar zouden wij daarom de reis van de Duitsche linie- vloot naar den Atlantischen Oceaan uitstellen Dit ware geen blijk van voorzichtigheid, maar zou een klein- van oorlog een vraag had gesteld om trent opnemingen, die door Duitsche officieren in het gebied van Enge- land's oostkust zouden zijn gedaan, maar toen van dem minister een ge ruststellend antwoord had gekregen, bleek toch door dit antwoord niet be vredigd te zijn. Thans richtte de kolonel weder ver schillende vragen over spionnen- dienst tot den Minister, en weder ont kende deze. Deze korte discussie is zeker wel beteekenemd voor de zenuwachtige stemming, die in zekere Engelsche kringen heerscht. 't Zijn, W3 geven hel toe, slechts speideprikjes. Maar drie op éem dag!.... Eh dag aan dag 1.... DUITS CHLAND. Weer *t proces-Eulenburg 1 Nu niet over het proces zelf, Want er is lai de eerste dagen geen zitting, omdat de gezondheidstoestand van Eulenburg dit niet toelaat. Naar een telegram meldt verkeert de Prins zelfs voortdurend in levensgevaar, hij lijdt aan trombose (bloedvatenverstop ping), die, wanneer zij losraakt en naar het hart stijgt, den dood tem ge volge heeft. Bovendien heeft hij hoo ge koorts en Influenza. Om het gevaar te voorkomen, dat d« behandeling drie dagen zou wor den uitgesteld, hetgeen de annulee ring van de tot dusverre plaats gehad heibbemde behandeling ten gevolge zou hebben, heeft de rechtbank besloten, om, wanneer heden of morgen de zaak niet verder behandeld mocht kunnen worden. naar ii»- is er een tijd geweest, toen !n de ge meente Oldenbroek trapwagens eenvoudig verboden waren. Ik vind in de Kampioen van Nov. 1886 een met vette letters gedrukt bericht: H e u g 1 ij k e t ij d i n g, waarin ge meld wordt, dat die beruchte verorde ning met 6 tegen 5 stemmen, dus nog maar heel eventjes, ingetrokken was. Intusschen, Oldebroek was de eerni- ge niet, die met zulke draconische be palingen den vooruitgang trachtte te beletten. Een ijverig Bondslid klaag de er over, dat hij, rustig in de Ver gulde Vos ontbijtende, van den ge meente-veldwachter de jobstijding moest hooren, „dat hij meneer mos bekeure". Volgens art. 12 van de politieverordening mocht men met hondekarren, ezel- en trapwagens (o, gezellige samenvosging) niet door de gemeente rij dem, op een boete van drie tot tien gulden. Het arme slacht offer mocht zelfs niet met het wiel aan de hand over Alkemades grond gebied wandelen, zoodat hem niets overschoot, dan per schuit naar de ringvaart van de Haarlemmermeer te gaan varen. Naast deze besliste uitwijzing van alles wat fiets heette stond een leger van beperkende bepalingen. Het was in die daeeoi niet aoed mogelijk. door B. besloot, zich te onttrekken aan de regeling van wedstrijden en eenig en alleen een toeristenbond te worden. Zonder twijfel is dit een verstandig besluit geweest. De vraag is, of het niet al te consequent werd doorge voerd, toen ook de verslagen van wedstrijden uit de Kampioen verdwenen. Daarmee heeft het blad al sinds jaren leesbare stof gemist, die geleerde artikelen over automo- bilisme misschien niet geheel hebben kunnen vergoeden. Hoe het zij, lage machine en lucht banden brachten „Iedereen op de fiets", zooals in een kunsteloos plaat je Clubtocht in Veenhuzen destijds plastisch werd in beeld ge bracht. Welke rol daarbij de Bond vervuld heeft, zullen we in een derde en laatste artikel zien. J. C. P. DE POLITIEKE TOESTAND. Oppervlakkig beschouwd staat de initernhtionale staatkunde in het tee- ken der vriendschap denk aan (Je vriendschappelijke koninklijke en keizerlijke bezoeken, aan de van vredezin overvloeiende toasten, enz. en zijn alleen Marokko en Macedo nië de wolken, die het mooie azuur moedigheid verraden, Duitschland onwaardig. Twee jaar geleden heeft niemand het recht van de Engelsche vloot betwist om in de Oostzee te gaan varen, en dit jaar gebruikt zij haar recht om in de Noordzee oefeningen te houden, weer terdege. Welnu, ook de Duitsche vloot heeft het volle recht, om haar oefeningen op de vrije, open woreldzee te houden. Dat zij die oefeningen nu ook houden gaat, is een bewijs er voor, dat er geen onmiddellijk gevaar voor den vrede bestaat. No. II. We hebben de eigenaardige ontmoeting van den Duitschen Kei zer en de Engelsche vloot vermeld. De Poll Mall Gazette had in zijn be richt geschreven „Daarop verdween de Keizer even geheimzinnig als hij gekomen was." Hierover nu vat de Norddeutsche Aligemeine Zeitung vuur. Dat woord geheimzinnig hin dert haar. Er is niets geheimzinnigs gebeurd. Deze ontmoeting is voorden Keizer, wien het oponthoud dor Eu- gelscho vloot op dat tijdstip volstrekt niet bekend was, even onverwacht gekomen ais voor den commandant dier vloot, die, zoodra de Hohenzol- lera ln zicht was gekomen, overeen komstig de voorschriften dor inter nationale hoffelijkheid gehandedd heeft. No. III. De 8pionnenvrees, die thans ook naar Engeland is overge waaid, heeft weer eens in het Lager huis aanleiding gegeven tot een kor te discussie. Kolonel Lockwood, die eenigo dagen geleden den minister kenvertrek van den beklaagde te be geven. De kamer waar de vorst ligt, is echter zoo klein, dat de rechtbank er niet samen kan bomen en het is zeer de vraag of Eulenburg in de eerstvolgende dagen naar een andere kamer gebracht kan worden. Een ander bericht wil, dat Eulen burg vergiftigd is, maar dit wordt te gengesproken en is ook moeilijk aan ti nemen. Misschien zou de dood een uitkomst zijn.... Bij den aanvang der laatste zitting zei Eulenburg, dat hij, zoolang de smart hem niet de bezinning ontnam, nog met zijn laatste krachten zijn 3ei en onschuld zou verdedigen. FRANKRIJK. In de Fransche Kamer verklaart de socialist Jaur s telkens weer, dat de r g in Marokko te ver gaat, ter- w.al van Fransche staatslieden en journalisten zijn, die om strijd be weren, dat zij lang niet ver genoeg gaat. Do Matin publiceert nu een onder houd met den bekenden staatsman Sir Charles Dilke. Deze Engelschman verweet den Franschem te veel voor zichtig- en schroomvalligheid, zeg gend Frankrijk kan in Marokko doen wat het wil. „De ongerechtvaardigde VTe9S, die men ln uw land schijnt te hebben vcor een mogelijken oorlog met Duitschland weerhoudt u krachtda dig op te treden en dientengevolge wordt do pacificatie van Marokko ver traagd. „Gelooft gij, dat Duitschland, zoo het wegens Marokko een oorlog had willen beginnen, tot nu toe gewacht zou hebben Immers neen I Keizer Wilhelm heeft steeds den vrede ge wild en heeft geen oogenblik er aan gedacht u om Marokko een oorlog aan te doen. „Dat heb ik steeds beweerd en moet u niet erkennen, dat de gebeur tenissen mij in het gelijk hebben ge steld Het personeel van de Parljsche Seine-bootjes staakt, elschend hoog stens 12 uur arbeid per dag, pensio neering en Zondagsrust. 't Is in den reistijd, tot groot onge mak der vreemdelingen en tot nog grooter schade voor de maatschappij. ITALIë. Uit Rome wordt gemeld, dat de Ko ning bij gelegenheid van het huwelijk tusschen den hertog der Abruzzan en miss Elkins een algameene amnestie zal afkondigen, waarvan niet alleen Italianen in n eigen land zullen profiteeren, ook de Italianen, die verbannen uf gevlucht zijn,. Tot degenen .die begenadigd zul len worden, behoort ook.... Nasi, die nu van burgerlijke rechten beroofd is. PORTUGAL. Het rumoer in de Kamer werd reeds telegraphisch meegedeeld. Nu wordt gemeld, dat er een duel op den degen plaats nad tusschen Costa en Garcia. De eerste \v d licht gawond. PERZIë. Aan een Russisch blad wordt uit Tebriz geseind, dat de hervormings partij aldaar verschillende biljetten heeft laten aanplakken, o. m. één op de deuren van het Russische consu laat, waarin heftig te velde wordt ge trokken tegen de „dubbelzinnige hou ding' van den Russischen consul en adreigd wordt met gewelddadige maatregelen. Een telegram uit Tebriz meldtHet bombardement van de stad begon Maandag. De revolutionnairen ant woordden met een hevig geweervuur. AMERIKA. Uit New-York wordt uit goede bron gemeld, dat president Roosevelt het stellige voornemen moet hebben om de Vereenigde Staten door te trekken, teneinde voor Taft als verkiezingsre- denaar werkzaam te zijn. De repu blikeinen zijn zeer bang, dat de ver- kiezmgsreis, welke Bryan eerstdaags in de staten van het midden en van het Westen zal doen, voor hen op groot nadeel zal uitloopen en het aan het redenaarstalent van den demo- cratischen candidaat zal gelukken die staten voor de zaak der democratie te winnen. Slechts één enkele man ach ten ze in staat om met succes tegen Bryan op te treden en de geestdrift, welke Bryan's optreden mocht wek ken, in den kiem te verstikken, en dat is Roosevelt. Van hem verwacht men in dezen alles 1 btaüsmeuws CONCORDIA EN DE RIJWIEL- DIEVEN. Dinsdagavond ongeveer 10 uur trachtten een tweetal zwijntjesgappers een rijwiel te bemachtigen in het oo- ieulokaal der gymnastiek- en scherm - vereen. „Concordia" in het Zander-In stituut. Dat men dit probeert in een stille straat is begrijpelijk, maar om dat te doen in een zaal waar zoovele vlugge jongelui bij elkaar zijn, getuigt niet van veel overleg. Wat toch was het geval? Een der le den van „Concordia" zag de deur van het portaal opengaan, keek toevallig om een hoekje en zag juist een per soon met een der daar aanwezige fiet sen er vandoor gaan. Dadelijk werden de leden gewaarschuwd en in een oo genblik zaten een 25-tal vlugge jon gens den dief achterna. Niettegen staande de dief zich inspande om met het zwijntje weg te komen, hod den eenige gymnasten hem in een mi nimum van tijd in de Krelagestraat te pakken. Door zooveel krachtige armen aangevat kon de dief zich niet meer verroeren en werd naar het oefenlo kaal teruggebracht en daar opgeslo ten. Even later werd ook zijn hand langer door eenige leden binnen ge bracht en eenigen tijd daarna zaten beiden in de Smedestraat. Zondag j.l. bij de gymnastiekwed- strijden op „het Kolkje" gaven de le den van Concordia bewijzen, dat ze hard konden loopen, maar nu het ging om eigen goed te beschermen, liepen ze nog veel harder dan voor een prijs. Ze mochten dan ook de voldoening smaken, dat ze een paar bij de politie welbekende personen hadden te pak- ben gekregen.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1